Právní pomoc - celá ČR
Právní poradna - pondělí až pátek od 8:00 až 18:00
Napište na ProfiPravnik@gmail.com
- objednávky právních konzultací, přípravy smluv, právní zastoupení
- okamžitá pomoc v naléhavých životních situacích
Právní poradna - pondělí až pátek od 8:00 až 18:00
Napište na ProfiPravnik@gmail.com
Dobrý den,
prosím Vás,chtěl bych se zeptat, jak je to s placením daní při prodeji nemovitosti, konkrétně bytové jednotky, kterou chci prodat a vlastníkem jsem 6 let.V bytě nebydlím a nemám tam uvedený pobyt.Dále by mě zajímalo, jak je to při prodeji pozemku, který vlastnim 5 let.Je mi jasné, že musím zaplatit daň z převodu nemovitosti ( 3% ?), ale nevím, zda-li jsem povinný plati rovněž daň z příjmu.
Velice Vám děkuji za odpověď.
S pozdravem Kratochvíl.
Platit daň z příujmu nebudete, protože byt vlastníte více než 5 let, přestože tam nemáte bydliště. Tedy daň z převodu nemovitostí 3 % bude jedinou daní, kterou budete v rámci prodeje platit.
Dobry den,
Jiz 6 let zijeme v praze ale travale bydliste stale mam v hustopecich u brna ja u rodicu
a pritelkine s dcerou dokonce na mestskem urade i presto po nas stale chteji poplatky dokonce i s pokutou i kdyz jsme davali ze platime odpad zde v Praze pro tento rok jsem zaplatily ale opravdu se me nechce kazdy rok posilat za nic celkem 1600 a vice Kc mestu kde neziju a odpad netvorim
to tam mame prijdet a vysipat jim tam kamion odpaku za rok
dekuji za radu
Hezký den
dle zákona o odpadech jste povinene platit v místě, kde máte trvalé bydliště. Pokud však bydlíte jinde a městu to prokážete, můžete požádat o snížení či prominutí platby poplatku za odvoz odpadu. Je třeba sepsat žádost a dostatečně ji odůvodnit.
Neporadíte mi,jak sepsat kupní smlouvu pro přikoupení pozemku(orná půda) k pozemku stávajícímu,který vlastním?Přímo s ním sousedí a jedná se jen o cca 300m čtverečních.Popř. co budu ještě potřebovat pro zápis do Katastru a pro převod.........Děkuji moc a moc se mi Váš nápad na vytvoření takovýchto stránek líbí.....Ještě jednou děkuji...................
Důležité bude uzavřít kupní smlouvu na pozemek, pozemek který chcete koupit musí být přesně v katastru nemovitostí vymezen. Po podepsání kupních smluv - celkem 5, musíte na jedné ověřit podpisy..tato se pak nechá na KN. Dále bude třeba podepsat oběma stranami návrh na vklad vlastnického práva do KN. Pro úspěšné zapsání v KN budete navíc muset zaplatit poplatek 500,- Kč. Pokud vše bude v pořádku, tak KN zapíše Vaše vlastnické právo a Vy se stanete právoplatným vlastníkem části pozemku.
Dobrý den. Mám takovej problém.Před pěti lety jsem začal ručit známému ne na malé peníze.Ale problém začal,když banka po mě chtěla zaplatit dlužnou částku.Vše jsem zaplatil,ale ted bych rád svoje peníze zpátky.Zvažuji na něj podat žalobu k soudu,ale nejsem si jistej jestli mě to nebude stát další peníze a nic se nevyřeší. Mockrá děkuji za radu Pepíno
To je problém. Předně se pokuste zjistit dlužníkovo majetkové poměry. POkud vlastní jakoukoliv nemovitost či automobil, nebo i nějaku hodnotěnější věc v bytě, či pracuje, pak neváhejte a okamžitě žalobu podejte a vše se snažte co nejrychleji urychlit k co nejrychlejší exekuci.
Pokud se jedná o člověka, který nic nevlastní, spí pod mostem nebo u známých nebo se mu povdelo všechen majetek převést na příbuzné, pak by žaloby byla ztrátou času a peněz..
Dobrý den, mám následující problém. Na základě závěti poděděním se svou po vzdáleném strýci dům. Je to bratranec maminky. Tak budume muset platit daň dědickou. O dům má zájem švagr- bratr mého manžela. Myslím si, že budu muset platit daň. Nejvýhodnější asi bude daň z převodu nemovitosti.
Ale napadla me vec, vím že to není asi standartní postup. Darovat dům nejprve tchyni a ta by ho pote darovala svagrovi. Ja vim, že je to obcházení zákona, ale švagrovi prodáváme dům za symbolickou cenu, tak nechceme z toho platit dvakrát daň - dědickou a z převodu nemovitosti.
Kdyby byl výše uvedený postup možný, jaká by měla být lhůta mezi převodem z tchyne na švagra.
ještě nás napadla jiná možnost - aby si švagr přehlásil trvalé bydliště k nám domů. Nebydlíme v domě po zesnulém stryci.
děkuji předem a jsem s pozdravem
Jelikož jsem se za tu chvilku co mám na odpověď zorientovat v příbuzenských vztazích:) Odpovím obecně. 2 x navíc darovat si myslím že je zbytečné, vzhledem k tomu, že 2 x platíte poplatek na katastru, 2 x děláte smlouvu, 2 x převádíte, několikrát ověřujete podpisy..Z převodem jsou totiže spojeny docela významné náklady. Jinak darování je od roku 2008 osvobozené od daně, kromě poslední skupiny, kdy se daruje mezi úplně cizími lidmi.
byvala moje zana me zalovala ze sem ji napad pritom uz jsme davno rozvedeni ,chce zeme dostat jen penize ,tak me zalovala a na soude prohrala to.muzu zadat nejake odskodne za pospineni meho jmena a za ruzne vyhruzky.
Žalovat určitě můžete, jde však o to, zda je to efektivní. S přiznáním peněžité částky můžete počítat jen těžko.
Dobry den,
14.1 tohoto roku som mal nehodu na D1. V strede laveho pruhu lezala traverza (I-Profil) rozmerou 800x300x150. Policia ma neuznala vinnym . Pozadoval som nahradu skody za svoje rozbite auto od vlastnika dialnice, ktory ma zodpovednost za stav vozovky.
Odpoved som dostal s odkazom na zakon c. 13/1997. Precital som si tento zakon a som s toho zmateny podla jedneho odstavca Vlasnik za skody zodpoveda podla ineho nie? Nemohli by ste mi prosim poradit. Samozrejme riaditelstvo silnic a dalnic CR sa odkazuje na ten za ktory nezodpovedaju.
Dakujem
Dobrý den,
k podání kvalifikované rady bych potřeboval znát více informací. Obecně má vlastník vozovky skutečně povinnost tuto udržovat, nicméně je tam to ale. Pokud je vozovka například špatně sjízdná, či se na ní objevují nějaké překážky měl by jste jet takovou rychlostí a opatrností, aby jste se jim dokázal včas vyhnout..tedy přizpůsobit jízdu stavu vozovky. Pokud se jedná o věc, která spadla například z projíždějícího automobilu, pak vlastník odpovědnost nenese. A odpovědnost je na tom, kdo překážku v místě zavinil. Samozřejmě je problém s prokazováním takové skutečnosti a označení viníka.
Nezletilí mám vykradl byt.Dostlal trest,že má do roka uhradit škodu.Tu ne uhradil. Tk jme daly návrh na exekuci která byla schválena.Má me šanci získat peníze zpět?
Tu šanci vám nikdo nezajistí. Pokud se jednalo o nezletilého jsou zodpovědni jeho rodiče. Pokud se jejich potomek živí krádežemi, lze pak pochybovat o nějakých slušných majetkových poměrech jeho rodičů. V tomto případě mám obavu, aby exekuce nebyla zastavena pro nemajetnost povinných a vy zaplatíte náklady exekuce
poplatek za darovaci smlouvu je 2500kc a vec. bremene je ???????kc
Opět je to individuální a záleží na každém advokátovi, kolik si za sepsání příslušné smlouvy řekne. Obecně je možné takovoutu věc zpracovat za 1000 až 2000 Kč
Chtěla bych se zeptat ohledně exekuce.Mám syna ,který je zaměstnán u firmy a v roce 2006 se zadlužil s pomocí kamarádů na 300 000 kč.Během minulého roku začly chodit upomínky na které nereagoval a letošním roce je to horší jelikož jsou tyto pohledávky už řešeny vyhrůžkou exekucí.Nejhorší na tom je ,že my rodiče jsme o tom neměli žádné předtuchy a všechno syn před námi tajil .Manžel se jmenuje stejně jako syn a o to je to horší.Chtěla bych radu jak s toho ven ,jelikož my z manželem jsme celý život šetřili a ted by chom měli o všechno přijít kvůli synovi ,který sice chodí do práce ,ale bydlí u nás na trvalém pobytu.Nevíme co dělat,prosím o radu...jak dokázat exekutorovi ,že jsme si koupili všechno sami z mužem a syn nedal do domáctnosti nic,nebo všechno jsme si koupili jak nebyl plnoletý.Děkuji moc
Doporučuji aby jste syna odhlásili z trvalého bydliště. Samozřejmě by bylo nejjednodušší, kdyby se odhlásil sám.
Další věcí je uschovat účtenky od cenných věcí, záruční listy, všchny věci si dobře nafoťte a pozvěte svědky, známé, kteří následně dosvědčí, že se jedná skutečně o váš dlouholetý majetek, který synovi v žádném případě nepatří.
Jedná se tady skutečně pouze o nebezpečí exekuce movitých věcí. Jinak na nemovitosti, bankovní účty apod. vám nikdo sáhnout nemůže.
Prosím o radu týkající se plateb do fondu SVJ.V domě máme výměníkovou stanici,která patří společnosti ČEZ.Zajímalo by mne,zda musí firma platit stejnou sumu za 1m2,jako ostatní vlastníci,nebo zda je možné firmě navýšit poplatek.
Nikoliv, platby si s ČEZ můžete dohodnout individuálně
Dobrý den.Chtěla bych se zeptat, jestli se jde vyhnout zaplacení darovací daně? Manželovi rodiče mu v září 2007 darovali rodinný domek, daňové přiznání podával 2.10.2007.4.3.2008 mu přišel platební výměr, ten se má zaplatit do 30 dnů. Bohužel jsme pozdě zjistili že od roku 2008 se daň neplatí, jinak bychom počkali. Děkuji za odpověď
Bohužel, daň budete muset zaplatit. Žádnou možnost jak se jí vyhnout neznám.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na poplatek notáři za sepsání pozůstalosti.
Zemřel mi tatínek a spolu s bratrem jsme se vzdali dědictví ve prospěch maminky. Mamince zůstal byt v hodnotě cca 600 tisíc korun a auto v hodnotě cca 60 tisíc horun. Notářka si za sepsání pozůstalosti vyměřila poplatek 7.000,-Kč, což se nám zdá neuvěřitelné. Maminka z důchodu 8.000 kč ještě bude muset zaplati notářce takto vysokou částku pouze za to, že notářka napsala zápis, že "maminky majetek je maminky majetek". Postupovala notářka určená soudem správně? Ve vaší poradně je uvedeno, že soudní poplatek za sepsání pozůstalosti je 900,-Kč.
Za odpověď velice děkuji.
Zuzana Havránková, Louny
Hezký den
ano samotný poplatek je 900,- Kč, ale potřeboval bych vědět, jak konkrétně notářka své služby vyúčtovala a jaké bylo celkové
rozhodnutí. Odměna notáře je navíc počítána i z hodnoty majetku..tedy podobně jako u odměny advokáta či soudního poplatku.
Ta částka mi připadá obvyklá.
Mám v domě nájemníka a domluvil jsem si nájemné. Samozřejmě i podpisem. Nájemník mi ale stále platí starou cenu nájmu..Co mám dělat a je to důvo dání výpovědi z bytu.
Samozřejmě. Jedná se o závažné porušení smlouvy a vy máte možnost dát nájemníkovi výpověď.
Zdravím,
podnikal jsem...Měl jsem vymáhací agenturu,ale teď se to proti mě obrátilo.Mám na svou osobu několik exekucí v celkové výši zhruba 450 000,- Kč.Nasekal jsem kupu chyb,a za to se musí platit.Mám takový dotaz.Pokud bych se s manželkou rozvedl a udělal s ní majetkoprávní vyrovnání bude exekutor vymáhat částku i po ní?S exekutorem jsem se chtěl dohodnout,ale ten požadoval 30 000,- Kč za měsíc(splátkový kalendář)a řekl mi,že takových případů mají stovky.Kde to jsme?To je pro mě,jako pro "normálně" vydělávajícího člověka nemožné!Byl bych ochoten platit 15 000,- Kč,to však exekutor nechtěl připustit.Když už bych tento akt provedl,bojím se,že znovu přijde exekutor a bude částku vymáhat prodejem movitého majetku,jež by byl vlastně už mé(bývalé...) ženy...Poté,jak je všeobecně známo,jdou věci do dražby,kde se jejich cena několiknásobně zmenší.i když bych to sem neměl tahat.Ten samý exekutor mi zabavil sedací soupravu(stáří:zhruba 3 měsíce)v ceně 40 000,- a odhadce ji dal do dražby za 2 500,-.I přes urgence u soudu jsem opět nic nezmohl.Další dotaz: z mého předešlého podnikání mám ještě několik odkoupených směnek,které tzv.běží,jsou podepsány-bez protestu-,ale nejsou zažalované u soudu.Mohu tím nějak "exekutora"odradit od exekuce na mou osobu?Pohledávku by pak mohl vymáhat po věřiteli ze směnky.
Díky moc za odpověď.Na právníka momentálně nemám peníze,a tak jsem se musel vydat touto cestou...
Hezký den,
předpokládám, že exekutor by skutečně vymáhal dlužnou částku i po Vaší manželce. Vzhledem k tomu, že dluh vzniknul v době trvání manželství a předpokládám, že jste neměli uzavřenu žádnou předmanželskou smlouvu, nebo rozdělené SJM, tak na to má právo. Už proto, že se může domnívat, že z dlužných částek jste si například pořídili zařízení bytu, dovolené apod..
Tuto exekuci, ale můžete napadnout u soudu, resp. Vaše manželka a soud může vyhovět. Existuje totiž několik judikátů, kdy manžel nemusí platit za druhého manžela jeho dluhy, pokud smlouvu na úvěr neuzavíra, či o ní nemohl vědět. Takže tam pak určitě šance je.
To je bohužel pravda. Exekutor nemusí přistoupit na Váš návrh splátek a chtít víc. To je jeho právo. Nicméně zcela určitě nemůže odmítnou i nižší platby, které mu budete posílat a o ně snižovat dluh. Je možné, že pokud platit začnete, a již nevlastníte nějaký hodnotěnšjí majetek, takže exekuci jinými způsoby odloží, a smíří se i s nižšími splátkami.
Obávám se, že exekutor nebude sdílný vymáhat Vaší pohledávku po dalších osobách. A zřejmě Vás vyzve at směnky uplatníte u soudu a z výnosu uhradíte dluh. Záleží také, jak vysoká je hodnota směnek a zda by pokryly nějakou výraznou část Vašeho dluhu..
Dobrý den,
město na toto nemá nárok. U manželů přechází právo nájmu na druhého manžela, pokud jeden z manželů opustí společnou domácnost. Nejdou dány žádné skutečnosti na základě nichž by Vám mohlo dát měst platnou výpověď z bytu. Pokud tedy nevlastníte jinou nemovitost určenou k bydlení
Otec neplatí výživné na syna.Na adrese trvalého pobytu se neydržue,telefony nezvedá ani snovi.
Nezbývá než podat návrh k soudu na exekuci otcova majetku a součastně podat trestní oznámení pro podezření z trestného činu zanedbání povinné výživy
Zkuste zažádat obec v místě Vašeho trvalého bydliště ke snížení či prominutí poplatku z důvodu, že se prokazatelně zdržujete na jiném místě.
Dań z koupi bytu platit nebudete, ale platí se dan z nemovitosti. Vaší povinností je podat do 3 měsíců od zápisu vlastnického práva do Katastru nemovitostí danové přiznání k dani z nemovitosti. Pak už Vám budou každý rok chodit složenky. Částky jsou velmi nízké. U vašeho bytu odhaduji dan od 300-400 Kč ročně
Pokud Vám banka nechce vyjít vstříc, bude nutné situaci řešit jinak. Bud jinou půjčkou, což je rizikové e nemáte jistotu, že Vám banka skutečně půjčí. Další možností je řešit situaci půjčkou na revitalizaci hypotéky..ale to je možné využít pouze pokud se jednalo o hypoteční úvěr, ale to z Vašeho dotazu není jasné
Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu
za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.
Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.