Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

Dotaz

DOTAZ

Dobrý den.

Chtěl bych se zeptat, Jestli má manželka nárok na polovinu půjčky, kterou jsme si brali na svatbu čili pro štěstí obou. Jenže ona si tři týdny po svatbě (alespoň to tvrdí) našla jiného muže díky kterému se rozvádíme. U této půjčky figuruji jako spolužadatel.

 Dále bych se zeptal, jestli nemám nějaký nárok na citové odškodnění. Zjištění, že si našla po tak krátké době po svatbě jiného, mne dost vzalo. Navštěvuji psychologa a beru léky na zklidnění nervů.

Děkuji za odpověď. S pozdravem dobrého dne

                                                                                      Roman Švejda

ODPOVĚĎ

POkud jste uveden na smlouvě o půjčce jako spolužadatel pak jste ve stejné situaci jako manželka a jste odpovědni za splácení společně. dluhu se zbavíte pouze jeho uhrazením. Je také na Vás jak se domluvíte na splácení. Jinak žádné odškodnění psychické újmy apod. opravdu nezískáte.

Číst více »

Rozdělení nemovitostí z jednoho listu vlastnictví

DOTAZ

Dobrý den, před časem mi zemřela matka a došlo k dědickému řízení. Ve společném vlastnictví manželů mají s otcem na jednom listu vlastnictví dvě nemovitosti (každá na jiném pozemku a s jiným číslem popisným). Chtěli jsme, aby notář dal jednu nemovitost mi a druhou sestře, ale dle notáře to takto s jedním listem vlastnictví nelze - máme to nechat napsat na otce a pak si to darovat, tudíž bychom pravděpodobně platili daň z převodu nemovitosti. Má notář pravdu a opravdu nelze nemovitosti z jednoho listu vlastnictví rozdělit? A platí se daň z převodu nemovitosti při převodu z otce na syna?

ODPOVĚĎ

Řešení je velmi jednoduché. Vy se sestrou se vzdejte dohodou nemovitostí ve prospěch otce, který tak získá obě nemovitosti do své výlučného vlastnictví.

Následně po zapsání svého vlastnického práva, vám obě nemovitosti daruje. Žádnou daň z převodu nemovitostí ani daň darovací platit nebudete. Pouze poplatek za návrh na vklad do KN  500 Kč.

Pokud budete mít zájem o pomoc s vytvořením bezchybných a kvalitních smluv darovacích za výhodných podmínek pak se na mě můžete obrátit. mojepoplatky@seznam.cz

 

Číst více »

Převod bytu do OV

DOTAZ

Dobrý den, domluvila jsem se s družstvem o převodu bytu do OV. Dnes poprvé mi bylo sděleno, že za převod budou chtít 6000,- Kč, přitom ve stanovách družstva ani nikde jinde jsem se dosud žádný takový poplatek nenašla. Anuita byla splacena již před tím, než jsem byt zakoupila já. Katastr nemovitostí požaduje za převod bytu poplatek 500,- Kč. Má právo družstvo po mně takovou sumu požadovat? Děkuji.

ODPOVĚĎ

Samo o sobě družstvou takovou sumu žádat skutečně nemůže, pokud to nemá v některém ze svých základních dokumentů schválených členskou schůzí. Možné by to taky mohlo být v případě, že by členská schůze ke stanovení nějaké časté představenstvo pověřila. Pokud nic takového ve tanovách či v přijatých usneseních nenajdete, pak není žádný právní nárok družstva na úhradu takovéto částky

Číst více »

soudní polatek

DOTAZ

Dobrý den, jsem žalován o náhradu škody a probíhá řízení. Při posledním stání bylo nařízeno přezkoumání stavu soudním znalcem. Včera mi bylo oznámeno datum dalšího stání a bylo přiloženo oznámení že mám zaplatit poplatek ve výši 600,-Kč. A zaplatit jej mám do tří dnů o vyzvednutí oznámení. Otázka zní: Proč mám platit soudní poplatek když nejsem žalující a k čemu se polatek váže? Děkuju za odpověď. Faltýnek Jiří

ODPOVĚĎ

Tak to skutečně netuším. Zmíněná částka odpovídá poplatku za podání žaloby na úhradu částky do 15 000 Kč. Kterou má samozřejmě povinnost hradit žalobce. Je možné že došlo k omylu a soudní úřednice se přehlédla. Doporučuji hned zavolat na soud a informovat se.

Číst více »

nárok na úhradu zaplacené exekuce

DOTAZ

Dobrý den, v roce 2003 jsem ukončila podnikání formou Sdružení fyzických osob s kolegyní v obchodě.Měly jsme řádně sepsanou smlouvu o sdružení s podílem 50/50. Exekučně jsem uhradila sama dodavatli platby v plné výši. Z §835 ods.2 Obč.zák. vyplývá že ze závazkům vůči třetím osobám jsou účasntníci zavázáni společně a nerozdílně.Pochopila jsem to správně tak že mohu nárokovat polovinu úhrady ze zaplacené exekuce na kolegyni? Nemohu všechny naše závazky hradit pouze sama - i když jsem byla osoba která vedla účetnictví?

ODPOVĚĎ

Máte pravdu. Vůči třetím osobám jste odpovědné společně a nerozdílně. Tudíž věřitel se může obrátit na kteroukoliv z vás a požadovat úhradu celého dluhu. Pokud dluh nevyrovnáte, má věřitele právo vymáhat celý dluh přímo po Vás a není povinen oslovovat další společníky pokud to nepovažuje za vhodné. Tato forma podnikání je tudiž poměrně riskantní.

Pokud dluh uhradíte, vznikl Vám nárok požadovat příslušný podíl dluhu po společníkovi. Pokud neuhradí dobrovolně, můžete se obrátit na soud, kde prokážete svůj nárok - je proto dobré uschovat všechny související dokumenty, které dokáží úhradu dlužné částky.

Číst více »

Rozvod

DOTAZ

Dobrý den,s manželem jsme založily firmu kde jsem dělala jako jeho žena a on platil byt, jídlo a zdravotní pojištění.Zařídily jsme jeho byt, koupil auto na firmu,firma se neustále rozrůstala a výplatu jsem nikdy neměla.Žádné kapesné nic teď po 9letech se rozvádíme a já se ptám zda mám nárok na vypořádání? Prosím o radu zda to má cenu vůbec zkoušet. Chci to mít rychle za sebou ale na jednu stranu alespoň padesát tis. bych potřebovala jelikož teď bydlím v podnájmu.Předem děkuji za odpověď.M.

ODPOVĚĎ

Firma, resp. podíl v ní, pokud byl založen za trvání manželství spadá do společného majetku manželů (SJM), tudíž by jste měla v rámci vypořádání společného jmění manželů při rozvodu nárok na podíl i z firmy.  Stejně tak by jste měla nárok na podíl z hodnoty společného vybavení domácnosti, či automobilu, pokud jste ho pořídili v době trvání manželství. Má to však jednu podmínku - že neexistuje žádný dokumen o zúžení či rozdělení majetku ve společném jmění manželů.

Číst více »

poplatky v bance

DOTAZ

Dobrý den, VZP na mne poslala exekuci kvůli 7800,- Kč za staré penále. ČSOB automaticky otevřela spec. účet, kde tuto částku pro exekuci blokovala. Věc se mi podařilo vyřídit až po 14 měsících. Částka mi byla znovu připsána na účet, ale banka mi účtovala za vedení účtu,který jsem si vůbec neobjednal, částku 500,- Kč měsíčně !!! Takže celkem 7000,-Kč. Je to polde sazebníku, ale nevím proč to mám platit já !! Mám v úmyslu se této zlodejině bránit třeba u fin. arbitra. Prosím o Váš názor, zda to bude to mít v dnešní době vůbec smysl. Diky P.Bayer

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

zajímavý příklad. Rád bych ho použil do našich čtenářských rubrik hororstory nebo kocourkov, aby se o něm dozvědělo co nejvíce čtenářů.

Pokud se jednalo o neoprávněně nařízenou exekuci tzn. že žádný dluh ve skutečnosti neexistoval, zcela jistě máte právo na kompenzaci. Pokud bude možné se dohodnout s VZP, která situaci svou chybou zapříčinila aby dluh zaplatila, bylo by to nejlepší řešní. Mám však obavu, že to půjde regresem. Tzn. že bance náklady s účtem zaplatíte a následně budete tuto částku vymáhat po VZP. Jde totiž o to, aby se k Vám nedostavil v budoucnu nějaký jiný exekutor pro vymáhání právě dlužné částky banky. Zcela určitě jste však v právu.

Číst více »

pravomoc

DOTAZ

Dobrý den, ráda bych se zeptala kdy platí rozhodnutí soudu. Po vynesení rozsudku nebo až nabude právní moc? A jak je to v případě, že je odvolání proti rozsudku hned po vynesení? Spor ohledně dětí. Děkuji.

ODPOVĚĎ

Soudní rozhodnutí je vykonatelné, tudíž nabývá účinnosti dnem nabití právní moci. Do té doby sice rozhodnutí existuje, ale nelze ho uplatňovat. Po vynesení rozsudku tudíž bývá ponechána doba, po kterou má žalobce či žalovaný možnost rozmyslet si případné odvolání. Tato doba se ponechává z důvodu, že po ukončení jednání nemusí být hned každému jasné, co pro něj konkrétně rozsudek znamená a potřebuje se například poradit s advokátem apod.

V případě, že odvoláte hned po vynesení rozsudku, pak samozřejmě tento rozsudek není vykonatelný a případ bude směřovat k nadřízenému soudu, který rozsudek například potvrdí, čímž okamžitě nabude právní moc, nebo ho vrátí s připomínkami soudu, který rozhodoval původně. Ten pak musí znovu rozhodnout..

Číst více »

výživné

DOTAZ

Dobrý den, čekám dítě se ženatým mužem, se kterým jsem nějakou dobu bydlela, než se vrátil ke své ženě. Nyní jsem v 9 měsíci a zajímalo by mě, kdy můžu žádat o výživné a zda i na sebe, protože jsem ve špatné finanční situaci.jakou částku bych měla navrhnout, když má bývalý přítel mínusová danová přiznání? Děkuji

ODPOVĚĎ

O výživné můžete žádat hned po narození dítěte. Tedy bude také záležet na tom, do jaké míry vzniknou spory o otcovtství, nicméně ani to není překážka, aby jste mohla výživné žádat, pokud přítele jako otce označíte.

Na sebe výživné zcela jistě žádat nemůžete. Nejste a nebyla jste manželka, tudíž zákon žádnou takovou možnost nezná.

Číst více »

Výše Výživného

DOTAZ

Dobrý den,chtěla bych se zeptat o jak vysoké výživné si mám zažádat.Bývalý manžel mi platí na dvě děti(15 a 17let)částku 3400kč.Obě děti navštěvují SŠ a dcera ještě k tomu chodí na jazykovou školu(což mě stojí 7000kč na rok).V současné době jsem na MD a s nynějším manželem máme 3 malé děti(1,3a 7let).Bývalý manžel je též znovu ženatý má dvě malé děti(5 a 2roky),jeho čistý příjem je zhruba 27000.K tomuto příjmu si ještě na černo vydělává zhruba 5000 až 10000kč(nevím,ale jak mu to mám prokázat)Příjem v naší domácnosti s 5 nezletilými dětmi je i s mateřskou 28000kč a z toho ještě platíme hypotéku na byt v částce 10000kč.Nemám vůbec ponětí o jakou částku mám žádat,jelikož bývalý dětem na nic nepřispívá,na dovolenou s nimi nikam nejezdí a k vánocům jim dává každému tak 1000kč.Na začátku září jsem ho poprosila zda by mi pomohl s financováním škol.pomůcek,ale nebyl ochoten,jsem tudíž nucena zažádat o zvýšení.Moc Vám děkuji za případnou odpověď Chňoupková

ODPOVĚĎ

Otázka výše výživného je samozřejmě na soudu. Pro Vás je nejvýhodnější žádat výživné co nejvyšší a pro manžela zase co nejnižší. Soud samozřejmě nepřipustí žádnou extrémní částku, která by ohrozila chod domácnosti a existenci rodiny Vašeho bývalého manžela.Ani rozdíl v příjmech Vašich rodin není extrémní. Musíte především prokázat, že se od posledního rozhodnutí o výživném skutečně zvýšily podstatným způsobem výdaje na výživu či vzdělání dětí, resp. že se zvýšil příjem manžela a můžete požadovat odůvodněně zvýšení výživného. S příhlédnutím k příjmům obou rodin a nákladů na děti, bych odhadl částku nového výživného na obě děti ve výši 4-5 tisíc korun.

Číst více »

Dědictví + závěť

DOTAZ

Dobrý den,prosím o radu. Před měsícem mi zemřel otec,ale vzhledem k nedostatku financí jsme s manželem poměrně těžce řešili zajištění pohřbu.Nabídl se nám otcův dlouholetý přítel,že pohřeb objedná a zaplatí sám - s tím,že mu danou částku vrátíme po vypořádání dědictví.Chtěla jsem s ním s ním sepsat korektní dohodu o tom,že mu peníze opravdu vyplatíme (jde o necelých 20.000),ale odmítl to,že mi věří.Již jsem nenaléhala,ale napadlo mne,zda jsem neudělala chybu.Můj dotaz se týká toho,jaká práva má objednavatel pohřbu v souvislosti s dědictvím,případně se závětí.Tu totiž tatínek zanechal u notáře a nyní čekáme na to,až budeme pozváni k jejímu otevření. Druhý dotaz: je možné, aby v závěti byly zůstavitelem dány jakékoliv podmínky? Třeba že veškerý majetek bude mít předem určeného správce a ten bude ovlivňovat, jak s ním dědicové mohou nakládat? A ještě mne zajímá, jak dlouhá je čekací lhůta na zahájení dědického řízení. Předem děkuji za Vaši odpověď.Bendová

ODPOVĚĎ

Ten kdo pohřeb uhradí má samozřejmě nárok na úhradu svých nákladů z výtěžku dědictví. Může se však tohoto práva i zříci.

Pokud jde o závěť, tak v té samozřejmě může zústavitel dávat podmínky a rozdělovat části svého majetku. Ovšem pouze potud, pokud nejsou ohrožena práva na podíl z dědictví dědidů ze zákona. Tyto nelze v závěti opominout. Pokud ano, tak není příslušná část závěti platná. Na svou část děditví mají z Občanského zákoníku nárok děti, manžel, které nelze opomenout. Jejich podíl jim přísluší. Majetek mimo podíl ze zákona však může zústavitel v závěti rozdělit dle svého uvážení.

Číst více »

sleva na nájemném?

DOTAZ

dobrý den, bydlím v domě u majitele, platím řádně, a včas nájemné i služby, letos v létě praskla v domě (bohužel v mé koupelně)stoupačka , kterou po různých peripetiích opravili, nyní je ale koupelna v rozbořeném stavu, i když dá se používat a majitel již víc jak 2 měsíce nevkládá žádnou energii na opravení, zazdění a okachličkování, tak aby odpovídala kategorii 1 do které byt spadá. Od 01.01.2009 mi o 46% zvyčuje nájemné, poradíte mi, co v tuto chvíli mám dělat? moc děkuji za radu a přeji pěkný den

ODPOVĚĎ

Ano, poradím. Pokud máte volné finanční prostředky, nebo je můžete sehnat, opravte koupelnu do standardního stavu na své náklady. Vše dobře zdokumentujte, vyfotografujte stav před, po opravě, uschovejte faktury.

Po dodělání prací, vyzvěte písemně majetele k úhradě částky, kterou oprava stále, nebo její části - ukážete dobrou vůli, že jste se na opravě do lepšího stavu částečně podílela i sama. Pokud na to nebude reagovat, máte zcela otevřenou možnost majitele zažalovat na úhradu dlužné částky, s tím, že zcela jistě budete úspěšná a od majitele dlužnou částku získáte zpátky.

Číst více »

rozvod a bydlení

DOTAZ

Prosím o radu,žiji s manželem ve společné domácnosti v rodinném domě jeho rodičů. Manžel si po 10 letech našel přítelkyni s kterou chce založit novou rodinu.Já nemám kam jít , a proto se chci zeptat , jestli je povinen mi zajistit nové bydlení. V domě jeho rodičů mám hlášený trvalý pobyt.Předem děkuji za rychlou odpověd.

ODPOVĚĎ

Rozhodně není povinen Vám hledat nové bydlení. Stejně tak Vám trvalý pobyt nezajišťuje to, že v bytě můžete bydlet proti vůli vlastníka, tedy rodičů manžela.

Pokud v domě bydlíte, pak se samozřejmě můžete odmítnout odstěhovat, pokud Vás k tomu vyzvou, nicméně případný soud zcela určitě prohrajete. Jediné čeho se můžete domoci je, že soud stanový například 6 měsíční lhůtu, kterou Vám dá k nalezení nového bydlení a pak Vám nebude zbývat nic jiného než se odstěhovat

Číst více »

Dědictví

DOTAZ

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Zemřel nám otec , který byl po druhé ženatý. Se sestrou jsme byly předvolány k dědickému řízení spolu s jeho manželkou. Ta uvedla že otec nic neměl, na účtu pár tisíc a před jejich svatbou si vzal překlenovací úvěr. I když pár let splácel, dluh je celá ta částka 300000 a na stejném úvěrovém účtu je plus 100000. Manželka tvrdí že dluh je jeho ale plusová částka je SJM. Dědictví je tím pádem předluženo, ale notář řízení neukončil prý kvůli SJM. Vzhledem k tomu že máme děti, zříct se dědictví by bylo jen přenešení tohoto dluhu na děti a tak doporučil dohodu kde vše přejde na manželkku a my nenabýváme ničeho. Zároveň prý neví, jak se soud postaví k tomu vypořádání SJM, zda částku 100000 zahrne do SJM nebo ne a že je možné že to neschválí. Ale prý taky si toho možná ani nevšimne.Podepsaly jsme toto se sestrou, ale máme z toho divný pocit. Neřekl nám nic o odvolání a tak nevíme, zdali je vůbec možné v nějaké zákonné lhůtě si dohodu rozmyslet.
A kdyby se objevil ještě nějaký majetek, což je vcelku možné, a byl by vyšší než dluh, vztahuje se tato dohoda i na něj i když jsme o něm nevěděli a vše by dostala manželka?
Omlouvám se ale ještě jedna otázka. Pokud později zemře rodič zemřelého rodiče, my jako vnuci v takovémto případě jsme dědici, nebo ne, když je zde taková dohoda? Mockrát děkuji

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

obsah té dohody bych musel konrétně vidět. Zda se jedná o dohodu univerzální, která v podstatě sílu zřeknutí se dědictví ve prospěch manželky otce, nebo dohodu o zřeknutí se majetku o kterém je jednání vedeno a který je znám.

Pokud by šlo o dohodu univerzální, pak by se na ní vztahoval i veškerý majetek, který by se objevil v budoucnu..ale nemusí se jednat o majetek ale i dluhy. Pokud mi tedy z celé věci vyplývá jedná se tak jako tak o předlužené dědictví, takže je pro vás výhodné se ho pokud možno vzdát.

Číst více »

stavba

DOTAZ

Ráda bych se informovala jak postupovat.

Jsme stará řadová zástavba, kdy rekonstrukce a nástavby zde lidé dělali na původní základy. Nyní v sousedství chtějí dům zbourat a při stavbě jít do hloubky 3 metrů a postavit 3 podlažní dům se zídkou až do 1.patra. A to nejen u společného dvora, ale i u zahrady. Vzniká obava, že by to statika okolních domů a jím přilehlých, nevydržela. Dále vzhledem k tomu, že pozemky jsou úzké, tak bude vysoká zídka stínit i blízkým zahradám. Projekt je již zpracován. Nyní se čeká na stavební povolení. Dá se to nějak změnit, když majitelé projektu názor sousedů nezajímá?

Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Zcela určitě jste jako majitelé okolních pozemků a staveb účastníky řízení, tudíž máte právo navrhovat řešení, podávat námitky a proti rozhodnutí úřadů se odvolat. A to i k soudu, kde můžete realizaci projektu zbrzdit podáním návrhu na předběžné opatření. Je však nutné, aby jste si jako důkazní prostředek nechali posoudit vliv stavby statikem či jiným odborníkem na stavebnictví.

Číst více »

Exekuce

DOTAZ

Dobrý den.V roce 2001 mě byla nařízena soudní exekuce ve věci nezaplecení pokuty Dopravnímu podniku.Jelikož se moc nezdržuji v mísťe trvalého tak mě tam ani nezastihnul exekutor.Načež se exekutor dostavil do místa trvalého pobytu mé matky kde já jsem nikdy trvalý pobyt neměl a nikdy trvale ani přechodně nebydlel,a ani tam nemám žádný majetek.Tak by mě zajímalo zda může exekutor odebrat majetek mé matce která s tímto problémem nema absolutně nic společného.děkuji za brzkou odpověď.     

                                                                                                         s pozdravem.

ODPOVĚĎ

Exekutor tuto pravomoc skutečně má. Nicméně si dovedu těžko představit, že by se dostavil zabavovat movitý majetek k cizímu člověku bez jakéhokoliv důvodu. Pokud by se exekutor pokusil neoprávněně majetek matky zabavit, pak má možnost se u soudu bránit vylučovací žalobou a návrhem na zastavení exekuce proti jejímu majetku

Číst více »

daň z nemovitosti

DOTAZ

dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je pravda, že se neplatí daň z nemovistosti u novostaveb, ale u půdních vestaveb na novostavbách již ano. jde o bytový dům, na který byly přistaveny v půdní vestavbě další nové byty. připadá mi nespravedlivé, aby majitelé bytů v půdních vestavbách platili daň a sousedi o patro níže již ne. děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

tato otázka už je více méně zbytečná. Od nového roku budou i vlastníci novostaveb povini platit daň z nemovitostí. Tudíž tato výjimka bude definitivně zrušena.

Číst více »

notářská záloha dědického řízení

DOTAZ

Dobrý den, prosím Vás o odpověď, zda-li je možné osvobození od notářských poplatků za dědické řízení. Zastupuji svého nezletilého syna jako jediného dědice po smrti  otce. Dědictví je předluženo a navíc po 3 letech není ještě u konce, ale notář nyní požaduje nepřiměřeně velkou zálohu 19.000,-. Věškeré tyto úkony zatím hradím z vlastních zdrojů, ale už je toho až dost. Požádala jsem o radu opatrovnický soud, ale opět zklamal - prý nevědí, co s tím a ostatní notáři se k tomu také nevyjadřují, když jsem je požádala o radu. Prosím o jakoukoliv radu. Jako existuje situace ohledně osvobození od soudních poplatků, tak přeci musí existovat také něco podobného. Děkuji předem. Máma

 

ODPOVĚĎ

Pokud jde o soudní poplatky, tam funguje osvobození jako určitá sociální podpora, jedná se o státní instituci. Naopak notář je v podstatě něco jako soukromý podnikatel, který podniká na své riziko, musí hradit své náklady apod. Je tedy jen na něm, zda za nějakou službu poskytne nějakou slevu, jinak se notáři řídí notářským tarifem.

Ale na začátku jste psala, že je dědictví předluženo. Není tedy na místě se dědictví vzdát? S tím, že i ze strany opatrovnických orgánů to bude zcela určitě akceptováno.

Číst více »

Dluhy

DOTAZ

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Bratr je gambler, dluží už strašně moc peněz bankám i všem okolo a asi dluhy nesplácí. Bohužel má trvalé bydliště u rodičů, kteří už ho chtějí v nejbližší době odhlásit, ale bojím se, že když už tam bydlel a byl tam přihlášen, že k rodičům může přijít exekutor. Bratrovi tam nic nepatří, vlastní jen auto. Jak zabránit tomu, aby rodiče nepřišly o majetek?

Moc děkuji za odpověď

Rybářová Michaela 

ODPOVĚĎ

Doporučuji si ke všem věcem schovávat nabývací tituly, účtenky, darovací smlouvy, taktéž doporučuji udělat si seznam všech movitých věcí v domácnosti a nechat potvrdit několika svědky. Vím, že je to poměrně náročné a záleží jak moc exekuce hrozí či ne. V každém případě je dobré se připravit.

Exekutor totiž skutečně může exekuci vykonat v době trvalého bydliště bratra, a tuto adresu mohl i Váš bratr jako kontaktní různě udávat.

Číst více »

adresa

DOTAZ

Jsem v rozvod. řízení, bydlím u matky.

Sehnala jsem si byt, ráda bych, aby mi chodila pošta do nového bytu. Jak si to mám zařídit a jak dlouho můžu mít trvalé bydliště u manžela??

Může si manžel  dělat nějaké nároky ohledně peněz, kdy ještě jako jeho manželka budu  platit nájem v novém bytě?.Může po chtít polovinu,  při majetkovém vyrovnání??? i když spolu nežijeme??

Děkuji Ś.P.

ODPOVĚĎ

Ve Vašem případě doporučuji vše s manželem řešit mimo ústní formu i písemně. Tudíž ho i písemně upozorněte na to, že bydlíte jinde, kde nově platíte nájem. Trvalé bydliště můžete mít v podstatě kdekoliv. Je na Vás zda si ho přehlásíte někam jinam či ne. Ale určitě je třeba vyřídit na poště přeposílání pošty na novou adresu. Je to služba, kterou pošta normálně poskytuje, ale platí se za ni, a někdy může být nespolehlivá, takže je nutné si občas službu kontrolovat. Možný je též pronájem schránky na poště, kam Vám bude pošta ukládat veškerou poštu. Doporučuji tedy vše vyřešit na poště

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU