Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

Vyživovací povinnost -výše

DOTAZ

Pracoval jsem v pozici prokuristy zahraniční společnosti a můj čistý plat byl okolo 70 tis. čistého. Mám dvě děti, studující. Jejich chování je příkrém rozporu s dobrými mravy. (hulvátské chování, urážky a i fyzické napádání v mém domě)V době rozvodu jsem jim platil 27 tis. měsíčně. V dubnu jsem byl odvolán a požádal jsem soud o snížení (můj plat poklesl o 22% tak jsem žádal o 22 % nižší částku výživného (u syna o 3000 Kč měs., avšak bez úspěchu. Nakonec jsem prohrál i odvolací soud a navíc mne uložili uhradit náklady pravního zastoupení ve výši 46 tis. V září jsem byl definitivně "vyhozen" ze za zaměstnání. Dcera mne zažalova u okresního soudu o původní částku 15 tis. Kč měs. Mám velké obavy, že soud dopadne stejně jako u syna (stejná soudkyně) V prosinci budu již úplně bez přijmů dostanu pouze zak.odstupné. a pravděpodobně budu muset na úřad práce. Mám obavy, že když nezaplatím, budou postupovat cestou exekuce z majetku (mám byt v OV. Prosím, kolik by mělo činit výživné dnes a až budu na registrován na UP? A jak se účinně bránit takovému hyenismu? Děkuji za odpověď Zdenek Sedlák

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

Okamžitě bych podal návrh na snížení výživného. Je sice pravda, že původně jste neuspěl. Nicméně snížení o 22 % není takového rozsahu a taková změna životních poměrů aby to odůvodňovalo i snižování výživného. Na to bych Vás okamžitě upozornil, než by jste se do sporu pouštěl.

Nyní je situace jiná, na Vaší straně se od posledního rozhodnutí soudu zásadně změnily poměry a životní situace, která v žádném případě neumožňuje hrazení tak vysokého výživného. Děti se mají podílet na životní úrovni svých rodičů, pokud však klesne úroveň rodiče je logické, že poklesne i životní úroveń dětí, a to zvláště v případě, kdy jste si toto nezpůsobil sám.

Navrhuji tedy kvalifikovaně a průkazně odargumentovat návrh na snížení výživného. Projevit dobrou vůli a ochotu ke spolupráci a v případě že budete bez zaměstnání tak navrhnout snížení výživného na 2-3 tisíce korun.

Pokud by jste potřeboval konkrétní odbornou pomoc např. při sepsání návrhu, pak mě můžete kontaktovat na mail: mojepoplatky@seznam.cz

 

Číst více »

Dědictví

DOTAZ

Dobrý den! Potřebovala bych radu, než půjdu k notáři. Zemřel mi otec a pozůstalost se bude vyřizovat mezi mne, sestru a matku. Jelikož se nemovitost nebude prodávat, chci vědět, zda můj podíl může být zapsán jako spoluvlastnictví (asi tuším 1/4) nebo mne musí matka vyplatit? Chci trvat na spoluvlastnictví. Děkuji.

ODPOVĚĎ

Ano, spoluvlastnictví je Vaše právo. O tento nárok Vás nemůže nikdo připravit. Vyplacení podílu v penězích by bylo možné pouze po dohodě, a pokud s tím Vy nebo kdokoliv nesouhlasí, pak toto řešení není vůbec možné

Číst více »

Poplatek za komunální odpad

DOTAZ

Dobrý den. Mám dotaz ohledně zaplacení poplatku za komunální odpad. Úřad mi nyní doručil složenku na danou částku za období o ledna do prosince 2005. Musím částku uhradit? Jsou to již 3 roky. Děkuji

ODPOVĚĎ

Určitě zaplatit musíte. Jinak by Vám mohla hrozit exekuce. Věc totiž není promlčena.

Číst více »

Dotaz

DOTAZ

Dobrý den, dala jsem výpověď k 30. 9. 2008 podle §56 (myslím) z důvodu nevyplácení mezd. Dle tohoto § mi náleží 3x odstupné. Majitel je fyzická osoba, výplaty doplatil, ale na odstupné, jak říká, nemá peníze. Chci abychom se vyrovnali do konce listopadu, nebo alespoň sepsali nějaký splátkový kalendář, ale nevím jaké částky a dobu splácení by měl obsahovat. Jedná se o částku cca 30 000,- Kč. Taky "vyhrožuje" že podá konkurz sám na sebe a neuvidíme nic, je to pravda? Díky za odpověď a radu.

ODPOVĚĎ

Doporučuji v tomto případě dohodu. Např. splácení po dobu jednoho či jednoho a půl roku, což ale musíte mít zajištěno smluvně. V opačném případě neváhejte a podejte žalobu na úhradu příslušné částky. Čím dříve začnete věc řešit, tím lépe pro Vás.

Pokud by jste potřebovala odbornou pomoc pak mě kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

určení alimentů

DOTAZ

Dobrý den Mám ješte 1 dotaz.Jelikož manželka má děti u sebe v přebežnem opatření je povinná mi děti dávat,ale ona to nerespektuje.Když si pro ně příjdu,tak mi je odmítne dát a dá mi je v tom případe když ví že jsem v práci a pak si stežuje,že si odmítam vzít děti.Manželka na mně podala trestný oznámení,že se s mou přítelkyni kradu a obchoduju v mém zaměstnání,ja pracuju u bezpečnostní agentury a moje přítelkyne v tom samém podniku jako operátorka,z tohoto důvodu jsem od svího zaměstnávatele dostal výpověd dohodou.Zaměstnavatel mě ujistil,že nic takového se nezjistilo za celou dobu mé služby a ted jsem bez práce díky mé manželce,a zajímalo by mě z čeho mi soud určí alimenty. Knauer

ODPOVĚĎ

Podejte návrh k soudu na určení doby k výchově dětí. Následně pak toto své právo můžete vymáhat, např. i za asistence policie.

Jinak je zřejmě, že pokud nebudete mít práci, neurčí Vám soud výživné žádné, a nebo pouze minimální.

Číst více »

výše výživného

DOTAZ

Dobrý den:chci se zeptat,kolik mi muže soud určit výživné na 3 děti ve věku 6,a dvojčatá 3 léta.můj příjem činí 8800 kč čistá mzda.S manželkou jsme v rozvodovém řízení,manželka má děti v předběžném opatření a výživné mi stanovili na 6 letou je 700 kč,na každé z dvojčat 500 kč Děkuji za odpověd

ODPOVĚĎ

Předpokládám, že půjde o stejně vysokou částku.

Číst více »

Fond oprav společenství vlastníků bytů

DOTAZ

Dobrý den, moc prosím o radu v zapleklité situaci. V roce 2007 jsme koupili byt a teď jsme zjistili, že v roce 2000 si tehdejší majitel našeho bytu vynutil stropní podhledy v bytě z peněz fondu oprav společenství vlastníků bytů.(odůvodněním byla odpadající omítka a fleky na stropě – jedná se o byt pod střechou)a po opravě jej obratem prodal. Problém vznikl letos, když si na schůzi další 3 majitelé bytů taktéž pod střechou vynucují (2 z nich jsou ve výboru) také tento strop, a ještě v aktuálních cenách.Ohánějí se tím, že když bylo investováno do jednoho bytu, oni mají právo žádat to samé. To že my máme nyní strop 8 let starý a původním majitelům jej zaplatili a tohle jednání jsme nemohli ovlivnit je nezajímá. Oni zde bydlí řadu let a drží při sobě a já mám obavu, že jim budeme muset tento nový strop platit a nám zůstane ten starý a poopravit si jej můžem za své. Nevím jak to hlasování dopadne, protože je zde jen 16 bytů, 4 byty nechodí na schůze a zbytek jsou vesněs příbuzní těch, kteří si to vynucují. Je vůbec možné řešit opravy v bytech, které jsou soukromým vlatnictvím z fondu oprav? A máme šanci uspět u soudu s žalobou? Děkuji moc

ODPOVĚĎ

Určitě by zde možnost žaloby byla. Předem chci říci, že fond oprav slouží pouze k údržbě a opravám společných prostor. Ty je třeba definovat, někde se do toho započítává třeba i okna či topení, zcela jistě to jsou stopačky v domě. Ale dovedu si jen těžko představit, že by společným prostorem měl být strop soukromého bytu.

Pokud by byl na tento účel vydány peníze, bylo by to v rozporu se zákonem o vlastnictví bytů a bylo by možné podat žalobu společenství a žádat neplatnost napadeného rozhodnutí. Tím bych ještě před schůzí všem vlastníkům pohrozil, pokud nechtějí kvůli několika lidem platit i souvisejíící vysoké náklady soudního poplatku a právního zastoupení.

Číst více »

výživné na dítě

DOTAZ

Dobrý den,podala jsem si návrh na zvýšení výživného pro syna, a to se zpětnou platností dva roky, ještě před jeho l8tým rokem věku.(Současné výživné je 500,-Kč a nikdy jsem si o zvýšení výživného nežádala.Syn stále studuje a chce ještě další dva roky pokračovat).Soudce nařídil jednání přesně na den jeho l8tých narozenin. Zástup. z úřadu péče o děti mi řekla, že je možné, že soudce můj návrh zamítne.Pak si prý bude muset požádat syn, ale ten nemám nárok na zvýšení se zpětnou platností. Je opravdu možné, aby soudce můj návrh zamítl?

ODPOVĚĎ

Nedovedu si to představit, pokud byl návrh podán před 18 rokem syna, pak soudce rozhoduje o splění podmínek v době podání návrhu, kdy jste ještě aktivně legitimována k podání návrhu.

Číst více »

Dlužné pojistné

DOTAZ

Hezké odpoledne, v roce 1998 jsem uzavřela dceři životní pojistné, které v roce 1999 pro neplacení skončilo. V roce 2000 mi měla být údajně zaslána upomínka pro uhrazení dluhu a pak se již pojiš´tovna neozvala, až v roce 2008 mi přišel dopis od společnosti M.B.A.Finance na uhrazení dlužného pojistného + poplatky, které si tato společnost účtuje. jsem povinna tyto částky uhradit, nebo se jedná už o promlčenou záležitost. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Jedná se již o kompletně promlčenou záležitost, takže bych rozhodně nic nehradil. V případě, že by Vás zažalovali, tak mě ale kontaktujte, protože bude nutné reagovat na případný platební rozkaz námitkou promlčení!!

Číst více »

dědictví a darování

DOTAZ

Po zemřelém otci je pouze rekreační objekt ve spoluvlastnictví s matkou. Jsem jadiná dcera a část chaty pro mne nemá význam.Je i tak nutné dát udělat odhad nemovitosti ? Rodinný domek je ve výlučném vlasnictví matky, který chce darovat vnukovi, který tam i bydlí. Co je třeba udělat a kam se obrátit ? Bude také nutný odhad ? Přeji pěkný den a děkuji za odpovědˇ. Merclová Věra

ODPOVĚĎ

Dobrý den, vše mi měl organizovat a zajistit notář, který bude dědictví zařizovat. Znalecký posudek na hodnotu nemovitostí bude nutný v každém případě.

Číst více »

Nový dotaz

DOTAZ

Dobrý den, potřebovala bych vědět jaké jsou potřeba doložit dokumenty k žádosti o výmaz právnické osoby (s.r.o.) z obchodního rejstříku.

ODPOVĚĎ

Záleží o jaký výmaz a z jaké důvodu se jedná. Podle toho se přiloží i příslušné dokumenty a vyplní formulář. Pokud by jste potřebovala komplexní pomoc s daným či jiným úkonem, tak mě prosím kontaktujte na: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

SMJ

DOTAZ

Dotazoval jsem se 14.10.2008 na problém SMJ a družstevního bytu dostal jsem informaci o tom,že tuto otázku registrujete ale bohužel jsem nedostal žádnou odpověď nebo ji nemohu najít,mohly by jste mi prosím sdělit zda byla má otázka zodpovězena a kde ji najít ?

ODPOVĚĎ

Dobrý den, otázku si již nevybavuji, zkuste mi jí položit přímo na mail: mojepoplatky@seznam.cz

 

Číst více »

kateřina chuchlerová

DOTAZ

Dobrý den.Četl jsem dotaz paní Kateřiny Chuchlerové o úpravě styku dětí a otce.Myslím,že bych jí dokázal pomoci více než radou,pokud by mne kontaktovala na e-mailu viz zadání.Je možno jí tento kontakt zaslat?Děkuji.

ODPOVĚĎ

Dobrý den, kontakty bohužel neevidujeme, tím spíše že bez jejího svolení bychom ho mohli jen těžko předat třetí osobě.

Číst více »

otázka rozvodu.

DOTAZ

Dobrý den, s manželkou se rozvádíme. Prosím kolik peněz musime zaplatit soudu? Určitě to dude na dohodu, mamželka je vdaná podruhé ja jsem ženatý poprvé, Manželka má z předchozího manželství jedno 9-ti leté dítě. budu muset platit alimenty, kdyz je platí její otec? Děkuji.

ODPOVĚĎ

Pokud se nejedná o Vaše dítě, tak žádné alimenty platit určitě nemusíte:). Poplatek bude činit 1000 Kč.

Číst více »

dotaz

DOTAZ

dobrý den,prosím vás o radu.mám 4letou dceru,která má příjmení po otci.já mám své dívčí a žijeme s mým přítelem 2roky.tudíž máme každý jiné příjmení.chtěli bychom se vzít a mít jedno stejné přijmení i s mojí dcerou.její otec je samozřejmě proti.chtěla bych,aby neměla v hlavě zmatek až pujde do 1třídy.už ted se začíná vyptávat proč máme každý jiné jméno.jak dlouho musí být uzavřeno manželství,abych mohla podat žádost o změnu příjmení a měla šanci na její uspěch?a jaké hlavní duvody mám udat aby soud mé žádosti vyhověl?myslíte,že mám vubec nějakou šanci?děkuji za odpověd´.Boudová

ODPOVĚĎ

Proti vůli otce je to skutečně poměrně obtížné. A pokud by jste se domáhali změny přijmení soudně, je třeba mít velmi výrazné argumenty pro to, aby soud takové rozhodnutí vydal. Takovým argumentem může být například to, že otec neprojevuje o dítě zájem, nestýká se s ním..apod.

Pokud by jste potřebovala konkrétní pomoc pak mě kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

dotaz k nájmu bytu

DOTAZ

Dobrý den, ráda bych se Vás jako odborníka touto formou dotázala na následující. Bydlíme v nájemním bytě v panelovém domě. Zhruba před 6ti lety byl tento panelový dům koupen soukromníkem. Naše původní nájemní smlouvy s BD s regulovaným nájemným byly zachovány. Náklady spojené s údržbou bytu si jako vždy hradíme sami, ovšem nově jsou po nás vyžadovány i náklady za běžnou údržbu společných prostor v objektu ( výměna žárovek, výměna vstupmních dveřích, atd...). Kdo by měl a jak hradit tyto náklady za společné prostory?? Má majitel povinnost založit fond oprav? Má majitel povinnost nahradit stávající 30-ti letý výtah v objektu? Předem děkuji za Vaší odpověď. S pozdravem Iva Táborová

ODPOVĚĎ

Rozhodně nemáte povinnost platit náklady spojené s údržbou či opravou společných prostor, protože ty jsou majetkem majitele objektu a prostředky na jejich údržbu má získávat z nájemného. On tudíž ani nemůže založit fond oprav tak jak ho známe u společenství vlastníků. Povinností majitele je také plnit všechny dané normy na své náklady..to se týká i výtahů. Pokud své povinnosti plnit nebude a tyto věci nebudou odpovídat dobrému technickému stavu a normám, pak se může dočkat správního řízení a následných vysokých pokut.

Číst více »

Darování nemovitosti

DOTAZ

Dobrý den, babička mi chce darovat RD,který je pouze v jejim vlastnictví. Z důvodů vysokého věku a omezené pohyblivosti mám vše zařídit já. Prosím o radu, jak mám v této situaci postupovat, co k tomu potřebuji a jaká je zhruba celková výše poplatků. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Budete muset uzavřít darovací smlouvu, a návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí, na darovací smlouvě bude muset být jeden Váš a jeden podpis babičky ověřen, to je povinnost. A to je vše co budete potřebovat, ještě doplňuji, že na katastru bude nutné uhradit 500 Kč poplatek. Pokud by jste potřebovala konkrétní pomoc se sepsáním kvalitní darovací smlouvy a návrhu na vklad do KN + návod na celé vyřízení věci, pak mě prosím kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

dotaz ohledně dědictví

DOTAZ

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda se dědí i dluhy. Můj otec minulý týden zemřel a bohužel měl asi 3 půjčky, auto na leasing a ještě nějaký soudní výlohy z dřívějška. Jsem jeho jediná dcera a byl rozvedený takže jediný dědic taky jsem já. Teď nevím na čem jsem. Děkuji Lucka

ODPOVĚĎ

Přesně tak, dědíte i dluhy. Je třeba zjistit výši a hodnotu děděného majetku a výši dluhů. Pokud by dluhy byly vyšší než majetek pak se můžete dědictví zříci, a tedy nic nedostanete, ani nebudete muset nic platit.

Pokud je majetek vyšší než dluhy, pak už je jen na Vás jakým způsobem budete dluhy hradit, zda majetek prodáte, dluhy uhradíte a zbytek si necháte, nebo si majetek ponecháte a dluhy budete splácet.

Číst více »

výživné

DOTAZ

Dobrý den, chtěl bych vědět jestli, po dovršení dceřiných osmnáctin, můžu začít posílat výživné k jejím rukám ? Jestli o to musím zažádat soudně, nebo jestli to musím oficiálně oznámit matce. Děkuji. Veselý

ODPOVĚĎ

Je určitě dobré věc oznámit. Svůj závazek každopádně splníte úhradou výživného k rukám dcery.

Číst více »

dědické řízení

DOTAZ

Dobrý den, pokud jsem jednatelka u společnosti-autodoprava a čekáme na ukončení dědického řízení, mohu prodat auta již nyní, když já jsem jednatelkou? Děkuji Vám za odpověď. S pozdravem Jana Palátová

ODPOVĚĎ

Dobrý den, předpokládám, že Vy nejste dědic, a že zemřelým je někdo ze společníků. Ano, běžného chodu společnosti se to nijak nedotýká, samozřejmě záleží na tom, jak se s penězi naloží, tudíž bych se zdržel všech transakcí, které by mohly společnost poškodit, ale to je obecná povinnost jednatele řídit hospodárně a účelně..Pokud by jste potřebovala konkrétní pomoc, pak mě prosím kontaktujte na: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU