Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

dotaz

DOTAZ

Prosíme, o radu jak postupovat při řešení podání předběžného opatření týkající se péče o dítě,zda je možné podat předběžné opatření týkající se užívání bytu.Jak postupovat v konkr. případě,kdy dcera vlastní s přítelem byt 1/2 podílem,jejich problémob¨vé soužití nyní vyvrcholilo, pro agresivní chování přítele dcera byla nucena odejít s vnučkou (4 roky) k nám.Přítel ji odmítá pustit domu, dnes jsme tuto situaci řešili  s Policí ČR.Tento byt zíkala dcera od M.č.Praha 6,s výběrovým řízením souvisela podmínka, že byt múže získat ten , kdo je hlášen na Praze 6 k trv. pobytu nejméně 3 roky, dcera zde bydlí od narození.Nyní tento byt splácí hypotékou, v katastru jsou tedy uvedeni oba.Přítel dcery, otec vnučky jí odmítá pustit do bytu,je to sice řešeno policií,ale přesto jsme přesvědčení, že je tuto situaci jedině možně řešit soudní cestou protože , problémy budou dále.Prosím, tedy o radu,případně doporučení  právního zastoupení ve věci vypořádání,řešení k vlastnictví bytu, zda je možnost nějakým způsobem  soudně řešit určení vlastnictví k tomuto bytu,oba jsou zde trvale hlášeni k trvalému pobytu.Je to velmi složité, doufám,že mému  poněkud zmatenému popsání porozumíte.V současné době se stěhuje úřad m.č. Prahy 6 z důvodů rekonstrukce, není ¨možné do 19.5. kontaktovat odbor péče o dítě,jak mi bylo sděleno emailem.Prosím, o doporučení jak začít toto řešit. Děkuji,s pozdravem Hronková .  

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

Pokud byl byt součástí SJM, pak je možné toto spoluvlastnictví vypořádat. Pokud nebude možná dohoda, pak i soudně. S návrhem buď na vyplacení druhého spoluvlastníka, nebo prodej bytu a rozdělením výtěžku.

Při vypořádání SJM je pak možné prokázat konkrétní platby, tedy kdo co investoval či zaplatil a tím se zvýší jeho podíl. Tímto by bylo možné v rámci vypořádní a např. určité částky odškodného byt získat plně do vlastnictví.

Pokud by jste potřebovali zastoupení či právní pomoc, pak se mi ozvěte na mail: mojepoplatky@seznam.cz

 

Číst více »

dotaz

DOTAZ

Nejprve Vás zdravím a chtěla bych se zeptat, jak mám postupovat dále ve věci:občanskoprávního sporu.

Zaměstnavatel mi dluží již dva roky asi 47,000,.-Kč. V této věci mě zastupovala advokátka, které jsem zaplatila a soudní spor jsem vyhrála.

Pak jsem dostala jen radu, že tato věc je pro paní advokátku uzavřená a dál si musím pomoci sama,sehnat si exekutora a zjistit, zda má bývalý zaměstnavatel vůbec nějaký majetek. To znamená, že pokud ho nebude mít, tak já zaplatím exekutorovi peníze a ten bude teprve zjišťovat, zda nějaký majetek vůbec existuje a pokud ne, tak potom mám smůlu, přijdu o další peníze a opět budu jen smutně čekat . Je nějaká jiná cesta?Proč tuto práci neodvede soudní exekutor, aby se věc dořešila.Prosím o radu, jak mám dále postupovat, zda mám tuto věc znovu otevřít u soudu. nevím si rady. Děkuji za radu . Alena.

ODPOVĚĎ

Předně je třeba si vždy zjistit, jaké služby Vám advokát poskytne a zda neskončí na půli cesty jako se to stalo Vám. Vyřízení následného návrhu na nařízení exekuce je normální součástí zastoupení s tím, že některé advokátní kanceláře nechtějí po klientu žádné platby a odměnu si účtují na dlužníkovi, který spor prohrál.

Pokud budete za těchto podmínek potřebovat konkrétní právní pomoc, pak se mi ozvěte na mail:mojepoplatky@seznam.cz

Existuje řešení, že nemusíte žádat o pomoc exekutora, ale přímo využít služeb soudního úředníka na exekučním oddělení, kde jim však musíte přesně popsat druh exekuce. Jedná se sice o méně efektivní způsob exekuce, nicméně je výrazně levnější.

Číst více »

Dotaz na exukuci pozemku

DOTAZ

Dobrý den,prosím o radu,co se týče pozemku.S bývalou ženou vlastníme společný pozemek,momentálně se majetkoprávně vyrovnáváme a zjistil jsem z výpisu Katastru nemovitostí,že na pozemek je na její jméno Exekuční příkaz pro neplacení jejího dluhu,který vznikl sice za dobu manželství nicméně dávno s trvalým pobytem jinde.Teď bych se s ní chtěl mimosoudně dohodnout na odkoupení pozemku,ale nevím jestli to jde bez soudu aniž bych to koupil s dluhem.Ona podala žalobu na vyrování SJM,teď je to fázi,kdy bychom se měli pokusit domluvit.Je vůbec možné se mimosoudně dohodnout pokud je pozemek zadlužený?Děkuji za odpověď.                                                                                         Vladimír Voňka

ODPOVĚĎ

Dohodnotu je možné vždy. Pokud chcete část pozemku odkoupit, pak je třeba se trojstraně dohodnout jak s Vaší bývalou ženou, tak s exekutorem a částka by nešla na účet manželky ale na úhradu dluhu. Vy by jste se v průběhu stal jediným vlastníkem pozemku a exekutor by po splacení nechal zrušit zástavu pozemku

Číst více »

soudní znalectví

DOTAZ

Dobrý den, můžete mi prosím říct, jaké musím mít vzdělání a  příp. jou školu  a obor musím  absolvovat, abych mohla dělat soudního znalce z oboru oceňování movitých věcí. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Pokud je mi známo jedná se o VS stavební, resp. existují kurzy, po jejichž absolvování získáte osvědčení. Bohužel Vám podrobnosti nejsem v tuto chvíli schopný sdělit.

Číst více »

Dotaz k soudním poplatkům

DOTAZ

Dobrý den,chtěl bych se zeptat jestli při soudním řešení SJM se počítají 4% z konečné vysouzené částky nebo jestli se počítají aktiva a pasiva dohromady.Děkuji za odpověď

                                                                                                            Vladimír Voňka

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

ani jedno ani druhé. Poplatek za návrh činí 1000,- Kč + 3000,- Kč za každé vysouzené nemovitosti.

Takže uřčitě ušetříte

Číst více »

kauce na byt

DOTAZ

Dobrý den, mám dospělou dceru která má chuť být samostatná a proto si hledá podnájem.Našla si inzerát přes realitní kancelář,na 2+kk a kaucí ve výši měsíčního nájmu (8500,-Kč).Chci se zeptat,komu a proč se platí tato kauce a pokud chce pronajímatel ještě 3500,-Kč na zúčtovatelné poplatky(plyn,elekřina,teplo,teplá a studená voda,stočné)tak platí se tento poplatek měsíčně a projímateli a pokud ano jak dochází ke zúčtování? Předem děkuji za odpověď,Pešková Jaroslava

ODPOVĚĎ

To je vše věcí dohody. Obvykle se platí kauce pronajímateli a uvede se to i do smlouvy, že se jedná kauci vratnou, např. při skončení nájmu. Tato částka slouží jako jistina, pokud by nájemník neplatil nájem, nebo způsobil škody, tak je pronajímatel oprávněn si tyto prostředky vůči kauci zúčtovat.

 

Číst více »

Záruční doba

DOTAZ

Dobrý den, mám dotaz ohledně záruční doby.

Naše firma prodala jiné firmě výrobek se zárukou pět let. Tato firma tento výrobek prodala konečnému majiteli. V záruční době byl výrobek opraven výměnou dílu.

Dotaz: Na výměněný díl je možno uplatnit novou záruku dle občanského zákona nebo se v záruční době pokračuje prodloužením záruky dle obchodního zákona o dobu po kterou se nemohl výrobek používat. Za odpověď děkuji. Konečný

ODPOVĚĎ

záleží jaký je charakter výrobku a vyměněného dílu. Pokud by se jednalo o charaker příslušenství pak by byla záruka speciálně za díl jako příslušenství. POkud se však jedná například o vyměněný šroubek, stává se tento součástí věci a pokračuje lhůta pro celý výrobek.

Číst více »

poplatek za nitěna orl

DOTAZ

na orl mám zaplatit poplatek za nitě.jedná se o odstranění bradavice,částka 100kč,je to oprávěné?

ODPOVĚĎ

Na takto položenou otázku vám nemůžu přesně odpovědět. Nevím o kolik se jedná vyšetřní, návštěv u lékaře apod. nebo zda se jedná o jednorázovou akci. Pokud ano, pak mi přijde, že poplatek 100 kč je nesmysl.

Číst více »

TRESTNI OZNAMENI

DOTAZ

DOBRY DEN,CHCI SE ZEPTAT ZDA MA SMYSL SOUDIT SE S LEKARKOU-ZUBARKOU,KTERA MI LECILA VLOZKOVALA MRTVY ZUB 7,CIMZ MI VZNIKL MAXI ZANET ABSCES,DALE MAM  INFEKCI STAFYLOKOK-MRSA.PODSTOUPIL JSEM AKUTNI OPERACI POD CELKOVOU NARKOZOU,TVAR UZ ASI NIKDY NEBUDU MIT JAKOU JSEM MEL.14.DNI JSEM BYL HOSPITALIZOVAN NA KLINICE USTNI A CELISTNI CHIRURGIE.PREDEM DEKUJI ZA ODPOVED  S POZDRAVEM   JIRI  NEORAL  GEN.HRUSKY 4   OSTRAVA 9    70900    TEL-605822019    TEL-596630607

ODPOVĚĎ

Pokud se jedná o skutečně jasnou a nespornou vinu lékařky, pak je zcela určitě možné podat žalobu na náhradu škody a žádat přiměřené odškodnění. V tom případě taky doporučuji co nejdříve zajistit lékařskou dokumentaci aby jste měl zajištěné rozhodující důkazy

Číst více »

černá stavba

DOTAZ

dobrý den chtěla jsem se zeptat co vše hrozí člověku za černou stavbu rodinného domu bez povolení.Děkuji

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

nejčastěji se jedná o pokutu až 50 tis. Kč. pokud nebudou odstraněny nedostatky, pak může být ukládána opakovaně

Číst více »

Příspěvek na péči o seniora

DOTAZ

Dobrý den,

chci se zeptat za jakýcdh podmínek mám nárok na příspěvek na péči o seniora a kde ho mohu uplatnit.

Děkuji za odpověď

V. Kabelka

ODPOVĚĎ

Na tuto otázku vám zcela jistě odpoví na úřadu práce, resp. sociálním odboru, MPSV, které by Vám měli sdělit všechny všechny podrobnosti o problému

Číst více »

prozba o radu mam dceru ktera je svobodna matka jeji pritel je uvedeny v rodnem liste ale na jeji dceru neplati nema zadny prijem ona pracuje zije s malou 4 roky starou dcerou sama jake ma sance na nejakou fin pomoc nebo kde ji ma hledat

DOTAZ

ODPOVĚĎ

Šance je na úřadu práce, který vyplací sociální dávky. V případě neplacení výživného a nízkému příjmů ji přispěje právě úřad sociálními dávkami.

Další věcí je nutnost začít dlužné výživné okamžitě vymáhat. Jinak vám nikdo opravdu nepomůže.

Číst více »

lazenska pece

DOTAZ

Moje maminka (69 let, pojistenec VZP) je momentalne na lazenskem pobytu v Jachymove, ktery ji byl doporucen odbornikem, a ktery si hradi (Kc 15 000,-/3 tydny), byt je nasledkem vazne nehody pred dvema lety omezena v pohybu. Padem z luzka si zpusobila maly uraz kotniku a za osetreni lazenskym lekarem ji byla nauctovana castka Kc 250,-. Tuto castku nemohu najit mezi zadnymi poplatky a osetreni by preci melo byt bezblatne. Zdravim a dekuji predem za odpoved. Hana Syslova

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

Dle Vašich údajů bych předpokládal, že zmíněný lékař nemá smlouvu s pojišťovnou u níž je Vaše maminka pojištěna a tudíž po přechozím upozornění si může lékař účtovat celou platbu za ošetření na pacientu. Není to poplatek, jak ho nyní známe ale prostě platba za ošetřní u soukromého lékaře, který není smluvním lékařem pojišťovny.

Číst více »

Doplatek náhrady mzdy při nemoci z povolání

DOTAZ

Dobrý den,

můj dotaz se týká doplácení náhrady mzdy při nemoci z povolání mého manžela. V roce 1984 mu vznikla nemoc z povolání (tkz. vasoneuroza z vibrací) kterou mu potvrdil lékař specialista na nemoci z povoláni. Pracoval tehdy u firmy Moravan  národní podnik.,Otrokovice. Doplatky mu byly vypláceny dle zákona o nemoci z povolání a každý rok dokonce valorizovány dle zákona. Valorizaci vždy dostával písemným sdělemím. Po roce 1989 byl Moravan n.p. zrušen a vznikl Moravan a.s. a asi další čtyři nové společnosti. Doplatky manželovi doplácela firma Moravan Aviation s.r.o. až do listopadu 2007. Pak dostal dopis od této firmy, že doplatky již nebudou vyplácet, protože dle zákona je má vyplácet nástupnická organizace Moravan a.s. a postoupily nárok manžela na JUDr. Orbesovou, která je správevcem konkurzní podstaty firmy Moravan a.s.

Manžel tedy koresponduje s výše uvedednou advokátkou ale od prosince 2007 bezvýsledně a v této chvili mu dluží již na doplatcích víc jak 40 000,- Kč, které nám bohužel chybí v rodinném rozpočtu. Manžel chodí každý rok na pravidelné kontroly k lékaři specialistovi na nemoci z povolání, který mu vždy potvrdí že nemoc pokračuje a bohužel tato nemoc již nelze vyléčit.

Prosíme o radu jak postupovat dál, na koho se obrátit, protože si myslíme že dle zákona má manžel na tyto doplatky nárok,

ODPOVĚĎ

Zde se bude jednat o složitější případ.

Je zřejmé, že nástupnická organizace Moravanu je v konkurzu, tudíž povinným je sice podnik, kde byl zaměstnanec zaměstnán, nicméně v případě jeho krachu a konkurzu bez nástupní organizace bohužel tento nárok zaniká. Stát tyto závazky bohužel nepřebírá.

Doporučil bych zvážit možnosti, přiznání alespoń částečného invalidního důchodu

Číst více »

Alimenty

DOTAZ

Rád bych prosím věděl jakým způsobem se stanovuje výše alimentů

ODPOVĚĎ

Stanoví vždy soud, bere v úvahu všechny důležité věci, příjem a majetkové poměry rodičů a potřeby dítěte. Z toho určí výslednou částku výživného. Jen pro informaci. Průměrné výživné se v minulém roce pohybovalo na úrovni 1800 Kč měsíčně.

Číst více »

změna senátu v pracovním sporu

DOTAZ

Píši Vám již po čtvrté, ovšem odpověď jsem neobdržel. Může být změněn senát v občanskoprávním sporu (obě jeho přísedící) bez udání důvodu? Stalo se to ve třetím stání před okresním soudem.  Soud probíhal o vyplacení stimulační složky v manažerské smlouvě. Při odvolání před krajským soudem, tento se tím vůbec nezabýval, i když jsem to v odvolání napadl. Dále jsem v odvolání napadl lži a výmysly žalované strany, tím se krajský senát vůbec nezabýval. Mám vůbec ještě nějakou šanci, když ve vyhlášení rozsudku KS mi řekl soud, že dovolání není možné (částka nedosahuje 20 tisíc), nebo se zařadím mezi ty, kteří budou hledat pomoc v publicistických pořadech sdělovacích prostředků. Vše jsem vylíčil v předešlých mailech, naposled 26.3. Jsem ochoten Vám zaslat moje tel.číslo. Věřím, že mi odpovíte.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

při takovém množství dotazů se k nějakému opakovanému dotazu vždy dostanu až za dlouhou dobu.

Změnit senát samozřejmě lze. mohou k tomu být i důvody, které však neznáš. Přísedící mohla například o uvolnění požádat, a to třeba ze zdravotních či jiných důvodů. S tím, že tato přísedící je následně nahrazena jinou. Jen bych upozornil, že dle OSŘ, nejmenuje přísedící soudkyně, která případ rozhoduje, ale předseda soudu, který přiděluje k jednotlivým případům jak soudce, tak přísedící

Číst více »

poplatky za kočky

DOTAZ

Přeji krásný den, zajímalo by mě zda je to pravda že se bude platit za kočku,které vůbec nechodí ven..Jsem invalidní důchodkyně a nevím zda tomu mám věřit. kdybych to tušila pořídim si misto kočičky psa, který chodí ven a ohlídá mě Děkuji za odpvěď Maršnerová S.

ODPOVĚĎ

přeji hezký den,

toto samozřejmě pravda není. Pokud Vás vyděsil článek o blížícím se placení za vlastnictví kočky, tak to byl Aprílový žert našeho portálu:)

Číst více »

majetek po uzavření sňatku

DOTAZ

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je možné upravit majetkové a finanční poměry manželů tak, aby zůstaly stejně oddělené jako před svadbou. Jde o to, že snoubenec podniká a nechci za něho platit případné dluhy, kdyby se mu v budoucnu něco nepovedlo. Můžete mi prosím, poradit, jaké mám v této věci učinit právní kroky? Předem děkuji za odpověď. Panošková

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

samozřejmě Vám můžu poradit a to i konkrétně přípravou dokumentů a listin.

Upravit majetkové poměry lze zúžením společného jmění manželů. Kde se vymezí komu který majetek patří a zároveń se upraví majetkové poměry do budoucnosti, kdy každá pořízená věc a majetek budou patřit vždy tomu z manželů, který je skutečně pořídil. Nebudou tedy spadat do SJM

Číst více »

Vymáhání dluhu

DOTAZ

Dobrý den,

 můj dotaz je,jak mám dále postupovat v případě,že mám soudní rozhodnutí o mém uplatnění mé pohledávky vůči osobě,která mi dluží cca 200.000,-Kč , byl určen i exekutor.Ten mi jednoduše řekl,že dotyčná nedluží jen mě.Nýbrž asi ještě třem poškozeným a že já mám ještě tu smůlu,že jsem až čtvrtý v pořadí.Dotyčná nemá žádný,majetek vše co mohla přepsala na děti.Ona pracuje ,jako osobaOSVČ . Manžel sice pracuje.Ten již  má exekuci na plat  a tak  mam velké obavy,že své peníze již zní nedostanu. Prosím Vás o radu,jak mám dále postupovat,co případně učinit za opatření,aby se nestalo,že já budu čekat až na mě příjde řada.Aby se nestalo,že věc bude po určitém čase promlčena!!!!!!!  Moc Vám předem děkuji za radu a s přátelským pozdravem

                                                                Klement

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

to že by věc byla promlčena nehrozí. Jedná se o velmi dlouhou dobu. A tím že jste včas podal žalobu a byla vyhlášena exekuce tak jste všechny své povinnosti aby prmlčecí doba neproběhla splnil.

Bohužel další věc už pro Vás vyzní hůře. Pokud exekutor řeší před Vámi další pohledávky vůči stejnému dlužníku, tak nic jiného nezbývá než počkat jak dopadne vypořádání předchozích pohledávek. Zvlášť, kdyyž je dlužní v podstatě "nemajetný". Žádné lepší řešení neexistuje

Číst více »

zrušení plné moci

DOTAZ

Manželovi umřel bratr ,zůstali po něm 3 sourozenci - bratři. Jeden z bratrů se ale odmítá s nimi bavit a podepsal plnou moc své ženě. Je možné se proti tomu nějak odvolat a přimět bratra aby se on sám zůčastnil notářského jednání. Když ne, můžou aspoň ostatní účastníci požadovat aby byl přítomen tohoto jednání. Děkuji Němečková

ODPOVĚĎ

Pokud se bratr nezúčastněje nevyvíjí snahu věc řešit, pak lze jen těžko něco dělat. Notářka však může věc rozhodnout i bez něj. Pokud nemá zájem o dědictví, nic mu nbrání se dědictví dobrovolně zříci a vše pak bude probíhat bez problémů bez něj.

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU