Právní pomoc - celá ČR
Právní poradna - pondělí až pátek od 8:00 až 18:00
Napište na ProfiPravnik@gmail.com
- objednávky právních konzultací, přípravy smluv, právní zastoupení
- okamžitá pomoc v naléhavých životních situacích
Právní poradna - pondělí až pátek od 8:00 až 18:00
Napište na ProfiPravnik@gmail.com
Dobrý den,
zemřel mi manžel, pro dědické řízení jsem já a mé 2 děti - stejná adresa. Co je pro mne výhodnější pro ocenění nemovitostí - znalecký posudek /vyšší cena honoráře pro znalce, ale nižší pro základ dědictví/ nebo odhad Realitní kanceláře , který mi soudní tajemnice odsouhlasila /nižší cena poplatku pro RK, ale vyšší pro základ/.
Dále prosím o info, zda dobře rozumím poplatkům u notáře - tj. např. z hodnoty dědictví nad 3 miliony - z prvních 100 000 - 2% a tudíž z dvou mil. děvět set - pak 0,1%?
Děkuji
Hezký večer,
u Vás je situace v podstatě jednoduchá, protože neexistují žádní další dědici a tudíž nebude povinna nikomu vyplácet například náhradu za podíl na domě. Co je výhodnější nemůžu posoudit, protože neznám podrobnosti o ceně domu a dalším majetku.
Ano, notářský poplatek je do 100 000 - 2%, od 101 000 do 500 000 1,2 % apod..
Dobrý den, jsme v zoufalé situaci, před 4 roky jsme koupili rodinnný domek v Sobočicích od pana Martina Duška . Tento pán však daň z prodeje nemovitosti nezaplatil a fin. úřad po nás chce tuto daň za pana Duška zaplatit. Při jednání na fin. úřadě s velice arogantní paní nám bylo řečeno, že daň musíme zaplatit, protože pan Dušek si nepřebírá poštu, Při sepisování kupní smlouvy se pan Dušek svým podpisem ověřeným notářem zavazuje však tuto daň zaplatit. Mě je 54 let a jsem invalidní důchodkyně a manžel má plat 15.000,-. Nevíme co máme dělat protože ty peníze abychom zaplatili za mladého, pracujícího muže prostě nemáme a fin. úřad mám již vyhrožuje exekucí. Moc Vás prosím pomožte nám, připadám si strašně podvedená, copak v tomto státě může takovému gaunerovi jen proto, že si nepřebírá poštu od úřadů všechno projít. Prosím poraďte nám co máme dělat, zkoušeli jsme si u fin. úřadu zažádat o platební kalendář ( splátky ), ale to nám bylo zamítnuto akorát jsme zaplatili každý 400,- kč kolek,
Velice Vám děkuji za odpověď Grasserová Jarmila
Hezký večer,
moc rád bych Vám pomohl, ale není to bohužel v mé moci. Finanční úřad má na vyplacení daně z převodu bohužel nárok. Je to dáno zákonem bez ohledu na závazek pana Duška ve smlouvě. Protože se o tomto standarně ví, přizpůsobují se kupní smlouvy tak aby byla dan skutečně zaplacena. Např. část peněz určená na dan se uloží v notářské či advokátní úschově, nebo ji prodávající vyplatí přímo finančnímu úřadu jako část kupní ceny apod..Ale to je spíše rada pro budoucnost.
Obávám se, že zaplacení daně se nevyhnete, i když je to skutečně absurdní a nesmyslné
Může být změněn v průběhu pracovněprávního sporu senát (obě přísedící), což provedla předsedkyně senátu OS na začátku třetího stání, bez udání důvodu. Jsem v důchodu a při odchodu do důchodu mi nebyla vyplacena motivační složka stanovená v manažerské smlouvě, i když jsem úkoly stanovené přílohou k manažerské smlouvě splnil. Na začátku prvního stání vyhlásila soudkyně, že se věc bude projednávat jako dokazování nárokové složky, tam jsem dokázal, že všechny úkoly jsem splnil. Pak s novým senátem na začátku třetího stání vyhlásila, že mění názor a z nárokové složky mzdy se stala složka nenároková, takže spor jsem prohrál. Před posledním stáním se nové přísedící bavily před soudní síní takto :" Také ses o dnešním jednání dozvěděla až dnes", Odpověď "Před chvílí". Seznámení s kauzou, která v té době měla cca 200 listů ve spisech trvalo cca 10 minut a to přísedícím stačilo včetně pochopení dosti složitých výkazů pro hodnocení prémií. Nenároková složka má tu kouzelnou vlastnost, že záleží pouze na stanovisku vedoucího a soud nemusí nic prokazovat, což je také v rozsudku napsáno, že soud nemá čas se tímto dokazováním zabývat. Toto potvrdil i Krajský soud tím, že prohlásil, že konstatování o změně senátu uvedené v protokolu) stačí a soud prvního stupně nic neporušil. Dovolání není možné, neboť žalovaná částka nepřesahuje 20 tisíc Kč. Rozsudek KS dosud nenabyl právní moci, takže mám nějakou šanci se dovolat práva. Prozatím jsem vynaložil náklady na soudní poplatky, kopie ze soudních spisů ( 15 Kč za stránku), dopravné atd. asi 5 tis. Kč.
Píši pod jiným jménem, i když se zveřejnění nebráním, ale dokud rozsrudek KS nenabude právní moci, nechci se tímto způsobem zviditelňovat.
Děkuji. P.K.
Hezký večer,
přísedící, tzv. amatérští soudci, mám zkušenost, že převážně přebírají názor soudce. Ještě jsem dosud nezažil, že by měli přísedící jiný názor než soudce, který věc rozhoduje. I z toho důvodu si myslím, že pokud byla vaše žaloba neúspěšná, pak to nebylo přísedícími, ale názorem soudce.
Upozorním na judikát vrchního soudu, který konstatoval, že osobní ohodnocení, pokud je přiznáno je nárokovou složkou mzdy. Odebrat či snížit ji lze pouze v odůvodněném případy,kdy zaměstnanec nevykonává řádně svou práci. Na tuto skutečnost ovšem musí být zaměstnanec upozorněn.
Dobrý den,
jsem jedním z majitelů panelového domu, je nás 20 bude se u nás provádět zateplení a výměna balkónů, 16 majitelů balkony má a 4 balkony nemáme, na tuto rekonstrukci si bereme úvěr, je možné abichom mi čtyři kteří nemáme balkon platili stejnou částku jako těch šestnáct kteří balkon maji? Děkuji za váší odpověď
Pokorný
U společenství vlastníků bytových jednotek je obvyklé, že platí úhrady za společné prostory, tedy údržbu, rekonstrukce, opravy, dle svých podílů. Proto pokud je ve Vašem domě balkón chápán jako vnější společný prostor domu (často bývají balkóny též na chodbách), pak je běžné, aby se na opravě podíleli všichni. Je to jako klasický problém s opravou střechy, akutní a zásadní je to pro byty v horních patrech zatímco byty v přízemí nutnost rekonstrukce střech rozhodně netrápí. Přesto je tato rekonstrukce nutná a musí se na ní podílet všichni.
Jak mam zaplatit poplatek za televizi,kdyz jsem ho zapominala vzdy zaplatit.budu mit pravni nebo exekucni stihani.jak to mam vsechno zaplatit aby to bylo v poradku?
Doporučuji neprodleně kontaktovat oddělení CT, které se správou televizního poplatku zabývá a požádejte o informaci o výši vašeho dluhu..s úmyslem ho okamžitě uhradit. V tom případě by neměl být problém a žádná exekuce Vám hrozit nebude
Dobrý den.V loňském roce v květnu jsem se rozvedl. Do dnešního dne jsem se nedokázal domluvit s bývalou ženou na vypořádání společného majetku.Vlastníme rodiný dům,který byl zaplacen výhradně zmích finančních prostředků.Před uzavřením manželství jsem vlastnil jiný rodiný dům,který jsem dostal darem od své tety.Oženil se a darovaný domek prodal,obratem v ten samý den koupil jiný.Jenže smlouva byla sepsána na manžele a tak je to společné jmnění manželů.Bývalá žena nechce přistoupit na žádnou dohodu.Nezbývá nic jiného,nežli se soudit?? A pokud ano,budu požadovat mé vložené prostředky do manželství zpět.Týka se mě také soudní poplatek 4% z častky o kterou se budu soudit?? Děkuji za odpověď.
Ano, dům byl pořízen za doby trvání společného jmění manželů a tím spíše že byl pořízen na vás oba. Pokud Vaše žena nechce přistoupit na dohodu, nevidím jinou možnost, než požádat o vypořádání společného jmění manželů soud. Doporučuji Vám k soudu jako důkazní materiály shromáždit, doklady o příjmech, darování - tedy věci, která vám někdo daroval, dědictví apod. Soudnímu poplatku se určitě nevyhnete.
Jsem na rodičivské dovolené a pečuji o jedno nezl. dítě. Můj příjem je 8100,-Kč měsíčně.
Kolik peněz budu muset posílat výživného na dvě nezl . děti 17 a 4 roky a na nerozvedenou manželku.
Za pronájem bytu hradím 4100,-Kč měsíčně.
Na tuto otázku se nedá přesně odpovědět. Pro určení výše výživného neexistují žádné tabulky, či přesné předpisy. Výše výživného se stanovuje s ohledem na příjmy a životní standard rodiče a jeho celkové majetkové poměry..současně se přihlíží i potřebám dítěte. Vzhledem k Vašemu nízkému příjmu, ale rozhodně výživné nebude nijak vysoké. Jen pro orientaci uvádím, že průměrné výživné stanovené soudem činilo loni cca 1600,- Kč na jedno dítě
Dobrý den,
Zajímalo by mě, jak by měl notář pověřený dědickým řízením vypočítat hodnotu dědictví z družstevního bytu? Jde o převod členských práv nebo převod bytu s určitou tržní hodnotou? Připomínám, že nejde o byt v osobním vlastnictví, ale byt ve vlastnictví družstva, proč tedy notáři požívají stále častěji tržní hodnotu? Kvůli výši své odměny? Nezdá se mi to v pořádku.
Děkuji za odpověď.
Vlastimil Babický
Pro účely dědictví se byty jak ve vlastnictví, tak družstevní ohodnocují cenou dle vyhlášky. Nejedná se tedy o tržní odhad ceny, který se používá například při zjištění hodnoty nemovitosti pro zástavu bance apod.
Pokud notář vyžaduje odhad tržní v případě dědictví, pak to není v pořádku.
Musím platit finančnímu úřadu dědičnou daň,pokud strýc zemřel 13.9.2007 a kolik procent z celkového součtu nemovitosti a finanční částky v bance na účtu se platí?Děkuji.Jsem jediný dědic
ano, dědickou dan budete muset zaplatit. Strýc a synovec - jedná se o II. skupinu, přesnou výši daně Vám ale neřeknu, protože ta záleží nejen na skupině, ale také na velikosti děděného majetku.
Pokud by váš strýc zemřel v roce 2008, již by jste žádnou dědickou dan neplatil
Dobrý den,nevím zda mi budete moci poradit ale jsem toho názoru,že zkusit se má všechno.Dne 14.12.07 jsem si objednala v obchodním centrum UPC službu internet Easy za cenu 555.-Kč na první 4 měsíce s 50% slevou.Tato služba je mi poskytována od 8.1.08 to znamená,že měsíc leden,únor,březen a duben bych měla mít za cenu 277.50.-Kč.Bohužel se mi ale stala moc nepříjemná věc když mi přišlo vyúčtování za měsíc březen s cenou 285.-Kč.Když jsem si začala s UPC emailovat tak mě začali přesvědčovat o tom,že mi na můj email tuto informaci poslali již koncem ledna ale zapoměli mi říct dost podstatnou věc.Tuto informaci o zdražování služby poslali na nějakou emailovou adresu UPC která mě byla automaticky aktivována ale bohužel já o tom nic nevím.Pokud máte nějaké dotazy na UPC mají na svých stránkách kontakní formulář kde musím vyplňovat svůj email stejně jako ve Vašem případě a oni mi na tuto moji emailovou adresu odpovídají.Co se týče zdražení služby a důvodů proč se služba zdražila tak mám emailovou adresu UPC a nic nevím.Prosím,poraďte,co a jak mám dělat?Předem děkuji,Pešková
Hezký den,
vše záleží na formulacích ve smlouvě, kterou máte s UPC uzavřenou. Měla by se tam vyskytovat i ustanovení o možnosti zvýšení ceny a za jakých podmínek je možné jednostranně zvýšit cenu služby. Stejně tak by mělo být bud ve smlouvě, nebo ve všeobecných obchodních podmínkách způsob oznámení cenových podmínek.
Bez znalosti těchto věcí Vám bohužel nemohu poradit
Dobrý den, potřebovala bych poradit jakým způsobem mám postupovat při podání návrhu na vypořádání majetku po rozvodu. Jsem ve velice tíživé situaci , můj bývalý manžel mne zanechal s dluhy( 6 úvěrů) které jsme nabyli za trvání manželství. Většina těchto úvěrů je na mé jméno. Bývalý manžel neplatí nic a banky ve většině případů již tyto úvěry odprodaly jiným společnostem, které podaly návrhy k soudu.( exekuce atd) Jsem samoživitelka, mám dvě děti 7 a 15 a stát mne doplácí do životního minima.
Nevím jakým způsobem mám návrh o vypořádání majetku podat a jak mám rozepsat úvěry ?
Rozdělí soud celkovou dlužnou částku na polovinu a mě zohlední kolik jsem sama uhradila od té doby, kdy s manželem prokazatelně nedržím společnou domácnost?
Slyšela jsem něco o vyhlášení bankrotu na soukromé osoby, existuje taková možnost? Jsem opravdu zoufalá a nevím si rady, předem vám mnohokrát děkuji za radu
s pozdravem Barčiaková Jana
Dobrý den,
Soud vezme v úvahu veškerý majetek manželů. Z něj vyjme majetek, který prokazatelně patří pouze jednomu z manželů..např. dary, dědictví, majetek pořízený před uzavřením manželství.
Zbylý majetek rozdělí, spolu se závazky v podílu jaký podíl k do z manželů z majetku obdrží. Pokud se například dohodnete,že Vy získáte byt, pak dostanete k úhradě i adekvátní objem závazků a manželovi vyplatíte nějakýi podíl.. apod. Možnosti řešení jsou různé. Samozřejmě nejlepší je dohoda.
Dobrý den,
prosím Vás o informaci, kolik by měl činit poplatek pouze za sepsání darovací smlouvy ohledně nemovitosti.
Děkuji Vám
Hezký den,
sepsání darovací smlouvy není zatíženo žádný poplatkem. Jedná se čistě o odměnu advokáta, kde záleží pouze na dohodě mezi klientem a advokátem. Tuto službu lze u nás zajistit za cca 2500,- Kč včetně návrhů na vklad do KN
Dobrý den,
zajímalo by mne,zda existuje poplatek soudu při podání tzv. insolvenčního návrhu osoby nepodnikající,a pokud ano,v jaké výši.
Děkuji,
Rostislav Raška
Hezký den,
Insolvenční soud může před rozhodnutím o insolvenčním návrhu uložit insolvenčnímu navrhovateli, aby ve stanovené lhůtě zaplatil zálohu na náklady insolvenčního řízení, je-li to nutné ke krytí nákladů řízení a prostředky k tomu nelze zajistit jinak. Tuto zálohu nelze uložit insolvenčnímu navrhovateli, který je zaměstnancem dlužníka a jehož pohledávka spočívá pouze v pracovněprávních nárocích.
Výši zálohy může insolvenční soud určit až do částky 50 000 Kč. Je-li insolvenčních navrhovatelů více, jsou povinni zaplatit zálohu společně a nerozdílně.
Z hlediska logiky zákona mi přijde trošku zvláštní, že má žadatel o oddlužení, který ve velké většině žádnými volnými prostředky nedisponuje, platit na náklady řízení až 50 000,- kč. předpokládám, že i to je jedna z věcí, které chce Ministerstvo spravedlnosti v připravované novelizaci upravit.
Dobrý den,
prosím o radu v případě, že navštěvuji s dítětem pravidelně logopeda (minimálně 2x do měsíce), foniatra (1x za 2 měsíce) -kdy poznám, že bylo provedeno klinické vyšetření. Např. v případě logopeda jsem byla vyzvána k úhradě poplatku hned při 1. návštěvě v lednu a dnešního dne 4.3.2008-také. Každá návštěva probíhá v tom stylu, že si logoped povídá s dítětem, předkládá obrázky včetně dalších pomůcek ,dítě mu odpovídá na otázky, následně rozebíráme dosažené pokroky a společně hledáme nejschůdnější cestu pro rozvoj řeči, zlepšení koncentrace, apod
Předem děkuji za informaci a přeji pěkný den. Flídrová M.
Hezký den, toto není ani tak otázka na právníka, jako spíše na ministerstvo zdravotnictví. Nicméně, to jak popisujete průběh vyšetření, tak zcela jistě má charakter klinického vyšetření. Tedy lékař provádí aktivní úkony k vyšetřní či pomoci pacientovy. Nemusí ho vždy prohlížet či mu měřit tlak, záleží na specializace. U psychiatra je vytřením i to že s vámi mluví. Ministerstvo zdravotnicví výjimky kdy se poplatek platit nemusí popisuje..jako např. návštěva lékaře, kdy je proveden pouze výpis z dokumentace, nebo pouze vypsání receptu apod. kdy vůbec nedochází k jakýmkoliv úkonům ve směru k pacientovi. Na našich stránkách najdete podrobný popis, kdy poplatek platit nemusíte zde:
http://www.mojepoplatky.cz/zivotni-situace/kdy-poplatek-nemusite-platit----vyjimky-153.html
Prosím o radu jak postupovat,aby byl prozkoumán psych.stav mého syna,který je v současné době hospitalizován na psychiatrii,pro AKUTNÍ PSYCHOTICKOU PORUCHU SE SCHIZOFR.PŘÍZNAKY.Syn je vyšetřován pro trestný čin drobné krádeže,předtím už měl během 3 let ,3 jiné trest.činy./ůvěr.podvod,nedovolený rybolov,zcizení mých peněz./Dle vyjádření lékaře je syn nemocný už delší dobu,ale neléčil se.Sama jsem myslela,že je darebák,ale když si vše promítnu zpětně,tak byl nemocen už dávno,ale my z neznalosti jsme na to nepřišli a myslím,že ty jeho ůlety nezákonných činů,souvisí s jeho nemocí.Jak mu mám pomoct?Je to jinak hodný a citlivý 22 letý kluk a kriminál by ho odrovnal ůplně.Pochází ze slušné rodiny,výchovu měl dobrou,ale od dětství s ním byly problémy ve škole-vyrušování,mluvení ajiné.Byl hyperaktivní a měl dle děts.psychologa LMD.
Dobrý den,
zde je nutné v rámci vyšetřování a následného soudního líčení, nechat Vašeho syna vyšetřit alespoň dvěma nezávislými odborníky z oboru psychiatrie. Oba by měli dojít ke stejnému závěru, tedy že Váš syn byl nemocný a že trestné činy, které způsobyl byli způsobeny a následek na ně měla právě duševní choroba. Všechno je to věc dokázování v trestním řízení. A aby měl tento zásadní argument důkazní sílu, je třeba prokázat vzájemný vztah prokázané duševní nemoci a páchání trestného činu..Už to, že je Váš syn hospitalizován v důsledku uvedené nemoci je dobrým argumentem pro případné soudní jednání.
Hezký den,
jsem taxikář. Může mi exekutor v rámci exekuce, kterou proti mě vede vzít taxi auto?
díky
Nemůže. Jedná se o nástroj nutný k výkonu Vašeho povolání
Hezký den,
nejprve bych chtěl poděkovat za takové internetové stránky. Myslím, že jsou užitečné a svého čténáře si jistě najdou. A teď k dotazu. Je možné se vyhnout soudnímu poplatku? Třeba když žalovaná částka je natolik vysoká, že 4% z této částky prostě nemám. Je to postavené na hlavu, žaluji někoho, protože mi vznikla škoda a poplatkem se vlastně ještě zvyšuje. Jde to tedy bez tohoto poplatku?
Hezký den,
taky děkujeme za pochvalu a povzbuzení v naší práci:)
Ano, existuje možnost se poplatku vyhnout. Ale může to být poměrně problematické.
O zproštění poplatku můžete požádat soud. V návrhu musíte uvést důvody, které Vám znemožńují soudní poplatek zaplatit. Nejčastěji se jedná o nízké příjmy, či případnou těžkou životní situaci. Pokud je někdo invalida, nezaměstnaný apod. a zároveń je sporná částka tak vysoká, že poplatek z ní převyšuje možnosti navrhovatele.
Pokud tyto důvody existují a jsou důvodné, pak Vás soud většinou poplatku zprostí. V opačném případě by tak odmítal ústavně zaručené právo na spravedlivý proces.
Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu
za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.
Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.