Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

zrušení věcného břemene plnou mocí

DOTAZ

Dobrý den, měla bych dotaz.

Přítel vlastní baráček, ale je na něm věcné břemeno babičky a dědy, kteří tam mají právo dožít. Oba ale žijí u své dcery, která o ně 24 hodin denně pečuje, neboť na tom jsou fyzicky i mentálně špatně. Již z důvodu špatného zdravotního stavu obou, bude jejich dcera, tedy matka mého přítele žádat o plnou moc, aby za ně mohla přebírat či podepisovat co bude nutné. 

Měla bych tedy dotaz, zda je možné, v případě, že přítelova matka bude mít plnou moc za oba, tedy za babičku i dědu, může ona, jako zástupce babičky a dědy podepsat zrušení věcného břemene na té dané nemovitosti? Děkuji moc za odpověď

ODPOVĚĎ

Dobrý den

to rozhodně podepsat nemůže. Jedinou možností by bylo, kdyby jí oba staří rodiče podepsali plnou moc speciálně ke zrušení věcného břemeno.

Jinak je možné nemovitost prodat i s věcným břemenem, pokud na jeho zrušení nebude nabyvatel trvat,ale už to bude zřejmě problém.

Pokud budete mít zájem o další informace či konkrétní právní pomoc, pak mě kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz 

Číst více »

poplatky za popelnice

DOTAZ

Dobrý den,mám prosbu,dohaduji se s správkyní domu o poplatcích za popelnice,jde mi o to že já mám trvalé bydliště v České Lípě a tam si platím poplatek,nyní ale jsem v pronájmu v Praze a zde nastal ten problém že po mě chce 500 polatek za popelnice,nechci jí ho zaplatit poněvadž si je platím na trvalé adrese.Nevíte kde si to mohu stáhnout abych měla v ruce papír o tom že pokud si to platím na trvalé adrese tak nemám platit  v pronájmu,to si platit nájemník že??Děkuji předem za odpověď.

ODPOVĚĎ

Pokud jste v pronájmu, pak musíte hradit tam kde skutečně bydlíte, pravděpodobně na platbě za odpad bude pronajímatel trvat. Pokud však vlastníte i nemovitost někde jinde, pak musíte platit za odpad i tam. Odpovědný za platbu odpadu je vlastník nemovitosti či bytu. 

Číst více »

poplatky za odpadky

DOTAZ

dobry den,byl jsem ve vykonu trestu a mesto po me zada poplatky za komunalni odpad.jak je mozne,ze clovek,ktery si odpikava trest po propusteni z vykonu trestu musi platit za odpadky?jsem trvale prihlasen v ostrave,ale v roce 2003-2008 jsem vykonaval svuj trest.zadam vas o radu,jelikos se mi zda nemoralni platit za odpad,kdyz je clovek ve vykonu trestu?predem dekuji za odpoved z pozdravem Uher Martin

ODPOVĚĎ

Napište na městský úřad žádost o prominutí poplatků z důvodu prokazatelného výkonu trestu, kdy jste jednoznačně nemohl být na místě bydliště a tvořit jakýkoliv odpad.

Číst více »

Výživné

DOTAZ

Dobrý den,

mám 16letého syna, na kterého mi bývalý manžel platí 1000,-kč měsíčně. Rozvod proběhl cca před 13lety a od té doby jsem o zvýšení výživného nepožádala. V současné době jsem na mat. dovolené jako samoživitelka a chtěla bych o zvýšení požádat. Problém je v tom, že bývalý manžel je už téměř půl roku práce neschopen, a výhledově se to potáhne zřejmě ještě nějakou dobu. Chci se zeptat, zda má cenu o zvýšení žádat v této době a příp. zda je možné, aby bývalý manžel požadoval výživné naopak ode mě na svoji výživu, jak uvádí zákon o rodině, příp. jak tomuto předejít?? Jsem na mat. dov. jako samoživitelka.

Děkuji za odpověď. Zdena Šponarová

ODPOVĚĎ

Přesně tak, pokud manžel platí, tak bych věc neřešil, aby manžel nakonec ještě nepožádal o snížení výživného, což je jeho právem. Z Vašeho hlediska bych dal přednost vrabci v hrsti.

Číst více »

Děditství-závěť

DOTAZ

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Mám závěť od mé prababičky na garsonieru v Kobylisích, ale moje máma to v roce 2001 nechala přepsat na sebe (zamlčela závěť,tudíž byla jediným dědicem) a byt zadlužila(exekuce). V dnešní době je byt přepsán na někoho úplně jiného. Chtěla jsem se zeptat, jestli na ten byt mám nějaký nárok?

ODPOVĚĎ

Bohužel...můžete otevřít dědické řízení, nicméně vznikne Vám nárok pouze vůči Vaší matce. Která pokud není solventní Vám zřejmě nic nedá. Jiná možnost by byla, kdyby se to řešilo už v roce 2001

Číst více »

byt do vlastnictví

DOTAZ

je možné získat družstevní byt do vlastnictví, když o něj nebylo požádáno do 1.7.1995?

ODPOVĚĎ

Určitě to možné je.

Číst více »

výše výživného

DOTAZ

Dobrý den, dospívám k rozhodnutí o rozvodu a chtěla bych zjistit přibližnou výši výživného a následně nárok na soc. dávky. Máme dvě děti 18 a 13 let. Starší syn pravděpodobně letos ukončí studium. Mladší navštěvuje kroužky a aktivně hraje fotbal. Můj příjem cca 13.500,- čistého, manželův cca 19.000,- hrubého. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

odhadl bych výši výživného na 1500 Kč na staršího a 1000 na mladšího syna. Vzhledem k relativním příjmům Vašeho manžela, který je srovnatelný s Vaším. 

Číst více »

majetkové vyrovnání nesezdaného páru

DOTAZ

Dobrý den,

chtěl bych se s vámi poradit v záležitosti majetkového vyrovnání. S přítelkyní jsme spolu necelých šest let, k zasnoubení ani sňatku nikdy nedošlo. Za tuto dobu jsem začal stavět dům. Téměř všechny finance na dům jsem měl naspořené, jen s nepatrnou položkou cca 400.000 Kč mi vypomohla přítelkyně. Nyní je dům téměř dostavěn, ale bohužel náš vztah s přítelkyní nevydržel. Jedná se mi tedy především o to, zda má nárok žádat po mě nějaké peníze navíc, než ty, které sama do domu investovala. Samozřejmě nic nemáme smluvně podloženo. Přítelkyně po mně požaduje 400.000Kč plus dalších 300.000 Kč za její práci a výpomoc jejich rodičů na stavbě. Podle mého na tuto další částku nemá nárok. Mohli by jste mi prosím pomoci?

Předem děkuji,

Petr Vollský.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

no samozřejmě. Pokud nemá Vaše přítelkyně ani doklad o tom, že něco do domu vložila, pak by mohla být ráda, že jste alespoň ochoten jí tuto částku vrátit. Někdo jiný by zatajil i to, a nemusela by dostat vůbec nic. Proto jí upozorněte, že může být velmi ráda, za vrácenípříslušné částky a nepožadovat nesmyslné náhrady, které nemá ani jak prokázat..jsou v podstatě absolutně nevymahatelné.

Pokud jí však budete cokoliv vracet, nechte si to potvrdit konkrétním potvrzením. Může se v budoucnu hodit. 

Pokud by jste potřeboval další informace či konkrétní právní pomoc, pak mě kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz 

Číst více »

dotaz na nemovitost

DOTAZ

kupujeme od majitele dům se 4byty, každý svůj byt a společné prostory , majitel to prodává jako celý dům , a chce po nás abychom si ho nechali rozčtvrtit, na koho se máme obrátit a kolik to může stát děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

potřebujete udělat tzv. prohlášení vlastníka na jehož základě vzniknou v domě byty, které se zapíší do katastru nemovitostí. Každý z Vás tedy bude vlastníkem svého bytu.

Obecně se jedná o poměrně nákladnou a složitou záležitost, protože se musí vypočítávat podíl na společných částech domu, vše vyměřit apod.

Tuto službu bychom pro Vás mohli udělat podle prvotního odhadu za cca 16000,- Kč tedy 4000,- Kč na jeden byt. Myslím, ale že se Vám tato investice vyplatí, protože každý z Vás bude jednoznačným vlastníkem bytu a společných částí domu a nebudou hrozit spory o to, kdo jakou část domu vlastní apod.

Pokud máte zájem o další informace či konkrétní právní pomoc, pak mě kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz 

Číst více »

Vymáhání dluhu

DOTAZ

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, přítel nesplácel půjčku a ta byla postoupena firmě Profidebt, která ho zažalovala. Proběhlo právní řízení, kde přislíbyl dluh uhadit. Nyní se chtěl s firmou domluvit na splátkovém kalendáři.Této firmě splácí již dvě splátky. Požadují po něm dluh 8 300 + nějaké popolatky, dohromady 11000 a dále 11000 náklady za právníka. Firma mu odmítla dát splátkový kalendář a pokud nezaplatí 22000, tak to dají k soudu, kde se bude tato částka dále navyšovat. Na zaplacení celé částky nemá. Ráda bych věděla, jestli mají právo požadovat po něm 11000 za právníka, dále odmítnout splátkový kalendář a dát to dál k soudu i když měl snahu situaci vyřešit. A jesli si i nadále můžou účtovat penále, nebo různé právní úkony.

Předem děkuji,

Markéta

ODPOVĚĎ

Dobrý den Markéto 

Je to asi takto. Pokud původně žádný soud neproběhl a oba se dohodli, pak oni skutečně náklady za právníka požadovat nemohou a ani ty náklady v  podstatě neexistují. Mají určitě nárok na zaplacení celé částky ve výši 11 tisíc korun. A splátkový kalendář přijmout nemusí, to jejich povinnost není. 

Na zaplacení právníka by měli nárok v případě, když se nedohodnete na splacení uvedené částky a dali by to k soudu. Doporučil bych tedy tu částku co nejrychleji uhradit, klidně si na to i někde půjčit, než riskovat podání k soudu a zaplacení dvakrát tak vyšší částku kvůli nákladům za právní zastoupení.

Vpřípadě zájmu o další informace, nebo konkrétní právní pomoc mě kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz 

Číst více »

dědictví a převod členských práv

DOTAZ

Dobrý den, zdědila jsem byt po mamince a jsem jediný dědic. Tento byt  maminka odkoupila od města a založily družstvo vlastníků. Ted má být tento byt převeden do osobního vlastnictví. Zajímá mě zda v případě rozvodu s mým manželem musím manžela vyplatit. Mnohokrát děkuji. Vávrová

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

nemáte se čeho bát. Byt je pouze Vaším výhradním vlastnictvím. 

Číst více »

Pronájem bytu v OV

DOTAZ

Dobrý den, pronajímám byt v os. vlastnictví, nájemní smlouvu mám sepsanou s 1 osobou, kde 2. osoba je uvedena jako spolubydlící, ale pouze 1.osoba je podepsaná na nájemní smlouvě. V současné době se nájemníci nepohodli a já bych potř. vědět, jestli nájemní smlouva se v plném rozsahu (především 3měsíční výpovědní lhůta)  týká i osoby uvedené jako spolubydlící ( ve smlouvě je uveden bod, že spolubydlící má právo užívat byt v plném rozsahu), protože ta se nechce odstěhovat, ale osoba, se kterou mám sepsanou nájemní smlouvu, tam 2. osobu nechce.  Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

řešení je poměrně jednoduché. Vaším partnerem k jednání je pouze nájemce bytu, který je také pod nájemní smlouvou podepsán. Spolubydlící má pouze práva odvozená od nájmu první osoby. Je to tedy pouze na nájemci kdo tam s ním bude bydlet bez ohledu na to, kdo konkrétně je napsán na nájemní smlouvě jako spolubydlící. Pokud tam už toho spolubydlícího nechce, ať ho vyzve k opuštění bytu. Spolubydlící totiž sám o sobě právo na užívání Vašeho bytu nemá. A už vůbec ne proti vůli nájemce.

V případě zájmu o další informace či konkrétní právní pomoc mě kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz 

Číst více »

poplatek za rozvod

DOTAZ

Dobry den,z diskuse vim ze poplatek za navrh na rozvod se plati 1000korun.A je jedno jak dlouho trva nebo se cena nejak zvysuje?a je mozne sepsat dohodu mezi manzely bez pravnika a jen ji potom predlozit soudci?Dekuji za odpoved.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

poplatek je pořád stejný bez ohledu na trvání řízení o rozvodu.

Samozřejmě můžete smlouvu mezi sebou udělat i sami. Jde o to aby byla bezvadná a měla skutečnou platnost. Lidé mezi sebou někdy vytvoří takové paskvily, které jsou z důvodů vážných vad už od počátku neplatné a následně je pozdě něco řešit. V případě kvalitní dohody máte jistotu, že dohoda bude platná, bezvádná a budete tak mít mezi sebou definitivně vyřešené majetkové vztahy.

V případě zájmu o další informace či konkrétní právní pomoc mě kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz 

Číst více »

Exekuce

DOTAZ

Dobrý den, dovoluji si využít Vaší bezplatné poradny s následujícím dotazem:

Osoba je vlastníkem 1/2 rodinného domu, ve kterém žije se svou matkou. Veškerý movitý majetek této osoby je osobní počítač a mobil. Dotyčná osoba je asi 1 a půl roku nezaměstnaná bez evidence na ÚP, tudíž úplně bez prostředků. U pojišťovny má dluh cca 35 tisíc. Exekuce je na spadnutí. Jak bude probíhat? Bude exekuována 1/2 nemovitosti, když movitý majetek ve vlastniczví dotyčné osoby zdaleka nepokryje dluh?

Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

je to skutečně reálná možnost.V praxi to bývá tak, že exekutor dá na nemovitost plombu a exekuční příkaz k prodeji a pak se čeká zda dlužník dluh uhradí. Polovina domu se totiž velmi špatně prodává a exekuce se nijak nesmí dotknout spoluvlastníka. 

Číst více »

exekuce na 18let starý dluh u VZP

DOTAZ

Kamarádce přišla exekuce na důchod,pro 18 let starý dluh u VZP.Před 14 dni přišel dopis s oznámením dluhu a hned za 3 dny přišlo oznámení o exekuci na důchod.Přitom je už 15 let u jiné zdravotní pojišťovny,vždy byla zaměstnaná .Jak se může bránit.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

dle mého názoru je celý dluh již dávno promlčen. Už proběhlo soudní řízení? Pokud ne, tak tam uplatněte námitku promlčení.  

Číst více »

nárok na sirotčí důchod

DOTAZ

Dobrý den, mojí dceři je 19 let,je studentkou SŠ a je těhotná.Její přítel se zabil, nepodesal zatím žádné uznání otcoství, má vůbec dcera šanci získat alespoň sirotčí důchod pro svoje dítě a co je potřeba zařídit nebo sehnat. Přítel byl v současné době nezaměstnaný v evidenci ÚP, bylo mu 23 let.Děkuji Štěpánka Kubišová

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

ano, dcera svého přítele za otce označí. Postačí prokázat a uvést, že sním souložila v tu a tu dobu, tedy před více než devíti měsíci před narozením dítěte apod. V současné době není navíc problém geneticky prokázat otcovství. Vše se bude řešit přes matriční úřad příslušného městského úřadu, kde Vám také poskytnou další informace. 

Číst více »

Poplatek čt a žaloba

DOTAZ

Dobrý den, před půl rokem mi přišla předžalobní upomínka ohledně poplatků čt jako živnostníkovy, kdy jsem provozoval solárium v roce 2007. Tehdy za přítomnosti brigádnice, kdy jsem byl na dovolené, přišel údajný kontrolor a vyfotil TV, která byla koupena pro nového majitele solária, který jsi jej měl převzít za měsíc a přes můj zákaz byla tv nainstalována a zapnuta. Když přišla předžalobní upomínka před půl rokem od pana Kalca, ihned jsem reagoval s nesouhlasem a žádostí o projednání, přičemž se nikdo neozval. teď mi přišel příkaz k zaplacení 22000,-Kč od soudu s podanou žalobou, kde se uvádí, že jsem podnikal v době, kdy jsem nikdy nepodnikal a kde se uvádí, že jsem na upomínku vůbec nereagoval a odvoláním na výpověď, kterou nikdo nepodepsal. Prosím o radu, jak postupovat, neboť dle tel. rozhovoru s čt, pořád spolupracují s doktorem Kalcem. děkuji Melichárek

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

důležitá informace je, zda je televize vyfocena zapnuta nebo ve vypnutém stavu. Pokud byla vypnuta, mohu Vám poradit jak věc nejlépe řešit.

Vpřípadě zájmu o další informace či konkrétní právní pomoc mě kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz 

Číst více »

Darovací smlouva a dědictví

DOTAZ

Dobrý den,mam dotaz. Babička s dědou mi darovali byt. Děda nedavno zemřel a jeho syn po mě chce abych ho vyplatil z toho bytu.(Děda byl"nevlastní") V tom bytě jsem s nima žiju několik let. Tak se teda ptám jestli ho teda musim vyplácet z toho bytu,kdyz je byt vlastně můj?

ODPOVĚĎ

Nikoho samozřejmě vyplácet nemusíte. Je to pouze a jenom Váš majetek.

Číst více »

užívání bytu po rozvodu

DOTAZ

Dobrý večer,prosím o radu...před manželstvím jsem od matky získala byt,když na mě převedla členská práva a já se stala členkou družstva.Posléze jsem se vdala,když se převáděly byt do osobního vlastnictví,byl byt zapsán v katastru nemovitostí výhradně na mou osobu,protože jsem byla členka družstva jen já.Více jak před rokem jsem se rozvedla,protože bývalý manžel je alkoholik a dokonce ho vyhodili z práce.Byt,inkaso,poplatky na udržování bytu(jsme združení vlastníků)i úvěr na rekonstrukci bytu mám psaný na sebe a taky vše sama splácím.Nemusím snad říkat,že z dvěma dětmi to není vůbec jednoduché.Po rozvodu jsem bývalému manželovi sehnala obecní byt,který chtěl ode mě i zařídit,požadavky měnil každých 14dní,nakonec náhradní byt odmítl.Začala jsem to řešit právní cestou,ale je to strašně zdlouhavé řešení.Potřebuji z dětmi normálně žít,ale z alkoholikem to není možné.Snažila jsem se být slušná a chovat se podle zákona,ale už nehodlám být ta hloupá.Ráda bych věděla,jestli se dopustím nějakého trestného činu,když vyměním zámky od bytu a vystěhuji mu jeho osobní věci.Nehodlám ho do bytu pustit,když nemá žádný doklad o tom,že byt může užívat.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

určitě je věc řešitelná. Je třeba však postupovat obezřetně, aby nedošlo k porušení právních předpisů. Manžel má v bytě pravděpodobně své věci, takže i toto je třeba dobře ošetřit. Má manžel v bytě i trvalé bydliště? A je někde psaný nebo přihlášený přímo na své jméno jako spolubydlící osoba?

V případě zájmu o další informace nebo konkrétní právní pomoc mě prosím kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz 

Číst více »

RD a nástup do zaměstnání

DOTAZ

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jaké mám podmínky k opětovnému nástupu do zaměstnání po rodičovské dovolené. Synovi jsou v červenci 3 roky, do mateřské školy nastupuje v září. Chtěla bych se vrátit zpět do zaměstnání, mohu počítat s tím, že mi nabídnou stejné místo? Nebo jaké mám možnosti dle zákonů k bezproblémovému nastoupení do zaměsntání. Jaké musím splnit podmínky? ( vím, že firma na tom není zrovna nejlépe v době krize, propouštění zaměstnanců, nabízení jiné práce apod.) Kdy musím jít k zaměstanvateli zeptat se zda mě vemou zpět? Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

v pracovním poměru jste stále. Pokud chcete nastoupit opět do zaměstnání, postačí pouze zaměstnavatele písemně upozornit na konec mateřské a nástup do práce. Přijmout Vás musí. Otázku je, zda Vás jako zaměstnance stále potřebují. Pokud ne, tak Vám mohou dát standardní výpověď s výpovědní dobou a odstupným.

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU