Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

Obmedzenie priechodu

DOTAZ

Dobry den som spolumajitelkou halovych garazi. Na schodzi vlasnikov sa vacsinovo odhlasovalo odstavenie "zazdenim" jedneho priechodu. S tymto som nesuhlasila s dalsimi piatimi spolumajitelmi napriek tomu ma dojst k realizacii. Je to od ostatnych vlasnikov opravnene alebo sa da proti tomu branit pripadne porusuju nejaky zakon?

Dakujem za odpoved

ODPOVĚĎ

Bohužel nejsem schopný posoudit jak zazdění omezí Vaše vlastnická práva či způsob využívání garáží, což zřejmě vychází z nějakého projetku.

Pokud by zásah porušoval Vaše vlastnická práva, či je výrazně omezoval, pak bych rozhodnutí uričtě rozporoval

Číst více »

výpověď nájmu

DOTAZ

V našem domě máme nájemníka v bytě se smlouvou na dobu neurčitou. K 1.10.2007 jsme mu doručili dodatek ke smlouvě o navíšení nájemného. Náš nájemník  dodatek podepsal a od 1.1.2008 měl začít platit višší nájemné. Doposud  však platí  původní částku která je nižší nežli nový předpis který podepsal. Dluží tak zvíšené nájemné za čtyři měsíce.

Chceme se zeptat jestli mu můžeme dát výpověď z nájmu pro hrubé porušení nájemní smlouvy a tudíž bez nároku na náhradu. Také bychom uvítali radu jak v  tom postupovat.

 

Děkujeme a přejeme pěkný den Černí

ODPOVĚĎ

Určitě. Neplacení nájmu je jeden z výpovědních důvodů.

Před tímto krokem bych však doporučoval následující:

1) Ještě jednou nájemníka písemně vyzvat k zaplacení nájemného

2) Podat žalobu na plnění, mimo samotný nájem totiž vysoudíte ještě 0,25 % poplatku z prodlení denně.

3) V tu chvíli bych doporučoval podat žalobu na vyklizení bytu

 

Číst více »

Dotaz

DOTAZ

muže si e-on za 10min prace ve 2 lidech naučtovat 2h a chtit 1500kč,ipřesto že mi svou praci vnutily ikdyž  nebyla nutná .

ODPOVĚĎ

Záleží jak mají postaven ceník, zda se platí skutečně za hodiny nebo za úkon. pokud se platí za úkon, mohou si to zaměstnanci popsat i z časového hlediska, kolik na jeden úkon potřebují cca času, přestože to stihli rychleji.

Pokud je však cena přímo úměrná času, kterou se úkon provede, pak bych trval na správném ohodnocení a fakturu jim poslal zpět.

Číst více »

Exekuce

DOTAZ

Dobrý den,

měl by jsem dotaz ohledně exekuce vedené proti mě.

Před cca 8 lety jsem byl zaměstnán ve firmě Odkolek jako dispečer, součástí práce bylo přebírání hotoc¨vosti od řidičů, pokud nebyla přítomna pokladní.Stalo se, že mi vybranou hotovost přímo z kanceláře někdo odcizil. Firma mě dala výpověd a k tomu mě donutila pod hrozbou nevyplacení mzdy podepsat dlužní úpis a splátkový kalendář ve výši odcizené částky, jednalo se o 5500kč.Nějakou dobu jsem splácel a když zbývalo cca 2500 kč, už jsem se s tím dál nezabýval.Po několika letech mě navštívil exekutor, kterému jsem dlužnou částku včetně ůroků a poplatku doplatil.Po cca 1/2 roce mě začal uhánět o tu samou dlužnou částku jiný exekutor, kterému firma předala tuto pohledávku a chtěla po mě ještě více peněz. Začal jsem se bránit,nicméně to nikoho nezajímalo a i když jsem podal odvolání proti rozsudku, soud mě přikázal platit náklady exekuce, které jsem odmítl a znovu se odvolal.Další soud to rozsoudil , tak, že, ten poplatek přikázal sice uhradit firmě, nicméně mě uložil zaplatit to té firmě.Samozřejmě jsem to té firmě nezaplatil a po necelém roce se znova ohlásil exekutorský ůřad, obestavil mi ůčet na dlužnou částku cca16000kč a od té doby se nic neděje, několikrát jsem tam volal, kdy si tedy peníze strhnou,ale nic se neděje.Podal jsem proti tomu dovolání, které soud zamítl, ale byt už je dávno to rozhodnutí pravomocné, tu částku si pořád nestrhli.Sice  s tím nesouhlasím, že by jksem měl platit něco dvakrát,ale proti soudu jsem bezmocný apřijde mi, že i proti tomu exekutorovi.Nerozumím tomu, celá ta dlužná částka je složená jen z poplatků a nemá nic společného s dlužnou částkou, protože již byla uhrazena. Nevím co dělat. Můžete mi poradit?Děkuji Vodička

ODPOVĚĎ

Hezký den,

bohužel ten hlavní problém vznikl už na začátku. Neměl jste podepisovat žádný dlužní úpis i kdyby Vám nechtěli vyplatit mzdu. Nyní už se to vše valí vlastní dynamikou.

Ano, vy jste si sice zaplatil dlužnou částku, ale pozoro! Oni sa soudili a aby dlužnou částku vysoudili, tak zaplatili soudní poplatek + odměnu advokáta (několik tisíc) + odměna exekutor (desítky tisíc)

Vy jste odsouzen vždy k zaplacení jistiny a příslušenství, přičemž příslušenstvím jsou všechny uvedené věci.

Samozřejmě pokud celou částku nezaplatíte exekuce bude pokračovat. Nevidím jinou obranu

Číst více »

finanční dar dceři

DOTAZ

dobrý den, darovala jsem dceři finanční obnos a chceme napsat darovací smlouvu, aby to bylo pouze její/je vdaná/, musí z toho zaplatit daň?

děkuji

ODPOVĚĎ

Hezký den,

žádnou dań z daru platit nemusíte. Od 1.1.2008 byla zrušena:)

Číst více »

Nový dotaz

DOTAZ

Prosim o info. jakym zpusobem,dokazuje rozvodem zasazeny nevinny manzel,ze mu byla zpusobena zavazna ujma.Odchazim do duchodu a manzel k milence,kterou 4roky sponzoroval de facto z nasich spolecnych penez.Po tydnu rozluky se zajima o nas byt,ktery jsme za manzelstvi koupili.Ja vzdy hodne setrila a odpirala si,on vzdy penize utracel pro sebe za luxusni veci.Ted chce vse delit. dekuji

ODPOVĚĎ

Bohužel. Jako manželé se společným jměním manželů máte každý nárok na polovinu této částky...po odečtení dluhů, darů, dědictví apod. Nezkoumá se z hlediska majetku kdo rozvod zavinil a z jakých důvodů.

Číst více »

chata

DOTAZ

Dobry den,rodice mi chteji darovat chatu,s tim ze vyplatim nevl.sourozence.OK,ale budu se rozvadet.Bude mit muj manzel nejaky narok na chatu, pokud bude na me prevedena jaste v dobe trvajiciho manzelstvi.Dekuji za odpoved.

ODPOVĚĎ

Nebude. Dary se do SJM nezapočítávají a jsou pouze Vaším výhradním vlastnictvím

Číst více »

škola

DOTAZ

Naše ZŠ má dvě budovy, které jsou od sebe vzdáleny. Do jedné školy chodí třída A, do druhé B. Dcera navštěvuje již druhou třídu a protože byli silný ročník mají od první třídy i C. Nedávno mi volala ředitelka školy, že od třetí třídy zruší třídu C a pár dětí bude muset přejít do druhé školní budovy.  Týká se to i mé dcery a samozřejmě se přechodu bráním. Nejen, že by dcera měnila školní budovu a šla mezi cizí děti - byla by odtržena od kamarádek, ale nastalo by i dojíždění do školy autobusem, který jede jednou ráno a jednou odpoledne, ale dle jízdního řádu - tedy na školáky nečeká. Dcera je velmi citlivá ,  navíc jsem již třetí rok v rozvodovém řízení a dcera to velmi těžko snáší.  Ředitelku jsem na tuhle situaci upozornila. O dceru se starám sama, nemáme auto, abych jí mohla do školy vozit, musela jsem si najít práci na zkrácený úvazek a přechod do druhé školy by mi situaci značně zkomplikovala. Protože se tomu bráníme všichni rodiče, tak nám bylo sděleno, že to může ředitelka školy určit sama. Můžu se nějak bránit?

Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Těžko se nějak bránit soudní cestou. Zde bohužel žádné řešení nevidím. Ale rozhodně bych věc řešil nátlakem. Například tím, že rodiče hromadně pohrozí odchodem svých dětí do jiné školy. To je argument na který nemůže být žádná ředitelka školy chluchá. Přišla by totiž o desetitisíce státních dotací a úbytek žáků je pro její práci naobhajitelný

Číst více »

Místní nepříslušnost

DOTAZ

Dobrý den, rozvádím se se svým manželem, který bydlí v Kadani. Dříve jsem tam s dětmi také bydlela, ale odstěhovala jsem se do Pardubic. zde také podávám žádost o rozvod a žádost o úpravu poměrů našich nezletilých dětí, ale soud mi mou žádost o úpravu poměrů neustále posílá do Chomutova a vyslovuje místní nepříslušnost. Jako důvod uvádí, že otec dětí nesouhlasil s odstěhováním, potom zase, že jsme měli poslední společné bydliště v Chomutově..... Vůbec nevím co mám dělat, manžel na děti platí minimálně a pokud to bude projednávat Chomutovský soud je to tak na 3 - 5 let. Proto bych Vás moc chtěla požádat o radu. předem děkuji, Svobodová. 

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

pokud jde o místní příslušnost, tak ta je bohužel dána ze zákona a změnit ji lze pouze na návrh, pokud je jiné řešení výhodnější a ekonomičtější. U rozvodu se posuzuje společné bydliště manželů, kde je i příslušný soud. Mimochodem k návrhu na rozvod už nyní můžete připojit návrh na stanovení výživného, pokud jste o něj nepožádala již v návrhu na rozvod.

 

Číst více »

poplatek u logopeda

DOTAZ

Dobrý den, chci se zeptat, zda se poplatky ve zdravotnictví týkají i návštěvy dítěte u logopeda? Pokud ano, je to při každé návštěvě lékaře? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Ano, pokud logoped provede nějaký úkon v souvislosti s léčením dítěte, tak ano. Neplatíte všakk při dalších návštěvách, kdy vás logoped pozve na kontrolu či cvičení

Číst více »

Odhlášení poplatků

DOTAZ

Dobrý den,chtěl jsem se jen zeptat protože už nějakou dobu sem odjel z místa trvalého bydliště za prací a našel jsem si v jiném městě pronájem.Trvalé bydliště si chci nechat prozatím tak jak je doposud.Je možné nějakým způsobem odhlásit poplatky (odpad,správní poplatky) prokázaním podnájemní smlouvy že už tu bydlím nějaký ten rok?

Kromě toho jsem se chtěl zeptat na ten správní poplatek (výtah,světlo na chodbách) jestli se musí platit i když je vlastně vůbec nevyužívám...

Předm děkuji za vaší odpověď..

S pozdravem Petr Šťastný

 

ODPOVĚĎ

Ano, můžete obec požádat o prominutí či snížení poplatků. Nicméně není povinností obce Vám vyhovět. Ze  zákona má totiž obec na platbu nárok. Proto doporučuji návrh co nejvíce podložit důkazy a argumenty.

výtah, světlo apod. ve Vašem domě není poplatkem, je to platba za služby, která se platí společenstvu vlatníků, družstvu či obci. Toho se zprostit nejde. Tyto částky totiž souvisí s vlatnictvím či užívacímu právu k bytu. Nikoliv na jeho skutečném využívání

Číst více »

hypotéka

DOTAZ

Mám dotaz,syn pracuje v cizině,chtěl by si vzít hypoteku na koupi bytu.Je to možné,když má příjem v cizině?Je svobodný.Děkuji

ODPOVĚĎ

Zcela určitě to možné je. Dokonce má možnost vzít si hypotéku přímo u zahraniční banky.

Číst více »

Poplatky za odvoz odpadu -chalupa

DOTAZ

Dobrý den,měla bych dotaz ohledně platby odpadu.Trvale žiji s rodinou(4členové)v našem hl.městě a zároveň vlastním nemovitost, kterou využíváme k rekreaci.Na chalupě máme plastovou popelnici o obsahu 240L, každý rok platim obci 400,-Kč.Letos mi bylo řečeno,že příští rok bude částka zvýšena na 800,-Kč, že mám větší kontejner než většina místních občanů.Tato částka se mi nezamlouvá z důvodu,že v zimním období se odváží odpad 1x týdně a v letním období 2x do měsíce. Proto bych se Vás chtěla zeptat zda-li je dána nějaká částka,která mi udává konkrétní sumu,kterou platit nebo  zda-li je to na obci,která svoz zajištuje. Doslechla jsem se,že když platím odpad v trvalém bydlišti jinde již platit nemusím?Nebo ,kde mi podají přesnou informaci.

                              Mnohokrát děkuji za odpověď

                                                                       Dědková Alena

ODPOVĚĎ

Platit za odvoz odpadu musíte jak v místě trvalého bydliště, tak i v místě, kde máte rekreační nemovitost. Zde se však neplatí za počet osob, ale za vlastnictví této nemovitosti. Tudíž pouze jedna částka. Tato částka je v současnoti maximálně 500,- Kč, tato částka je dána ze zákona a zatím nemám informaci, že by se měl zákon do příštího roku změnit.

Číst více »

Nový dotaz

DOTAZ

Dobrý den,

navštívila jsem se svého gynekologa za účelem vypsání receptu na antikoncepci. Bylo mi řečeno, že mi sestra musí změřit krevní tlak a lékař prošahat lýtka, abych mohla zaplatit 30 Kč. Bez tohoto mi recept vypsán nebude. Toto jsem odmítla a odešla bez receptu. Zdá se mi tento postup lékaře zvláštní Postupoval správně?

Žádné zdravotní problémy nemám a na pravidelné prohlídky docházím každého půl roku.

                                                           Děkuji za odpověď

                                                                          Nováková

 

 

ODPOVĚĎ

Zcela jistě se jednalo o nesprávný postup. Z důvodu nároku na zaplacení poplatku Vás lékař nutil strpět vyšetřní, které zcela jistě nesouviselo s vypsáním receptu na antikoncepci

Číst více »

placení daně darovaci

DOTAZ

Mám dotaz chci darovat dům švagrovi - bratr manžela - bude se zde platit daň darovací?

 

Děkuji a jsem s pozdravem

 

ODPOVĚĎ

Hezký den,

nebudete, darování ve II. skupině příbuzných je stejně jako ve skupině první od daně osvobozeno

Číst více »

Prosím o radu

DOTAZ

Dobrý den,potřeboval bych nutně poradit,jak napsat odvolání proti exekuci.

Před rokem mi přišel soudní rozkaz na 35000kč.Vše jsem předal svému právnímu zástupci,který mi poradil kolik a jak mám zaplatit.Dnes mi poroce přišla exekuce na 7060kč + náklady na exekutora ve výši 24000kč.Prý jsem neuhradil ůrok 1224kč.Práník mi tvrdil že jsem vše zaplatil a že bude vše OK.A ejhle dnes mi přišlo toto oznámení.Potřeboval bych návod jak napsat exekutorovi,že znova vše předávám mému právnímu zástupci.Dnes je čtvrtek 10.4.a k právníkovi jsem objednán na 17.4.

Předem děkuji za pomoc,Růžička

ODPOVĚĎ

Dobrý den

nevím jestli je ještě Váš dotaz aktuální. Návod v podstatě žádný nepotřebujete, napíšete prostě a jednoduše, že Vás zastupuje advokát, který bude v uvedené věci za Vás s exekutorem komunikovat,

Číst více »

nájemní smlouva

DOTAZ

Dobrý den,máme nájemní smlouvu na neurčito,a teď pani starostka poslala dopis(podepsání nájemní smlouvy) se zvýšením nájmu dle §3 zák.č. 107/2006Sb.a dále se změnou smlouvy na dobu určitou a to od 1.4.2008 do 31.12.2008.Nijak tuto změnu na dobu urřitou neodůvodňuje a nevidím důvod k této  změně.Jsme řádně platící.Musím tuto smlouvu podepsat?a platí pořád ta naše dřívější s dobou na neurčito?

Ještě jsem se Vás chtěl zeptat,máme v plánu se příští rok stěhovat,je podle zákona nějaká oznamovací povinnost,ohledně ukončení náj.smlouvy?Ve smlouvě nic takového neni.Děkuji Vám moc za odpověd.

S pozdravem Petr Bezděka

 

ODPOVĚĎ

Rozhodně nemáte povinnost nic takového podepisovat a ani to nepodepisujte. Zcela jistě Vám pak na konci roku dají výpověď z nájmu a nebo Vám nájem zásadně zvýší!

Pokud se chcete odstěhovat, pak myslím, že nebude problém ukončit nájem dohodou, kdy ani nebudete muset dopředu nic oznamovat.

Číst více »

pronájem

DOTAZ

Dobrý den.

Mám dotaz. Chci se nastěhovat do domu rodičů. Kolik mám přispívat na nájem, aby mi zůstaly zachovány sociální dávky - příspěvek na bydlení? Taky mám starost, zda rodiče z takto nabytých peněz nebudou muset odvádět daň z příjmu. Jsem doma, mám tříletou dceru a pobírám rodičovský příspěvek ve výši 3.800,- kč.

Předem děkuji za odpověď. Buráňová.

ODPOVĚĎ

Přeji příjemný den,

platit můžete dle dohody s rodiči. Na sociální dávky budete mít nárok stejně, protože úřad zajímá hlavně Váš příjem, který je velmi nízký.

Daň platit nemusí, pokud se jedná přímo o příspěvek na úhradu nákladů spojených s bydlením.

Číst více »

směnka

DOTAZ

Dobrý den,

Směnka byla Platebním rozkazem ,vynesením  rozsudku Obchodním soudem  v Ostravě v roce 1998  a nabyla právní moci.Právník podal exekuci a dodnes   jsme investovali za všechny poplatky asi 30 000,-Kč.Dlužník všechno převedl na manželku u které dodnes pracuje na firmě. Prosím , jak mám apelovat na právníka a exekutora jaké má  ještě možnosti. Děkuji za odpověď.

Dobíšková Pavla

ODPOVĚĎ

Budu Vás muset zklamat. Možnosti žádné zřejmě nejsou. Předpokládám, že dlužník budou mít s manželkou zúžené sjm...

Číst více »

Doptani

DOTAZ

Vazeny pane Jiz delsi dobu se nachazim v spatne financni situaci a to z duvodu predluzeni me firmy a nasledneho knkurzuv roce 1996, ktery skoncil prodejem meho majetku ktery ale neuspokojil vsechny veritele. Protoze jsem podnikal na sebe tak me zbylo i spoustu zavazku ktere bouzel nejsem schopen zaplatit a jedine reseni ktere je pro me schudne je pozadat o odluzeni ale nevim na koho se obratit aby me poradil postup jak to vse udelat Dekuji Pavel S.

ODPOVĚĎ

Přeji hezký den,

je možné přihlásit k oddlužení u soudu. Předtím je však třeba získat souhlas věřitele. Pokud budete potřebovat konkrétní pomoc, jsem k ní připraven

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU