Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

vyživne

DOTAZ

Dobry den chtěla bych se zeptat manžel ma uřčene vyživné na 2 děti ma platit dohromady 4 000 ale neplati pošle jen tak 1000 korun ja jsem na podpoře jelikož jsem dělala na 3 směny než od nas odešel ja mam jen 6 300 a u nas na socialce mi tvrdi že na nic nemam zatím narok jelikož jsme v rozvodovem řiženi ale vyživne ma platit od Května předem děkuji za odpověd

ODPOVĚĎ

Pokud výživné neplatí dlouhodobě, tedy déle než 6 měsíců, pak je na místě podání trestního oznámení pro podezření z trestného činu zanedbání povinné výživy. Současně na nic nečekejte a podejte ke svému soudu návrh na výkon rozhodnutí.. např. srážkou ze mzdy..Časem budete moci k úhradě dlužného výživného např. exekuovat i movitý majetek manžela či automobil v jeho vlastnictví apod.

Číst více »

PROSBA O RADU

DOTAZ

DOBRÝ DEN,MÁM 3 MALÉ DĚTI,JSEM SAMOŽIVITELKA NA MATEŘSKÉ DOVOL.PŘIŠEL MI VYSOKÝ NEDOPLATEK ZA ODBĚR ELEKRIKY.BYLA JSEM NA ČEZU POŽÁDAT O SPLÁTKOVÍ KALENDÁŘ,ALE BYL MI ODMÍTNUT.NEMÁM NIKOHO KDO BY MI NA ZAPLACENÍ PŮJČIL.POMOZTE PROSÍM A PORAĎTE,CO BYCH JEŠTĚ MOHLA UDĚLAT,ABY MI NEBYLA VYPNUTA ELEKTRIKA V BYTĚ.DĚKUJI KUČEROVÁ

ODPOVĚĎ

Je důležité zjistit, zda takto vysoký nedoplatek je oprávněný. Tudíž že skutečně vznikl. Pokud anok, pak by bylo možné podat reklamaci. Porovnejte si zejména počáteční stavy spotřeby elektřiny a stavy konečné, ze kterých ČEZ  vypočítal nedoplatek.

Pokud je nedoplatek oprávněný, pak nezbývá než uhradit. Povinností poskytovatele služeb není poskytnout splátkový kalendář. Pokud by toto poskytoval jednalo by se o velké administrativní zatížení při správě těchto věcí a tomu se samozřejmě snaží ČEZ vyhnout.

 

Číst více »

Ve kterem statu mam platit dan?

DOTAZ

Zdravim, dekuji za odpoved na muj predchozi dotaz "Zdedeni nemovistosti a jeji nasledny prodej".

Jeste by mne zajimalo, kde mam tu 15% dan z prodeje zaplatit? Jak jsem jiz zminila, ziji trvale ve Velke Britanii (kde i platim veskere dane) - budu tuto dan platit v CR (trvaly pobyt v CR nemam) nebo v Britanii (jelikoz jsem tamni danovy poplatnik)? Dekuji.

 

ODPOVĚĎ

Pokud platíte daně ve Velké Británii, pak po prodeji doporučuji podat v Čr pouze dańové přiznání pro daň z převodu nemovitostí 3 %. a tuto daň uhraďte. Tím si splníte domácí daňové povinosti a více bych se danou věcí nezabýval.

Číst více »

doraz - nájemní smlouva

DOTAZ

Dobrý den,
mohli byste mi poradit s touto větou, kterou mám v nájemní smlouvě?
"Pokud budou podmínky nájemní smlouvy plněny, bude nájemní smlouva pravidelně obnovována."

Za stejných podmínek? Za jiných podmínek? Za nějakých podmínek?

Mohl by si majitel bytu např. v příloze doplnit (dopsat) nějaké podmínky?

Moc děkuji za odpověď i za Váš čas
Hlavatá M.

ODPOVĚĎ

Tato věta nic závazného neznamená. Pokud majitel chtít nebude, tak není jeho poviností ani smlouvu prodloužit. Je to jen určitá deklarace, že když budete řádně platit, může se smlouva prodloužit. Jiné podmínky ve smlouvě už jsou pouze na dohodě mezi pronajímatelem a nájemcem. Rozhodně nemůže pronajímatel udělat nějaké změny u smlouvy bez vědomí a souhlasu nájemce. Pokud bude smlouva u konce své platnosti, pak může navrhnout smlouvu jinou. Pak už záleží na nájemci zda podmínky přijme či nikoliv

Číst více »

Darovací smlouva

DOTAZ

Dobrý den.

ještě mám jeden dotaz. Můžu si darovací smlouvu sepsat sama, bez přítomnosti advokáta, či notáře a pak jen nechat ověřit podpisy? Bude taková smlouva platná?

Děkuji a hezký den.

ODPOVĚĎ

Pokud bude tato smlouvu sepsána správně, pak zcela jistě platná bude. Pokud však bude obsahovat chyby, může se stát, že katastr nemovitostí zápis vlastnického práva zamítne a vy přijdete o 500 Kč poplatku, o čas, a budete muset smlouvu vypracovat znovu.

Číst více »

poplatek za smlouvu

DOTAZ

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na 2 věci:

1. Kolik stojí vypracování darovací smlouvy na nemovitost.

Informovali jsme se u jedné advokátky, která nám řekla cenu podle tabulek 9500Kč. S tím, že si pak budeme muset jít někam  ověřit podpisy.

2. Slyšela jsem, že i advokáti mohou podpisy ověřovat¨, ale od ní máme informace jiné.

Jak to tedy, prosím, je? Děkuji předem za pomoc.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

tyto ceny jsou pouze na dohodě mezi advokátem a klientem. Například my Vám darovací smlouvu sepíšeme i za 4 tisíce Kč (mojepoplatky@seznam.cz). Ano, možnost ověřit podpisy advokáti mají, ale není to automatické. Musí se k této službě zaregistrovat a vést podpisovou knihu.

Číst více »

Trvalé bydliště

DOTAZ

Dobrý den, mám dotaz ohledně trvalého bydliště. Vlastníme byt, kde máme trvalé bydliště a rozestavěný RD. Byt musíme prodat a na přechodnou dobu se musíme přestěhovat k rodičům. Tím pádem nám zanikne trvalé bydliště a nové kvůli nezkolaudovanému RD nedostaneme. K rodičům se přihlásit nemůžeme. Jaké s tím mohou nastat problémy, popřípadě kde řešit (např. vyvážení komunálního odpadu, pošta)? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Trvalé bydliště Vám samo od sebe nezanikne. Nejjednoduší bude ponechat si zatím trvalé bydliště tak jak je v současnosti i přechodně po prodeji bytu. Až budete mít dům dostavěný, přehlásíte si trvalé bydliště tam. Je třeba jen vyřídit přeposílání pošty do Vašeho nového bydliště u rodičů.

Číst více »

Nový dotaz

DOTAZ

 

Dobrý den,

jak vysvětlit věřitelům, že se člověk ocitl v přechodné finanční tísni, ne vlastní vinou způsobené a jak se bránit proti jejich výsměchu, musí mi na dopis , kde žádám o shovívavost a snížení splátek, také odpovědět písemně?

Musí akceptovat mnou doložené oprávněné vysvětlení?

Jak postupovat, když vím o svém přechodném nedostatku financí, řeším to dvěmi zaměstnáními a přesto sklízím jen hrozby a výsměch.

 

Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ

Záleží jak moc oprávněné jsou Vaše problémy. Věřitel rozhodně žádnou povinnost odpovědět ani reagovat nemá. Jedná se spíše o slušnost, než povinost. Je jen na věřiteli zda přihlédne k Vaší nezaviněné situaci a věc bude s Vámi řešit, nebo začne situaci řešit jinak, například exekucí. Je třeba předcházet, aby k podobným situacím spíše nedocházelo.

Číst více »

rozvodové stání

DOTAZ

Dobrý den, chci se zeptat, zda se musím zůčastnit rozvodového stání. Soud o děti již proběhl, s manželem jsme se domluvili na rozvodu dohodou, ale bez mého vědomí nakonec manžel podal žádost o rozvod sporný, kde mě uvádí jako žalovanou, přestože rozpad našeho manželství nemám na svědomí já. Na rozdělení majetku jsme domluveni a nemáme s tím problém. Je přesto nutné zůčastnit se stání, nebo může proběhnout i v mé nepřítomnosti? Moc děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Účastnit se nemusíte, pokud budete mít advokáta jako právní zastoupení a současně budete mít důvod, proč se účastnit nemůžete. Např. nemoc, cestu do zahraničí. Tento důvod nemusíte nějak prokazovat. Advokát by měl u soudu vše vyřídit a zároveń Vás omluvit

Číst více »

poplatek za zaměření pozemku

DOTAZ

Hezký den,prosím o radu,jak se vypočítává zaměření pozemku,mám pozemek v Praze,který budu prodávat a zda nemáte kontakt na pracovníky,kteří to zaměřují,děkuji.

ODPOVĚĎ

V tomto případě se nejedná o klasický poplatek, ale odměnu geodeta za zaměřeční. Např. rozdělení pozemku Vás může vyjít na 7 - 12 tisíc korun..záleží kde to je, a jaké práce jsou nutné. V okolí Prahy bohužel žádnou firmu neznám, ale zcela jistě jich najdete mnoho na internetu

Číst více »

koncesionarske poplatky

DOTAZ

Dobry den, mam dotaz... Jak se rusi koncesionarske poplatky (placeni za televizi)?

Odjizdim z CR bydlet do Indonesie za rodinou a potrebuji zrusit a zaridim pred odjezdem vse potrebne.

S timhle si nevim rady. Dekuji za odpoved a za pomoc.

M. Nezhodova

ODPOVĚĎ

Jedinou možností, je vyplnění a doručení čestného prohlášení o tom, že nevlastníte televizor, ani rádio. Formulář najdete na stránkách ČT, nebo někde ve vzorech na internetu.

Číst více »

Výplata

DOTAZ

Dobrý den, existuje v zákoníku práce nějaký nejzazší termín výplaty mzdy, po jehož nedodržení bych mohla podat výpověď ze zaměstnání? Zaměstnavatel mi k dnešnímu dni ještě neposlal na účet moji výplatu za měsíc červenec 2008. Děkuji.

 

ODPOVĚĎ

Podat výpověď můžete samozřejmě už po nedodržení řádného výplatního termínu. Nemusíte čekat například tři měsíce. S tím, že výpověď je ze strany zaměstnance z důvodu porušení poviností zaměstnavatele. Je však třeba dopředu zaměstnavatele na tuto skutečnost upozornit a vyzvat ho k úhradě dluhu.

Číst více »

zdravotní pojišťovna

DOTAZ

Dobrý den mám dotaz .Má zdravotní pojišťovna zákonnou povinost oznámit pojištěnci ,že nebylo zaplaceno pojistné za určité odobí. pokud ano ,jakým způsobem a v jakém termýnu.Děkuji Weigertová

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

asi vím, kam touto otázkou míříte. Nicméně obecnou povinost informovat dlužníka o dluhu nikdo nemá. Je to spíše otázkou dobré vůle věřitele. Je možné, že nějakou povinost stanoví vnitřní pravidla pojišťovny, ale to skutečně vůbec netuším. Obecně však informovat nemusí. Vychází se z toho, že dlužník by si měl být vědom svých poviností. Pokud tedy na Vás někdo podá žalobu, bez toho aby Vás dopředu upozornil, má v této žalobě naději na úspěch, i když dlužníka dopředu informoval

Číst více »

odpovědnost zadluh

DOTAZ

Dobrý den

 Před nedávnou dobou přede mnou vyvstal problém, se kterým jak doufám, by jste mi mohl pomoci. Moje matka je již v delší dobu v plném invalidním důchodu. Její čistý měsíční příjem činní 12000 Kč.   Ke svému velkému úžasu jsem zhruba pře půl rokem zjistil, že má poměrně dost dluhů, ať již za neplacení nájemného, telefonu, elektriky, ale i několik půjček, které není schopná v plné míře splácet splácet. Pomohl jsem jí částkou 10000 Kč, ale vzhleden k tomu, že mám tři děti a manželku na mateřské dovolené, nejsem schopen jí v tomto směru ještě nějak výrazněji pomoci. Nyní mám obavu, aby její finanční závazky nepřešli nějakým způsobem na mne. Velmi Vám děkuji za případnou odpověď ( ať užbude jakákoli) a přeji příjemný den   Svěcený J.

 

ODPOVĚĎ

Její závazky na Vás sami od sebe nepřejdou. Pokud dojde na exekuci, pak se bude jednat o exekuci proti jejímu majetku.

Její závazky by se Vás mohli týkat v případě dědění, kdy by jste si musel spočítat, zda se Vám vyplatí vzhledem k hodnotě majetku dědit i její dluhy. Pokud dluhy budou vyšší než její majetek, pak je na místě se spíše dědictví zříci.

Číst více »

darování nemovitosti bez notáře

DOTAZ

Dobrý den,

ve Vaší poradně jsem se dočetl, že darování nemovitosti lze realizovat bez notáře. Darovací smlouvu si mohu napsat sám, ale jakým způsobem bez notáře lze provést ověření podpisů smlouvních stran?

A dále zaslání žádosti na Katastr nemovitostí k provedení změn dle darovací smlouvy mohu také provést sám? Je k tomu potřeba nějaký tiskopis? Jaké jsou poplatky za vyřízení žádosti?

Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ

Přesně tak, k darovací smlouvě vůbec notáře nepotřebujete. Ověření podpisů lze vyřídit i na každém městském úřadě, kde Vás to vyjde i levněji. Podepsané smlouvy pak donesete nebo doručíte na katastrální úřad, kde uhradíte poplatek 500 Kč za zapsání vlastnického práva k nemovitosti. Je však třeba aby darovací smlouva byla bez vad. V opačném případě to katatr zamítne a přijdete o čas i 500 Kč již zaplaceného poplatku

Číst více »

Družstevní byt po rozvodu manželství

DOTAZ

Dobrý den, obracím se na vas s dotazem ohledně družstevního vlastnictví bytu. Syn za svobodna odkoupil za pohledávku od Obecního úřadu byt a získal ho v roce 2000 do pronájmu. 22.7.2006 se oženil a 1.11.2006 se stal spolu s manželkou členem družstva. Manželka si ale našla přítele a chce se rozvést. V tomto bytě ale celou dobu bydlí jen můj bývalý manžel. Prosím tedy o radu zda manželka mého syna má po rozvodu nárok na tento byt, případně finanční vyrovnání, když v tom bytě nikdy nebydlela tudíž ani nic neplatila.

Děkuji moc.

ODPOVĚĎ

Ano, přesně tato situace zde nastala. Oba manželé mají společný nájem manželů v družstevním bytě. V případě rozvodu se byt ocení tržní cenou a buď se prodá a manželé se vypořádají rovným dílem, nebo si ho jeden z nich ponechá a druhého manžela vyplatí.

Jediným řešenímby bylo, aby manželka souhlasila s převodem bytu na Vás či Vašeho manžela, nebo na družstvu prohlásila, že v bytě dlouhodobě nežije a tudíž nechce být uvedena jako nájemce bytu. Tyto možnosti jsou ale dle mého názoru nepravděpodobné

Číst více »

dotaz na postup MěÚ

DOTAZ

Dobrý den, chtěl bych se Vás obrátit touto cestou na zodpovězení mého dotazu. V současné době bydlím v obecním bytě, umístěném v nájemním domě. Městský úřad v Rájci-Jestřebí nyní obchází domovní důvěrníky s tím, že bude v souvisloti s přechodem analogového televizního vysílání na digitální zakoupit novou TV anténu (nyní máme společnou TV anténu) a tuto anténu nám započítají, respektive zvýší nájemné, za zakoupení, instalaci a splacení ceny antény. Dle mého názoru by poplatky a další fin. náležitosti spojené s přechodem analog na digi systém měl platit majitel nemovitosti, t.j. MěÚ Rájec-Jestřebí, a mě, jako nájemníka, by se tato skutečnost neměla nijak dotknout. Děkuji za odpověď. Marek Lipovský.

ODPOVĚĎ

Svým způsobem máte pravdu. Pronajímatel nemůže pro Vaší vůli zvyšovat svévolně nájemné (výjimka regulované nájemné). Ani toto není důvod. Na druhou stranu pronajímatel stojí ve výhodnější pozici a je tudíž otázkou zda výše částky za anténu bude taková aby byla pro Vás neakceptovatelná, nebo zda kvůli ní půjdete s pronajímatelem do sporu. Nevím zda máte nájem na dobu určitou či neurčitou a jaké problémy Vám z tohoto důvodu mohou následně vzniknout.

Číst více »

darovaní nemovitosti

DOTAZ

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat na-mamka s tatkou jsou spoluvlastníci domu,který chtějí darovat dceři a synovy.Podle zákona vím že jsme osvobozeni od darovací daně je tedy nutné mít fynanční odhad nemovitosti.A jak postupovat co je nutné oběhat aby bylo darování platné.Děkuji za odpověd.Treppeschová

ODPOVĚĎ

Přesně tak, žádnou darovací daň platit nebudete. Stejně tak nepotřebujete odhad ceny nemovitosti.

Co je nutné, především uzavřít bezchybnou darovací smlouvu. V případě chybné smlouvy se vystavujete nebezpečí, že Vám katastr zápis zamítne a přijdete o čas i poplatek 500 Kč.

Darovací smlouvu je třeba podepsat a na jednom exempláři nechat ověřit podpisy všech zúčastněných. K tomu je třeba sepsat návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. Na katastru se pak hradí zmíněný poplatek 500 Kč.

mojepoplatky@seznam.cz

 

Číst více »

Dědictví

DOTAZ

Dobrý den,potřebovala bych se zaptat jak postupovat při dědickém řízení po matce,kterého se nechci zůčastnit a dědictví se chci zříct. děkuji

ODPOVĚĎ

Jednoduše. Soudu, který věc projednává zašlete dopis, kde uvedete, že se zříkáte veškerého dědictví a že takto postupujete v zákonné lhůtě, kterou pro zřeknutí předpokládá zákon

Číst více »

rodinný domek a vypořádání

DOTAZ

Dobrý den.

Prosím o radu.

Asi před třemi lety jsem se nastěhovala do rodinného domku kde bydlí moje babička. V katastru nemovitostí jsem já i babička polovičním vlastníkem. Aby mi na 100 % patřila 1/2 baráku i fyzicky, nejen papírově, musím vyplatit tetu. Podepsaly jsme mezi sebou dohodu, že ji musím nejen do 5ti let vyplatit, ale pokud se bude barák do 15ti let prodávat, tak bude chtít zaplatit polovinu z baráku. Co mi radíte? Stačí předat peníze za vyplacení jen mezi sebou a napsat papír, že peníze byly předány a podpis můj a tety nebo lépe před právníkem?

Ještě jeden dotaz zní:

Ráda bych již baráček předělávala. Udělala novou koupelnu, zateplovala, plynové topení atd. Tímto zásahem domek zhodnotím. Kdybych se náhodou rozhodla do již zmíněných 15ti let barák prodat, jak zajistit to, abych až budu vyplácet tetě polovinu z baráku nedošlo k tomu, že ji budu vlastně vyplácet i z věcí, které já jsem tu zhodnotila. Stačí mi schovávat paragony a faktury, které bych potom předložila či je lépe sepsat u právníka nějakou smlouvu, ve které by bylo vše ošetřeno?

Ptám se na to z důvodu, protože nyní jsou vztahy přátelské. Ale jakmile dojde na lámání chleba tzn. dělení peněz, tak přátelství jde stranou. A tohoto bych se ráda vyvarovala a měla to ošetřené.

Děkuji     

ODPOVĚĎ

Peníze je lepší poslat na účet s popisem že se jedná o vyplacení z domu s tím, že tuto platbu můžete kdykoliv prokázat. Navíc si můžete nechat následně potvrdit, že peníze skutečně byly vyplaceny a že slouží k danému účelu, tedy k vyplacení z daného majetku.

Pokud věc zhodnotíte, tak skutečně stačí ukládat faktury, účtenky, ze kterých bude jasné na ce se peníze použili a kdy, a také by tam mělo figurovat vždy Vaše jméno, že jste peníze skutečně investovala Vy. Tyto náklady pak skutečně sníží cenu, kterou budete muset v případě prodeje tetě vyplatit.

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU