Právní pomoc - celá ČR
Právní poradna - pondělí až pátek od 8:00 až 18:00
Napište na ProfiPravnik@gmail.com
- objednávky právních konzultací, přípravy smluv, právní zastoupení
- okamžitá pomoc v naléhavých životních situacích
Právní poradna - pondělí až pátek od 8:00 až 18:00
Napište na ProfiPravnik@gmail.com
Jsem u matky odstěhovaná s dětmi asi 3 měsíce, chtěla jsem se vrátit k manželovi, ale odmítl to.Rozvedeni nejsme.Může mu soud přikázat, aby nás vzal s dětmi zpět??Nejsou jim ani 2 roky.Děkuji Š.P
Pokud je byt ve společném vlastnictví manželů, pak Vám přístup zakázat nemůže. Pokud se však jedná o jeho byt a Vy nemáte žádný titul k užívání bytu, pak na přístup právo nemáte
KOMU JE ODBOR SOC.VĚCÍ POVINEN ADRESOVAT PŘÍSPĚVEK NA ZAKOUPENÍ MOTOROVÉHO VOZIDLA.NEZLETILÉ DRŽITELCE ZTP/P,NEBO JEJÍMU PRÁVNÍMU ZÁSTUPCI /MATCE/.?
Samozřejmě zákonnému zástupci
Dobrý den,u našeho domu je herna s předzahrádkou a od jara do podzimu ruší denně hosté noční klid.Chtěla bych vědět,kdo je povinnen zajistit pořádek,aby lidé,co chodí řádně do práce se mohli vyspat.Děkuji
Dobrý den,
je samozřejmě možné privolat policii aby zajistitla veřejný pořádek. Resp. psát stížnosti na příslušný městský úřad. Skutečně pak záleží pouze na přístupu těchto dvou institucí zda se začnou problémem zabývat. Snažte se prokázat velikost hluku..hygienická stanice a měření.., a zdokumentovat další formy rušení klidu. Pak se písemně obraťte na příslušný městský úřad, který má možnost zahájit správní řízení..
Dobry den,prosim vas,je normalni castka za pravni zastoupeni 6000,-Kc?Pred dvema mesici nam osetrili psa na vet.pohotovosti,poplatek byl 2400,-Kc,ciastka nebola uhradena,ale zaplatili sme ju okamzite po prijati dopisu od advokatnej kancelarie?Je to normalne,ze sa vec hned dava pravnikovi,bez akychkolvek upomienok na nasu adresu?Ciastka 6000,-Kc za jeden papier sa mi zda prehnana.Je lepsie to uhradit,alebo sa pustit do sud.sporu?
Dakujem a hezky den
Ano, není povinností věřitele Vám posílat upomínku.. A je zcela jisté, že firma je domluvena s advokátní kanceláří, které okamžitě dohazuje případy. 'Taky je praděpodobné, že pak inkasuje od advokátní kanceláře část provize za dohozený případ. Dlužníci se tak vyplatí.
Částka 6000,- Kč odpovídá odměně advokáta jako paušální tarif. Nicméně na tuto odměnu má advokát nárok dle části třetí OSŘ, tudíž po zahájení soudního řízení. Pokud Vám pouze napsal upomínku a nepodal dosud žalobu, pak na tak vysokou odměnu bez jakéhokoliv právního důvodu samozřejmě nárok nemá.
Pokud budete mít zájem o přímou pomoc, aby jste nemusel takto vysoký poplatek platit, tak mě kontaktujte na mojepoplatky@seznam.cz
Dobrý den,
Koupila jsem pozemek na výstavbu rodinného domu. Tento pozemek je orná půda, ale je připraven k výjmutí z orné půdy na výstavbu.
Inženýrské sítě jsou již zajištěny, a tím je vše připraveno ke stavbě.
Chybí zde pouze přístupová cesta a zde vzniká největší problém s našim sousedem, od kterého bych já nebo obec Dobrovice měla odkoupit jeho část pozemku (cca. 2 m2) ke zřízení této přístupové cesty, abych si dle zákona mohla zde postavit rodinný dům.
Soused samozřejmě pozemek nechce prodat, a tím vzniká problém, že nelze zřídit přístupovou cestu a nemůže se zde postavit rodinný dům. Můžete mi prosím sdělit, jak v takovém případě postupovat. Děkuji
Bohužel, zde se poradit nedá nic jiného, než se se sousedem dohodnout. Možnost zajištění přístupové cesty je jednou z nutných náležitostí stavební parcely, bez níž skutečně nemůžete stavět i v podstatě takováto "maličkost" může znehodnotit celou investici.
Nezbude než sousedovi za pouhé dva metry nabídnout i několik tisíc či desetitisíc korun, o což mu zřejmě jde. Nicméně tato investice bude nutná k tomu, aby pozemek neztratil hodnotu úplně..
Moje maminka se stěhuje z bytu OKD do domova s peč.službou.Je ji 86let.Je povinna byt který vrací vymalovat,když je jisté,že se v něm budou dělat opravy?Bydlela tam 57let a teměř vše je původní.Děkuji
Jsem přesvědčen, že v zhledem k jejímu věku jí do toho nikdo nutit nebude. Není to ani povinnost. Povinností nájemce je předat byt ve stavu v jakém jej s přihlédnutím k běžnému opotřebení převzal, což už vzhledem k tak dlouhé době užívání v podstatě ani nebude možné určit či zkontrolovat
Dobrý den,
zajímalo by mně,co všechno budu muset zaplati při darování nemovitosti (obdarovaný i darující) a jak souvisí odměna u notáře s darovací smlouvou (musí obsahovat cenu darované nemovitosti?).
Děkuji
Při darování se platí darovací dań, pokud darujete cizí osobě. POkud darujete mezi příbuznými, například na dceru, pak je tento převod od darovací daně osvobozen. Takže záleží komu kdo daruje. Odměna notáře nijak nesouvisí. K darování nemovitosti notáře vůbec nepotřebujete. Pouze v případě, že by jste si od něj nechali sepsat darovací smlouvu, za což však musíte náležitě zaplatit. Nejčastěji smluvní odměnu, která může být i deset tisíc.
dobry den mela jsem dluh u zdravotni pojistovny ,zaplatila jsem ho ale vznikly penale,mohu se odvolat a prosim poradte co bych tam mela uvest, dekuji moc za odpoved
Dobrý den,
zde se ale není na co odvolávat. Z titulu dlužného pojistného má pojišťovna na penále nárok a samozřejmě ho i vysoudí pokud ho neuhradíte. Odvoláním tuto povinnost pouze odsunete, ale není žádná možnost jak se této povinnosti zbavit.
Mohu Vám poradit snad pouze požádat o snížení či prominutí penále, ale k tomu je třeba uvést pádné důvody, například velmi těžkou sociální situaci, kterou jste si nezavinila sama, nebo třeba vážné zdravotní důvody apod..
Dobrý den,
potřebovala bych poradi. Soud rozhodl, že výpověď z pr.poměru, kterou mi dal zaměstnavatel je neplatná. Nyní budu žádat o vyplacení ušlé mzdy.
1. Vypočítává se tato mzda podle průměrné mzdy, nebo pravděpodobné? Výpověď jsem dostala k 1.8.2007 a v 2 kalendářním čtvrtletí 2007 jsem odpracovala všechny pracovní dny.
2. Mám nárok i na nějaké úroky ?
Děkuji za odpověď.
Mzdu by vám měli vypočítat jako průměrnou mzdu za poslední čtvrtletí. K tomu máte samozřejmě nárok na úroky z prodlení a to vždy dnem následujícím po dni splatnosti měsíční mzdy. Výše úroků se řídí vyhláškou příslušné repo sazby zvýšenou o 7 % bodů..úrok je cca 10,5 % ročně
Dobrý den.
Chci se zeptat, kolik činí minimální měsíční splátka sociálního pojištění, když jsem nezaměstnán a nejsem registrován na pracovním úřadě? Slyšel jsem že je to od Ledna08 povinné pro každého nepracujícího a neregistrovaného. Je toto pravda? Zaměstnán jsem ale momentálně se mi vyplatí být zaměstnán na černo. Děkuji moc za odpověď
Dobrý den,
o minimálním sociálním pojištění jsem nic neslyšel. A dokonce ani takovou informaci nenašel na stránkách české správy sociálního zabezpečení. Jsem přesvědčen o tom, že kdyby taková povinnost stejně jako u minimálního zdravotního pojištění existovala, musela by tam o tom být nějaká informace
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, co všechno budu potřebovat pokud si budu chtít otevřít internetový obchod (e-shop) s oblečením z USA? Mám živnostenský list na nákup/ prodej a na reklamu/ marketing. Mohu prodávat zboží i když mi americká firma nedovolí odebírat jako velkoodběratel? Třeba kvůli nízké částce za objednávku. Mohu toto zboží dále prodávat bez nějakých postihů? Děkuji mnohokrát a přeji příjemný zbytek dne. S pozdravem Hlávka
Dobrý den,
pro internetový obchod vpodstatě žádné zvláštní oprávnění nepotebujete. Potřebujete pouze živnostenský list na příslušný obor podnikání. Nyní po první červenci si můžete udělat univerzální živnostenský list s tolika obory ze živností volných kolik chcete a vše za jeden tisícikorunový poplatek.
Jinak co se týká prodeje, tak nevím o žádné možnosti, kterou by Vám mohl výrobce či prodejce bránit v dalším prodeji těchto výrobků. Je však nutné, aby jste byl kdykoliv schopen prokázat odkud zboží pořízujete, např. v případě kontroly daňového úřadu apod..
chci vas pozadat o radu, muzu pozadat soud o mimoradny jednorazovy prispevek pro deti , letni tabory a podobne, jestli ano jakou formou, manzel o prispevku nechce ani slyset...dekuji predem za odpoved...jolana
Bohužel, žádná taková možnost neexistuje.
Dobrý den,
mám problém ohledně rodinného domu, který je ve společném jmění mých, již rozvedených rodičů, a na který byla nařízena exekuce. Dům v současnosti obývám společně s manželkou a mojí matkou, máme zde trvalé bydliště. Otec v naší domácnosti nebydlí a odmítá s námi komunikovat. Exekuce na dům vznikla díky jeho dluhům, které neplatí. Rodiče bohužel dodnes nejsou majetkově vypořádáni.
Zajímalo by mě, co mě čeká a jak situaci nejlépe řešit, když je nařízena exekuce na dům, který vlastní oba rodiče, kteří jsou již rozvedeni a dluhy má jeden z nich (v tomto případě otec).
Děkuji.
VK
Bohužel dluh vznikl za trvání společného jmění manželů a tudíž se ručí i celým majetkem v SJM. Záleží tedy na výši dluhů, ale je možné, že celý výnos z domu půjde na úhradu dluhů. Je možnost určité obrany, pokud jste schopni prokázat, že otec se zadlužil výrazně více než činili majetkové poměry domácnosti. Pak by se Vaše matka mohla svým podílem dluhům vyhnout. Nicméně se obávám, že pokud dluh někdo neuhradí, tak dům skutečně v exekuci skončí. Tedy bude celý zpeněžen. Otázkou už je pak, zda Vaše matka bude mít nárok na část výnosu z jeho prodeje, ale to je skutečně otázka výše dluhu a ceny za kterou se dům prodá
Dobrý den,
obdržela jsem platební rozkaz na zaplacení částky 6.594,- Kč z dluhu na nájemném, k této částce jsou připočítány poplatky z prodlení, ale dále ještě navíc "náklady řízení" ve výši 12.024 Kč, jež sestávají ze soudního poplatku 600,- Kč + odměny za zastoupení účastníka řízení advokátem ve výši 9000,- Kč. + 2x režijní paušál 300,- Kč + DPH 19% z částky 9600,- Jsou tyto poplatky opravdu v pořádku?
Navíc nejde o platební rozkaz, či kauzu ojediněnlou, město vymáhá dluhy na nájmu ve výši několka milionů, takže advokátní kanceláře zastupují město v mnoha případech, neměli by tedy být poplatky nižší?
A ještě jeden dotaz, část dluhu (2.362,-) činí nájemné z r. 2000, není tento dluh již promlčený, a pokud ano, musím z něj tedy platit poplatky z prodlení, pokud jsem již dluh zaplatila?
Děkuji
Severová
Dobrý den,
ty poplatky za advokáta se mi zdají v pořádku, zde přikládám tarif z Paušálního tarifu advokátů ze kterého je to zřejmé
Dobrý den.
Dne 17.6.2008 jsem doplatil exekuci proti mé osobě. Dnes tj. 14.7.2008 jsem obdržel dopis od exekutora že se exekuce ruší. Můj zaměstnavatel ale strhl další splátku.
Chtěl bych se zeptat kdy je exekutor povinný vzniklý přeplatek vrátit. Zda je nějaká lhůta nebo záleží jen na něm. Hovořil jsem s ním telefonicky a bylo mi zděleno, že přeplatky se posílají na exekutorskou komoru aby mohly být uspokojeny pohledávky v případě dalších exekucí.
Na tohle snad nemají nárok. Nebo ano.
Děkuji za odpověď.
Samozřejmě že ne. Na exekutorskou komoru se nic posílat nedá. Není to ani její oprávnění. Jedná se pouze o stavovskou organizaci, která však nemůže za exekutory vykonávat žádnou činnost. Přeplatek by Vám měl exekutor na vyzvání vrátit. Resp. zašlete mu klasickou urgenci a pohrozte žalobou.
Vážení.
Děkuji za Vaši odpověď k 3-pok. bytu 20 let po rozvodu, i když mě nepotěšila.
V této souvislosti si Vás dovoluji ještě požádat o odpověď na druhou otázku: stejně jako byt jsme dodnes po 20 letech po rozvodu nedořešili (nebylo provedeno vypořádání BSM) ani garáž, kterou jsem sám před 30 lety stavěl a kterou po celou dobu od rozvodu po dvacet let užívám a platím veškeré poplatky (má bývalá žena neměla a nemá dodnes auto).
Z Vaší předchozí odpovědi mi vyplývá, že bych po těch 20 letech měl být vlastníkem garáže já. Vidím ale problém v tom, že na LV na KÚ jsme zapsáni oba. Platí tedy ta 3-letá lhůta o užívání věci po rozvodu i v případě této garáže ?
Co se s tím dá dělat ? Děkuji. V. Novotný
Dobrý den,
nikoliv, to je právě rozdíl. 3 roky užívání se týká movitých věcí, dle toho kdo je užívá. Pokud jde o nemovitosti, tak tam se po 3 letech mění SJM na podílové spoluvlastnictví. Takže máte každý polovinu této garáže. Vztahy jsou tam pak stejné, jako když si koupíte třeba dům, s cizím člověkm a každý máte polovinu.
Dělat se s tím dá jediné. Buď garáž prodat a výtěžek rozdělit (prodat levně oficielně), nebo manželku vyplatit a ona Vám zbylou část garáže může prodat.
DOBRÝDEN, SYN MÁ TRVALÉ BYDLIŠTĚ V MÉM DOMĚ UŽ U MĚ NEŽIJE TŘI ROKY A ZA TU DOBU NADĚLAL MNOHO DLUHŮ ,STAČÍ HO ODHLÁSIT Z TRVAVÉHO BYDLIŠTĚ,NEBO SE DLUHY VZTAHUJÍ I NA MŮJ DŮM. DĚKUJI
Dobrý den,
Vy za dluhy syna nijak neručíte. Takže se o svůj dům rozhodně bát nemusíte. Jediným nebezpečím je, pokud exekutor při případné exekuci zjistí, že syn má na trvalé adrese věci ve svém vlastnictví, tak může dojít k označení i vašeho movitého majetku.
Ano, přehlášení synova trvalého bydliště by určitě mohlo být jedním z řešení této situace.
Prosím o radu, podala jsem k soudu návrh na určení výživného manžela.
Rozvedeni nejsne a nebydlíme spolu.Až nám soud určí výživné a já se k němu vrátila, bude ho platit dále??
Děkuji
Ano, toto výživné bude manžel platit stále. Pokud však budete opět žít ve společné domácnosti, nemá toto moc smyslu, pokud se budete dělit o společné náklady domácnosti
Dobrý den , chci se zeptat jakou hodnotu má zaprotokolovaná výpověď mého ( již bývalého) manžela o tom, že dluhy které vznikly během manželství dělala bez mého vědomí? Takto jsem vypovídala u rozvodového soudu a on s tímto tvrzením souhlasil a podepsal protokol. Můžu kopii tohoto protokolu použív ve svůj prospěch v případě exekuce, která sa mě týká z důvodu SJM?
Zcela určitě. Exekutorovi můžete poskytnout jakékoliv důkazy, které máte k dispozici ohledně vymáhání dluhu. Tedy hlavně ty, které jsou ve Váš prospěch. Exekutor by k takovým důkazům měl přihlížet.
Dobrý den,chtěl jsem se zeptat jestli mám nějakou šanci dostat peníze ze známé,které jsem před rokem a půl půjčil s tím že mi dluh bude pravidelně splácet.Jde o 150000kč a nevrátila nic.Když na ni podám žalobu,mám nějakou šanci když majetek nemá asi žádný a t.č.je na mateřské?Dá se provést exekuce i na sociální dávky?Děkuji.
Dobrý den,
zcela určitě bych žalobu podal, stejně jako následně exekuci. Jednak budete mít alespoń vyřízený a platný exekuční titul, která Vám tyto peníze oficielně přiznává, jednak můžete začít s exekucí co nejdřív, a ta může pokračovat až paní nastoupí někdy do práce. Je lepší vymoci alespoň něco než vůbec nic. Jinak exekuce na sociální dávky je možná, ale dlužníkovy i s dítětem musí zbýt, alespoń nezbytné nezabavitelné minimum. Pak se to tedy odvíjí od výše částky sociálních dávek, které pobírá
Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu
za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.
Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.