Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

výživné

DOTAZ

Dobrý den

Chtěl bych se zeptat kdy zaniká vyživovací povinost?Dcera bude letos maturovat.Musí mě

byvalá manželka informovat o případném pokračování  studia dcery?

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

máte právo požadovat po dceři potvrzení o studiu. Pokud ho nepředloží, Vaše povinnost automaticky zaniká.

Požádat však musíte prokazatelně, tzn. dopisem na doručenku, aby jste měl případně doklad, že jste

dceru k uvedenému prokázání vyzval.

Číst více »

ideální polovina domu

DOTAZ

Dobrý den, můj přítel a jeho bratr, zdědili dům, každý má ideální polovinu, přítel v domě nabydlí, jeho bratr ano. Má jeho bratr nárok chtít po mém příteli polovinu nákladů na vytápění domu v zimním období?

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

je to takto. Pokud bratr užívá celý dům sám, pak určitě polovinu ani žádnou jinou částku na vytápění či jiné náklady požadovat nemůže - maximálně pokud by investoval do nutných oprav apod. Pokud celý dům neužívá, pak může požadovat úhradu a temperaci apod. vytápění v části, kterou neužívá. Pak je samozřejmě na místě, hlídat si, aby požadovaná čáska nebyla nadsazená nebo nějak vymyšlená.

V případě zájmu o právní pomoc kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

Žádost o pomoc

DOTAZ

Dobrý den. Jsem v dlouhodobé pracovní neschopnosti od 27.12.2010 a z tohoto dúvodu nejsem schopen řádně platit výžívné na mého zletilého syna částkou 4 400kč moje dení dávka nemocenské činí 192kč.Potřeboval bych poradit co mám udělat v této věci oby mi nenarústal dluh který nejsem momentálně schopen uhradit. Dekuji předem za odpověd. 

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

jediným řešením je neprodleně požádat o snížení výživného na přechodnou dobu. Jinak jste povinen výživné hradit.

V případě zájmu o právní pomoc kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

prosím o radu

DOTAZ

dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou. Téměř před rokem jsme oslovili RK , která nabízela nemovitost , o kterou jsme měli zájem.Makléřka nás provedla, na opakované dotazy nás ujistila, že na nemovitosti nejsou žádná věcná břemena, že dům je \"čistý\" a nic, že nebrání v prodeji. Ověřili jsme si na Katastru , kde žádný záznam nebyl. Byla sjednána rezervační doba na rok (s informací, že po tuto dobu můžeme v klidu prodat náš stávající byt a zařídit si zbytek financí.) Smlouva, která nám byla předložena měla rozhodčí doložku, bohužel jsme jí podepsali s tím, že nemůže nastat žádný spor. Chyba!!!!! RK si nechala složit vysokou rezervační zálohu. (také nám podložila výpis z katastru, kde je vše v pořádku. Zhruba po 2 měsících jsme zjistili, že 1) přes celou zahradu vedou věcná břemena, ve prospěch souseda, která nebyla vložena! 2) v domě má trvalý pobyt syn majitele, který není veden jako vlastník, ale s prodejem nesouhlasí , nemovitost užívá, jinou nemá a už nyní začíná dělat problémy. 3) v době , kdy si RK přebírala peníze, byla na době vedena žaloba na určení vlastnictví, tedy byl dům zaplombován!!!!!!!!   RK se k celému postavila tak, že o ničem nevěděla (majitel tvrdí, že informoval o všech těchto bodech hned na začátku přímo makléřku, ale pouze ustně). Automaticky jsme chtěli od rezervační smlouvy odstoupit, ale z e strany RK přišla odpověď, že ONI nepochybyli, že jde o správný právní ukon a peníze vracet nebudou. Další krok , abychom zachránili již složené peníze bylo, že jsme požádali RK o jinou nemovitost, souhlasili, ale poté na naše dotazy nereagovali a nenabídli ani jednu. Majitele domu přiměli, aby žalobu stáhli, stalo se. Zůstává trvalý pobyt a břemena.

Pokud se vyřeší i tyto dva body, nemovitost koupíme. ALE!!!! Do vypršení rez.doby s RK nám zbývá měsíc. My si přejeme,aby do podepsání kupní smlouvy byl vyřešen trvalý pobyt a žádáme logicky snížení ceny za věcná břemena, která nám nebyla známá.

Teprve nyní majitel zařizuje jejich vložení na Katastr - dodatečně , ale o snížení ceny nechtějí ani slyšet a trvalý pobyt může být pouze soudně, tzn. otázka času!!! Ptám se, můžeme trvat na tom, že chceme podepsat smlouvu kupní třeba za 10 dní s tím, že bude trvalý pobyt již vyřešen  a požadovat slevu za břemena = pokud majitel nepodepíše, můžeme žádat po RK vrácení zálohy zpět ????????  Nechceme dělat ustupky ve věcech, o kterých jsme nebyli vůbec informováni!!!!!! děkuji za Váš čas a reakci na náš problém .... L.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

nelze odpovědět přesně na Váš dotaz bez toho, aniž bych znal další skutečnosti, zejména přesná ustanovení rezervační smlouvy apod.

Obecně by chtělo s realitní kanceláří jednat tvrdě a případně pohrozit i žalobou na vrácení vložené zálohy. Myslím si, že se budou

chtít jakýmkoliv soudním problémům vyhnout i s ohledem na to, že se to může roznést a začali by mít problém s klienty.

Oni sami musí vidět, že došlo k pochybení a měli by vyvinout tlak na majitele, aby snížil cenu, jinak se prostě nemovitost neprodá.

Jde jen o jejich pohodlnost.

V případě zájmu o právní pomoc kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

Odpuštění nákladů

DOTAZ

Dobrý den, ráda bych se informovala, zda je možné zažádat o odpuštění části exekučních nákladů. Dlužná částka ve výši 1900,- je navýšena, z pochopitelných důvodů, o náklady soudního řízení, náklady právního zastoupení a nákladů exekuce soudního exekutora v příkazu k úhradě nákladů exekuce. Existuje, prosím, nějaká možnost, že by matce samoživitelce, vedené na ÚP, byla odpuštěna alespoň jedna z výše zmíněných položek? Je pravdou, že nemohu částku 24 tisíc exekutorskému úřadu splácet, jak mi dnes jejich zaměstnanec při telefonickém rozhovoru oznámil? Moc děkuji za odpověď a pomoc. Kateřina

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

tato možnost je skutečně jenom teoretická, protože s odpuštěním některé z plateb by musel souhlasit

věřitel, což není moc pravděpodobné, ale v rámci různých dohod to samozřejmě vyřešit jde.

Pokud chcete hradit za dlužníka, tak to skutečně můžete a nikdo Vám to nemůže zakázat.

Pro exekutora je rozhodující, že se částka splácí, nikoliv to kdo jí splácí, pokud je zřejmé, že

se splacená částka vztahuje ke konkrétnímu úvěru či exekuci.

Číst více »

Promlčecí doba

DOTAZ

Dobrý den pane magistře,

     v listopadu 2008 jsem převedla členská práva k družstevnímu bytu. Dnes jsem obdržela od svého nabyvatele dotaz, proč jsem neuhradila nedoplatek za vyúčtování služeb za r. 2008. Bohužel jsem k dnešnímu dni nedostala žádnou zprávu o nedoplatku, ani výzvu k zaplacení. Je možné, aby nabyvatel po tak dlouhé době ode mě požadoval dle mého ničím nepodloženou částku 14177,-, zřejmě již i penalizovanou? Také nevím, zda nový nabyvatel hradil v prosinci zálohy na tyto služby.

Děkuji za radu a přeji hezký den   M.P.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

nedoplatek do dne převodu členský práv a poviností jste povinna skutečně uhradit. Druhou věcí je, zda Vám dal někdo vědět, jakou částku máte uhradit.

Rozhodně však se platbě nevyhnete. Při převodu práv jste museli uvádět konečné stavy ke dni převodu, od kterých se odvíjí výpočet nedoplatku.

V případě zájmu o právní pomoc kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

Převod bytu

DOTAZ

 

Dotaz

 

Dobrý den,můj dotaz se týká převodu bytu.Rodičům obec nabídla prodej bytu v panelovém domě,ale oni nemají zájem.Já bych chtěl byt koupit,ale smlouvu musí podepsat jako kupující otec.Chtěl jsem se dovědět,jak bezplatně provést převod ,aby byla smlouva platná a právně v pořádku.Rodiče by chtěli mít právní záruku pro dožití v tomto bytě.Předem moc děkuji.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

toto se dá velmi dobře ošetřit kvalitní darovací smlouvou spolu se smlouvou o zřízení věcného břemene užívání Vašich rodičů na dožití.

Vše by se uskutečnilo tak, že až budou mít rodiče podepsat kupní smlouvu s městem, podepíšete současně i darovací smlouvu na převod

nemovitosti na Vás. V této smlouvě bude obsaženo už i jejich věcné břemeno.

Rodiče sice tak byt za Vaše peníze od města koupí, ale ve skutečnosti už budete mít v tuto chvíli zajištěné své vlastnické právo k bytu.

V případě zájmu o vypracování kvalitních smluv a dalších nutných věcí mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

Rozvod s Kanadankou

DOTAZ

Dobry den,

jsem obcan Ceske Republiky s trvalim pobytem na Slovensku (jiz vice nez 6 let),ozenil jsem se s Kanadankou (v Kanade kde jsem do roku 2004 bydlel (ona stale zije tam). Rad bych vedel jak postupovat pri zadosti o rozvod ( bez jeji pritomnosti). Jak uz jsem poznamenal nejsem spolu uz vice nez 6 let.

Predem dekuji za radu.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

jako občan české republiky můžete podat návrh na rozvod u tuzemského soudu, který také rozvod provede dle tuzemského práva.

V případě zájmu o právní pomoc kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

výživné na dítě

DOTAZ

Dobrý den,chtěl bych se zeptat,z první vztahu se mi narodil syn,který byl svěřen do péče mojí matky,nezl.je v současné době 15 let a platím na něj 1000,-Kč/měs..Z druhého vztahu se mi narodily 2 dcery,starší je v péči matky já platím 400,-Kč/měs. a mladší mi byla svěřena do péče,matka ovšem z rozhodnutí soudu výživné neplatí,prý z důvodu,že je soc.slabá(je ale zdravá,jen se jí nechce pracovat).

Můj dotaz se týká staršího syna,v září podala moje matka návrh na zvýšení výživného,které jí soud přiznal ve výši 2000,- Kč/měs.S tím že mám doplatit za období 9/2010 až 1/2011 dlužnou částku 5000,- a to v měsíčních splátkách 500,-/měs.Jsem 7 let ženatý,s manželkou máme v péči moji dceru 8 let,manželky dceru 14 let a našeho společného syna 4 roky:Můj prům.měsíční příjem je 23 tis.,manželka je do 7 let věku našeho syna kvůli jeho zdravotnímu stavu doma a pobírá částku 7,600 Kč.K soudu jsem doložil lékařské zprávy ,s tím že syn 4 roky a dcera 8 let jsou chron.nemocní,mají astma a jsou alergici,oba potřebují užívat každý den léky,a každoročně lázeňský pobyt na 6-9 týdnů,kde podle zákona hradíme 60,-Kč/den.Ošetřující lékařka napasla zprávy,kde uvedla na co se obě děti léčí,a že je jejich léčba velice finančně náročná,soud se vůbec nezabýval potřebami těchto dětí.Jediné co je zajímalo že straší syn je na internátě kde se platí celodenní stravné a měsíční pobyt 1800,-Kč/měc.A to že jsem i já astmatik to soud vůbec nezajímalo( i já doložil lékařskou zprávu).

Rozsudek zatím nenabyl právní moci,zvažuji zda se mám proti rozsudku odvolat,jen za léky pro 3 astmatiky vynaložíme 2500-3000,- Kč/měs.

Mám tedy vyživovací povinnost ke 4 nezl.dětem,z toho 2 žijí ve společné domácnosti.

Manželky 14 letá dcera pobírá sirotčí důchod,který jí ovšem z větší části spoří do budoucnosti,jelikož jí otec už nikdy nic neodkáže,ani jí v začátcích samostatného života nebude moc pomoci,bere soud i tyto peníze v potaz při určování výživného na mého nezl.syna ?

Velice děkuji za Vaše odpovědi Miroslav K.

ODPOVĚĎ

Dobrý den

pokud je možné odvolání dostatečně dobře odůvodnit, tak ho určitě podejte, protože s tím nebudete

mít žádné výraznější dodatečné náklady. Jakýkoliv příjem domácnosti, i když ho spoříte se započítá na příjem domácnosti.

Určitě by jste měl také argumentovat, že platba za léky, bydlení apod. je nenahraditelné výdaje, které jsou nutné

a zvýšení výživného Vám zabraňuje tyto výdaje vynakládat, čímž soud snížil životní úroveň dětí, které s Vámi žijí ve společné domácnosti.

V případě zájmu o právní pomoc kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

synovi exekuce

DOTAZ

Dobrý den,syn si udělal spoustu dluhů a začaly mu chodit exekuce.Pracuje tak mu to strhávají z platu.Momentálně má 3 naráz,narodilo se mu dítě bydlí v podnájmu a po stržení exekuce z platu mu moc peněz nezůstane.Mohla bych jednu z těch exekucí převzít já a splatit?Pokud ano prosím o radu kam se obrátit.Děkuji

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

toto určitě možné je. Exekutorovi je v podstatě jedno kdo závazek splatí. Musí být jenom jasné, že se splátky vztahují k dané exekuci.

Jednoduše prostě dluh či některou z exekucí syna sama uhraďte. Tím bude exekuce ukončena.

Číst více »

rozvod

DOTAZ

Dobrý den, jsem na MD, máme 1,5 roční holčičku, manžel se chce rozvést, ale já nikoliv, mám dvouletý rodičovský příspěvek, je možné uplatnit tvrdostní klauzuli, aby nás nerozvedli, jelikož od dvou do tří let dítěte, nebudu mít žádné příjmy a byla by mi tím způsobena vážná finanční újma a podstatně snížena životní úroveň?

a další dotaz zní, požádala jsem o odročení, jelikož nemám na ten den hlídání pro malou, a tak nemohu přijít, soudce po mne chce, abych přišla i s ní, což se mi nezdá, myslím, že je to naprosto pro dítě nevhodné a navíc bych se tam nemohla na nic soustředit, dítě bývá dost neklidné, jak se proti tomu bránit? A co se stane, když nepřijdu, mohou nás za mé nepřítomnosti rozvést???

Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ

Dobrý den

oni Vás skutečně rozvedou i bez Vaší přítomnosti, ta skutečně není nutná.

Odmítat rozvod manželství není obranou proti snížení úrovně. To Vám ve skutečnosti nijak nepomůže.

Proti snížení životní úrovně můžete bojovat především návrhem o stanovení výše výživného na dítě i na Vás, kterého

určitě dosáhnete v případě, že má manžel výrazně vyšší plat. Strategicky bych tak na Vašem místě nabídl

manželovi souhlas s dohodou o rozvodu, aby mohl proběhnout rychle výměnou za dohodu na výživném na dítě

a Vás, což ho stejně zcela jistě nemine.

V případě zájmu o právní pomoc kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

Odstoupení od kupní smlouvy

DOTAZ

Dobrý den,

moc prosím o radu ohledně odstoupení od kupní smlouvy.

Manžel koupil v autobazaru auto s kterým není spokojen a chtěl by odstoupit od smlouvy.

Složil zálohu 200 tis. auto má doma týden, ale auto nevyhovuje. Může auto vrátit bez udání důvodů zpět autobazaru (odstoupit od smlouvy).

Prodejce v autobazaru říkal, že má manžel 14 dní na vrácení auta.

Může tedy odstoupit od smlouvy?? Niní se autobazar cuká.

Děkuji moc za odpověď

Petra Molnárová

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

to bohužel možné není. Odstoupit od smlouvy může pouze v případě, kdy by auto vykazovalo nějaké závažné vady.

Tím spíše když se jedná o auto ojete. Nevidím zde tudíž reálnou šanci dosáhnout bez předchozí dohody s bazarem vrácení

automobilu.

Číst více »

vyplacení z nemovitosti

DOTAZ

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak je to s vyplacením z nemovitosti. Má matka a otec koupili nemovitost, kterou zrekonstruovali. Po částečné rekonstrukci domu otec zemřel a v dědickém řízení bylo rozhodnuto, že 1/2 nemovitoti patří mé matce a druhá polovina se rovným dílem rozdělí mezi mě (18 let) a moji sestru (15 let) a matka nás v den 18. narozenin je povina vyplatit. V září 2010 jsem dosáhla věku 18 let a matka mi do dnešního dne nevyplatila žádnou částku a nyní chce nemovitost prodat. Potřebuji vědět, jestli by potřebovala můj souhlas k prodeji, když mě do dnešního dne nevyplatila, zda jsem spoluvlastníkem domu, nebo zda mě může vyplatit až z částky, kterou získá až po prodeji nemovitosti. Také pokud by mi vyplácela podíl, zda se dělá nový posudek na nemovitost nebo se vychází z částky, která byla určena při dědickém řízení? Dům totiž nabyl větší hodnoty, kdežto starý posudek byl dělaný v době kdy hodnota domu byla velice nízká a podíl tak činí jen 150 tisíc, dnes by byla hodnota mého podílu nejméně trojnásobná.

Nechci, aby se nemovitost prodala, a proto žádám o radu, zda je nutný můj souhlas k prodeji či nikoliv.

 

Děkuji


Zuzana

ODPOVĚĎ

Dobrý den

matka může prodat pouze část domu, kterou vlastní. Jinak bude potřeba Vašeho souhlasu k převodu, případně máte i předkupní právo na podíl, který matka prodává.

Nicméně to je vedlejší. Nyní si určitě ohlídejte, za jakou cenu se dům bude prodávat - aby nebyla podhodnocena, dále trvejte aby ve smlouvě bylo uvedeno, že část kupní ceny se vyplatí na Váš bankovní účet ve výši podílu, který na nemovitosti vlastníte apod.

Až budete mít návrh smlouvy k dispozici, tak mě kontaktujte a smlouvu mi zašlete ke kontrole a revizím, jinak ji  nepodepisujte.

V případě zájmu o právní pomoc kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

darovací smlouva s odloženou účinností a dědictví

DOTAZ

Dobrý den. Je uzavřena smlouva darovací na nemovitost s odloženou účinností 2 roky a dárce zemře dříve než k daru dojde. Co bude s touto nemovitostí? Bude zařazena do dědictví? Děkuji a s pozdravem.

ODPOVĚĎ

Ano, nemovitost bude standardně zařazena do dědictví

Číst více »

Vypořádání po rozvodu

DOTAZ

Dobrý den, jsem víc než rok rozvedená a nemám vyřešen majetek. S ex manželem máme ve spol. jmění manželů dům. Jednalo se o mé druhé manželství,  děti spolu nemáme. Mám 2 dcery z prvního vztahu. Bydlela jsem s dcerami v družstevním bytě a můj druhý manžel se k nám přistěhoval. Po roce jsme se rozhodli ke koupi domu. Já měla stavební spoření a prodala práva na byt za 300tis korun v roce 1997, tyto prostředky jsem složila jako akontaci na hypotéku 40% ceny nemovitosti. Můj ex manžel se nyní nechce domluvit a požaduje 50% z prodeje domu. Domnívám se, že není spravedlivé počítat věc v korunách, jelikož cenaz bytu by dnes byla cca 1mil. a já a moje dcery jsme prakticky bez domova. Zůstali i 2 velké pohledávky za leasing aut, já svou hradím (i když je větší cca o 100tis.) mám 2 práce,snažím se a exmanžel nehradí nic, ke všemu se staví pasivně a nic neřeší. Se svou novou ženou holduje alkoholu a pravděpodobně čeká na zákonnou lhůtu 3 let. Předem děkuji za radu, s pozdravem Mašková Šárka

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

při vypořádání se bude vycházet z hodnoty domu, tedy tržní ceny ke dni vypracování posudku. Bude vycházeno ze stejných podílů obou manželů s tím, že pokud jste na pořízení domu vynaložila něco ze svých výhradních finančních prostředků, které jste nabyla před manželstvím nebo darem apod. máte právo si tuto částku v nominální hodnotě přičíst ke svému podílu.

Celou věc by ale chtělo řešit komplexně a případně co nejdříve podat návrh na vypořádání spolenčého jmění manželů, protože to pro Vás může být výrazně výhodnější, než čekat na vypořádání ze zákona.

V případě zájmu o právní pomoc či poradu kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: PROFIPRAVNIK@GMAIL.COM

Číst více »

darování nemovitosti nezletilému

DOTAZ

Dobrý den, 

můj bratr vlastní dům, který mu darovali naši rodiče, a v listu vlastnictví je jeho jediným vlastníkem. Dům byl na něj přepsán v době kdy byl ženatý.  V současné době je však jeho manželství v krizy a zdá se, že dojde k rozvodu. Dům by chtěl přepsat na společného syna, který je však nezletilý. Je mu 7 let. Je to možné? Pokud ano, předpokládám, že musí mít opatrovníka. V tom případě mě zajímá, jestli to může být i jiný příbuzný (nikoli jeho matka). Co musí pro to udělat. A jaké povinnosti z toho vyplývají pro opatrovníka samého.

Děkuji Ivana

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

převedení domu na nezletilého syna nevidím jako šťastné řešení. Omezí si tak prostor pro nakládání s domem, který je jeho výhradním vlastnictvím a nemusí se

i v případě rozvodu o něj s manželkou nijak dělit. Pokud si dům ponechá, může ho převést na syna kdykoliv v budoucnosti a tím si také zachovat větší manévrovací prostor pro případné jednání o výši výživného v budoucnu. Dítě může být v budoucnu pod vlivem matky či její rodiny, protože ho bude mít v péči a může se tak přezevšechno stát, že užitek z domu nakonec bude mít matka a nikoliv jejich syn.

Celou problematiku jsem případně ochoten vysvětlit mimo právní poradnu.

V případě zájmu o právní pomoc kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

vyrovnání dluhů při rozvodu

DOTAZ

Dobrý den!Přítel se rozvádí.Z manželství má dvě děti,o kterých rozhodl soud,do péče matky.Platí na ně alimenty.Můj dotaz se týče rozdělení dluhů počínajících z manželství.Manželka mého přítele si nabrala půjčky o kterých přítel nemá ponětí.Tak by mě zajímalo které dluhy spadají do poviností zplácet obou manželů !?Děkuji..

ODPOVĚĎ

Sluhy musí oba manželé splácet v podstatě oba. Otázkou je jak manžel prokáže, že o dluzích nevěděl a jak byly peníze z těchto

půjček použity. Obecně se splácení asi nevyhne.

Číst více »

vyplacení z poloviny domu

DOTAZ

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na jednu věc.Rodiče vlastní dům,který má podle odhadce hodnotu 2 400 000kč.Mám jednu sestru,která v tom domě zůstala,má zde trvalé bydliště a horní patro si zrekonstruovala.Předtím,než začaly stavební práce,tak chtěla horní patro napsat na sebe,aby investovala do svého.Rodiče jí darovali horní polovinu domu+část velké zahrady.Poté provedla rekonstrukci svého bytu,dům celý zateplila a nechala udělat i fasádu.To ale udělala až po přepisu poloviny domu.Asi před rokem se vdala a v současné době máme určité neshody,co se týče druhé poloviny domu.Před svatbou prohlašovala,že mě vyplatí z domu,ale bohužel zde figuruje názor jejího manžela,který s tím nesouhlasí.Rodiče i ona se svým manželem chtějí tu druhou polovinu domu napsat na mě.Teda spíše to zatím nijak neřeší,neustále naléhám spíš já.Když jí rodiče odkazovali polovinu domu,tak jsem to ani nevěděla. Já ale bydlím 30 km od nich,mám svůj byt a spíše než polovinu domu,se kterou se podle mě, po smrti mých rodičů, nedá nic dělat,tak bych spíše uvítala vyplacení.Bohužel má sestra s manželem údajně na vyplacení peníze nemají.Já bych ale opravdu potřebovala peníze než abych byla vlastníkem půlky domu.Co mám dělat?Existuje nějaké řešení?

Mockrát děkuji za odpověď.Krčová B.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

ve Vašem případě bych byl určitě rád za vlastnictví poloviny zrekonstruovaného domu. Což je pro Vás jistota.

V případě, že s tím nebudete souhlasit hrozí, že si polovinu domu rodiče nechají, nebo ho darují sestře a tím

pádem Vy už ničeho nedosáhnete.

V současné době totiž nemáte nárok na nic.

Až se stanete vlastníkem poloviny domu, tak teprve v tu chvíli můžete věci začít řešit. To znamená navrhnout vypořádání

podílového spoluvlastnictví, kdy Vás bude muset sestra buď vyplatit, nebo bude muset být dům prodán.

K tomu bychom si ale museli říci více mimo poradnu.

Případně se na mě obraťte na mail naší advokátní kanceláře: profipravnik@gmail.com

Číst více »

svěření dětí do péče

DOTAZ

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně svěření dětí do péče. V listopadu loňského roku jsme se s manželem po vzájemné dohodě rozhodli na rozchodu. Bylo to hlavně kvůli jeho chování vůči mě, nestarání se o rodinu a hlavně kvůli jeho poměru, který při rozchodu samozřejmě zapíral, ale na Vánoce vzal již svou přítelkyni k jeho rodině. O rozvodu jsme vůbec nemluvili a pro děti si chodil jen občas. Nyní jsem po něm chtěla, aby mi začal dávat peníze na děti (9 a 14 let), požadovala jsem 5000 Kč z důvodu, že 4000 platím nájem a mám ještě úvěr 3500 Kč měsíčně + další výdaje (cca 2700Kč) za spoření a pojištění. Vydělávám 13000 měsíčně čistého a můj manžel kolem 20 000 Kč čistého. Bohužel on splácí hypotéku 8500 Kč, kterou jsme si vzali společně na rekonstrukci domu, který nyní obývá sám, já jsem zůstala spolu s dětmi v našem panělovém bytě, který máme ve SJM. Po tomto sdělení mi začal vahrožovat střídavou péči na kterou má samozřejmě právo. Já s tou to péči samozřejmě nesouhlasím. Nestaral se o ně v době manželství, tak nevim proč teď. Rodina u něj nikdy nebyla na 1. místě, preferoval svůj koníček a lidi kolem něj. Od jeho domu má klíče spousta lidí, věčně se u něj dělají různé akce a večírky. Děti, když u něj spí, tak věčně chodí na večeři po hospodách atd. Také si myslím, že by ani děti nechtěly být týden u mě a týden u manžela. Rozhodla jsem se, že chci zažádat o svěření dětí do vlastní péče a vyrovnat si majetek a poté i rozvést ať mám vše oficiálně na papíře. Můžete mi prosím zaslat vzor smlouvy o svěření dětí do péče nebo to musím řešit přímo s právníkem. Mám strach, abych to finančně vše zvládla. Nebo mi prosím poraďte jak správně v tomto případě postupovat. Moc děkuji za Váš čas i Vaši odpověď. Petra

ODPOVĚĎ

Přeji příjemný den,

uvedené věci bych vzory rozhodně neřešil. Vzory nejsou soudu často srozumitelné a nevystihují Vaši specifickou situaci.

Neřešení věci s odborníkem se Vám může následně vymstít. Ani řešení věci s advokátem nemusí být nějak extrémně drahé.

Advokát Vám navíc vše zpracuje kvalitně s ohledem na Vaše reálné možnosti a pravděpodobnost úspěchu u soudu.

Jednotlivé dokumenty by navíc na sebe měly plynule navazovat.

Ozvěte se mi na mail naší advokátní kanceláře: profipravnik@gmail.com

a domluvíme další postup.

Mgr. Miroslav Zeman, advokát

Číst více »

Darovací smlouva

DOTAZ

Dobrý den,
zajímala by mě jistá informace ohledně darovací smlouvy. Dočetla jsem se, že se dárce může zpětně domáhat vrácení daru, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy. Jakým způsobem se dá zamezit zpětnému nárokování dárce??Předem děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Zabránit se tomu nedá. Dá se nárok pouze zeslabit pokud toto ustanovení zákona ve smlouvě vyloučíte - i když jen formálně. Napadá mě ale i jiné řešení, které Vám mohu sdělit spíše mimo veřejnou právní poradnu.

V případě zájmu o právní pomoc kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU