Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

dane

DOTAZ

pracuji v Irsku od roku 2002 a radne platim dane,muzu dolozit kazdorocni P60,musim nebo respektive jsem povinen platit dane i v ceske republice? 

ODPOVĚĎ

Pokud platíte daně v Irsku, nemusíte už v české republice daně platit. Pokud se nepletu, tak s Irskem máme i dohodu o zamezení dvojího zdanění

Číst více »

Dotaz

DOTAZ

Vážená právní poradno,

Měl bych dotaz týkající se poplatků u lékaře. Mám syna a ten je držitelem ZTP/P, musí tento poplatek také platit.

ODPOVĚĎ

Ano, poplatek platit musí.

Číst více »

exekuce

DOTAZ

Mam nebankovni exekuci,kterou radne splacim .Strhavaji mi z platu kolem 9-10 000 tis.Ted mi prisla dalsi exekucs tim rozdilem ,ze se mam dostavit k soud a priznat svuj movity a nemovity  majetek.Nemam zadny,ale alimenty 1500 kc mam na bankovnim uctu u sveho pritele a taktez zbytek vyplaty kolem8500 ktery mi zbyl,coz platim pronajem bytu 9000kc.Nevim jak odpovedet u soudu,abych neprisla o to malo co mam.Jinak pracuji u firmy BOCH A MAM SMLOUVU NA DOBU NEURCITOU.K tomuto problemu jsem se dostala diky podnikani. Dekuji Vam za jakoukoliv povzbuzujici ODPOVED.Jsem si vedoma svoji hlouposti,ale snazim se vse zaplatit ,ovsem postupne.    Dekuji

ODPOVĚĎ

Je v podstatě na Vás jak soudu odpovíte. Povím Vám jen to, že správně by jste měla odpovědět podle skutečnosti. Nicméně to záleží na vás, v případě, že přiznáte velké množství hodnotnějších movitých věcí, pak Vám může přijít exekuce na movitý majetek. Nemovitosti si totiž exekutor či soud zjistí s KN.

Pokud máte skutečně ochotu dluhy splácet, navrhujte věřiteli resp. exekutorovi platební kalendáře, splácejte po malých částech apod..ať je zřejmé že se něco děje.

Číst více »

Vyřizování právních úkonů

DOTAZ

Moje manželka má značné potíže zdravotní, kde v únoru 2008 je po mozkové cévní příhodě upoutána na lůžko, je dezorientována, není schopna podpisu a dle sdělení ošetřujícího lékaře je tento stav trvalý a není předpoklad zlepšení jejího zdravotního stavu.

Prosím o sdělení jakým způsobem mám postupovat, abych mohl manželku zastupovat ve věcech právních.

                   S pozdravem   Miroslav Hrnčíř

ODPOVĚĎ

Pokud nezbude nic jiného a manželka není ani schopná podepsat Vám plnou moc, pak podejte k soudu návrh na zbavení právní způsobilosti Vaši ženy  s tím, že na základě rozhodnutí jí pak následně budete zastupovat ve všech věcech, které se jí týkají

Číst více »

výměna bytu

DOTAZ

Dobrý den,

Mám byt v os.vlastnictví 2+1 a potřebuji větší 3+1. Chci se zeptat zda existuje nějaký způsob výměny bytů v os.vlastnictví. nebo zda musím svůj byt prodat a větší koupit. Zda to jde udělat třeba darovací smlouvou nebo ne. Děkuji za odpověd. S pozdravem Abraham

ODPOVĚĎ

Samozřejmě jde výměna uskutečnit, je jen potřeba nechat byty ocenit znaleckým posudkem a případný rozdíl bude nutné dodanit jako dar. Pokud by jste to dělal způsobem darováním jeden druhého, výrazně by se to prodražilo..tedy v případě, že by výměna proběhla mezi cizími lidmi.

Číst více »

dotaz

DOTAZ

Dobrý den,mám dotaz ohledně placení poplatku za svoz odpadu.Jsme 6 člená rodina bydlící na samotě a svůj odpad třídíme a odvážíme svépomocí.I přesto ale platíme obci daný poplatek.Musím tedy tento poplatek platit i když nemám popelnici a nikdo mi odpad neodváží?A jaké musím splnit předpoklady pro osvobození od poplatku,je-li to možné?

ODPOVĚĎ

Poplatek za odvoz odpadů musíte platit ze zákona, obci pod níž vaše bydliště spadá. Samozřejmě můžete zažádat o prominutí poplatku, ale je třeba plně a výstižně popsat důvod proč  o to žádáte a jakou to má logiku. Žádná kritéria pro to nejsou. Záleží jen na obci zda vám to schválí či ne

Číst více »

výpověď z bytu

DOTAZ

Koupila jsem byt,který si majitel drží,ale již 8 let v něm nebydlí.Žije u přítelkyně a byt je prázdný.Před koupením nám byla dána informace,že pokud bez vážných důvodů v bytě nebydlí,je toto důvod k výpovědi.Zjistila jsem si stav elektřiny za předešlý rok a i spotřebu vody.Je téměř nulová.Mám i podpisy spolubydlících v domě,že přichází jen vybírat schránku.Se mnou odmítá komunikovat a jakákoliv snaha o navázání kontaktu s ním není.Mám nějakou šanci?Děkuji

ODPOVĚĎ

šanci máte. Je třeba prokázat, že se nájemník v bytě dlouhodobě nezdržuje a neužívá ho. K tomu například zmíněné stavy vody, elektřiny, ale hlavně i svědectví alespoň 2 nájemníků v domě, stejně jako vaše namátkové kontroly s nějakým svědkem a datovaným zápisem.

To je jasný důvod k výpovědi z nájmu bytu

 

Číst více »

prosím o pomoc

DOTAZ

dobrý den,prosila bych o radu-dne 24.3.08jsme si koupily 10 měsíční papírové štěně za cenu 5 000Kč, ale fenka je velmi bázlivá a bojí se naprosto všeho..např auto,popelnice atd..zajímalo by mě jestli máme možnost ji vrátit majiteli s tím že žádáme vrácení peněz jelikož se nehodí ani na chov ani na výcvik.Nevím na koho se obrátit o radu tak to zkouším u Vás.

mnohokrát děkuji s pozdravem Petružálková

ODPOVĚĎ

Vrácení by bylo velmi problematické, protože jste si ho zcela jistě před převzetí prohlédli a převzali si ho. Nejedná se o věc, ale o živé zvíře, které může v budoucnu vykazovat různé charakterové vlastnosti, které nejsou důvodem k odstoupení od smlouvy. Prodejce navíc může argumentovat, že pejsek se výchovou dá naučit a vycvičit, aby se již nebálo apod..

Viděl bych to jako velmi problematické

Číst více »

daň

DOTAZ

Dobrý den,

jsem vysokoškolská studentka a za loňský rok jsem měla přívýdělek ve 3 zaměstnáních. V jedné firmě mi neustále odmítají vydat potvrzení o výdělku a odvedených daních, které já potřebuji k daňovému podání a žádosti o vrácení daní. Neustále se na něco vymlouvají, že už to poslali (dokonce doporučeně- a já nic neobdržela), do telefonu, že účetní neměla minulý týden čas,při mé osobní návštěvě - že jim tyhle věci dělá externí účetní, takže mi to ve firmě nikdo nemůže hned udělat ap. Takhle se vymlouvají od začátku února a já musím podat to přiznání do konce března,jinak mi ty stržené peníze nevrátí. Provolala jsem tam už spousty peněz a dokonce jsem tam byla 2x osobně, vše marně.Na finančním úřadu mi řekli, že s tímhle nic nemohou dělat a ani termín mi neprodlouží,takže jestli to přiznání nepodám do konce března a bylo mi na dani u té dotyčné firmy strženo cca 3000,- tak o ně přijdu a pro mě jsou to dost veké a potřebné peníze. Je prosím nějaká pomoc? 

Mnohokrát děkuji Iva Eliášová

ODPOVĚĎ

omlouvám se, ale vzhledem k tomu, že je již po termínu daňových přiznání, tak už je asi odpověď bezpředmětná.                                                                                                                                                                                    

Číst více »

Majetkové vypořádání

DOTAZ

Dobrý den, chci se zeptat na majetkové vypořádání mezi sourozenci v případě dědictví. Po smrti otce byl dům napsán k 1/2 na mě a 1/2 na sestru (ta je již vdaná a nebydlí doma). Maminka ještě žije a bydlí se mnou doma (má věcné břemeno dožití). Dům čeká rekonstrukce střechy a snad i zateplení, což jsou finanční vynálohy. Zatím si nejsem 100% jistý, zda zůstanu bydlet doma nebo ne. Prosím o radu, co mám dělat, zda si nejdříve převést ½ domu na sebe a opravy dělat postupně až později,  nebo nechat dům v podílovém spoluvlastnictví, zaplatit rekonstrukci a nechat si faktury, které budu platit. Jedná se mi o to, že pokud budu hradit střechu, zvýší se hodnota domu a později, pokud si budu chtít převést dům na sebe, budu muset sestře vyplatit víc. Nebo z jaké částky se vyplácejí sourozenci po smrti rodičů? Dle dohody? Nebo pokud je to k ½ jedná se o aktuální odhad nebo o odhad, který byl proveden, když se vyřizovalo dědictví? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Ano, dohoda má vždy přednost. Pokud se dohodnete na nějaké částce, pak není problém, aby Vám sourozenec svou půlku prodal. Pokud by jste rekonstruoval nyní, pak by bylo třeba si uschovat účtenky, smlouvy o provedených pracích, vše vyfotografovat, schovat výpisy z účtu pro platbu apod. V případě následného dělení pak můžete vložené částky uplatnit.

Číst více »

exekuce

DOTAZ

Dobrý den,měla bych dotaz,zda se dá zrušit exekuce,která probíhá srážkami ze mzdy a je evidentní,že dlužník není schopen splatit celou dlužnou částku.Nevlastní žádný majetek.Kde se může dozvědět kolik je splaceno a kolik ještě zbývá.

                                                                            Děkuji za odpovědˇ

                                                                                                           Mužíková

ODPOVĚĎ

Samozřej, exekuce se dá zastavit kdykoliv. Pokud to navrhne věřietel, nebo na základě rozhodnutí exekutora pro nemajetnost povinného. Ovšem i kdyby povinný nebyl schopen celou částku splati a pracuje, pak není problémem aby se mu strhávala alespoň nějaká částka, přestože k celkovému splacení nikdy nedojde

Číst více »

výpověď z nájmu bytu

DOTAZ

Dobrý den.

Mám dotaz ohledně výpovědi z nájmu. Nejdřív pár informací, abych Vás uvedl do situace. Jsem ženatý. Společně s manželkou jsme bydleli v bytě, který jsme dostali od města. Po určitém čase jsme si s manželkou přestali rozumět a ona si pořídila byt do osobního vlastnictví a odstěhovala se. Ten byt přešel zůžením SJM do výlučného vlastnictví manželky. Manželka napsala prohlášení u notáře ve kterém prohlásila, že nebydlí se mnou ve společné domácnosti a vzdává se nároku na nájem v bytě i úmyslu se do bytu kde jsme bydleli společně kdykoliv v budoucnu nastěhovat. Nechceme se kvůli synovi rozvádět. Město mi chce i přes tyto skutečnosti dát z bytu výpověď. Chci se tedy zeptat jestli mi může dát výpověď a když ano, jak mám postupovat dále? Předem děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Město Vám dát výpověď nemůže, nájem přechází na Vás jako na manžela.

Číst více »

odvoz komunálního odpadu

DOTAZ

Dobrý den,

již čtvrtým rokem nebydlím na trvalém bydlišti,tudíž žádný odpad neprodukuji.Musím platit poplatky za odvoz komunálního odpadu,když ještě platím místě kde žiji?Moji žádost o prominutí polpatků městský úřad zamítl.

Děkuji za odpověď   Kohlertová

 

ODPOVĚĎ

Bohužel. Úřad v místě tvalého bydliště má na poplatek za odvoz odpadu nárok ze zákona

Číst více »

převod bytu na dceru z prvního manželství

DOTAZ

Dobrý den, potřebuji poradit, zda mohu převést byt, který je napsán na mě a na manžela, na dceru z prvního manželství. Co vše k tomu potřebuji, aby bylo právně dobře .

Děkuji.

ODPOVĚĎ

Pokud je byt ve společném jmění manželů, pak budete potřebovat i souhlas manžela.

Číst více »

Společné prostory

DOTAZ

Dobrý den chci se zeptat bydlím v bytovce jsme tu čtyři a nikdo nechce uklízet společné prostory a dělám to jen já jak je mohu donutit abych to nedělala sama?A ještě k tomu bydlím v přízemí a každé ráno v 6.50 mi pod ložnicí sousedka štípe dřevo a topí je to normální?Děkuji za odpověd.

ODPOVĚĎ

To je problém. Uklízení společných prostor je v podstatě nevymahatelné. Pokud jde o druhou věc, a sousedka dělá nadměrný hluk a znečištuje kouřem vzduch, který vám proudí oknem dovnitř, pak můžete podat stížnost na městský úřad či obec a zahájit řízení o přestupku

Číst více »

Poplatky u lékaře

DOTAZ

Dobrý den chci se zeptat byla jsem na před operečním vyšetření které zahrnovalo i plicní vyšetření měla jsem za toto platit 30 kč?

ODPOVĚĎ

Ano, jednalo se o speciální vyšetření u specialisty. Pro jistotu se můžete ještě informovat na informační lince ministerstva zdravotnictví

Číst více »

Daně z prodeje bytu

DOTAZ

Dobrý den,

velice vás prosím o radu.

V minulém roce jsem prodala byt v osobním vlastnictví. V bytě jsem bydlela od narození, ale vlastnila jsem ho až od roku 2003. Problém je, že jsem si z bytu odhlásila trvalé bydliště (v roce 2004) a tudíž nesplňuji ani jednu ze dvou podmínek (vlastnictví bytu alespoň 5 let před prodejem X trvalé bydliště dva roky před prodejem).

V bytě měl trvalé bydliště pouze můj otec, o kterého jsem se starala a žila v bytě s ním ve společné domácnosti. Jde jen o to, že jsem to neměla v dokumentaci.

Je možné se vyhnout placení dalších daní, mimo daně z prodeje (ta je již zaplacená).  Za získané peníze jsem si koupila byt nový, ale ne všechny peníze byly proinvestovány.

Děkuji za radu a váš čas,

Veronika Bártová

 

ODPOVĚĎ

To nevadí. Záleží za jakou cenu jste byt pořídila, resp. jaká byla jaho hodnota, když jste ho získala do vlastnictví. Tuto hodnotu odečtete od prodejní ceny a zbytek můžete investovat do nového bydlení..To už by Vám vycházet mělo. TAkže žádné další daně skutečně platit nebudete:)

Číst více »

exekuce

DOTAZ

Dobrý den,

žiji s přítelem a on má exekuci na plat. Zbytek platu mu odchází na můj účet. Účet je výhradně na mé jméno, je možné, že mi jej exekutor zastaví? Mohu se obávat exekuce u mě doma, když přítel zde pobývá pouze občas a nemá zde ani trvalé bydliště?

Děkuji mockrát za vaší odpověď

Veronika Bártová

ODPOVĚĎ

Na plat Vám rozhodně exekutor sáhnout nemůže. Co se týká exekuce movitých věcí u Vás v bytě, tak to vidím za současného stavu také jako nepravděpodobné, pokud sám Váš přítel neprohlásí, že u Vás bydlí, nebo si nenáchá zasílat na tuto adresu soudní obsílky apod.

Číst více »

Dohoda o nekonkurencnim jednani &310

DOTAZ

Dobry den,

chtel bych se zeptat jak uspesna je pravni vymahatelnost platby odstupneho minulym zamestnavatelem.Tato dohoda je sjednana v dodatku smlouvy a to na jeden rok. V $310 je uvedeno, ze pokud zamestnavatel nezaplati prvni splatku do 15. dne nasledujiciho mesice mohu tuto smlouvu vypovedet. Ja , ale chci tuto dolozku o nekonkurencnim jednani dodrzet po dobu celeho 1 roku a timto aby zamestnavatel postupne vyplatil celou rocni castku. Muj dotaz zni, zda je pripadna soudni cesta 100% uspesna?

ODPOVĚĎ

Abych mohl kvalifikovaně odpovědět musel bych vědět kompletní ustanovení smlouvy. Pokud bych měl odpovědět jen na základě těchto informací, tak mám za to, že úspěch by jste neměl vůbec. Konkurenční doložka totiž nemá s trváním pracovního poměru ani nároku na zaměstnávání vůbec nic společného.

Číst více »

dopravni prestupek

DOTAZ

Zdravim Vas a zaroven prosim o radu.Spachal jsem dopravni prestupek-prekroceni rychlosti,s prestupkem nesouhlasim,prosel jsem jednim spravnim rizenim,ktere pro me pravdepobobne dopadne jako puvodni rozhodnti-vinen. Dalsi moznost odvolani je tusim na krajsky urad,zustane v tomto pripade spravni poplatek stejny jako pri prvnim rizeni-to jest 1000Kc.?

Tento poplatek pri odvolani platit nebudu,ale kolik potom zaplatim na kraji?Diky Roman 

ODPOVĚĎ

řízení pokračuje v podstatě i po odvolání proti pozhodnutí o přestupku, proto by se poplatek již zvyšovat neměl

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU