Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

odstupne

DOTAZ

zajimalo by me jak se vypocitava odstupne pokud zamestnavatel konci vim ze je to za predesle ctvrtleti 3 mesice moje vyplaty byly 19875,20458,29855kc hrubeho potrebuji poradit aby me zamestnavatel neokradl dekuji

ODPOVĚĎ

Spočítejte si průměrný plat za poslední 3 měsíce. Tento průměr si vynásobte počtem měsíců odstupného na jaký máte nárok.

Číst více »

Dotaz

DOTAZ

Dobrý den,

chtěla bych Vás požádat o radu.Jedná se o pohledávku, která vznikla u KB,jelikož dlužník nenahlásil nové trvalé bydliště,pošta která byla zasílána,nebyla obdržena několik let.Tudíž KB žalovala dlužníka soudu.Pohledávka která vznikla,mu bylo řečeno že bude mít na starosti exekutor.Exekutor jí ještě neobdržel,tak se Vás chci optat jako laik, zda-li je možné se domluvit přímo s KB o zaplacení pohledávky,aniž by musel platit odměnu exekutora a soudní poplatky,ikdyž už je spis u soudu?

Děkuji moc.

S pozdravem hezkého dne,

                                    Veronika Landová

ODPOVĚĎ

Určitě je to možné, ale je třeba jednat rychle. Odměnu exekutora nemusíte hradit, dokud exekutor neprovede první úkon. Myslím, že ani banka nebude proti, pokud budete chtít dluh dobrovolně uhradit.

Číst více »

Poplatek za rozhlasový přijímač

DOTAZ

Chtěl bych poprosit o radu. Mám živnost na nákup  a prodej zboží a mám obchod s oblečením.V domácnosti platím poplatek za televizi a rozhlas. v obchodě mám rádio. Zajímalo by mně ,zda musím platit poplatek za rozhlas i zde.

Děkuji za odpověď

Moravec Milan

ODPOVĚĎ

Ano, musíte

Číst více »

exekuce a zúžení sjm

DOTAZ

Dobrý den,

mí rodiče podnikali v oblasti provozování restaurace/disco a máma před dvěma lety odešla, protože pracovala jak mohla a táta jen pil alkohol a nic nedělal. Od té doby se věnuje jiné podnikatelské činnosti a tátu nechala, ať se stará o podnik sám. Odstěhovala se od něj k babičce a nechala ho napospas jeho nezodpovědnosti a on nadělal dluhy na všem, co mohl. Na nájmu v podniku dluží s prodlením 800000 Kč, na sociálce, na plynu, na fin. úřadě... celkem jeho dluhy dosahují výše 1,5 mil. Kč. Máma o tom nevěděla a ještě min. rok jsme mu půjčili se sestrou peníze 360000 Kč, se smlouvou ověřenou notářem, že je musí vrátit do r. 2009, jinak se vzdá vlastnictví bytu ve prospěch mámy a dcer a dluh ještě doplatí. Měl tyto peníze použít na dluhy, které stoupaly, ale nepoužil.

Během tohoto roku máma ze svých naspořených peněz koupila byt, ve kterém žili a v katastru ho zapsali jako sjm, poté sepsal táta s mámou smlouvu o zúžení majetku, kde se vzdává vlastnictví bytu ve prospěch mámy, aby se pak mohla rozvést a aby o nic nepřišla, když je tak nezodpovědný. Na katastru jí ale řekli, že nemohou zúžit majetek, jelikož je na bytě exekuce k prodeji nemovitosti. Až tehdy se máma dozvěděla, komu všemu táta dluží, neměla ani ponětí, co vše je táta schopen zničit svoji nezodpovědností. Zabavili jí i pozemek, který platila máma a má ho napsaný jen na sebe.

Je nějaké východisko, jak z toho může máma vycouvat, tak, aby o nic nepřišla, když za jeho dluhy nemůže a nevěděla o jejich množství? Co má dělat, když podala žádost o zúžení předtím, než byla exekuce na byt nařízená a katastr to jen prodlužoval a jejich vinou se vše zdrželo a nyní je v exekuci. Je proti tomu nějaká obrana? Může se máma rozvést tak, aby nemusela platit jeho dluhy?

 

 

 

ODPOVĚĎ

Obrana bude možná jen těžko. žúžení SJM se mělo řešit ještě před rozjezdem podnikání, resp. v době, kdy jste otci nechali možnost samostatně podnikat. Nyní už je zúžení neúčinné vúči věřitelům, protože závazky vznikly ještě v době existence SJM.

Jiné řešení než splacení dluhu nevidím, jinak je možné že o byt skutečně přijdete. Je tu pouze možnost, že pokud závazky, které si vzal jeden z manželů jsou zcela zjevně nepřiměřené majetkovým poměrům manželů, tak může manžel, který toto nezapřínil navrhnout zrušení exekuce na svou osobu. Nicméně prodeji bytu v dražbě se asi nevyhnete.

Číst více »

Alimenty

DOTAZ

Dobry den,chtel bych se Vas zeptat,kolik jsem povinen platit na 3 nezletile deti,manzelstvi neni jeste rozvedeno,ja jsem v cizine,kde hodlam stravit zbytek sveho zivota,ale momentalne jsem na podpore,z ceho mi vypocitaji vysi a jakym zpusobem mam platit, a kdo ma zadat o urceni vyse alimentu,lze se tez rozvest na dalku?Dekuji predem.Frank

ODPOVĚĎ

Nejjednoduší bude dohoda o placení výživného. Pokud nemáte žádný legální příjem a jste na podpoře, tak bych viděl přiměřené výživné tak na cca 800 Kč na dítě. Záleží jaký názor bude mít manželka. Pokud by o výživném rozhodoval soud, musí brát v úvahu Vaše majetkové poměry, příjmy a pod..takže si dovedu jen těžko představit přiznání vyššího výživného

Číst více »

SJM- dum postaveny na pozemku jednoho z manzelu

DOTAZ

Dobry den, prosim o radu, moji rodice mi darovali pozemek, ktery je v katastru zapsan pouze na me jmeno, s manzelem se nyni chystame stavet dum, rodice nesouhlasi, aby byl pozemek napsany take na nej. Lze mit take dum pouze v mem vlastnictvi, pokud byl postaven za manzelstvi?Ciste teoreticky,jak by vypadalo pripadne vyporadani, majetku pokud by dum byl psany na nas oba a pozemek pouze na me a doslo k rozvodu? Predem dekuji za odpoved na tak osklivy dotaz:-)

ODPOVĚĎ

Dotaz není ošklivý, ale praktický.:)

Dům můžete samozřejmě mít pouze ve Vašem vlastnictví, nicméně je třeba předtím, zúžit společné jmění manželů a vyjmout z něj případný dům, či jiné budoucí nemovitosti. V tom případě při rozvodu budete výhradním vlastníkem dané nemovitosti. V případě SJM by vypořádání proběhlo nejpravděpodobněji takto. Pokud by jste si nemovitost chtěla ponechat, musel by se udělat odhad ceny nemovitosti a musela by jste manžela vyplatit. Pokud by nesouhlasil se splátkami, mohl by chtít celou částku poloviny hodnoty domu (bez pozemku). Pokud by jste neměla na jeho vyplacení mohl by soud rozhodnout o prodeji tohoto domu a vypořádání z výtěžku.

Číst více »

Výzva k zaplacení televizního poplatku

DOTAZ

Před lety jsem si založil živnostenský list, který zní  "Opravy elektronických zařízení. Zamýšlel jsem opravovat mobilní telefony. K podnikání jsem se však nedostal, protože jsem hodně vytížený v zaměstnaneckém poměru, takže každý rok řádně hlásím finančnímu úřadu, že jsem nepodnikal. Velmi jsem se podivil, když mi od právního zástupce České televize přišla výzva k zaplacení dluhu na televizní poplatek a to na 135,-Kč a přirážka 10 000,-. Žiji se svými rodiči a televizní přijímač i rozhlasový jsme měli vždy řádně ohlášený a zaplacený a já sám jsem nikdy  televizory  neopravoval ani nezamýšlel s nimi podnikat. Co mám dělat ?Právník hrozí soudem a dalšími soudními výlohami, které mají být i s poplatky dalších 12000,- Připadám si zcela bezmocný, protože by mě takový problém ani ve snu nenapadl.

Děkuji za odpověď  V. Navrátil

ODPOVĚĎ

V tomto nejste bohužel sám. Pochybeních, které udělal právník, který pro ČT pracuje je skutečně hodně. Napište zpět do ČT dopis, a všechny podklady s tím, že v této činnosti nepodnikáte, máte to i nahlášeno na finančním úřadu a tudíž, že ani nejste povinen odvádět televizní poplatky. Pokud to jde, tak přiložte i složenky apod..že jinak hradíte za domácnost poplatky bez jakýchkoliv problémů, což by měla ČT vzít také v úvahu

Číst více »

dotaz na poplatek

DOTAZ

Mám penzion dlouhodobě pronajatý firmě.Montéři jsou tu od června lonského roku,na pokoji mají vlastní televizor.Přišla mi výzva k zaplacení dlužných televizních poplatků a přirážka k poplatku v částce celkem 10 135kč.Platím zatím pouze televizor v domácnosti. Jsem osoba podnikající.

ODPOVĚĎ

Pokud televize není Vaše, pak z ní rozhodně žádné poplatky hradit nemusíte, je třeba to ale s příslušnou institucí projednat. Nemůžete nijak ovlivnit ani kontrolovat zda si někdo na pokoj přinese vlastní televizor či rozhlas..teoreticky tam ani žádný být nemusí.

Číst více »

Výše výživného

DOTAZ

Dobrý den. Jsem rozvedený, mám dvě děti, které byly sveřeny do péče matky. Po dohodě s matkou (není soudně určeno) se střídavě, tj. po týdnu starám o svého mladšího 9 letého syna. K rukám matky na tohoto syna měsíčně přispívám částku ve výši 2.000,-Kč měsíčně. Dále hradím školní stravu, finančně se podílím na školní zájmové činnosti syna a nákupu potřebného oblečení. Jsem názoru, že v tomto případě bych nemusel na mladšího syna k rukám matky přispívat na výživné již žádnou finanční částku. Pro doplnění ještě uvádím, že můj měsíční příjem je o 13.000,-Kč čistého výšší než příjem matky, žiju sám, matka syna je vdaná, oba vlastníme byt. Předem děkuji za váš právní názor na tento dotaz.     

 

 

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

dobrovolné příspěvky na náklady Vašeho dítěte Vás bohužel nijak neosvobozují od povinnosti hradit výživné jako takové. Matká resp. dítě má norok na finanční částku určenou soudem. Další formy plnění už jsou pouze věcí dohody mezi Vámi a manželkou. Chápu sice, že úhrada nákladů přímo určených, kde víte na co peníze směřují je spravedlnější, nicméně hradit určené částky výživného Vás to bohužel nezbavuje.

Číst více »

Televizní poplatky

DOTAZ

Dobrý den, chci pronajmout volný byt. Já platím poplatky za televizi i rádio ve svém bytě jinde.Podnájemníci u mě nebudou mít trvalé bydliště.Musí oni nebo já platit poplatky? Na poště říkají, že ne. Ovšem ČT mi na dotaz odpověděla, že ano. Nevím co si vybrat.

Děkuji.

ODPOVĚĎ

Vy rozhodně nic platit nemusíte. Televize není ve Vašem vlastnictví a Vy jako pronajímatel nemáte právo ani možnost zjišťovat, zda tam nájemníci nějakou televizi mají či ne. Nejedná se o Vaši domácnost.

Číst více »

Televizní poplatky

DOTAZ

Dobrý den, musím platit TV poplatky, když jsem podnikatel, který nemá provozovnu, nevyrábím, neopravuji ani neprodávám televizní přijímače?

Děkuji za odpověď Svetlík.

ODPOVĚĎ

Samozřejmě musít, poplatky za přijímač musí platit každá domácnost, která odebírá elektrický proud, pokud vyplníte čestné prohlášení že televizor nevlastníte, pak můžete být od placení osvobozen. Pokud jste měl na mysli autorské poplatky z provozu TV, pak tyto platit nemusíte.

Číst více »

Zvýšení alimetů

DOTAZ

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem, který se týká zvýšení alimentů na mé děti. V prosinci 2006 jsem byla rozvedena. Exmanželovi vyměřili alimenty pro děti ve výši 1500,-Kč. (na syna -13 let- 800,-Kč, na dceru- 10let-700,-Kč) z důvodu,že byl vedený na úřadu práce jako nezaměstnaný. Jaký je jeho dnešní stav,jestli je stále veden jako nezaměstnaný,nevím. Faktem je, že pracuje v rodinné firmě, která má nemalé výdělky. Exmanžel pravidelně platí alimety. Bohužel jsem se mylně domnívala,že bude přispívat i na některé aktivity dětí-např. sportovní kroužky(děti závodně plavou),akce školy- lyžařské kurzy, školy v přírodě, nebo že se bude alespoň trochu spoluúčastnit na  nákupu oblečení. Nechtěla bych to po něm, kdybych věděla,že je na tom finančně špatně,ale protože vím,že jeho finanční situace je velice dobrá, výše alimentů se mi nelíbí. Já pracuji jako učitelka, takže můj plat není příliš vysoký. Je možné požádat soud o zvýšení alimetů, jakým způsobem a mám vůbec šanci získat větší alimenty na děti?

Předem velice děkuji za odpověď.   S pozdravem Blanka Naimanová

 

ODPOVĚĎ

O zvýšení výživného samozřejmě požádat můžete. Takovým předpokladem úspěchu je ale fakt, že se od posledního rozhodnutí nějak významně změnily poměry. Buď majetkové poměry otce, nebo potřeby dětí. Pokud jde o majetkové poměry, je třeba je prokázat, může se jednat například i o vlastnictví automobilu či nemovitosti a k tomu samozřejmě vyčíslit a prokázat výdaje, které za děti máte, včetně dalších aktivit. Za návrh se neplatí žádný poplatek. Je tedy třeba zvážit situaci a dle toho se rozhodnout.

Číst více »

Úprava styku dětí a otce

DOTAZ

Jsem 3 roky rozvedena, mám dvě děti 6 a 5 let. Styk byl soudně upraven v roce 2006 a to děti jsou u otce každý lichý týden od pátku  9:00 do neděle 17:00, během prázdnin od 1.7.-10.7. a 1.8.-10.8., v době vánoc od 26.12. do 27.12.. V současné době nastupuje starší dcera do ZŠ a otec požaduje upravit styk každý lichý týden od 13:00 do neděle do 17:00, což je logické a stím souhlasím, dále ale žádá úpravu styku během prázdnin a to od 15.7.-31.7. a 15.8.-31.8.,s čímž nesouhlasím, děti den před předáním pláčí, že k otci nechtějí a pokud mi umožní tel. kontakt během 10 denního styku, tak opět pláčí, že chtějí domů a vzhledem k nástupu do školy si myslím, že není vhodné vrátit se domů 31.8., když škola začína většinou 1.9.. Pro úplnost uvádím, že s otcem není možná žádná domluva a vždy u soudních jednání tvrdí pravý opak toho co já. Chci se zeptat jestli s těmito argumenty mám šanci uspět a jak je to se soudními poplatky.Návrh na úpravu styku podával otec.

Děkuji a přeji hezký den

ODPOVĚĎ

Při případném stání je třeba použít veškeré argumenty, které máte k dispozici, pokud možno potvrzené důkazními prostředky. V tomto případě bych navrhoval nechat si vypracovat znalecký posudek, který by potvrdil, že děti takto dlouhý styk s otcem špatně snáší a že je pro ně psychickou zátěží. Myslím, že takový posudek nebude moci ignorovat žádný soud a měla by jste v tomto případě velkou výhodu.

Číst více »

darování ve II. skupině

DOTAZ

Dobrý den, prosím vás, lze bezúplatně převést (darovat) polovinu nemovitosti mému partnerovi, který se mnou žije ve společné domácnosti? Partner financuje rekonstrukci zmíněné nemovistosti, stará se o moje děti z předešlého manželství, proto bych se s ním chtěla takto vyrovnat. Partner ovšem zde nemá trvalý pobyt - je registrovaný dosud v původním bydlišti u rodičů. Je toto překážka v darování? Musí být k darovací smlouvě odhad a geometrický plán? Předem velmi děkuji za odpověď. S pozdravem Mgr. V. Mašková 

ODPOVĚĎ

dobrý den,

překážka k darování to určitě není. Ovšem toto darování bude podléhat darovací dani, protože se jedná o darování ve III. skupině mezi cizími osobami. Už z toho důvodu, že nesplňujete podmínku společné domácnosti. Darovací daň je v tomto případě 7 % z odhadní ceny. Mohu vám poradit jak případné náklady výrazně snížit: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

Nový dotaz

DOTAZ

Prosim o radu jak a kam se piše žádost o osvobozeni soudnich poplatku pri soudnim sporu.Složila jsem zalohu 30 000Kč  realitni kancelaři na koupi pozemku.Behem 14 dnů jsem zjistila nějaké nesrovnalosti a od smlouvy pisemně odstoupila.Žadam o vraceni penez nechcou mi je vratit.Platebni rozkaz byl již vydan ani tak nezaplatili.Slyšela jsem o prominuti soudnich poplatku , kdyz se to bude muset vymahat soudně. Děkuji  Saraiva da Silva  

ODPOVĚĎ

Ano, je to možné. Soudy ve vyjímečných případech mohou poplatky skutečně prominout. Je však o toto nutné požádat a prominutí soudního poplatku navrhnout. Přičemž nejdůležitější je v tomto případě argumentace a podložení tvrzení. K prominutí poplatku totiž musí být vážný důvod například zdravotního, či sociálního charakteru. Pokud budete osoba tělesně postižená s minimálním příjmem a tyto důvody soudu prokážete, pak je samozřejmě velmi vysoká šance, že budete od poplatků skutečně osvobozena

Číst více »

poplatek u lékaře

DOTAZ

Dobrý den, měla bych dodatečný dotaz  k tomuto dotazu: http://www.mojepoplatky.cz/soudni-poplatky/poradna/pravni-poradna/dotazy-a-odpovedi/ostatni/poplatek-u-lekare-407.html

Pan doktor mi odpověděl takto: Vážená paní, výběr poplatků u lékaře je pro nás ze zákona č. 261/2007 Sb. povinný. Při výběru se přesně držíme metodického pokynu Ministerstva zdravotnictví ČR, který  vymezuje pravidla  výběru poplatků. U nás byste neplatila 30 Kč, pokud byste přišla skutečně jen pro výsledky, které by Vám předala sestra bez jakého koliv komentáře, bez lékařské zprávy, bez analýzy výsledků lékařem s diagnostickým souhrnem a bez vysvětelní uvedené problematiky. Termín klinické vyšetření nezahrnuje jen kontroly, při kterých je pacient fyzicky vyšetřen.

Stále si myslím, že jsem 30 Kč platit neměla. Pan doktor se mnou mluvil maximálně dvě minuty, žádná analýza výsledků neproběhla. Pouze zkonstatoval, že je vše v pořádku. Nejde mi o 30 Kč, ale o princip. Zajímalo by mne, zda se tedy skutečně platí i za předání výsledků s krátkým komentářem? Moc děkuji, Dubová

 

ODPOVĚĎ

Přečtěte si přímo stanovisko k danému problému vydanému ministerstvem zdravotnictví a udělejte si vlastní názor

http://www.mojepoplatky.cz/zivotni-situace/kdy-poplatek-nemusite-platit----vyjimky-153.html

Pokud není provedeno klinické vyšetření, což žádný komentář není, pak se žádný poplatek vybírat nemá.

Číst více »

zrušení podílového vlastnictví

DOTAZ

     Před patnácti lety jsme si u okresního soudu v Českém Krumlově nechali s manželem zrušit bezpodílové spoluvlastnictví manželů-nechali jsme si rozdělit majetek.

Důvodem bylo moje podnikání, kdy jsem po loupeži v objektu podnikání začala mít problémy.. a nechtěla jsem, aby se mé problémy dotýkaly také  rodiny.

     Od roku 1995 již nepodnikám, závazky mám vyrovnány a vzhledem k našemu věku by bylo vhodné, abychom s manželem měli opět společný majetek.

     Poraďte mi, prosím, jaký máme zvolit postup, abychom vše vrátili do původního stavu, t.j. abychom měli opět bezpodílové spoluvlastnictví.

 

     Mockrát děkuji,

Helena Vojtíšková, Malšín 55, 38273 Vyšší Brod

 

 

ODPOVĚĎ

Poradím Vám nejjednodušší způsob. U notáře nechte udělat notářský zápis o rozšíření společného jmění manželů, které si můžete rozšířit podle potřeb. Zahrnout do něj nemovitosti, budoucí příjmy..

Číst více »

promlčení nároků

DOTAZ

Dobrý den !

Prosím o sdělení , po jaké době jsou promlčeny majetkové či finanční nároky vůči druhé osobě.Děkuji

ODPOVĚĎ

dobrý den,

obecná promlčecí lhůta je 3 roky. Majetková práva se nepromlčují

Číst více »

Nárok na opravu u ojetého auta koupeného v autobazaru

DOTAZ

Dobrý den už nevíme kudy kam tak se obracíme na Vás o prosbu o pomoc. Moji rodiče v březnu 08 koupili ojeté auto Fiat Punto rok výroby 2000 u Jony Caru v Teplicích. Zaplatili v hotovosti  100 000 všechno proběhlo v pořádku. S autem se jezdilo 1-2měsíce kdy se začali objevovat poruchy (svítící kontrolka na palubce, vynechávání válce na motoru) Od května je auto v servisu přes Jony car se kterým má tento autobazar smlouvu a my jako zákazníci bysme měly mít slevu. Po několika urgováních a telefonech + náštěvách auto stále není hotové nikdo neví co je na něm za závady. V Servisu auto stojí na dvorku opravář s námi jednal arogantně že na něm dělá tak hodinku denně. Po dnešním telefonátu 28.7.08 s majitelem Jony Caru panem Chroustem (který mě slušně poslal někam) nevíme stále nic. Bylo mi řečeno že dneska v servisu na autě začnou dělat a on jako majitel o tom nic neví a máme jednat s vedoucím (se kterým jsme celou dobu jednali ale on nic nevyřídil) po upozornění že začneme celou kauzu řešit právní cestou mi bylo řečeno at si auto teda odvezeme.a při upozornění že ze zákona máme nárok do 30-ti dní na opravu nereflektují. Už jsme z celé věci zoufalý a nevíme co máme dělat. Prosím pomozte.

ODPOVĚĎ

Zde se nejedná o klasickou záruku, jakou máte při koupi nových věcí. U ojetého auta totiž záruka není. Ale je zde odpovědnost za vady, které zde byly ještě před koupí auta. Jsou zde dvě řešení.

Buď se dohodnete s autoservisem o opravě automobilu a pokud toho není schopen, pak uporněte prodávajího na vady, které se objevily po koupi vozidla, přesně je definujte. Na to budete nejspíš potřebovat prohlídku auta nezávislou autoopravnou a její zhodnocení. Na základě toho pak vyzvete autobazar k uhrazení nákladů. Vady, které budou zjištěny nesmí být způsobeny běžným opotřebením automobilu, ale skuečně závažnými vadami, které Vám nebyly v době koupě známé.

Od této doby jinak s majitelem autobazaru komunikujte jen písemně!

Číst více »

Smlouva o výhradním užívání nebytových prostor

DOTAZ

Dobrý den, mám pro Vás zapeklitý dotaz.

Před několika lety jsem si zakoupil v posledním patře činžovního domu garsoniéru 35m2.Tato byla v majetku "Města", cca 6% z celého domu, dalších 11% bytu z celkového množství bytů té době zůstalo ve vlastnictví "Města" do doby prodeje konkrétnímu vlastníkovi.Zbývajících 83% nemovitosti již bylo zprivatizováno.Po zjištění že nad půdorysem garsoniéry, mezi stropem a střechou je prostor o výšce cca  1,5  metru (ne půda) který se nedal nikterak využít z důvodu malé nosnosti podlahy a zároveň tam zatékalo, rozhodl jsem se snížit tento strop výměnou trámů a rekonstrukcí podlahy a vytvořit tak mezotenový byt. Toto jsem sdělil všem vlastníkům s tím ,že jsme sepsali Smlouvu o výhradním využívání těchto prostor mojí osobou, kterou podepsalo všech 83 stávajících vlastníků bytů, vyjma "Města", které v té době privatizovalo poslední byt (trvalo to 2 roky).Odkázalo mě až na nového vlastníka. Za výhradní využívání prostor je ve Smlouvě můj závazek zrekonstruovat střechu nad půdorysnou plochou garsoniéry (více jak 1/3 plochy střechy celé nemovitosti)která byla v havarijním stavu - což jsem před lety zrealizoval.

Dotaz:1)Má takový dokument - Smlova o výhradním využivání nebytových prostor, byť je podepsána 89% vlastníků a podpisy jsou úředně ověřeny, vůbec nějakou právní váhu?

2)Po privatizaci posledního bytu(11%) a nechce nový vlastník Smlouvu podepsat, vše už však bylo zrealizováno před lety, co mám dělat.

Budu Vám zavázán za odpověď na můj dotaz.Děkuji Jan

ODPOVĚĎ

Budu mít pár doplňujících otázek. Na přestavbu prostoru jste měl stavební povolení? Toto je zcela zřejmě nutné, k případné kolaudaci prostoru k využívání bydlení. A pokud ano, vydal Vám stavební úřad povolení i když jste neměl souhlas všech členů společenství? Pro stavební úpravy, které mění využití společných prostor apod. je totiž třeba 100 % vlastníků jednotek. Pokud tedy je přestavěný prostor i nadále společným prostorem, určitě bych raději využil možnost odkupu společných prostor, než Váš zmíněný dokument. Jednak by za to mělo společenství nějaké peníze, které by se využily na opravy a jednak by se členům snížili mírně platby do fondu oprav, což by jistě všichni velice rádi uvítali a Vy by jste měl zajištěn prostor přímo vlastnickým právem.

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU