Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

sirotčí důchod

DOTAZ

Dobrý den, ptám se za přítele, snad mi budete schopni odpovědět.Mému příteli je 18 let, jeho rodiče se asi před deseti lety rozvedli,pět let po rozvodu spáchal sebevraždu a to už byla jeho matka znovu vdaná. Protože se v těchto věcech absolutně nevyznáme prosíme o radu Vás. Kolik zhruba dostávala sirotčí důchod na dva syny? a má můj přítel právo teď když mu je 18.let peníze po ní každý měsíc požadovat anebo se sirotčí bere jen do 18. ? (je na střední škole a nastoupí do 3.ročníku) Předem se omlouvám a děkuji za odpověď:)

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

pokud přítel dál studuje má na sirotčí důchod stále nárok. Pokud bude studovat i dál může teoreticky pobírat až do 26 let.

Výši důchodu Vám neřeknu. Ten se vypočítává z výše mzdy zemřelého apod.

Po dovršení 18 let má Váš přítel nárok aby byly peníze vypláceny přímo jemu.

Číst více »

Majetkové vyrovnanie po rozvode

DOTAZ

Dobrý deň!

Chcem Vás poprosiť o radu.Som pol roka po rozvode v Česku a som občanom Slovenskej republiky. Chlel by som vedieť, ako mám pokračovať, keď chcem vysporiadať majetok získaný počas manželstva, v priebehu akej doby musím podať žiadosť  a pod. Bývalá manželka tvrdila, že ma vyplatí aspoň z bytu, ktorý sme vyplácali ny bytovam družstve tak, že sme 680 000 korún vložili v hotovosti / peniaze sme mali za predaj bytu v SR, kde sme žili/ a ostatné sme splácali / ešte nie je splatený/ Svoj názor zmenila a napísala mi, že nedostanem vôbec nič..Z bytu som si zobral iba osobné veci. Teraz žijem v SR a som nezamestnaný, nemôžem nájsť prácu. Potreboval by som aspoň vyplatiť z bytu. Mám nárok? A ako mám prosím postupovať.

Ďakujem Vám za odpoveď

Varga Ondrej

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

dle prvních informací soudím, že na podíl na bytě určitě nárok máte. Protože se byt pořizoval a splácel v době manželství, tudíž spadá do společného jmění manželů. Manželka zřejmě spoléhá na to, že žijete na Slovensku a tuto věc již řešit nebudete.

Navhoval bych jí zaslat návrh dohody na vypořádání sjm které se týká byt s tím, že bychom pohrozili, že pokud nebude na dohodu reagovat, podáme návrh k soudu aby společné jmění vypořádal sám.

Pokud budete mít zájem o další informace či pomoc kontaktujte mě na mail: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

Zaměstnavatel nechce proplatit mzdu

DOTAZ

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou, žádostí, přáním, sice banální, ale v mém případě životně důležitou.

Byl jsem zaměstnán jako OSVČ na smlouvu u zaměstnavatele, který se ale rozhodl, že nevkonávám práci asi dost dobře a chtěl mne sesadit na pozici nižší. Rozhodl jsem se tedy práci opustit a hledat štěstí jinde.

Bohužel teďzaměstnavatel přišel s tím, že mi červencovou výplatu nezaplatí, protože jsem nepředal  mému následovníku všechny informace o místě kam nastupoval. (nejsem si vědom)

Mám nějakou šanci dostat alespoň náklady na měsíční výdaje spojené se zaměstnáním (benzín, telefon) zpět ?? Výplatu asi již neuvidím, ale i mé náklady byly nezadbenatelné.

Plus jsem se dostal do finanční tísně, mám půjčky a nemohu teď nic splatit.

Jako OSVČ msím zaplatit soc. a zdrav. a nemám teď peníze vůbec žádné.

 

Děkuji Vám mnohokrát za radu.

S pozdravem Jindřich Urban

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

abych Vám mohl správně odpovědět, potřeboval bych vidět znění smlouvy na základě, které jste pro zaměstnavatele pracoval. Teprve potom bychom mohli zhodnotit, zda má smysl dlužnou částku vymáhat či nikoliv.

Pokud máte možnost nakenujte mi prosím smlouvu na mail: mojepoplatky@seznam.cz, nebo mě kontaktujte a domluvíme si schůzku kde vše probereme.

Číst více »

Majetek

DOTAZ

Dobrý den,

prosím Vás o radu.

Můj již plnoletý syn nikde řádně rok a půl nepracuje a jelikož nechci, aby se dostal do problémů, dluhy za něj platím já. Nevím však, jak dlouho ještě toho budu schopna. Stále má u mne trvalé bydliště  a já vlastním RD. Jelikož nevím, do jakých problémů sebe i mne svým chováním dostane, je možné aby mi v případě nesplácení dluhů byl zabaven majetek i nemovitost?

Prosím též o radu, jak mám ve věci postupovat.

Děkuji mockrát za odpověď.

 

Zdeňka Vondráčková

 

 

ODPOVĚĎ

O svou nemovitost se rozhodně bát nemusíte. Jinak je tomu však v případě věcí v domě, zvlášt když tam má syn své trvalé bydliště. Exekutor si totiž může myslet nebo přepokládat, že syn má ve Vašem domě věci ve svém vlastnictví a pak je zabaví. Vy se můžete následně bránit vylučovací žalobou, kdy budete muset prokázat, že označené věci jsou Vaším vlastnictvím.

Prvním krokem by mělo být odhlášení Vašeho syna z trvalého bydliště v domě. Další věcí bude zdokumentovat veškerý majetek, který v domě máte, kdyby náhodou došlo k nejhoršímu. Další informace Vám mohu poskytnou soukromě na mail, nebo při osobní schůzce.

Kontaktujte mě prosím na mail: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

dopravní nehoda

DOTAZ

dobrý den, mámjeden dotaz..měl jsem dopravní nehodu, při  niž jsem utrpěl zranění přesahující dobu léčení sedm dní.., kterou zavinilo protijedoucí vozidlo a majitel -viník DP, se se mnou spojil jestli bych se s ním nemohl nějak domluvit, aby se se mnou vyrovnal ještě před tím než podepíšu policii nějaký dokument na jehož základě budou mít možnost si vyžádat od lékaře potvrzení jestli má neschopnost bude delší než sedm dní, aby mohli dle tohoto potvrzení posuzovat jestli ho budou trestně stíhat nebo nikoli..nebot se jedná i o to jakou  by dostal pokutu a jaký by měl nasledný právní postih.prosím o odpověd jestli-1)mohu vubec něco takového podepsat aniž by to mělo vliv na vyplacení bolestného , trvalých nasledku apod..z jeho povinného ručení..2)jak by asi takový dokument měl vypadat, abych nepodepsal něco co by uškodilo mé osobě....prosím o zaslání odpovědi na email  hopido@seznam.cz   děkuji za odpověd. milan hopjak

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

k vyjádření bych potřeboval více konkrétních údajů o celé věci. Z Vašeho pohledu musí být nabídka dostatečně vysoká a zajímavá aby Vám případně nahradila výpadek jiných příjmů, které by jste mohl v důsledku události přijít.

Dohoda by pak mohla mít obecně formu závazku k uhrazení konkrétní finanční částky, resp. uznání dluhu..

Číst více »

Darování a dědictví

DOTAZ

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, můj otec vlastní chatu, kterou mi chce za života darovat.Já mám bratra a s tím souvisí má otázka, jestliže mi otec daruje za svého života tuto chatu má potom bratr na ni v případném dědickém řízení nějaký nárok???Moc děkuji za odpověďˇ Jašková

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

pokud Vám otec daruje chatu bude to mít v případném dědickém řízení vliv ten, že o hodnotu chaty budete méně dědit z majetku matce a o to více získá bratr. Na samotnou chatu bratr žádný nárok mít nebude.

Pokud by jste potřebovala další informace či konkrétní právní pomoc, konktaktujte mě na mail: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

změna příjmení po rozvodu

DOTAZ

Dobrý den, mohla bych dostat odpověď na můj dotaz, zda je možné soudní cestou přinutit bývalou manželku mého nynějšího manžela, aby si změnila příjmení na své rodné. Nemohla jsem si po svatbě převzít příjmení mého současného muže, poněvadž jeho bývalá žena pracuje na stejné pracovišti jako já a dělalo by to problémy. Čekali jsme, že jí to napadne a přejmenuje se, ale bohužel i když jí několikrát manžel oslovil, nikdy na to nereagovala.

Předem děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Nic takového opravdu možné není. Neznám tedy žádné právní prostředky, které by mohly donutit bývalou manželku ke změně jména

Číst více »

Práce v noci

DOTAZ

Dobrý den.Chtěl bych se zeptat na jednu věc.Mám v pracovní smlouvě podepsán třísměnný pracovní režim,přesto jsem zatím dělal na noční směně pouze dvanáctky (18 h. - 06 h.).Mám nárok na noční příplatek a kolik tento příplatek teť po úpravách přesně je.Děkuji.

ODPOVĚĎ

Na příplatek za práci v noci nárok určitě máte. Jaká je jejich výše v tuto chvíli skutečně nevím. Mohu Vám poradit, že tuto informaci naleznete v zákoníku práce

Číst více »

Majetek a sociálka

DOTAZ

Dobrý den.Ráda by jsem se informovala.Maminka má v plánu učinit závět za života ve které mi chce po její smrti odkázat chatu.Vzhledem k tomu že jsem dlouhodobě na sociálních dávkách a i do budoucna určitě budu,by mě zajímalo jak učinit to,aby mě sociálka nenutila tuto zděděnou chatu prodat.V žádném případě ji prodat nechci je to má srdeční záležitost,ale na sociálních dávkách jsem závislá.Je nějaká právní klička?Nebo má vůbec závět nějakou cenu?Nebo nemá žáden význam ji uskutečnovat?Děkuji velice Jana A.

ODPOVĚĎ

Určitě zde nějaká možnost je. Tuto věc Vám však mohu sdělit pouze soukromě. Kontaktujte mě prosím na mail: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

Částečně invalidní důchod

DOTAZ

Dobrý den, mému manželovi byl přiznán částečný invalidní důchod - před více než 3 měsíci. Do té doby pobíral nemocenské dávky. Před tím pracoval jako OSVČ. Následně si zlomil 4 obratle. Nyní je již 3 měsíce doma bez jakýchkoliv příjmů. Rozhodnuto sice bylo, že na částečný invalidní důchod má nárok, u komise dostal i papír o pracovní rekomandaci, ale oficiální rozhodnutí od ČSSZ mu stále nepřišlo. Když jsme tuto věc urgovali, bylo nám řečeno, ať stále čekáme, že to není nic neobvyklého. Chtěla bych vědět, do jaké doby je ČSSZ povina toto rozhodnutí zaslat a vlastně i sdělit informaci kolik bude výše jeho důchodu - to mu také dodnes nikdo neřekl.Je potom možné, aby mu přiznaný důchod vyplatili zpětně? A  je možné se zatím evidovat na úřadu práce? Nebo koho máme požádat o nějaké sociální dávky? Ani nevíme, na co máme nárok. Já jsem na mateřské dovolené a máme ročního syna. Moc děkuji za odpověď a vlastně i pomoc v mé životní situaci.

ODPOVĚĎ

Jako v jiných věcech má i tento úřad na rozhodnutí 30 dní, v případě komplikacích či složitějších případů snů 60. Pokud Vás úřad nevyrozumí do této doby, určitě je vhodné ho písemně spolu s dalšími argumenty k vyjádření vyzvat a pohrozit, že se obrátíte na nadřízený úřad v případě že své povinnosti plnit dále nebude.

Je třeba být rázný a dožadovat se u úřadu tvrdě svých práv

Číst více »

Vady

DOTAZ

Dobrý den, před 10 měsíci jsem koupila byt. Po osmi měsících jsem po přeměření zjistila, že skutečná výměra je menší než je uvedeno v kupní smlouvě, takže jsem zaplatila v přepočtu o bezmála 100 00 Kč víc. Mohu odstoupit od smlouvy dle §597/2 OZ? Nebo může být smlouva neplatná pro úmyslné uvedení v omyl? V bytě se objevilo několik dalších skrytých vad, můžu je ještě reklamovat, nebo po uplynutí šestiměsíční lhůty to již není možné? Děkuji za odpověď, hezký den

ODPOVĚĎ

Úmyslné uvedení v omyl bychom asi těžko prokazovali. Důležité je, zda je kupní cena určena cenou za metr, nebo celkově za celý byt. Můžete mi prosím kupní smlouvu nascanovat, abych byl v obraze a mohli jsme zvolit nějaké vhodné řešení?

Smlouvu případně další související dokumenty mi prosím zašlete na mail: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

exekuce

DOTAZ

dobrý den, dlužila jsem 450 kč na zaniklém pojištění  - nyní mám exekuci na 18.956 kč  , uhradila jsem 6.000kč jsem schopna splácet měsíčně dlužnou částku , požádala  jsem exekuční úřad o splátkový  kalendář.Zatím  jsem žádnou odpověď neobrdržela .Mám obyvy ,aby nedošlo k exekuci na plat na majetek. Nevím jak  mám postupovat a co  mohu čekat od exekutora .

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

mám zkušenosti, že exekutoři reagují pouze na podání úřadů a advokátních kanceláří. Pokud chcete exekutora k reakci donutit, podejte návrh, resp. řešte s ním všechny věci prostřednictvím advokátní kanceláře, která si reakci a komunikaci exekutora vynutí.

Pokud by jste potřebovala další informace nebo právní pomoc, kontaktujte mě na mail: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

exekuce

DOTAZ

Dobrý den. Na mého bratra byla podána exekuce kvůli pokutám na mhd. Bratr je již z bytu odhlášen a už 3roky se zde nezdržuje,což je nahlášeno na magistrátu města. Dluhy se dle mého odhadu pohybují kolem 150.000kc,- Je nějáká šance na vyřešení nebo budu muset dluhy zaplatit ja? Byt který je doposud napsaný na rodiče využívám jen já,rodiče se po rozvodu odstěhovali. Prosím poraďte mi,zda je možné se někam obratit. Moc děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

nemusíte se nijak obávat. Za bratrovi dluhy nijak neručíte a nejste za ně zodpovědná. Žádný exekutor tak nemá právo sáhnout na Váš majetek, nebo majetek Vašich rodičů

Číst více »

Zrušení trvalého pobytu

DOTAZ

Dobrý den.Měl bych dotaz ohledně manželky,která již od Listopadu r.2008 a oficiálně od 1.3.2009 u mne nebydlí a nemá zde žádné své věci, které si již odstěhovala.Mám polovinu finského domku a dvě děti z prvního manželství.Fin. domek mi koupili mí rodiče, ale to jsem již byl podruhé ženatý.Manželka se nijak nepodílela na koupi ani na nákladech na opravu a dlouhou dobu byla bez práce,takže jsem jí a jejího syna musel prakticky živit.Nyní mám hypotéku na dům 700.000,-kč ,kterou platím sám.Hypotéku jsme brali společně,ale po vyčerpání se manželka odstěhovala.V dnešní době mi neustále vyhrožuje,že mě vystěhuje pod most a že to prodá-chci se tedy zeptat, jestli je to možné, když vše z mého malého platu řádně platím ( v podstatě i za ní ) a s prodejem nesouhlasím a zda-li bych mohl nějakou cestou zrušit její trvalý pobyt na zdejší adrese, tudíž i přepsání na katastru nemovitostí.Domek má odhad asi 1.200 000,-kč a je na katastru zastaven jako protiúčet, než ho splatím. Manželka docela holduje alkoholu se svým o třináct let mladším přítelem a pokaždé, když to přežene,tak mi vyhrožuje telefonicky, nebo dokonce přijede a dělá ostudu u nás v ulici. Já osobně jsem klidný občan,chodím do práce,starám se o své dvě děti a řádně platím,tak jestli bych nemohl dostat nějakou radu co s tím. Předem děkuji. S pozdravem P.G.

ODPOVĚĎ

dobrý den,

k zaujmutí nějakého stanoviska a strategie bych potřeboval více informací. Resp. nějakou schůzku pokud by to bylo možné, ale netuším kde bydlíte.

Pokud jsem pochopil správně, tak manželka je polovičním vlastníkem domu. Tedy máte dům v bezpodílovém vlastnictví, přičemž se na koupi domu nijak nepodílela. Je možné nějakým způsobem prokázat za jaké částky a kým poskytnuté byl dům pořízen, resp. placena rekonstrukce?

Kontaktujte mě prosím na mail: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

Podnájemní smlouva

DOTAZ

Prosím o radu. Pronajal jsem své pozemky zemědělské akciové společnosti, která je má využívat pouze k zemědělské činnosti. Jen po mém písemném souhlasu je smí využívat k jiné činnosti. Společnost tyto pozemky bez mého vědomí podnajala podnájemní smlouvou za úplatu na soukromou akci. Ve smlově mezi mnou a společností se jasně praví, cituji,nájemce se zavazuje na pronajatých pozemcích hospodařit s péčí řádného hospodáře, neužívat je k jiným než sjednaným účelům, to je provozování zemědělské výroby. Použít pronajaté pozemky k jinému než sjednanému účelu může nájemce jen s výslovným souhlasem strany pronajímající.Když jsem společnost zažaloval po naprosté aroganci a nekomunikaci na bezdůvodné obohacení, tak se s touto mojí žalobou soudce neztotožnil. Vím, že společnost zřejmě může tyto pozemky podnajmout jinému, protože smlouva jí to přímo nezakazuje, ale tyto pozemky byly podnajaty za astronomickou sumu na akci, která nemá se sjednaným účelem , to je zemědělská činnost vůbec nic společného, nehledě, že touto činností došlo k devastaci pozemků, kdy se na pozemcích zakopávala bagrem vojenská technika. Nemusí mne nájemce o takto uzavřené smlouvě informovat, o této podnájemní smlouvě jsem se dověděl čistě náhodou a není taková smlouva neplatná. Děkuji za radu.

ODPOVĚĎ

Určitě tam nebude možné požadovat bezdůvodné obohacení, protože to by mohl vyžadovat pouze ten kdo skutečně plnil, ale určitě tam máte možnost z důvodu porušení ustanovenínájemní smlouvy od této smlouvy okamžitě odstoupit.

Číst více »

smrt pracovním úrazem

DOTAZ

dobrý den,chtěla bych se zeptat jak se postupuje při věci,kdy můj manžel zemřel v dole při práci,vyšetřuje se tato událost policii čr a báňským úřadem.Jaký je postup při zjištění že organizace u které manžel pracoval porušila předpisy ,jestli bude tato věc  dána k soudu nebo tak musím učinit sama.děkuji za odpověď ožanová petra

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

tato záležitost bude zcela jistě předmětem vyšetřování a Vy budete jako manželka, poškozená informována o celé věci. Na základě šetření se zjistí, kdo je konkrétním vyníkem celé tragédie..na devadesátdevět procent to bude těžební společnost vůči které se potom budou nárokovat odškodné. I když je zcela jisté, že s návrhem na odškodnění přijde těžební společnost sama a sama Vás osloví, jak je v podobných případech běžné

Číst více »

Přestavba balkónů

DOTAZ

Dobrý den, mám dotaz. Jsem členem družstva a byt mám v OV. Na schůzi se odsouhlasilo, že bude provedena výměna balkonů, bez zábradlí, hrazeno z fondu oprav. Na další schůzi, na kterou jsem se nedostala, se odoushlasilo 14ti nájemníky, že balkony budou vyměněny včetně zábradlí a každý si doplatí 10 tisíc ze svého. Návrhy mohou být odsouhlaseny nadpoloviční většinou, což je z 36 bytů, 19. Bylo odsohlaseno pouze 14ti členy. Návrh byl, že se navýší fond oprav měsíčně o 500,- Kč, do doby splacení dluhu. S navýšením fondu oprav a výměnou zábradlí nesouhlasím. Musím se podřídit, i když dle stanov nebyl návrh odoushlasen nadpoloviční většinou? Co mám udělat, abych neplatila opravu, se kterou nesouhlasím a přesto si ji mám uhradit?

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

musel bych se podívat do stanov, zda skutečně je nutná většina, resp. o jakou většinu se jedná, zda z celkového počtu bytů, nebo polovina z přítomných. Pokud máte pravdu, pak je určitě možné rozhodnutí členské schůze napadnout. Prvním krokem je  zaslání výhrad na představenstvo družstva, uvést argumenty, navrhnout svolání nové schůze a pohrozit, že pokud nedojde k nápravě, zpochybníte rozhodnutí schůze u soudu s tím, že samozřejmě budete požadovat odkladný účinek rozhodnotý schůze.

Pokud by jste potřebovala s koncipováním výzvy pomoci, kontaktujte mě prosím na mail: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

Kopě domu před rozvodem?

DOTAZ

Dobrý večer mám dotaz,minulý  týden jsem podala žádost o rozvod ,prodáváme s manželem dům,aby jsme se rozdělily finančně,ale naskytla se mi koupě domu nového,jelikož nebudu mít celý  finanční obnos na nový dům,chtěla bych si půjčit od hypotéční banky.Realitní kancelář je mi to vše ochotna zařídit.Nevím tedy,za jak dlouho nás  vůbec předvolají a rozvedou?Podmínky máme splněné,nežijeme spolu už v íc jak půl roku,děti mám svěřené do péče,alimenty vyměřené.Dá se vůbec koupit nemovitost za těchto podmínek,aby v tom nefiguroval můj manžel?Předem děkuji za odpověď Strýčková

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

mám ještě dopnující otázku. Už jste uzavřeli dohodu o vypořádání společného jmění manželů? To je mimochodem jedna z náležitostí rozvodu dohodou.

Pokud už jí máte uzavřenou potřeboval bych si ji přečíst, zda tam máte úpravu nabývání majetku po uzavření této dohody. POkud ne, tak by bylo vhodné uzavřít dodatek k této dohodě.

Pokud by jste potřebovala pomoc s dohodou či souvisejícími záležitostmi, kontaktujte mě na mail: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

Darovací daň

DOTAZ

Dobrý den.  Manželčin otec nám chce darovat byt. Pokud ho daruje nám jako manželům, budeme  muset platit darovací daň? A nebo je vhodnější byt přepsat pouze na manželku, abychom se tomu  vyhnuli? Děkuji Tomáš

ODPOVĚĎ

Hezký den,

vzhledem k tomu, že se ptáte přímo Vy, tak Vám doporučuji, aby jste souhlasil s přepisem bytu na Vás jako manžele, protože je to pro Vás výrazně výhodnější. Žádnou daň platit nemusíte.

Pokud by jste potřeboval za výhodných podmínek vypracovat darovací smlouvu a všechny další nutné dokumenty, tak mě prosím kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

Televizní poplatky

DOTAZ

Dobrý den,chtěl bych se zeptat jestli musím platit televizní poplatek i přesto že v místě není zajištěn signál a tudíž televizi nemohu sledovat.Kostelní střímelice obec Stříbrná Skalice..Děkuji!

ODPOVĚĎ

To jistě ne, ale pro jistotu doporučuji vyplnit a zaslat na adresu ČT čestné prohlášení, které Vás povinnosti definitvně zbaví

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU