Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

Dotazy

DOTAZ

Dobrý den.

Prosím vás o radu.

Zaslechl jsem že od 1.1.2008 je povinné platit si Sociální pojištění?

Chci se tedy zeptat kolik činí tato nebo nejnižší povinná částka?Mám práci bez smlouvy, tedy na černo. Musím si zaplatit dluh na zdravotním pojištění + penále a pak doplatit tedy sociální pojištění. V zaměstnání tolerují, že nemám ŽL, ale co nejdříve ho budu potřebovat. Je mi jasné, že s dluhem na pojištění, mi ŽL nemůže být vystaven.Chtěl bych vás tedy poprosit o informaci, zda mi stačí platit si měsíčně jen minimum a kolik takové minimum činí korun? Aby mi mohl být poté ŽL vystaven.

Za odpověď předem děkuji.

S přáním hezkého dne: Marek Hlávka

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

o žádné takové povinnosti nevím. Pokud jste oficiálně nezaměstnaný, tudíž ani nemáte žádný oficiální příjem, tak žádné sociální pojištění platit nemusíte. Můžete se o tom přesvědčit na internetových stránkách čssz

http://www.cssz.cz/templates/nejcastejsi-dotazy.aspx?NRMODE=Published&NRNODEGUID=%7bFC162712-163F-4C2D-A327-26BB5AE3931F%7d&NRORIGINALURL=%2fcz%2finformace%2fnejcastejsi-dotazy%2fnejcastejsi-dotazy-pojistne-na-socialni-zabezpeceni%2ehtm&NRCACHEHINT=Guest#socialni11

Číst více »

dědictví

DOTAZ

Dobrý den,

 

prosím o rádu. V projednaní dědictví po matce byla v březnu schválena soudem dohoda o vypořádání, podle které bratr převzal veškerý majetek( hodnota podle odhadu 1 500 000) s tím, že je povinen vyplatit mně a sestře  500 000 Kč každému do 6 měsíců. Byly jsme tak dohodnuté, protože to byl družstevní byt a bylo potřeba nejdříve převést do osobního vlastnictví a potom prodat.Dnes bratr mně nabízí 479 000 po odečtení nákladu. To znamená náklady na převod podílu, anuita, nájem a sipo za období leden-květen.Má na to právo, když usnesení nabylo právní moci koncem března?o žádných nákladech v usnesení nebyla ani zmínka. Domnívám se,  že byt šlo prodat s tím, že náklady zaplatí kupující anebo za větší částku( byt 2+kk, Praha).On s námi prodej neřešil, rozhodoval se sám. Navíc byt koupila jeho tchýně.A to tak, že on nejdříve převedl na ní pravá a povinnosti(v květnu)a potom by se převedlo do osobního vlastnictví. Podle mně, já mám dostat  500 000Kč a co se dělo od března, to mně nemusí zajímat. Děkují za radu.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

záleží jak byla koncipována dohoda mezi Vámi. Pokud by existovalo pouze usnesení, že Vám má pratr vyplatit 500 tis. Kč a nic víc se písemně nedojednalo. Pak na tuto částku máte právo v plné výši. Neřeší se tak zda si bratr byt ponechá a Vás vyplatí, nebo ho prodá, což je jen jeho věc. Důležitý je jeho závazek, že Vám má uhradit stanovenou částu.

Pokud by však mezi Vámi existovala nějaká dohoda o prodeji bytu, pak by měl samozřejmě nárok na účelně vynaložené náklady, které mu v souvislosti s prodejem vznilkly

Číst více »

družstevní byt

DOTAZ

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsme s manželem v rozvodovém řízení , máme společně jedno dítě a manžel se odstěhoval minulý rok k jiné ženě. Máme  také společný majetek : auto, manželova firma a družstevní byt ( není v osobním vlastnictví). Napsali jsme dohodu s mou právničkou, aby si manžel nechal firmu a auto a my ze synem si necháme byt. Mnažel s tím nesouhlasí a požaduje ještě i peníze za byt.Dozvěděla jsem se, že podle zákona nemá manžel nárok na tržní hodnotu tohoto bytu, ale pouze na členský podíl v družstvu. Je tomu tak  a nebo ne?

Děkuji                Nováková

ODPOVĚĎ

I družstevní podíl vyjádřený práve na užívání bytu se oceňuje tržní cenou pro potřeby rozvodového řízení, nicméně v tom případě máte nárok na ocenění firmy a automobilu a požadovat svou polovinu z tohoto majetku. U Vás bude hrát i poměrně významnou roli, že pečujete o nezletilé dítě a nemáte jinou možnost bydlení.

 

Číst více »

výměna zámků ve dveřích

DOTAZ

Děkuji za odpověď, moc mě potěšila.

Ale na policii jsem se nedávno ptala, kdybych se domů dostala  se zámečníkem, v době kdyby manžel nebyl doma, a pak by na mě třeba zavolal policii.

Policie mě pak odkázala na právníka, který by se mnou něco sepsal, ale na to, že tam mám už pouze trvalé bydliště-to prý nestačí.

Manžel je vlastník té nemovitosti a tím pádem má i větší právo, než-li já,...

Poradíte mi  prosím,co si mám u právníka  nechat sepsat, abych se dostala do trvalého bydliště???

Ještě jednou moc děkuji.

Šárka P.

ODPOVĚĎ

Z Vašeho dotazu mi vyplynulo, že byt je ve společném jmění manželů. Nicméně pokud máte v bytě věci ve Vašem vlastnictví,pak máte na přístup do bytu právo. V tom případě doporučuji písemně vyzvat manžela aby Vám v daný čas umožnil vstup do bytu v souvislosti s převzetím věcí. Resp. tam můžete jít i rovnou. S tím, že pokud Vám přístup do bytu neumožní. Můžete podat trestní oznámení pro trestný čin krádeže.

 

Číst více »

práce při mateřské

DOTAZ

Dobrý den. Moje známá je v současné době 3.měsícem na mateřské dovolené.Při tomto pobírá příslušné dávky. Vzhledem k tomu, že na trv. pracovní poměr je u jednoho zaměstnavatele, zde nahlásila tzv. mateřskou. Zároveň před nástupem na mateřskou pracovala v 2. zaměstnání na tzv. vedlejší pracovní poměr, který v současné době není již takto definován.Zde nástupem na mateřskou dovolenou pracovní činnost neukončila a  pracuje zde neustále a pobírá příslušný plat. V současné době byla kontaktována , že v případě druhého zaměstnání nemůže v současné době pracovat a nemůže jí být vyplácena příslušná mzda. Toto je prý dle zákona možno až po 6. měsícech od nástupu na mateřskou dovolenou.

Chtěl bych se zeptat na podrobnosti v této situaci a zda je z tohoto neúmyslného jednání možná sankce a jaká.

ODPOVĚĎ

Ano, mateřská dovolená je určena pro to aby se matka intenzivně starala o narozené dítě. Díky tomu dostává ze systému 69 % svého původní platu. To znamená, že by neměla tuto mzdu jinak dostávat.

Po přiznání rodičovského příspěvku si následně může přivydělávat neomezeně, pak už tedy nebude žádné omezení v možnosti pracovat. Nesmí však dítě nechávat v jeslích více než stanovený počet dnů v týdnu.

Pokud se jedná o neúmyslné pochybení, pak záleží na úřadu zda sankci udělí či ne. Záleží to případ od případu a záleží to na volné úvaze úřadu.

Číst více »

Darovací smlouva.

DOTAZ

V případě darování části nemovitosti (matka plnoleté  dceři darovala   ideální polovinu rodinného domu) prostřednictvím notáře. V darovací smlouvě je  údajně specifikováno, které místnosti jsou předmětem darovací smlouvy, darování bylo provedeno před delší dobou (1 rok). Musí být tento akt zaznačen v katastru nemovitostí s označením nových vlastníků? Původně majitelem celé nemovitosti byla pouze matka. Dle mého názoru by tato skutečnost měla být uvedena i na listu vlastnictví.

ODPOVĚĎ

Zcela jistě. Dokud není dcera zapsána v katastru nemovitostí, tak není skutečným spoluvlastníkem dané nemovitosti. A darovací smlouva je jí v takovém případě k ničemu a nedává jí žádnou jistotu.

Pro zapsání do katastru nemovitostí však bude třeba definovat spoluvlastnický podíl na nemovitosti. Nelze zapsat pokoj ten a ten, nebo kuchyň..je možné zapsat pouze podíl. Např. 50 % apod. čímž se stanou podílovými spoluvlastníky.

Číst více »

poplatky

DOTAZ

dobrý den,zajímalo by mě,jak je ošetřena situace-byla jsem se synem více než měsíc v nemocnici,kde jsem si musela hradit já 60 kč za den i syn-jsou mu 3 roky.takže pokud jesm nebyla celý měsíc doma a musela jsem zaplatit poplatky za odpad,jetli se mi tyto poplatky za mě a za syna někdy a někde vrátí.děkuji.

ODPOVĚĎ

dobrý den,

tyto poplatky se Vám zcela jistě nikdy nevrátí. Jedná se o poplatek na který má obec právo ze zákona a kde je možné prominutí pouze na žádost. Toto rozhodnutí je však plně v rozhodovací pravomoci obce či města

Číst více »

Depozit

DOTAZ

Jaký je postup při prodeji osobního vozidla ze stavu dočasného vyřazení z registru (depozit) ?

Je vyřízení prodeje takového vozidla na registru složitější než prodej vozidla, které má SPZ ?

Děkuji

ODPOVĚĎ

Obecně to o něco složitější je, musíte nějak konkretizovat prodaný automobil do smlouvy apod. což se obvykle dělá dle spz.

Číst více »

Zbavení rodičovských práv

DOTAZ

Dobrý den chtěla bych vědět jak bývalého manžela zbavit rodičovských práv,ale aby dál platil alimenty .Co proto musím udělat abych o to mohla požádat u soudu.Jelikož se o malou niak moc nestaral. Nechci aby tím nák trpěla ,už delší dobu špatně spí v noci a konečně co jsem se od něj odstěhovala to začíná být se spaním lepší,a začíná se sklidnovat. Moc děkuji Buráňová

ODPOVĚĎ

Aby mohlo být takového výsledku dosaženo, musel by s tím souhlasit buď Váš manžel, nebo by o tom musel rozhodnout soud. K tomu by ale musel mít vážné důvody. Například násilí na Vaší dceři, negativní vliv na její výchovu a pod. A to by jste vše musela prokázat.

Číst více »

poplatek za antikoncepci

DOTAZ

Četla jsem články o poplatcích u gynekologa za vystavení receptu na antikoncepci.Setkala jsem se s tímto poplatkem také. Co je to za poplatek? Z vlastní iniciativy,do vlastní kapsy? Proplatí mi tento poplatek pojišťovna? Má na toto vybírání právo? Vydělat za dvě minuty 30,40 nebo 70 Kč je celkem solidní příjem. V lékárně jsem poplatek samozřejmě neplatila. Na toto jsem nikde nenašla žádnou uspokojující odpověď,předem za ni děkuji.

ODPOVĚĎ

Žádný poplatek za vypsání receptu neexistuje. Existuje pouze poplatek za vyšetřní kdy Vám v rámci toho může lékař či sestra vypsat recept na přípravek, který Vás bude léčit. Přičemž platí, že pouhé vypsání receptu není vyšetřením a tudíž by se neměl platit poplatek žádný.

Pojišťovna Vám poplatek určitě neuhradí, můžete však ke smluvní pojišťovně poslat stížnost na neoprávněné vybírání poplatků.

Číst více »

dotaz

DOTAZ

Dobrý den,

mám dotaz ohledně úmrtí mého otce v nemocnici.Ležel zde asi 10 dnů.Po jeho úmrtí nám nikdo fakturu za jeho pobyt nepředal, ani po nás nikdo platbu poplatku nepožadoval.Nemůže se nám případný poplatek navýšit v budoucnu o penále?

Děkuji

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

Na uhrazení poplatku má skutečně nemocnice právo. Doporučuji se informavat u nemocnice na tento konkrétní případ, zda ho někde evidují. Pokud ne, tak bych se tím více nezabýval.

Číst více »

Dědictví

DOTAZ

Pokud má zůstavitel zájem, aby v rámci dědického řízení nedošlo mezi potomky ke sporům o neplatnost závěti a zpochybňování důvodů vydědění některého z nich , není lepším řešením rozdělit majetek nebo jeho část za života zůstavitele? 

ODPOVĚĎ

To je zajímavá otázka,

výhodnost či nevýhodnost takového řešení je plně na konkrétním vlastníkovi. Pokud by majetek rozdělil již za života, pak defakto o něj přijde, resp. mu zůstane pouze věcné břemeno k doživotnímu užívání. V tu chvíli ale nemá jistotu co se následně s jeho majetkem stane.

Číst více »

osvobození od poplatku

DOTAZ

Dobrý den,

prosím o radu, zda je možné, aby mi soud, u něhož probíhá trestní řízení proti obžalovanému, kde je větší množství poškozených , tudíž ustanovil společné zmocněnce, sdělil, že  v případě,nezvolím-li si advokáta ,nebudu svá práva moci uplatnit. Sama jsem si advokáta nezvolila z důvodu finančních (nechodím do práce a starám se o nemocnou dceru) a advokát požaduje úhradu poplatků za svoji práci, jakožto zmocněnce, kdy pouhý základ jsou 3 .000,-Kč,na což se nabalují další a další náklady (poštovné, cestovné, apod.)Proto se ptám,jak postupovat. V případě, že soud nesmí překročit počet zástupců vyší než 6  z důvodu urychlení a ukončení spisu (podotýkám, že kauza je již 4-letá)proč není ustanoven soudem ?Nebo mám  zažádat o prominutí poplatku? V kladném případě jakým způsobem-klasicky jako osvobození od soudního poplatku nebo jak?

Předem děkuji za odpověď.         Flídrová M.

 

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

od zproštění povinnosti zaplatit poplatek skutečně požádat můžete. Je třeba prokázat, že jste v těžké sociální situaci apod. Co se však týká advokáta, tam soud ex offo advokáta nepřiděluje, protože se nejedná o trestní řízení proti Vám a domáhání se náhrady škody po pachateli je Vaše právo, nikoliv povinnost.

Z mých zkušeností Vám poradím si nejdříve rozmyslet. Jak vysoká byla škoda, a zda se vyplatí tuto škodu na pachateli uplatńovat - z pohledu dalších nákladů. Jaká je osobnost pachatele, zda se jedná o majetného člověka, nebo bezdomovce. pokud jde o těžký sociální případ a poškozených je hodně, pak i když Vám bude náhrada přiznána, tak nemusí k jejímu uspokojení nikdy dojít, což je více než pravděpodobné.

Teprve potom bych přemýšlel o najmutí právníka apod.

Číst více »

poplatek u lékaře 30 i 60 Kč

DOTAZ

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda bylo správné zaplatit u lékaře mimo 30ti korunového poplatku i 60,- Kč za injekci - lékař mi dělal punkci zápěstí-vytahoval mi bouličku injekcí a za vstříknutí do zápěstí léku vybíral 60,- Kč. Je toto správné? zaplatila jsem tedy 90,- Kč.

Děkuji za Vaši odpověď

Šárka Rajtrová

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

30 korun je opravdu v pořádku. Těch 60 kč není v pořádku pokud by to byl poplatek. Ale pozor, pokud se jedná o lék, který plně pojišťovna neproplácí, pak se mohlo jednat o doplatek za cenu aplikovaného léku, což by bylo samozřejmě v pořádku.

Je tedy třeba zjistit za co konkrétně se částka 60 kč platila

Číst více »

výživné

DOTAZ

Chtěl bych se zeptat jak to je s ukončením placení výživného,jestliže je dceři již 19 let tento měsíc odmaturovala. jak dlouho ještě mám platit výživné? Děkuji

ODPOVĚĎ

Bude nutné posečkat, zda dcera nepůjde na vysokou školu. Pokud ne a začne být pracovně činná, pak ukončením školy přestaňte výživné platit. Doporučuji pak na soud zaslat návrh na zrušení vyživovací povinnosti spolu s podklady a důkazy.

Pokud by jste potřeboval pomoc, tak se na mě obraťte

Číst více »

dluhy

DOTAZ

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat pokud mám dluhy ,avšak ze své svobodné vůle posílám splátky ,např.500kč může dojít k exekuci.resp. nařídí ji soud přesto že dříve než došlo k rozhodnutí o exekuci splácím již delší čas?

ODPOVĚĎ

Ano, soud rozhodně exekuci nařídit může a zcela určitě to v případě návrhu na exekuci udělá. Splátky, které jste zvolil ze své vůle sice může mít určitý vliv na Vaše postavení, tedy ochota platit. Jde však o to, jak vysoký je dluh, jaké jsou požadavky věřitele apod. Rozhodující je, že věřitel má právo na splacení v době ve smlouvě určené , tedy v době splatnosti

Číst více »

výměna zámků ve dveřích

DOTAZ

Dobrý den, přeji.

Mám problém- manžel mě odstěhoval k mé matce, asi po měsíci jsem se chtěla vrátit, máme 20měs. dvojčata.

Asi po 14dnech chtěl po mě vrátit klíče od domu, nedala jsem mu je.Chodila jsem si tam pro věci na děti a tak. Po oznámení, že se vrátím a on řekl a't na to zapomenu, vyměnil zámky u dveří, bez toho aniž by mě informoval,.. Rozvedeni nejsme, ale mám tam stále trvalé bydliště a spol. majetek. I přesto mu půjčuji děti na víkend.

Byla jsem to nahlásit na policii, ale ty mi řekli, že mi otevřít musí zámečník, né oni,...

Sepsali jsme to a do 3 měsíců, se možná bude něco dít,..Když mi otevře zámečník, bude to v pořádku???

Nemůže mě něčím napadnou-policií a tak:??

Jak se mám do toho domu dostat???

Děkuji.Šárka P.

ODPOVĚĎ

Přeji hezký den,

Není vůbec žádný problém, nechte si dveře otevřít zámečníkem a vyměňte zámek. Máte právo na přístup do domu úplně stejné jako Váš manžel. Nic Vám v tomto případě nehrozí

Číst více »

Poplatek za odpad

DOTAZ

Dobrý den,

prosím o radu ohledně odpadu. V místě trvalého bydliště platím řádně odpad.

Ve vedlejší obci vlastním pozemek na kterém se nachází zbořeniště / uvedeno i v  katastru nemovitostí/ není zde samozřejmě voda, elektřina,plyn, tedy se zde nemohu zdržovat a ani po celý rok nezdržuji. Obec přes tyto skutečnosti, které jsou jí velice dobře známy požaduje ode mne poplatek za odpad v plné výši. Vím, že podle zákona má právo na to, aby požadovala polatek za odpad i za rekreační chatu, kde není občan přihlášen k trvalému pobytu, ale v mém případě se o žádnou chatu nejedná. Má i přesto obec právo neustále trvat na poplatku?

Děkuji mnohokrát za odpověď.

S pozdravem

 

Petra Kaňová

 

 

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

zde bych se proti povinnosti platit poplatek rázně ohradil. Skutečně se nejedná ani nemůže jednat o rekreační nemovitost, ale má to spíše charakter pozemku, ze kterého se žádné poplatky samozřejmě neplatí.

Zkuste pohrozit, že vezmete sebou příště na jednání právníka, resp. že obec zažalujete a bude platit poplatky za právní zastoupení apod. Snad ustoupí v míru.

 

Číst více »

výběr právníka

DOTAZ

Dobrý den, ráda bych se zeptala jakým způsobem si vybrat rozvodového právníka, protože manžel si vybral právníka o kterém je známo, že vyhrává, ale bohužel je to i člověk, který používá nefér praktiky a jde přes mrtvoly? Děkuji

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

ono se to sice o mnoho právnících říká, ale realita je pak jiná. Ne každý soudce je zvědavý na divadlo a zcela zavádějící informace. Úspěch či neúspěch stejně v největší míře zavisí na množství a kvalitě důkazů, které soudci předložíte. Pokud budete mít s výběrem právníka jinak problém, jsem Vám k dispozici:)

Číst více »

poplatky v léčebně

DOTAZ

moje přítelkyně se léčí 14 let na psichyatrii neůspěšně. po posledním pokusu nařídil psichyatr léčbu musí platit poplatek

ODPOVĚĎ

Pokud se jedná o ústavy pro dlouhodobě nemocné, tak tam se na rozdíl od nemocnice poplatek 60 kč neplatí.

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU