Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

Darovací smlouva

DOTAZ

Dobrý den.

 

Chtěla bch se zeptat,zda mám nějakou možnost ve věci darovací smlouvy.

 

Cca před 5.ti lety jsem bratrovi darovala byt,poněvadž jsem si tehdy říkala ať taky něco má a v tu dobu v něm sám bydlel.Dnes se ovšem dovídám,že byt je prázdný,jsou na něm dluhy,byt je již na katastrálním úřadě přepsán jako zástava vůči nějaké bance.

 

Teď přišel s tím,že ho prodá,což já dovolit nechci a snad uvažuji,že když je zastaven prý snad údajně u GE Money Bank,tak ho ani prodat nemůže.Bratr se totiž dostal do velkých finančních problémů,ale vlastní vinou,tudíž se mi jeho nakládání s nemovitostí jako takovou zcela nelíbí.

 

Tak se ptám,zda je vůbec nějaká možnost v takovém případě žádat o vrácení daru.

 

 

Předem děkuji

S Pozdravem  Sedláková

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

žádat o vrácení daru můžete i nyní, ale je třeba k tomu mít vážné důvody a musíte prokázat, že se k Vám bratr chová nemorálně, v rozporu s dobrými mravy apod. Samotné zastavení či prodej nemovitosti není důvodem k nároku na vrácení daru. Záleží také jak byla koncipována darovací smlouva. Pokud tam nemáte žádné ustanovení, které by tuto věc řešilo, tak mám obavu, že by taková snaha byla naúspěšná

Číst více »

rozvod

DOTAZ

Dobry den chtel bych se rozvest a ziskat dceru do sve péče jakou má otec šanci že mu dítě svěří?Duvod je že mě manželka podvádí.Dále bych se chtel zeptat jaky mam narok na majetek kdyz je psaný na manželku ale hypotéka na mě a všechny výdaje platim sám od hypotéky až po pladbu za tv a dum sem sám rekonstruoval na vše mám doklady.Děkuji za odpověd:

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

nebudu Vám zakrývat, že otec má výrazně menší šanci získat dítě do péče než jeho matka. Nicméně 10 procentům otců se to podaří. Možná je také alternativa střídavé péče, kdy je dítě část měsíce u otce a stejnou část doby u matky. Záleží na konkrétní okolnostech, jako je Váš vztah se synem, chováním manželky ve vztahu, její vztah k dítěti, k rodině..

Co se týká majetku, potřeboval bych vidět doklady, dále zda byl majetek pořízen v době manželství, nebo ho manželka pořídila před uzavřením naželství a jakým způsobem (dědění, koupě, dar).

Dle toho můžeme stanovit nějakou strategii pro další postup.

Požadované informace mi zašlete na mail: profipravnik@gmail.com

S vřelým pozdravem
Mgr. Miroslav Zeman

Číst více »

VZP poplatky

DOTAZ

Dobrý den, Domnívám se , že syn neplatí poplatky na VZP / nechodí do práce ani není registrován na úp/ . Je pravda , že když zaplatím dlužnou částku sama, bez upozornění nebude tam ještě penále? Jak se penále dá spočítat ? Dájí se domluvit splátky bez dalších poplatků?

Děkuji Štolpová

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

možné to samozřejmě je, ale vše je to o jednání. Zvlášť pokud projevíte zájem celý dluh zaplatit a domluvíte si schůzku s příslušným odpovědným zaměstnancem VZP, pak by mohlo být jednání v tomto duchu úspěšné. Uzavřete dohodu o splátkách či odkladu splátek a zároveň písemně požádáte o prominutí penále.

S pozdravem

Mgr. Miroslav Zeman

Číst více »

výživné

DOTAZ

Dobrý den. Jsem rozvedená 13let a za celou tu dobu jsem od bývalého manžela nedostala na syna ani korunu. Aby nemusel platit dal výpověď v zaměstnání a byl na úřadu práce. Soud mu nic neurčil, protože byl sociálně slabý. Vysmíval se mi a stále vyhrožoval. Dělal však dál a to na černo a ještě k tomu,jako hudebník, vydělával 3x týdně po restauracích. Teď má jít do důchodu. V roce2009 jsem se provdala. Mohu žádat o zpětné vyučtování výživného? Syn, 17let, se učí ve čtyřletém oboru a chce výš. Náš společný výdělek činí 22.000Kč měsíčně, za byt a ostatní poplatky dáme 10.000Kč. Nerada bych něco opoměla a také protože mému manželovi stále vyhrožuje zabitím. Děkuji Willertová

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

žádat o zpětné výživné určitě můžete a také to udělejte, protože takový návrh Vás nic nestojí. Nevím co bylo příčinou zamítnutí Vašeho nvárhu v minulosti, nicméně nový návrh by měl být jistě profesionálně a kvalitně sepsaný. Měla by jste do návrhu uvést všechny důležité okolnosti, důkazy, náklady na výživu, vzdělání, ošacení syna apod. Dobrý návrh je nejdůležitější dokument, dle kterého si na Vás soudce již od počátku dělá určitý názor a náhled.

V případě zájmu o právní pomoc mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

Mgr. Miroslav Zeman

advokátní kancelář

Číst více »

darovací smlouva

DOTAZ

Dobrý den maminka mi chce darovat rodinny dům,ale mám ještě sestru a maminka chce abych sestru vyplatila určitou částkou do pěti let ,lze toto zapsat do darovací smlouvy a nebude tato částka zapsána v katastru nemovitosti jako dluh.Děkuji za odpověd

ODPOVĚĎ

Vážená  paní Buršíková,

toto ustanovení do darovací smlouvy jistě zapracovat jde. Záleží jak konkrétně by jste jí vyplácela, tedy zda by se jednalo o splátky nebo jednorázovou částku do pěti let. Zároveň se to musí do darovací smluvy zakomponovat takovým způsobem aby nebyla narušena její struktura, protože darování je neúplatný převod. Ale je samozřejmě možné zvolit nejvhodnější řešení, aby byl závazek dostatečně ošetřen a zároveň aby nebylo ohroženo Vaše vlastnické právo.

Pro převod nemovitosti Vám nedoporučuji používat tzv. vzory, protože tyto smlouvy jsou kontrolovány právníky na katastru a jakákoliv chyba v určení předmětu nemovitosti či jiných náležitostí může mít za následek zamítnutí návrhu na vklad.

Pokud by jste chtěla celou záležitost vyřešit přes naši advokátní kancelář, mohu Vám celou věc včetně zapracování vypořádání a dalších náležitostí - např. sepsání návrhu na vklad apod. za celkovou částku 2 500,- Kč. U této smlouvy nebudete muset hradit žádnou darovací daň ani znalecký posudek, takže tato částka bude celým Vaším nákladem za bezproblémový převod nemovitosti.

S vřelým pozdravem

Mgr. Miroslav Zeman

advokátní kancelář

Číst více »

Hrozící exekuce

DOTAZ

Dobry den, zhruba pred osmi lety jsem mel studentsky uver u banky, ktera zahy zanikla. Jeste pred jejim zanikem jsem mel problem tento uver splacet. Asi dva roky pote, se ozval spravce konkurzni podstaty a chtel po me zbytek dluhu doplatit. V te dobe jsem byl ve spatne fin. situaci a nezaplatil jsem. Chci se zeptat, jestli jeste pred pripadnym podanim exekuce na moji osobu mi prijde nejaka korespondence od soudu ( platebni rozkaz,...), podle ktere zjistim, jak vysoky je dluh a komu jej zaplatit. Rad jej zaplatim, problem je ze v tuto chvili neznam ani vysi dluhu, ani komu jej zaplatit, kdo byl tim konkurznim spravcem si uz nevzpominam, dopis od nej jsem nekde ztratil. Dekuji za odpoved.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

pokud ještě žádný rozsudek vydán nebyl, pak ho patrně ještě obdržíte, nicméně by byl dobré se podívat, zda již nebyl nárok promlčen, zvlášť pokud se jedná o takto dlouhou dobu. Máte alespoň nějaké dokumenty, které by nás mohly vést k věřiteli, kterému by se měl dluh zaplatit? Čekání na případný rozsudek totiž může tuto částku zbytečně ještě zvýšit.

Číst více »

svatba-zvýšení alimentů

DOTAZ

Dobrý den

Jsem s přítelem již přes dva roky a chtěli by jsme se vzít.Přítel má však syna z prvního manželství.Mám strach že nám začnou počítat oba platy pro vyměřování výživného a už ted žijem z ruky do h...Platíme nájem a leasing na auto ...Prostě normální mladá rodina.Je mi jasné že auto je nadstandard,ale přítel ho potřebuje k práci.

Nechápu proč bych měla živit ještě cizý rodinu.|Když si nemohu dovolit skoro ani tu svoji kvůli prohřešku přítelova mládí.

Svatbu bych ale také chtěla i třeba kuli hypotéce do budoucna...Dá se nějak bránit tomu aby nám pak nepočítali oba platy????Děkuji za radu jesi vůbec nějaká je mimo té žít dál na hromádce

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

řešení existuje a je poměrně jednoduché. Po svatbě si ponechejte každý jiné trvalé bydliště. I přes manželství totiž nemusíte bydlet ve společné domácnosti - pokud to sami nepřiznáte. A pokud není společná domácnost není ani společný příjem.

- to je první část řešení

Druhou částí řešení je dohoda o výhradní odpovědnosti za závazky a tedy dohoda o oddělených příjmech,

kterou si ještě před manželstvím uzavřete a kterou případně prokážete, že máte oddělené rozpočty a každý z vás je odpovědný za své závazky.

V případě potřeby právní pomoci mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

Mgr. Miroslav Zeman

Číst více »

Exekúcia

DOTAZ

Dobrý deň, momentálne riešime v rodine dosť závažný problém a nakoľko žijem v Slovenskej republike a ostatná rodina, od ktorej problém pochádza v Čechách potrebovala by som poradiť. Nevlastný brat môjho priateľa (majú spoločnú matku)sa dostal do finančných problémov. Zostal dlhodobo chorý a mal niekoľko úverov, ktoré neplatil. Dĺžna čiastka sa vyšplhala na sumu cca 300000,- Kč. V dohľadnej dobe bude u neho vykonaná exekúcia. Nevlastní nijaký nehnuteľný majetok a to čo má určite nestačí na zaplatenie dlhu. Zaujíma preto či sa bude ďalej exekúcia posúvať na príbuzných alebo sa ich to netýka. Jeho brat sa pokúsil už kvôli tomuto o samovraždu - neúspešne ale mohol by to zopakovať. V tom prípade by sme mohli túto dlžobu zdediť. Dá sa vzdať takéhoto dedičstva? Snažíme sa im pomáhať ako môžeme ale brat môjho priateľa už rezignoval a nechce nič riešiť. Poraďte mi prosím ako máme postupovať ďalej. Ďakujem Zuzana Kudrová

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

žádný příbuzných se jeho dluh určitě netýká a exekutor, případně vyřitel nemá právo požadovat uhrazení po někom jiném.

 

Číst více »

Nový dotaz

DOTAZ

Dobrý den, jsme rozvedeni, paní opustila domácnost a žije jinde ,ale polovina družst. bytu je logicky její a je zde nadále hlášena. V současnosti začal soud o rozdělení SJM a určení komu připadne byt. Míním ji vyplatit , ale nechce přistoupit na dohodu, tudíž toto určí asi soudem stanovený znalec. To vše vím, ale mezi tím jsem se dozvěděl, že má dluhy - vysoké a že i byla u soudu pro nesplácení. Dluhy jsou sice její , ale jak vím , dle vaší poradny-  asi půjdou po našem majetku a i bytu, ač tu nebydlí. Byl jsem u soudu, kde se toto mělo řešit - tedy byt a SJM, ale k soudu paní nepřišla. Další stání je za měsíc a ikdyž bych byt vysoudil a chtěl paní vyplatit, může protinávrhy vyřešení protahovat a oddalovat dořešení celé situace, třeba i o půl roku a tím může nabýt právní moci ten předchozí soud o jejích dluzích a mohu tu mít exekuci. Ač se snažím o řešení, to asi nikoho v případě jejích závazků - dluhů - případného exekutora zajímat nebude. Je tu procesní prodleva - můj soud o určení vlastníka bytu a neúměrně dlouhé řešení po rozvodu a možnost mezi tím nabytí právní moci jejího dluhu.

S tím souvisí vlastně můj dotaz, jak se bránit u dalšího soudního stání, jak apelovat na okamžité řešení - u paní soudkyně - aby rozhodla komu připadne byt a pokud bych jej dostal já, jak co nejrychleji dosáhnout toho, aby se paní z bytu odhlásila, ač se jí nejspíše do toho nebude chtít, jak správně popsat situaci, aby nedošlo k dalšímu odročení, když jsem nebyl účastníkem jejího soudu o jejím dluhu, nemám v ruce žádný papír o jejích dluzích , jen o nich vím...

Ne že by můj advokát nedělal co má, je to opravdu v souběhu soudů a nemožnosti okamžitě řešit situaci a tím se cítím poškozen, pokud mezi tím pro její soud a její dluhy půjdou po mě a dětech jen pro její nechuť cokoliv řešit a čekání, zda by někdy později nedostala snad více za polovinu bytu. Vyplatil bych jí do týdne, ale nechce na dohodu přistoupit a ani se mnou nekomunikuje . děkuji za radu.

 

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

pokud se týká exekuce na Vás movitý majetek, pak se dá situace poměrně kvalitně řešit a překážkou ani není, že je tam paní dosud hlášená.

Horší je to v případě samotného bytu. Družstevní podíl také podléhá exekuci. I když v případě exekuce se celý podíl okamžitě velmi znehodnotí. Polovinu bytu totiž nikdo nekoupí a tak se můžete i z důvodu exekuce k té druhé části dostat za určitých podmínek poměrně snadno. Nicméně předpokládám, že nemáte žádnou předmanželskou smlouvu nebo zúžení společného jmění a tak je problém v tom, že exekutor by musel obstavit celý podíl. Bylo by pak otázkou zda by byla možná nějaká dohoda.

Doporučil bych Vám v současné situaci nechat si na vlastní náklady vytvořit znalecký posudek pro tržní cenu bytu. A tento znalecký posudek nejlépe od soudního znalce dodejte soudu jako důkaz s návrhem na vynesení rozsudku, tedy s vyplacením poloviny částky určenou znaleckým posudkem. Myslím, že pak už nebude důvod rozhodnutí oddalovat. Zvlášť, když protistrana na jednání nechodí.

Číst více »

exekuce

DOTAZ

Dobrý den, mám takový dotaz: máme dceru, která je vdaná již 11 let a trvale bydlí v zahraničí, má ale stále hlášen trvalý pobyt v ČR u nás - rodičů. Pokud to bylo možné ze zákona, vždy jsem žádala o osvobození z obecních poplatků - tím jsem avizovala její trvalou nepřítomnost na hlášeném bydlišti, také ve volebních seznamech je dokladována její nepřítomnost - nikdy se voleb od odstěhování neúčastnila, není ani účastnicí zdravotního pojištění - řádně požádala o přerušení plateb z důvodu dlouhodobého pobytu v zahraničí. V našem domě jí prakticky nic nenáleží. Mohla by nastat eventualita, že by si vzali s manželem hypotéku a nespláceli ji. Mohli bychom se obávat ev. exekuce? Jaké nabízíte řešení k odvrácení takovéto ev. situace. Děkuji za odpověď. Vlková

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

ano taková eventualita by byla možná. Exekutor ani nebude mít jiné možnosti, než provést exekuci v místě trvalého bydliště. V takovém případě budete muset prokázat, že věci, které se ve Vaší domácnosti nacházejí jsou Vaším výhradním majetkem a ne majetkem Vaší dcery. Sama tušíte, že prokázat vlastnictví majetku zvlášť po dlouhé době je někdy takřka nemožné, ale máme řešení, které by Vám mohlo pomoci.

Pokud máte zájem kontaktujte mě na mail: profipravnik@gmail.com

a zvolíme nejvhodnější řešení.

Mgr. Miroslav Zeman

Číst více »

Grenger s.r.o.

DOTAZ

Dobrý den, mám dotaz ohledně firmy Grenger s.r.o. Dne 12.1.2010 jsem u nich podepsal smlouvu na půjčku. Smlouva má mít platnost 3 měsíce tj. do 12.4.2010. Po celou dobu až do dnešního dne se mi vůbec neozvali. Příšel mi dnes dopis normalně poštou nebyl doporučený. Je to odstoupení od smlouvy z důvodu podvodů. Udajně jsem neuvedl na žadosti všechny mé splátky. Byli tam na jiné splátky jen 2 kolonky. Po otevření jsem zjistil, že chcou po mně úhradu celkem 15000 Kč. Je to pokuta 10 000 za zamlčení dalších závazku a 5000 za administrativní zpracování. Na faktuře jsou datumy úhrady na 29.1.2010 což je před dvěmi měsíci. Tahle ta firma svým potenciálním klientům strhavala inkasem poplatky za zpracování jako větší částky než měli. Měli jsme si nastavit inkaso u banky a potvrzené jim zaslat se smlouvou zpět.  Ge money bank na ně podala trestní oznamení je to i má banka. V obchodním rejstříku mají napsané jako předmět podnikání výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona, a jako předmět činnosti pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. A všechny spory chcou řešit rozhodčím soudem. Chci se zeptat jaká je možnost se bránit a jestli mají na takové jednaní právo. Vím, že jsem podepsal navýhodnou smlouvu.Děkuji předem za odpověď.

 

Dne 2.4.2010

ODPOVĚĎ

Dobrý den

to je velký problém. V případě, že jste si ve smlouvě podepsali konkurenční doložku, tak se toho moc dělat nedá.

Jedinou možností je zkusit na ně zatlačit nějakou výzvou k upuštění od jejich jednání a návrh smíru, kterou

jim zašlete nejlépe prostřednictím advokátní kanceláře, jinak jste ve velmi nevýhodné pozici.

Číst více »

darovací daň

DOTAZ

Dobrý den, potřebovala bych zodpovědět tuto otázku.Moje matka měla bratra (tedy mého strýce), který zemřel.
Jeho manželka (tedy moje teta ) po něm zdědila dům, který by mi chtěla darovat. Je v tomto případě třeba provádět 
znalecký odhad a platila bych darovací daň? Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ

Přeji Vám příjemný den,

otázku Vám mohu zodpovědět přesně. Vaše teta Vám může nemovitost darovat aniž by jste musela podávat daňové přiznání k dani darovací, znalecký posudek a odvádět darovací daň.

Od této daně jste jako osoby ve II. skupině příbuzenství osvobozena.

Je ale vhodné tuto věc do smlouvy přímo dobře zapracovat, aby neměl finanční úřad, ke kterému se darovací smluva dostane nějaké pochybnosti a zbytečně si Vás nezval k vysvětlení.

Pokud by jste měla zájem o vyřízení celé transakce včetně vypracování darovacích smluv, návrhů na vklad do katastru nemovitostí i samotné vyřízení transakce na katastru nemovitost, aby jste se stala brzy a bez problémů vlastníkem nemovitosti mohu Vám celou věc nabídnou prostřednictvím naší advokátní kanceláře za částku 2 500,- Kč (včetně poplatku na katastru)

V případě zájmu mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

S vřelým pozdravem

Mgr. Miroslav Zeman

Číst více »

alimenty

DOTAZ

zdravim chtela jsem vas pozadat o to ze bejvala zena meho muze zada o navyseni s 2500 na 7000 na 2 deti 13 a 16 let jeho plat je kolem 15tis a tuto castku zada o nekolik mesicu zpet je mozne ze toho u soudu dosahne a proc se staraji o muj prijem ja jsem ji ty deti neudala je to nespravedlivy zasah do meho zivota

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

oni to požadují z důvodu, že máte společnou domácnost. Ale tato věc se dá řešit. Navrhované výživné je poměrně vysoké a vzhledem

k příjmům Vašeho manžela neadekvátní.

Kontaktujte mě prosím na mail: profipravnik@gmail.com

a pokusíme se zvolit nějakou nejvýhodnější strategii aby tuto přemrštěnou částku nevysoudila.

Mgr. Miroslav Zeman

Číst více »

neplacení výživného na studenta

DOTAZ

Chtěla bych se optat.Jsem rozvedená a starám se po rozvodu o syna(21)Syn se první rok nedostal na vytouženou fakultu a tak z Gymnázia odešel na VOŠ v místě bydliště.Po půl roce školu přerušil a šel pracovat a řádně platil daně a soc a zdr.To bylo do září, kdy zase nastoupil na UNI.Je dobrým studentem a chtěla bych aby školu dokončil, ale nemá z čeho žít. Já jsem nezaměstnaná.Otázka zní: je toto důvodem k nevyplácení výživného ze strany jeho otce, který se ohrazuje, že mu neplatí protože nemusí a protože přerušil studium?Děkuji.Už mu dluží od prosince 14tisíc.Synovi vysvětluje, že nemá.Je to hodnej kluk.Nechce ho dát k soudu...je to přeci jeho otec, kterého má také rád.Poraďte.Děkuji.T.Hegerová

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

jako student, který celodenně studuje na VS a připravuje se tak na své budoucí povolání a současně si nevydělává je důvodem k nároku na výživné. Samozřejmě nemá nárok na výživné v době kdy pracoval.

Mám obavu, že bez soudu či jeho hrozby to nepůjde. Ale otce samozřejmě nejlépe znáte Vy, takže víte co na něj skutečně platí.

Pokud nechce nyní Váš syn dát přímo návrh k soudu, který by ale mohl kdykoliv stáhnout v případě, když by otec zaplatil, tak mohu doporučit oficiální výzvu písemnou od advokátní kanceláře, kde bude otec rázně upozorněn na důsledky neplacení výživného, možnost podání žaloby a dalších sankcí a myslím že i takto koncipovaná výzva by mohla ke splnění jeho povinností stačit.

Číst více »

Soud s bývalým zaměstnavatelem

DOTAZ

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím dotazem. Již 2 roky se soudím s bývalým zaměstnavatelem o doplnění Potvrzení o zaměstnání, vydání Potvrzení o zdan. příjmech za r. 2008, proplacení 1,5 dne dovolené. Za tu dobu proběhlo jedno stání, kde jsem provedla doplnění podání žaloby a došlo k odročení. Další stání se nekonalo z důvodu nemoci soudkyně, která potom odešla na matěřskou dovolenou. Věc převzal jiný soudce a další staní bylo nyní, kdy žalovaný vznesl námitku. že věc má projednávat krajský a ne okresní soud z důvodu a teď se omlouvám odvolával se na nějaký paragraf, ale šlo o insolventnst. Tak je další jednání odročeno na neurčito a věc podstoupena Nejvyššímu soudu (omlouvám se, pokud je to někam jinam). Máme se pokusit dohodnout. Můj dotaz tedy zní, co vše mohu na žalobci požadovat za náklady: úhrada ušlého výdělku při účasti na soudích řízeních, jízdné, soudní poplatky, poštovné, právní konzultaci, úroky i poplatky dle  NV 163/2005 (úroky vycházejí v deseti až sto korunách, ale poplatky ve sto až tisíci korunách). Jak se takové to dohody uzavírají a na co je třeba myslet? Děkuji za Vaši laskavou odpověď.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

vše probíhá tak, že připravíte písemný návrh dohody,kterou doporučeně zašlete zaměstnavateli k vyjádření a dáte mu na vyjádření lhůtu. Tento návrh a výzvu k uzavření dohody musíte koncipovat tak, aby z něj byla zřejmá snaha o dosažení dohody a to, že v případě odmítnutí bude mít toto odmítnutí vliv na posuzování soudu.

Takováto dohoda musí mít mnohé náležitosti.

Požadovat můžete věci na které skutečně máte nárok.

Pokud by jste potřebovala pomoci s vypracování návrhu dohody, resp. jednání se zaměstnavatelem, tak mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

 

Číst více »

Uznávací prohlášení

DOTAZ

Dobrý den, prosím Vás o radu, která se týká smlouvy o půjčky a následného uznání dluhu. Před lety jsem zapůjčila částku ve výši cca 500.000,- Kč příteli a jeho rodičům, smlouvu o půjčce jsem sepsala s přítelem. Dluh nemohl v dané době zaplatit, a tak Uznávací prohlášením (sepsané u právníka) dluh převzala na sebe matka přítele, neboť i část peněz byla půjčená jí. Uznávací prohlášení bylo podepsáno v listopadu 2007 na dlužnou částku s tím, že pokud matka přítele nezaplatí dluh do konce roku 2008, od ledna 2009 se zavazuje zaplatit smluvní pokutu ve výši 0.1% denně z dlužné částky. Matka přítele mi dodnes splácí dluh ve splátkách nestejné výše. Sice uhradila již nějakou část dluhu, ale vzhledem k výši smluvní pokuty její dluh vzrostl o dalších 60.000,- Kč. Od sepsání Uznávacího prohlášení mě zastupuje právník, který požaduje odměnu ve výši 10% z vymožené částky, kterou mu posílám. Ale proč se na Vás obracím. Již několik měsíců mi právník tvrdí, že se žalobou musíme počkat, není si jist, zda-li by soud dluh potvrdil, hlavní prý je, že matka přítele dluh splácí. Já bych byla ale ráda kdyby se věc už ukončila (od sepsání původní smlouvy o půjčce uběhlo 10 let). Matka přítele je sice ve starobním důchodu, ale nadále pracuje a vlastní několik nemovitostí. Právník mi tvrdí, že pokud podám žalobu, budu muset uhradit poplatek ve výši 2% z dlužné částky. Jsem rozvedená a starám se sama o 18-letého syna, výživné nedostávám, můj plat je sice docela slušný, ale po zaplacení podnájmu a úvěrů mi zbývá ze mzdy pouze 3500,- Kč a z této částky nemohu na soudní poplatek ušetřit. Peníze, které dostávám od matky přítele jako splátku používám k živobytí. Právník mi sdělil, že vzhledem k výši mého platu nevidí úspěch v možnosti prominutí soudního poplatku.
Velice Vás prosím o zodpovězení několika otázek:

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

jako první věc bych potřeboval vidět zmíněné prohlášení a další dokumenty, které s dluhem souvisí.

Tedy i původní smlouvu o půjčce. Je to důležité z hlediska posouzení, zda nový krok nezhoršil Vaše postavení

pro vymožení dluhu.

Jinak mi jsou některé okolnosti podezřelé, protože ty informace nejsou úplně pravdivé.

Je pravda, že soudní poplatek jsou 4 % z dlužné částky, nicméně bych viděl mnohem optimističtěji případné prominutí či snížení soudních poplatků.

Další věc je, že vůbec nevadí, že někdo splácí. Pokud nesplácí řádně, máte nárok požadovat uhrazení celé dlužné částky a to i pomocí soudu. Soud samozřejmě rozhodne ve Váš prospěch, protože ta částka je v podstatě nesporná a hrozící exekuce přinutí matku přítele uhradit celý dluh, jinak přijde o část svého majetku. To je standardní postup.

Spíše mi přijde jako hlavní důvod to, že současná situace může právníkovi z finančního hlediska vyhovovat více, než případné jednorázové vymožení dluhu.

Výše odměny právníka je samozřejmě Vaší dvoustrannou věcí, nicméně Vámi naznačené podmínky jsou poměrně exkluzivní.

V případě zájmu o další informace či konkrétní právní pomoc mě prosím kontaktujte na mail:

profipravnik@gmail.com

 

Číst více »

Pohledávka

DOTAZ

Dobrý večer,

chci se zeptat,jsem podnikatel a v loňském roce jsem pracoval pro člověka,který si mě najal i s mýma lidma.Prováděli jsme pro něho zakázku od 15.8.2009 do 1.9.2009 v Praze,tato zakázka proběhla bez problémů jediná věc,kde byla těžší domluva bylo zaplacení faktur,které byly vystaveny ke splatnosti 15.11.2009 do dneška je sice tato faktura uhrazená i když poslední doplatek byl nedávno.Ale od 1.9.2009 jsme ještě pro tohoto člověka pracovali na další zakázce v Brně až do 7.1.2010,kdy jsem byl už nucen ukončit činnost na těchto zakázkách z důvodů neplacení faktur a vyčerpání svých osobních financí na které jsem ho upozorňoval.Já jsem svým lidem zaplatil dle dohody,kterou jsem měl s nima a dnes jsem bez pěněz a nemůžu se pustit do dalších zakázek z důvodu nedostatku peněz,ale při tom tento člověk mně dluží zhruba čtvrt miliónu a když jsem mu poslal upomínky,tak se ozval po měsíci přesně 15.2.2010,že jsem odešel od nedodělané zakázky a ještě jsme neodborně prý provedli práci.A když jsem se ho ptal proč mě nevyzval k opravám prací námi provedených tak tvrdí,že mě vyzíval po telefonu a při tom to není žádná pravda a písemně mně nic neposlal.Tak jsem na to reagoval,aby mně dal teda zápis závad které jsme způsobili na to mi dne 24.2.2010 předal stavební deník s výpisem závad ze dne 4.12.2009,které mu zapsal stavbyvedoucí a k tomu dopis vyzívající k provedení oprav k datu 18.12.2009.my jsme při tom byli na této stavbě do 7.1.2010 a do té doby jsem neviděl žádný takový výpis závad.A s těmito závadami mi předal stavební deník,kde má napsané provedené opravy,ale nejsou podrobně popsány,kde byly prováděny a co bylo prováděno.A u některých dní mu chybí výpis pracovní činnosti a má pouze napsaný montéry na stavbě přítomný a k tomu hodiny,ale co ten den měli za pracovní činnost není ani poznámka a takovéto zápisy jsou podepsány stavbyvedoucím.V tomto deníku má vypsáno 940 hodin za 22 dní prací a požaduje přesně částku co mi dluží.My jsme to montovali ve 3 lidech 1056 hodin 3 měsíce.

Od tohoto člověka mám podepsané 2 faktury a 2 faktury mu byly předány  přímo do ruky,které měli splatnost,první dvě faktury v loňském roce 15.12.2009 a poslední dvě 4.2. a 20.2.2010.K těmto fakturám mu byly předány stavební deníky a podrobné výpisy vyučtování faktur.

Chci se zeptat,zda-li mám šanci proti takovému člověku i když má za sebou stavbyvedoucího,abych získal peníze za odvedenou práci nebo alespoň za vynaložené náklady na těchto zakázkách jako jsou výplaty lidem a náklady benzínu a nařadí.Když mě teto člověk řádně nevyzval za takovou dobu.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

určitě tu šanci vidím. Z jejich strany bylo uděláno dost chyb a tak může jejich argumentace skutečně vyznít jako výmluva. Určitě bych potřeboval vidět smlouvy o dílo na základě nichž byla práce vykonávána a související dokumenty, abychom mohli zvolit správnou strategii.

Dokumenty mi zašlete či mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

Mgr. Miroslav Zeman

advokát

Číst více »

Zaměstnavatel neplatí

DOTAZ

Dobrý den,

mám dotaz. Zaměstnavatel je v insolvenci a již 4 měsíce jsem nedostala mzdu. Na mé dotazy mi zaměstnavatel odpovídá, že  nemá peníze a zaplatí až budou...Vím, že mám možnost  okamžitě zrušit PP "na §56", ale to já nechci. Je mi přes 50 let a těžko bych hledala nové místo. Chci se proto zeptat, jestli existuje nějaká jiná možnost "po dobrém" donutit zaměstnavatele doplatit mzdu? 

A ještě se chci zeptat, pokud je firma již několik  měsíců v insolvenčním řízení,  ale soud (pověřený asistent soudce) stále nic nerozhodl -  je stanovená nějaká lhůta k vyřízení věci?  Stále se  připojují  další a další  věřitelé, firma občas někomu něco splatí nebo dohodne splátkový postup, některý z věřitelů občas stáhne zpět svůj insolvenční návrh, ale v podstatě se nic dalšího neděje...je to vpořádku?

Děkuji moc za odpovědi. Adéla

ODPOVĚĎ

Dobrý den

asi ideální by bylo, pokud by jste se nechala zastupovat nějakou advokátní kanceláří, která by do jednání se zaměstnavatelem vešla. Pokud si z Vás zaměstnavatel nic nedělá, tak v takovém případě by věc musel začít nějak řešit.

Zaměstnavatel totiž ví, že jste v postavení, kdy sama moc možností k řešení nemáte.

Pokud by jste potřebala pomoc kontaktujte mě na mail: profipravnik@gmail.com

 

Číst více »

Darovací smlouva

DOTAZ

Dobrý den,

můj dotaz se týká darovací smlouvy, kde nám /manželé/ chtějí rodiče darovat 1/2 rodinného domu bez dalších

nemovitostí a pozemků, které s tímto sousedí.

Bude nějaký problém s Katastrem nemovitostí?

Děkuji

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

s katastrem může být problém ve chvíli, kdy bude ve smlouvě nějaká chyba nebo tam nebudou řádně dokumentovány a popsány převáděné nemovitosti.

Záleží také jak je nemovitost, která se převádí zapsána v katastru nemovitostí.

Doporučuji se s celou věcí konkrétně obrátit na odborníka, kdy celé vyřízení transakce, včetně zápisu vlastnického práva do katastru nemovitostí

pořídíte již od 2000,- Kč

V případě zájmu o další informace či konkrétní právní pomoc mě prosím kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

Mgr. Miroslav Zeman

advokát

Číst více »

vypořádaní spoločného jmění manželů

DOTAZ

 

 

Dobrý den,

před 2,5 rokem jsme se po 25 letech s manželem rozvedli. Na vypořádaní majetku jsme se teď dohodli. Můj dotaz zní, jestli stačí sepsat dohodu o vypořádaní majetku a podepsat třeba na matrice a je věc vyřešena, nebo je nutné tuhle dohodu ještě odeslat na soud. V případe odeslaní na soud jaký se platí poplatek v Kč ?

Děkuji. Berková

ODPOVĚĎ

Dobrý den

na vzájemné vypořádání vám stačí dohoda a nechat si ověřit podpisy u notáře nebo na poště či městském úřadu. Na soud nic neposílejte. Nejedná se o žádné řízení, ve kterém by měl rozhodovat soud, pokud jste se dohodli.

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU