Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

Majetkové vypořádání manželů u rozvodu

DOTAZ

Dobrý den,

manželka dostala už v době našeho manželství darovací smlouvou náš dům od její matky.V případě našeho rozvodu se bude tento dům brát jako náš společný majetek,nebo je to jen majetek manželky,i když jsem do jeho oprav v době našeho manželství investovali zhruba 800.000,- kč?Na katastru je zapsána jako majitelka jen manželka a dům dostala ve 14 roku našeho manželství.

Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

můžete zhodnocení domu a investice do něj prokázat? Tedy že byl financován z prostředků společného jmění manželů?

V případě, že ano, pak by jsme měl nárok na úhradu podílu na zhodnocení nemovitosti, který je ve výhradním vlastnictví manželky.

Na samotnou hodnotu budovy, ale nárok nemáte.

Doporučuji poradit se s odborníkem a dohodnout konkrétní kroky vůči Vaší manželce.

V případě zájmu o právní pomoc mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

Mgr. Miroslav Zeman, advokát 

Číst více »

Trestní oznámení

DOTAZ

Dobrý den, bydlím zatím s matkou a nevlastním otcem(její manžel), po otci mám sirotčí důchod, který chodí na účet matky, ke kterému jí znemožnil přístup a peníze využívá na splácení půjček na auto, které využívá především on (2krát za rok nás někam odveze), notebook, tiskárnu, z níž nemůžeme tisknout, drahou televizi...Jsem už rok plnoletá a její manžel si na mě a mou setru, přestože nejsme jeho, odečítá daně asi 5 let a tvrdí,že vůči nám nemá vyživovací povinnost. Já teprve po několika letech psychického týrání nejen mě, ale i sestry a matky,začínám chápat souvislosti.Asi 3 roky hradím téměř veškerém náklady na studium, částečně stravu a veškeré oblečení z peněz, které dostanu jednou za čas od prarodičů nebo z brigády, což je fakt minimum.Má smysl podávat na něj trestní oznámení za psychické týrání 3 osob v domácnosti a požadovat po něm zpětně za jeho obohacování na nás nějakou finanční úhradu? Kolik by mě stálo soudní řízení v případě neúspěchu a co proti tomu mohu podniknout? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

určitě by nějaké možnosti být mohly. Nicméně to je spíše věc na osobní či konkrétní mailové projetnání.

Určitě to nepůjde formou trestního oznámení,, kdy by jste mu spíše dali pocit satisfakce po odložení tohoto oznámení ze strany policie.

O trestný čin se totiž určitě jednat nemůže, alespoň ne z důvodů, které jste uvedla - tedy psychické týrání. Musely by tam být nějaké znaky

vydírání, nebo násilí, což bych mohl určit teprve z Vašich konkrétních informací o celé věci.

V případě zájmu o právní pomoc mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

Mgr. Miroslav Zeman, advokát 

Číst více »

zástava na polovinu domu

DOTAZ

Dobrý den,manžel se svou sestrou zdědili každý 1/2 domu,stím že po smrti jejich matky v domě zůstane bydlet jejich otec,má právo věcného břemena.Momentalně sním zdílíme domácnost i s našimi třemi dětmi,kde máme trvalé bydliště.Muj dotaz zní:sestra mého manžela chce zastavit polovinu svého majetku na nebankovní úvěr.Ráda bych věděla zda je to možné i když tu nemá trvalé bydliště.Nerada bych přišla o střechu nad hlavou se svou rodinou.Předem děkuji

ODPOVĚĎ

Ano, toto možné skutečně je. Sestra však může zastavit dům pouze v rozsahu svého spoluvlastnictví.

S tím Vám sice do budoucna mohou vzniknout problémy v případě exekuce, nicméně se proti tomu

¨dá úspěšně bránit.

 

Číst více »

Neplacení výživného

DOTAZ

Dobrý den

Mám dotaz,moje dcera se rozvádí,má 2 děti(7 a 4 roky).V březnu měli soud o děti a soud mu určil výživné v částce 4500Kč+doplatit zbývající alimenty od Unora,jelikož mi v Lednu a Unoru dal 3 tisíce.Ted posíla měsíčně 500Kč,že víc nemá.Do dnešního dne ji dluží částku 22500Kč.Dá se s tím něco dělat,jelikož on si myslí,že když posíla měsíčně 500.že je nepostižitelný.

Děkuji za odpověd.Orembová Jana.

ODPOVĚĎ

Ano určitě se s tím něco dělat dá.

Zejména by bylo vhodné ho prostřednictvím advokátní kanceláře vyzvat k úhradě dlužného výživného, což pro něj bude znamení,

že matka začíná věc skutečně definitivně řešit. Pokud by nereagoval pak bude podán návrh na exekuci jeho majetku

a současně podáno trestní oznámení pro zanedbání povinné výživy.

V případě zájmu o právní pomoc mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

Mgr. Miroslav Zeman, advokát

Číst více »

podpis na smlouvě

DOTAZ

Dobrý den,

mám takový problém. Byl tu zástupce jedné společnosti, vypadalo to podle toho co povídal, že je zprostředkovatel pro druhou společnost od které bereme určité služby. Vše bylo napsané na manžela jako na majitele nemovistosti. Podmínky nové mi přišly výhodnější, tak jsem na to kývla. Zástupce vyplnil vše na jméno manžela, ale podepsala jsem to svým jménem viditelně ženskou podobou jména. Je ta smlouva platná? Manželovi se to nelíbilo, tedy vypověděl ji písemně ve lhůtě 14 dnů, ale doporučený dopis se dnes vrátil jako nevyzvednutý. Poradíte jak máme postupovat dál?

Děkuji Ivana

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

je třeba aby manžel vypracoval prohlášení, že podpis na smlouvě nepodepsal on a tedy, že je od počátku neplatná. Smlouvu zašlete na doručenku na adresu firmy uvedenou ve smlouvě.

I v případě, že si to nevyzvednou bude výpověď považována za platnou.

Číst více »

Darovací smlouva s věcným břemenem

DOTAZ

Dobrý den,

náš děda koupil byt ve kterém bydlí i s námi (rodina v počtu 5 osob včetně dědy). Neboť je už starý chtěl by nám byt darovat darovací smlouvou s věcným břemenem na doživotí. Byt koupil od městského úřadu a cena byla zhruba kolem 400.000Kč. Na městském úřadě mu paní úřednice poradila, aby věcné břemeno zřídil úplatně v částce 8.000,-Kč. V advokátní poradně mi asistentka řekla, že tento za tento úkon by se mělo zaplatit 1.000,-Kč. Na katastrálním úřadě by věcné břemeno zřídili bezúplatně. Vztah mezi dárcem a obdarovaným je otec a syn. Poraďte nám prosím která z uvedených možností je správná. Pokud bude břemeno zřízeno bezúplatně, je nutné nechat udělat znalecký posudek pro finanční úřad?

Děkuji předem za odpověď

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

v případě tohoto darování mezi příbuznými osobami zřiďte věcné břemeno přímo v darovací smlouvě. Pokud chcete mít jistotu

můžeme Vám bezplatné věcné břemeno spolu s darovací smlouvou vypracovat a zajistit vklad do katastru nemovitostí.

žádné daně ani daňové přiznání náslendě podávat nemusíte.

V případě zájmu mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

Mgr. Miroslav Zeman, advokát

Číst více »

exekuce na manžela

DOTAZ

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak mě může postihnout exekuce na majetek vydaná na manžela za dluhy nadělané před manželstvím (manžel dluhy splácel,ale bohužel ne ve vyměřené výši,jelikož tolik peněz nevydělával).Žádný majetek nevlastní, vše jsem nabyla před manželstvím a manžel si do manželství nic nepřinesl,jeho výplata chodí na můj účet,mohou mi účet zablokovat?Účet byl založen před manželstvím.Manžel se chtěl s exekutory domluvit na rozumných splátkách,ale požadují 20000 měs.což je zhruba náš příjem.Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

věc se dá řešit několika způsoby. Vzhledem k rozsahu problému bych navrhoval

setkání, nebo mé kontaktování na mial: profipravnik@gmail.com

Mgr. Miroslav Zeman, advokát

Číst více »

vyrovnání majetku

DOTAZ

Dobrý den,měla bych dotaz ohledně mojí maminky.Rodiče jsou rozvedeni 1,5 roku s majetkovým vyrovnáním, že kažkému náleží 1/2 domu.Bohužel pouze ústně se dohodli,že byt budou obývat pouze oni dva (jsou na to svědci).Otec si nyní do domu přivedl přítelkyni k pobytu a matka s tím nesouhlasí ( je psychicky nemocná,čímž se její zdravotní stav zhoršil). Má nějakou naději aby se paní odstěhovala? Jinak je nucena dům prodat,ale otec s tím nechce souhlasit.Může ho nějak donutit?Děkuji za pomoc a odpověď.

ODPOVĚĎ

Bohužel matka otci zakázat spolubydlící určitě nemůže. Zvolený způsob spoluvlastnictví je pro ní absolutně nevýhodný.

Pokud chcete věc skutečně efektivně řešit, musíte zahájit právní kroky k vypořádání podílového spoluvlastnictví na domě.

K tomu jsou třeba konkrétní kroky - výzva k vypořádání podílového spoluvlastnictví, návrh dohody na vypořádání

a případně i návrh žaloby na vypořádání společného jmění manželů.

Je to poměrně náročný proces, takže pokud se chcete v nějaké rozumné době dostat k vypořádání, je třeba jednat co nejdříve.

V případě zájmu o právní pomoc mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

Mgr. Miroslav Zeman, advokát

Číst více »

darovací smlouva

DOTAZ

Dobrý den,

Rad bych se zeptal kolik zhruba může být ohodnocení advokáta /právníka/ za sepsání darovací smlouvy v hodnotě darované časti nemovitosti  max. 1500000kč.

je na to nějaká tabulka nebo §?

Díky za odpověď

 

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

sepsání darovací smlouvy se zárukou správnosti a bezproblémového převodu na katastru nemovitostí stojí

u naší advokátní kanceláře 2 000,- Kč. U jiných advokátních kanceláří se cena může lišit. Jedná se o dohodu mezi klientem a advokátem

V případě zájmu o právní pomoc mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

 

Číst více »

Darovani bytu

DOTAZ

Krasny den.....Moc prosim o vasi radu.Darem jsem dostal byt od Babicky ale i z 2 bratrancema ktery tam zatim bydli a maji Trvale bydliste a prozatim tento byt nehodlaji opustit.Jak mam prosim udelat abych jim zrusil trvale bydliste a byl byt jen muj.....Dekuji moc za odpoved

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

nebude to tak jednoduché. Především je nutné nejprve oficiálně bratrance vyzvat k vyklizení budovy. Pokud neuposlechnou, tak je třeba podat žalobu na vyklizení nemovitosti. Teprve potom jim můžete zrušit trvalé bydliště.

V případě zájmu o právní pomoc mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

Dědictví

DOTAZ

Dobrý den, chci se zeptat, co dělat, když jsou 4 sourozenci a sdědili dům po mamince, jeden to nechce prodat. Jak postupovat, když ostatní tím pádem musí platit všechny náklady na nemovitost a chtějí se domu zbavit. Dům je neobyvatelný. Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

tuto věc lze vyřešit. A máte na to dokonce nárok. Jako první krok je třeba poslat sourozenci výzvu k vypořádání podílového spolulvastnictví k nemovitosti jménem všech

ostatních spoluvlastníků, kteří pověří advokátní kancelář ke všem krokům vedoucím k vypořádání a tedy prodeji domu. Součástí výzvy by měl být už návrh kvalitní dohody o vypořádání podílového spoluvlastnictví. Oba tyto důležité dokumenty pořídíte už od 2000,- Kč..ve výzvě bude také obsažena pohrůžka podání návrhu k soudu, pokud poslední spoluvlastník nepřistoupí k prodeji.

V případě, že by ani po té nebyla možná dohoda na prodeji, podal by se návrh na soud k vypořádánjí spoluvlastnictví. V případě, že poslední spoluvlastník nebude mít dostatek peněz na vyplacení ostatních spoluvlastníků rozhodne soud o prodeji nemovitosti a rozdělení výtěžku

V případě zájmu o právní pomoc mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

Poptávka

DOTAZ

 

 

Dobrý den.

 

Chtěl bych se zeptat. V lednu 2010 jsem měl soud o zvýšení alimentů.Bylo to 18.ledna.Z 1000kč bylo zvednuto na 3000kč.Zárověň mi to bylo vypočítáno ode dne podání žádosti.To jest od června 2009.Takže hned tam byl dluh 16000kč.Soud mi stanovil,že tento dluh mohu splácet a to po 1000kč k vyživnému.Takže ve finále 4000 měsíčně.Od Února 2010 jsem začal teda posílat 4000kč.O co mi jde.Minulý měsíc,jsem musel zaplatit UPC dluh a domluvil jsem se s mojí ex,že mohu zaplatit to UPC a vyžívné za ten měsíc mohu poslat ve splátkách k normálnímu vyžívnému.To znamená nasledné 4 měsíce po 5000.Tak jsme byli domluvení.Tato osoba stále o mě bojuje a myslím tím,jako že mě stále chce zpět,jenže naše životy se dávno orzdělily.Jakmile zjistila,že jsem zadán,schválně mi ihned poslala sms,že to chce ihned zaplatit.Nebo jestli se dohodnem prý.Ale jakmile zjišťovala,že tudy cesta nevede k návratu mezi námi,začala mě více napadat přes sms.Že mě jinak okamžitě půjde nahlásit a takové věci.Nedávno mi napsala,že na mě podala exekuci a že mi to budou strhávat z platu,že mi nechají jen životní minimum a že mi strhnou i ten celý dluh a že mi pak budou strhávat každý měsíc automaticky to vyživné. Chtěl bych se teda tímto zeptat,jestli je možné,že mi to po jednom nezaplacení alimentů mohou ihned takto skočit na plat a jaký je v tomto případě postup nebo co bych měl dělat,aby k tomu nedošlo.Je možné,že i tímto mě jen schválně straší,abych se ji prostě nějak podřídil??Protože mě pořád napadá různými sms v tomto stylu...

 

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

možné to skutečně je. I pokud nezaplatíte jednu splátku, může oprávněný požádat o nařízení exekuce.

Číst více »

účty

DOTAZ

Dobrý den, potřebuju poradit. Pro svoji 70-letou babičku jsem u jedné banky, kde mám účet, nechala na svoje jméno zřídit spořící účet a také jednorázový termínovaný vklad. Učinila jsem tak z toho důvodu, aby si babička mohla své peníze zhodnotit a nemusela přitom nic vyřizovat, protože tomu moc nerozumí. A teď bych potřebovala vědět, zda má nějaký význam smlouva, kterou hodláme sepsat ve smyslu - Já níže podepsaná… jsem založila pro svoji babičku …., narozenou …, účty číslo….    Účty jsem založila proto, aby si na ně mohla vložit a zhodnotit své úspory. Prohlašuji, že veškeré peníze na těchto účtech nejsou mým majetkem, ale jsou výhradně paní … a nikdo jiný si na ně nemůže dělat žádný právní nárok.
Připojené podpisy nás obou, případně svědků.
Potřebujeme udělat opatření, že v případě mojí smrti nepřejdou peníze do dědictví po, ale jsou babičky. Děkuji

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

obávám se, že zvolená formulace i forma je pro tento účel nedostatečná.

Doporučoval bych vše vyřešit klasickou formou o půjčce. V případě, že by se s Vámi

něco stalo, mohla by bybička klasicky uplatnit svou pohledávku v dědickém řízení

V případě zájmu o právní pomoc mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

Smenka

DOTAZ

Dobry den, chtel bych se zeptat, jakym zpusobem mi ma veritel potvrdit, ze jsem mu zaplatil pujcku zajistenou smenkou bez protestu. Staci kdyz na smence uvede, ze byla zaplacena a podepise se, nebo je treba chtit notarsky overeny podpis nebo nejaky zvlastni dokument. Dekuji za odpoved.

ODPOVĚĎ

Doporučil bych nejen uvedení splacení na směnce, ale také výslovné potvrzení ze strany věřitele, že závazek

je z Vaší strany plně vyrovnán a že již nemá vůči Vám žádných nároků

Číst více »

Exekuce

DOTAZ

Dobry vecer. Mamm mensi problem s firmou DVD Edice u ktery jsem si objednaval DVD. Nikdy jsem nemel s nima problem az na ten posledni krat. Objednal jsem si DVD a nechal si je zaslat dobirkou. Ve schrance jsem vsak nemel zadny oznameni a po tydnu mi zdelily ze jsem neprevzal dobirku a ze si uctujou sankci 400,-kc na naklady. Ja jsem jim napsal ze jsem zadne oznameni nemel a nevedel jsem ze dobirka lezi uz 7 dnu na poste a napsal jsem jim ze ja uhradim 2x poplatky za dobirku ale pokutu platit nebudu. Nesouhlasily a pokuta uz byla 1000,-kc. |Dali mi na uhradu tyden. Vzapeti nato asi za 2 hodiny mi prisel mail od firmy DEREDES ze jsem dluznik a ze jde na mne exekutor dokonce se tak i predstavily. Vysvetloval jsem co se stalo a zajimalo mne jak je mozny ze za dve hodiny uz maji o mne udaje. Vubec se semnou nebavily a chteli jen zaplatit. posilal jsem tam ne jeden mail a zadal o vysvetleni ale oni si mlely porad svoje dokola. Dnes mi napsali ze do 14ti dnu je u mne exekutor. Poradte mi prosim co mam delat. 273,-KCvka je asi v hodnote 4000,-|KC . Sklada se s DVD co jsem si objednal v hodnote 273,-KC a zbytek poplatky co si nauctovala firma DEREDES. Moc krat dekuji. Mam i potrebne doklady a korespondeci a maily. Rad si Vas i zaplatim jestli by jste se chytnul meho pripadu. Dekuji. S pozdravem Dubovicky

ODPOVĚĎ

Předpokládám, že do dnešního dne k Vám žádný exekutor nezavítal.

S firmou Deredes se velmi dobře znám, takže pokud máte zájem o vyřešení

celé věci pro Vás úspěšně, tak mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

 

Číst více »

pronájem nemovitosti ve sjm

DOTAZ

Dobrý den.

Prosím o zodpovězení ještě jedné otázky, navazující na předchozí dotaz a to:

Jestliže je nemovitost (RD s 1 bytovou jednotkou) ve společném jmění manželů, může jeden z majitelů pronajmout ideální polovinu nemovitosti třetí osobě  - podnájemníkovi, bez souhlsu druhého vlastníka???

Jedná se o případ, kdy jeden s majitelů v domě žije a druhý ne. Ten, co v něm nežije chce "tu svou ideální polovinu" pronajmout za účelem finančního zisku". Ten z majitelů, který v domě žije, s tím však nesouhlasí.

Kdy vzniká majiteli, který v domě nežije nárok na nepeněžní plnění za užívání cizí věci (za užívání jeho poloviny domu druhým z majitelů)?

Děkuji za Vaši odpověď. MZ

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

v případě že je nemovitost ve společném jmění manželů, tak záleží na tom, kdo nemovitost skutečně ovládá a užívá. Pokud nemovitost užívá reálně pouze jeden z manželů, pak není v moci druhého manžela pronajmout úspěšně svou tzv. polovinu. Pronájem proti vůli druhého manžela tak nebude možný a nájemce se nemůže nijak dožadovat zpřístupnění nemovitosti.

V případě užívání celé nemovitosti v sjm žádný nárok na finanční odškodnění nevzniká.

Číst více »

sexuální obtěžování

DOTAZ

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na můj prblém. Můj zaměstnavatel mě dalo by se říct donutil k orálnímu sexu. Svěřila jsem se kolegini a zaměstnavateli se to doneslo. Požádal mě o výpověď z mé strany. Jsem samoživitelka a bohužel si nemohu dovolit dát výpověď. On mi teď hrozí okamžitým vyhazovem. Chtěla jsem když už výpověď tak ze strany zaměstnavatele abych dostala alespoň nějaké odstupné, ale to bohužel on neakceptuje. Prosím o radu co v mém případě mám dělat. Mnohkrát děkuji za odpověď. Martina

ODPOVĚĎ

Prostě výpově´d sama nepodávejte. V případě že Vám ji dá on, musí k tomu mít vážné důvody a především výpověď odůvodnit.

Tam může být jeho slabina a takovou výpověď, pokud nebude úplná můžete soudně napadnout a zajistit si tak pokračování

Vašeho zaměstnaneckého poměru se zpětným doplacením mzdy.

Vpřípadě zájmu o právní pomoc či osobní setkání mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

 

Číst více »

užívání nemovistosti v sjm po rozvodu

DOTAZ

Dobrý den. 

 

Prosím o radu v následující věci:

Přítel je rozvedený.  S bývalou ženou mají dům ve společném jmění manželů. Dům má být prodán a peníze z prodeje rozděleny mezi ně napůl. Ona  trvá na prodejní ceně, která je výrazně vyšší, než stanovil odhad a než je tržní cena v danné lokalitě . Proto se zatím dům nepodařilo prodat. Dále bylo dohodnuto, že dokud se dům neprodá,  bude ho užívat přítel a ona se odstěhuje. Přítel chce, abych se k němu nastěhovala. Jeho bývalá manželka nesouhlasí s tím, abych v domě s přítelem bydlela. Pokud se nastěhuji, nechá mě prý soudně vystěhovat.  Můj pobyt odsouhlasí pouze v případě, že jí budu platit nájemné. Zároveň požaduje nájem  po příteli,  za to, že dům užívá, tedy  její 1/2, neboť se jedná o RD, který nejde rozdělit na 2 samostatné bytové jednotky, užívá tdy její polovinu schodů, polovinu koupelny apod.  K věci pouze doplňuji, že ona dům dobrovolně opustila, žít v něm dále nechce,  o  nemovitost se nestará a nijak se nepodílí finančně na údržbě a režii. Přítel platí veškeré náklady související s provozem, opravy, pojistky a doplácí půjčku státu. Prosím Vás velmi o odpověď na následující dotazy:

 

Je možné nějakým způsobem docílit snížení prodejní ceny domu na reálnou částku, pokud se na tom vlastníci nedohodnou?

Pokud budu v domě žít s přítelem na základě jeho souhlasu, můžu být z domu vystěhována?

Musím v případě, že v domě budu bydlet ,platit bývalé ženě nájemné s ohledem na to, že ona nemá s vousilosti s provozem domu žádné náklady?

Musí přítel své bývalé ženě platit nájemné za to, že v domě bydlí?

Může on požadovat po své bývalé manželece nějaké peníze za to, že se o o dům stará ? Pokud ano za co a v jaké výši?

 

Předem děkuji za Vaši odpověď. MZ.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

k příteli se klidně nastěhovat můžete a jeho manželka Vám v tom nemůže nijak zabránit.

Stejně tak je velice sporné to zda by mohla požadovat nájem. Pokud budete vystupovat pouze jako spolubydlící osoba pak nikoliv.

to samé platí i o nájemném Vašeho přítele.

 

K vyřešení celé věci bych navrhoval se sejít, nebo mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

Mgr. Miroslav Zeman, advokát

Číst více »

Družstevní byt

DOTAZ

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o odpověď na otázku týkající se vyrovnání ohledně družstevního bytu. V současné době jsme s manželem v rozvodové řízení. Od roku 1996 jsme žili ve společné domácnosti v družstevním bytě, ke kterému manžel za svobodna za 350,000,- odkoupil práva. Já jsem dala 20.000,- v hotovosti, manžel 30,000,. v hotovosti a 200.000,- nám půjčil manželův otec, kterému jsme  tuhle částku spláceli.Protože jsme oba měli malý příjem, vzal si tchán ještě půjčku ve výši 100.000,- Kč, kterou jsme zaplatili - s úrokem cca 130.000,- Veškeré splátky jsme ale bohužel dávali tzv. na ruku tchánovi. Jediný důkaz, který mám je kopie tchánova úvěrového výpisu. Po svatbě jsem se stala členkou družstva i já. S manželem jsme oba vedeni jako nájemci.Mám i přes to, že k tomu došlo až po svatbě nějaký nárok na byt, nebo na finanční vypořádání apokud ano, tak v jaké výši. Doufám, že alespoň za dobu, po kterou jsem po svatbě společně s manželem platila nájem a tím splácela anuitu, ano. Děkuji za odpověď. 

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

v tomto případě se jedná o výhradní vlastnictví členského podílu Vašeho manžela. Co se týče anuity či prokázané výše splátek, máte možnost požadovat po manželovi

adekvátní vypořádání, tedy polovinu částky, kterou jste za manželství prokazatelně vynaložili na úhradu splátek anuity.

Číst více »

Střídává péče

DOTAZ

Dobrý den

 

Přítelkyně má problém s otcem svých dětí které byli po rozvodu svěřeny do střídavé péče. Chová se k ní hnusně, slovně ji napadá a uráží. Všechny záležitosti ohledně dětí rozhoduje sám a staví ji před hotovou věc bez sebemenší možnosti se k tomu vyjádřit. Veškeré mimorodiné aktivity plánuje na dobu kdy mají být děti u matky a vůbec to s ní nekonzultuje. Bohužel přítelkyně má z bývalého manžela strach a raději to probrečí než aby se bránila. Jako příklad: odvezl dítě do nemocnice se slepým střevem, a přítelkyni informoval až za tři dny,  a to jenom proto že jeho současná přítelkyně mu řekla že by o tom jeho matka měla vědět, dítěti nenechal v nemocnici telefon za 100kč s odůvodněním že mu ho ukradou ale herní konzoli v hodnotě 4000kč mu tam nechal. Dá se z právního hlediska nějak otci pohrozit aby s přítelkyni takhle nejednal  ? Předem děkuji za odpověď Grygar Patrik 

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

pohrozit se určitě dá. Vaše přítelkyně však s tímto musí souhlasit. Pokud má z bývalého manžela obavu, může pověřit některou advokátní kancelář,

aby věc s otcem jejím jménem vyřídila. Reálně tak může dojít k situaci, kdy si přítelkyně požádá o výhradní svěření dětí do své péče a otci

se tak výrazně stíží sty s dětmi a bude mu stanoveno vyšší výživné. I taková  možnost existuje.

V případě zájmu o právní pomoc mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

 

 

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU