Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

poplatky

DOTAZ

Zemřela mi maminka nikoho jiné neměla než mě .Byt jí nepatřil nechal jsem ho vyklidit pohřeb zaplatil.Nyní jsem obdržel pozvánku k notářce nevím jestli budu muset ještě něco platit. Maminka byla v důchodu už léta a žila vPraze sama.majetek žádný neměla.děkuji za radu Weigert Aleš

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

pokud nebude žádný majetek, pak ani notářce nic platit nemusíte. Ona musí udělat řízení, aby i od Vás zjistila, zda Vaše maminka nevlastnila nějaký další majetek o kterém by jinak nebylo nic známo.. To´t vše

Číst více »

Nedořešené BSM 20 let po rozvodu

DOTAZ

Dotaz:

Rozvedl jsem se před 20 lety. Nechal jsem 3-pok. družst. byt bývalé ženě. Dodnes neproběhlo vypořádání.

Mám ještě dnes - po tolika letech - nějakou šanci na vypořádání?

                                                                       Díky za odpověď.                  Novotný

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

bohužel. Vyrovnání už nemůže proběhnout. Z důvodu, že po 3 letech sjm zaniká a mění na podílové spoluvlastnictví, resp. každý z manželů je vlastníkem věcí, které skutečně déle jak tuto uvedenou dobu užívá

Číst více »

DOTAZ

DOTAZ

Dobrý den,v r.1994 po rozvodu manželství ,jsem se odstěhovala ze společného družstevního bytu,kde zustal bydlet manžel.Nikdy jsme neměli vyrovnání manž.po rozvodě.Nyní chce manžel,abych mu podepsala na bytovém družstvě prohlášení,že se svého podílu vzdávám ,že jen on je vlastníken bytu a já že nemám na něj nárok,když se nepodílím na platbách. já mu svuj podíl chci prodát za polovinu tržní ceny.Zajímá mne ,jak to je možné řešit.děkuji.

ODPOVĚĎ

V podstatě jednoduše. Je jen na vaší dohodě na jaké ceně za Váš podíl se dohodnete. Pokud se dohodnete, pak si nechte vyplatit tuto cenu naproti za podepsání prohlášení o vzdání se nároku na společný nájem manželů, kdy důvodem bude to, že byt dlouhodobě neužíváte a s manželem jste se dohodli na jeho výlučném vlastnictví členského podílu..

Číst více »

veřejný pořádek

DOTAZ

Dobrý den,

mám dotaz týkající se úlohy města při dodržování veřejného pořádku. Před mým domem na obecním pozemku velitel sdružení hasičů s pomocí obecního úřadu vybudoval tzv.dětské hřiště. Pozemek oplotili a to cca 8 metrů od mého domu. A udělali zde hřiště pro nohejbal a houpačku a kolotoč s lavičkami. Pozemek je v katastru nemovitostí zapsán jako veřejná plocha vlastněná obecním úřadem a to bez zástavby . Zároveň se zde začala shromažďovat místní mládež  14 až 20 let ,která zde hraje fotbal a to především v nočních hodinách někdy až do 24 hod. To samozřejmě ruší noční klid. Navíc zde kouří a požívají alkoholické nápoje. Také zde jezdí na motocyklech a upravených motocyklech a bez přileb. Dalším vrcholem je ,že míč mám často na svém pozemku neboť hřiště je blízko a plot je vysoký 2 nebo 4 metry. Samozřejmě dochází k přelézání mého plotu který byl vysoký 1,6 metru ,ale někde je zdupaný i na 1,2 metru a zničený. Moje jednání na Měu ,kde jsem žádal nápravu situace včetně zklidnění mládeže ,byl neuspěšný. Navíc mi bylo i vyhrožováno ,že mi do toho nic není. A na případnou náhradu škod nemám nárok. Proto mě zajímá jak mám postupovat. Stěhovat se mi nechce a zatím to není ani možné. Ale sousedi kterým to rovněž vadilo se odstěhovali. Má na to obecní úřad bez souhlasu okolních sousedů právo? Mají zajistit pořádek ? A kdo zodpovídá za celou stavbu ? Musí být stavební povolení na hřiště? A kdo má zajistit pořádek a noční klid?

        Děkuji 

ODPOVĚĎ

Máte pravdu, že je povinností policie, resp. obecní policie dohlížet na dodržování pořádku, a tedy i klidu v daném obydleném místě. Na průjezd motorek apod to zřejmě platit nebude, ale na hluk v nočních hodinách způsobovaný například křikem apod. by měli strážníci vyzvat rušitele k upuštění od takového jednání, resp. vyzvat je k opuštění prostoru. Problémem může být, pokud většinu osazenstva tvoří děti, které jsou v podstatě nijak nepostižitelné. Řešením by mohlo být například pořízení psa na pozemek, čímž by narušitelé měli horší možnost Vám na pozemek vnikat. A když tak na vlastní nebezpečí. Stavební povolení, záleží na charakteru hřiště, například na oplocení, které je pevně spojené se zemí a hraničí s obecními pozemky je stavební povolení třeba.

Číst více »

Výživné

DOTAZ

Dobrý den,

při požadavku na zvýšení vyživovací povinnosti vůči dítěti z prvního manželství, nebo stanovení exekučních srážek ze mzdy, co se týče placení alimentů - přihlíží pak soud na přijem celé rodiny ( tedy i plat druhé manželky ) nebo pouze příjmy povinného? 

Děkuji za odpověď.

 

ODPOVĚĎ

Zde jsou důležité hlavně výše příjmů otce a jeho majetkové poměry, nikoliv majetek jeho družky apod.

Číst více »

Odpuštění od soudního poplatku

DOTAZ

Dobrý den,

podávám návrh na exekuci na povinného,který neplní své závazky. Jedná se o peníze,které dluží povinný mé nezletilé dceři. Ta zdědila po svém otci smlovu o půjčce cca na 170.000.Rozsudkem bylo určeno povinnému zaplatit částku, úroky a soudní poplatky. Nyní mám zaplatit soudní poplatek ve výši 2.500,- Kč.

Ctěla bych se zeptat,zda je možno požádat o odpuštění soudního poplatku,jelikož zastupuji svou nezletilou dceru v této věci.

Děkuji, Nikola Nitschová

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

o odpuštění soudního poplatku můžete požádat kdykoliv, pokud si myslíte, že k tomu jsou důvody. Nejčastěji se jedná o důvody sociálního charakteru. Tedy, že jste v tíživé životní a sociální situaci a tím, že jste samoživitelka, pobíráte sociání dávky apod..je třeba to dostatečně široce odůvodnit. Pak si dovedu představit, že by soud o odpuštění poplatku mohl kladně rozhodnout

Číst více »

Dotaz ohledně založení firmy

DOTAZ

Dobrý den,

jsem v tomto oboru naprostý laik a tak Vás prosím o radu. Můj přítel je Čech, ale žije v Německu. A chtěl by si tady v České Republice založit firmu, ale nemá tu nahlášený trvalý pobyt, tak bych se chtěla zeptat, zda je to možné a pokud ano, co všechno potřebuje na vyřízení, aby tu mohl podnikat. Předem děkuji za odpověď

S přáním pěkného dne slečna Lucie Holá

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

není problém, může si tu samozřejmě založit firmu. Pokud jde o společnost s ručením omezeným pak není vůbec  žádný problém, a tuto společnost si zde může založit kdokoliv. Se založením můžu samozřejmě i pomoci, resp. vše vyřídit.

Pokud bude chtít pouze živnostenský list, pak bude muset nahlásit nějaké české místo podnikání, kde by byl místně příslušný k finančnímu a dalším úřadům.

Číst více »

Na co má exekuce nárok?

DOTAZ

Dobrý den,

rád bych se zeptal, jaký majetek může být při exekuci zabaven a na co exekutoři nemají nárok?    Ziji v domácnosti se syny ve věku 15 a 17 let.

ODPOVĚĎ

Exekutoři nesmí zabavit předměty, které jsou nutné pro provoz domácnosti, nebo slouží k živobytí dlužníka. Například tak taxikáři nemůže být zabaveno auto. V domácnosti vám musí být ponechána hotovost 1000 kč, např. postel, snubní prsteny, věci osobnostní povahy, sporák, věci, které jsou pevně spojeny s bytem, jako toaleta, vana, dále nezbytné oblečení apod..takovým předmětem však rozhodně není televize, mikrovlnka či věž..

Číst více »

vydědění

DOTAZ

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Náš otec vlastnil chalupu. Spolu s ním jsme se já a mí dva sourozenci dohodli, že chalupa bude přepsána jednou polovinou na našeho bratra a já a moje sestra dostaneme každá čtvrtinu. Bohužel, tak se nestalo, otec přepsal celý objekt na bratra. Můžeme se sestrou nějak bránit proti tomuto vydědění?

Děkuji. 

ODPOVĚĎ

Pokud otec přepsal celý objekt na bratra ještě před smrtí, pak už se s tím nedá nic dělat. Jedinou výhodou je, že pokud se bude týkat dalšího  majektu, tak už na něj nemá váš bratr nárok, protože je plně uspokojen z daru. Nedá se tomu tedy ani říkat vydědění.

Pokud se tak stalo až po smrti formou závěti, pak máte možnost jako nepominutelní dědicové na část z dědictví, dle občanského zákoníku. Obávám se však, že jde o první možnost.

Číst více »

duševní vlastnictví

DOTAZ

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Moje kamarádka má teď docela problém. Přes světovou internetovou aukci vyhrála 60ks hodinek s ochrannou známkou společnosti playboy. Zboží je posláno ze zahraničí. Tuto zásilku zadržela celní správa v Praze a po otevření dala vědět společnosti Playboy sídlicí v Chicagu o těchto hodinkách, která podle nich porušují práva duševního vlastnictví. Společnost se k tomu obratem vyjádřila, že tohlenejsou jejich výrobky a kamarádku zažalovali. Požadují po soudu v Praze uznání, že se jedná o padělek a chtějí nechat hodinky zničit a taky chtějí po ní uhradit náklady spojené se soudním řízením. Můžete mi prosím sdělit, jakou šanci má kamarádka na úspěch?? Je to 19-ti letá studentka střední školy, normální holka,která vyhrála aukci, a za zboží zaplatila kolem 2700kč, přesnou částku nevím. I ona je spíše poškozená ne?? Můžete mi prosím poradit, ať ji mohu nějak uklidnit? A jestli náhodou nevíte, kolem jaké částky se pohybujou náklady soudního řízení? Děkuji moc za pomoc. S pozdravem Terka

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

a celní správa má pouze balík s adresou, bez jakéhokoliv podpisu, či nějakého dalšího důkazu, který by směřoval k vaší kamarádce?

Myslím, že by se z toho bylo možné vyvinit. Nesmíte ale nikomu sdělovat bližší okolnosti případu.

Pokud budete chtít ozvěte se mi na mail mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

rozvod a byt

DOTAZ

Dobry den,chci se dat rozvest manzel mne podvedl s jinou zenou,ktera ho take opustila.Mame 2deti.Nevim jak postupovat.Bydlime ve statnim byte,ktery jsem dostala ja jeste pred uzavrenim manzelstvi je napsany na mne.Nyni si ho mame koupit do vlastnictvi,co mam delat abych o ten byt neprisla?Manzel rikal,ze si neco najde,ale nevim.AJa u nej zamestnana nejsem. mohu po rozvodu zadat z jeho restaurace nejake penize,kdyz tam investoval z nasich spolecnych penez?.Jako je treba sporak,televize,domaci kino,mycka,auto,vse si dal do nakladu.Dekuji za odpoved.

ODPOVĚĎ

Pokud jde o majetek firmy, který byl pořízen za doby trvání manželství, pak máte možnost žádat podíl na této firmě, nebo na majetku společnosti. Manžel se této povinnosti může vyhnout pouze pokud prokáže, do firmy investoval vlastní finanční prostředky.

Co se týká bytu. Tak obecně pokud je zde společný nájem manželů, což zde ze zákona je, pak město prodá pouze manželům společně. Je zde možnost se tomuto vyhnout. Pouze pokud manžel prohlásí, písemně s ověřeným podpisem, že byt neužívá, nebydlí v něm a nemá zájem o jeho koupi. V tu chvíli budete mít nárok na odkup bytu Vy..tedy pokud pravidla pro prodej bytů nájemníkům neříkají něco jiného, ale to skutečně nevím.

Pokud by jste potřebovala konkrétní pomoc, dejte vědět..mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

Exekuce-výživné

DOTAZ

Dobrý den,

je možné, po nezaplacení 19 měsiců alimentů, zažádat o exekuci movitého majetku povinného ? ( Dlužná částka 15.000,- Kč ) I kdyby přesto začal splácet?

 

ODPOVĚĎ

Samozřejmě, můžete exekučně vymáhat a nic tomu nebrání ani fakt, že by začal splácet. Splněním povinnosti se pak totiž rozumí uhrazení celé dlužné částky na kterou máte z titulu soudního rozhodnutí nárok.

Číst více »

dotaz

DOTAZ

prosim o radu, mam dve deti sverene do me pece, mamzel se s detmi nestyka nic jim nekupuje, vyzivne plati v polovicni vysi nez mu urcil soud.ale chci poradit v jine veci, pri peci o deti vznikaji mimoradne naklady treba za skolu v prirode, detske tabory a pod. chci vedet zda mam narok na prispevek na tyto aktivity a jakou formou mam o ne zadat...moc dekuji predem za odpoved....alena

ODPOVĚĎ

Žádný příspěvek na tyto aktivity rozhodně neexistuje. Zcela určitě ale máte možnost vyzvat a vymáhat dlužné výživné na Vašem manželovi tak, aby jste mohla tyto náklady či jejich část z výživného pokrýt.  Na příspěvek máte nárok pouze v rámci standardních sociální dávek - přídavky na děti, sociální příplatek, příspěvek na bydlení apod.

Číst více »

Nový dotaz

DOTAZ

Dobrý den potřebuji vědět zda mi le lekař povinen vydat mou zdravotní dokumentaci.

děkuji

ODPOVĚĎ

Ano, pokud se jedná o Vaši dokumentaci, pak je povinností lékaře ze zákona Vám tuto dokumentaci vydat

Číst více »

můžu se vrátit

DOTAZ

Manžel je majitelem nemovitosti ze které mě odstěhoval i s dětmi k matce, mám tam stále trvalé bydliště, rozvedeni nejsme.

Jakou mám možnost se vrátit, vyměnil i zámky u dveří. Mám tam pouze movité věci-skříně a tak.

Děkuji Š.P.

ODPOVĚĎ

V tom případě, Vám nemůže zakázat nemovitost užívat. V případě výměny zámků máte možnost i za asistence policie na vstup do bytu a jeho užívání. Pokud však byt opustíte natvalo sama, z vlastní vůle, pak je Váš manžel oprávněn byt například pronajmout, či užívat s někým jiným a Vy se už tohoto práva nedomůžete.

Číst více »

rozvod

DOTAZ

Dobrý den,

Kdybych bydlela u manžela-(teď jsem u matky s dětmi), a rozváděli se, má manžel povinnost nám sehnat bydlení??? a vypomáhat nám s ním finančně?? Máme 20měsíční děti. U matky se žít nedá,...

Děkuji Š.P.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

taková povinnost zde není. Ale je možné v rámci rozdělení společného majetku, získat z ceny bytu, jehož hodnota se bude dělit finanční prostředky. Pokud však byt ve společném vlastnictví nebyl a byl pouze majetkem manžela pak na toto nemáte nárok a ani manžel Vám žádné nové bydlení shánět nemusí. Faktem však je, že pokud z bytu, kde máte trvalé bydliště neodejdete dobrovolně, pak Vás manžel nemůže jen tak jednoduše z bytu vykázat.

Pokud budete mít s bydlením problémy, je tu ještě možnost získání finančních prostředků v rámci řízení o výživném na děti, kdy by k této závažné skutečnosti mohl soud přihlédnout a stanovit vyšší výživné.

Číst více »

soudní poplatky

DOTAZ

Dobrý den,

prosím o informaci:

budu platit soudní poplatky pokud podávám podnět k zahájení řízení o zbavení způsobilosti k právním úkonům a o stanovení opatrovníka u rodinného příslušníka a pokud ano tak kolik?

Děkuji

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

výše poplatku bude 1000 Kč.

Číst více »

poplatek u lékaře

DOTAZ

Dobrý den, můj praktický lékař mne odeslal na hematologii na vyšetření. Při vyšetření jsem zaplatila regulační poplatek 30 Kč. Za 6 týdnů jsem si přišla na hematologii pro výsledky. Doktor se mnou hovořil zhruba 2 minuty a předal mi zprávu z vyšetření, nijak mne už nevyšetřoval. Poté jsem musela opět zaplatit poplatek 30 Kč. Je to správný postup? Domnívala jsem se, že poplatky se platí pouze, když je provedeno klinické vyšetření. Děkuji za odpověď, Dubová

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

toto správný postup rozhodně není. Kontroly, kdy žádné vyšetření neprobíhá se nezpoplatňují.

Můžete vyzvat lékaře k vrácení poplatku, nebo podat stížnost k příslušné zdravotní pojišťovně

Číst více »

zproštění TV poplatků

DOTAZ

 

 

  Dobrý den ,

chtěla bych se jen zeptat,kdo je nebo může být zproštěn TV poplatků ?

Děkuji předem za odpověď

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

může být zproštěn kdokoliv, kdo vyplní čestné prohlášení o tom, že nevlastní televizní a rozhlasový přijímač a doručí ho do příslušného oddělení ČT. Od té chvíle nemusí tv poplatky platit. Je jen jeho rizikem pokud televizi skutečně vlastní a čestně prohlásí že nikoliv.

Číst více »

černá stavba

DOTAZ

Dobrý den, jsem od roku 2005 spoluvlastník rodinného domu a to id.3/4,Nyní jsem se dozvěděla že přístavba domu kterou obývá druhý spoluvlastník, není zkolaudována.Chci to uvést do pořádku.Přístavbu bez povolení postavil spoluvlastník v roce 1985,já nemám žádné podklady.Chci podat žádost o dodatečné povolení a kolaudaci aby bylo vše vpořádku s tím že k tomu nejsou žádné podklady,spoluvlastník nespolupracuje,ale pokud ho osloví, bude nucen.Jak mám přesně postupovat? Budu se muset svým spoluvlastnickým dílem podílet na případné pokutě,nebo se mohu odvolat že jsem o tomto stavu nevěděla jelikož jde o starou věc a on=stavebník mě ,ani předchozího spoluvlastníka o tomto stavu neinformoval.Nikde ani na stavebním úřadě o přístavbě není zminka,ale při nabývání v posudku přístavba byla a dan zaplacena.

Děkuji za radu, Hanusová

ODPOVĚĎ

Důležitý je stav  v době kdy jste nemovitost pořizovala. Pokud už byla černá stavba součástí nemovitosti, tak nemáte žádnou zodpovědnost za nezákonný stav.

Je třeba spoluvlastníka písemně vyzvat ke splnění povinností vyplývající ze stavebního zákona, pokud nebude reagovat, tak napsat další dopis a kopii zaslat na příslušný stavební úřad s návrhem na zahájení řízení, přičemž účastníkem musí být i spoluvlastník.

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU