Exekutor už nebude neomezeným pánem nad dlužníky


|
Exekutor už nebude neomezeným pánem nad dlužníky
Exekutoři už nebudou neomezenými pány nad životy mnoha lidí. Došlo k zásadnímu zpřísnění jejich pravomoci a přitvrzení jejich kontrol.

Exekutoři si za to můžou sami

Pravomoci exekutorů byly terčem časté kritiky odborníků, dlužníků či exekucí postižených lidí. Problémem nebyly ani tak sami pravomoce, jako jejich zneužívání ze strany některých exekutorů.
Velké pravomoce ve spojení s odpovědností si mnoho exekutorů vykládalo různě. Docházelo tak stále častěji k zásadními chybám, jejichž obětí ani nemuseli být sami dlužníci. Častými oběťmi exekutorů byli i nevinní lidé, kteří byli v nesprávný čas na nesprávném místě.
V mnoha případech se zdálo, že prvořadým zájmem exekutorů byl zájem jejich vlastní a teprve na druhém místě byl zájem věřitele.
Množící se případy stížností, které museli řešit soudy či ministerstvo spravedlnosti došly až tak daleko, že muselo ministerstvo rázně zakročit.
Výsledkem jsou změny v pravomocích exekutorů a jejich postavení. Změny zaznamenala i sama exekutorská komora, která přišla o mnoho výsad.

Obstavení domu za miliony? Stačil banální dluh

Pryč by tak měly být doby, kdy exekutor kvůli banálnímu dluhu například ve výši 20 000 korun obstavil nemovitost
za miliony. Mají pravdu ti, kteří říkají, že dluhy se mají platit. Nicméně banální dluh, o které často ani člověk nemusí vědět, nemůže dlužníka postihovat více než si zaslouží. Nově tak exekutoři budou moci zajistit majetek
v přiměřené výši, která odpovídá výši vymáhaného dluhu.
Nemusíme zde připomínat, že největší profit z obstavení nemovitosti a následném exekučním prodeji neměl věřitel, ale exekutor sám. Vzpomeňme na případ exekutora Podkonického, který v dražbě za zlomek ceny pořídil několik velmi hodnotných nemovitostí. Porušení zákona se prý nedopustil, ale....?

Vymáhání vymožených peněz na exekutorovi? Už snad ne

Stejně tak jsou pryč doby, kdy exekutor zadržoval i několik let peníze, které vymohl od dlužníka, věřiteli je však již opomněl vyplatit. Opět zde nezískal profit věřitel, ale sám exekutor, který s vymoženou částkou disponoval, či mohl disponovat a výnosy z této částky si ponechat.
Nyní má exekutor lhůtu 30 dní na to, aby vymožené peníze zaslal věřiteli.

Zabavovat věci, které nejsou dlužníka bude těžší

Už je pryč doba, kdy exekutor na místě o kterém se třeba jen domnívá, že v něm může mít věci dlužník, označí a následně zabaví věci, které prokazatelně patří jiné osobě. Tuto věc exekutor zabavil i v případě, kdy mu bylo na místě prokázáno, že věc nepatří dlužníkovi a nebylo o tom ani sebemenších pochyb. Majitel věci se tak musel zdlouhavě obracet na soud s vylučovací žalobou a ani po tom neměl jistotu, že se mu věci skutečně vrátí.
Nyní může exekutor přímo na místě vyjmout ze soupisu označovaných věcí takové věci, o kterých je zřejmé a prokázané, že nepatří dlužníkovi.
Doufejme jen, že se exekutoři ze svých chyb a prohřešků poučí a díky tomu se na ně zásadně změní v současné době negativní pohled společnosti. Exekutoři jsou totiž skutečně potřební.

_______________________________________________________________________________________________________________________________

Máte zájem o právní pomoc a právní zastoupení v souvislosti s exekucí či vymáháním pohledávek? Kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, ProfiPravnik.cz na mail: ProfiPravnik@gmail.com, nebo tel: 737 826 527

_________________________________________________________________________________________________________________________________

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU