Pijete před jízdou? Přijdete o miliony!


|
Pijete před jízdou? Přijdete o miliony!

O tom, jaký vliv má alkohol na schopnosti řidičů, už byly popsány tisíce stránek. Už od 0,2 promile alkoholu v krvi mají lidé sníženou schopnost rozeznat pohybující se světla a horší odhad vzdáleností a schopnost jemně řídit (například parkovat), od půl promile se prodlužuje reakční čas a zhoršuje se koncentrace, kolem jednoho promile se zhoršuje periferní vidění, řidiči mohou mít problém se soustředěním a jsou agresivnější.

Vypočítat si orientační hodnotu promile přitom není těžké: gram alkoholu na kilogram hmotnosti by měl znamenat přibližně promile alkoholu. S přibývajícím časem tato hodnota pochopitelně klesne - i když ne tak rychle, jak si mnozí lidé myslí.

Méně nepříjemná varianta: pokuta

Pokud se už rozhodnete jet po pár pivech nebo panácích, musíte počítat s tím, že vás může potkat silniční kontrola. Loni bylo takto zadrženo a pokutováno téměř deset tisíc případů, v roce 2005 jich bylo ještě asi o pět tisíc víc a v roce 2004 dokonce ke 20 tisícům.

Tresty za požití alkoholu se přitom od loňského července podstatně zpřísnily. Šanci vyváznout bez bodu mají jen lidé, kterým bude naměřeno při dechové zkoušce do 0,2 promile alkoholu - to se totiž dá považovat za možnou přirozenou metabolickou reakci apod.

Pokud policie naměří hodnotu do 1 promile alkoholu, hrozí řidiči na šest měsíců až rok zákaz řízení, čeká ho pokuta 10 až 20 tisíc korun a rozloučit se může i s několika body (od 0,3 promile se třemi, nad tuto hodnotu se šesti).

Pří řízení s více než 1 promile alkoholu v krvi už se řidič dopouští trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, a to znamená, že může být až na rok uvržen do vězení, dostat zákaz řízení až na 10 let, platit až pětimilionovou pokutu a přijít o sedm z dvanácti bodů. Při recidivě se uložený trest vězení může zvýšit až na tři roky.

Řidič si přitom nepomůže ani v případě, že kontrolu na alkohol odmítne. Kromě stržení sedmi bodů mu za takový krok hrozí i zákaz řízení na jeden až dva roky a pokuta 15 až 50 tisíc korun.

Horší varianta: nehoda

V roce 2006 došlo pod vlivem alkoholu k necelým sedmi tisícům nehod (6807), zahynulo při nich 42 osob a téměř tři tisíce lidí byly zraněny. Přitom řidič, který způsobí nehodu pod vlivem alkoholu, může počítat s mnoha komplikacemi.

Samozřejmě bude potrestán za řízení pod vlivem alkoholu. Pokud má víc než 1 promile alkoholu, přijde o 7 bodů a hrozí mu 3 až 6 let vězení, desetiletý zákaz řízení a pokuta až do výše 5 milionů korun.

Navíc, pokud je řidič opilý, nebude pojišťovna krýt způsobené škody z povinného ručení. Respektive: pojistitel odškodní poškozené (majitele vozidel, která "opilec" poškodil, zraněné z autonehody atd.), ale tyto peníze poté bude vymáhat na viníkovi nehody. Pojišťovny přitom deklarují, že vyplacené částky vymáhají v plné výši, a často jde o velmi velké peníze.

Pojišťovny potvrzují, že za "své" řidiče platí mnohdy vysoké odškodné: Česká podnikatelská pojišťovna hlásí dosavadní maximum 17 milionů korun, Generali a ČSOB pojišťovna mluví o milionových odškodněních, Česká pojišťovna o desetimilionových. Allianz vyplácela maximálně necelých 8 milionů korun, které ale zvýšila renta a další náklady na léčení, Kooperativa platila jednorázově maximálně 13,5 milionu.

Poškozený nehodou má totiž nárok nejen na náhradu poškozené, zničené nebo ztracené věci (tzn. vozidla, nabouraného plotu atd.), ale také na náhradu škody na zdraví nebo úmrtí a na náhradu ušlého zisku, nákladů na právní zastoupení apod.

Na tabulky nespoléhejte

Pokud jde o poškození zdraví či úmrtí, existují tabulky, které určují, jak se vypočítá základní náhrada bolestného a odškodnění za ztížení společenského uplatnění ("trvalé následky"). U bolestného je jednotlivým zraněním přiděleno 2 až 600 bodů, u trvalých následků 50 až 3000 bodů.

Vyhláška 440/2201 Sb. pak stanoví základní hodnotu bodu ve výši 120 Kč. Ve výjimečných případech ale soud může rozhodnout o tom, že je třeba hodnotu bodu (a tedy celkové odškodné) mnohonásobně zvýšit, což se v poslední době už několikrát stalo.

Vysoké mohou být i ztráty poškozených na výdělku (rozdíl mezi nemocenskou a mzdou) a hlavně ušlý zisk; ten se platí nejen podnikatelům poškozeným na zdraví, ale i těm, kteří například nemohou podnikat kvůli poškození svého vozidla. Pokud si dočasně pořídí jiné (například z půjčovny), mohou požadovat proplacení půjčovného.

Z dalších věcí, které mohou být viníkovi nehody účtovány, je možné zmínit také náklady na léčení: zákroky, procedury i léky, které nehradí pojišťovna (vůbec nebo jen částečně), náklady na cestu rodiny na návštěvu za nemocným, náklady na ošetřovatele atd.

V případě úmrtí při autonehodě musí viník odškodnit příbuzné: dát jim jednorázově 85 až 240 tisíc (podle příbuznosti), uhradit pohřeb a navíc zajistit výživu těm, kdo byli na zemřelého odkázaní - v případě zabití rodiče malých dětí se může jednat o nárok na desetiletí.

Odveze vás "modrý anděl"

Výše uvedený výčet jistě nikoho nenechává na pochybách, že řízení pod vlivem alkoholu může být velmi drahé. Elegantním řešením pro případ, že se potřebujete po napití někam

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU