Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

Dluh ? u Pražské plynárenské

DOTAZ

Dobrý den,

1.12.2006 jsem se odstěhovala z bytu na Žižkově(praktiky majitele byly dost tvrdé - unikají zplodiny z karmy nekoupejte se!! ač jsem z karmy platila nájem nechala jsem ji opravit na vlastní náklady,praskla stoupačka-rozkopal byt a nechal to tak  ústní napadání ap.- ať žije justice a SON -platit platit a rady nerady = nic se nedá dělat).Takhle se zbavte reguláka!

26.11. jsem nahlásila na plynárnách že se stěhuji a nahlásila odběry do nového bytu.Plynárny měli volný termím ař 5.12.na odpojení plynoměru a to už jsem se do domu nedostala a když jsem kontaktovala majitele ten na mě ječel,že do jeho domu nepáchnu.Volala jsem do plynáren ať mi případné faktury pošlou na novou adresu.

Nechala jsem si cca 5 měsíců přeposílat poštu sousedkou a poštou.Došla mi faktura na 128,- Kč tu jsem zaplatila 19.3. 2007.

Plynoměr si přihásil na sebe 11.1.2007 - sdělení zákaznické linky plynáren.

 9.9. 2008 šok dopis ze soudu za leden 2007 nemám uhrazen za plyn za 689 kč + poplatky.Vše posílali na starou adresu ač měli novou sdělenou.

Moje dotazy:

1.do kdy je povinna Pražská energetika vystavit fakturu při skončení odběru (dle mě do 15 dní od ukončení služby tj.do 26.1.) v té době mi faktura přišla na 128,- Kč

2.jak se lze bránit proti soudním poplatkům - jsem matka samoživitelka.Pracuji ve státním podniku čistý plat okolo 13000 tisíc bydlím v Praze za byt platím i s poplatky 8500.

3.Lze v případě toho že dokážu nekvalitu práce díky níž jsem se dostala do problémů žádat odškodné po plynárnách - exekuce je v ašem oddělení důvod rozvázání pracovní činosti.

Děkuji

 

 

 

ODPOVĚĎ

Pokud Vám přišel dopis od soudu, předpokládám, že se jedná o platební rozkaz, můžete proti němu podat odpor. Samozřejmě doporučuji ihned uhradit dlužnou částku, prozatím bez soudních poplatků. I když ty nejsou takovým problémem. Mnohem horší jsou případné odměny advokátů a exekutorů, které mohou výslednou dlužnou částku poslat do obrovských výší.

Pokud jste novou adresu nahlašovala. Tedy máte i písemný důkaz, například odhlášku plynu apod. kde se píše i nová adresa apod. Pak to zcela jistě přidejte jako důkaz k odporu s tím, že se jedná o pochybení plynárny, která nevzala v potaz, Vaši novou adresu a fakturu Vám zasílala na starou.

Ještě před podáním odporu však doporučuji ještě kontaktovat společnost a upozornit ji na to, samozřejmě jí hned i své tvrzení prokázat a navrhněte plné uhrazení dlužné částky výměnou za stažení žaloby.

 

Číst více »

odhad dědictví

DOTAZ

Dobrý den..chtěla jsem se zeptat, zda soudní odhadce na dědictví , zahrnuje do odhadu jen to co je v bytě zemřelého na očích, nebo má dovoleno nahlížet do skříní a osobních věcí zemřelého...

ODPOVĚĎ

Právo na to teoreticky má, ale odhadci to nedělají, a spoléhá se na dobrou vůli pozůstalých. Ty by si měli mít vědomi majetku a věcí, které patřily zemřelému a věci před notářem přiznat. Většinou se totiž jedná o oblečení, prádlo, či drovné věci, které nemají z hlediska hodnoty majetku význam.

Číst více »

Najem ve vybydlenem byte?

DOTAZ

Dobry den

chela bych se zeptet, zda majitel nebo obec muze pronajimat byt po castecne renovaci, ktery neni hotov k obyvani. Kde chybi podlahy, neni vymalovano a neni zarizena koupelna ci kuchyn.  Stavebni povoleni automaticky nedavalo a muselo se o nej zadat. Pokud podnajemnik nema stavevni povoleni a zatim si  o nejnepozadal, je zakonne tento byt pronajimat za celou cenu jako je ve smlouve nebo je nekde narok na snizeni z najmu? Jak je to vlastne s kolaudaci? Pokud neni ani koupekny ani kuchyn, jen draty ve stene, muze byt byt kolaudovan jako obyvatelny?

Druhy problem je, ze po investovani velice vysoke castky ve sto tisicich se podnajemnik musi vystehovat (neprodlouzeni smlouvy)  a svoje penize za podlahy a vymalovani, koupelnu atd. muze dostat nejak zpet.? Zda se mi to nepripustne, kdyz nekomu renovujete byt za necly milion a on vam smlouvu neprodlouzi.

dekuji

ODPOVĚĎ

Vše je věcí dohody mezi nájemcem a pronajímatelem. Pokud pronajímatel nájemníka na stav bytu upozorní, a ten samozřejmě i stav bytu vidí, pak nelze zpětně žádat snížení nájmu. Nájemník si tento by v podstatě pronajímat nemusel. Na druhou stranu pokud by byt nebyl zkolaudován, pak by nemohl být ani užíván. Z tohoto titulu by ho ani nájemník neměl obývat.

Možné je také uzavřít nájemní smlouvu, s tím, že si nájemník byt opraví, či rekonstrukci dokončí. Je pak věcí dohody, zda to bude dělat na vlastní riziko, nebo do smlouvy zakotví, že pokud by dostal z nájmu výpověď, pak má nárok na to, co do bytu vložil apod..

Číst více »

Televizní poplatky

DOTAZ

Jednou jste mi již radili, dnes prosím o vysvětlení . Moje dcera se stěhuje do mého volného bytu. Trvalé bydliště bude mít nadále u nás doma, musí platit poplatky za televizi a rádio? Já tyto poplatky platím. Vím, že pokud by tu bydlel cizí, nemusím se o skutečnost, zda si přihlásil televizi, starat. Nevím ale jak je to s rodinným příslušníkem. Má dcera platit?

Dostala jsem rozdílné odpovědi: ČT mi odpověděla-platit musí, není to již společná domácnost  s námi a na adrese trval. bydliště  nezáleží. Na poště mi řekli-platit nemusí, protože jí zůstane trv. bydliště u nás.

Děkuji za odpověď.

                                                                

 

 

 

ODPOVĚĎ

Poplatky samozřejmě platit nemusí. Jednoznačné a nesporné je, že platební místo je to, které odebírá elektrický proud. Váš byt je prostě jedna jednotka, navíc tam má dcera trvalé bydliště. O domácnost skutečně nejde. Za jednotku je poplatek placen a víc si s tím nedělejte starosti:)

Číst více »

Poplatky za studium - pokračování

DOTAZ

Dobrý den,

můžete mi ještě napsat jak postupovat kdybych se s tím chtěla obrátit na soud a kolik mě to bude stát?

ODPOVĚĎ

Pokud jste již škole zaplatila, pak máte nárok na vrácení bezdůvodného obohacení. Kdy budete v řízení prokazovat, že škola neměla na zaplacení nárok. Soudní poplatek se vypočítá jako 4% z této částky, kterou budete po škole vymáhat.

Číst více »

Dědictví

DOTAZ

Dobrý den, velice ráda bych se Vás zeptala na dvě věci. Jednak jaká je doba obvyklá pro konání dědictví (do prvního stání) a za druhé, na vašich stránkách jsem se dočetla že když dědic od zemřelého hostane darem nemovitost, započítává se to do dědictví. Týká se to obecně všech darů po celou dobu života zemřelého a nebo je to nějak omezeno, např. časově? Když jsou tři dědicové, a zemřelý obdarovával i své vnoučata, počítá se to do dědictví kdy dědí "jen" děti zemřelého?

Mnohokrát děkuji

Adéla Mikesková

ODPOVĚĎ

Nikoliv, jedná se přímo o dary dědici. Omezené to v podstatě není, ale je problém s prokázáním, zejména u movitých věcí či finančních částek. Pokud tedy někdo daruje byt jednomu ze svých dětí, pak se hodnota tohoto daru započítá následně do dědictví, kdy by měl druhý syn získat o tuto částku vyšší podíl na dědictví.

Číst více »

darování nemovitosti

DOTAZ

Dobrý den,prosím o radu.Potřebuji vědět, zda otec může darovat své milence,dům,ve kterém žijeme já,bratr a naše matka.Vlastnické právo má otec a nikdo jiný není uveden,ale již 10let má milenku,tak bychom potřebovali poradit zda jí může jen tak nemovitost darovat a nás obejít.Děkuji za odpověd.

ODPOVĚĎ

Toto skutečně může Váš otec bez omezení udělat pokud je dům v jeho výhradním vlastnictví. Pokud se jedná o majetek v SJM, pak potřebuje k darování i souhlas své manželky. Zda se jedná o SJM či ne zjistíte tak, zda byl dům pořízen za trvání manželství či předtím a že dům nebyl získán dědictvím či darem...

Číst více »

Pohřebné

DOTAZ

Dobrý den,

za jakých podmínek vzniká nárok na pohřebné?

Děkuji za odpověď.

V. Kabelka

ODPOVĚĎ

Pohřebné je dnes v podstatě zrušené.

Číst více »

polatky za studium

DOTAZ

Dobrý den,

studuji navazující magisterské studim na Masarykově univerzitě ekonomicko správní fakulta. Můj problém je:  studovala jsem 2 roky na jiné vš a neukončila jsem studium, poté jsem vystudovala bakaláře ma MU přírodovědecká fakulta. Poslední rok jsem musela platit protože už jsem dohromady studovala 2+3 roky a neplacené jsou podle zákona standardní doba studia plus jeden rok což jsou 4 roky. S tím nemám problém, to chápu. Ale teď mám odstudován první rok navazujícího magisterského studia a škola po mě chce platit další studium, protože mi opět připočetla ty dva roky mého neukončeného studia k tomu jednomu odstudovanému roku na navazujícím studiu, tudíž podle nich mám už odstudovány 3 roky na navazujícím studiu a další musím platit což je podle zákona č.111/1998 pargraf 58. Ten však vůbec nepočítá s navazujícím magisterským studiem a tím že podle něho se mi opakovaně načítá neukončené studium i když už jsem za něj už jednou zaplatila. Odvolala jsem se ale polatek mi nebyl prominut, protože podle tohoto zákona je to v pořádku a už nemám další možnost se odvolat. Chci se zeptat jaké mám další možnosti když to nechci platit a myslím si že na to nemají právo, protože jiný student studující stejně dlouho jako já, akorát že by studium neměl rozdělono na bakaláře a magistra by neplatil ani jeden rok a pomě chcou platit už druhý rok, i přesto že za svou chybu jsem zaplatila již na bakaláři a teď studuji již řádně. Můžete mi poradit jak to můžu řešit? Děkuji

 

ODPOVĚĎ

To je poměrně nezvyklý dotaz. Z § 58 mi vychází, že nyní by jste skutečně platit neměla. Neřešil bych standardní a navazující studium, ale na Váš současný statut by se mělo hledět jako by jste studovala klasické magisterské studium. Bez ohledu na to, že jde o navazující studium. V tomtéž paragrafu se také tvrdí, že o "celkové době studia" co jde vztáhnout na tento případ. Mělo by se tedy jednat o 5 a 1 rok tedy 6 let, a teprve po překročení celkové doby studia opět přistoupit k poplatku. Ten by jste platila až příští rok.

Měly by existovat ještě nějaké mimořádné opravné prostředky, pokud ne, pak Vám nezbyde než se obrátit na soud.

Číst více »

Exekuce majetku

DOTAZ

Dobrý den. Rád bych využil Vašich služeb Bezplatné internetové právní poradny.
V brzké době mám odkoupit městský byt. Jelikož jsem měl v minulosti nějaké finanční problémy, a neplatil jsem včas své pohledávky, bylo na mne soudem určeno několik exekutorů, na různé dluhy.Celkem orientačně je výše mých dluhů v částce 500.000,-Kč.
Byt který mám od města odkoupit, jsem se rozhodl vzápětí prodat, abych veškeré své dluhy mohl uhradit.
Můžete mi prosím poradit, jak mám co nejefektivněji postupovat, aby mi některý z exekutorů byt nezabavil a neprodal pod cenou ještě dříve, než sám byt prodám za účelem uhrazení veškerých pohledávek?
Děkuji za brzkou radu.
S pozdravem
Robert Říha

ODPOVĚĎ

Zde Vám poradit skutečně nemohu, mohlo by se jednat o trestný čin poškozování věřitele..Pokud je skutečně Vaším zájmem uhradit z výnosu prodeje domu své pohledávky a není Vaším zájmem obejít exekutory a věřitele, pak již dnes můžete hledat zájemce se kterým uzavřete smlouvu o smlouvě budoucí s uvedením již konkrétní ceny a podmínek. Po koupi bytu a zapsání vašeho vlastnického práva, podejte co nejdřív na KN kupní smlouvy s návrhem na vklad vlastnického práva nového majitele.

Číst více »

Navýšení ceny

DOTAZ

Dobrý den,

nechala jsem si namontovat okna. Na faktuře se objevilo navýšení ceny o několik set, že v průběhu montáže vznikly vícepráce. O tom, že pracovník firmy provádí vícepráce jsem informována nebyla, tedy jsem nebyla informována ani o navýšení ceny. Navýšení jsem se dozvěděla až na konečné faktuře. Firma tvrdí, že mi na místě nemohli vypsat papír o vícepracích, protože pracovníci neměli dostatečný prostor k vytvoření dokumentu o vícepracích. Během montáže jsem několikrát hovořila s člověkem, zařízujícím tuto montáž, přesto mi nesdělil, že cena bude navýšena, že pracovník provádí vícepráce. Firma tvrdí, že protože zrovna probíhala montáž, tak tento pracovník, se kterým jsem několikrát v té době hovořila, mne o navýšení ceny informovat nemohl. Byla samozřejmě uzavřena smlouva. Měla bych uhradit něco, o čem jsem dopředu nebyla informována, co jsem se vlastně dozvěděla až z konečné faktury a co není uvedeno ve smlouvě?

Děkuji.

Jitka

ODPOVĚĎ

zde opravdu záleží na ustanovení smlouvy, zda tuto možnost nějak upravuje či ne. Pokud ne, tak na vyšší plnění má firma nárok pouze v případě, že na zvýšení ceny zákazníka upozorní a ten s tím projeví souhlas. Rozhodně také chtějte vědět přesný rozpis prací za které se vyšší cena platí a zda tyto dodatečné náklady nemohly být známy už dopředu.

Záleží tedy na výši požadované částky. Vy by jste ale rozhodně měli zaplatit cenu se kterou počítala původní objednávka. Pokud s navýšením nesouhlasíte, pak neplaťte pouze tuto částku a podejte jim písemně doporučeně vysvětlení proč s navýšením nesouhlasíte a proč ho odmítáte. Bude pak už jen na firmě zda se obrátí na soud či ne, zda jí to zato bude stát. Bez znalosti konkrétních ustanovení smlouvy ale nejsem schopen říci jaké máte šance.

Číst více »

Dotaz ohledně poplatků za odvoz odpadu

DOTAZ

Dobry den, jsem v celkem kuriozni situaci. Zhruba pred rokem jsem koupil maly srub v lese, ktery je oficialni stavbou (ma svoje evidencni cislo). Nyni mi prisel dopis z mistniho uradu, ze jsem nezaplatil poplatky za odvoz komunalniho odpadu. bud za vyvazeni popelnic 1x za 14 dni nebo za nakup nejakych pytlu, ktere budou odvazet. Problem spociva v tom, ze k memu srubu je tak spatna pristupova cesta, ze dostat se tam da jedine v lete za sucha osobnim autem, a to jeste velmi stezi. Nedokazi si tedy predstavit, ze by se tam hrabali popelari, aby mi vyvezli popelnici. Navic tento poplatek platim jak v Praze, kde ziji prechodne v pronajmu a poplatek je soucasti najmu, tak v jicine, kde mam trvale bydliste a i kdyz jsem tam jiz 7 let poradne nebyl (jezdim tam cca 4x do roka na vikend), presto tam poplatek platim.

Situaci mi prijde naprosto absurdni, protoze pokud poplatek zaplatim a koupim si popelnici, tak se k ni popelari stejne nedostanou a pokud je nekde nejaka povinnost, ze ji musim dat na misto kam muzou prijet tak je to postavene na hlavu, protoze nejblizsi sjizdna silnice je asi 700 metru daleko.

Muzete mi, prosim, poradit, jak mam postupovat a jake jsou moznosti reseni tohoto problemu?

Dekuji
Tomas Pavlata

ODPOVĚĎ

Nejvýhodnější bude samozřejmě dohoda pokud je možná. Faktem je, že obec má na poplatek za svoz a likvidaci odpadů nárok. Na druhou stranu musí tuto službu skutečně vykonat. Nejdůležitější je tedy zdokumentovat celou situaci, tedy nesjízdnost cesty, situaci okolo srubu apod.. Napište průvodní dopis a nabídněte dohodu. Odpadky si budete likvidovat a odvážet sám, do místa kde již poplatek platíte a oni zato nebudou muset vyjíždět nesjízdnou cestou k Vašemu srubu, kdy výše ročního poplatku zdaleka neuhradí náklady které by s tímto město mělo.

Číst více »

Placení poplatku za recept u osob trvale žijících v Domově poskytujícím sociální služby

DOTAZ

Dobrý den, prosím o odpověď na otázku, je-li možné osvobodit klienty Domova se zvláštním režimem od poplatku za recept v lékárnách. Od poplatku u lékaře jsou již osvobozeni. Jejich finanční situace je neúnosná, tyto poplatky je velmi zatěžují. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

poplatků za recept se zmíněné osvobození bohužel netýká. Možností je například úhrada poplatků ze strany města, tuto možnost již množství obcí využívá, je tedy možné dát podnět. Jiné řešení prozatím až do zrušení zmíněných poplatků nevidím

Číst více »

Škola

DOTAZ

Dobrý den,

 syn je žákem Střední Integrované školy a dělal opravné zkoužky z jednoho předmětu,které neudělal,nemůže opakovat první ročník,protože je první ročník plně obsazený nebyl vyloučen a přesto stále zůstává žákem,ale nemůže chodit do školy.Bylo nám řečeno,že si musí najít jinou školu a opakovat ročník jinde.V případě,že se uvolní místo může žádat o přestoupení zpět.Ráda bych věděla zdal-li tento postup je správný.Děkuji za odpověď.

 

ODPOVĚĎ

to si dost dobře nedovedu představit. Těžko najít školu se stejným zaměřením v okolí, která umožní studovat opravný ročník a pak se student zase vrátí zpět na svou školu. Požádejte oficielně,písemně o možnost vykonat opakování ročníku na který má nárok, jako žák školy. Škola totiž bez oficiálního vyloučení nemůže studentu bránit ročník vykonat. Argumentujte odpíráním práva na vzdělání a předání věci ke kontrole na Krajský úřad a Ministerstvo školství

Číst více »

dotaz

DOTAZ

Mám rozsudek jm. rep. s nabytím pr. moci 1/2006, kde okr. soud uznal mého dlužníka jako uprchlého vinným z tr. č. kdy ve výrokové části rozsudku soud uložil obžalovanému povinnost uhradit škodu v tr. řízení prokázanou.  V současné době jsem zjistil že tento můj dlužník (občan SR) má být údajně ve výkonu trestu pro jiný tr. čin ve věznici v Brně. Můj dotaz zní: a) jakým způsobem a kam se mám obrátit, abych zjistil zda tento můj dlužník je opravdu ve výkonu trestu a po jakou dobu v trestu ještě bude b) zda mohu a jak uplatnit svůj nárok k této osobě. Za odpověď velice děkuji.

 

ODPOVĚĎ

Podejte návrh na výkon rozhodnutí, tak aby se jednalo o exekuční titul. Následně požádejte soud o zjištění informace o pobytu odsouzeného, kde uveďte, že se domníváte, že odsouzený je tam a tam. Vedení věznice pak soudu písemně odpoví. Nárok samozřejmě uplatnit můžete, pokud k němu máte platný titul.

Číst více »

kde začít s vymáháním alimentů

DOTAZ

Hezký den přeji,

Můj bývalý manžel odešel od rodiny ze dne na den před 3 lety. 2 roky jsme rozvedeni.Podle soudu má alimenty  platit 5 000,-měsíčně

Dcera - dnes 17letá - se s otcem stýká a sama si o alimenty říká. Když je dostane, přinese mi je. Nikde nikdy žádný doklad o platbě není a nebyl. Od 5/07 do 3/08 jsem nedostala nic, 4,5a6/08 jsem dostala 3x 3 000,-. Od té doby zase nic. Částka se již vyšplhala přes 60 000,-.Dceři peníze vedle alimentů nedává žádné ani jí nic nekupuje a nedává žádné dárky. Bývalý manžel nemá trvalé bydliště, oficiálně nepracuje a prokazatelně nemá žádný majetek. Dlouho jsem mu nechtěla působit problémy, ale teď už nevidím z jeho strany  ani snahu. Se mnou nekomunikuje vůbec.

Sociální odbor  MČ Prahy 4 mi základě mých příjmů a vyměřených alimentů přestali vyplácet  i rodinné přídavky. Ty mi  nemůžou vyplácet, protože mám alimenty. A prý mám jít buď na PČR nebo na soud.

Můžete mi prosím poradit, kde tedy začít? Nebo bych prosila adresu nějaké poradny, kde by mi zodpověděli mé dotazy.

Děkuji velmi za Vaši ochotu

Zuzana Kocanová

 

 

 

 

 

 

ODPOVĚĎ

Začít můžete tím, že manželovi napíšete dopise, kde ho vyzvete k uhrazení dlužného výživného, jinak podáte trestní oznámení a začnete dluh vymáhat soudně. Pošlete buď doporučeně nebo předejte osobně a nechte si převzetí podepsat.

Následně podejte trestní oznámení pro podezření z trestného činu zanedbání povinné výživy. Na policii si přineste vše co s tím souvisí - rozsudek, dopis, přehled plateb, kdy zaplatil a kdy ne, zdokumentujte výši dluhu.

Pokud nemá jiný majetek nebo si myslíte, že žádný použitelný majetek nemá, tak bych nepodával zatím návrh na výkon rozhodnutí k soudu ani bych věc jinak neřešil. Nechte pracovat zatím policii. Nemusí být pro něj příjemné chodit k policii na výslechy a riskovat podání obžaloby.

Číst více »

poplatky za ubytovane hosty na ubytovne

DOTAZ

Dobry den,

nase firma si pronajala ubytovnu v Turnove, jedna se predevsim o ubytovavani cizincu pracujicich v okoli.

Ma firma povinnost napr. jako pension platit mestskemu uradu poplatky za osobu a noc, pokud ano, jedna se jako u hotelu o 2,-Kc/os/noc?

Diky za info.

ODPOVĚĎ

Ano, tato povinost se vztahuje i na ubytovny.

Číst více »

exekuce

DOTAZ

Dobrý den, mám problém o kterém jsem ani nevěděla. manžel jsi před naším společným žitím a následně svatbou bral auto na leasing, ale došlo tam na nějaké komplikace a došlo to tak daleko, že mám nyní obestavěný pozemek. Před svatbou jsme uavřeli předmanželskou smlouvu, kde manžel do manželství nic nepřinesl a byt , který jsem vlastnila je výhradně můj. tento byt jsem poté prodala a z něj jsem koupila pozemek. Manžel nikdy nebyl zapsán jako vlastník a ani zde neměl trvalé bydliště. To samé platí i pozemku, kde jsem vlastníkem pouze já. Jak mám pokračovat a co dál?

ODPOVĚĎ

pokud Vám byl neoprávněně obstaven majetek, pak podejte stížnost na provedení exekuce k soudu. Je třeba doložit všechny důležité důkazy a podklady, včetně předmanželské smlouvy, stavu společného majetku apod..

Dle několika rozsudků nejvyššího soudu není manželka povina hradit dluhy svého manžela, tím spíš, když se jedná o dluhy vzniklé před uzavřením manželství.

Číst více »

Dědictví

DOTAZ

dobrý den v lednu r.2007 mi zamřela maminka předmětem dědického řízení je RD ve kterém bydlí nejmladší sestra která s maminkou údajně splatila polovinu půjčky soukromé osobě(tj.300 000,-)účastníky řízení jsme 4 sestry,nejmladší si přinesla odhad 600 000,-který však neodpovídá tržnímu odhadu,sepsaly jsme u notáře předběžnou dohodu ve které pro klid v rodině my tři souhlasíme s vyplacení 100 000,-aby to bylo co nedříve problém je však v tom že p.notářce se spis od minulého srpna již třikrát vrátil od soudu neboť nezaložila již doručené podklady,teď naposledy v únoru a ona ho má ještě stále u sebe ačkoli ho měla vrátit nejpozději 31.5.08,Chtěla jsem se zeptat zda mám ještě nárok žádat o vyplacení z tržní ceny kterou zatím nemám vypracovanou ale dle předběžného odhadu RK se jedná o cca. 1.600 000,- zda a za jakých podmínek musí sestra umožnit vstup jak mě tak odhadci do domu(což od smrti maminky nebylo možné)a dále pak jaká výše odměny náleží notářce když je majetek dělen 1/2+1/3+1/3+1/3,já mám dědický podíl 1/3,děkuji

ODPOVĚĎ

Určitě máte nárok na vyplacení podílu z tržní ceny nemovitosti. Přístup odhadce musí umožnit. Je třeba jí případně vyzvat doporučeným dopisem s datumem, kdy budete potřebovat do domu přístup. Nelze samozřejmě vycházet z odhadu pouhých 600 tisíc korun, který byl i zřejmě pořízen k jinému účelu než k účelu dědění. Takto nízké ceny jsou například při odhadech pro účely daně z převodu nemovitostí. Notářka bude chtít po každém z Vás odměnu, která odpovídá Vašemu podílu. Celkovou odměnu předpokládejte mezi 12 - 16 tis. Kč.

Číst více »

Dědictví

DOTAZ

Dobrý den, dotaz ohledně dědictví.
Moje matka je majitelkou RD a bytu v SV. Já jsem její syn a jsem rozvedený a znovu ženatý. Z prvního manželství mám dceru, která se s naší rodinou (ani se mnou ani s matkou) nestýkala a nestýká z vlastního rozhodnutí v podstatě od narození po dobu více jak 20 let. Z druhého manželství mám také dítě, se kterým se moje matka, její babička normálně stýká a fungují normální vztahy. Moje matka chce zařídit převod svého majetku tak, aby ani z části neskončil u vnučky, se kterou se prakticky nikdy neviděla po mém rozvodu.
Kdybych dědil já po matce, předpokládám že tata moje první dcera se dostane do kategorie "tzv. neopomenutelný dědic" a kromě vydědění z mé strany není právní možnost ji vyřadit z okruhu dědiců po mé smrti. Jak může moje matka tuto situaci řešit za svého života ? Lze bez úspěšného napadení a zneplatnění ze strany mé první dcery převést majetek mimo moji osobu na moji druhou dceru ? Chápu, že samozřejmě jde majetek za života mé matky mé druhé dceři darovat nebo prodat. Ale je situace s uvedeným cílem vyřadit první moji dceru z okruhu lidí, kteří nějak právně dosáhnout na podíl majetku mé matky řešitelná i v případě, že si matka ponechá svůj majetek až do své smrti ?
Pak jako jediný dědic nastupuji já (jsem jediný syn a otec je dávno mrtev). Musel bych se zříct dědictví ve prospěch jedné své dcery a tam vidím právně napadnutelný problém, protože jsem "účelově" vyřadil druhou dceru z okruhu dědiců v řadě po mě. Jakou právní váhu má například závěť, ve které by matka stanovila jediným dědicem svoji jednu vybranou vnučku a druhé by neokázala ze svého majetku nic. Je toto její rozhodnutí v závěti napadnutelné a jak bych v tomto případě sehrál roli já sám ? Musel bych souhlasit a je tento můj souhlas zpochybnitelný jako účelový a lze dosáhnout tedy neplatnosti závěti ze strany mojí první dcery, které nechce moje matka nic odkázat? Děkuji za odpověď Kameník

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

náš právní systém v oblasti dědění má ten problém, že je zákon upřednostňován pře vůlí vlastníků majetku. To je problém, který se se bude snažit napravit připravovaná novela občanského zákoníku. Řešení existuje, ale nelze ho takto veřejně prezentovat. Jedná už se spíš o placené právní služby, protože jde o nestandardní operaci. Pokud budete mít zájem kontaktujte mě na mojepoplatky@seznam.cz

 

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU