Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

poplatek za recept

DOTAZ

Dobrý den , pročítala jsem články související s platbou za vypsání receptu lékařem , ale platbu jakou jsem hradila já , jsem nenašla . Za měsíc jdu na operaci s nohou a potřebovala jsem lék na úpravu men. cyklu . V gyn. ordinaci mně doktorka vypsala recept ( nebyl proveden žádný výkon ani prohlídka ). Poté jsem u sestry musela zaplatit 150kč za recept s odůvodněním , že byl vypsán na mou žádost . V lékarně jsem si lék plně hradila .Byl postup sestry správný ? Předem děkuji za odpověď .

ODPOVĚĎ

Postup sestry rozhodně správný nebyl. Za vypsání receptu na vlastní žádost se rozhodně  žádný 150 kč neplatí. Ani takový poplatek neexistuje. To by museli platit všechny ženy, které jsi jdou pro recept na antikoncepci a také dostávají recept na vlastní žádost.

Číst více »

trvalé bydliště

DOTAZ

Dobrý den,

můj dotaz se týká trvalého bydliště. Koupili jsme družstevní byt výhledově pro syna.a nyní tam bude žít maminka.Nájemníky jsme s manželem oba, musí se tam jeden z nás dvou nájemníků přihlásit k trvalému pobytu? Hrozí nám nějaké " nebezpečí " ze strany družstva když se tam nepřihlásíme, jako třeba nárok nájmu atd.

Děkuji velmi

Jakešová

ODPOVĚĎ

Nemáte se čeho bát. Žádná povinnost trvalého bydliště neexistuje. Jen pro informaci s trvalým bydlištěm nejsou v této věci spojené žádná práva ani povinnosti. Jedná se pouze o evidenční funkci a příslušnosti k jednotlivým úřadům.

Číst více »

Platba léků u lékaře.....

DOTAZ

Chtěl bych se zeptat je-li možné ,aby praktická lékařka předepsala léky a sama léky vydala dále požadovala poplatek za každý lék včetně doplatku na lék a navíc tyto doplatky zaokrouhlovala směrem nahoru?

ODPOVĚĎ

Hezký den,

toto určitě možné není. Navíc nejste povinnen si léky u této lékařky vybírat. Požádejte o recept a léky si vyzveďněte v nejbližší lékárně

Číst více »

telefonické obtěžování

DOTAZ

Někdo volá do mého zaměstnání a pomlouvá mě

ODPOVĚĎ

Pokuste zjistit kdo to může být..zřejmě někdo kdo vás dobře zná a pak můžeme udělat další kroky

Číst více »

dotaz na kanalizaci

DOTAZ

 

Zdravím ,prosím o radu.Bydlím ve Velkých Popovicích.

Obecní úřad zde dostal dotaci na splaškovou kanalizaci ,budovala se v r.2006 + v r.2007.Na stavebním úřadě mi bylo sděleno,že mám povinnost se připojit a přestat používat žumpu.Po dokončení kanalizace v r.2007 mi sdělili,že obec si ustanovila v obecní vyhlášce poplatek za připojení na splaškovou kanalizaci poplatek ve výši 25 000,-Kč /,žádný zvláštní předpis na stanovení zvýšení ceny pozemku nebyl stanoven,

žádný doklad po připojení,ani část projektové dokumentace k připojení nebyl dodán,/

nebo splátky nejnižší á 1000,-Kč za měsíc.Připojení na vlastním pozemku jsem si provedla na vlastní náklady.Obec financovala provedení kanalizace jen na hranici pozemku.Nemám zavedený vodovod ,protože v této části obce není vybudovaný,tak mi počítají stočné dle vyhlášky.

Nikdy předtím se nezmínili o ceně 25 000,-Kč za připojení.Chci-li po obecním úřadě vystavení daňového dokladu na 25 000,-Kč ,tak to odmítají.

Z daňového hlediska mají 25 000,-Kč jako příspěvek obci osvobozen od daně . Darovat částku 25 000, -Kč obci také nelze.

V jiných obcích udělají studii,kde vypočítají zvýšení ceny pozemku se zavedením splaškové kanalizace , a z tohoto pohledu sepíší smlouvu o smlouvě budoucí a stanoví jim cenu za připojení na splaškovou kanalizaci.

Nesouhlasím s tímto jednáním,nemohu za to,že byl překročen rozpočet na vybudování kanalizace , a proto obec požaduje po občanech doplatky.

Mám dotaz,zda se opravdu musím připojit na veřejnou kanalizaci ,či zda si mohu na své náklady vybudovat čistírnu odpadních vod,která

by částěčně vyřešila nedostatek vody ve studni v letních měsících a hlavně absenci vodovodního řádu.

Tímto Vás prosím o vyjádření,zda je požadavek obecního úřadu oprávněný.

Děkuji za pochopení. Daniela Jeřábková,Masarykova 102 ,Velké Popovice 251 69

Email djerabkova@notes.cz

ODPOVĚĎ

Pokud v určitém místě je k dispozici kanalizační systém, pak může úřad vyžadovat připojení na tento systém povinně. Je zde důvod ochrany a čistoty přírody a hygienické požadavky.

Pokud jde o doplatek, pak je ten problém, že obec ho požadovat za připojení může, nicméně by tato částky měla být odůvodněna a zaplacena na základě nějakého dokladu. Nejste povinna platit bez prokázání účelu platby na základě dokladu, čímž může být i smlouva o připojení.

Pokud jde o zprovoznění čističky, pak doporučuji promluvit s úředníkem na stavebním úřadě parametry a funkčnost takovéto čističky, zda Vám tuto stavbu pro stanovené účely uznají, čímž by bylo možné se od veřejné kanalizace odpojit.

Vyčerpávající odpověd na tuto otázku bych mohl bohužel až po konzultaci s odborníkem na stavebnictví, což není moje kvalifikace

Číst více »

pojisteni

DOTAZ

Zdravim chci pojistit sve zdravi na pripad nahle nebo zavazne nemoce nevim kterou pojistovnu mam vybrat a jak dlouho mam platit pojisteni aby pak mit narok na viplaceni penez

ODPOVĚĎ

S tímto Vám bohužel neporadím. Zaměřte se na výši plateb pojištění a služeb, které Vám za to je pojišťovna ochotna poskytnout.

Číst více »

muž na mateřské

DOTAZ

zajima mně žena je doma peče o osobu blizkou.mohu byt na mateřske dovolené a zaroven pracovat?Jde mi čiste o tu pulročni mateřskou kterou plati podnik

ODPOVĚĎ

Ma mateřské si samozřejmě můžete přivydělat libovolně. Podmínku je, že se musíte o dítě 24 hodin starat. Pokud si to zařídíte v rodině, tak není problém. Pokud jde ale o půlroční dovolenou, pak toto nepůjde, jelikož smysl dovolené je v tom, aby se matka připravila na porod a následně se z něj v dostatečné době mohla zotavovat.

Číst více »

Dotaz - odpady

DOTAZ

Dobrý den,
vlastním rekreační objekt za který řádně platím roční poplatek 500,- Kč za odpady. Protože objekt je v odlehlejší části obce, zastupitelstvo rozhodlo, že v zimním období se přístupová cesta nebude protahovat. Z tohoto důvodu se nejen já ale ani vozidlo provádějící odvoz odpadků k objektu nedostane. Tím pádem žádné odpady nevytvářím. Ještě upřesním, že jedna popelnice je společná pro 3 rekreační stavby, vzdálené od sebe několik desítek metrů. Je nějaká možnost na základě plateb za odpady donutit obec aby v zimním období udržovala komunikaci sjízdnou? Případně platbu snížit? A ještě dodatek. Je možné aby každý vlastník objektu platil 500 Kč za odpady a neměl samostatnou popelnici?
 
Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ

Doporučuji zažádat na obci o prominutí či výrazné snížení poplatku právě z důvodu, které jste uváděl. Donutit obec, aby silnici protahovala možné zřejmě nebude, pokud se nebude jednat o dohodu. Ale vidím zcela reálně možnost snížení poplatku, protože v současné době platíte za to, co nemůžete i z důvodů na straně obce využívat.

Číst více »

Dotaz - exekuce

DOTAZ

Dobrý den,

moje rozvedená přítelkyně v době manželství ručila svému manželovi. Zároveň mu ručil jeho bratr. Manžel půjčku nesplácel a v současné době má přítelkyně na plat exekuci. Je možné aby celý dluh splatila sama(je už zaplacena polovina), když bratr bývalého manžela exekuci nemá? Finančně zajištěn je. Ještě pro upřesnění: je možné aby exekutor vymáhal celý dluh pouze na jednom ručiteli? Dá se v tomto případě něco dělat?

Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ

Ano, je to tak, ručitelství spočívá v tom, že věřitel se může dožadovat zaplacení na kterémkoliv z ručitelů. Je mu jedno na koho z nich uvalí exekuci a po kterém bude vyžadovat zaplacení i celé částky. V tom se bohužel nedá nic dělat.

Pokud však zaplatíte celou částku dluhu, máte možnost podat žalobu na dlužníka a druhého věřitele aby plnil alespoň dle výše svého podílu..polovinou.

Číst více »

osvobození od soudních poplatků

DOTAZ

Zdravím!

Je oprávněná osoba, uplatňující své právo na vydání svého majetkového podílu dle transformačního zákona č.42/92 Sb., povinna platit soudní poplatek za podání žaloby a i soudní poplatek za případné odvolání proti rozsudku? V mém případě jsem za žalobu na vydání majetkového podílu v penězích  soudní poplatek neplatil a majetkový podíl mi byl uhrazen ale když jsem podal odvolání proti části rozsudku ve věci stanovení úroků z prodlení  je po moji osobě požadována úhrada soudního poplatku. Tak já tomu nerozumím.

Děkuji.

Váš Smejkal 

ODPOVĚĎ

Nároky z transformace družstev, které byly povinny ze zákon plnit dobrovolně, jsou osvobozeny od poplatku. Pokud se však jedná o věc týkající se úroků je situace odlišná. Tam již žalujete na peněžní plnění, přestože to souvisí s předchozí věcí, a je třeba soudní poplatek zaplatit.

Číst více »

poplatky za komunální odpad

DOTAZ

Dobrý den, omlouvám se, ale ještě prosím o stanovisko k § 17a zák.č. 106/2005 Sb., kde se v odst. 5 uvádí,, že s poplatníkem musí být uzavřena písemná smlouva. Tato s námi uzavřena nebyla,Chtěla bych se zeptat, zda musím tuto smlouvu podepsat, když vlastním rekreační objekt cca 6 km od místa bydliště,kde samozřejmě také platím za odpad,  kam si odpad (1 pytlík za víkend) mohu odvést tak jak jsem to dělala dosud . Omlouvám se za moje "dotazy na pokračování" Děkuji za odpověď. Miklišová

ODPOVĚĎ

 

Jen bych vás opravil, že obec musí. Nemusí. Ona může. Pak je platba za provoz odvozu odpadu a jeho likvidaci smluvní. Tedy nikoliv na základě vyhlášky. V opačném případě určí obec poplatek výměrem bez jakékoliv smlouvy.

Pokud má druhý objekt charakter rekreační chalupy či chaty, pak není moc podstatné jak daleko se nachází. Ale jde o to, že obec v místě má zájem poplatky z této nemovitosti vybírat a má na to i nárok.

Číst více »

Stavba chatky

DOTAZ

Dobrý den, na svém pozemku (zahradě) mám 2 parcely (první je stavební parcela-14m2 a druhá je vedená jako plocha pro zahradu a sad)toto vše je na jednom pozemku.Na stavební parcele mám již léta postavenou malou chatku a nyní je v desolátním stavu, nemá smysl ji opravovat, rozhodl jsem se postavit o kousek vedle novou a stávající zbourat.Podal jsem si žádost na Úřad územního plánování(v Žatci) kde my moji žádost zamítly s tím, že se jedná o pozemek zařazený do ploch pro zahrady a sady.Jedná se o jednopodlažní chatičku s verandou o celkové výměře 23m2 bez pevných základů,výška 2,7m,jedna část je určena k rekreaci,nikoli k trvalému bydlení a druhá část jako kůlna na nářadí.Je nějaká možnost obrany? Existuje nějaká výjimka v zákoně? Jak na úřadě územního plánování, tak na SÚ jsem se setkal jen s arogancí úředníků, neochotou věc řešit a vyhrožováním pokutami, pokud začnu stavět. Prosím Vás o radu, velice děkuji za každou pomoc. Zdeněk Danda, Žatec.

ODPOVĚĎ

Napadá mě vyjmutí plochy pro sad a zahradu z tohoto fondu a přeměnu na stavební pozemek. Už jste viděl územní plán? Vzhledem k tomu, že je již v sousedství vlastně část plochy určen k zastavění, tak by to neměl být problém. Ale samozřejmě taky záleží na přístupu účastníků, takže proces může trvat na každém úřadě jinak. V této věci bych doporučoval pomoc nějaké odborníka, který se tím zabývá, což může zase na druhou zvýšit náklady..

Číst více »

Úhradu rozdílu při výměně družstevního bytu

DOTAZ

Dobrý den, děkuji za dnešní odpověď. Jak jsem zjistila, formulář "Smlouvy o převodu členských práv a povinností" je k dispozici na bytovém družstvě. Bytové družstvo požaduje při převodu členskách práv ověřené podpisy. V této věci by tedy neměl být problém. Je ale potřeba ošetřit samotné předání peněz. Bývalí manželé, od nichž mám družstevní byt kupovat, jsou ve finanční tísni (což dokládá i skutečnost, že je dluh u bytového družstva), a tak vlastně z mých peněz bude zaplacen dluh, který vede bytové družstvo a pochopitelně musím zaplatit i rozdíl mezi hodnotami bytů, který není malý. Protože jsem svobodná matka malé školačky a co si vydělám a našetřím, to mám, taky nechci nic riskovat, a usuzuji, že předání peněz by se mělo uskutečnit na základě smlouvy. Z toho důvodu bych Vám byla moc vděčna za případnou radu či nějaký vzor Smlouvy o složení zálohy. Děkuji mnohokrát a přeji hezký den. M. Machů

ODPOVĚĎ

Hezký den,

kvůli předání peněz stačí jednoduchá smlouva typu..paní....předala dne .....částku ve výši.............. v hotovosti, jako doplatek rozdílu v hodnotě bytů......................................a .........................., které mezi sebou účastníci vyměňují. 

Oba účastníci prohlašují, že dohoda o výměně byla uzavřena ze svobodné vůle účastníků a předáním výše uvedené finanční částky nemají mezi sebou žádný pohledávek a závazků.

Podpisem této smlouvy potvrzuje pan............, že smluvenou částku v plné výši převzal.

V..............., dne.................

podpisy

 

Předání peněz a podpis této smlouvy doporučuji ve stejné chvíli, kdy se budou podepisovat smlouvy o převodu členských práv a povinností 

Číst více »

platba za komunální odpad

DOTAZ

Dobrý den, prosím o zodpovězení následujícího dotazu: vlastníme s manželem rekreační chatičku a místně příslušný obecní úřad nám vyměřil roční poplatek za komunální odpad ve výši 948,- Kč. Prý dle skutečných nákladů byly loňské náklady na odvoz za tuto oblast 305 000,- Kč, počet chat je 322 a tak výsledek je 948,- Kč za chatu.Domnívám se, že dle zákona o místních poplatcích § 10  odst. 1 písm. b/ , a odst. 3 písm. a/ a b/ by nám směli správně naúčtovat max. 500,- Kč. Nevím ale zda si správně vykládám větu odst. 1 písm. b/ uvedeného § "má-li k této stavbě vlastnické právo více osob, jsou povinny platit poplatek společně a nerozdílně, a to ve výši odpovídající poplatku za jednu fyzickou osobu". Děkuji předem za odpověď. Miklišová

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

máte pravdu. Částka se skladá ze 2 částí. 250,- Kč paušálně na poplatníka další část dle výše skutečných nákladů, max 250,- Kč. Ta částka tam je špatně vypočtena. Měli by jste zajít na obec a upozornit je na chybu.

Číst více »

Úhrada rozdílu při výměně družstevního bytu

DOTAZ

Dobrý den, děkuji za zodpovězení mého dotazu. Nyní řeším otázku úhrady finančního rozdílu, který vznikne při výměně mého stávajícího družstevního bytu za větší. Rozdíl představuje několik set tisíc korun. Člověk, který si chce byt se mnou vyměnit, má dluh u bytového družstva a požádal mě, abych mu dala zálohu předem na pokrytí tohoto dluhu. Mám poněkud obavy, protože netuším, jak správně ošetřit předání zálohy a jak předat tomuto člověku několik statisíc korun, které za výměnu bytu požaduje. Zda sepsat nějakou smlouvu o předání hotovosti atd. Prosím o Vaši radu. Děkuji. M. Machů

ODPOVĚĎ

Jednoznačně ošetřit prostřednictvím smlouvy. Smlouva o složení zálohy, která bude určena na pokrytí závazku příjemce zálohy u bytové družstva stím, že po podpisu smlouvy, složíte tuto částku na pokladně družstva, nebo jí přímo převedete na jejich účet v bance.

Ihned při podpisu uzavřete i smlouvu o převodu členských práv a povinností, kde bude zmíněna částka doplatku při výměně. U této smlouvy doporučuji ověřit podpisy.

Pokud budete potřebovat pomoci s tvorbou smlouvy, můžete mě kontaktovat.

Číst více »

soudní poplatek

DOTAZ

kolik zaplatím soudní poplatek, když budu žalovat 2000,- Kč?

ODPOVĚĎ

zaplatíte 600,- Kč

Číst více »

soudní poplatky.

DOTAZ

Dle § 235 b (1)   o.s.ř.:  Byla-li proti stejnému rozhodnutí podána žaloba na obnovu řízení i pro zmatečnost, spojí soud věci kespolečnému řízení.

Dotaz: musím podávat žalobu na obnovu řízení a pro zmatečnost zvlášť (mám dosti dobré důvody, že v obou kauzách uspěji), tedy platit dvoje polplatky, či to mohu spojit v jeden úkon. Odvolací soud odmítl dovolání bez udání důvodu, aniž důvod svého rozhodnutí vysvětlil. Při jednání KS, však bylo řečeno, že budu o dovolání poučen v písemné verzi rozsudku (vysvětleno nebylo jenuom konstatace, že dovolání není možné).

 

Děkuji.

ODPOVĚĎ

Obě věci můžete spojit. Obnova řízení vyžaduje kompletní popis věcí, které způsobují závažné chyby předc hozích rozhodnutí, čímž může být i zmatečnost a soud se tímto bude muset v rámci jednoho řízení zabývat, protože se mimo bude jednat o otázku, zda je obnova přípustná. Čím více argumentů soudu poskytnete, tím lépe.

Číst více »

osvobození od poplatků

DOTAZ

Dobrý den,můj syn je tohoto času ve vyšetřovací vazbě a protože jsme po čtrnácti dnech po přidělení advokáta ex offo tohoto změnily,zajímalo by mě zda při žádosti o osvobození od soudních poplatků,v našem případě si účtoval 27 tisíc,je potřeba dokládat výši příjmů ( ůřadu práce)notářsky ověřené,anebo stačí kopie .Tato potvrzení dokládám já jako jeho matka.Předem děkuji za Váš čas a odpověď.

S pozdravem Ortová Renáta,Havířov.

ODPOVĚĎ

Zcela jistě budete muset předložit všechny doklady a potvrzení která jsou k dispozici a  z nichž bude vyplývat Váš nížký příjem a nemajetnost. Pokud by jste je nedoložila mohl by soud návrh na osvobození od soudních poplatků zamítnout.

Číst více »

dotaz

DOTAZ

Dobry den,

chtela bych se zeptat. Pred dvema lety jsem koupila s pritelem na pul byt v osobnim vlastnictvim / byt tedy na katastru napsany na oba dva se zastavnim pravem pro banku na urcitou castku/ na tento byt jsme si brali hypoteku, ktera je jeste v tuto chvili psana jen na mou osobu. S pritelem se v tuto chvili rozchazime, ale z jeho strany neni mozna domluva, at uz o prodeji bytu ci o fin. vyrovnani a pak  o prevodu celeho bytu na nej.

Chtela bych se zeptat jake mam moznosti pri reseni teto situace? Je ochoten na sebe nechat prepsat hypoteku. Je pro me vyhodnejsi hypoteku na nej nechat prevest nebo mam vice moznosti jak uspet, kdyz hypoteka zustane psana na me? V pripade, ze se nedohodneme je mozne prodat svou polovinu bytu, ikdyz byt je zatizen hypotekou?

Dekuji

ODPOVĚĎ

Zásadní chybou je, že při získávání hypotéky jste nenechala přítele figurovat, alespoń jako ručitele. Takto získal majetek aniž by byl nucen cokoliv splácet. Obávám se, že dohoda může být za těchto podmínek velmi složitá.

Váš návrh o prodeji poloviny bytu je prakticky nerealizovatelný. Polovinu bytu nikdo nekoupí, snad kromě Vašeho přítele, nebo jen za výrazně nižší cenu.

Můžete požádat soud o vypořádání podílového spoluvlastnictví. S tím, že sou může rozhodnout o prodeji bytu a vyplacení poloviny výtěžku každému z vás. S tím, že se z Vaší poloviny uhradí celá hypotéka. Protože Váš přítel nemá k této hypotéce žádnou povinnost.

Další možností je jednoduše hypotéku nesplácet. A banku vyzvat k dražebnímu prodeji nemovitosti s tím, že po úhradě dluhu se výnos rozdělí každému z vás stejným dílem. Toto mi přijde jako nejvhodnější řešení. Které by bylo i pro Vás nejvýhodnější.

Pokud by šlo o převzetí hypotéky, tak netuším jaká je výše úvěru a hodnota bytu, aby to bylo pro Vás výhodné

Číst více »

pohřeb

DOTAZ

Zemřel mi tchán,chtěla bych se zeptat zda je možnost nějaké úlevi za pohřeb děkuji

ODPOVĚĎ

Bohužel, pohřebné ve výši 5 tis. Kč bylo počátkem tohoto roku zrušeno

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU