Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

Narovnání sporné věci

DOTAZ

Dobrý den,mám dotaz jak postupovat.V srpnu jsem na Aukru zakoupila věci v hodnote 571,-Kč včetně poštovného,ale došlé věci se neshodovali s prazentací výrobků.Po tahanicích jsme se s prodavajícím dohodli /emailem/,že zašle peníze zpět a já vrátím zboží.Bohužel termín vrácení peněz,který si prodejce zvolil sám nebyl dodržen a další urgence nereaguje.Jelikož se mi toto jednání nelíbí ráda bych docílila zdárného konce.Pokud můžete a navedete jak dál postupovat,aby se tyto lidé chytli za nos budu velice ráda.

Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den

Braunštejnová Bl.

 

 

 

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

zcela jistě by pomohla výzva s hrozbou soudu od advokátní kanceláře. Dlužníci v té chvíli neví co se bude dít a přirozeně dostanou strach a většinou zaplatí. Nevím však zda v případě takto nízké částky je tento postup efektivní.

Případně můžete pohrozit trestním oznámením pro podezření z trestného činu podvodu.

Číst více »

daň z nemovitosti

DOTAZ

Dobrý den,

při kontrole rodinných písemností jsme s manželkou zjistili, že jsme zřejmě do daňového přiznání k dani z nemovitosti zapomněli uvézt nové pozemky, které jsme přikoupili k chatě. Platíme u dvou FU za několik nemovitostí, pozemků a byli jsme přesvědčení, že platíme i za tyto pozemky. Ale nyní při kontrole jsme zjistili, že pozemky které jsme přikoupili v roce 1997 (1200m) a v roce 2000 (1160m), zřejmě neplatíme. Jedná se o pastviny v obci do 1000 obyvatel. Rádi bychom nyní dali vše do pořádku ale máme obavy z výše penále a úroků z prodlení. Jaký by jste nám doporučili postup? Jaké výše může dosáhnout penále?

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

myslím, že Vám ani žádné penále hrozit nemusí. Prostě vyplňte přiznání k placení daně z nemovitosti, nevyplňujte tam nabývací titul, tedy smlouvu, a vyplňte vše ostatní. Do května příštího roku Vám přijde složenka k úhradě daně na příští rok..není jisté, že si někdo na finančním úřadě bude všímat, kdy jste pozemek pořidili.

Číst více »

exekuce na podporu v nezaměstnanosti

DOTAZ

Dobrý den,

manžel nezaplatil 2 splátky na sjednané úrazové pojištění ve výši 3000,- a došel mu exekuční výměr cca na 25 tis. Je vůbec možné nařídit v tomto případě exekuci? Snad by pojišťovna mohla pojistku zrušit, ale exekuovat za to, že nezaplatil svoje pojištění?!

V současné době je veden na Úřadě práce a údajně budou srážky prováděny z podpory v nezaměstnanosti. Musí být dodržen 595/2006 Sb. nařízení o nezabavitelných částkách i v tomto případě?

Děkuji za odpověď

 

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

samozřejmě mu nezabavitelné minimum zůstat musí. A na úřadě to ví lépe než kdekoliv jinde. Bohužel i platba pojištění je závazek, který je ze smlouvy třeba plnit a pojišťovna může reagovat tak jak reagovala.

Číst více »

rozdělení majetku po rozvodu

DOTAZ

Dobrý den,

mám s manželem rok po rozvodu. Během manželství  jsem měli družstevní byt ,kde jsme vlastně oba spoluvlastníci.Manžel má stále trvalé bydliště v tomto bytě i když již  1,5roku bydlí  s novou přítelkyní.Nyní nechce přistoupit na dohodu o vyrovnání a chce po mě 450tis.Kč.Já ze svého platu si nemůžu dovolit splácet tak vysokou půjčku a v případě prodeje a vyplacení manžela mi taky nebude stačit na zakoupení nového bytu.V bytě bydlím s 16letým synem a má zde trvalé bydliště i starší syn, který bydlí u přítelkyně.Nevím, jestli se pustit do soudního vyrovnání,jak soud rozhoduje v takovém případě.Možná bych mu to mohla splácet - asi pěkně dlouho.Potřebovala bych vědět,jak v těchto případech rozhoduje soud? Moc děkuji

J.Pytlíková

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

soud obvykle rozhoduje tak, že majetek se prodá a výtěžek vypořádá rozdělením na polovic. Ve Vašem případě se však dá argumentovat bydlištěm dětí a to že nemáte žádné náhradní bydlení. Snažil bych se ale přednostně s bývalým manželem dohodnout, aby se předešlo případnému prodeji bytu. Ve Vašem případě je reálné pouze splácet nějakou částku, případně se zavázat, že hned jak to bude možné si vezmete úvěr a manžela vyplatíte.

V případě zájmu o konkrétní právní pomoc či poradu mě kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

Dědictví po manželovi

DOTAZ

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jak je to s dědictvím v případě manželovi smrti a následném vypořádání s manželovými dětmi. Mám nárok také stejně jako jeho děti dědit po manželovi část jeho majetku/domu? S manželem spolu žijeme 16 let ve společné domácnosti a 10 let jsme manželé, ale dům získal manžel před naším seznámením resp. uzavřením našeho manželství. V katastru nemovitostí je zapsán jako jediný majitel. Mám právo resp. nárok žít v domě i po manželově úmrtí? Manžel má z předchozích vztahů 2 děti. Bojím se, že bych mohla také skončit jednoho dne bez střechy nad hlavou.

Ještě jedna otázka. Pokud by mne manžel nechal zapsat na KN jako spoluvlastníka domu mám strach, že v případě mé smrti bude jedna z mých dcer /pernamentní dlužník/ uplatňovat nárok na dům manžela. Lze toto nějkým způsobem právně ošetřit? Může zdědit  manžel po mé smrti zpět mojí polovinu domu a ne mé děti z předchozího manželství /mám tři dcery/. 

Děkuji Vám za odpověď.

ODPOVĚĎ

 

Dobrý den,

mám pro Vás jedno špatnou a jednu dobrou zprávu. V případě smrti manžela by jste se stala jedním z dědiců spolu s manželovo dětmi. Pokud by tedy měl manžel dvě děti, pak zdědí každý třetinu domu. Je tedy malá pravděpodobnost, že by jste v domě mohla zůstat. Pokud by jste měla dál zájem o užívání domu, musela by jste vyplatit až 2/3 jeho hodnoty manželovým dětem, aby jste se mohla stát jediným vlastníkem.

Stejně to bude i v případě, kdy Vám manžel převede polovinu domu. Protože ten by dědily Vaše dcery spolu s manželem. Opět by musel manžel vyplatit Vaše dcery.

Dobrá zpráva je, že celá věc má poměrně kvalitní řešení pro tyto případy. Pro více informací a konkrétní právní pomoc mě prosím kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz

 

Číst více »

Nový dotaz

DOTAZ

Dobrý den.

Prosím o radu, jsem vdaná a s manželem bydlíme v domě, kterým je vlastníkem jeho matka. Po rozvodu prvního manželství jsem byla ze SJM vyplacena bývalím manželem nemalou částkou, kterou jsem z části  investovala do RD ve kterém nyní bydlím. Nyní mě manžel vyhazuje s tím, že mě tam nic nepatří a že peníze co jsem do RD investovala zapře a nic mě nedají. Je nějaké řešení . Máme spolu dítě 2r.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

máte nějaké doklady, které by prokazovaly investice, které jste do domu vložila? Může to býtcokoliv z čeho to je jen trošku zřejmé např. výpisy z účtů, faktury, svědectví apod..V případě dalších informací či konkrétní právní pomoci mě prosím kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz

 

Číst více »

Nespokojenost s BTH

DOTAZ

Vazeny pane,24.9. jsem vam poslala dotaz,ktery se tykal nespokojenosti s BTH.Do dnesni doby jsem nedostala od vas zadne vyrozumneni,i kdyz na vasich strankach ctu odpovedi na dotazy z mnohem pozdejsim datem.Uz je topna sezona a ja stale nevim,co mam delat.Dekuji za porozumneni.Romana Kopecka

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

pošlete mi Vás dotaz na mail: mojepoplatky@seznam.cz

 

Číst více »

zůžení společného jmění manželů

DOTAZ

Dobrý den ,

manžel je ve starobním důchodu , já pracuji společně vlastníme nemovitost ktreou jsem z hypotékay a vlastních úspor celou zrekonstruovala, hypotéku splácím a dlouho budu sama .

Manžel má tři děti z prvního manželství a nechceme aby na uvedený dům měli po jeho smrti jakýkoli nárok.Někdo nám poradil notářský zápis o zůžení SJM, ale při zjištění ceny jsem se zhrozila.

Je jiná cesta jak toto zařídit?Jaká by byla cena, nemovitost má hodnotu zhruba2,5 mil. korún a je na ní zástevní právo na 700 000Kč

děkuji za odpověd

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

máte pravdu že za normálních okolností zdědí děti manžela část domu přesně podle zákona a Vaší povinností bude je vyplatit, nebo dům prodat a vypořádat jejich nároky z výtěžku prodeje.

Nicméně celá věc se dá obejít a efektivně vyřešit. V případě zájmu mě kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz

 

Číst více »

Rozdělení majetku

DOTAZ

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jak to je,když po rozvodu se má rozdělit majetek.Jedná se  o byt v osobním vlastnictví obou manželů.Máme dvě nezletilé děti a ani jeden z nás nemáme finance na peněžní vypořádání.Dotýká se nějakým způsobem peněžité vypořádání i dětí,když zůstávají v péči matky?Kdyby byly děti už zletilé a měli stále trvalé bydliště v bytě,jak se jich vypořádání dotkne?Má někdo větší možnost zůstat v současném bytě a jen částečně vyplatit toho druhého?Prosím o radu.

Děkuji,Vanderová

ODPOVĚĎ

dobrý den,

je pravda, že v případě péče o děti máte větší možnost nemovitost získat do svého výhradního vlastnictví s tím, že druhého manžela budete muset vyplatit. Je však pravděpodobné že v případě soudního vypořádání by byly částky vyplácení poměrně nízké tak, aby odpovídaly Vašim finančním možnostem.

Doporučuji však se předem spíše domluvit a dohodnout.

V případě zájmu o konkrétní právní pomoc či informace mě prosím kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz

 

Číst více »

Výmaz fyzické osoby z obchodního rejstříku

DOTAZ

Dobrý den.Jsem podnikatel fyzická osoba zapsaná v obchodním rejstříku.Jak formulovat žádost,když chci vymazat z OR ,ale s podnikáním nekončím.

Děkuji.

ODPOVĚĎ

Pomocí příslušného formuláře, který najdete na www.justice.cz

 

Číst více »

Svatba a dluhy

DOTAZ

Dobrý den,

chci se zeptat, zda po svatbě se přenáší dluh na oba manželé nebo pouze na toho, kdo je před svatbou způsobil.

Konkrétně: V dubnu se mám ženit a snoubenka má dluh 150tisíc. Kdyby ho neplatila nebo měla nějaké problémy, zda ho po ní sdědím já či nikoliv, zda by se případná exekuce týkala i mně.

Děkuji

ODPOVĚĎ

Dobrý dne,

případná exekuce by se Vás sice týkat neměla, nicméně Vám celá věc může přinést dost velké problémy. Doporučuji předmanželskou smlouvou všechny tyto záležitosti upravit a efektivně se tak ochráníte.

Číst více »

exekuce

DOTAZ

Dobrý den,prosím o radu,měl jsem loni dluh na povinném ručení 2155,kč,dostal jsem platební rozkaz o zaplacení dlužné částky,plus 8000 kč za poplatky,uhradil jsem dluh pojištovně a 6000 za poplatky,ty 2000 jsem chtěl doplatit tento měsíc,ale už mi přišel návrh na exekuci na 14000,mohu se nějak bránit,děkuji za odpověd,Kvapil

ODPOVĚĎ

Bohužel ne. Poplatek za exekutora budete muset zaplatit.

Číst více »

Majetkoprávní vyrovnání

DOTAZ

Dobrý den chtěl bych se zeptat,jak mam postupovat,jestliže manželka si našla mladšího přítele a opustila me i s detma v kvetnu lonskeho roku.V lednu podala žádost o rozvod.

Odtehovala se do bytu 3 plus jedna.. ,ktery si koupila za mé peníze..A ten byt přepsala hned na jejího syna s prvního manželství.A v současné době chce náš barak, a já bych v něm chtel zustat s moji přitelkyní a jejími detmi.

.Ja jsem si loni v červenci našel přitelkyni a nastehoval jsem si ji do našeho baraku.(Jsme oba dva majitele baraku s moji manželkou)Jakmile manželka zjistila,že jsem si našel přitelkyni,tak nam začala přelezat plot a rozbijet okna a delat nepřijemnosti..

.Ma v baraku trvale bydlište..A chtela by tam bydlet společne i s moji přitelkyni..(Což nejde..)Barak jsem cely financoval já..Ale jsem schopen ji vyplatit polovinou..Ale s tim ona nechce souhlasit..Prosim Vas o radu,jak mam postupovat??Jestli je nejaka šance ,abych tam mohl zustat bydlet??S pozdravem ,.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

samozřejmě že tu ta možnost je a je poměrně reálná. Předně mi prosím na níže uvedenou mailovou adresu odpovězte na několik otázek:

Jak velkou hodnotu má zhruba dům, resp. jaké byly náklady, které jste do něj v průběhu manželství vložili.

Je možné nějak prokázat, že by Vaše manželka financovala z Vašich peněz? Např. výpisy z účtu, smlouva apod...

Jaké jsou Vaše reálné finanční prostředky, které můžete použít pro vyplacení Vaší bývalé manželky?

Jste již tedy rozvedeni?

Máte uzavřenou dohodu o vypořádání společného jmění manželů? A jaký je další hodnotný majetek, který jste v době manželství pořídili?

Odpovězte mi procím co nejdříve na položené otázky na mail: mojepoplatky@seznam.cz, abychom mohli zvolit nejlepší postup a strategii.

Mgr. Miroslav Zeman

Číst více »

Jednostranné zvýšení nájemného

DOTAZ

Dobrý den

K 30. 09. 2009 jsem obdržel od pronajimatele bytu oznámení, v němž formuluje svůj záměr zvýšit nájemné od počátku nového roku. Samozřejmě současně využívá plný rozsah zvýšení, tak, jak mu to umožňuje zákon. Problém však nenastává pokud jde o záměr tohoto oznámení, ale v jeho obsahu a formě. Povinnost platit zvýšené nájemné je zde datována k 1.1.2009. Ke konci tohoto oznámení, kde je formulováno jaké si shrnutí, je opět uveden jako datum účinnosti 1.1.2009.

Evidentně jde o notoricky známé přepisování vzorů z předešlých let. Ale jak se v takovém případu zachovat, když oznámení je z mého pohledu vadné a právně neúčinné? Jaké právní následky vyplývají ze špatně datovaného předmětného oznámení?

Za odpověď děkuji.

ODPOVĚĎ

Jde o to, jak by se na celou věc případně díval soud. Zda by šlo o realativní neplatnost právního úkonu, nebo zda by vše posuzoval jako zjevnou chybu v psaní, údajích.

Mám za to,  že u dokladu u kterého zákon předepisuje nějakou nutnou formu a nutný obsah by toto mělo být dodrženo a tudíž bych se přikláněl k relativní neplatnosti právního úkonu, s tím, že od ledna bych platil stejnou cenu nájemného, případně celé situace využil ke sjednání výhodnějších podmínek.

Číst více »

vyrovnani pred ci po rozvodu

DOTAZ

Dobry den chtela bych se zeptat uz skoro 2 roky neziji se svim muzem chci se rozvest kazdy si platime sve dluhy,veci kdyz jsem od muze odchazela jsem si vzala veci tak ze souhlasil co si beru jelikoz mam snim 2 dcery a sverene do sve pece alimenty me ted neplati jelikoz je na uradu prace jedna se me o to jestli me k soudu staci ze mezi sebou budeme mit napsano ze jsme se majetkove vyrovnali nebo to musi byt od pravnika ci notare jde me oto ze to stoji dost penez a ja ani on na to nemame moc dekuji za odpoved prosim odpovezte na email dekuji Stuchlova

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

jedná se o tak závažný a důležitý dokument, že bych ho skutečně nechal sepsat právníka, který zná správné formulace a ví co vše musí obsahovat. Lidé často dělají chybu, že opíší nějaký vzor a pak se diví, že tento dokument je neplatný, nebo že je dokonce vůbec nechrání. Ušetříte sice třeba 2000 Kč za sepsání dokladů odborníkem, následně můžete prodělat desetitisíce v případě, kdy např. manžel přestane platit, nebo bude vyhlášena exekuce. Z toho vyplývá, že služby právníka nemusí být zase tak drahé jak si myslíte.

V případě zájmu o právní pomoc či další informace mě prosím kontaktujte na mail:

mojepoplatky@seznam.cz

 

Číst více »

DOTAZ

DOTAZ

 

   Zemřel nám strýc,který nikoho neměl a jediné dědičky jsme my se sestrou, jako jeho neteře.Zajímalo by nás, kolik se platí procent z dědické daně.Děkuji za odpověď. 

ODPOVĚĎ

žádnou daň dědickou platit nebudete. Jako příbuzní jste od této daně osvobozeny.

Číst více »

dotaz ohledně poplatků za prodej

DOTAZ

Dobrý den, je mi 18 let a studuji. Zajímalo by mě jestli si můžu na internetu otevřít eshop (inernetový obchod), a prodávat si tam své výrobky (kroužková zbroj...) bez placení nějakých polatků státu. Prodával bych to v malém množství takže na DPH bych si nevydělal. Ale nevím jestli se neplatí něco jiného, abych potom nedostal nějakou pokutu. S pozdravem Jan Dostál

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

na provozování e-shopu budete potřebovat pouze živnostenský list s předmětem podnikání nákup a prodej. DPH platit nemusíte, dokud Váš obrat nepřekročí za předchozí rok 1 milion korun, což Vám ale srdečně preji:)

Pokud by jste potřeboval pomoc s vytvořením e-shopu za dobrých podmínek, nebo potřeboval další právní pomoc, pak mě kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz

 

Číst více »

dotaz

DOTAZ

dobrý den. prosila bych o radu mam syna 25 let přišla mu exekuce má u nás trvalý pobyt . jak se bude postupovat v přípodě nařízené exekuce. zajímalo by mě zda se exekuce bude vztahovat i na náš majetek tj rodičů ,nebo movitých věcí. dále by mě zajímalo jak se bránit takové exekuci. předem děkuji za odpověď ivana klimešová 

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

existuje skutečně nebezpečí, že v případě exekuce movitých věcí mohou být postiženy i věci, které máte v majetku. Exekutoři obvykle na místě neřeší komu které věci patří a jednoduše označí vše co najdou.

Celá věc se dá ale poměrně dobře řešit. V případě zájmu o informace či konkrétní právní pomoc mě kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

exekuce

DOTAZ

Mám exekuci na učet kde je dostatek prostředků na pokryti pohledávky oprávněného a náklady exekutora,který o tom ví a přesto odmítá bance zaslat pravomocné usneseni .Ostatní příkazy ,které exekutor vydal byly soudem zastaveny,ale exekutor peníze z účtu nechce jak mám jednat a kdy je povinen exekutor si peníze vzít s účtu.Podotýkam že exekutor mi blokuje na účtě o 10000.-kč více,protože soud i částečnězastavil exekuci,protože jsem soudu předložila doklady o splácení dluhu v měsíčních splátkách a přesto mě opravněný předal exekutorovi.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

podejte návrh soudu aby rozhodl o odblokování bakovního účtu v případě, že to exekutor sám neudělá. Jako přílohu přiložte výpis z účtu ze kterého bude zřejmé, že na účtu je dostatek peněz k umoření pohledávky.

Další možností je zaslání výzvy exekutorovi, aby konal a v případě nekonání, že budete informavat věřitele o nečinnosti exekutora.

V případě konkrétní právní pomoci či další informace mě prosím kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz

Číst více »

Majetkové vypořádání při rozvodu dohodou

DOTAZ

Dobrý den,

s manželem žijeme odděleně několik let.Já zůstala sama s dětmi,on si založil rodinu novou.Nyní chceme podat návrh na rozvod dohodou.V návrhu se uvádí veškerý majetek -družstevní byt,nábytek,elektronika+auto zakoupené v době kdy jsme žili již odděleně,ovšem z manželovo strany není jediná zmínka,že by něco vlastnil(navzdory tomu,že vydělával velmi dobře).Navíc jsem zjistila,že si vzal úvěr min.na 200000Kč(nevím kdy,od koho).Nechce se mi takové majetkové vyrovnání podepsat.Měl by manžel v návrhu uvést i svůj nabytý majetek od doby co jsme se rozešli a své půjčky či dluhy?Děkuji předem za Vaši odpověď.E.K.

 

 

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

takový návrh skutečně nepodepisujte. Je třeba uvést všechen majetek, který je ve společném jmění manželů, tedy pořízen v době manželství bez ohledu na to, zda jste spolu žili či nikoliv. Není přeci problém, aby majetek byl ve smlouvě uveden s tím, že připadá celý manželovi a stává se jeho výhradním vlastníkem V tom žádné riziko pro něj ani pro Vás nevidím, spíše naopak, si nebudete moc následně klást na tento majetek nárok. To samé platí o závazcích. Nezapomeňte, že se jedná o závazky ve společném jmění a za určitých okolností za ně můžete být odpovědná.

K tomu bych ještě doporučoval uzavřít dohodu o výhradní odpovědnosti za splácení závazků apod.

Pokud by jste potřebovali odbornou právní pomoc v uvedených věcech či další informace, kontaktujte mě na mail: mojepoplatky@seznam.cz

 

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU