Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

Žádost o radu

DOTAZ

Dobrý den,
jmenuji se Pavel Duchek a jsem z Chomutova.Dne 4.6.2010,když jsem si chtěl vybrat peníze z bankomatu a na obrazovce mi vyjela částka -40237,-Kč!.Polilo mne horko,jelikož nemám žádný exekuční příkaz,žádné soudní rozhodnutí o nějakých pohledávkách apod.Vůbec nechápu jak a co se stalo.Požádal jsem o radu bezplatnou poradnu a oni mi poradili.Šel jsem tedy na pobočku a tam mi bylo sděleno,že účet je zablokován!!! Na mojí prosbu o sdělení jména exekutora,který blokaci provedl mi paní sdělila,že mi to nesmí říci a že mi prý přijde vyrozumění.A kde nic tu nic.Proto se ptám: to je normální,že někdo někomu zablokuje účet bez předchozího jakéhokoliv upozornění,že někde něco a někomu dluží ( znovu opakuji,že nemám žádné pravomocné soudní rozhodnutí) nechá ho bez finančních prostředků( z čeho nyní zaplatím nájem a inkaso - to mám jít kvůli nezodpovědnosti nějakého exekutora pod most,co budu jíst)?
Protože v bance mi nechtějí sdělit jméno toho kdo mi NEPRÁVEM zablokoval účet a protože já ho ani netuším tak se obrátil na exekutorskou komoru s prosbou,aby mi zjistili kdo a proč tento účet zablokoval!!!Ale žádná odpověď mi nepřišla.Mohl byste mi poradit jak mám nyní postupovat,abych se dostal k penězům? Děkuji Duchek Pavel

ODPOVĚĎ

Dobrý den

obávám se, že bez pomoci advokátní kanceláře se dopředu nepohnete. Výzva advokátní kanceláře má úplně jinou sílu, než Vaše žádost.

Advokátní kancelář tedy Vaším jmeném vyzve buď banku ke sdělení věřitele či exekutorského úřadu, který exekuci nařídil a nebo se pokusí

informaci zjistit jiným relevantním způsobem.

Pak už bude na dalším jednání a informacích jak exekuce vznikla a na jakém základě.

Měnil jsste v poslední době adresu pobytu či adresu trvalého bydliště?

V případě zájmu o právní pomoc mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

Dá se nějak bránit proti neplacení alimentů pokud druhá strana prostě platit nechce?

DOTAZ

Dobrý den,

 

četla jsem váš článek o placení alimentů.

Otec mé dcery se mi vysmívá,že mi platit nebude a nikdo ho k tomu nedonutí.

 

 

Měla bych 2 dotazy:

1) rozumím tomu správně,že pokud otec tři měsíce neplatí a čtvrtý měsíc pošle např. 500kč

je nepostižitelný a může to tak praktikovat do nekonečna?

2) pokud je otec dítěte jednatelem firmy a jinou činnost se mu prokázat nepodaří z čeho posuzuje

soud? Z obratů firmy? (firma mimojiné platí leasing na auto a kamion - takže asi musí mít z čeho to zaplatit) 
A pokud by se nechal zbavit  jednatelství (vše přepsal na svého otce),ale i nadále měl podpisové

právo k účtu firmy a dál firmu zastupoval jaká je v tomto směru možnost?

Děkuju Kopecká

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

rozhodně ne, pokud manžel nebude tři měsíce platit výživné a čtvrtý měsíc zaplatí 500,-Kč a pátý měsíc pošle rovněž 500,- Kč pak jsou splněny podmínky pro podání trestního oznámení, protože manžel dluží čtyřnásobek měsíčního výživného.

U manžela se bude vycházet z jím předloženého daňového přiznání. Je tudíž jedno zda manžel dělá jednatele, nebo je zaměstnán, důležitá bude výše příjmů v daŃovém přiznánání, resp. jeho další osobní majetek, jehož je vlastníkem.

V případě zájmu o právní pomoc mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

sjm

DOTAZ

Dobrý den!

Prosim Vás o pomoc,nevím co mám dělat  a jak vyřešit  tento problem.

Jsem cizinka,manžel je čech,bydlime spolu (3 roky) a máme společne dítě.Rozvadět se nechci, ale dozvěděla jsem se nedávno,že muj manžel před sňatkem měl dluhy a vůbec je nesplácel.Teď  nám každou chvílí klepou na dveře executoři a já se boíim,že přijdu o děti.

A co je nejhorši, že si pořád půjčuje,nereaguje na níc a na nikoho.Do dnes  jsem o tom nevěděla.

Splácim  jeho staré dluhy z mateřske a nezbývá mi na níc jiného.

Poraďte mi ,prosím,co mám udělat ,abych jeho dluhy (ani minulé,ani budouci) nemusela splácet.

Moc děkuji.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

tak předně asi bude nutné manželství rozvést, pokud to nebude mít vliv na právo Vašeho pobytu na území ČR, což by ani nemělo, když máte společné dítě, a vypořádat společné jmění manželů. Určitě by také stálo zato ochránit majetek, který máte jako vybavení své domácnosti a který je exekucí ohrožen. Dále bych také uvažoval o uzavření smlouvy o výhradní odpovědnosti za závazky, aby jste měla alespoň nějakou ochranu..

V případě zájmu o právní pomoc mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

rozdělení majetku po rozvodu

DOTAZ

Dobrý den,

chtěla jsem Vás poprosit o radu.

V březnu 2010 jsem se rozvedla.S mým bývalým manželem jsem bydlela v městském bytě.Ještě před rozvodem  jsem musela s naším 7-letým synem byt opusti a odstěhovat se do pronájmu (docházelo k psychickému týrání mě i syna).

Nájemní smlouvu na tento byt máme oba a stále tam mám trvalý pobyt.Nyní je byt v privatizaci a je možno ho odkoupit do osobního vlastnictví za velmi nízkou cenu.

Bývalý manžel se odstěhovat nechce a proto bych chtěla aby mne z bytu vyplatil.Tržní hodnota bytu je asi 600 000 ,- ,ale on tvrdí že když rozvod nabyl právní moci byl stále byt městský a nemusí mi dát nic.Ještě před rozvodem se platilo členství do družstva,které jsem uhradila.

Můžete mi prosím poradit jak řešit tuto situaci?

Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

jelikož ještě nedošlo k vypořádání společného jmění manželů, ani společného nájmu bytu, pak máte stále nárok byt odkoupit spolu s manželem, pokud se tomu tak již nestalo. Podmínkou bude, že se na koupi bytu budete podílet. Teprve potom můžete požadovat vyplacení vypořádání z tohoto bytu případně požadovat vypořádání celého společného jmění manželů. V úvahu pak přichází i prodej bytu a rozdělení výtěžku z jeho prodeje, ale další postup bychom si museli říct konkrétně a současně stanovit strategii dalších kroků postupu.

V případě zájmu o právní pomoc mě konaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

 

Číst více »

střídavá péče o nezletilé děti

DOTAZ

Dobrý den

mam 3 děti.Prví dítě mám z dřívějšího vztahu .Dvě další děti z nynějšího manželsví.Po 14 letech se rozvádíme.(zatim nebyla u soudu podaná žádost o ukončení manželství,snažíme se dohodnou a dosáhnout nesporného rozvodu)Dohodli jsme se na stídavé péči .Nevíme ,ale jaké podmínky musíme dodržet,aby vše práně vyhovovalo a byla tato dohoda u soudu akceptovana.Nyní bydlíme každý ve svém bytě, děti bydlí se mnou.Zatím o děti pečujeme,že jeden víkend je má manžel a jeden víkend já.Přes prac.dny podle dohody a programu dětí.

děkuji Žáková

ODPOVĚĎ

Přeji příjemný den,

všechny náležitosti, návrhy i nutné dokumenty v jednom balíčku pro celou situaci rozvodu manželství, včetně dohody o vypořádání společného jmění manželů a dohody o úpravě poměrů nezletilých dětí - tedy jejich svěření do péče oběma manželům Vám můžeme vytvořit v potřebné kvalitě v orientační ceně 4 000,- Kč.

Současně navrhneme soudu, aby ve věci nenařizoval jednání a vše proběhlo bez problémů a bez zbytečných docházek k soudu.

V případě zájmu o právní pomoc mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

Mgr. Miroslav Zeman

advokát

Číst více »

Dotaz

DOTAZ

Dobrý den...chci koupit nemovitost v osobním vlastnictví na pozemku obce.Jaký problém by eventuelně do budoucna mohl nastat?Děkuji předem

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

v případě, že budete vše mít dobře ošetřeno a upraveno v kupní smlouvě a neváznou na pozemku žádné zátěže, pak by Vám nic hrozit nemělo.

Otázkou je zda přes pozemek nevede například potrubí, či jiné vedení apod..to už by problém být mohl.

V případě zájmu o právní pomoc mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

Koupě bytu v podílovém vlastnictví

DOTAZ

Dobrý den, nabízí se nám koupě bytu v podílovém vlastnictví, v domě s dalšími 3 vlastníky. Prodávaný byt je v podkroví domu a jediný přístup na společnou  půdu je možný přes tento  byt. Otec současného majitele bytu od ostatnívch vlastníků získal kdysi souhlas k rekonstrukci bytu. Rekonstrukcí však znemožnil přístup na půdu. Současný majitel byt po otci dpstal jako dědictví, sousedům přístup na půdu neumožňuje, pokoušel se vyjednat se sousedy převod do osobního vlastnictví s tím, že by od nich půdu odkoupil. To se mu však nepodařilo. Mluvili jsme s jednou paní, která vlastní sousední byt - půda jí chybí, zatím to neřešili, převod do osobního vlastnictví nechce.

Připadá nám, že to je docela patová situace., ale i tak se ptáme, jestli vůbec je reálné, aby v této situaci byt prodal? Je něco, co by mohl současný  majitel bytu udělat?

Děkuji za odpověď

Cinková

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

byt samozřejmě prodat může, resp. podíl na domě. Pokud byl rekonstrukcí z nemožněn přístup, ale vše proběhlo legálně s potřebnými povoleními, tak mají ostatní spoluvlastníci smůlu, pokud si nezřídí přístup na půdu jiným způsobem.

Číst více »

darování s osvobozením od daně

DOTAZ

Bratr s manželkou mi chtějí darovat dům s přilehlým pozemkem, který mají ve SJM. Bude toto darování osvobozeno od darovací daně, když bratrova žena není mou příbuznou ve II. sk. poplatníků daně? Nebo musejí nejprve zúžit SJM na bratra (jaký je za to notářský poplatek a musí být odhad?) a teprve pak darování provést? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

správně jak říkáte bude nutné uskutečnit zúžení společného jmění manželů. Odhad ceny nemovitosti dělat nemusí, pouze vyjmou ze sjm předmětnou nemovitost jejímž výhradním vlastníkem bude bratr. Zúžení sjs vyjde na cca 3-4 000,- Kč.

Pak Vám může bratr nemovitost bez problémů darovat.

V případě zájmu o právní pomoc mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

Mgr. Miroslav Zeman, advokátní kancelář

Číst více »

výživné

DOTAZ

 

 

Dobrý den,

 

   obracím se na vás s dotazem výživného.Dcera má 19let/3200,-Kč měs. syn 16let/2300,-Kč měs. Od září bude studovat soukromé gymnázium, školné hrazené rodiči 16000,-Kč/rok. Syn je skutečně dobrý, byl přijat bez přijímcího řízení díky velmi dobrým studijním výsledkům do průměru 1,5. Zažádala jsem o navýšení  výživného na syna z důvodu změny poměrů. Chtěla a jsem a chci, aby mi bývalý manžel přispěl polovinou na školné a 1500,-Kč/ měs. více než dosud. Chtěla jsem to vyřešit mimosoudně, nejde to. Exmanžel na to nepřistoupil se slovy, že bude muset tedy syn studovat jinde. Nebude, protože udělám vše proto, aby mé děti studovali řádně a kvalitně. peníze seženu i beztak.Ale proč se mám pořád na 100% snažit jen já?  Mám ještě 20měsíční dceru a když ji bylo 6 měsíců vrátila jsem se do zaměstnání na pozici VIP asistentky v nadnárodní firmě.Bohužel tato pozice koncem roku 2009 zanikla. Jsem tedy opět na MD, na které jsem do září 2010. Žiji s přítelem sice ve společné dopmácnosti, ale on má trvalé bydliště u své manželky, je stále ženatý. Exmanžel má novou rodinu se 2 dětmi, podniká, byt který jsem mu nechala, resp. dala, prodal. Vše jsem u rozvodu nechala. 9 let od rozvodu děti neviděl, neexistují žádné dárky, ani na vánoce a ni o narozeninách. Bydlíme přes kopec. Dnes mi řekl telefonicky, že si děti, dospělé děti neplní povinnosti, že ho nenavštěvují. Že nevidí důvod, proč by jim měl dávat více peněz. Nu protože jak rostou, rostou s nimi potřeby.Poraďte prosím, jak postupovat. Protože každá žádost o navýšení je cestou do pekla.Je to o silných nervech.Zatím jsem to zažila 3x a bylo to šílené.Vzhledem k tomu, že dcera je již dospělá a až by šla na vysokou školu, musela by žádat sama, neudělá to.Skkutečně obě děti nemají na otce dobré vzpomínky.... Bude to poslední můj boj za ně. Předem děkuji.

 Věra

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

v takovém případě Vám mohu jen doporučit ať zmocníte nějakou advokátní kancelář

pro jednání s manželem případně k podání návrhu na zvýšení výživného a dalších záležitostí.

To Vás na druhou stranu také bude něco stát. Nicméně jednou věcí je zvýšení nákladů

dětí, druhou věcí je, zda máte nějaké poznatky, že se zvýšil od posledního rozhodnutí o výživném příjem manžela.

Vzhledem k tomu, že má další vyživovací povinnosti, a teoreticky by se mu snížil prokazatelný příjem,,

pak bude návrh zcela jistě neúspěšný.

V případě zájmu o právní pomoc mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

 

Číst více »

Prosím o radu

DOTAZ

Dobrý den, mám dotaz.
Kamarádku, které je 16 let chytli v supermarketu. Ukradla zboží za 300 Kč.Vše bylo neporušené a vrátila to. Ale zavolala se policie, opsala si občanku a mobilní číslo rodičů.Zavolali rodičům. Otázka zní jak se to bude řešit dál?? Bude se to hlásit na školu?? Prosím za odpověď, mám o ni strach.Nevím, co si mám o tom myslet. Může mít zápis v rejstříku? Děkuji za odpověď.
Klusová

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

v podstatě se nemá čeho bát. Vzhledem k výši škody se jedná pouze o přestupek a kamarádka resp. její rodiče budou muset uhradit pokutu 1000,-Kč

Číst více »

Notářský zápis

DOTAZ

Jaké má výhody notářský zápis, když bych chtěl půjčit peníze. Provádí se notářský zápis u dlužníka v bytě?

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

notářský zápis je především nákladnější. Mám zato, že pokud je dlužník ochoten podepsat notářský zápis, pak zcela jistě podepíše i uznání dluhu s rozhodčí doložkou, kde určíte kohokoliv jako rozhodce pro případné vymožení pohledávky. Toto řešení i v případě využití advokátní kanceláře Vás vyjde řádově na polovinu ceny notářského zápisu v podstatě se stejným účinkem.

V případě zájmu o právní pomoc kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: profipravnik@gmail.com

 

Číst více »

Prodej domu

DOTAZ

Dobrý den,chtěla bych se poradit.Vlastnili jsme s bratrem každý polovinu domu,který jsme se rozhodli prodat.Bratr se obrátil na realitní kancelář a podepsal s ní smlouvu,já jsem tuto smlouvu nepodepsala.Nyní jsme dům bez pomoci té realitky prodali.Může tato realitka požadovat od nás provizi?Děkuji.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

odpověď na Vaši otázku se nachází ve smlouvě s realitní kanceláří. Pokud je tam nějaké omezující ustanovení pro prodej nemovitosti mimo realitku, pak určitě nějaké riziko hrozí, pokud se však nejednalo o výhradní smlouvu, pak se nemáte čeho bát

Číst více »

Rozvod

DOTAZ

Dobrý den,jsem vdaná teprve 4 měsíce.A z manžela se vyklubal chronický žárlivec,nedá se to vydržet.Vyžaduje po mě výpisy podrobné z telefonu,vyšetřuje komu jsem telefonovala.Vše je mu divné,když jdu brzy spát,když jdu do města,prostě vše musim vysvětlovat a když s ním nesouhlasím,vyhrožuje,že podá žádost o rozvod.Máme byt  v osobním vlastnictví,ale byt manžel koupil ještě před manželstvím.Chtěla bych radu,kdyby manžel požádal o rozvod,mám nějakou šanci,aby mi vyplatil pulku z bytu,nebo sehnal jiné bydlení?:Muže mi vyhrožovat,žat se vystěhuji,když jsme manželé a já nebudu souhlasit s rozvodem,dokud nedostanu pul majetku,hlavně za to utrpení a psychické týrání?Mám 2,5letého syna z předchozího vztahu.Díte spolu nemáme.děkuji za radu a za odpověd.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

byt je ve výhraním vlastnictví Vašeho manžela. Vy tedy na něj nemáte žádného práva a manžel Vás ani nemusí vyplatit. Co se týká bydlení,

tak neexistuje ani povinnost manžela hledat Vám nové bydlení. Pokud manžel požádá o vyklizení bytu soud, pak můžete být vystěhována i exekučně.

Nicméně ve Vašem případě i z důvodu, že pečujete o dítě Vám soud stanoví relativně dlouhou dobu pro nalezení nového bydlení.

Číst více »

vklad do katastru

DOTAZ

Prosím, nemáte nějakou vzorovou smlouvu - návrh na vklad do katastru nemovitostí. Chtěli bychom přes darovací smlouvu darovat 2 byty a následně nechat zapsat do katastru nemovitostí.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

před vyplńováním vzorů každopádně varuji. Je příjemné ušetřit například 1500 korun za vypracování kvalitní smlouvy na převod nemovitosti, nicméně

převádíte majetek ve statisícových hodnotách a podstupovat riziko, že smlouvu vypracujete chybně, opomenete důležité skutečnosti a pak Vám smlouvu

někdo zpochybní, nebo Vám katastr zamítne vklad vlastnického práva z důvodu chyb ve smlouvě je zbytečně velké riziko a úspora se Vám tak může proměnit ve desetitisícové ztráty.

Je to samozřejmě jen na Vás, ale žádný skutečně obecně použitelný vzor smlouvy nemám.

V případě zájmu o právní pomoc mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

Mohu darovat dceři nemovitost-bytovou jednotku,kterou jsem odkoupil od města?

DOTAZ

Dobrý den, poprosil bych Vás o radu,zda když jsem odkoupil byt od města, mohu tento darovat mé dceři!

 

Bylo mi řečeno sousedem,že s bytem nemohu nákladat a že je snad zákonem určená doba 1 rok, kdy s bytem nemohu žádným způsobem nakládat!

 

Měl jsem zato, že pokud je byt v mém vlastnictví a jsem výlučným vlastníkem nemovitosti tak že mohu s bytem jakkoliv disponovat,když se jedná o můj majetek!

 

Na katastru žádné omezení vlastnických práv u mého bytu není zapsáno.

 

Takže si myslím,že snad jde jen o mylné pochopení souseda.Prý mu to řekl starosta města, že určitou dobu mají vlastníci omezená vlastnická práva k zakoupeným bytům od města!

 

Předem děkuji za odpověď a přeju pěkný den.

Zdeněk Kolda

Příbram

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

je to úplně jednoduché. Nahlédněte do kupní smlouvy s městem, zda tam nějaké omezení pro další prodej máte. Pokud ne,

tak žádné omezení neexistuje a Vy můžete byt klidně převést. V této souvislosti mě však napadá, že jakékoliv omezení

by se stejně nevztahovalo na převod bytu darem, zvlášť rodinnému příslušníkovi, takže se rozhodně nemusíte bát a byt klidně převeďte.

V případě, že by jste měl zájem o vypracování kvalitní darovací smlouvy s návrhy na vklad a vyřízení celé věci mohu Vám vše nabídnout

za celkovou cenu 2000,- Kč.

V případě zájmu o právní pomoc mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

žaloba o vyklizení

DOTAZ

Dobrý den,

jsem se svým manželem výhradním vlastníkem domu.S námi v domě bydlí ještě můj syn s rodinou.Již delší dobu trvá stav,kdy jeho žena měla jiné milostné poměry - v současné době už má dlouhodobý poměr s jiným mužem o čemž všichni ví, ovšem můj syn je slaboch a bojí se s ní cokoli řešit natož rozvod, stále jen slibuje, že se rozvede, ale zatím v tého věci nic neřeší.Ona se chová i chovala vždy nevhodně až sprostě k němu i nám, poslední dobou už to ale je opravdu nesnesitelné.Atmosféra v domě je neúnosná- manžel díky těmto stresovým situacím vážně onemocněl.Bojíme se jí on i my.Vždy jen přijede po celovíkendovém flámování, vyspí se a opět je neznámo kde se svým milencem.Nemá žádnou snahu stav řešit, nebo se odstěhovat- takto jí to vyhovuje, jen se nám vysmívá.Je to konfliktní osoba, která se nesnáší i se svými rodiči, kam vůbec nejezdí a pravděpodobně by se k nim ani nemohla odstěhovat.Potřebovali bychom poradit jak postupovat ppokud bychom ji chtěli vystěhovat.Poslali jsme ji písemnou výzvu, aby se vystěhovala s uvedeným termínem do konce června 2010, bojíme se, že se nevystěhuje, poraďte prosím jak dál postupovat.Má v našem domě jen trvalé bydliště nic víc.

Děkujeme za radu, už jsme zoufalí.   

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

s vystěhováním Vám můžeme efektivně pomoci. Jsou dva  způsoby, kterými to lze udělat.

V případě zájmu o vyřešení celo věci mě prosím kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

Mgr. Miroslav Zeman, advokát

Číst více »

Prevod nehnutelnosti

DOTAZ

Dobry den,

 

 chcela by som sa informovat. S expriatelom vlastnime nehnutelnost, ktora je zapisana v katastri nehnutelnosti na oboch. Dohodli sme sa na sume, za ktoru mu bude aj moja cast nehnutelnosti prevedena. Ake vsetky poplatky musim uhradit, ako prijemca sumy, okrem dane z prevodu?

 

Zaroven sa chcem informovat, v pripade, ze sa nebudeme vediet dohodnut, je mozne, aby ma z bytu vystahoval? Byt je este stale vlastnictvom nas oboch.

 

Dakujem

 

Martina

ODPOVĚĎ

Dobrý den

nic takového nehrozí. Přítel Vás určitě vystěhovat nemůže. Toho se bát nemusíte. Budete muset uhradit daň z převodu nemovitostí, dále odhad ceny nemovitosti,která Vás vyjde na cca 5000,- kč, dále poplatek na katastru nemovitostí 500,- Kč. V případě, že by jste chtěli smlouvu o převodu vypracovat od naší advokátní kanceláře, činila by cena v tomto případě 4000,- Kč v četně návrhu na vklad do katastru nemovitostí.

V případě zájmu o právní pomoc mě kontaktujte na mial: profipravnik@gmail.com

Mgr. Miroslav Zeman, advokát

Číst více »

dotaz

DOTAZ

Dobrý den,

chtěla bych se poradit.Jsem samoživitelka s malým dítětem a nyní ne vlastní vinou velmi zadlužená.Na porady s právníky nemám peníze a tak bych chtěla  touto cestou poprosit o právní radu.Nesvědomitým přístupem architekta a

stavební firmy došlo k tomu,že dodatečně musel být vybourán po nástavbě mého rod.domku strop.Cena za dodatečnou rekonstrukci se vyšplhala na 200 000,-kč za 70 m2.Rovněž byly způsobeny škody vybouráváním v přízemních místnostech (musel být demontován nový dřevěný obklad v předsíni,byly poškozeny nové dřevěné schody,zábradlí,malba,nábytek-který jsem neměla,kde schovat,podlahové krytiny )byla jsem z toho ve velmi špatném psych.stavu,vedoucí stavební firmy mi sdělil,že když jsem souhlasila s dodateč.rekonstrukcí stropu musela jsem s tím počítat ,smlouvu o převzetí díla jsem podepsala, aniž bych tam tyto škody uvedla,nenapadlo mě to.Nyní skoro po 2 letech jsem se dověděla,že jsem mohla být za tyto škody odškodněna,poněvadž se vztahují k pojištění,které zástupkyně stavební  firmy má.Když jsem se na ně obrátila,tak mě s úsměvem odbyli.Rovněž architekt,na kterého jsem se obrátila hned jak se zjistilo,že zakreslil místo 15-20 cm šíři stropu 40 cm, a který dle stavební firmy za vše mohl, svou zodpovědnost a náhradu škody odmítl- nyní jej však stavovský soud Čkait uznal vinným /bez postihu/.

Mám to dát k soudu,zadlužit se ještě více,je jisté,že bych soud vyhrála?

                                                                                                                                    Děkuji za odpověď.

 

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

pokud byl architekt uznán vinným pak je odpovědný za škodu, kterou svou činností způsobil a to i bez toho, aniž by mu přímo byla uložena nějaká sankce,

výsledky řízení pak lze použít v případném řízení u soudu o náhradu škody.

Doporučuji věc řešit co nejdříve, aby nedošlo k promlečení celé věci - 3 roky.

 

Číst více »

Návrh na vystěhovámí z nájemního bytu

DOTAZ

Dobrý den! Bydlím už přes dvacet let ve Stodůlkách na sídlišti a tento byt jsem v roce 1991 převzala od své matky,která ho na mě napsala i z domovnictvím a měla jsem na něj dekret.V roce 2000 proběhla privatizace tohoto domu a tudíž se byty kupovaly,ale nekoupila jsem ho a jsem tudíž nájemník v bytě,který byl koupen družstvem a je tudíž pronajimatel,celá léta bez vynechání platím poctivě nájem a zálohy a včera proběhla schůze,kde se družstevníci usnesli,že toho kdo byt nekoupil chtějí do roku 2013 vystěhovat bez náhrady.Je to možné,že tohle smí udělat a vyhodit lidi,kteří to nekoupili ale platí,jen tak bez udání důvodu vyhodit?Máme si prý hledat byt a toto dostaneme prý písemně od družstva.Děkuji za odpověď Miroslava Famfulíková.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

družstvo je pronajímatel jako každý jiný. Vy máte byt pronajmut na dobu neurčitou. V případě výpovědi, kdy Vy plníte všechny body

nájemní smlouvy bez problémů, tak Vám výpověď v současnosti bez  náhrady dát nemohou. V případě výpovědi by Vám museli poskytnout

náhradní bydlení.

 

Číst více »

Neplpatič nájmu

DOTAZ

Dobrý den, Jsem vlastníkem bytového domu a nájemkyně přestala platit nájem. Vznikl dluh cca 40 tis a nájemkyně odmítá podepsat dlužní úpis. Víme že pobírá soc. dávky na děti, bydlení. Lze uplatnit tento nárok na CSSZ, aby došlo ke ztrhávání těchto dávek? Dále už nemá platnou nájemní smlouvu, ale odmítá se vystěhovat. Jak mohu v tomto případě postupovat? Děkuji

ODPOVĚĎ

Přeji příjemný večer,

v případě takto velkého dluhu Vám doporučuji neváhat a věc urychleně řešit. Máte ve smlouvě uvedeny nějaké sankce či možnosti řešení? Případně mi smlouvu můžete poslat k prostudování. Kvalitně zpracovaná smlouva, pokud možno s rozhodčí doložkou je základem úspěchu při vymáhání.

Nárok u ČSSZ uplatnit sice můžete, otázkou je, zda dávky převyšují tzv. nezabavitelné minimum a v jaké výši. Před tím je však nutné podat žalobu k soudu a násleně návrh na exekuci. V případě vystěhování neplatícího nájemníka doporučuji podat co nejrychleji návrh na vyklizení bytu a prozkoumat možnosti uzavření dodávek vody či elektřiny.

Více samozřejmě můžeme probrat při případné osobní či mailové konzultaci. Resp. při právním zastoupení, pokud budete chtít s celou věcí pomoci. Ve Vašem případě je možné využít ceny za právní služby dohodou, nebo využití některých paušálních balíčků. Samozřejmě je nutné, aby vymáhání bylo efektivní a nesmí Vás náklady za právní služby stát neúměrně draho, oproti potenciálnímu výnosu.

V případě zájmu o pomoc mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

S vřelým pozdravem

Mgr. Miroslav Zeman

Advokátní kancelář

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU