Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

dluh

DOTAZ

Dobrý den

Můj bývalý švagr ještě za manželství udělal peněžité dluhy. Potom se rozvedly a za nedlouho přišla exekuce k jeho bývalé ženě, protože on žádný majetek nemá. Aby k ní nedošlo chtěly jsme od švagra, aby si vzal půjčku a splatil dluhy. Jenže jí nikde nedostal, tak jsem si jí vzal já s tím, že budu platit bance a švagr bude platit tu samou sumu mě v pravidelných měsíčních splátkách jako já bance. Pro jistotu jsme si nechali sepsat papír s ověřenými podpisi na matrice, že si je vědom svého peněžitého dluhu k mé osobě. Jenže přestal po třech měsících platit a já nevím, jestli je nějaká možnost i s tím papírem z matriky tu půjčku od něj dostat. Na konci splácení se hodnota vyšplhá i s úroky na 700 000kč.  Je tady možnost splatit půjčku dříve s nižší konečnou sumou.  Ale já na to peníze nemám. Půjčka je na 20 let.

                                                                              děkuji

ODPOVĚĎ

Dovedu si tvrdit, že i ta nejlépe sepsaná smlouva s člověkem, který je nespolehlivý  a nemá žádný majetek Vám nepomůže. Jeden problé jste bohužel překryli jiným problémem a mám obavu, že půjčku zaplatíte ze svého. Jako řešení mohlo být, že si vezmete v zástavu například automobil, či nějaký majetek, pokud v tu dobu ještě nějaký měl. V tomto případě to bude dost problematické

Číst více »

dluh nájem

DOTAZ

Dobrý den, v r.2007 (01-02/08) jsem měl nezaplacené dva nájmy. Řešil jsem to splátkovým kalendářem se souhlasem města, ale od října 08 jsem po vážném operačním zákroku na neschopence a tudíž nedodržuji splátky v plné výši dohodnuté částky.  Město podalo návrh na provedení exekuce a přes soukromou exekutorku tento příkaz provedlo způsobem blokace´učtu v bance (na celou částku dluhu, bez zohlednění již splacené částky) + náklady na exekuci. Tím jsem se dostal do problémů ještě větších, protože nemůžu platit ani stávající nájemné a tím vznikl další dluh u města. Na bytovém odboru řekli, že je to nezajímá a ať si půjčím někde peníze a nájem platím řádně dál!! Jednání s exekutorkou je na téže rovině. Jak se můžu bránit?? Když není z čeho brát - není z čeho dávat!! Je to doslova začarovaný kruh. Prosím o radu.

ODPOVĚĎ

Mám obavu, že není jak se bránit. Argument, že nemáte, i když je to z objektivních důvodů zřejmě nikoho zajímat nebude. Doporučuji, pokud je to ještě možné jednat, a hlavně co nejdříve dluh uhradit. Jinak Vám nebude hrozit jen exekuce, ale i exekuční vystěhování z bytu

Číst více »

Rozhlasové a televizní poplatky

DOTAZ

Dobrý den,

bydlím v rodinném domku a ráda bych v letních měsících pronajímala podkrovní místnosti, které jinak během roku využívá moje rodina. Na tuto činnost (ubytovací služby) mám vystavený živnostenský list. V podkrovních místnostech jsou televizní přijímače. Za TV a rozhlasový přijímač celoročně platím dle požadavků. Jsem povinna v tomto případě, ubytovávala bych v   soukromí,  platit za TV a rozhlasové přijímače, které by byli v pronajímaných místnostech? Za TV a rozhlas bych tak vlastně platila dvakrát, jednou za domácnost a jednou jako podnukatelka? Kdy je také někdo povinen platit za autorská práva?

Prosím o vysvětlení všech těchto plateb, sama si s tím už nevím rady.

Děkuji za pochopení.

Helena Čermáková

 

ODPOVĚĎ

První věcí, kterou bych nedělal a co je dle mě chyba je, že chcete provozovat pronájem podkrový  jako podnikatel na ŽL. Tuto činnost můžete vykonávat i bez živnostenského oprávnění, jako soukromá osoba, např. podnájemní smlouvou apod..a tím se vyhnete povinnosti platit z činnosti sociální a zdrav. pojištění.

Pokud se bude jednat o podnájem v jednom domě, tak bude samozřejmě stačit zaplatit poplatek pouze jednou.

Číst více »

převod poloviny bytu

DOTAZ

Dobry den

Pritelkyne si od mesta koupila byt na,ktery si vzala uver.Tento uver ji splacim ja.Zajimalo by me jak to nejlepe udelat,abychom byli oba dva majiteli tohoto bytu stejne?Zda je lepsi prevod poloviny nebo darovat polovinu a nebo se vzit.Jake je nejlepsi reseni a hlavne nejlevnejsi?A jake poplatky jsou s tim vsim spojeny?Dekuji za odpoved.

ODPOVĚĎ

Pozor, uzavřením sňatku nebudete mít automaticky nárok na polovinu bytu. K tomu by jste museli uzavřít notářský zápis o rozšíření sjm, právě o byt. Pokud nechcete riskovat sňatek, pak doporučuji odprodej poloviny bytu za pořizovací cenu. Zaplatíte tak pouze 3 % z kupní či odhadní ceny (dle toho, která je vyšší) Pokud by jste chtěl další informace, můžete se na mě obráti. mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

Založení společnosti

DOTAZ

Dobrý den,

píši absolvenskou práci a chtěla bych Vás požádat o radu. Když vzniká s. r. o. jaké jsou nutné poplatky a jejich cena? Zápis do obchodního rejstříku, registrace na finančním úřadě, ověření osoby jednatele, ověření podpisů a další. Nevím co je nutné a co nikoliv.

Za odpověď moc děkuji.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Novotná Monika

ODPOVĚĎ

Hezký den,

ono je potřebné skutečně všechno. Bez jednoho dokladu a tedy poplatku za něj nevyřídíte doklad další.

Zcela jistě potřebujete notářských zápis o založení společnosti, za který cca 5 tisíc zaplatíte

Přitom ověříte podpisy společníků, či zakladatelů podle počtu kopií zápisu, kolik si necháte vytvořit 30 x...

Stejně tak bude nová společnost potřebovat minimálně jeden živnostenskýc list 1000 kč

Podání návrhu k soudu vyjde na 5000 Kč

Pokud k tomu zařadíme i bankovní poplatky, pak je nutné aby společnost založila ještě před založením bankovní účet, kde budou deponovány základní vklady společníků. Poplatek je 500 Kč

registrace na finančním úřadě apod..se myslím nic neplatí, ale to takhle z hlavy nevím jistě:)

Snad jsem na nic nezapomněl

Číst více »

splátky

DOTAZ

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jednu takovou věc. Minulý měsíc mi zemřel otec a já jsem jediná dcera a nevím jak vyřešit problém se splácením půjčky. Otec měl půjčku od společnosti cofidis a měl v ní i pojištění pro případ smrti. Po poslání úmrtního listu na cofidis mi přišel od nich dopis kde po mě požadují pitevní správu, potvrzení příjmu, vyjádření PČr aj. Mimo to po mě chtějí abych otcovu půjčku splácela i nadále než pojištovna prověří celou událost. Jelikož to zatím šetří PČr nemám možnost jim doklady poslat a ani nevím jestli by si to neměli vyžádat oni sami přes tu jejich pojištovnu. Mám za otce platit dál jeho půjčku nebo počkat než proběhne dědické řízení.

Děkuji moc za odpověď.

Lenka Růžková

ODPOVĚĎ

Vy nejste povinna nyní cokoliv platit. Úvěr by se měl vyřešit v rámci dědického řízení. Pokud nic platit nebudete, oni nemají jakoukoliv možnost vás jakkoliv sankcionovat.

Doporučuji, aby jste si hned jak to bude možné pitevní zprávu vyžádala a zaslala na pojišťovnu. Oni si většinou nic nevyžádají, nechávají to na klientech. Není v jejich zájmu platit či ještě vyřizovat věci k tomu aby platit mohli.

Pitevní zprávu chtějí z důvodu, aby bylo vyloučeno například sebevražda či smrt, kterou by si způsobil vlastním zaviněním..např. alkoholismus, kdy by se pak výpalata částky na takové případy nevztahovala.

Číst více »

dotaz

DOTAZ

Dobrý den,

prosím o odpověď na moji otázku:

Mám u jedné stavební spořitelny překlenovací úvěr za který ručím nemovitostí jmenovitě domem a zahradou,mohu ze souhlasem st. spořitelny dům prodat,zaplatit zbytek úvěru a zbylou část si ponechat na koupi bytu?? Děkuji za odpověď Vítková Hana

ODPOVĚĎ

Samozřejmě tu tato možnost je. Klíčové se na tom dohodnout se stavební spořitelnou, která bude chtít ve smlouvě záruky že kupní cena za dům půjde přímo na jejich účty ke splacení úvěru. V tom případě i následně stáhnout zástavu z dané nemovitosti.

Číst více »

stočné

DOTAZ

Prosím o zodpovězení otázky na povinnost placení stočného a kdy se tento poplatek platit nemusí. Bydlíme na vesnici bez zavedené kanalizace a tento poplatek vybírá OÚ. Děkuji Tesařová

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

o takové povinnosti mi také není nic známo. Dovedu si to představit například v případě, kdy by deštová voda odtékala do kanalizace apod. Jinak povinnost poplatku za dešťovou vodu je například u staveb průmyslových, nikoliv o staveb na bydlení

Číst více »

Odvolání proti výši výživného na manželovu dceru

DOTAZ

Mému manželovi bylo zvýšeno výživné na dceru )16 let), kdy jeho bývalá manželka uvedla nepravdivé údajé o výši dopravy do školy.Máme v rodině jedno společné dítě ( 9 let) a já mám syna .kerý studuje a je mu 18 let.Soud v Jablonci nad Nisou nepbaral ohledy na potřeby těchto dvou dětí a jen zohlednil manželovu dceru.Nad rámec výživného platí manžel dceři stavební spoření.Prosím o radu, jak semáme proti rozhodnutí soudu odvolat.Memůžeme si velké zvýšení dovolit,jelikož  jsme museli rekontruovat byt a vzít si vysoký úvěr.Dostali bychopm se do velkých finančních problémů.

 

 

 

                                                         děkuji Vám za odpověď   

 

                                                     Stanislava Nohýnková

ODPOVĚĎ

Hezký den,

odvolání se proti výši výživného může být problém. Ze své zkušenosti vím, že odvolací soudy většinou potvrzují rozsudky soudů nižších.

Klíčové jsou dvě věci:

Po jaké době došlo ke zvýšení výživného, tedy třeba po 8 letech, kdy je skutečně na místě zvažvoat, že dochází ke zvýšení výdajů dítěte, střední škola apod..

Zda došlo ke zvýšení příjmů vašeho manžela - děti mají právo podílet se na životní úrovni rodičů.

V tu chvíli zde není nijak významné to, že máte půjčku. Půjčka šla na věc, kterou užíváte a zvýšil se tak váš majetek. Uvedené věci si chce promyslet, pokud jsou odůvodněné a průkazné, pak s odvoláním určitě neuspějete

Číst více »

Převod bytu

DOTAZ

Dobrý den,můj dotaz se týká převodu bytu z matky na syna,chtěla jsem se dovědět co vše je potřeba pro převod zařídit ,aby byla smlouva platná a právně v pořádku.Předem moc děkuji.

ODPOVĚĎ

Smlouva musí obsahovat povinné náležitosti:

tedy určení prodávajícího a kupujícího, vč. rodného čísla, trvalého bydliště apod.

Přesné určení nemovitosti či bytu, včetně podílu na společných částech!

Kupní cenu / pokud půjde o darování, tak musíte nechat udělat odhad ceny nemovitosti

A datum uzavření smlouvy

Bude třeba alespoň 5 výtisků smlouvy. Z toho jedna, která se dá na KN musí mít ověřené podpisy.

Pokud chcete mít jistotu, pak nezbývá než se obrátit na právníka, nebo člověka který má s tímto zkušenosti

Číst více »

odvoz odpadu

DOTAZ

Dobrý den, chtěla bych se informovat jestli si musím nechat odpadky vyvážet firmou, která zde dělá svoz a platit obci. Bydlíme na vesnici a jsme schopni na skládku si odpad vozit sami, jak poptřebujem a hlavně bych chtěla platit jen za to ,co opravdu jako odpad vyprodukuju ane že mi někdo spočítá kolik mám udělat odpadu, to potom přece nikoho nenutí chovat se ekologicky. Na co mám kupovat pití například ve skle a ne v petkách, když stejně musím zaplatit j,estli ten odpad udělám nebo ne. Odvezla bych si jen to , co opravdu mám a to i zaplatila, přece si nemusím nechat vozit odpadky "obecním taxíkem" když jsem schopna je na skládku zavést sama.Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Hezký den,

poplatek za odvoz komunálního odpadu je bohužel dán ze zákona. Pokud si chcete odpad likvidovat sami, můžete obec požádat o úlevu od placení těchto poplatků.

Číst více »

vyřizování pozůstalosti.

DOTAZ

Dobrý de,

manželovo maminka zemřela před 4 měsíci.V bytě kde žila je majetkem  vnuka. Koupě před 6 lety.Zařízení v bytě je převážně staré 30 a více let.. V době života dala maminka klíče od bytu dceři.Ta stále do bytu chodí, z kterého si vzala zlato po mamince. Byt je stále v původní podobě, jen jsem vyprala  a vyžehlila špinavé prádlo a zanechala v bytě.

Otázka zní, může si majitel dát jiný zámek k bytu ? Nebo může do doby vyřízení pozůstalosti mít dcera přístup s klíči původními do bytu? Je nepříjemné řešit takové věci, když se cítí někdo ošizen.Jsem snacha a nechci se plést mezi sourozence, ale syn platí byt a poplatky a nemá žádná práva?

Moc děkuji. Zahálková L.

ODPOVĚĎ

Samozřejmě, jako majitelé si můžete vyměnit zámek a zamezit přístup do bytu osobám, které tam nechcete. Nikdo nemá nárok přístupu do bytu proti přání vlastníka.

Číst více »

smenecni platebni rozkaz

DOTAZ

Dobry den ,dostala jsem vcera rozkaz abych zaplatila penize ktere jsem si nikdy nevzala a nevim co mam delat .Prosim poradte.

ODPOVĚĎ

V prvé řadě je třeba analyzovat všechny dostupné informace. Především kdo je věřitel, kdo je přesně povinný. O jakou částku se jedná, za co údajný dluh vzniknul. Následně je třeba zkontrolovat, pokud máte někde jinde hlášené trvalé bydliště, zda vám tam nepřišla nějaká doporučená pošta apod.

Pokud se jedná o platební rozkaz, pak je třeba se do 14 dnů podat odpor. S tím by Vám měl poradit právník aby měl odkladný účinek a splňoval náležitosti. Pokud budete potřebovat kontaktujete mě přímo na mail mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

Výživné

DOTAZ

Pobírám výživné od bývalého manžela na nezaopatřené dítě ve věku 15 cti let ve výši 1600 Kč měsíčně.Donedávna jsem pobírala od něho na 2 nezaopatřené děti v celkové výši 3 600 Kč.Bývalý manžel pracoval několik let jako zaměstnanec,kde dosahoval příjmu 18000 Kč měsíčně čistého,před rokem toto zaměstnání bezdůvodně opustil a začal pracovat v jiné firmě,kde dosahuje příjmu 8 000 Kč měsíčně čistého.Další vyživovací povinnost nemá,žije však ve vztahu s přítelkyní u které bydlí.Nyní jsem si po 3 letech zažádala o zvýšení výživného na už jen jedno dítě z uvedených 1600 Kč na 4000 Kč.Bylo mi zdělena i skutečnost,že pokud bezdůvodně povinný opustí více placené místo na méně placené místo i přes to,že ví,že má vyživovací povinnost,nebude na tuto skutečnost jeho současného příjmu brán až tak velký zřetel.Syn je nyní v 9 ročníku a vybírá si zaměstnání,což je i podmíněno naším rodinným příjmem.Mé příjmy jsou průměrně 8 000 Kč měsíčně plus Pnd a soc.příplatek. Je částka 4000 kč na výživném úměrná a mohu na ní trvat  a ohradit se tím,že otec bezdůvodně snížil své příjmy? Navíc se se synem nestýká  a ničím nikdy nepřispívá.Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Hezký den,

Je sice pravda, že pokud si někdo sníží úmyslně příjem, pak se k tomu nemusí brát zřetel. Nicméně úmyslnost změny v podstatě prokážete těžko. Váš bývalý manžel bude tvrdit, že to bylo z důvodů dojíždění, velkého psychyckého nátlaku v minulé práci, zdravotními důvody, stresem a v tomto případě pak ten argument pozbývá smyslu. Je sice možné že soud může teoreticky výživné zvýšit, nicméně to neudělá plně dle Vašeho návrhu, ale někde při spodní hranici, tedy s ohledem na příjem manžela. Jde o to, že když soud přizná výživné v takové výši, že ho nebude moci s ohledem na příjmy Váš manžel platit, tak nejen že se z něj stane neplatič, ale vy nedostanete třeba ani to co dostáváte dnes. A pokud Vám manžel bude platit alespoň nějakou nízkou částku tak tam bude problém i směřovat to k trestnímu oznámení.

Doporučuji realistický přístup a pokud nemáte žádné indicie, že si manžel ještě někde přivydělává a nemá tudít nějaké dodatečné příjmy, tak bych se snažil se v první řádě dohodnout na zvýšení o nějakou uměrnou částku. Časem můžete podat návrh na zvýšení opět

Číst více »

Exekuce

DOTAZ

Dobrý den,měla bych dotaz.Můj plnoletý syn se dostal do finančního problému,kdy díky nezaplacené pokutě u MHD mu vznikl dluh v celkové výši 24000,kterou vymáhal exekutorský úřad.A to tímto způsobem: Aniž bych o tomto případu věděla,přijeli exekutoři do mého bytu-státního,kde se mnou syn žil  abyl zde trvale hlášen.Já byla v té době v zaměstnání.Spolu s policií a zámečníkem se snažili dostat do mého bytu,kde v té době byly i nezletilé děti a jmenovaný syn.Bylo jim ale otevřeno bez jejich použití násilí a vešli do bytu,kde začali zabavovat můj majetek i přes to,že byli upozorněni,že synovo zde není vůbec nic.V tu chvíli sem přijel můj bratr,ktrerý šel hlídat mé děti a bylo mu řečeno,že pokud nezaplatí,odvezou celé vybavení bytu v min.hodnotě 70 000 Kč,což znamenalo,že by zde zůstala jen lednice  a snad postel pro děti.Týkalo se to elektroniky,vybavení kuchyně,počítačů,nábytku a doplnků.Na připomínky,že synovo opravdu nic není,nebrali ohledy.Můj bratr celý dluh ihned uhradil,aby nedošlo k poškození rodiny.Prý když tady má syn trvalý pobyt,nezajímá je,co je jeho a co není.To ať si prokazuji až po té,co vše odvezou.Vůbec se mi toto jednání nezamlouvá.Vím,že můj syn nejdnal dobře,ale může být takto poškozena celá rodina? Podotýkám,že nyní už zde syn nebydlí a nemá už zde ani trvalý pobyt.Bylo jednání exekutorů v mezích zákona?Započteno bylo i jejich konání zde  a práce zamečníků-neboli jejich výjezd.Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Bohužel musím konstatovat, že jednání exekutora bylo plně v souladu se zákonem.

Exekutor má skutečně možnost vyzvat Vás k tomu aby jste mu umožnili vstup do bytu dobrovolně. Pokud to není možné, může si vstup vynutit. Stejně tak je jeho povinností označit všechny věci, o kterých se může důvodně domnívat že patří povinnému. Samozřejmě tvrzení je tvrzení a i když podpoříte na místě svá tvrzení důkazy, není exekutor povinnen důkazy na místě hodnotit.

Bránit se skutečně můžete až následně vylučovací žalobou k soudu. Který může uvedené věci, které jsou prokazatelně ve vašem vlastnictví z exekuce vyjmout.

Zda je to v pořádku. Tak obecně ano, pokud je však postup exekutorů zbytečně tvrdý a často nelogický, to v případě, kdy se orientují např. jen a pouze trvalým bydlištěm dlužníka, přestože tam dlužník třeba již léta nebydlí apod..tak to v pořádku není

Číst více »

dědictví

DOTAZ

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak máme s manželem postupovat, když chceme, aby náš rodinný dům sdědil náš mladší syn. Staršího bychom chtěli vydědit a zabránit jakémukoliv přístupu k pozdějšímu dědictví. Mladšímu synovi je teprve 11 let a staršímu 29 let. Starší syn je vyvrhel momentálně s náma nebydlí, ale má v rodinném domku trvalý pobyt, který nechce zrušit. S náma se vůbec nestýká, nekomunikuje a psychicky nás terorizuje. Poraďte co by bylo výhodnější jestli nemovitost darovat mladšímu synovi s tím, že by měl zákonného zástupce nebo vydědit staršího syna, tam ale zřejmě hrozí napadnutí závěti z jeho strany. Co je pro nás jistější darování nebo vydědění. Ještě by nás zajímalo, co by nastalo v případě, že bychom chtěli nemovitost teď prodat. Co starší syn, který tam je trvale přihlášen a nebydlí tam. Měli bychom povinnost mu v případě prodeje domu zařídit náhradní ubytování. Děkuji předem za odpověď

ODPOVĚĎ

Pokud by jste dům chtěli prodat, tak by to bylo bez problémů. Bez ohledu na to, zda tam má váš syn trvalé bydliště. Trvalé bydliště není právním titulem pro užívání domů. Je to pouze evidenční údaj. A žádné náhradní ubytování by jste mu samozřejmě hledat nemuseli.

Pokud jde o první otázku. Skutečně je vydědění problematický institut, který je možné následně napadnout. Jedná se o dlouhou dobu během kterém je možné, že se situace či věci změní.

Napadlo mě i jiné možná efektivnější řešení, které by ale muselo být spíše na bližší poradu či podrobnější informace. Můžete mě proto kontaktovat na mail mojepoplatky@seznam.cz

 

 

Číst více »

hypotéka

DOTAZ

dobrý den,mám jeden dotaz a budu ráda když mi pomůžete...

vlastním byt v osob.vlastn.který jsem koupila před manželstvím.manžel chce aby jsme si vzali společnou hypotéku a postavili si domeček.myslím si ale že naše manžekství nebude trvat tak dlouho jako splácení.chtěla bych se nějak pojistit proti tomu abych pak nemusela za manžela platit hypotéku a třeba nepřišla o svůj byt.manžel by se domu nevzdal, takže by to co dělají většiny rozvedených že dům prodají a hypotéku zaplatí ,u nás nešlo.chápu že po dobu manželství musíme platit oba a snažit se oba,ale zatím sem slyšela že zákon na tohle moc nepamatuje a smlouva mezi námi dvěma by to nevyřešila leda přepsat byt na syne nebo spíš někoho jiného...budu moc ráda když mi poradíte s pozdravem a díky pavla

ODPOVĚĎ

V případě rozvodu by se vlastnictví vašeho bytu nijak neřešilo. je plně ve vašem vlastnictví a ani se nestal součástí SJM.

V otázce hypotéky, budete oba spoludlužnici a stejně tak budete mít ve vlastnictví dům, kterým se bude ručit bance za placení úvěru. V případě rozvodu by jste si měli vlastnictví vypořádat. Pokud ne, změni se na spoluvlastnictví, kdy budete oba společně odpovědni za placení splátek hypotéky. Pokud manžel přestane platit, a vy taky, pak je zřejmé, že banka dům prodá a z výtěžku se zaplatí hypoteční úvěr. Pokud zbyde něco víc, pak si to rozdělíte.

Samozřejmě pak bude dobré, a vřele to doporučuji s bankou aktivně o řešení jednat. Tudíž v hypotéce nevidím problém, stejně tak jako s vlastnictvím bytu

Číst více »

dotaz

DOTAZ

mam dva dotazy...prvnipri nařízené exekuci na komanditni spolecnost exekutor nevymohl niceho,podle mého nazoru byl  exekutor povinen prikrocit k exekuci majetku komplementare, ktery za dluhy komanditni spolecnosti  ruci ceklym svyn majetkem jiz ze zakona. jeho zena s dcerou pri tom jezdi kazdorocne na dovolenou k mori.     druhy dotaz byt ve spolecnem jmeni manzelu chceme prevest na jednoho manzela v dusledku rozvodu, jak nejlepe zajistit  saby dohodnuta castka byla skutecne vyplacena.......predem dekuji za odpoved a to moc....mach 

ODPOVĚĎ

Máte pravdu, nejprve se měl exekuovat majetek komanditní společnosti. V případě neúspěchu této exekuce pak má exekutor exekuovat majetek komplementáře. Pokud jste věřitelem máte možnost na tuto skutečnost exekutora upozornit a vyžadovat aby postupoval tak, aby byla částka co nejlépe vymožena.

Na druhou stranu, pokud ani komplementář nemá žádný majetek ani nic co by mu bylo možné zabavit, pak se obávám, že pohledávka bude nevymahatelná.

Vyplacení peněz je třeba upravit v dohodě o rozdělení společného majetku, s uvedením sankcí v případě nesplnění. Např. vysokých úroků z prodlení, či smluvní pokuty

Číst více »

Poplatky za dodávku tepla

DOTAZ

Dobrý den,

potřeboval bych poradit s jedním problémem. Koupil jsem byt ve třetím a to posledním patře na vesnici v panelovém domě. Za dodávku tepla platíme krajskému bytovému družstvu a to zrovna nemalou částku za to, že máme v zimě vlažné radiátory a vlastně s teplem v bytě jsem na tom celkem býdně a to jsem si již nechal namontovat nová plastová okna s doměním, že teplo těmi starými utíká, ale je to takřka beze změny. Vlasně se nemám čemu divit, není-li v bytě teplo, tak vlastně nemá co okny utýct. Za dodávku tepla platím stejnou částku jako v nižších patrech. Pár známých říkalo, že existuje nějaký zákon či vyhláška, která upravuje cenu za dodávku tepla dle umístění bytu a že ti co bydlí v posledním patře panelového bytu by měli rozhodně platit méně, jelikož jim teplo utíká stropem. Moc prosím o nějakou radu, nebo vysvětlení, jak to vlastně ve zkutečnosti s poplatky za dodávku tepla je.

Děkuji,

Martin Červený

ODPOVĚĎ

O žádném takovém zákoně rozhodně nevím. Platí se za dodávky tepla, tedy za spotřebu, kterou zaznamenávají radiátorové měřiče.

U Váš je však problém v tom, že Vám zřejmě topení špatně topí. V tom případě nejlépe písemně požádejte družstvu o opravu teplotní soustavy ve Vašem bytě, tak aby topení dobře fungovalo. Pokud Vám družstvo nevyhový, můžete opravu provést na své náklady a následně je vymáhat na družstvu.

Číst více »

srážka

DOTAZ

Vážení jsem zaměstnaná a ještě si přivydělámám uklízením v tom samém podniku,proč mi srážejí na mzdě sociální a zdravotní ,když je mi tato srážka provedena za hlavní pracovní poměr. Děkuji Zdena M.

ODPOVĚĎ

Hezký den,

zaměstnavatel postupuje správně. Pokud máte i na uklízení pracovní smlouvu i když se jedná třeba o částečný pracovní úvazek, je zaměstnavatel povinnem odvézt z toho příjmu sociální, zdravotní pojištění i zálohu na daň z příjmů. Výjimka v tomto případě neexistuje

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU