Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

majetko právní vypořádání

DOTAZ

Dobrý den,potřebuji se zeptat jestli se vztahuje do majetko právního vypořádání manželů po rozvodu i automobil, který je psaný v TP majitelkou manželka,která nevlastní ŘP .Je automobil jejím výhradním vlastnictvím,když byl získán za manželství.Děkuji za odpověď. Nový Milan.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

pokud byl automobil pořízne za doby trvání manželství ze společných finančních prostředků, pak je tento automobil v SJM bez ohledu na to, kdo je psán jako vlastník v registru. To samé platí u nemovitostí.

Číst více »

výše výživného

DOTAZ

Dobrý den, ráda bych věděla , kolik mám žádat od svého ex přítele na výživné pro svoji 7měsíční dcerku.Vím, že informace bude pouze přibližná. Přítel bere cca 21 000Kč čistého, ale je ženatý , má 2 děti, 6 a 8 let. Já jsem svobodná matka. Existuje také vyživovací povinnost pro svobodnou matku? Za odpověd předem děkuji...

ODPOVĚĎ

Výše výživného je skutečně individuální a pokud se nedohodnete tak o jeho výši rozhodne soud. Vzhledem k výši platu a věku dítěte bych odhadl výši přiměřeného výživného na 2 500 - 3000 Kč.

Vyživovací povinnost pro svobodnou matku neexistuje. Pouze pro manželku či bývalou maželku.

Číst více »

VYDĚDĚNÍ

DOTAZ

zůs.zemřel se zanecháním závěta listiny o vydědění ze dne 23.8.07 a vydědil svou dceru z důvodu,že mu neposkytovala dlouhodobě potřebnou pomoc v nemoci a ve stáří a v jiných závažných případech což je v rozporu s dobrými mravy.dále,že o něj neprojevovala opravdový zájem který by jako potomek projevovat měla nestýkala se s ním nekomunikovala s ním a vvůbec se k němu nehlásila.zůstavitel současně uvedl,že důsledky vydědění se vztahují i na přímé potomky jeho dcery.lze tuto závět a listinu o vydědění napadnout jelikož tyto argumenty o vydědění jsou neplatné vzhledem k  zdravotnímu stavu zůstavitele poslední ho půll roku před svou smrtí 10.10.07 svou dceru vůbec nepoznával ta za ním i za jeho manželkou pravidelně jezdila každé 3týdny.dědicem veškerého svého majetku ustanovil svého vnuka od syna.syn zemřelého ho nenavštívil celých 5let až půl roku před smrtí ho dal do nemocnice pro dlouhodobě nemocné tam už nevědl kdo má svůj pokoj musili mu tam dát zvířátko na dveře už si nepamatoval a když ho do nemocnice šel navštívit přítel dcery tak ho oslovoval švagře.tam ležel od dubna do července syn ho z nemocnice vzal domů ale ne k sobě ale odvezl ho domu k manželce zemřelého a odjel na dovolenou takže v měsíci červenec ,srpen září ho měla doma ,ale jeho zdravotní stav se natolik zhoršil,že ho musioli znovu hospitalizovat což tam byl jen týden a 10.10.07zemřel.mezi tím co byl doma řekl syn manželce zemřelého ,že s ním jede k lékařce,ale ten den toho23.8.07místo k lékařce,která byla ten de mimo službu jel sepsat žávět a listinu o vydědění.manželka zemřelého taky nemá právo na dědictví po zemřelém? JAK POKRAČOVAT NAPADNOUT ZÁVĚT A LISTINU O VYDĚDĚNÍ PŘECE DCERA NENÍ ŽÁDNÝ VRAH ANI ZLODĚJ NATOŽ NARKOMAN ABY STAČILI TAKOVÁ OSOČOVÁNÍ NA ADRESU JEJÍ OSOBY.PRČ BY SI TO TAK PĚKNĚ NENAPSALI ONI V TOM UMÍ CHODIT KDYŽ OD SYNA ZEMŘELÉHO ŽENA JE NOTÁŘKA  A ZÁVĚT PROJEDNÁVALA JEJÍ DLOUHOLETÉ KAMARÁDKA NOTÁŘKA..DĚKUJI ZA ODPOVĚD

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

zde bude třeba maximálním a co nejširším způsobem prokázat skutečný stav věci. Pokud se Vám s pomocí svědků, fotografií či nějakými písemnostmi podaří prokázat, že tvrzení obsažená v závěti nejsou pravdivá, je možné ji určitě znevěrohodnotit. Musíte si však připravit pevnou a dobrou strategii, která povede k cíli. Tedy jak budete argumentovat, jak budete prezentovat důkazy a co tím budete chtít konkrétně sdělit. Důkazem je třeba i svědectví z léčebny ať už od spolubydlících nebo personálu. Bude to chtít takovou mravenčí práci při opatřování všech svědectví, která Vám pomohou obhájit své argumenty.

Šanci zde tedy vidím, nicméně rozhodující roli budou hrát opatřené důkazy. Vydědění je totiž poměrně závažný institut, který lze a také se to často děje znevěrohodnit.

Číst více »

rozvod

DOTAZ

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jsme s manželem v rozvodovém řízení, manžel si vzal právního zástupce, který nepoužívá fér praktiky. Mám právní zástupkyni, která si žádá za rozvod přijatelnou částku což je 10.000Kč. Vybrala jsem si prání zástupkyni,ale nepředpokládala jsem, že se manžel bude uchylovat k takovému jednání. Již proběhly dvě stání na kterých se nic nedohodlo, protože manžel nemá zájem o dohodu a snaží se mě vydírat a zastrašovat, tím, že mi vezme syna a překrucuje vše co mu řeknu. Je vhodné v této době změnit právního zástupce a nebo raději vyčkat? Jak je nazíráno na člověka, když během stání změní právního zástupce?

Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ

Na změně advokáta není vůbec nic zvláštního a v praxi se to určitě děje. Je třeba aby jste paní advokátce vypověděla písemně plnou moc a zmocnila advokáta jiného, kterému vylíčíte skutečný stav věci, proberete možnosti řešení apod. nicméně paní advokátce budete muset již zaplatit její odměnu.

Číst více »

Poplatky u letek?

DOTAZ

Dobrý deň,

 

chcela by som sa spýtať, či sa účtujú recyklačné poplatky u letek?

 

Ďakujem za odpoveď.

 

Dominika

ODPOVĚĎ

Bohužel nevím co je myšleno slovem letka..

Číst více »

zaplacená záloha v autobazaru

DOTAZ

Dobrý den, prosím o radu: V autobazaru jsme se dohodli na rezervaci vozidla, prodávající požadoval zálohu 2000 Kč, kterou jsme uhradili. Ve smluvený termín jsme dorazili, autobazar však byl zavřený a na tel. dotaz nám bylo sděleno, že prodávající musel odjet a vrátí se za cca 1,5 h. Nejdříve jsme čekali, ale poté jsme se rozhodli, že od koupě odstoupíme. Prodávající však již telefon nezvedal, poslali jsme mu tedy sms zprávu mimo jiné s požadavkem vrácení zálohy. Po dalších tel. urgencích nás vždy ujistil, že peníze odeslal a později opět telefon nezvedal. Když jsme se obrátili na majitele autobazaru, sdělil nám, že na vrácení peněz nemáme nárok, protože jsme neoznámili, že již auto nechceme. Podle sdělení majitele zaměstnanec, s kterým jsme jednali vše popřel. Jak dále postupovat? Děkuji.

ODPOVĚĎ

Doporučeně, písemně vyzvěte prodejce k vrácení zálohy, tedy pokud jste schopni zjistit jeho adresu. Jinak pokud to bylo skutečně tak, že majitel s vozidlem odjel a automobil nepředal tak jak měl, je možné podat na policii trestní oznámení pro podezření tr. činu podvodu. K tomu je třeba si vzít všechny doklady, určit svědky, potvrzení o zaplacení apod.

Další možností je civilněprávní spor. Podat žalobu na bezdůvodné obohacení proti prodejci.

Číst více »

dotaz

DOTAZ

prosila bych vas  o radu v teto zalezitosti...jsme v rozvodovem rizeni, mezi spolecne jmeni  manzelu patri i osobni automobil, tento manzel jiz pred rokem odvezl a vickrat jsem ho nevidela, nevim jestli je to pravda ale dozvedela jsem se ze auto prodal, bez meho souhlasu, a ani me o tomto vubec neinformoval, jak mam podle vas v teto veci postupovat, mam podat trestni oznameni, pozadat soud o vydani platebniho rozkazu na polovinu ceny, nebo doporucujete jiny postuop, dekuji predem za odpoved        jolana

ODPOVĚĎ

MOžné je zažalovat nového vlastníka na neplatnost smlouvy o prodeji automobilu ze SJM. Tedy pokud jste schopna ho vypátrat. Nicméně to bude velmi problematické, vzhledem k tomu, že manžel bude tvrdit, že jste o prodeji věděla a že Vám polovinu výnosu v hotovosti předal.

Číst více »

soudní poplatky

DOTAZ

Dobrý den,chtěl bych požádat o informaci, jaké poplatky se platí při projednávání dědictví.Mám na mysli zda se platí odměna notáři, dále polatek za soudní řízení o rozhodnutí,poplatek za odhad hodnoty nemovitostí,která přechází do dědictví,či jaké ještě další,jako je dědická daň.Děkuji .Přeji hezký den.Pavel Tužil.

ODPOVĚĎ

Určitě se platí odměna notáři, která se stanoví z hodnoty majetku. Stejně tak se hradí odhad hodnoty nemovitosti, resp. další poplatky za zrušení smluv apod..dědická daň se od tohoto roku neplatí.

Číst více »

televizní poplatky

DOTAZ

Dobrý den,

  v rodiném domku provozuji na žl. ubytování v soukromí a nevím jak se vypořádat s tím abych

 nemusel platit poplatky z tel.přijímačů,které jsou na pokojich. Poplatek z 1.TV platím. Ubytovávám

 převážně v letních měsících. Děkuji za odpověď  Dvořák

ODPOVĚĎ

Televizní poplatek stačí zaplatit pouze jednou. Pokud jde o autorské poplatky, pak se nyní ještě hradit nemusí. Po novele zákona se ale bude platit 90 Kč za měsíc za přístroj na pokoji. Jak se vyhnout...Např. možností vyzvednout si televizi na vyžádání v recepci. Nebo ji zamknout na pokoji ve skříni a otevřít pouze po uhrazení poplatku od hosta..Jiná legální možnost mě nenapadá..

Číst více »

právní rada

DOTAZ

Můj zaměstnavatel mi špatně vyplácel mzdu, vinou mzdové účetní,po dobu 10.let.Tím mi byla krácena mzda za 10.roků zhruba o 60000kč.Zaměstnavatel uznal svou vinu v plném rozsahu,ale je ochoten mi mou mzdu dorovnat a doplatit pouze za poslední rok,údajně podle práva.Mám nárok na doplacení za 10let,nebo pouze za rok? 

ODPOVĚĎ

Máte nárok na doplacení za poslední tři roky. Starší nároky už jsou bohužel promlčené.

Číst více »

Rozvod

DOTAZ

Dobrý den porosím o zdělení informací které se týkají rozvodu.

Zajímalo by mě kolik se počítají poplatky za vyřízení majetkoprávního vyrovnání, svěření dětí do péče a následně rozvodové řízení. Jedná se o rozdělení majetku v hodnotě cca 130 000,- .Děti jsou nezletilé ve věku 4 a 8 let.

Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ

Dobrý den bude se jednat o částku tisíc korun

Číst více »

Změna smlouvy???

DOTAZ

Dobrý den, již nějakou dobu bydlíme v podnájmu.S majitelkou bytu máme sepsanou smlouvu o nájmu bytu na  dobu neurčitou a teďka jí chce změnit na dobu určitou hlavní důvod je finanční úřad prý jí nevzali smlouvu kde měla napsáno že tu jsme na dobu neurčitou...Právě proto se mi to nezdá jestli je možné jentak zničeho nic udělat novou nájemní smlouvu a já jí musím podepsat???

 

Předem moc děkuji za Vaší rychlou odpověď.

ODPOVĚĎ

Rozhodně nic nepodepisujte. U smlouvy na dobu neurčitou totiž nemá nárok tuto smlouvu jednostranně změnit. Paní majitelka totiž udělala chybu, když s Vámi podepsala smlouvu na dobu neurčitou a později si to zřejmě uvědomila a teď se to snaží napravit. Rozhodně u smlouvy na dobu neurčitou máte mnohem lepší postavení než u smlouvy na dobu určitou. Minimálně v tom, že Vám nemůže dát výpověď bez důvodu apod..

Číst více »

výše výživného

DOTAZ

Dobrý den.Dcera svěřená do mé péče se po několika letech rozhodla,že půjde k matce.Tím pádem jsem přišel o přídavky,sociální příplatek,zvýšila se daň a můj plat nyní dělá cirka 8.561,-Kč.Soud mi vyměřil výživné na dceru a syna, dříve již svěřeného do její péče 3.300Kč.Mé náklady na bydlení a energie činí cca 4.500Kč bez dalších nezapočtených poplatků.Je to oprávněné ,zvláště když bývalá manželka je znovu vdaná a vlastní dům s bazénem,dvě auta a já bydlím v podnájmu bez dalšího majetku? Zajímá mě,jak se dá žít s cirka tisícikorunou měsíčně.Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci a hodlám se odvolat.Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ

Jak jsem odpověděl na předhozí dotaz. Je třeba vylíčit všechny důkazy, a zdokumentovat i majetkové poměry manželky. Pokud je její úroveń výrazně vyšší než Vaše, pak nevidím důvod, proč by jste měl platit takové vysoké částky. Dítě se má podílet na životní úrovni svých rodičů, především toho s lepším sociálním postavením a majetkovými poměry

Číst více »

výše alimentů

DOTAZ

Dobrý den, prosím o radu.

Přítel má z prvního manželství 2děti (17 a9 let).Jedno dítě bylo svěřeno do péče otce a jedno do péče matky.Bylo dohodnuto výživné 1000 Kč na dítě. Nyní dcera(17let) z celkem pochopitelných důvodů vyslovila přání žít s matkou, ta si však ihned zažádala o zvýšení výživného. Proběhlo soudní řízení a z příjmu  přítele  8500 Kč bylo stanoveno výživné 1800 a 1500 Kč.  Po odečtení alimentů, nájmu a běžných poplatků mu zůstane cca 700 Kč/měsíc. Navíc čekáme rodinu.

Chceme podat odvolání ke krajskému soudu.  Můžete mi poradit co vše bz toto odvolání mělo obsahovat?

 

Předem moc děkuji za radu

 

 

ODPOVĚĎ

Odvolání musí obsahovat především proti jaké části výroku se odvoláváte a v čem okresní soud podle Vás pochybil, či kde správně nezhodnotil důkazy. Tyto důkazy by jste pak následně měli v co největší míře předložit, resp. popsat. Nicméně pro kvalitně zpracované odvolání bych Vám doporučil využít služeb nějakého advokáta.

Číst více »

dotaz

DOTAZ

Přítelkyně má syna s cukrovkou.Donedávna pobírala péči o osobu blízkou,kterou nám sebrali,do práce nešla,aby se mohla o kluka starat a platila si sama zdravotní pojištění.Nyní chceme ještě další dítě.Odkdy má nárok na nějakou finanční výpomoc od státu,když otěhotní a vjaké výši.Klukovi je deset  a čtyřiměsíce a cukrovku dostal v šesti letech.Péči sebrali minulý rok v listopadu.Předem děkujeme za odpovědˇ. Krupa

ODPOVĚĎ

V případě že budete mít další dítě, získáte podporu hned po narození dítěte. Rodičovský příspěvek činí následně 7600 Kč, k tomu máte možnost získat další sociální dávky, pokud bude 'Váš celkový příjem nízký. Určitě bych uvažoval o příspěvku na dítě, či příspěvek na bydlení. Pokud pracujete, tak si navíc můžete uplatnit slevu na dani na dvě děti ve výši 1600 Kč měsíčně.

Číst více »

Úrok z prodlení

DOTAZ

Dobrý den, prosím, zda mi můžete poradit, jak postupovat v následné situaci. Z rozhodnutí soudu ohledně dědictví mi měl bratr(majetný podnikatel) vyplatit částku 220 000 Kč ke dni 31.1.1999.Nezaplatil.Vzhedem k tomu,že jsem byla v tíživé situaci  sama s dcerami,obrátila jsem se na advokáta.Zaplatila jsem poplatky a čekala.Výše uvedou částku mi advokát donesl domů dne 15.8.2000 a osobně mi oznámil, že se postará o vymáhání úroků z prodlení.Částku stanovil zhruba na 30 000Kč. Bohužel mi nedal nic písemně.Od té doby jsem advokáta pravidelně navštěvovala s dcerou nejméně 4x ročně. Stále mi tvrdil, že mi přijde domů platební rozkaz, ale nic nepřišlo. Dále nás ujišťoval, že o peníze z prodlení nemůžeme přijít ani kdyby se se mnou něco stalo.V květnu letošního roku jsem si nevěděla rady a advokátovi oznámila, že věc předám médiím. Odvětil mi, že mu mám zavolat za týden s tím, že věc opět u soudu ověří. Po týdnu mi do telefonu řekl, že soud náš požadavek zrušil, ale abych se nebála neb mi v následném týdnu pošle dopis s tím, jak budeme postupovat dále. Od té doby se mi neozval. Nevím ani kam se mám obrátit. Nemám, jak uvádím, žádný zápis, pouze svědka, dceru, která se mnou pravidelně advokáta navštěvovala.

Pokud je ve Vašich silách mi poradit, jak dál,předem moc děkuji.

Ivana.

ODPOVĚĎ

Dobrý den Ivano

Myslím, že bylo chybou s advokátem komunikovat pouze telefonicky či pouze ústně. Předem bych vše sepsal, co jak probíhalo, co Vám bylo slíbeno a co nedoddrženo do dopisu a v tomto dopisu bych vyzval advokáta aby konal, resp. aby Vám písemně sdělil své stanovisko k celé věci. Pokud Vám nijak neodpoví, žádejte o vydání věcí a složky k celému případu. Kde by měla být i případná žaloba, pokud ji vůbec advokát podal apod.

Pohrozte také, že v případě nečinnosti se obrátí na ČAK s žádostí o vyšetření celého případu před kárnou komisí.

Divil bych se kdyby ani potom nereagoval

Číst více »

Neplatič v SVJ

DOTAZ

Dobrý den !

V domě máme chronického neplatiče , již 4 roky za nic neplatí. Nyní nás tíží jeho neplacení za vodné. Je možné tomuto neplatiči odpojit přívod pitné vody do bytu? Technicky je to bezproblémů. Nic jiného nám nezbývá, občansko právní cestou se dluh nepodařilo od něho získat.  Žádný majetek to exekucích již nemá Jak máme dále postupovat ?

ODPOVĚĎ

První věcí je vypnout přívod vody. Předem ho na tuto skutčnost ale písemně upozorněte. Současně s tím je třeba podat žalobu, aby to proběhlo co nejdřív. I když má již nějaké exekuce, může se t ato škoda v případě nahradit z případného prodeje nemovitosti. Je však třeba, aby jste právní kroky podnikli co nejrychleji.

Číst více »

cestování

DOTAZ

Ráda bych se zeptala na práva spolucestujících.

S cestovní kanceláří jsem se vracela z dovolené ze zahraničí autobusem. Jeden z cestujících vezl v tašce, kterou měl v autobuse, velmi zapáchající věc - pro nás neznámého původu. Obtěžoval s tím všechny cestující. Cesta trvala 27 hodin. Naštěstí fungovala velmi dobře klimatizace autobusu, ale i přesto se zápach nesl celým autobusem. V podmínkách bylo uvedeno, že řidič může vykázat cestujícího pokud je opilý nebo slovně obtěžuje ostatní, ale jak je to, když jsou cestující obtěžování nesnesitelným zápachem v zájezdovém autobusu? Mám právo žádat, aby dotyčný cestující zavazadlo vyhodil? Varianta, aby zavazadlo umístil mezi kufry se mi taky nejeví jako řešení, neboť za tak dlouhou cestu by načichly i věci v kufru.

Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Určitě. Je to spíše věcí dopravce, který by si měl udělat pořádek a pokud nic nepodnikne, pak máte možnost upozornit na to cestovní kancelář se stížností. Z hlediska práva však tato věc není nijak vymahatelná. Je to spíše o komunikaci mezi lidmi

Číst více »

dědictví

DOTAZ

Dobrý den

Otce jsem neviděl 40 let nevím jestli žije .Bydlí na slovensku.Pokud zemřel jak se to dozvím?

Ví  o mě notář  v případě dědického řízení ? Platil alimenty .Jestli zemřel a mě nepřiznal je vše promlčeno?Musím ho dohledat a zjistit jestli žije a případně sledovat jeho stav .Jedná se o dědění ze zákona.

děkuji_

ODPOVĚĎ

Notář by měl zjistit všechny žijící osoby, které mají nárok na dědění ze zákona. V případě, že se takové osoby následně objeví, je možnost otevřít dědické řízení

Číst více »

Výživné na děti-oprava

DOTAZ

BYdlím 3 měsíce u matky, odstěhovaná od manžela. Rozvedeni nejsme, neplatí na děti, ani na mě.Podala jsem k soudu o výživné na děti i na mě.

Dětem je 21 měsíců, může mu soud přikázat aby nás vzal zpět???

Za jakých podmínek??  Je nějaká cestička??? Děkuji Š.P.

ODPOVĚĎ

Viz. moje předchozí odpověď

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU