Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

úprava výživného

DOTAZ

Dobrý den. Soud stanovil matce mého syna, (15 let) výživné 200 Kč měsíčně. Prý má malé příjmy. Syn od 1. 9. 2008 nastupuje na střední školu kde výdaje jen za ubytování a stravu činí 2.200 Kč měsíčně. Zajímalo by mě, jestli je takto směšné výživné vzhledem k potřebám mého syna v pořádku, a pokud ne, co by se s tím dalo dělat. Děkuji Vinkler                                                                                                                                                          

ODPOVĚĎ

Takto nízké výživné v pořádku určitě není. Dělat se s tím však něco dá jen těžko. Existuje samozřejmě možnost odvolání. Nebo bude nutné čekat až se poměry matky změní, např. nastoupí do práce, nebo získá nějaký majetek. Pak požádat o zvýšení výživného. Pokud jinak nemá rodič žádné volné finanční prostředky a žije na hranici životního minima. Pak je zřejmé, že mu soud nemůžu uložit výživné vyšší

Číst více »

Nový dotaz

DOTAZ

premyslim o rozvodu myslim ze manzelka by delala problemy kvuli nasemu 2,5letemu synovi jelikoz ho sam nesmim vzit ke svym rodicum kteri bydli 40kilometru daleko

ODPOVĚĎ

V rámci rozvodu můžete vyřešit i styk s dítětem, kdy by Vám správně už manželka v určený čas neměla bránit syna vzít k rodičům, či kamkoliv jinam

Číst více »

odměna notáře v dědickém řízení-splátkový kalendář

DOTAZ

Dobrý den,

mojí matce, jako jediné dědičce po otci (se sestrou jsme dědictví přijali, ale přenechali je celé matce), byla notářkou vyměřena k úhradě odměna notáře ve výši zhruba 16 tisíc korun. vzhledem k tomu, že předmětem dědictví není žádná hotovost a matka jako důchodnkyně nemá rozhodně uvedenou sumu k dispozici chci se dotázat, jaké možnosti má ohledně sjednání plátkového kalendáře. Zajímají mě samozžejmě výše splátek a s tím související délka splácení. Vím, že žádný předpis pro toto není, nicméně spoléhám na vaše zkušenosti, jaké jsou obvyklé hranice únosnosti a přijatelnosti.

Děkuji a přeji hezký den

 

ODPOVĚĎ

Je zřejmé, že notář má na tento poplatek nárok.. Je už pak věci dohody, mezi vámi a notářem, zda na splátky přistoupí. Je samozřejmé, že z takového kroku ale nebude moc nadšený. Přidávají se totiž další problémy, protože notář musí uhradit DPH, přestože ještě nedostal zaplaceno, přidává mu to další práci, za kterou již není zaplacen, protože splátky musí sepsat, vypracovat dohodu, a následně to může být příležitost pro neplatiče.

Dovedl bych si přestavit, že by notář byl ochoten přistoupit na tři splátky apod..ale skutečně záleží na osobě notáře a možné dohodě

Číst více »

Převod bytu do vlastnictví

DOTAZ

Dobrý den!

V domě je osm bytů. V rámci privatizace v roce 1999 bylo vytvořeno družstvo. V roce 2006 se všichni členové družstva jednohlasně rozhodli o převody bytů do osobního vlastnictví . Bylo vypracováno prohlášení vlastníka a vloženo na katastr. V současné době byty převádí 7 členů do OV , osmý člen z nepochopitelných důvodů chce být nadále členem družstva.  .Jak je možné docílit , aby si taky byt do OV převedl . Děkuji

ODPOVĚĎ

Pomoc je jednoduchá. Pošlete družstvo do likvidace.

Číst více »

naklady vykonu rozhodnuti

DOTAZ

Dobry den,chci se zeptat prisel ke mne domu soudni exekutor pro 16000,-kc castku jsem zaplatil a on po mne chtel jeste 4000,-kcje to v poradku?

ODPOVĚĎ

Ano, je to zřejmě v pořádku. Exekutor chtěl po Vás ještě uhradit náklady spojené s exekucí

Číst více »

Zdedeni nemovitosti a jeji nasledny prodej

DOTAZ

Dobry den,

v dubnu mi zemrel otec. Byl vlastnikem 1/2 zahrady (druha polovina patri babicce-jeho matce) a 1/2 stodoly (druha polovina patri jeho kamaradovi). Dedicky jsme dve (ja a sestra).

Zahrada byla odhadnuta znalcem celkove na 500000Kc (tatuv podil je 250000) a stodola na 300000 (tatuv podil 150000Kc). Zahradu si nechame, ale stodolu chceme prodat (ja ani sestra pro ni nemame vyuziti) a tatuv kamarad, ktery vlastni druhou polovinu nabidl, ze ji od nas odkoupi. Stodola ani zahrada jeste nejsou prepsane na katastru (planovane dokonceni je v zari).

Jake dane/poplatky, v jake vysi a kde budu platit? Ziji a pracuji ve Velke Britanii (pro britskou spolecnost), v CR se zdrzuji jen 2-3 tydny rocne a trvaly pobyt v CR mam zruseny (na vlastni zadost).

Prosim poradte.

Dekuji.

ODPOVĚĎ

Pokud stodola stojí na vlastním pozemku, pak nebude problém ji prodat. Stačí kupní smlouvy, odhad ceny nemovitosti, návrh na vklad do katastru nemovitostí a vše můžete uskutečnit. Kupní smlouvu nechte pro jistotu sepsat právníkovi nebo člověku ktetý se v dané problematice vyzná, aby nedošlo k chybě.

Poplatky budete platit následující. 3 % z prodejní ceny stodoly nebo z jejího ocenění, podle toho která částka bude vyšší. Následně uhradíte 500 Kč za návrh na vklad do katastru nemovitostí. Vzledem k tomu, že se nejedná o nemovitost určenou k bydlení bude nutné uhradit i daň z příjmu ve výši 15 %. Během 2 až 3 dnů by jste rozhodně měla vše stihnout

Číst více »

Trvalý pobyt

DOTAZ

Tchýně mé kamarádky přihlásila k trvalému pobytu do svého bytu osobu cizí státní příslušnosti. V případě , že by tato osoba musela byt opustit , je povinností  zajistit této osobě náhradní bydlení ?Děkuji

ODPOVĚĎ

žádná taková povinnost v souvislosti s trvalým bydlištěm určitě není.

Číst více »

stočné

DOTAZ

Dobrý den,ráda bych se zeptala zda existuje nějaký poplatek "stočné ze střech" ? Našla jsem si v Brně pronájem bytu nad kterých je sedlová střecha a v nájemní smloouvě je uveden tento poplatek.Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ

Existuje poplatek za srážkovou vodu. Ale ten se hradí pouze z nemovitostí, které jsou určené k podnikání. Je možné, že právě i Vy máte byt v nebytovém domě, a tak je nutné tam tento poplatek platit. I když nechápu, proč by jste ho měla za celý dům platit zrovna Vy.

Číst více »

Okno v domě

DOTAZ

Dobrý den,mám zvláštní dotaz

Bydlím v cihlovém domě a dvě nájemnice se dohadují o otvírání okna v chodbě domu.Při dešti prší otevřeným oknem do domu ve 4 patře a voda steká do 3  patra ,kde ji musí uklidit sousedka která nechce otvírat okno a chce odmontovat kličku. Prosím o radu jestli je nějaký zákon.

 

ODPOVĚĎ

Zde bohužel žádný zákon není. Je třeba věc a věci související upravit ve stanovách či domovním řádu, který by měl také obsahovat možné sankce.

ale můžu potvrdit, že i tak budou tyto věci těžko vymahatelné a nejlepším řešením je tedy dohoda, pokud je to možné.

Další možností je, pokud byla vodou způsobena škoda, domáhat se náhrady škody na tom, kdo škodu způsobil a okno, kterým pršelo dovnitř otevřel..

Číst více »

Byt

DOTAZ

 Zdravím! Můj bratr koupil za peníze našeho společného otce byt  v bytovém domě, který původně vlastnilo město - figuruje tedy v současné době jako vlastník bytu. Budu mít v případě smrti svého otce, který v současné době byt užívá, právo byt užívat, popř. spolupodílet se na jeho pronájmu, popř. na výtěžku z eventuálního prodeje?

 

 Děkuji

ODPOVĚĎ

Nebudete. Byt je ve výlučném vlastnictví Vašeho bratra. Nic méně hodnota nemovitosti se jakožto dar započítává do dědictví tím způsobem, že na ostaních věcech které spadnou do dědictví budete mít Vy vyšší podíl do hodnoty darovaného bytu.

Například byt má hodnotu milion korun, otec bude mít hotovost 300 tis, movité věci v hodnotě 400 tis. a automobil 400 tis., pak věci do hodnoty milionu korun získáváte vy a dělíte se teprve o hodnotu věcí, která milion přesáhne. Platí to tedy v případě, že neexistuje žádný další dědic.

Číst více »

dluhy po zemřelém

DOTAZ

Dobrý den!

Chtěla bych se zeptat, jak řešit dluhy po zemřelém. Manželovi zemřel otec, který po sobě zanechal dluhy. Nakoupil na splátky zboží, o kterém nevíme kde se nachází, zůstaly jen nezaplacené složenky. Dva dluhy jsou u firmy Beck, jeden dluh u Home kreditu. Manželova matka má velmi nízký důchod( jen 2 600 Kč), synové se jen s obtížemi dohodli, kdo zaplatí pohřeb. Mám obavy, aby k babičce nepřišel exekutor.

Než babičce vyřídí vdovský důchod má nárok na nějakou finanční podporu ze strany státu?Co třeba hmotná nouze? Děkuji za ödpověď. Plotová

ODPOVĚĎ

V tomto případě nelze než doporučit, aby se babička vzdala dědictví. Zbaví se tak všech závazků svého manžela. Záleží zda zemřelý zanechal nějaký majetek a tento majetek porovnat s dluhy. A dle toho se rozhodnout.

Číst více »

BSMvypořádání pohledávek s bývalou manželkou mého manžela

DOTAZ

Vážení, prosím o radu, jak dále postupovat. Před rokem jsme kontaktovali právního zástupce, aby pomohl s vypořádáním majetku mému manželovi s jeho bývalou manželkou. Zaplatili jsme s mým manželem statisícové pohledávky, které vznikly v době jeho předchozího manželství. Zaplatili jsme vše, tedy i za jeho bývalou ženu. Smlouvy u různých institucí, kdevznikly dluhy byly psány na jméno mého manžela. Zajímalo by mne, zda je k soudu opravdu nutné sehnat kopie původních smluv.

Domnívala jsem se, že dluhy vzniklé za doby trvání manželství se při vypořádání dělí rovným dílem.

nezávisle na tom, na čí jméno dluhy byly uzavřeny. Dále nevím, zda částky, které jsme zaplatily zdravotní poj., správě soc. zab., mobilním operátorům, se také dají polovinou od bývalé maželky vymáhat. Všechny movité věci si ponechala bývalá manželka a mám obavu, že polovinu tohoto již asi také neuvidíme. Předem děkuji za radu                        Kučerová

ODPOVĚĎ

Máte pravdu. Závazky ve SJM se vypořádávají rovným dílem. Nicméně věřitel má právo vyžadovat uspokojení své pohledávky po kterémkoliv z manželů. Není to tedy tak, že po jednom z manželů musí vymáhat polovinu a po druhém taktéž.

Manžel který dluhy uhradil má nárok se domáhat poloviny zaplaceného závazku ze SJM po druhém manželovi. Resp. kompenzovat si tento svůj nárok podílem z majetku v SJM, pokud ještě neproběhlo vypořádání.

Otázkou je pak následně jak movitý je druhý z manželů a zda se vymáhání těchto pohledávek vůbec vyplatí. S vymáháním totiž jsou spojené nemalé náklady.

Číst více »

daň z převodu nemovitostí

DOTAZ

Dobrý den,

potřebovala bych vědět zda se platí daň z převodu nemovitostí v případě, že mi matka daruje část chaty, kterou vlastní, a to bezúplatně darovací smlouvou.

Děkuji

ODPOVĚĎ

Rozhodně neplatí

Číst více »

úprava styku s dítětem

DOTAZ

Chtěla bych se zeptat : s otcem dítěte nežijeme ve společné domácnosti od jednoho roku dcery, navštěvuje ji nepravidelně u nás v bytě po dohodě. Ted´dcera půjde do školky, jsou jí 3roky a já chodím do práce. Může si ji otec vyzvedávat bez mého souhlasu ze školky? Ještě s ní nikdy nebyl sám  a mám obavy , že ji nezvládne, protože je dcera hyperaktivní a byla mi doporučena lékařkou školka. Mohu se nějak bránit aby ji nemohl bez mého souhlasu vyzvedávat Děkuji

ODPOVĚĎ

Obávám se, že zde bude možnost bránit se pouze dohodou. Pokud nemáte určeno soudem či dohodou dobu a čas styku otce s dítětem, pak má otec stejný nárok vyzvedávat dceru ze školky jako druhý rodič. Školka navíc může jen těžko odmítnou vydat dítě rodiči.

Číst více »

Kolik musím zaplatit exekutorovi i když exekuce neproběhla?

DOTAZ

Dobrý den,

dostala jsem výzvu, že dlužím exekutorovi poplatek za exekuci. Loni jsem měla dluh 430 000,- Kč splatný do 30.4.07, zaplatila jsem ho až 3.5.08 tedy 3 dny po lhůtě. Exekutor mě až teď vyzval, že mu dlužím poplatek. Chci se tedy zeptat zda na to má právo, i když mě neupoměl již dříve a tudíž jsem nevěděla, že vůbec nějaký poplatek zaplatit mám? a pak pokud na to právo má, jakou částku po mě bude požadovat?

Děkuji za odpověď

Spáčilová

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

je zvláštní, že by s věc tak brzy po splatnosti dostala k exekutorovi. Jistě by bylo na místě zjistit, kdy věc exekutor převzal. Pokud by to bylo až po uhrazení dluhu, pak by na odměnu jistě nárok neměl. Pokud však případ převzal ještě dříve, než došlo k uhrazení, pak na odměnu nárok má. Počítal bych s tím, že částka za odměnu exekutora může být vyšší než 60 000 Kč. V případě, že exekutor nemusel k uhrazení dluhu uskutečnit žádné úkony, pak může být částka i poloviční.

Číst více »

Majtkoprávní vypořádání z bytu

DOTAZ

Dobrý den,

chtěla bych se poradit.

S mým manželem jsme spolu koupili byt, za manželovy peníze naspořené, ještě jsme nebyli tehdy manželé. KUpovali jsme ho pro nás. Bydleli tam od začátku spolu asi 3 roky. Pak jsme se rozhodli koupit větší byt (docházeli k nám jeho 3 děti z předchozího manželství a nejstarší dcera k nám přišla bydlet natrvalo). Stále jsme nebyli manželé, ale měli už jeden účet. Koupili byt, po roce se spolu vzali. Máme nyní 2 malé děti (3 roky a 8 měsíců). Jeho nejstarší dcera už se od nás odstěhovala. Dochází k nám pouze ti dva mladší z předchozího manželství (13 a 15 let)


Nyní kvůli hodně dlouho trvajícím neshodám uvažuji o rozvodu. Manžel mě z bytu vyhazuje, i s dětma, že není můj, že je jeho, protože jsem na něj nepřispěla ani korunu ( i když jsme měli společný účet a veškerou výplatu posílala na jeho účet) a vlastně nebyli jsme manželé, když jsme ho kupovali. Já momentálně nemám kam jít, nemám nikde žádný byt další, leda být u svých rodičů, kteří mají fakt malou chaloupku.

Chtěla bych se teda informovat, jak to vlastně je, na co mám a nemám právo.

moc děkuji

Radka

 

 

ODPOVĚĎ

Zde zřejmě byt nespadá do společného jmění manželů, proto nemáte nárok na výplatu podílu z něj při rozvodu, ani vás to neopravňuje v něm bydlet, proti vůli manžela. Pokud by se jednalo o byt v SJM, pak by jste měli k tomuto bytu oba stejná práva. Rozhodn však máte nárok na vypořádání SJM z věcí tvořící vybavení společné domácnosti apod..

Číst více »

dan z nemovitosti

DOTAZ

dobrý den,chtěla bych poradit.v r.2005 jsme si z manželem koupili byt.Letos ho chceme prodat a za ziskané peníze splatit hypotéku,kterou jsme si na jeho koupi vzali.Zbytkem peněz splatit jiné dluhy.Budu platit i přesto nějakou daˇn,když ty peníze vlastně vracím bance? A potom další dotaz- chci si vzít novou hypotéku a postavit si domek- pak se platí taky nějaká daň? děkuji za odpověd schubertová

ODPOVĚĎ

Odpověď
Zcela jistě se minimálně jedné dani nevyhnete. Jedná se o daň z převodu nemovitostí ve výši 3 %, které zcela jistě budete muset uhradit. Tato daň se platí buď z prodejní ceny, nebo z výše odhadu nemovitosti, podle toho, která z částek je vyšší.
 
Další možnou daní je daň z příjmů. Pokud byt vlastníte a užíváte déle než 3 roky, pak jste od daně z příjmu z prodeje osvobozeni. Pokud byt neužíváte, pak je tato doba 5 let. Vzhledem k tomu, že jste byt koupili v roce 2005 a předpokládám, že tento byt užíváte, tak by se osvobození zřejmě vztahovalo i na Vás. To že peníze vracíte bance je už z daňového hlediska nepodstatné.
 
Pokud si budete brát novou hypotéku na domek, pak žádnou daň nehradíte, pouze poplatky s hypotékou spojené své bance.

Číst více »

prodej nemovitosti

DOTAZ

Dobrý den!  Jsem vlastníkem ideální 1/2 dvougeneračního rodinného domku (domek se skládá ze sklepů, z přízemí ,kde je byt 3+1 můj, prvního patra, kde je byt 4+1 mého sourozence a z půdy),  ve kterém nebydlím. V jedné bytové jednotce bydlí můj sourozenec,  který mi nedovolí můj byt pronajímat ani prodat a nesouhlasí ani s rozdělením domu jak právní cestou tak fyzicky, aby se dala samostatná bytová jednotka prodat. Každý byt má svoje topení, vodu,... Vchod je pro oba byty společný a takžéž sklepy a půda a pozemek, na kterém stojí. Existují nějaké možnosti jak tento problém vyřešit?

ODPOVĚĎ

Určitě. V případě podílového spoluvlastnictví je nutná dohoda. V případě, že jste ale rozhodnutý dům prodat, pak existuje řešení podat návrh na vypořádání podílového spoluvlastnictví k soudu a navrhnout způsob řešení. Zde je pak možnost, že si Vaší polovinu koupí bratr, pokud na to nemá, a nedohodnete se ani na splátkách, pak není jiná možnost, než nemovitost prodat a výtěžek rozdělit.

Číst více »

Věcné břemeno

DOTAZ

Dobrý den,

      před lety jsem koupil starý dům ke kterému byl přístup z hlavní komunikace přes cizí pozemek. Majitel pozemku měl na listu  vlastnictví věcné břemeno umožnit majiteli domu(mně) přístup do domu.Za 2 roky jsem od tohoto vlastníka pozemku odkoupil převážnou část pozemku který obklopoval můj dům, ale asi 16 m2 pozemku  (přístup k veřejné komunikaci) si původní majitel ponechal ve vlastnictví.Ve smlouvě kterou jsme sepsali nadále akceptuje právo přístupu vlastníka k domu.Platí toto věcné břemeno i po té, kdy je dům zbourán? Co vlastně znamená přístup - je to i příjezd automobilem?  Zmiňovaných 16m2 je vlastně cesta. Může  mi vlastník těchto 16m2  dělat nějaké obstrukce ? Co mi radíte abych udělal.Děkuji Vám mockrát za odpověď .

Honza

ODPOVĚĎ

Věcné břemeno se v tomto případě pravděpodobně vzahuje k pozemku, nikoliv k budově na něm postavené, takže věcné břemeno bude trvat i po zbourání nemovitosti. Samozřejmě právo přístupu Vám zaručuje možnost příchodu k nemovitosti, ale v případě že se s soused rozhodne přístup zablokovat, je to samozřejmě problém, i když se následně domůžete práva, trvá to dlouho a není to levné. Ideální by bylo, kdyby odprodal i zbytek třeba i za nějakou exkluzivní cenu. Další věcí, je, že pokud budete následně stavět, bude soused účastníkem řízení a může Vám v případě sporů přidělat velké problémy..Jiná cesta než dohoda však v tomto případě není

Číst více »

dcera

DOTAZ

Dobrý den,chtěl bych se zeptat na tuto věc.

Žil jsem s přítelkyní u jejích rodičů a sestry.Máme spolu osmiměsíční dceru.Minulý týden mi přítelkyně zabalila věci do auta a auto postavila před barák mojim rodičům.Vystěhovala mě.

Důvod:moc jsem pracoval,málo se věnoval dceři,a přítelkyni....................................

Nyní žiju zpět u svých rodičů,posílám 1800 Kč na dceru a čekám,co se bude dít.

Volal jsem jí jestli byla na sociálce to ohlásit.Prý mají až do září dovolenou......

Chtěl bych vidět svoji dceru,pohrát si sní aby věděla kdo je její otec,ale není mi to umožněno.

Poradíte mi prosím,co mám dělat?

Děkuji.

S pozdravem Pícha Jan

                        Na Třepince 546

                       Lomnice nad Lužnicí

                       37816

ODPOVĚĎ

Pokud není možná dohoda, tak je zřejmě jedinou možností podat na soud návrh na úpravu styku dítěte s rodičem. Soud pak určít, že máte nárok například na styk od soboty do neděle, což Vám musí matka umožnit. Je třeba také aby jste si připravil argumenty, aby doba styku mohla být co nejdelší..např. výlety, pobyt u babičky..apod..

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU