Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

dedictvi

DOTAZ

kdo by v pripade me smrti, pokud nezanecham zavet, zdedil muj movity a nemovity majetek? Ziji 3 roky s pritelem ve spolecne domacnosti v jeho byte, oba tam mame trvale bydliste.Mam rodice a bratra. Dekuji za odpoved.

ODPOVĚĎ

V případě, že zanecháte závěť, bude se dědit dle závěti, pokud neexistují tzv. zákonní dědici, kterým přísluší dědit podle zákona. Pokud nemáte děti, tak dědické řízení bude respektovat Vaši závěť

Číst více »

Dluh na výživném na dítě

DOTAZ

Dobrý den. Otec mé dcery- nejsme manželé, nežijeme spolu, dítě je v RL. Soudně má platit otec na dceru od 1.7.2007 ( rozsudek je od 10/07 právoplatný) 4.000Kč. Ke dnešnímu dni u něj eviduji prokazatelný dluh 1.500Kč. Na mé výzvy , aby částku doplatil nereaguje.  Mohu prosím na soud zaslat žádost o výkon rozhodnutí? Zda ano, to musím přímo do té žádosti napsat rovnou jméno exekutora?A kdo bude platit poplatky? Jsem s dcerou na rodičovské. Mnohokrát děkuji za jakoukoliv odpověď ( -di) Hanka

ODPOVĚĎ

Návrh na výkon rozhodnutí musí mít zákonem dané náležitosti a musíte ho podložit právě rozsudkem. Před tím by bylo ještě vhodné oficiálně zaslat výzvu k platbě otci.

V návrhu nemusíte exekutora označovat, pokud budete návrh na exekuci podávat podle občanského soudního řádu. V té chvíli bude věc řešit soudní vykonavatel. Pokud se rozhodnete pověřit soudního exekutora, pak ho musíte označit. Náklady na výkon rozhodnutí nebudou žádné. Pokud si tedy nenecháte návrh na výkon rozhodnutí sepsat odborníkem. Tyto náklady můžete následně požadovat po povinném. Cena za sepsání návrhu na výkon rozhodnutí činí 2500 korun. Pokud by jste potřebovala konkrétní právní pomoc, pak mě kontaktujete na mail: mojepoplatky@seznam.cz

 

Číst více »

Penále

DOTAZ

Dobrý den. 

Mám dotaz. Dva roky jsem nemohl platit zdravotní pojištění a nebyl jsem bohužel zaregistrován na úřadu práce. Pracoval jsem beze smlouvy a peníze jsme dostával na ruku.

Chtěl bych se zeptat, zda existuje nějaký formulář na žádost o prominutí nebo odpuštění aspoň několika procent z penále, které mám zaplatit až po zaplacení dlužné částky mé pojišťovně (OZP)

Pokud taková listina existuje poraďte mi prosím jak se jmenuje a nebo jak v dané situaci postupovat?

Předem velice děkuji!

ODPOVĚĎ

Takový formulář neexistuje. Můžete si však o prominutí části penále požádat. Je však třeba vymyslet relevantní důvody, které k neplacení vedly. Na obsahu této žádosti pak bude záležet konečné rozhodnutí pojištovny

Číst více »

Originál a ověřená kopie

DOTAZ

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně úředně ověřené kopie. Nahrazuje tato plnohodnotně originál písemnosti? Konkrétně mi jde o náš případ, kdy soud vydal usnesení ve věci dědictví. Součástí tohoto byla i členská práva v bytovém družstvu. Soud toto usnesení poslal zákonným dědicům, což je můj manžel a švagrová.

Nechali jsme tudíž udělat několik kopií, ověřených na Obecním úřadu a tyto jsme pak dávali jako přílohu různým též dotčeným organizacím a orgánům - např. plynárny, odběr elektřiny, Česká pošta apod. Všichni ověřenou kopii akceptovali a požadované změny bez prodlení učinily. Výjimkou je předseda bytového družstva, který tvrdí, že v této věci je i on, resp. družstvo zúčastněnou osobou a tudíž i jemu náleží jeden originální výtisk přímo od soudu. Dokud jej neobdrží, nehodlá přepsat nájemní smlouvu na byt na dědice.

Má pravdu on nebo my, když mu tvrdíme, že ověřená kopie je plnohodnotným dokumentem, na jehož základě lze nájemní smlouvu přepsat?

Můžete mi prosím tento dotaz zodpovědět, popřípadě s odkazem na právní předpis, který toto upravuje?

Mnohokrát děkuji. Štěpánková 

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

pravdu máte jednoznačně Vy. Ověřená kopie je svými právními účinky rovna originálu. Pokud předseda družstva odmítá byt přepsat, což se jedná v podstatě o obstrukci, měli by jste podat žalobu na družstvo a přepsání, na které máte nárok, se domáhat.

Číst více »

dědictví

DOTAZ

Dobrý den! Zemřel mi manžel a probíhá dědické řízení ,kde je předmětem dr.byt3+1,jelikož se nemůžeme dohodnout na ceně ,trvala jsem na odhad soudního znalce.notářem mi byl přidělen a dozvěděla jsem se,že dědicové můžou být při odhadu bytu.Já  s tím nesouhlasím,jelikož když muž žil,tak ho 12let nenavštěvovali a ani neměli o něj zájem a nyní když už není mezi námi,tak je nechci pustit do bytu.Prosím o radu co mám dělat a jak postupovat.

            Děkuji Matasová

ODPOVĚĎ

Dědicové skutečně mají právo přítomni při úkonu odhadu ceny bytu. Nicméně pokud se nedostaví, nebrání to platnosti odhadu. Doporučuji Vám domluvit individuelní termín se znalcem, protože ten se musí přizpůsobit Vašim časovým možnostem, kdy mu můžete byt ukázat apod.

Číst více »

podpora v nezaměstnanosti a nemoc

DOTAZ

Prosím o radu,jsem nezaměstnaná a mám zdravotní problém, který se mi poslední dobou

stále více zhoršuje a omezuje mne zároveň v hledání práce. Mohu v současné době jít

marodit a poté, pokud se můj stav zlepší a já přesto nenajdu práci, pokračovat dále v podpoře při nezaměstnanosti? Mám velice bolestivý atopický ekzém na celé levé ruce a velice mne to poslední dobou omezuje, rsp., když to někdo zahlédne, lidé se mne štítí a v práci nemám šanci. Děkuji za radu, zatím nevím, jak to řešit. Děkuji Mrázková

ODPOVĚĎ

Pokud jste hlášená na úřadu práce jako nezaměstnaná a onemocníte, pak se doba po kterou můžete pobírat podporu přerušuje. O dobu kdy budete nemocná se tedy posune doby po kterou budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Číst více »

neuhrazená faktůra v plné výši

DOTAZ

Zdravím

mám dotaz zákazník mi neuhradil faktůru v plné výši,  problém byl, že uhradil až 7 měsíců po splatnosti a neuhradil v plné výši chybělo doplatit 1150Kč po několika urgencích dopisech penalizací nekomunikuje a teď po 2 letech a 7 měsících  jsem ho vyzval k zaplacení dlužné částky + penále  5567,- se ozval stím, že na mně podá  trestní oznámení za obtěžování pokud nepřestanu mu zasílat nějaké faktůry a dopisy.

Takže potřebuji poradit jak mám postupovat ve vymáhání dlužné částky

                                               

                                                                    děkuji   Hanák

                                           

 

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

Doporučuji částku začít aktivně vymáhat, protože brzy uplynou tři roky od splatnosti a celá částka by byla promlčena. Trestního oznámení se skutečně bát nemusíte, to je vyložený nesmysl.

Je tedy třeba podat žalobu na plnění, a následně podat návrh na výkon exekuce. Pokud by jste potřeboval aktivní pomoc se sepsáním žaloby k soudu, následně návrhu na výkon exekuce apod. pak Vám jsem k dispozici na mailové adrese: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

exekuce

DOTAZ

DOBRÝ DEN,PROSÍM O RADU.PŘED 4 LETY JSEM SE PO DRUHÉ VDALA.ZA TRVÁNÍ MANŽELSTVÍ JSEM POSTUPNĚ ZJIŠTOVALA , ŽE MŮJ DRUHÝ MANŽEL MA NĚJAKÉ DLUHY.NA OTÁZKY KOLIK TO JE, NIKDY NEODPOVĚDĚL.NYNÍ ZAČALI CHODIT NA MOU ADRESU EXE. PŘÍKAZ. JAKO NA MANŽELKU POVINNÉHO.BYL MNĚ POZASTAVEN ÚČET A NYNÍ MÁM STRACH ABY TO NEZAŠLO TAK DALEKO, ŽE BY MOHLA VZNIKNOUT EXEKUCE NA POLOVINU MÉHO DOMU, KTERÝ JSEM NABYLA  ZA SVOBODNA.ZA TRVÁNÍ NAŠEHO MANŽELSTVÍ ŽÁDNÝ DLUH NEBYL JSOU TO STARÉ DLUHY.EXEKUCI NA PLAT UŽ MANŽEL MÁ NA JINÉ POHLEDÁVKY. TAK BYCH, CHTĚLA PROSÍM VĚDĚT JAK MĚ MOHOU TYTO SKUTEČNOSTI ZASÁHNOUT.MANŽEL NEMÁ V NAŠEM DOMĚ TRVALÉ BYDLIŠTĚ . DĚKUJI ZA RADU S POZDRAVEM JANA

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

už při vyhlášení exekuce na Váš účet jste se měla bránit a navrhnout soudu zastavení exekuce vůči Vaši osobě. S tím, že dluh je výlučně Vašeho manžela a Vy s ním nemáte nic společného. To mimochodem můžete udělat i nyní. Existují v podobných věcech i judikáty nejvyššího soudu, které se dají použít.

Číst více »

rozdělení sjm

DOTAZ

Dobrý den,potřeboval bych poradit.Jsem rozvedený a manželka podala žalobu na vyrovnání SJM. V žalobě požaduje věci(peníze),které jsem vlastnil před manželstvím,dary mě nebo věci které jsem pořídil za manželství,ale výlučně z peněz které jsem vlastnil před manželstvím. Musím u soudu tyto věci nějak dokazovat a když ano tak čím nebo to je pouze na manželce(žalobkyně)
děkuji za odpověd

ODPOVĚĎ

Dám Vám dobrou radu. Nikdy se nespolíhejte na to, že někdo jiný musí něco dokazovat. Tím si můžete hodně uškodit a u soudu prohrát jen pro svou nepřipravenost. Na vše co jste měl ve výlučném vlastnictví, si najděte všechny nutné dokumenty, výpisy z účtu, darovací smlouvy apod. K soudu už mějte vše připravené včetně argumentace a připravte se i na to, že nějak bude argumentovat manželka.

V takové chvíli budete mít největší šanci na vítězství ve sporu

Číst více »

výměna zámku

DOTAZ

Dobrý den, chci se zeptat, zda když jsem se ostěhovala i s dětmi od manžela z našeho společného domu ,kde ale nemám trvalý pobyt, zda může vyměnit zámek a zamezit mi přístupu do domu. Mám tam své věci a společný majetek, který jsme nabyli za dobu trvání manželství.Má na to právo nebo na tom, že tam nemám trvalý pobyt nezáleží?Vyhrožuje mi, že vymění zámek.Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

No ono v první řadě záleží na tom, kdo má vlastnické právo k bytu. Pokud manžel tak má skutečně veškerá dispoziční práva s bytem a zvlášt v případě, že jste byt opustila sama, může s bytem nakládat dle svého uvážení. Trvalé bydliště s tím skutečně nesouvisí.

Pouze manželství nedává právo užívat cizí majetek nebo byt. Titulem by byla například nájemní smlouva, kterou zřejmě nemáte. Vaše věci je samozřejmě manžel povinen na vyžádání vydat.

Číst více »

darovat či přepsat nemovitost

DOTAZ

Dobrý den.Již delší dobu se potýkám s myšlenkou co bude přijatelnější darovat či přepsat.

Jsem vlastníkem bytové jednotky  1+1 a tento byt chci nějakou formou dát dceři .Je zde přihlášená,ale pracuje v Praze.Nejsem nejmladší tak tyhle starosti mám.

 Mám ještě syna, kterému jsem v roce 1969 přepsala 3 pokojový byt.Chtěla bych ještě za života udělat pořádek,aby dcera měla také svůj byt přepsán na sebe.

Vycházíme všichni velice dobře,ale každy ví,že jak se jedná o majetek jak to dopadne.

Děkuji Vám  J.H.

ODPOVĚĎ

Přeji hezký den,

termín "přepsat" v podstatě neexistuje. Ale zřejmě myslíte darování.

Ano, darovat dceři byt můžete a to dokonce bez dědické daně. Vašimi náklady budou pouze sepsání dobré smlouvy, která projde na katastru nemovitostí, poplatek 500 korun za vklad a to je v podstatě vše. Pokud by jste chtěla pomoci se sepsáním kvalitní darovací smlouvy spolu s návrhem na vklad, který bez problémů uspěje na katastrálním úřadě pak mě kontaktujte na adrese: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

trvalý pobyt.

DOTAZ

Dobrý den,mám dotaz.Bydlím s manželem v rodinném domku,který jsem získala pře svatbou,je jen v mém vlastnictví.Manžel si našel jinou ženu ke které se před 3 měsíci přestěhoval,trvalý pobyt nezrušil,chce abych mu našla nové bydlení,nebo prý bude dělat nepříjemnosti a nastěhuje se zpět,dokud mu něco neseženu.Má na to právo a mohu mu trvalý pobyt zrušit?Děkuji.

ODPOVĚĎ

Právo na nastěhování zpět určitě nemá. Trvalé bydliště není žádným právním titulem k užívání cizího majetku. V podstatě mu výměnou zámku vstup znemožněte a pokud by ho chtěl narušit tak zavolejte policii.

Trvalé bydliště skutečně zrušit můžete na městském úřadě, ale je to poměrně komplikovaná a dlouhodobější záležitost.

Číst více »

majetkové vyrovnání při rozvodu

DOTAZ

Dobrý den,s manželem jsme se dohodli, že se rozvedeme. Chci se zeptat, zda když si sepíšeme majetkové vyrovnání sami, bez právníka a necháme pouze ověřit podpisy, tak jestli bude takovýto papír vůbec k něčemu.Tím myslím to,aby finanční závazky vůči mé osobě byly dodrženy a pokud ne tak jestli bude tento papír s ověřenými podpisy bez sepsání právníkem platný.Děkuji

ODPOVĚĎ

Určitě platné bude. Dohoda je vždy možná a pokud jde o Vaše majetkové vztahy, tak je i nejlepším řešením. Soud samozřejmě tuto dohodu bude akceptovat. Vypořádání dohodou Vás navíc vyjde levněji, než kdyby rozhodoval soud.

Číst více »

styk otce s dítětem

DOTAZ

Dobrý den, moje bývalá snacha zamezovala skoro celý minulý rok dávat mojí 5 letou vnučku svému otci, nyní proběhla soud, kde je určen styk otce s dcerou každý 4 víkend v měsíci od pátku 12 hodin do neděle do 19, v červenci týden, v srpnu také týden, chtěli jsme s ní jet na dovolenou do Chorvatska, ale maminka nedovolila opustit Česko (jsme všichni češi) a od 1.1.2010 s ní může cestovat kamkoliv i bez svolení matky čemuž nerozumím, letos do Chorvatska nikoliv a příští rok kamkoliv i bez svolení matky. Můžete mě to trošku vysvětlit? Děkuji Toncarová

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

je možné že je to tím, že letos není Chorvatsko ani členem EU ani Schengenského prostoru. Pokud by jste jeli do Německa, tak tam můžete v rámci volného pohybu cestovat stejně jako po České republice. Řekl bych, že v tom by mohl problém.

Číst více »

mateřská dovolená a přivýdělek

DOTAZ

Dobrý den , moje dcera nastupuje mateřskou dovolenou 18. února, termín porodu 6.5.2009, a mohla by doma na počítači pracovat, ale práce je na živnostenský list, takže můj dotaz kolik si může přivydělat, a jestli na mateřské může mít živnostenský list lépe řečeno přivýdělek na živnostenský list, děkuji za odpověď Toncarová

ODPOVĚĎ

Dcera si může přivydělat neomezeně, ať už na pracovní poměr nebo na živnostenský list.

Číst více »

dotaz k cene soudnich poplatku

DOTAZ

Dobrý den , chci se zeptat chci se rozvadet vím že se nejdrřív podava žadost  na upravu vychovy a vyživy dítěte zajímalo by mě kolik se platí ? u ž nejsem  na mateřské dovolene a nejsem zamestnana tudíž jsem bez příjmu s pozdravem Kotrmanova

ODPOVĚĎ

Vše vyřídite v rámci rozvodu za soudní poplatek 1000 korun

Číst více »

rozvod s cizincem

DOTAZ

Dobrý den,

ráda bych se Vás zeptala, jak mam postupovat, když jsem si vzala američana a chci rozvod. Vzali jsme se na Islandu a pak jsme odjeli do USA. Po roce soužití jsem se vrátila do Čech, kde na dále žiju a pracuju. Od sebe jsme více jak rok, společný majetek nemáme a děti také ne. Jediný problém je že on o rozvodu nechce slyšet a ani ho nebude chtít podepsat.

Předem děkuji za informace a přeji Vám krásný den.

Kateřina Čapková

ODPOVĚĎ

Žádost o rozvod podejte u českého soudu. Úplně stejně, jako by jste se rozváděla s Čechem. Podle právní úpravy se rozvod řídí právem České republiky v případě, že jsou oba manželé každý jiné národnosti.

Číst více »

Nájemní smlouva

DOTAZ

Dobrý den,prosím o radu, se 3 spoluvlastníky pozemků jsme se dostali do prekérní situace. Máme uzavřenou nájemní smlouvu na pozemky od roku 2006 s dobou neurčitou. V letošním roce došlo k podepsání jiné nájemní smlouvy, kdy 3 pozemky jsou součástí té staré nájemní smlouvy. Na toto krytí pozemků ve dvou nájemních smlouvách jsme došli až teď při jednání s 1.nájemcem. Druhá smlouva byla uzavřena 17.03.2008. Mezi uvedenými nájemci pozemků nepanují dobré vztahy, jelikož oba podnikají v zemědělství. My máme zájem pronajímat pozemky 1. nájemci, avšak nevíme jak z toho, když je uzavřena i druhá nájemní smlouva.

ODPOVĚĎ

Nevím zda jsem Váš dotaz úplně přesně pochopil. jde tedy o to, že jste podpsali smlouvu v roce 2006, resp. Vaši předchůdci a v roce 2008 jste uzavřeli další smlouvu s jiným nájemcem na stejné pozemky?

Pokud to tak je, pak je to poměrně nepříjemná situace. Nezbude, než podání výpovědi jednomu z nájemců, 3 měsíční výpovědní lhůta..a pokud z důvodu užívání jiným nájemcem nemůže ten nový ještě pozemky využívat ač už má smlouvu uzavřenu, pak se s ním dohodnou na nějaké kompenzaci, například formou snížení nájmu apod...

Pokud by jste potřebovali konkrétnější pomoc, pak mě kontaktujte na: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

rozvod a vyrovnani majetku

DOTAZ

dobry den,mam takovy dotaz 2,5 roku jsem vdana,ale ted se buem s manzelem rozvadet,mame 2 leteho syna,a brali jsme si hypoteku 1100 000,na koupi poloviny baraku od jeho maminky a tatinek manzelovy polovinu baraku daroval.vlastnim tedy jednu ctvrtinu baraku-ted bude hypoteku platit manzel-nebo alespon takhle bych si to prala-a zajimalo by me,jestli mam narok na ctvrt toho baraku,a kolik mam zadat alimenty na syna-manzeluv cisty prijem je kolem 18 000,-predem vam moc dekuji s pozdravem Čapková

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

pokud nebudete řešit vypořádání společného jmění manželů, pak budete stále vlastníkem čtvrtiny domu. Před tím Vám ovšem doporučuji, aby jste se nechala zapsat jako vlastník 25 % domu přímo do katastru nemovitostí. Tedy pokud to ještě takto není uděláno.

Pokud to neuděláte můžete se v budoucnu dostat do problémů. S celou transkcí Vám mohu pomoci.

Pravděpodobnou částku, kterou může soud přisoudit při takovém příjmu manžela bych viděl na cca 2 500 až 3 000 korun

Číst více »

ukončení prac.neschopnosti v době nemoci

DOTAZ

Mám pracovní smlouvu na dobu určitou,ten končí 19.12.2008. Jsem v pracovní neschopnosti.Je možno , asby mi organizace dala výpověď k tomuto termínu, nebo tím, že mi organizace oznámila, že můj pracovní poměr končí k tomuto datu je vše se skončením prac.poměru skončeno. Kdy mám tedy požádat o podporu v nezaměstnanostu. Děluji

ODPOVĚĎ

O podporu v nezaměstnanosti můžete požádat až od ukončení pracovní neschopnosti. Tyto dvě dávky totiž nelze kombinovat.

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU