Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

otec neplatí výživné je možné mít výživné od státu???

DOTAZ

ODPOVĚĎ

Není. Stát Vám pomůže pouze v rámci sociálních dávek pokud na ně máte nárok

Číst více »

Exekuce

DOTAZ

Chtěla bych se zeptat jak mám pokračovat v problému: Přišli k nám do bytu exekutoři zabavili nám majetek já jsem si dala vyloučení z exekuce , protože majetek jsem koupila před snˇatkem.Soudní spor jsem vyhrála jela jsem si pro své věci ale chybí DVD. Nevím jak pokračovat dál,exekutorský úřad mi slíbil náhradu ale už se mi neozvali.  

Děkuji za Vaši radu               Bednáriková Irena

ODPOVĚĎ

Zašlete exekutorskému úřadu urgenci s termínem pro vrácení DVD nebo náhrady škody v případě jeho ztráty, kterou vyčíslete, uvedte číslo bankovního účtu a informaci, že pokud se do dané lhůty nevyjádří a věc nezačnou řešit, podáte na ně žalobu na náhradu škody.

Odešlete doporučeně. Myslím, že se Vám pak sami ozvou

Číst více »

byt

DOTAZ

Dobrý deň,

rada by som poprosila o radu..Pred rokom som si kúpila byt v OV..po pár mesiacoch mi byt.družstvo zaslalo príkaz na zaplatenie plastových okien,ktoré ale boli vymenené už v dobe,keď som byt kúpila.Predchádzajúci majitel mi ale tvrdí,že s výmenou nesúhlasil,ale len sprístupnil byt..neviem ako ďalej postupvať..

ďakujem za odpoveď

ODPOVĚĎ

Jednoduše řečeno, pokud byla ve Vašem bytě vykonána služba, která byla za úplatu byt ji organizovalo družstvo a toto i rozhla členská schůze, pak nezáleží na tom, zda se předchozí majietel vymlouvá na to, zda jen zpřístupnil či ne. Rozhodující je, že práce byla vykonána a nikdo tomu nebránil. V tom případě bude nutné zřejmě zaplatit

Číst více »

výživné

DOTAZ

Dobrý den, ráda bych se zeptala, momentálně jsem v rozvodovém řízení a jedná se o výživné na šestiletého syna, manžel je 50%společníkem ve firmě, ale je veden jako zaměstnanec z důvodu menšího placení odvodů, vykazuje si příjem 8.000Kč od oficiálního nástupu do této firmy a ted´poslední tři měsíce 6.000Kč. Manžel do této firmy nastoupil oficiálně v listopadu 2006 a neoficiálně duben 2006 a v této době také sepsal smlouvu se svým společníkem a na plat 33.000 Kč, ale současně také pobíral a byl evidován na úřadu práce. Jaký postih by byl pro manžela a jaký pro mně kdybych tuto smlouvu ukázala u soudu, protože až do dnešní doby jsem pobírala soc. dávky ? Jsem od 10 měsíce 2006 na plném invalidním důchodě který činí 4.800Kč, manžel mi vyplácí 3.000Kč na syna a mám 908Kč soc. příplatek+příplatek na bydlení. Náklady na bydlení 4411Kč,elektřina 1320Kč, plyn 80Kč měsíčně. Manžel se od nás odstěhoval k jiné ženě. Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ

Postih Vám nehrozí žádný. U soudu máte právo překládat důkazy, které slouží k Vašemu prospěchu. Soud se sám ze své iniciativy nebude a nemůže zabývat tím co mu nepřísluší. A je zřejmé, že vy jste se o manželově smlouvě mohla dozvědět až později, protože i před Vámi mohl Váš manžel pravdivé skutečnosti tajit. Dovoluji si tvrdit, že pokud prokážete vysoký příjem manžele, tedy jeho vlemi dobrou životní úroven či jeho další majetek, pak budete mít na zvýšení výživného velkou šanci

Číst více »

dotaz ohledně dědictví

DOTAZ

Dobry den , jsem manželova 2 manželka. Manžel má z 1 manželství 2 děti, spolu máme 1 dítě. Předěláváme rod.dum ,který je psaný na manžela. Jak mame postupovat ,když nechceme aby tento dum dědili děti z 1 manželství? Předem děkuji moc za odpověd. S pozdravem Bílková            prosím ,aby moje nebylo zveřejněno

ODPOVĚĎ

Budu Vás muset zklamat. Všechny děti Vašeho manžela budou mít na dědictví nárok ze zákona. Omezit lze pouze vyděděním za přísně stanovených odůvědněných podmínek, kdy musí manžel přesně popsat, jak špatně se k němu děti chovali, že neprojevovali o něj zájem, přesto že on ano...A ani  v tomto případě nemáte jistotu, že nedojde k nějaké chybce a soud dědický nárok uzná. Záleží tedy na vztazích dětí a manžela.

Pokud by byl majetek psán na Vás a nemáte SJM, pak by samozřejmě děti manžela nedědili.

Existují ještě určité možnosti řešení, které ale jsou za hranicí etiky, tudíž je nebudu zminovat.

Číst více »

Zadržení věcí v nemocnici

DOTAZ

Vážení.

Před velmi krátkou dobou nám zemřel v nemocnici svobodný syn. Když jsem přišel vyzvednou věci, byla mi jako první předána složenka, věci osobní spotřeby. Když jsem se ptal na mobilní telefon a notebook, bylo mi řečeno, že tyto věci my nevydají, protože musí jít do dědického řízení.

Nejde v tento moment o peníze státu za každou cenu.

Děkuji za odpověď.

Josef Dřímal

ODPOVĚĎ

Nesdílím Váš názor. Státu zde o peníze nejde, protože od tohoto roku je již dědění v první a druhé skupině osvobozeno od dědické daně, tudíž stát z toho nic nemá.

Jinak jejich postup byl přesně podle předpisů. Syn mohl být svobodný, ale oni nemohou vědět, zda nemá děti apod..

Číst více »

rozvod

DOTAZ

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kolik cca zaplatím právníkovi, když budu požadovat sepsání žádosti o rozvod dohodou, vypořádání movitého majetku a nemovitého majetku - ten je na prodej, abychom se mohli s manželem navzájem vyplatit. Děkuji

ODPOVĚĎ

Záleží na dohodě mezi právníkem a klientem, takže univerzální částku Vám neřeknu. Záleží tako na komplikovanosti případu a kolik času s tím právník ztrácí. Nedovedu mluvit  za jiné právníky, ale částka, která je adekvátní je přibližně 10 000,- Kč

Číst více »

prosba o radu a dotaz

DOTAZ

dobry den

chci se zeptat jake kroky podniknout v pripade uvaleni exekuce na rodice kdy ja bydlim s rodici a vlastnim cas majetku jak mne to dotkne a jake kroky podniknout pro ochranu meho majetku a co podniknout v pripade zabaveni meho majetku.

zde vam vylicim ve zkrace pribeh abyste byly v obraze :

bratr mnel pred 2 rokama dopravni nehodu ktere nezpusobil ale byla uznana spoluucast na 40%.
Jelikoz s tim clovekem ktery nehodu zpusobyl nedanim prednosti v jizde  se resi soudne v obcanskym pravnim soudem pro vyrovnani skodu zpusobene a zdravotni ujmu s trvalim nasledkem, podle meho domeni potrva roky...

rodice musely v dobe nehody brat veci cast uveru penez na dorovnani zdravotni a jine souvisejici se financni nasledky, bratr v teto momente je zdravotne postizenej na dolni koncetiny a pravou ruku , a vyzaduje trvaly dohled cimz zapricinilo zmena praci mista s nizsim financnim ohodnoceni u mamky a u otce ztratu zamestnani a ve veku 60let se prace bohuzel v jeho letech neda defakto sehnat.
a to zapricinilo mensi financni zisk a vzrust pohledavky v bance , dnes je to tak ze je vydan rozusek k exekuci, bylime momentalne v byte u bratra a mamka vlastni automobil z casti sve financi a z casti vypomoc socialniho uradu pro presun bratra na kontroly a k nemocnici jako prostredek pro presun invalidni cloveka.

chci se zeptat co muze exekutor zabavit a co nesmi , jak se mne to dotkne vicemene vybaveni meho pokoje na ktery mam doklad a meho pocitace na ktery mam doklad a ktery pouzivam pro napln me praci vice mene tady spise pujde o prokazovani tak ze spise jak dokazat ze je to muj majetek bude stacit kdyz na danovy doklad bude uveden moje jmeno a na nekterych vecech byly koupeny moji platebni kartou ?

diky za radu a preju hezky den

ODPOVĚĎ

Exekutor nesmí zabavit věci, které bezprostředně potřebujete ke svému životu..jedná se například o hotovost 1000 kč, snubní prsteny, léky, oblečení, zdravotní pomůcky, dále věci, které nutně potřebujete pro vykonávání svého zaměstnání..např. PC, pokud ho potřebujete k výkonu své práce apod..

Svůj majetek ochráníte v případě označení všech věcí v domácnosti tzv. vylučovací žalobou, kterou musíte co nejdřív podat a vyjmenovat věci, které jsou vaším vlastnictvím a přiložit důkazy, které toto vlastnictví potvrdí..jedná se o účtenky, smlouvy, i záruční list, či svěděctví.

Jinak se Vás exekuce na Vaše rodiče nemůže dotknout.

Číst více »

daň z příjmu fyzických osob

DOTAZ

Můj dotaz se týká zaplacení daně, dostala jsem darem 1/2 chatky od matky, druhou 1/2 již vlastníme s bratrem na půl, tudíš každý 1/3 po otcově smrti před 5 lety. V roce 2005 v červnu mi matky darovala svou 1/2 do osobního vlastnictví. Tudíš vlastním 3/4 a bratr 1/3. Chatu jsme loni v květnu 2007 prodali, ale neuplynula doba 2 let od mého nabytí darem, tudíš musím odvést dan z rozdílu mezi odhadem a prodejní cenou. Odhad mé 3/4 byl 233 000,- a prodej 405 000,- a tenot rozdíl mezi částkami musím zdanit, jak postupovat a co všechno si mohu odečíst z daně? Jsem na mateřské dovolené a daň z převodu nemov.mám uhrazenou 12 000,- a realitka si odečetla od 405 000,- provizi 25 000,- to muhu taky uplatnit do daně? Ale zdanit musím přece jen tu polovinu nabytou darem a né i mou 1/4 nabytou dědictvím po otci? Nikdo si neví rady ani účetní? Prosím pomozte mi a bude lepší společné zdanění manželů, manžel měl za loňský rok příjem 360 000,-. Děkuji

ODPOVĚĎ

Přesně tak, polovina chaty, kterou jste získala darováním podléhá dani z příjmu fyzických osob a tedy rozdíl mezi kupní cenou a odhadem při nabití. Do nákladů si můžete uplatnit veškeré náklady, které jste prokazatelně investovala do oprav či rekonstrukce chaty, stejně tak náklady spojené s jejím prodejem. I provize realitky, pokud je to tak upravené ve smlouvě, je nákladem.

Zda se vyplatí společného zdanění manželů záleží i na Vašem příjmu, pokud je výrazně nižší než manželův, a máte dítě, pak se zcela jistě společné zdanění manželů vyplatí.

Číst více »

poplatky za STA

DOTAZ

Bydlím v nájemním bytě , celý dům koupil od Města Karlovy Vary jeden vlastník , a od loňského roku nám napočítal paušální poplatek za používání STA 100,- Kč , tato částka se mi zdá neúměrná a navíc se domnivám že za STA by se měli zůčtovávat náklady jako jsou opravy a spotřeba el. energie zesilovače. Ovšem jeho argument je , že nechal namontovat novou anténu a tudíž že za ni musíme platit paušálně 100 Kč na byt jinak že nám anténu odpojí . Můžete mi prosím napsat zda je jeho požadavek oprávněný . Děkuji

ODPOVĚĎ

Pokud se jedná o STA, nejedná se dle mého názoru o úhradu služeb, jako voda či teplo, ale jeho výše by měla být upravena v nájemní smlouvě. V opačném případě vidím jako problematické, když jednostraně zvýší cenu této služby, aniž by to nebylo s nájemníkem dohodnuto. V extrémním případě by pak mohl chtít 500 či 1000 kč měsíčně a nic by mu v tom nebránilo.

Číst více »

poplatky za odpady

DOTAZ

Dobrý den,mám dotaz ohledně komunálního odpadu,můj manžel má trvalý bydliště v Česku,ale za prací jezdí do zahraničí,kde má byt v pronájmu a dá se říct,že po celý rok se tam zdržuje,domů jezdí na návštěvy,asi tak na týden jednou za dva měsíce,všechno může samozřejmě doložit a můj dotaz zní jestli obecní úřad má právo po něm chtít plnou výši poplatku za svoz odpadu.        Předem děkuji za odpověd

ODPOVĚĎ

Ano, obecní úřad má právo na vybírání poplatku za odvok komunálního odpadu v místě trvalého bydliště Vašeho manžela. A to ze zákona. I když je možnost poplatek v odůvodněných případech snížit.

Číst více »

invalidní důchod

DOTAZ

Obracím se na Vás s prosbou. Jsem již 10let nevyléčitelně nemocná mám roztroušenou sklerosu a slabou epilepsii. Podařilo se mi sehnat práci na doma,se kterou mi pomáhají i děti 18 a 15 a manžel. Nyní jsem byla u komise a bylo mi řečeno,že můj zdravotní stav není na plný invalidní důchod,chodím o jedné berli. Mají na to právo,pokud mám práci na doma a ta je vázaná PID? I když nemoc stále pokračuje-bohužel. Děkuji a jsem s pozdravem Lenka Vondráčková.

ODPOVĚĎ

bohužel přiznání invalidního důchodu je plně v kompetenci komise, která o přiznání plného invalidního důchodu posuzuje. Důležité jsou hlavně otázky zdravotní a především to, že lékaři musí konstatovat, že se jedná o nemoc nevyléčitelnou, která bude mít trvalé následky a pro pacienta bude představovat významné omezení z běžného života.

To zda máte práci doma či například v chráněných dílnách nemá na věc žádný vliv. Doporučuji nechat se vyšetřit lékařem, který by měl posoudit váš zdraovtní stav podle výše uvedených kritérií

Číst více »

televizní poplatek

DOTAZ

Dobrý den. Nechal jsem si do domu zavést digitální televizi od spol. Digi.tv. Od montérů,kteří mi byli tuto montovat jsem se dozvěděl,že bude možné od nového roku 2009 být osvobozen od televizního poplatku. Platím tuto televizi 260 kč/měs. a sleduji ČT1 i ČT 2,tedy,proč bych vlastně měl platit jednu televizi 2x? Chci se tedy zeptat,zda je toto pravda. Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Lukáš Soldát,jižní čechy.

ODPOVĚĎ

Platit dvakrát rozhodně nemusíte. Podle zákona je povinna platit jeden poplatek domácnost napojená na eletrickou energii. Ani v tomto případě však platit nemusíte nic, pokud podáte čestné prohlášení, že žádný televizor nemáte

Číst více »

popaltek z nemovitosti

DOTAZ

Dobrý den, v prosinci min. roku jsem koupil byt v osobním vlastnictví, prosím o radu jak a kdy zaplatit danˇ z tohoto bytu a co k tomu buu potřebovat za dokumenty.

Děkuji                                    Kindl Petr

ODPOVĚĎ

Do tří měsíců od zápisu vlastnického práva do KN musíte podat danové přiznání k dani z nemovitosti..splatnost je až v květnu. Potřebovat budete tiskopis danového přiznání k dani z nemovitosti

Číst více »

dotaz ohledně MD

DOTAZ

Dcera je na MD a je nezletilá.Vyřizuji za ni soudy ohledně výživného od otce dítěte a výživné na ni od otce jejího dítěte.Kdo platí soudní poplatky,my nebo on?On je zletilý.Děkuji.

ODPOVĚĎ

Věci týkající se výživného na nezletilé děti jsou od soudního poplatku osvobozeny. Tudíž za návrhy nic platit nemusíte

Číst více »

dědíctvi

DOTAZ

dobry den chtela jsem se zeptat kolik musim zaplatit,když me dvě nezletile dcery zdědily pole-jedna dcera má 11 roku a druhá 17 roku,děkuji za odpověd Sehnalikova

ODPOVĚĎ

Na váš dotaz nemůžu odpovědět, jelikož nevím dvě zásadní věci. Především od koho dcery dědily, tedy o jakou skupinu se jedná, a jaká byla hodnota dědictví

Číst více »

Vyúčtování fondu oprav

DOTAZ

Prosím o informaci, zda má každý vlastník bytu ( společenství vlastníků ,panelový dům) nárok obdržet roční vyúčtování. Bylo nám řečeno, že vyúčtování má k nahlédnutí jeden člen výboru domu.  Děkuji Wurmová

 

ODPOVĚĎ

Samozřejmě máte na vyúčtování jako člen společenství nárok. Výrok o nahlédnutí jednoho členu výboru je absurdní nesmysl

Číst více »

dluh peněz

DOTAZ

Půjčil jsem známému finanční částku 195000,- oproti sepsané smlouvě,kde se zaručil částku splatit bez odkladu v celé výši a daném termínu.Bohužel se tak nestalo a již rok mne tahá za nos že ji splatí a nic se stále neděje.Jsem z toho již zoufalý a nevím co mám dělat.Po přečtení Vašich článků je mi ale stále víc a víc jasné,že tady není žádné řešení pouze s pomocí síly.Prosím o radu ale mám takový dojem,že cestou soudu to jsou vyhozené peníze.S pozdravem J.Balín

ODPOVĚĎ

Stejně jako Vy si ale myslím, že žádné jiné účinné řešení není. Přeci jen, slibovat může, ale i tak bych pro jistotu podal žalobu k soudu, která bude sice v případě této částky stát několik tisíc korun na soudních poplatcích, nicméně získáte právní titul k případnému exekučnímu vymáhání pohledávky. I kdyby k tomu nemělo dojít, získáte tak lepší vyjednávací pozici

Číst více »

Poplatky u lékaře

DOTAZ

Dobrý den,

můžete mi vysvětlit jak je to s poplatky v nemocnici? Při ošetření na pohotovosti v nemocnici - pediatrie, jsme zaplatili 90,-Kč. Ti nás poslali dále na ORL a tam jsme již nic neplatili. Podotýkám , že se jedná pořád o areál nemocnice.  Tohle bych tedy pochopil. Následně jsme se dostavili na ORL na kontrolu a to již v ordinačních hodinách. Uhradili jsme 30,-Kč. Vpořádku. Z ORL nás poslali na pediatriii na prohlídku a odběr krve a tamnastal problém. Lékař tvrdil že jsme už platili na ORL a nic nechce ,ale sestra trvala na tom, že musíme zaplatit i tam. Jak je to tedy s poplatky, pokud nás z jednoho oddělení pošlou na jiné. 

Děkuji Soušek Jiří 

ODPOVĚĎ

Můj názor, je, že pokud jste už v rámci jednoho ošetření, jedné nemoci či úrazu zaplatili na jednom oddělení, neměli by jste platit v případě, že Vás ještě pošlou jinam. Pro jistotu bych ale podal ještě dotaz přímo k ministerstvu zdravotnictví, e-mailem, kde Vámv vysvětlí přesně vše co se týká poplatků ve zdravotnictví.

Číst více »

dotaz

DOTAZ

Dobrý den,

prosím o radu.jedna se o to, že před desteti lety jel syn coby učeň autobusem.Protoze se v tu dobu menilo jizdne, stipl si listky za 2x 2Kč a když přišel revizor vyžadoval na něm ještě jeden lístek v hodnote 1 Kč.U soudu mu namerili, ze ma zaplatit pokutu a výdaje.Syn to vsak odmitl a po deseti letech bez upomínky či nejakeho upozornění mu přišlo zaplatit 12 000 Kč.Chtěla bych vědět, zda je povinen tuto sumu zaplatit (jen exekutor si účtuje cca 7000 Kč. aniž by někam šel či vyřizoval) a zda není nejaka promlčecí doba v tomto případě. Děkuji za odpověď a přeji krásný den.   Havelková Zdeňka.

ODPOVĚĎ

Podstaným ve Vašem případě je fakt, zda Váš syn skutečně neměl v pořádku jízdenku..i kdyby mu chyběla pouhá koruna. Pokud bylo vše v pořádku pak bylo možné bránit se v soudním řízení. I když je pravda, že soudy ve většině případů žalované odsuzují.

V té chvíli je rozhodující, že měl revizor osobní údaje Vašeho syna a zřejmě jeho podpis pod dokladem o kontrole (uložení pokuty) a bylo bráno za dokázané, že Váš syn načerno skutečně jel. Nic nebrání ani fakt, že se vše stalo před 10 lety.

V této chvíli Vám bohužel nic jiného než zaplatit celou částku nezbude. V opačném případě se vystavujete nebezpečí exekuce svého majetku. V této závěrečné fázi vymáhání, především pokud existuje právoplatné soudní rozhodnutí, už je těžké něco napravit.

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU