Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

Výživné

DOTAZ

Dobrý den.

Mnaželka si našla přítele pak se prý rozešla ale se mnou už půl roku nekomunikuje.Vše spěje asi k rozvodu i když já se rozvádět nechci.

Chtěl bych vědět výši výživného na 3 dcery.Nejstarší bude mít v říjnu 18 a dvojčata  v dubnu 14let.Můj příjem je cca 23-24 tis.měsíčně,manželka cca 15 tis.čistého.

Ještě dotaz k dělení majetku.Manželka dostala asi14dní před svatbou od rodičů dům po babičce.Z 1+1 a WC na dvoře s studenou vodou bez koupelny jsem vybudoval celkem normální 3+1 se vším komfortem.Po 17 letech manželství žena tvrdí že nemám na nic nárok a dům je jen její.Nechci se smířit s tím že odejdu s kartáčkem na zuby protože přestavba se platila se společných peněz a veškerou práci jsem dělal svépomocí a hlavně se rozvádět nechci.

Mnohokrát děkuji za informace a radu.Stále bláhově věřím že dostane rozum.

ODPOVĚĎ

Dobrý den

výživné na tři děti při Vašem příjmu odhaduji na cca 8 000,- Kč, roli samozřejmě hrají i Vaše další náklady jaké máte na bydlení, dojíždění do práce apod. dle toho se pak částka může pohnout směrem dolů.

Jedná se skutečně ale jen o můj odhad. Ve skutečnosti může soud v prvním stupni rozhodnout jakkoliv.

Co se týká majetku, tak není pravda, že by jste na nic neměl nárok. Minimálně máte nárok na polovinu částky prokazatelného zhodnocení domu v době manželství. Prokážete se to například od posledního znaleckého posudku, který se dělal před zhodnocení a nového posudku, který už odhaduje cenu nemovitosti s přestavbou a modernizací v době manželství. Lze také udělat přímo posudek na zhodnocení nemovitosti. Je ale třeba aby byli k dispozici nějaké fotografice původní nemovitosti a dále faktury či alespon informace o tom, co vše se na domě udělalo. Po ocenění by jste měl mít nárok na polovinu částky zhodnocení domu.

V případě zájmu o kvalifikovanou právní pomoc kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

svobodná matka

DOTAZ

Dobrý den, po téměř šesti letech jsem se rozešla s přítelem, s kterým mám dvě děti (dcera -1rok a syn -4roky). Jsem na mateřské dovolené. Můžete mi poradit na co vše mám od bývalého přítele nárok? Děkuji.

Petra Libnarová

ODPOVĚĎ

Dobrý den

v první řadě máte nárok na výživné na své děti. S ohledem na výši příjmů přítele, které bych potřeboval znát, bych Vám ještě mohl případně doporučit požádat si o výživné na sebe jako neprovdanou matku dítěte. Kde můžete

využívat výživné na svou osobu až do věku tří let dítěte.

Aby bylo možné příslušné návrhy připravit, musel bych znát současný příjem Vás, příjem přítele, náklady, které máte měsíčně s dětmi, a Vaše náklady na bydlení, ošacení apod.

V případě zájmu o kvalifikovanou právní pomoc kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

povinnost kupujícího

DOTAZ

dobrý den,

reklamovala jsem strojek na vlasy, který používám v kadeřnictví. V dobrém úmyslu jsem na reklamaci zaslala veškeré doplňky, které byly součástí strojku- stříhací hlavice a nástavce. Firma mi bez ohlášení stříhací hlavice nabrousila a požaduje za nabroušení peníze. Přitom v reklamačním protokolu bylo jasně uvedeno, že chci odstranit chrastění vně stojku. Firma uznává, že hlavice na tuto závadu neměly vliv, ale brali to jako automatické, jelikož jsem hlavice přiložila k reklamovanému strojku. byla chyba na mé straně, když jsem poslala zboží v kompletním složení, jak jsem ho koupila?

Děkuji za odpověď

Ševečková

ODPOVĚĎ

Nikoliv, chyba je na jejich straně, a to že požadují nějaké placení, tak je plně bez nároku. Prostě to zkoušejí. Když zaplatíte bude to dobře, když ne, tak se nic nestane.

Oni nejsou oprávněni bez výslovného souhlasu zákazníka cokoliv kromě prací nutných k vyřízení reklamace cokoliv provádět. Žádná úvaha či něco automatického skutečně neplatí a nelze akceptovat.

Číst více »

daň z pozůstalosti

DOTAZ

Zemřela mě maminka.Budu platit daň z pozůstalosti?Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Dobrý den

žádnou dan platit nebudete, protože jste od daně dědické osvobozen. Zřejmě však budete muset uhradit odměnu notáře, který bude dědictví vypořádávat.

Číst více »

exekuce

DOTAZ

Dobry den,chci se vas zeptat  dostal jsem exekuci ve viši 18 000kč.a ja jsem vedeny na UP

jako uchazeč o zaměstnani ,takže nemam s čeho exekutorovy zaplatit 18000 je možne ten

dluh nějak domluvit ,vyřidit na minimalni splatky???jak  předem vam děkuju za odpověd.

prosil bych odpověd na email: tyrosboy@seznam.cz

 

 

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

můžete nějaké splátky navrhnout, resp. alespon v nějakých minimálních splátkách hradit. Rozhodně to však nemusí vést k zastavení exekuce na Váš případný majetek

Číst více »

darování

DOTAZ

Dobrý den,žiji s přítelem a máme spolu 2 děti,přítel vlastní polovinu domu a chce mě jí darovat.Je to tedy možné ?A co proto musíme udělat Děkuji za odpověd

ODPOVĚĎ

Dobrý den

možné to určitě je a ve Vašem případě bych vše uskutečnil co nejrychleji.

V případě, že splníte podmínky a náležitě se to uvede do smlouvy, můžete být osvobozena od darovací daně a nutnosti hrazení nákladů znaleckého posudku na cenu podílu na nemovitosti.

Dále je třeba klást důraz na to, aby smlouva měla všechny náležitosti a nebylo možné ji v budoucnu kvůli vadám zpochybnit, například v případě dědictví apod. Stejně tak Vám v důsledku chyb může vklad vlastnického práva katastrální úřad zamítnout.

Pokud by jste chtěla s ohledem na výše uvedené, tak aby vše bylo v pořádku vyřízeno a vy jste se stala právoplatným vlastníkem poloviny domu, bez zbytečných nákladů, kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: profipravnik@gmail.com kde si řekneme další podrobnosti.

Mgr. Miroslav Zeman

Číst více »

Exekuce na majetek za výživné

DOTAZ

Dobrý den,chtěla bych se informovat jestli je opravněný exekuční výrok nebo selhal soud?Můj manžel ma dluh na výživném 18 tisíc,snažil  se  z bývalou manželkou domluvit o splátkách.Dobře věděla že  přišel o práci a mame další miminko.Dokonce podal k soudu o snížení alimentu ale bylo zamítnuto.Manželovi došlo od soudu že byl potrestán podmínkou a do 18 měsíců zaplatit dlužné výživné.Za 2 dny došlo další vyjádření od soudu a to že má exekuci na majetek.Může být za jednu věc potrestán dvakrát?Exekutor si totiž chce vzít 62 tisíc.Přitom dluh výživné bylo 18 tisíc.Moc děkuji

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

bohužel ano. Možné to je. Nicméně by jste se měli bránit s odkazem na rozhodnutí soudu v trestním řízení, který stanovil pro úhradu dlužné částky dobu 18 měsíců. Ta doba sice není klasickým splátkovým kalendářem, ale pouze lhůtou, do které pokud dlužník nezaplatí, bude moci být odsouzen nepodmíněně.

V případě zájmu o kvalifikovanou právní pomoc kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

dluh na výživném

DOTAZ

Dobrý den,mám dotaz

po rozvodu s manželem,bylo dítě svěřeno do péče otce a mě stanoveno výživné 750Kč,tato částka byla stanovena,protože jsem byla bez zaměstnání.Po určité době a to od 1.5.2010 mi bylo soudem určeno platit částku 1500Kč.Byla jsem zaměstnána  bohužel jen 2 měsíce,čímž jsem tuto částku nemohla splácet a tudíž jsem pořád platila 750Kč.Nyní pracuji a hrubá mzda činí 8000Kč.Přišlo mi od soudu rozhodnutí ke srážkam ze mzdy,chci se zeptat,jakou částku mi mohou strhávat.Dlužná částka na výživném činí 7500Kč.Lze žádat o prominutí dluhu?

Děkuji za odpověd

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

dluh na výživném Vám určitě nikdo nepromine. A nejsou k tomu ani žádné relevantní důvody. Pokud nemáte jinou vyživovací povinnost budou Vám moci strhávat z platu necelou polovinu částky. To znamená, že do několika měsíců budete mít tímto dlužné výživné uhrazeno. Je však třeba si uvědomit, že spolu s dlužným výživným musíte nově hradit i běžné splátky výživného ve výši 1500,- Kč.

V případě zájmu o kvalifikovanou právní pomoc kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

Trvalé bydliště nájemce

DOTAZ

Dobrý den,

pronajímáme byt, který máme v osobním vlastnictví. Nájemce bytu chce na úřadě žádat o příspěvek na bydlení. To však může učinit pouze tehdy, pokud má v bytě nahlášené trvalé bydliště.
Vzhledem k tomu, že nám dluží tisíce korun za nezaplacené nájmy, případně zálohy na služby, neplánujeme smlouvu, která končí 30. červnem 2011 prodloužit.
Také nesouhlasíme s tím, aby v tomto bytě měl trvalé bydliště, ovšem na úřadě nám bylo řečeno, že pokud donese nájemní smlouvu, bude mu trvalé bydliště uděleno bez ohledu na to, jestli my s tím souhlasíme, a také bez ohledu na to, zda nám něco dluží.

Máme nějakou možnost se bránit?

 

Děkuji za odpověď.

Lenka

ODPOVĚĎ

Dobrý den

každý úřad má v tomto jiný přístup. Většina úřadů však požaduje k zapsání trvalého bydliště souhlas vlastníka nemovitosti, protože samotná nájemní smlouva, která je navíc koncipována na dobu určitou toto právo v sobě automaticky nezahrnuje.

Bránit se můžete až následně odvoláním ke krajskému úřadu, že nemělo být trvalé bydliště zřízeno, případně správní žalobou.

V případě zájmu o kvalifikovanou právní pomoc kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

vyvázání z vlastnictví nemovitosti

DOTAZ

Dotaz:
Dobrý den, koupil jsem pred rokem spolecne nemovitost s pritelkyni a nyni bych ji rad mel pouze na sebe, jsme zapsani na katastru jako spoluvlastnici 50-50% a take hypotecni smlouva je na nas oba.cena nemovitosti byla 1900000kč a hypotecni uver je na 1500000kč, zbytec byl hrazen stavebnim sporemnim ktere je pouze na mě. mam jiz vsechny potrebne dokumenty na prepis na katastru a vyvazani spoluvlastnika v bance, avsak banka vyzaduje bud darovaci nebo kupni smlouvu.Vim ze je nutne uhradit bud darovaci dan nebo dan z prevodu nemovitosti, co je pro me vyhodnejsi vzhledem k vysi daně? diky
 

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

nad tím by bylo třeba se zamyslet. Napadá mě zde možnost, že by jste žádnou dan v podstatě platit nemusel, ale to bychom si museli říct, zda jsou tu splněny podmínky, a zda by bylo možné o osvobození uvažovat.

Obecně vychází levněji kupní smlouva, než darovací dan. V případě kupní smlouvy uhradíte s přítelkyní 3 procenta z hodnoty podílu, zatímco u darovací daně by jste uhradili 7 procent. Což je podstatný rozdíl. U obou případů si také budete muset nechat vypracovat znalecký posudek pro určení ceny nemovitosti za účelem příslušné daně.

V případě zájmu o kvalifikovanou právní pomoc kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

neplacení výživného.

DOTAZ

Dobrý den, 

mám na vás dotaz jsem rozvedená od roku 2008. Výživné na syna soud určil pouhých 500 korun vždy do 15 v měsíci. Bývalý manžel nejprv výživné neplatil, tak my na sociálce doporučily abych mu dala exekuci na plat. Tak my to posílal zaměstnavatel zhruba od října je nezaměstnaný, posílal mi peníze až ke konci měsíce. V prosinci nezaplatil, ale v lednu poslal najednou. Ale za únor mi nic neposlal. Nedá se s ním normálně mluvit. Největší problém je, ale v tom, že on syna nenavštěvuje, nemáne to nijak ošetřené ani dohoda. Nic. On po mě vyžaduje abych mu syna vozila. Já bydlím v Plznion v Chomutově. Auto nemám. Cesta vlakem je 2 a půl hodiny. Malý ho viděl když mu nebyli ani dva roky od té doby ne a to mu bude v srpnu 6. Prostě bývalý prohlásil, že a to cituji. Do žádné posrané Plzně nepojede a když jsem se odstěhovala tak ať mu koukám syna hezky dovézt. Já mám ještě jednoho syna, který je dlouhodobě nemocný a tudíž je pro mě dost problematické jezdit 100 kilometrů vlakem. Dokonce to došlo tak daleko, že si stěžoval na sociálce, že mu odmítám syna půjčovat, ale to není pravda. Já jsem mu jasně řekla, že za synem může kdykoli přijet jen my má dát vědět alespoň dva dny předem aby jsme si nic neplánovali. On pořád útočí, že jsem vinna tím, že jsem se odstěhovala a proto jezdit nebude. Jak mám postupovat a reagovat. Navštívila mě sociální pracovnice. Vše jsem jí řekla tak jak je a i ukázala sms, které mi psal. O dítě vůbec nejeví zájem. Ani na vánoce, svátek, narozeniny. Prostě vůbec nic. Děkuji za radu Lenka.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

samozřejmě syna nikam vozit nemusíte. Naopak je na otci, pokud má o styk se synem zájem, aby ho navštěvoval, případně si ho vyzvedával a to v místě jeho trvalého bydliště. V tomto smyslu také soudy vždy rozhodují. Takže se jedná spíše pouze jenom o výmluvu, aby odvedl pozornost od skutečnosti, že řádně a včas neplatí výživné.

Co se týká výživného, tak nějaké rychlé řešení, aby včas zaplatil není. V každém případě je důležité, že stanovené výživné hradí a nemá vyšší dlužné částky. Můžete samozřejmě ihned den po prodlení podat návrh na exekuci, ale tím dosáhnete toho, že bude dlužit ještě exekutorovi za náklady exekuce. Pokud by se však splácení výživného protahovalo déle nebo byla dlužná částka výrazně vyšší, pak určitě lze uvažovat o podání trestního oznámení nebo regulerní exekuce.

V případě zájmu o kvalifikovanou právní pomoc kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

Konkurs

DOTAZ

Dobrý den,

jsem OSVČ. Mám nesplácené půjčky ve výši kolem milionu korun.  Daňová přiznání v posledních letech - obrat se pohyboval ve výši do 300.000 ročně, zdanitelný základ 10-20.000 i méně. Dále mám starobní důchod. Nevlastním žádný majetek. Mám pohledávky ve výši cca půl milionu, těžko dobytné. Chtěla jsem zažádat o insolvenci ale pro nízký příjem by neprošla.

Dotaz zní, je rozumné v této situaci zažádat o konkurs ? Nedostanu se do ještě větších problémů ?  Děkuji vám za odpověd.

 

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

na to nelze jednoduše odpovědět. Musel bych znát i další skutečnosti spojené s dluhy a Vaším podnikáním. To že by Vám nebyla povolena insolvence není jen Vaším nízkým příjmem, ale také skutečností, že osobní bankrot nelze přiznat v případě, kdy se jedná o dluhy z podnikání.

Vzhledem k tomu, že jste fyzická osoba, tak by se konkurz týkal celého Vašeho majetku, kterým odpovídáte za své dluhy z podnikání. V konečném důsledku by pak pro vás konkurz znamenal stejné či srovnatelné následky jako klasická exekuce, která probíhá.

Číst více »

exekuce

DOTAZ

Dobrý den, můj dlužník (fyzická osoba), proti kterému vlastním uznání závazku i platební příkaz  nevlastní žádný nemovitý ani movitý majetek, má i odstavené účty od bank.  Srážku ze mzdy není možné udělat, protože osoba podniká na živnostenský list, tedy spíše nepodniká, protože nemá příjmy a z lidí nejrůznějším způsobem  \"vymáhá\" půjčky a podepisuje jak směnky, tak uznání závazku. Nejsem jediný věřitel..... Co podniknout?

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

v tomto případě mě napadá už jenom kontaktovat další dlužníky, nebo případně sám podat trestní oznámení z trestného činu podvodu. Myslím, že úmysl a následky jsou zde jasně dané, protože tento člověk se zadlužuje už s úmyslem, že půjčky splácet nebude a nehodlá a naopak se tímto neoprávněné obohacuje. Čím vyšší bude škoda, kterou způsobil, tím vyšší může být jeho trest.

Může se Vám to zdát zbytečné, ale na některé lidi působí vidina dlouholetého trestu odnětí svobody tak, že se snaží alespon z části své závazky plnit. Resp. může soud podmínit podmínečné odsouzení tím, že dlužník své závazky do určitého data uhradí, jinak nastoupí výkon trestu.

Žádné další legální a zákonné řešení Vašeho problému mě nenapadá

V případě zájmu o právní pomoc či poradu kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: PROFIPRAVNIK@GMAIL.COM

Číst více »

Poplatky za odpad

DOTAZ

Dobrý Den

Mám dotaz ohledně poplatku za odpad. Bydlím v rodiném domku kde má trvalý pobyt i můj syn a dcera, který žijou dlohodobě v cizině. Musí platit za odpad, když za odpad platí tam? Dekuji za odpověd.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

obecně za odpad platit nemusí, nicméně je třeba upozornit na tuto skutečnost obec, předložit důkazy, že dům neužívají a nevytváří tam žádný odpad a formálně požádat o odpuštění poplatku.

Je důležité toto totiž mít písemně, aby v budoucnu nedocházelo ke zpětnému nárokování této částky.

V případě zájmu o kvalifikovanou právní pomoc kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: PROFIPRAVNIK@GMAIL.COM

Číst více »

kreditní karty v dědickém řízení

DOTAZ

Po smrti tchyně jsme objevili několik kreditních karet s dlužnýma částkama. Máme bankám oznámit úmrtí klienky, nebo počkat až proběhne dědické řízení. Zatím nemáme úmrtí list, ani nás notář nekontaktoval. Děkuji

ODPOVĚĎ

Dobrý den

doporučuji to bankám oznámit, aby svou pohledávku mohli do dědického řízení přihlásit a vyhlo se tak nedorozuměním ohledně nesplácení závazků apod.

Číst více »

Dotaz

DOTAZ

Dobrý den,v roce 2002 mi zemřel otec,žádné dědické řízení neproběhlo,nikdo nás nekontaktoval,i když jsem byluž plnoletý.Nyní zemřela moje babička a jedna šestina jejího domu by měla patřit mému zemřelému otci.Na výpisu z katastru je stále uveden můj otec.Tento dům je nyní v prodeji přes realitní kancelář,ale nikdo mě nekontaktoval a nechtěl můj souhlas k prodeji.S prodejem domu souhlasím,ale obávám se ,abych dostal podíl s prodeje nemovitosti,když nejsem napsaný jako majitel v katastru nemovitostí.Prosím poraďte mi,jaké mám učinit kroky,abych nepřišel o dědictví.Podotýkám ,že otec byl slovák,s mojí matkou jsou rozvedení a já jsem jako jediný přímý dědic.Dům ,který se prodává je na Slovensku ,ale já mám české občanství.Děkuji Marek Ďurina.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

obávám se, že se bude jednat o komplikovanější otázku ve vztahu k prodeji domu a dalšímu majetku. Je velmi zvláštní, že žádné dědické řízení neproběhlo, nebo jste o něm nebyl informován. Navrhuji s ohledem na prodej domu zahájit úkony, které povedou k zajištění Vašeho vlastnického práva, tedy na podílu z prodeje nemovitosti. Pokud se totiž dům prodá, bude Váš nárok velmi ohrožen.

Máte k celé věci nějaké dokumenty? A jak jste informován o prodeji domu?

V případě zájmu o právní pomoc či poradu kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: PROFIPRAVNIK@GMAIL.COM

Číst více »

Přepsat nebo darovat nemovitost

DOTAZ

Dobrý den.

Bydlím s rodiči na baráčku a chtěli by na mě napsat baráček .

Chci se zeptat kolik by stál přepis?

A jestli není lepší kdyby mi ho darovali a kolik by to stálo?

Moc děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ

Dobrý den

přepis nemovitosti je obecný termín pro darování či prodej. Samotný právní důvod přepisu neexistuje. To znamená v tomto případě by se skutečně darovalo o přepis formou darovací smlouvy. Přičemž do smlouvy, která musí obsahovat všechny důležité náležitosti je také třeba uvést skutečnost, že jste od daně darovací osvobozena a tento výrok odůvodnit - na základě čeho. Darovací smlouvy je třeba vyhotovit v potřebném počtu tak aby je nebylo možné z důvodu chyb či vad v budoucnu zpochybnit. Spolu se smlouvy se také vypracovávají návrhy na vklad Vašeho vlastnického práva k domu.

V případě zájmu o právní pomoc kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

výživné

DOTAZ

Dobrý den, před čtyřmi roky jsem se rozvedla. Mám v péči dvě dcery, v den rozvodu ve věku 7 a 11 let. Výživné bylo stanoveno na 2000 Kč na každou při platu otce 20000Kč čistého měsíčně. Nyní dcera nastupuje na střední školu, přibyly nám různé kroužky, náhlé měsíční výdaje. Požadovala jsem po otci zvýšení výživného nebo poloviční platby oproti předložení účtenky za mimořádné výdaje. Otec s tím nesouhlasí s tím, že mně platí dost a nebude na nic přispívat. Podotýkám, že dcery nenavštěvuje, nebere je nikam na výlety, nemá s nimi žádný styk, vše je na mně. Mám nějakou šanci při podání návrhu na zvýšení výživného u soudu? Při návštěvě u sociální pracovnice mně bylo sděleno, že otec není povinnen pouze oprávněn, tudíž nemusí nic nad rámec přispívat, pokud nechce. Můj měsíční příjem činí 13000Kč.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

já zde vidím šanci velmi vysokou. Čím lépe zpracujete návrh na zvýšení výživného tím vyšší šanci můžetev mít při stanovení výživného. Je třeba hlavně přesně určit strukturu návrhu, srozumitelné odůvodnění i konečný návrh, tak aby mohl soudce co nejvíce návrhu vyhovět.

Rozhodně tak s podáním návrhu neotálejte a pokud dcera nastoupila na střední školu už dříve, můžete požádat o stanovení výživného i zpětně. Je to rozhodně lepší řešení, než aby Vám otec proplácel polovinu hodnoty účtenek, což v konečném důsledku stejně vede ke konfliktům, zda se jednání o oprávněný či zbytečný náklad apod.

V případě zájmu o právní pomoc či poradu kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: PROFIPRAVNIK@GMAIL.COM

Číst více »

Zpětné vypláceni výživného

DOTAZ

Dobrý den,Jen jsem se chtěl zeptat,jestli po mě bývalá žena může chtít doplatek alimentů.Jde o to,že před 5 lety mi soud vyměřil výživné 1500,-,které vpořadku platím a ted jeji advokátka podala k soudu další upravu výživného stím,že mi bez mého vědomi upravily výživné zpětně o dva a půl na 3000.To znamená že chce doplatit ten rozdíl. Proto potřebuji poradit jestli má to  právo.Děkuji s pozdravem B.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

pokud si to manželka odůvodní tak má právo požadovat navýšení výživného až tři roky nazpět. Tím důvodem může být například nástup dítěte na základní či střední školu, nebo na další stupen, které mohou být zvůdonovány vyššími náklady na dítě.

Takže to určitě možné je. Na Vás pak je aby jste se bránil a pokusil se hrozící dlužnou částku co nejvíce snížit a minimalizovat.

V případě zájmu o kvalifikovanou právní pomoc kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: PROFIPRAVNIK@GMAIL.COM

Číst více »

Směnka a vymáhání pohledávky u rodičů

DOTAZ

Dobrý den,

rád bych požádal o právní radu v mé složité situaci.

Asi před rokem jsem potřeboval půjčit peníze na podnikání a podepsal směnku vlastní bez protestu se splatností k 31.12.2010. Bohužel díky podnikatelskému nezdaru jsem nebyl schopen dlužnou částku uhradit v termínu. Věřiteli jsem navrhl splátkový kalendář, ale ten bohužel odmítnul s tím, že chce peníze všechny a hned a nyní si najal na vymáhání této směnky vymahačskou společnost.

Na první schůzce s jednateli společnosti mi bylo okamžitě vyhrožováno, že již mají sepsaný návrh na blokaci veškerého nemovitého majetku mých rodičů. Já osobně ale nechápu, co to vůbec je a zda něco takového mohou udělat. Situace se má totiž tak, že trvalé bydliště mám již od počátku minulého roku jinde než u rodičů a u rodičů tudíž nebydlím a ani nemám s jejich bydlištěm nic společného.

Otázka tedy zní, zda mají nějaké právo \"zablokovat\" nemovitý majetek mých rodičů, a zda mohou být rodiče postiženi jakoukoliv exekucí na jejich majetek (v důsledku nesplacení mé směnky). Trošku bokem bych se ještě rád dotázal, zda je nějaká možnost bránit se jejich výhrůžkám ve smyslu fyzického napadení mne a mé rodiny, a zda by za jejich činnost byl zodpovědný i věřitel, který jim dal plnou moc v této věci.

Předem velice děkuji za odpověď a přeji hezký den.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

v první řadě musím uvést na pravou míru uvedené výhružky. Věřitel samozřejmě nemůže obstavit jakkoliv majetek Vašich rodičů. Byla by zde pouze možnost v případě, že by jste jim uvedeným majetek převedl Vy sám s úmyslme poškodit věřitele, což není předpokládám tento případ.

Jiná je otázka movitého majetku, kde může exekutor využít svého práva a zabavit v bytě rodičů movité věci. Následně pak rodiče musí prokázat, že sepsané věci nejsou Vaším majetkem, ale majetkem jejich.

Podrobnější informace Vám mohu sdělit v případě, že mě kontaktujete na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU