Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

Čt poplatky

DOTAZ

Dobrý den,dostali jsme upomínku od okresního soudu v Pardubicích že máme zaplatit dlužnou částku 20270Kč České televizi a 14.316 kč panu advokátovi Judr.Dalibor Kalcskovi.Nejdřív nám přišel dopis od ČT že máme 7 Tv příjímačů.V pondělí přišel druhý dopis že máme 2 Tv přijímače.Jako důkaz nám napsaly výslech obžalované moji mamky a přitom ji nikdo nevyslýchal a výpis z obchdních rejstříku.Televize platíme na jméno Jan Račák a platební rozkaz přišel na moji mamku je to možné??Máme něco platit??mame napsat odpor?

ODPOVĚĎ

Na povinnost platit koncesionářské poplatky ani její výši nemá vliv počet přijímačů v domácnosti. Je tedy jedno zda máte jednu či dvě televize.Pokud za Vaši domácnost, resp. za byt ve kterém bydlíte někdo platí, nemůže čt vymáhat poplatek po někom jiném. Ale potřeboval bych skutečně znát detailnější informace. Obecně je povinen platit každý, kdo má připojení na elektrický proud. Televize tedy může porovnávat údaje o připojení domácností a srovnávat si je s databází platících. Když najde rozpor, tak začne poplatky vymáhat.

Číst více »

Poslední vůle

DOTAZ

Titulek: poslední vůle

Dobrý den!26.1.2008 mě zemřela babička a sepsala vlastní rukou poslední vůli s datem  1.10.2005 kde udává,že odkazuje veškerý majetek nejstarší dceři,kromě jednoho z bytu.druha dcera by měla dostat druhý byt.jedná se o rodinný dům-dvě bytovky.obě dcery mají vyplatit třetí dceru do pěti let 110 000kč.v poslední vůli píše,že každé něco odkazuje za to,že jí pomáhali k doprovodu k lékaři,protože by k lékaři sama nedošla a že jí jezdí na nákupy.tato poslední vůle je podepsána třemi svědky.dva svědkové jsou z rodiny,babičky zeť, vnučka a třetí svědek je kamarádka vnučky,kterou babička neznala.podpis zetě je s datem 14.6.2005.vnučka je podepsána s datem 18.2.2004 a kamarádky zůstává jen číslo OP.mě by zajímalo zda je poslední vůle platná,když je sepsaná s datem 1.10.2005 což nesouhlasí se svědky.a obzvlášť s datem vnučky,když závět ještě nebyla sepsána.a ještě si myslím,že poslední vůli nepsala má babička.chci se také zeptat,kde se dá porovnat písmo,nevím kam se mám obrátit.dekuji za jakoukoliv odpověď.prosím odpověď mě zašlete na můj email eragon31@seznam.cz ještě jednou děkuji.

ODPOVĚĎ

Poslední vůli samozřejmě můžete zpochybnit při dědickém řízení a poukázat na její nedostatky. Zároveň můžete odkazovat na občanský zákoník, kde jako dcera máte nárok na část z děděného majetku bez ohledu na poslední vůli.

K řešení je příslušná notářka, které soud vyřízení dědictví přidělí. Tam také budete uplatňovat své případné námitky. Doporučoval bych také přítomnost právního zástupce u dědického řízení, který vše potřebné vyřídí za Vás.

Číst více »

dotaz

DOTAZ

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, pokud chci septat závět prostřednictvím notářského zápisu, co vše k tomu potřebuji, když mám jedno dítě nezletilé a nechtěla bych, aby o tom někdo věděl.

Další můj dotaz je, jaké doklady k tomu potřebuji a kolik je cca cena.

ODPOVĚĎ

Potřebujete v podstatě jen občanský průkaz a dohodnout se s notářem, který závěť ve formě notářského zápisu sepíše.

Číst více »

těhotenství a jednorázová finanční výpomoc

DOTAZ

Dobrý den, potřebovala bych poradit, dostala jsem se do velice nesnadného období, jsem těhotná, jsem na rizikovém těhotenství, takže můj plat je nyní kolem 7000 kč, z toho musím zaplatit nájem, splátku za auto, úvěr, auto jsem si pořizovala také k převozu mojí babičky a v minulosti i dědečka, k lékaři a podobně, to bylo dávno před mým otěhotněním, porodné dostanu měsíc po porodu, jednorázovou finanční podporu bych potřebovala na zakoupení postýlky, výbavičky atd. Otec dítěte chodí do školy a nemá zájem o dítě, ani o mě, a také jestli je možné zažádat o snížení splátek u české spořitelny děkuji Toncarová

ODPOVĚĎ

Nejvhodnější bude, aby jste navštívila městský úřad, sociální odbor, kde poskytují sociální dávky a tam jim vylíčila svou situaci a požádala o podporu. Pracovníci úřadu by Vás měli informovat o možnostech sociální pomoci na kterou budete mít nárok.

O snížení splátek samozřejmě požádat můžete. Je to výhodnější než neplatit. Je třeba aby jste jim svou těžkou sociální situaci nejenom vylíčila, ale také prokázala - výplatní páska, těhotenský průkaz, výši výdajů..a požádala o upravení splátek nebo prodloužení splátkového období, kdy se Vám splátky díky tomuto opatření mohou snížit. Je možné, že Vám také pracovníci v bance nabídnou nějakou možnost refinancování úvěru apod...

Číst více »

Dobrovolne vzdani se dedictvi

DOTAZ

Dobry den, chtel bych se zeptat asi na takovou nezvyklou otazku,protoze obvykle zazniva opacne. Mohu se z dedictvi vyjmout dobrovolne,sam bez jejich souhlasu,jeste pred smrti svych rodicu,jako projev nesouhlasu s jejich chovanim vuci mne? Jeste bych rad poznamenal,ze nejsou zatizeni zadnymi dluhy ani nicim podobnym. Dekuji za zodpovezeni dotazu..

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

toto možné je, ale pouze Vaše morální právo. Rozhodně nebude závazné do budoucna. Takže i když podobnou věc budete proklamovat, nikdo Vám nezabrání v případě dědického řízení se dědictví normálně domáhat. Resp. zřeknout dědictví se budete muset až po začátku tohoto řízení.

Číst více »

dotaz 2

DOTAZ

Dobrý den,mohl by jste orientačně odhadnout výši výživného na dvě děti 7 a 1,5 let ´a výši výživného na manželku (mateřská dovolená 7900,-),když čistý příjem manžela je 23500,-Počítají se do výše průměrného platu nenárokové složky,jako jsou odměny a pod.?Děkuji Lenka

ODPOVĚĎ

Ano, do příjmu se počítají všechny Vaše příjmy za určité období. Přesnou výši výživného Vám neřeknu. Bude záležet na konkrétním soudci a návrzích manželky. Odhadnout můžu výši výživného dle zkušeností na cca 1500 - 2500 korun na každé dítě. Jinak pro informaci, manželka po rozvodu může mít vyšší příjmy, než současných 7900, může si totiž požádat o přídavky na děti, příspěvek na bydlení a další sociální dávky, takže její příjem se může dostat až  nad 9000 korun. Tím také nezapomeňte argumentovat.

Číst více »

Vydedeni

DOTAZ

Dobry den pane Mgr. Petr Volšík.  Můj dotaz se týká výdědeni ze strany mé matky. V době mé nezleťilosti převedla vlastnictví domu podílem  na sestru taky tehdy nezleťilou  1/4 a mě 1/4. Matce zůstala 1/2.  Momentalně chce uplatnit vydědění na mě již zletilého jak mam postupovat a dozvim se vúbec o tomhle vyděděni? Čím se bránit? Předem děkuji za odpověd          Naschledanou

S pozdravem Jan Svinka

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

o tom že vás někdo vydědil se v podstatě dozvědět nemusíte. Ale k tomu aby bylo vydědění

platné musí obsahovat závažné, konkrétní případy, kdy jste neprojevoval dlouhodobě o matku zájem, nestýkal se s ní, kdy jste byl trestaný, nebo jí vědomě ublížil..zamyslete si jaké všechny důvody by mohla uvést a zkuste to začít napravovat aby vydědění nebylo v budoucnu uplatnitelné

Číst více »

dedictvi (reakce na vasi opoved)

DOTAZ

dekuji za odpoved, ale muj dotaz jasne znel, kdo po me bude dedit v pripade, kdy NEZANECHAM zavet, ne v pripade, kdy zavet zanecham...takze vase odpoved nezodpovedela mou otazku.

 

 

ODPOVĚĎ

Přehlédl jsem termín nezanechala, myslel sem, že tam bylo zanechat. V případě, že závě´t nezanecháte, budou dědit rovným dílem Vaši rodiče a Váš přítel, u nějež je podmínkou že v době jednoho roku před smrtí žil s Vámi ve společné domácnosti.

Číst více »

Dotaz

DOTAZ

Dobrý den, chci se nechat s manželkou rozvést. Já jsem za svobodna uzavřel stavební spoření na dobu 5let ale po sňatku bylo prodlouženo o další 4roky to znamená že po tuto dobu jsem sice spoření platil já ale ze společných financí. Někde jsem četl že po uzavření sňatku jsou veškeré finance společné. 

Manželka má taky stav. spoření které uzavřela za svobodna ale během trvání stav. spoření proběhl sňatek.

S manželkou bydlíme u mých rodíčů v rodinném domku kde máme samostatný byt. Vlastníkem nemovitosti jsou stále rodiče.

S manželkou máme společně dceru věk 4roky ale manželka má z prvního manželství syna 12let na kterého pravidelně dostává výživné od exmanžela, syna nemám osvojeného. Jsem nucen pro manželku po rozvodu já nebo rodiče najít náhradní bydlení? Pokud si manželka najde náhradní bydlení pro sebe a syna (dceru bych chtěl do vlastní péče) jsem nucen ze zákona jí přispívat na bydlení a pokud ano jak dlouhou dobu a jakou částkou?

V průběhu sňatku jsme pořídili osob. automobil -( využívám více já) a různé spotřebiče a elektroniku. Jak proběhne dělení majetku který jsme společně pořídili? Jsem ochoten obětovat vše ale za dceru budu bojovat.

Je možné s manželkou sepsat před rozvodem vyrovnání majetku a veškerých finančních prostředků a to že dcera mi bude svěřena do mé péče? Nebo o všem rozhodne soud. Děkuji Vám za rady.

ODPOVĚĎ

Dohoda je samozřejmě možná o čemkoliv a samozřejmě je pro obě strany výhodnější se dohodnout, než se soudit.

Manželce žádné náhradní ubytování hledat nemusíte. Bydlí pouze u rodičů v bytě, který je jejich majetkem a nemá k tomu žádný právní titul - žádnou nájemní ani jinou smlouvu. Rodiče tedy mohou trvat na uvolnění bytu.

Na náhradní bydlení přispívat nemusíte. Jde však o tom jak je na tom Vaše manželka zdravotně a finančně, tedy zda nemá šanci na získání výživného na svou osobu. Ale to nepředpokládám. Jinak své dítě platit výživné jistě budete muset, pokud ho nedostanete do péče.

Rozdělení majetku zejména toho movitého proběhne zřejmě napůl, aby každý z manželů získal stejnou hodnotu.

Pokud by jste potřeboval konkrétní pomoc se sepsáním dohody o výchově dcery a rozdělení majetku, pak mě kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

půjčení bytu

DOTAZ

Dobrý den ,potřebuji pronajmout(půjčit ) byt sestře,ale protože jsem si na sebe napsala dvě půjčky pro bývalého manžela,které neplatí hrozí mi exekuce.Jsem na MD a vše bych finančně neutáhla,proto je musím splatit postupně.Můžu sestřin majetek v mém bytě nějak ochránit smlouvou?Děkuji za odpověď. Renča

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

sestřin majetek se ochránit samozřejmě dá. Smlouva je jen jednou z částí preventivní ochrany. Je třeba majetek zabezpečit i z hlediska důkazů, v případě nutnosti prokazovat vlastnictví těchto věcí. Pokud se vše řádně takto ošetří, tak se nemusí Vaše sestra ničeho obávat a byt bez problémů užívat.

Pokud by jste potřebovala konkrétnější pomoc, tak mě prosím kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

výživné

DOTAZ

Dobrý den,prosím o radu,kamarád by se rád rozvedl,má dvě nezletilé děti ve věku 7 a 1,5 let,žena je na mateřské dovolené,ale bojí se že mu bude určeno veliké výživné jak na děti tak i na manželku (čistý plat 23500.-) a už by nikdy nemohl začít nový život vzhledem k tomu kolik peněz by mu zbylo na živobytí.Děkuji Lenka

ODPOVĚĎ

To je skutečně problém. Jeho plat je totiž oproti manželčinu dost vysoký, takže tam skutečně může hrozit poměrně vysoké výživné. Soud nejprve určí výživné na děti. Např. 2000 pro každé z dětí. Zbylou částku porovná s výši příjmů bývalé manželky a pokud to ona navrhne, může mu určit povinnost výživného i pro manželku. Nicméně manželka by měla zhruba po roce skončit na mateřské dovolené a bude si pak muset hledat práci, čímž okolnosti pro platbu výživného na manželku pominou.

Číst více »

dluh

DOTAZ

Dobrý den

chtěla bych se zeptat,když jsem v plném invalidním důchodu a vlastním průkaz ZTP/P jestli mohu uplatnit nějakou finanční úlevu u soudu.Bývalý přítel mi dluží dost velkou částku na hotovosti ukradl mi počítač a i jiné věci ale už dva roky mi jen slibuje vyrovnání.Jelikož se stále nic neděje chci na něho podat žalobu ale můj jediný příjem je 6067,- měsíčně z čehož zaplatí 4000,- byt  a to co mi zbyde mám na léky a na stravu.Děkuji Vám mnohokrát za odpověď

Jitka Pokorná

ODPOVĚĎ

Určitě.

Můžete soud požádat o prominutí či snížení soudního poplatku. Pokud prokážete, že jste v invalidním důchodu, máte nízký příjem, jste v těžké sociální situaci, pak soud vydá usnesení jímž vás povinnosti zaplatit soudní poplatek zprostí

Číst více »

Darovaní bytu a vyplacení

DOTAZ

Dobrý den, bydlím s manželem a dětmi již 9let v bytě, který je napsaný na rodiče.Mám bratra, který doposud bydlel u rodičů, ale nyní by si chtěl osamostatnit a koupit si byt.Rodiče nejdříve chtěli byt prodat a peníze rozdělit rovným dílem, ale my ještš nemáme našetřeno na dům, který bychom si chtěli pořídit, protože tento byt je starý.Bratr o tento byt také nemá zájem.Proto jsme se na základě domluvy rozhodly, že byt který nyní užívám já s rodinou, přepíší na mne a já svého bratra vyplatím.Chtěla bych se poradit, jak v tomto případě postupovat.Co je nutné sepsat a v jakém pořadí.Myslím vyplacení, přepsaní.Jestli rodiče musí nejdříve byt přepsat na oba a já poté bratra vyplatit nebo jak to udělat co nejvýhodnější pro obě strany.Odhadce mám již domluveného.Vím, že darovací daň se naplatí pokud jde o přímé příbuzné, ale co bratr pokud ho vyplatím bude z toho muset něco platit?Mnohokráte děkuji za rychlou odpověď. S přáním hezkého dne Gabriela

ODPOVĚĎ

Dobrý den Gabrielo,

Nejvýhodnějším postupem bude přímé darování bytů Vašich rodičů Vám. Do smlouvy lze upravit ustanovení, kde se zavážete do určité doby bratrovy vyplatit určitou částku jako náhradu za polovinu hodnoty bytu.

Další možností je uzavření smlouvy o půjčce přímo s bratrem. V tom případě by ani bratr nemusel mít žádné povinnosti vůči státu.

Pokud budete potřebovat konkrétní pomoc se sepsáním darovacích smluv, návrhem na vklad do katastru nemovitostí a se smlouvou o půjčce, tak aby vše proběhlo na katastrálním úřadu bez problémů, pak mě kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

nemoc z povolání

DOTAZ

dobrý den,mám uznanou nemoc z povolání-profesionální ekzém.Zaměstnavatel mě převedl na jinou práci ale asi po půl roce se mi ekzém začal opět oběvovat,protože při práci dochází i když minimálně ke styku s některou látkou,které ekzém vyvolávají.bylo mi doporučeno abych opět požádala o jinou vhodnou práci.Pracuji ve strojírenství a v současné době hrozí propouštění,Pokud přijdu s tímto požadavkem na zaměstnavatele,bojím se že mě propustí,protože nebude mít pro mě žádnou jinou práci.Bylo mi i zděleno,že pokud by měl pro mě zaměstnavatel jinou vhodnou práci a snížil by se mi plat,pak nebudu mít již nárok na doplatek výdělku.Jsem bezradná,nemám vůbec ponětí jak mám dál postupovat a  na co mám ze zákona nárok. děkuji moc za radu ,s pozdravem lenka

ODPOVĚĎ

Dobrý den Lenko,

tento problém je vždy velice složitý. Na jednu stranu můžete zaměstnavatele požádat o převod na jinou práci, na druhou stranu záleží, jaké má zaměstnavatel možnosti, a zda Vám může za stejnou mzdu jinou práci poskytnout.

Navhoval bych se se zaměstnavatelem domluvit, zda takovou možnost má a pokud ne, zda by za nějaké odstupné Vás neuvolnil, protože tato práce především ze zdravotnického hlediska  pro Vás zřejmě do budoucna žádnou perspektivu nemá.

Číst více »

frekvence zvýšování nájemného

DOTAZ

Dobrý den, potřebovala bych poradit v následující situaci. Prarodiče bydlí v bytě soukromého majitele s regulovaným nájemným. V důsledku soudního sporu o vlastnictví bytu nevyužil majitel bytu možnost zvýšit nájemné hned při první přiležitosti, kdy to zákon umožňoval. Naposledy bylo nájemné zvýšeno s účinnosti od září 2008 (oznámení doručeno v dubnu bez uvedení data, proto jsme začali platit zvýšené nájemné až po uplynutí tříměsíční lhůty). Nyní v lednu 2009 majitel zaslal další oznámení o zvýšení nájemného. Můj dotaz tedy zní, zda jsou prarodiče povinni začít platit zvýšené nájemné od května 2009 nebo až od září 2009, když zákon říká, že nájemné se může zvýšit jednou ročně. Předem velice děkuji za odpověď. T.K.  

 

ODPOVĚĎ

Smyslem zákona o deregulaci nájemného není počet zvýšení nájemného, ale především podíl o který může nájemné každoročně vzrůst a které vychází z hodnoty bytu v dané lokalitě.

Pokud tedy pronajímatel ani při druhém zvýšení nepřekročí povolené zvýšení nájemného, pak nevidím rozdíl v tom jestli to udělá v jednom či ve dvou krocích. A pokud nepřekročí povolené zvýšení regulovaného nájemného, tak se nedopouští ničeho nezákonného

Číst více »

darování nemovitosti

DOTAZ

Dobrý den. Prosím o informaci. Přítel je jediný vlastník RD. Rozhodl se jednu1/2 domu darovat mě. Co to prosím obnáší ( jaké doklady, formuláře a finanční poplatky s tímto související)?

Má též jednoho nezl. syna. V případě dědictví -jak se potom postupuje?

Děkuji Vám předem za odpověď.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

pokud chcete mít vše v pořádku můžu Vám všechny doklady připravit na klíč. Jedná se o darovací smlouvu, ale spíše doporučuji kupní smlouvu, návrh na vklad do katastru nemovitostí apod.

V případě dědictví by sdědil syn Vašeho přítele jeho polovinu domu, pokud tedy do té doby neuzavřete sňatek, nebo se Vám nenarodí dítě.

Pokud máte zájem o právní pomoc, tak mě kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

majetkové vypořádání po rozvodu

DOTAZ

Dobrý den mám dotaz ohledně majetkového vypořádaní po rozvodu.Manželství bylo rozvedeno 31.10.2008 tentýž den nabylo i pravní moci manžel si nyní podal vyrovnání po rozvodu týká se to dluhů které do rozvodu byli hrazeny když nás manžel opustil sliboval že si dluhy které jsou ve smlouvách pouze na jeho jméno uhradí sám nyní tvrdí že jeho finanční situace je špatná a žadá soud aby jsem se podílela na splátkách já však sama jsem na MDa starám se o naše dva syny 3a 8 let víživné mu bylo vyměřeno na částku 1800na oba syny můj měsíční příjem je 6171kč.rok a půl snáma nežil ve společné domácnosti a na děti nepřispíval a svůj výdělek věnoval své nové přítelkyni .nyní žiji pouze s dětmi ve společné domácnosti se svou matkou prosím poradíte my co mám v takové situaci podniknout děkuji Svobodová Jeanetta

ODPOVĚĎ

Je třeba se před soudem aktivně bránit.

Především by jste měla zaujmout postoj, že jste o dluzích manžela nevěděla. Že za dluhy nebylo pořízeno nic do společné domácnosti, ale že si manžel během doby kdy už jste spolu nežili používal peníze výhradně ve svůj prospěch. 

Vyzvěte přitom manžela ať prokáže, že za jím podepsané dluhy bylo cokoliv pořízeno do společné domácnosti, kterou jste v té době navíc už nevedli. Zároveń stále poukazujte na své nízké příjmy, které Vám neumožňují za manžela dluhy hradit.

Pokud vše dobře odargumentujete může to dopadnout dobře.

Číst více »

prodej zakoupeného zboží v prodejně další osobě

DOTAZ

Dobrý den.

Tchán si zakoupil v prodejně s nábytkem sedací soupravu i s odvozem. Prodavačem bylo dle počítače sdělěeno, že tato je volná a proto předem zaplatil částku ve výši cca 13.000,-Kč. Odvoz měl být proveden cca týden po zakoupení. Po uplynulém týdnu se pracovník prodejny telefonicky ozval s tím, že sedací soupravu nemohou přivézt, neboť tuto prodali jiné osobě. Když tchán namítl, že sedací soupravu požaduje, neboť jím byla již i zaplacena, bylo mu sděleno, že se jednalo o nedostatek v inventuře a že tato již byla v době kdy ji platil prodána. Při tom tchán tuto sedací soupravu viděl při koupi v prodejním prostoru, kdy nebyla nijak označena - že je prodána.

Prodejna nabízí odstoupení od smlouvy, neboť již sedačku nemůže dodat / výrobce ji již údajně nemá v nabídce/, což tchán odmítá a požaduje dodání zaplaceného zboží.

Prosím o radu, jaké má v tomto případě tchán nároky vzniklé zaplacením a nedodáním zboží vzniklé na straně prodejny.

ODPOVĚĎ

Prodejce má skutečně možnost místo zboží vrátit peníze, které od kupujícího obdržel. Zvlášť, pokud je schopný prokázat, že sedačku už na skladě nemá a tudíž jí nemůže dodat.

Číst více »

Vrzrovnání majetku po rozvodu

DOTAZ

Dobrý den,potřebuji poradit ohledně vyrovnáni majetku po rozvodu manželství.

Jedná se mi jen o byt ,veškeré vybavení už máme rozdělené.Manželé jsme byli 8 let a bydleli v bytě který jsem dostaj ještě před uzavřením manželství a jsem psaný i v nájemní smlouvě sám a byt je psaný na mne.Je to státní byt který se bude odkupovat do OV a který chci také odkoupit.Exmanželka si začala dělat nároky na byt a podala si žádost na soud aby rozhodl komu byt zůstane.Máme dvě deti,dceru má ona z prvního manželství a syna se mnou.Nabýdl jsem jí řešení že byt odkoupím následně prodám a vyplatím jí část peněz.Nejdřív souhlasila ale potom podala tu žádost k soudu.Neví ani co tam napsala tak nevím co mám čekat za odpověd a jeslti můžu pro to také něco udělat než příjde vyjádření soudu nebo čekat a případně se odvolat a následně to řešit.

Děkuji za radu,s pozdravem   

                                                 Hedbávný Petr      Brno

ODPOVĚĎ

Počkejte si, až Vám přijde žaloba Vaši exmanželky od soudu. Soud Vám je povinnen toto zaslat.

Je faktem, že nájem, se uzavřením manželství stává ze zákona společným nájmem manželů. Tudíž mají oba manželé na byt stejná práva.

Možností je také, že byd koupíte při privatizaci do podílového spoluvlastnictví a následně prodáte a peníze si rozdělíte. Což je také nejjednoduší řešení na kterém se můžete dohodnout.

Číst více »

Vypořádání dědictví

DOTAZ

Dobrý den. Pokud otec za svého života daroval dceři určitý movitý majetek, ale není o tom písemný doklad, jak toto může v dědickém řízení po otci dcera prokázat? Stačí svědectví jiné osoby? Jak se toto v praxi prokazuje? Pokud by syn v dědickém řízení tvrdil, že tomu tak nebylo, musí on své tvrzení nějak prokázat, anebo naopak dcera prokázat, že tomu tak opravdu bylo?

Moc děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Nevidím důvod, proč by dcera prokazovala, že dostala do otce nějaký majetek, protože by pak byla krácena oproti dalším dědicům při dědění. Zvlášť pokud na to neexistuje žádný doklad. Naopak by ostatní dědicové měli prokázat, že dcera za otcova života od něj dostala nějaký majetek darem. A hodnotu těchto darů se sníží dceři dědický podíl

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU