Osobní bankrot: Začátek nového života?


|
Osobní bankrot: Začátek nového života?

Od začátku tohoto roku začala platit možnost oddlužení, která se nazývá osobní bankrot. Lidé, kteří mají problém s předlužením, nebo se dostali do situace, kdy nejsou schopni své závazky splácet, přestože chtějí, mají možnost požádat o osobní bankrot.

 

Koho o bankrot žádat?

 

O schválení osobního bankrotu může rozhodnout pouze soud. Soudu je tedy nutné podat návrh na zahájení tzv. insolvenčního řízení, což je termín, kterým se nazývá řízení o schválení oddlužení.

 

Důležité pro zahájení řízení je bezchybné sepsání návrhu, kterým o řízení soud požádáme. Nedostatky v návrhu a nesplnění podmínek je důvodem k zamítnutí návrhu na zahájení insolvenčního řízení. Od začátku roku bylo pro špatně sepsané návrhy zamítnuto již několik desítek návrhů.

 

Podmínky oddlužení

 

Aby soud mohl návrhu vyhovět, je třeba splnit několik podmínek, bez jejichž splnění není osobní bankrot možný. Podmínky jsou dány přímo ze zákona a nelze je tudíž jakkoliv obejít.

 

Nejdůležitější podmínkou je dohoda s věřitelem. K osobnímu bankrotu totiž musí svolit věřitel, tedy ten kdo peníze půjčil. Důvodem proč věřitel k osobnímu bankrotu svolí je snaha, aby získal ze svého nároku alespoň něco.

 

K osobnímu bankrotu se totiž často uchylují předlužení lidé, kteří nemají žádný, nebo jen minimální majetek a kde není velká šance, že by mohl věřitel získat zpět celou částku dluhu. Pokud se navíc dlužník splácení vyhýbá, nemá věřitel možnost své peníze v podstatě získat zpět.

 

Pokud tedy dlužník žádá o oddlužení, je to znakem, že chce svůj dluh řešit.

 

Dále se musí dlužník zavázat, že bude po dobu 5 let hradit vše co vydělá nad hranici svého životního minima věřiteli.

 

Příklad:

Dlužník dluží celkovou částku ve výši 1 000 000 Kč. V následujících pěti letech vydělá průměrně 15 000 Kč čistého měsíčně. Pro dlužníka je stanoveno životní minimum ve výši 3 100 Kč. Vše nad tuto částku, tedy celých 11 900 Kč musí poslat věřiteli jako splátku dluhu. To bude posílat celých pět let. Pokud by vydělal dlužník v některých měsících více, pošle veškerý přivýdělek věřiteli jako splátku dluhu. Celkově tak dlužník zaplatí za stanovenou pětiletou lhůtu na splátkách 714 000 Kč. Po pěti letech se tak zbytek dluhů vymazává a dlužník začíná s čistým kontem.

 

Věřitel zase získal alespoň část ze své pohledávky. Ve smyslu lepší něco než nic.

 

Částka, kterou dlužník splatí v průběhu pěti let oddlužování může být i výrazně nižší než celkový dluh, který má. Nejméně však musí zaplatit 30 % dlužné částky.

 

Upozorňujeme, že osobní bankrot lze využít pouze jednou! Nelze se tedy jednou oddlužit, zbavit se milionových dluhů a následně se opět zadlužit s tím, že budu chtít opět oddlužení využít. To nelze.

 

Smysl osobního bankrotu

 

Pokud tedy máte vy nebo váš manžel problém s předlužením existuje i pro vás tato možnost.

Hlavním smyslem oddlužení – osobního bankrotu je dát předluženým lidem šanci vrátit se do normálního života. K tomu však musí přispět především dlužník svou snahou a ochotou věc řešit. Pokud řešení dlužník využije, zbaví se doživotní nejistoty exekucí a současně se po pěti krušných letech může aktivně zapojit do běžného života bez jakýchkoliv finančních závazků.

 _______________________________________________________________________________________________________________________________

Máte zájem o právní pomoc a právní zastoupení v souvislosti s exekucí či vymáháním pohledávek? Kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, ProfiPravnik.cz na mail: ProfiPravnik@gmail.com, nebo tel: 737 826 527

_________________________________________________________________________________________________________________________________

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU