Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

byt

DOTAZ

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat , koupili jsme si byt a zjistili jsme, že původní majitel postavil novou koupelnu bez povolení ( načerno ), zatím jsme byt nepřevzaly a teď nevíme co dál, je možné po něm něco požadovat? Čekáme na vyjadření družstva, v přídadě, že nám dá pokutu nebo nařídí stavbu odstranit, je možné požadovat to po původním majiteli? nebo máme byt vůbec převzít ? můžete mi poradit, nebo jak to řešit? Děkuji za odpověd Vaculíková

 

ODPOVĚĎ

Byt bez obav převezměte. Nejedná se o Vaše pochybení. Vše bude směřovat na bývalého vlastníka. V případě, že by se to následně skutečně řešilo, tak budete muset zažádat o dodatečnou kolaudaci stavby, aby vše bylo v pořádku. Rozhodně Vám ale nebude hrozit likvidace koupelny apod..

Číst více »

exekuce - jízda na černo

DOTAZ

 

Dobrý den,

Potřeboval bych poradit ve věci exekučního příkazu.

Včera 27.8.08 jsem si na poště vyzvedl exekuční příkaz. Vyzývá mě abych do 5 dnů od doručení zaplatil 9.140 Kč podle rozsudku soudu jinak bude prodán můj byt. Jedná se o 805 Kč dluh (jízda na černo), 600 Kč nalézacího řízení a zbytek náklady exekutora.

Chtěl bych se zeptat zda mi opravu mohou prodat byt a jak rychle?

Jaké náklady může mít exekutor, když mi pošle jenom exekuční příkaz?

Jestli mám právo na doložení těchto nákladů a jestli je šance, že při okamžitém zaplacení bude tato částka snížena?

ODPOVĚĎ

že by Vám tak rychle prodali byt je skutečně nepravděpodobné. Jedná se o velmi nízkou částku,

kde bude zřejmě problém aby soud svolil k prodeji nemovitosti, navíc musí být v tomto případě využity jiné přiměřené formy exekuce.

V každém případě ale doporučuji dluh co nejrychleji uhradit.

Náklady exekutora vycházejí z tarifu a skutečně odpovídají dané částce. Vaším štěstím je, že do nákladů nejsou započteny náklady za právní zastoupení, které by činily podobnou částku

Číst více »

fond oprav - penále

DOTAZ

Dobrý den,

jsem jedním ze spoluvlastníků podílu k obytného domu. Schválili jsme si správce, domovníka a pokladníka, také domovní řád  a tzv. dozorčí komisi. Máme založen účet v bance a vedeme pokladní knihu, tedy jednoduché účetnictví. Nejsme vedeni jako právnická osoba - sdružení nájemníků. Odsouhlasili jsme si také fond oprav a výši částky dle velikosti bytu v m2, ze kterého platíme drobné opravy, splátky úvěrů, poplatky daně apod. Bohužel jsou mezi námi i neplatiči. Rádi bychom zavedli nějaké penále - úrok z prodlení. Podle kterého zákona nebo vyhlášky se máme řídit?  A popř. jak se zachovat, když se penále minou účinkem? Obrátit se na soud - exekuce?

ODPOVĚĎ

Zde se nebude jednat o úrok z prodlení ale o poplatek z prodlení ve výši 0,25 % denně. Doporučil bych uzavřít kolektivní smlouvu, kde by se všichni spoluvlastníci zaručili, že budou platit řádně a v případě prodlení zaplatí takové a takové pokuty. Tam si je můžete stanovit dle svého uvážení.

Určitě je na místě nečekat a žalovat, protože úroky nabíhají už od splatnosti, takže se jedná o další nátlakový prostředek na dlužníka.

Číst více »

Když je vydaná exekuce na plat ,tak je nárok na plat i v zahraničí?

DOTAZ

Přítel má exekuci na plat a zajímalo by mě,jestli se to vztahuje i na plat kdyby pracoval v cizí zemi EU.Děkuji za odpo¨věď.

ODPOVĚĎ

Teoreticky to tak je. Své zaměstnání i v cizí zemi by měl nahlásit na soudě. Pokud to neudělá, vystavuje se trestnému činu, poškozování věřitele. Na druhou stranu lze říci, že zaměstnání v cizině lze poměrně těžko vystopovat.

Číst více »

Neoprávněná exekuce

DOTAZ

Manžel dlužil VZP a věc předali exekutorovy.Soudní exekutor manželovi určil lhůtu dokdy má uhradit peníze VZP a jemu samému náklady spojené s exekucí.Manžel peníze zaplatil ve stanovené lhůtě a exekutor mi mněsíc po té nechal zablokovat účet pro nezaplacení.Máme doklad o zaplacení i první rozhodnutí o lhůtě v které má být dlužná částka zaplacena.Prosím o radu jak se mám v tomto případě bránit.Mám péči o blízkou osobu a peníze na můj účet zasílá úřad práce.Děkuji Eva Bížová

ODPOVĚĎ

Je třeba okamžitě podat stížnot proti výkonu rozhodnutí přímo k soudu, kde jako důkaz zašlete doklad o zaplacení celého dluhu, včetně nákladů a odměny exekutora. Navrhněte aby soud celou exekuci na Váš bankovní účet zrušil z důvodu uhrazení celého dluhu. Pokud z něj již něco odebral, tak aby získané finanční prostředky vrátil. Je třeba přesně vyčíslit.

Číst více »

exekuce na údajně nezaplacenou pokutu za dopr.přestupek

DOTAZ

Dobrý den, prosím o radu, dnes 27.8.08 manželovi přišlel exekuční příkaz Kladenského soudu , za nezaplacenou pokutu, kterou dostal údajně 12.5.2003 od Městské policie v Praze. Jak má dokázat, že pokutu nedostal? Nezdá se mi po 5 letech poslat rovnou exekuční příkaz.

Děkuji za odpověď

A.Tylová

ODPOVĚĎ

Dobrý den, pokud jde o pokutu za dopravní přestupky, pak je třeba zjistit, kdy byl návrh na exekuci podán a zda již není promlčen. Na místě je také soud o odklad exekuce či její zrušení. Argumentovat musíte tak, že jste nikdy žádnou pokutu nedostali, že vina není nikoliv dostatečně, ale vůbec prokázána a že nejste povinni platit. Je třeba ale jednat rychle v rámci lhůty pro opravné prostředky

Číst více »

dotaz

DOTAZ

Chtěl bych začít platit koncesionářské poplatky. Když se ted přihlásím nebudou po mě chtít zpětně doplatit poplatky.

ODPOVĚĎ

Nemusíte se bát, přihlaste se k placením vyplněním a zasláním formulář a jako důvod uveďte pořízení televizoru. Neměl by pak být žádný problém

Číst více »

dluh vlastnika bytu

DOTAZ

Dobry den,jeden z vlastniku bytu nam dluzi cca 15tis Kč. Byt vlastni spolecne s manzelkou, ktera s nim nekolik let nezije. Zrejme nedoslo k vyporadani majetku mezi manzeli.Na byt je vypsano nekolik exekuci a to hlavne z duvodu zadluzeni jeho ex-manzelky.Na nej spada jedna exekuce. V byte zadny majetek nema. Prosim o informaci, kdy vznika pravo na vydrazeni bytu a pokryti veskerych dluhu? Exekuce jsou od roku 2005 a jeho dluh za elektriku, vodu atd. stale stoupa. Jelikoz se jedna o spolecenstvi vlastniku, dluh musime platit za nej. A vzhledem k tomu, ze se jedna o stary barak a jsou nutne i planovane rekonstrukce, nemuzem si do budoucna dovolit zivit jednoho z majitelu bytu (dluznika). Jak je mozne, ze exekutori a soudy dovoluji neustaleho navysovani dluhu?

Predem dekuji za Vasi laskavou odpoved

Monika

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

zde vznikl problém už v roce 2005, kdy byla nejvýhodnější doba věc řešit. Dovedu si představit,že pokud jsou předluženi a dluhy převyšují hodnotu majetku, pak se ani k penězům nemusíte dostat. Co však bude pozitivní, že byty koupí nový vlastník, který snad už bude vše platit v pořádku.

Pokud ale dluhy hodnotu majetku nepřesahují, pak by jste se rozhodně měli zapojit aktivně do vymáhání. Pokud ještě nemáte exekuční titul, tak celou věc co nejrychleji zažalovat...

Číst více »

prosba o pomoc a radu

DOTAZ

Zdravím Vás a mám tento problém.

Půjčila jsem synovi proti podepsanému uznání dluhu a směnce 260 tisíc korun. Je to už delší doba, co měl vše vrátit, ale nestalo se. Nechtěla bych mu ublížit, ale peníze bych potřebovala vrátit. Co bych měla udělat, těm různým vymahačským firmám moc nedůvěřuju.  Moc Vám děkuju za odpověď.

KM

 

 

 

ODPOVĚĎ

Domluvit se s ním, pohrozit mu, a pak konat, tedy předat věc exekutorovi, jiné řešení nevidím.

Číst více »

poplatky za vodné a stočné

DOTAZ

Dobrý den ,

trvalé bydliště mám u rodičů v domě , kde máme vlastní studnu.Bydlím v podnájmu v Praze , kde mám i sepsanou nájemní smlouvu.I když jsem mámě poslala nájemní smlouvu , obecnímu úřadu i přesto musím platit vodné a stočné.Nejde mi do hlavy , abych platila 2x vodné a stočné , přičemž na adrese trvalého bydliště nebydlím.To si mám změnit adresu , kde teďka bydlím , možná i další rok znovu??

Děkuji moc za brzkou odpověď

 

ODPOVĚĎ

Povinost hradit vodné a stočné se vztahuje k vlastnictví. Trvalé bydliště by tam roli hrát nemělo. A platit by se to mělo rozhodně jenom jednou. Tudíž pokud jsou vlastníci rodiče, měli by zaplatit vodné a stočné dle spotřeby. Pro jistotu bych zcela určitě dal obci k dispozici smlouvu prokazující, že na adrese trvalého bydliště nežijete.

Číst více »

jak platit nájem když majitel nedal žádný kontakt

DOTAZ

Dobrý den.

Mám dotaz jak postupovat v případě, že majitel prodal (přes RK) svůj spoluvlastnický podíl na domě ve kterém jsem podnájemníkem. Platím  regulované nájemné a smlouvu mám na dobu neurčitou. Jelikož však nový majitel zatím ( k prodeji došlo v červenci 08) neposkytl žádné kontaktní informace, nemám komu nájem platit . Druhý majitel (spolumajitel-uvedený na nájemní smlouvě) nám na dopisy také nereaguje. Nerad bych se stal proti své vůli neplatičem-zatím dlužím nájemné za srpen 08.  Děkuji za odpověď. Kunzmann-Praha

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

svou povinnost splníte pokud nájem zašlete na adresu bývalého vlastníka, který Vám zatím žádnou změnu neohlásil. Vy nemůžete vědět jaké dispizice se s domem dějí, proto plňte dále svou povinnost dle platné nájemní smlouvy. Bude pak jen na novém majiteli jak se starým majitelem vypořádá. Protože pochybení je zcela jasně na jejich straně. Tudíž doporučuji hradit dále dle platné nájemní smlouvy

Číst více »

výživné

DOTAZ

Dobrý den, chtěla bych se zeptat podle čeho se určuje vy¨ýživné na děti. Manžel má po rodičích dům (zdědil) ze kterého se já chci odstěhovat a najít si pronájem se dvěmi dětmi ve věku 3,5 a 7 let. Manžel má v průměru 20 000,- čistého, já 10 000,-. Společné jmění co máme, jsou jen nezbytné věci do domácnosti. Chci se zeptat, kolik přibližně bych mohla žádat výživného na děti a popř. na sebe, než se rozvedeme a jaké jsou poplatky za podání návrhu o rozvod a návrhu o svěření dětí do péče, pokud vše proběhne na základě naší dohody s manželem (co se týká majetku a výchovy dětí). Moc děkuju za odpověď.

ODPOVĚĎ

Soudní poplatek bude činit 1000 Kč. Pokud jde o výši výživného neexistuje žádný univerzální předpis či výpočet. O výživném rozhuduje soud na základě konkrétní situace. Již předem Vám mohu říci, že výživné na Vás Vám soud rozhodně nepřizná. Máte vlastní příjem a nemáte zřejmě žádnou závažnou nemoc. Co se týká dětí, tak průměrná výše výživného činí 1600 Kč na jedno dítě. Myslím, že výše kolem 2000 Kč na jedno dítě je přiměřená Vašim poměrům.

Číst více »

invalidní důchod

DOTAZ

Dobrý večer můj dotaz se týká invalidního důchodu, jsem v invalidním důchodu od roku 2000, mám SLE , nyní pracuji v chráněných dílnách na zkrácený pracovní úvazek. A slyšela jsem , že když jsem dosáhla věku starobního důchodu, že si musím zažádat o ten starobní, ale pro práci v chráněných dílnách je podmínka pid, a když budu mít starobní tak mě nikde nezaměstnají kvůli mé nemoci, nevím kam se s tímto dotazem obrátit, ale ani moji lékaři o ničem takovém nevědí, prý kdo měl invalidní důchod tak ho měl prostě už napořád? Děkuji za ˇodpověď a popřípadě radu kam se obrátit Toncarová

ODPOVĚĎ

Ano, invalidní důchod pobíráte, dokud se nezmění Váš zdravotní stav. Tedy pokud se výrazně nezlepší a nepřestane být omezením v práci. Stejně tak není na překážku pobírání starobního důchodu, který není na překážku ani pro práci, kterou vykonáváte. Důchodci si mohou bez jakýchkoliv překážek přivydělávat

Číst více »

napadená v nemocnici 3 dny

DOTAZ

Dobrý den odsouzená byla odsouzena za napadení (bodnutí do zad kuchyńským nožem), dostala podmínku, napadená pochopitelně žádá o bolestné a pod. dokladovat to má na občansko-právním soudu, v neschopnosti je od 11.2.08 dosud a vnemocnici byla po operaci 3 dny, jaké bude potřebovat doklady k nároku? A kdy má o nárok zažádat? Po skončení neschopnosti? Děkuji Toncarová

ODPOVĚĎ

Ano, délka rekonvalescence je jednou z důležitých podmínek pro přiznání náhrady způsobené škody. Důležité tedy bude dokladovat délku hospitalizace i následné rekonvalescence s důsledkem pracovní neschopnosti. Zde můžete žádát úšlí výdělek, bolesné apod. Výše škody se bude odvíjet od všech těchto věcí. Od věci není ani doložit posudek či lékařskou zprávu vztahující se k léčbě.

Číst více »

nabití právní moci

DOTAZ

Dobrý den prosím mám takový dotaz, dcera mé kamarádky (alkoholička) byla dne 23.5.08 odsouzena , dostala podmínku, nikdo se proti rozsudku neodvolal, ale dosud neví kam pro razítko , že rozsudek nabyl právní moc? Na soud kde byla odsouzena? A dále jí bylo nařízeno ambulantní protialkoholické a psychiatrické léčení a dohled probační? Stále ale neví kam si má dojít se přihlásit na léčení. Děkuji velice za odpověď Toncarová

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

přesně tak, razítko o tom, že rozsudek nabyl právní moc dají přímo na soudě, kam se můžete dostavit buď osobně, nebo zaslat rozsudek k vyznačení doložky poštou.

Informace o vykonání léčení a konkrétní ústavy Vám zjistí právě probační služba, která bude mít nad odsouzenou dohled.

Číst více »

majetkové vyrovnání mezi sourozenci

DOTAZ

Dobrý den,rád bych se zeptal,jak správně zapsat po darovací smlouvy to,že jsem svoji sestru vyplatil a jí už tutíž nevzniká žádný nárok na nemovitost.Jedná se o rodin.dům mých rodičů,kteří se rozhodli na mě tento dům přepsat-darovací smlouvou.Rád bych se v budoucnu vyhnul zbytečným problémům se svoji sestrou.Děkuji za odpověd.Radek

ODPOVĚĎ

Do darovací smlouvy uveďte, že veškeré nároky sestry z hlediska dědického řízení byly uspokojeny vyplacením takové a takové částky a tudíž se vzdala práva na darování nemovitosti. I když toto ustanovení nemá moc silný účinek vůči třetí straně.

Ideální by bylo mimo tuto darovací smlouvu, i darovací smlouvu mezi Vašimi rodiči a Vaší sestrou, o tom, že částku k vyplacení jste jí nedarovali Vy, ale oni. Že jí prostě darují takovou částku.

díky tomu vpřípadě dědického řízení nebude moci Vaše sestra uplaťnovat větší dědické nároky než jí přísluší

Číst více »

Darovanie nehnutelnosti

DOTAZ

Prosim poradit ohladne darovania. Pred rokom sme spolu s manzelom kupili dcere byt, na liste vlastnictva sme vsak uvedeni ako vlastnici manzel a ja. Dcera si byt zariadila, nastahovala sa tam, zije tam. Manzel si vsak nasiel pred dvoma mesiacmi "priatelku"  a chce sa do bytu nastahovat a dceru odtial vyhodit. Neustale sa ohana tym, ze byt je jeho a moj a nie dcerin, ze nech sa pozriem na list vlastnictva, ze dcera nema ziadny narok tam byvat. Tvrdi, ze ten byt sme kupovali pre nas, (neviem naco by nam bol, ked mame krasny 4-izbovy byt).  Nemam ziadny pisomny doklad o tom, ze sme byt kupovali dcere a darovali sme jej ho. Plati aj ustna dohoda pri darovani nehnutelnosti? Stacia na dokazanie darovania bytu dcere svedkovia? O tom, ze sme kupovali byt pre dceru vedia vsetci nasi spolocni znami.  

Mozem ja, ako spoluvlastnik, darovat moju polovicu tohto bytu dcere? Potrebujem k darovaniu aj suhlas manzela? Da sa vobec nieco urobit, aby ten byt ostal dcere?

Dakujem za odpoved.

ODPOVĚĎ

Nic takového neplatí. Darování nemovitosti je třeba učinit písemnou formou se všemi náležitostmi a podáním vlastnického práva do KN. Jinak to není rozhodně platné. Darovat polovinu bytu dceři samozřejmě můžete. Nebude to spojené s žádnými vysokými náklady. Kromě 500 Kč poplatek za vklad na KN.

Jinak Vám dám velmi dobrou radu. Pokud chcete, aby dcera mohla byt okamžitě a hned legálně užívat, a aby její užívání nemohlo být nikým ohroženo. Sepište s ní nájemní smlouvu na tento byt na dobu neurčitou. Stačí podpis Váš jako pronajímatele a její. A smlouva bude platná. Dcera tak získá platný právní titul na užívání bytu a manžel nebude mít jakoukoliv možnost ji z bytu vyhodit, či vykázat. Ale ona jeho ano.

Pokud by jste chtěli mít jistotu, pak Vám přesně takto koncipovanou smlouvu mohu sepsat i já, pokud mě kontaktujete na mailu: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

Rozdelenie majetku medzi manzelmi po rozvode

DOTAZ

Potrebovala by som poradit, ako to je, ked spolu s manzelom byvame v byte, v ktorom som byvala este pred manzelstvom spolu s rodicmi. V tom case to bol statny byt. Po mojej svadbe sa rodicia z bytu odstahovali a byt mi nechali. V roku 1996 som byt odkupila do osobneho vlastnictva za peniaze, ktore mi dal otec (cestne prehlasenie o darovani penazi na byt od neho mam), na liste vlastnictva sme vsak uvedeni obidvaja-manzel a ja. V pripade rozvodu komu pripadne byt? Patri len mne, alebo sa bude delit napoly?

Manzel sa z bytu odstahoval ku frajerke ale stale vykrikuje, ze polka bytu je jeho a nuti ma ho predat a dat mu polovicu penazi.

Dakujem za vasu odpoved.

ODPOVĚĎ

Byt patří do SJM protože byl pořízen v době manželství. Manžel má pravdu, že mu tedy patří polovina. To že máte doklad, že Vám otec dal peníze na koupi bytu má pro Vás tu hodnotu, že o tuto částku se sníží manželům podíl..ten vychází z odhadu ceny bytu v dnešních cenách.  Pokud tedy byt bude ocněn například na 2 mil. a vy jste ho koupila za 100 tis. Pak manžel nemá nárok na milion, ale na 900 tis. Kč.

Číst více »

byt

DOTAZ

Dobrý den přeji, bydlíme v nájemním bytě, tyto byty jsou určeny k odkupu do osobního vlastnictví a to v termínu na podzim 2008. Nyní nám přišlo sdělení, že nám bude předáno "Oznámení o jednostranném zvýšení nájemného" a to od 01.01.2009 bez ohledu na to, zda ten byt do konce roku zaplatím a budu vlastnit, lhůta na zaplacení bytu je 6 měsíců. Můj dotaz směřuje k tomu, zda i když budu vlastníkem bytu do konce roku 2008, zda se bude na mne vztahovat zvýšení nájemného počínaje lednem 2009, když ostatní nájemníci třeba využijí lhůty 6 měsíců na zaplacení a učiní tak až v příštím roce a tudíž nebude vytvořeno sdružení společenství vlastníků příslušných jednotek. Pokud se nájemné bude muset platit až do té doby, než bude vytvořeno "sdružení vlastníků", je tudíž pro mne výhodnější byt koupit z hlediska zaplacení daně z nemovitosti až v roce 2009, abychom neplatitla tuto daň za rok 2008? A jak je to prosím v případě prodeje bytu, co se týče daňových povinností, v bytě bydlíme 15 let.

Předem moc děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Rozhodně bych na nic nečekal a byt koupil hned jak to půjde. Co se týká povinnosti platit nájem, tak to není nijak závislé na vytvoření společenství vlastníků jednotek. Je to závislé na podepsání kupní smlouvy od tohoto data už jste totiž vlastníkem..alespoň formálně, než vlastnictví zapíše KN. Předpokládám tedy, že když smlouvu podepíšete ještě v tomto roce nebudete muset už zvýšené nájemné platit. Platit budete pouze poplatek za vklad na KN 500 Kč. a nezapomeňte podat dańové  přiznání k dani z nemovitosti

Číst více »

Svatba a předmanželská smlouva

DOTAZ

Dobrý den.Mám přítele Ukrajince a chtěli by jsme se vzít.Chtěla jsem se zeptat co všechno musíme zařídit abychom se mohli vzít.Přítel má pouze platný pas,během týdne mu budu zařizovat pobyt u nás v místě mého trvaleho pobytu.A druhá věc je předmanželská smlouva,jak mám uvést,že v případě rozvodu nemá nárok na hmotný majete(mám svůj rodiný dům),ale to co by jsme si třeba pořídily během manželství,tak na to aby eventuelně nárok měl.Ještě jeden dotaz ohledně svatby,jak dlouho trvá než se vše vyřídí.

Předem mockrát děkuji za odpovědˇ                                Musilová Petra

 

ODPOVĚĎ

Dobrý den, s předmanželskou smlouvou by neměl být problém. Zajděte si s přítelem k notáři, a sdělte mu své přání. Notář by měl už vědět jak to konkrétně ošetřit notářských zápisem. Pak už nic nebrání aby jste se vzali, čímž získá Ukrajinec i nárok na trvalý pobyt.

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU