Zavedli jsme novou službu E-PORADENSTVÍ, která garantuje odpoveď na dotaz do 24 hodin. Ctíme Vaše soukromí, proto položené dotazy ze služby E-PORADENSTVÍ nepublikujeme na webu.

» Položit nový dotaz přes službu E-PORADENSTVÍ


Níže můžete vyhledávat v položených dotazech z původní služby.

Položené dotazy

získání vlastnictví bytu

DOTAZ

Dobrý den.

Rodiče za svého života koupili družstevní byt, jehož pořizovací cenu rovněž splatili. Maminka zemřela a otec se znovu oženil. Během trvání jeho druhého manželství došlo k převodu bytu z družstevního vlastnictví do vlastnictví osobního a macecha se dostala do katastru nemovistí jako vlastník bytu vedle mého otce, ačkoli se na pořízení bytu žádnou měrou nepodílela. Otec nyní zemřel a macecha má nárok na polovinu odhadní ceny bytu. Otec nám však dal všechny listiny svědčící, že byt koupil on a má maminka a rovněž ho splatili. Jak docílit toho, aby byla macecha vyloučena z vlastnictví bytu? Svůj byt, ve kterém žila než se k otci nastěhovala, prodala a peníze z prodeje darovala své dceři z prvního manželství, nepoužila je do své nové společné domácnosti s mým otcem. Je nějaká možnost dočkat se v našem \"právním\" státě spravedlnosti a získat majetek (byt), který pořídila naše rodina? Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

půjde to skutečně jen velmi těžko. Manželka Vašeho otce je v katastru zapsána jako spolumajitel bytu z titulu společného jmění manželů. Už z tohoto důvodu má nárok na polovinu hodnoty bytu. Násleně však může také po svém manželovi dědit část zbývajícího podílu, spolu s Vámi jako dětmi. V každém případě měl Váš otec věc řešit dříve, tedy před smrtí, nemusel by pak tento problém vzniknout. Pokud otec do sjm vložil jakýkoliv majetek, což se týká i bytu, pak to bylo bohužel jeho rozhodnutí a obávám se, že jakékoliv minulé nabývací tituly s tím nic nezmění.

Číst více »

podílové vlastnictví

DOTAZ

Dobrý den, vlastníme s družkou dům, každý ideální polovinu, její dospělý syn se ke mě chová špatně, mohu mu nějak zakázat v domě bydlet? Družka souhlasí s bydlením syna.

ODPOVĚĎ

Bohužel nemůžete. Je věcí spoluvlastníka komu dovolí v domě jehož je spoluvlastníkem bydlet a komu ne. Vy tomu proti jeho vůli bohužel zabránit nemůžete. Ale mohu Vám poradit. Pokud je to pro Vás tak důležité, můžete pohrozit

druhému spoluvlastníku, že pokud umožní svému synovi i nadále v domě bydlet, budete požadovat vypořádání podílového spoluvlastnictví a budete se domáhat prodeje domu, nebo svému vyplacení z podílu. Takový tlak může být úspěšný.

Máte zájem o právní pomoc a poradu, pomoc on-line právníka či právní zastoupení v jakékoliv právní věci? Pak kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, www.ProfiPravnik.cz, na mail: ProfiPravnik@gmail.com, nebo tel: 737 826 527

Číst více »

vypořádání majetku po rozvodu

DOTAZ

Dobrý den.

Jsem již jeden rok rozvedena. Hned po rozvodu  jsem si nechala vypracovat u právníka porozvodové vyrovnání. Předem jsem se zeptala býváleho manžela co si chce nechat a vše jsem tam uvedla. V manželství mi mí rodiče darovali rodinný dům který je napsán pouze na mě. Doložila jsem veškeré účty kolik jsme do domečku investovali. Vše  bylo vypočítáno a polovinu z částky investice dostal vyplaceno. Vůbec s tímto nesouhlasí a chce další peníze prý za navýšení ceny domku za to co tam udělal. Toto mu radí jeho právník. Navíc se nechce odstěhovat a  využívá jedno patro domku , celou garáž kterou odmítá vyklidit a ve které provádí opravy motorek svým kamarádům .Tvrdí že zde může bydlet jak dlouho chce. Z mé strany mu byl nabídnut byt , ale ten odmítl a řekl že do bytu nikdy bydlet nepůjde.Sice nějakou částku mi dává na poplatky ale jinak zde vůbec neuklízí a tvrdí že je to má povinost. Dětem to taky už strašně vadí ale maji z něj strach. Nevím jestli bych mohla po něm požadovat ještě nájem za bydlení a garáž. Ale jak docílit toho aby se odstěhoval.

Předem děkuji za jakoukoli odpověď.

Jurošková Jiřina

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

budete muset zvolit ráznější postup. V opačném případě se může stát, že se bývalého manžela nezbavíte nikdy.

Předně, bývalý manžel nemá sám o sobě nárok ve Vašem domě bydlet. Pokud mu nařídite vyklizení domu a stanovíte mu termín, musí ho respektovat. V opačném případě se můžete vystěhování a vyklizení Vašeho domu domáhat i soudně, kdy Vám bude muset uhradit veškeré náklady spojené s právním zastoupením apod.

Radím proto co nejrychleji zvolit tvrdý postup a začít vše realizovat, i tak může vše trvat určitou dobu, tak at se to zbytečně nezdružuje.

Máte zájem o právní pomoc a poradu, pomoc on-line právníka či právní zastoupení v jakékoliv právní věci? Pak kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, www.ProfiPravnik.cz, na mail: ProfiPravnik@gmail.com, nebo tel: 737 826 527

Číst více »

darovací smlouva

DOTAZ

Dobrý den,

rodiče přepsali nedávno 1/2 nemovitosti na bratra. Jak to bude s dědictvím k druhé 1/2 nemovitosti. Bude i z této druhé poloviny bratr dědit nějaký podíl?

Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

to je složitější otázka. Teoreticky by bratr děti nějaký podíl mohl. Vše totiž závisí na hodnotě zbylého podílu v době smrti zůstavitelů. Může se tak stát, že bratr sice nyní dostal část nemovitosti, ale v dědickém řízení bude zbylá část ohodnocena výrazně vyšší cenou a i po odečtení bratrova podílu pak může mít na část druhého podílu nárok.

Snažším řešením by bylo převedení i druhé poloviny na Vás se současným zřízeným věcného břemene užívání na dožití pro Vaše rodiče.

Máte zájem o právní pomoc a poradu, pomoc on-line právníka či právní zastoupení v jakékoliv právní věci? Pak kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, www.ProfiPravnik.cz, na mail: ProfiPravnik@gmail.com, nebo tel: 737 826 527

Číst více »

vystěhování z bytu s trvalým pobytem

DOTAZ

dobrý den,potřebovala bych poradit s jednou situací.bydlím s manželem a třemi dětmy v pronajatém bytě.tohoto roku to byl rok co tu bydlíme nájemní smlouvu mám na rok,v březnu  mi nájemní smlouva skončila a majitel sliboval že mi napíše novou nájemní smlouvu,ale stále jen slibuje.přicházím tak o příspěvky na bydlení.jako nátlak na obnovení smlouvy jsme nezaplatila majiteli dva měsíce nájem,mám vratnou kauci ve výši dvou nájmů,takže v podstatě mu pořád nic nedlužím.máme s celou rodinou zde v bytě trvalí pobyt.v kuchyni nám praskla ve zdi voda.majitel nechal zed rozbýt,opravit stupačku ale už půl roku máme v kuchyni rozbouranou zed a díru ven.z čehož plynou další nepříjemnosti jako je nepořádek ale hlavně plísen po celé kuchyni.v takovýchto podmínkách žiji s dvouletým synem a dalšími dvěma dětmi.majitel nechce kuchyn opravit dokud prý nedoplatím dlužné dva nájmi.mimo jiné mi vyhrožuje že pokud nemám platnou nájemní smlouvu může kdikoliv přijít s policii a nechat mne ze dne na den vystěhovat.v nájemní smlouvě jsem však měla napsáno dvouměsíční výpovědní lhůtu.a v bytě máme trvalí pobyt.prosím o radu co mám tet dělat.předem děkuji s pozdravem votrubovi písek

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

na nájemné má samozřejmě majitel nárok. Na druhou stranu Vy zase máte nárok na opravu bytu, tak aby byl vhodný k užívání a nevykazoval takto závažné vady. Pokud nemáte nájemní smlouvu, neznamená to rovněž, že platit nemusíte, i nadále totiž užíváte byt za původních podmínek a tak to, že není nová smlouva Vás neopravnuje neuhradit nájemné. Dalo by se totiž argumentovat tak, že pokud Vám vadí, že nemáte nájemní smlouvu, můžete byt opustit a najít si náhradní nájem, o takové řešení však přepokládám zájem nemáte.

Bud tedy najdete nějakou dohodu s majitelem, jinak dříve či později v bytě budete muset skončit. Není to tak, že Vás majitel může ze dne na den vystěhovat, nicméně ve střednědobém horizontu toho stejně dosáhne.

Číst více »

zpochybnění napadnutí darovací smlouvy

DOTAZ

Dobrý den, mám dotaz odledně darovací smlouvy na dům s věcným břemenem. Moje babička asi před 15ti lety darovala dům vnukovi,s tím, že v domě má doživotní užívání. Před čtyřmi roky vážněji onemocněla a  obdarovaná rodina se o babičku nestarala - již si ji nevzala z nemocnice. Vzala si ji tedy k sobě domu má matka - jedna z dcer mé babičky. Druhá dcera - matka obdarovaného vnuka nejevila o starost babičky zájem. Letos babička ve věku 90ti let zemřela. Zajímalo by mne, zda by mohla má matka, která se o svou matku starala, napadnout darovací smlouvu. A to hlavně z důvodu, že vnuk , který byl obdarován se neeticky zachoval ke své babičce i mé matce. Když se babička dozvěděla, že i bez jejího vědomí a svolení jí vystěhovali všechny osobní věci a  její vybavení a začali si její část domu předělávat a užívat ještě za jejího života, trpěla tím a byla velice zklamaná jejich chováním.  Neměla však již sílu něco měnit, bylo jí 90. Prosím poraďte mi, zda je možné tuto darovací smlouvu napadnout mou matkou.

Děkuji za informaci.

Malátová

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

asi Vás zklamu, ale v tomto případě vidím jen mizivé naděje na úspěch a pokud Vám bude říkat někdo něco jiného, pak nemá pravdu. Darovací smlouvu, mohla ještě zaživota zpochybnit babička, ale protože to neudělala, je tento stav již nevratný. Před darováním si totiž musí každý uvědomit následky, které jsou s tím spojené, jinak samozřejmě velmi riskuje.

Máte zájem o právní pomoc a poradu, pomoc on-line právníka či právní zastoupení v jakékoliv právní věci? Pak kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, www.ProfiPravnik.cz, na mail: ProfiPravnik@gmail.com, nebo tel: 737 826 527

Číst více »

rizika nevyplacení peněz, uložených do advokátní úschovy

DOTAZ

 

Dobrý den, hodlám prodat svůj rodinný dům. Podle dohody kupec složí peníze do advokátní úschovy a tyto peníze mám dostat po zapsání kupce do KN a nabytí právní moci. Do té doby budou peníze uloženy u advokáta, ovšem můj dům už bude patřit kupci a já mám dostat peníze až 5 dnů po zapsání do KN. 
Dotaz zní: Jakým způsobem, u koho, a jak, si mám u advokáta kupcem složené peníze pojistit pro případ, kdy by z jakýchkoliv důvodů - exekuce, úmrtí, nemožnost různého způsobu, a to jak na straně kupce, tak i advokáta - mi nemohly být peníze vyplaceny? - 
- prostě jak ošetřit vakuum, kdy majetek už bude nevratně kupce a já ještě nebudu mít peníze převedeny ?
Kdyby se náhodou něco stalo po nabytí právní moci zapsání v KN, a peníze by nebyly převedeny, - je nějaká možnost ještě tento stav zvrátit ?
Děkuji za odpověď.
JV.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

advokátní úschova je velmi dobrou formou zajištění. Doporučuji však, aby se peníze neskládali u advokáta u kterého můžete mít podezření, že je v nějškém vztahu s kupujícím. Advokát by měl být nestranný a v podstatě by Vás ani neměl znát. Další věcí na kterou je třeba dát pozor, je ustanovení smlouvy o advokátní úschově. Ta totiž stanoví závazné podmínky složení a vyplacení peněz a je třeba dávat pozor, aby se tam neobjevil nějaký skrytý háček, proto tuto smlouvu doporučuji nechat zrevidvovat a zkontrolovat úplně jiným právníkem.

Pokud je smlouva v pořádku a peníze do ní řádně složeny, nehrozí, že by jste o finanční prostředky mohl přijít. Pokud advokát zemře, nebo ho něco přejede, je každý advokát pojištěn za škodu, kterou svou činností způsobí a stejně tak by se o vyplacení peněz postarala případně advokátní komora resp. náhradní advokát. Peníze tak budou určitě v bezpečí a tyto krajní případy jsou málo pravděpodobné.

Máte zájem o právní pomoc a poradu, pomoc on-line právníka či právní zastoupení v jakékoliv právní věci? Pak kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, www.ProfiPravnik.cz, na mail: ProfiPravnik@gmail.com, nebo tel: 737 826 527

Číst více »

zrušení trvalého bydliště

DOTAZ

Dobrý den,ráda bych se Vás zeptala co mám udělat proto,abych syna mohla odhlásit z trvalého bydliště.Již jednou byl z bytu vykázán neboť nás slovně manžela i fyzicky napadl.Soudně mu bylo vykázání prodlouženo na 1měsíc.Později se domů vrátil a mi mysleli,že bude klid.Nyní nám opět začal rozbíjet zařízení bytu.Syn začíná mít dluhy a tak se bojíme exekuce.Na domácnost nepřispívá.Z bytu,jak nám řekl,sám neodejde a sama ho odhlásit nemohu.Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

s celou věcí Vám mohu pomoci, ale bude to trošku delší cesta. Předně musíme splnit právní náležitosti proto, aby jste ho mohli

definitivně a hlavně podle práva z bytu vykázat a následně mu pak mohli také zrušit trvalé byydliště. Protože bez toho, aby syn z bytu

skutečně fyzicky odešel nebo byl odejit zrušit trvalé bydliště proti jeho vůli opravdu nepůjde.

V případě zájmu o právní pomoc mě kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

spor

DOTAZ

Děkuji za odpověd a ještě mám doplnující dotaz, je potřeba k převodu členských práv ověřovat podpisy?

děkuji

ODPOVĚĎ

Ano je a pokud nejsou ověřeny podpisy, musí je ověřit zástupce družstva při zápisu nového člena do registru družstevníků

Číst více »

Darování nemovitosti

DOTAZ

Dobrý den,

můj dotaz je na to jakým způsobem může matka převést či darovat bezúplatně nemovitost

pouze na jednu dceru, ačkoli má ještě dvě děti a ty se o ní téměř nestarají. Ale není to tak

že by ji nenavštěvovali. \" Prostě  párkrát  ji navštíví, vypijou kávu a jedou dál\".

Matka se rozhodla ještě nyní prostě převést (darovat či jiné možnosti) dceři která se o ni

stará, domeček ve kterém bydlí. Matka se tedy rozhodla \" dát nemovitost jedné z dcer\"

Jde o to aby to po případné smrti matky nebylo toto její rozhodnutí napadnutelné

sourozenci.

Děkuji

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

Vašemu dotazu rozumím. Je to o kvalitě smluv a dalších dokumentů tak, aby nebylo možné ustanovení napadnout a aby vše mělo svou logiku a návaznost.

Stejně tak je třeba, aby bylo ve smlouvě upraveno osvobození od daně darovací a nemuseli jste nejen platit daň, ale ani nechávat zhotovovat znalecký posudek.

Převod domu tak babičku resp. obdarovanou vyjde velmi levně. Nicméně rozhodně nepodceňujte kvalitu smluv.

V případě zájmu Vám můžeme zpracovat všechny dokumenty v profesionální kvalitě tak, aby nebyly napadnutelné a měli jste jistotu zápisu vlastnického práva obdarované do katastru nemovitostí za částku 2500,- Kč. Vše lze vyřídit i pomocí mailu.

V případě zájmu o právní pomoc či zpracování dokumentů kontaktujte advokátní kancelář na mail: ProfiPravnik@gmail.com

Číst více »

prodej pozemku s nezkolaudovanou chatou

DOTAZ

Dobrý den, chtěla bych prodat pozemek, na kterém stojí nezkolaudovaná chata bývalého manžela. Jak mám postupovat?

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

budete postupovat standardně a kupní smlouvu uzavřete pouze na parcelu, nikoliv na rozestavěnou stavbu na parcele.

Samozřejmě takovýto převod má určitá specifická ustanovení, která je třeba do smlouvy zanést.

V případě zájmu o zpracování všech nutných dokumentů se zárukou bezproblémového převodu nemovitosti a vyřízení všech náležitostí

kontaktujte naši advokátní kancelář na mail: ProfiPravnik@gmail.com

Číst více »

darování nemovitosti

DOTAZ

Dobrý den,prosím o informaci,zda po darování nemovitosti-rod.domku mému ženatému synovi vznikne majetkové právo i jeho manželce i pojejich případném budoucím rozvodu a zda lze nemovitost ochránit věcným břemenem před případným zástavním právem pro hypotéku a pod.Rád využiji vašich odborných služeb,díky.J.H.

ODPOVĚĎ

Přeji Vám příjemný den,

darováním domu synovi sice automaticky manželce právo na podíl na domě nevznikne, ale jsou tu určitá "ale". V případě, že Váš syn v době manželství cokoliv na domě

opraví, zrekonstruuje, či investuje, bude už tato investice spadat do společného jmění manželů.

Proto je určitě rozumné uvažovat na různými možnostmi ochrany nemovitosti tak, aby jste i po darování měl vliv na to co se s nemovitostí bude dít.

Možností je nejen věcné břemeno Vašeho doživotního užívání, ale také i zástavní právo apod.

V případě zájmu Vám mohu veškeré nutné dokumenty připravit a zajištění nemovitosti včetně darování, které nebude podléhat darovací dani, Vám na klíč připravím.

V případě zájmu o právní pomoc mě kontaktujte na mail: ProfiPravnik@gmail.com

Mgr. Miroslav Zeman, advokát

Číst více »

Nesplnění závazku ze smlouvy o vypořádání SJM

DOTAZ

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jaké mám možnosti, když můj bývalý manžel nedodržel Smlouvu o vypořádání SJM a neuhradil mi ve stanovené lhůtě částku, která z ní plyne, se kterou souhlasil i před soudem, kde při rozvodu odsouhlasil celou smlouvu a tvrdí, že jeho náklady byly natolik vysoké, že když to dám k soudu, udělá nové majetkové vyrovnání soud a budu ještě platit já jemu. Zůstal mu na základě smlouvy celý dům a měl převzít i hypotéku a uhradit mi částku 200.000, kterou mi půjčili rodiče na investování do domu. Hypotéka byla původně společná. Dům se mu přepsal a závazek na oddlužení do půl roku nesplnil. Ve smlouvě se píše, že si vyhrazuji právo od ní odstoupit v případě, že mě ve stanovené lhůtě neoddluží. To sice neudělal, ale já smlouvu nenapadla a čekala, co bude dál, protože mi dále do dvou let od nabytí právní moci rozsudku o rozvodu měl vyplatit onu částku. Mezi tím dům prodal a tím mě i zároveň oddlužil. Teď mi napsal, že peníze nepošle, protože smlouva je podle něho neplatná a ať si to dám klidně k soudu, že budu platit já jemu. Dům prodal pod odhadní cenou a ohání se částkou, kterou zaplatil realitce, na daních a podílem spolumajiteli domu (1/4), tedy švagrovi. Děkuji za radu jaké mám nyní možnosti.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

ze strany manžela mi to přijde jako taktizování tak, aby z celé věci vyšel co nejlépe. Předně bych potřeboval vidět zmíněnou dohodu o vypořádání společného jmění manželů, pro posouzení platnosti, dále se pak můžeme rozhodnout jak ve věci dál postupovat, aby jste se k částce, kterou Vám manžel dluží dostala.

Dokument mi v případě zájmu o právní pomoc pošlete na mail: profipravnik@gmail.com

Číst více »

Zřízení věcného břemene-poplatek.

DOTAZ

Dobrý den, potřebuji informaci, jak asi vysoký poplatek by byl za odhad nemovitosti při zřízení věcného břemene na dožití rodičů v uvedené nemovitosti - poplatek za odhadce a odhad z částky asi 1 200 000,-Kč - stačí alespoň orientační částka - je-li to možné.. Vím, že poplatek za zápis do katastru je 500,-Kč, ale vůbec nevím, kolik by činil výše uvedený poplatek.

Děkuji Vám, Blanka

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

při zřízení věcného břemene mezi příbuznými žádného odhadce platit nemusíte. Vše je potřeba ale kvalitně zpracovat do smlouvy o zřízení věcného břemene tak aby z toho plynuly všechny důležité informace a obsahovalo všechny náležitosti ve vztahu ke státním institucím.

U výše uvedené částky Vám však mohu nabídnout zpracování všech smluv a souvisejících dokumentů tak, aby jste měla jistotu, že vše bude řádně a podle zákona zapsáno do katastru nemovitostí a Vy budete mít jistotu, že jste splnila všechny své povinnosti. Cena za celou službu je 2500,- Kč.

V případě zájmu o profesionální právní služby či poradenství kontaktujte naši advokátní kancelář na mail:

ProfiPravnik@gmail.com

Číst více »

předmanželská smlouva

DOTAZ

dobrý den-jsem svobodná a splácím hypotéku na byt.pokud se vdám,za přítele,který má z předchozího manželství 2 děti a já doplatím hypotéku až v manželství-mohou v případě jeho úmrtí po mě jeho děti chtít vyplatit z bytu,mají na to nárok?je nutná předmanželská smlouva nebo ne?kolik taková smlouva stojí?děkuji Vlasta

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

ano, uzavření předmanželské smlouvy bych důrazně doporučoval. Nejde pouze o Vaší hypotéku a splátky, ale také o vznik jiných dluhů v průběhu manželství o kterých pak ani nemusíte vědět a přesto budete odpovědná za jejich splácení, přesto že je založí svým jménem Váš manžel.

Zajištění konceptu samotné smlouvy, včetně podpisů apod. stojí 10 000,- Kč. Na první pohled to vypadá jako vysoká částka, ale jsou v ní zahrnuté náklady notáře, zpracování dokumentu a nezapomente že dokument Vám může sloužit po léta či desítky let.

V případě zájmu o profesionální právní služby či poradenství kontaktujte naši advokátní kancelář na mail:

ProfiPravnik@gmail.com

Číst více »

poplatek za odpad

DOTAZ

Dobrý  den,

                     dočetla jsem se, že  za odpad budeme platit i 4 x více. Naše rodina žije v domě soukromého majitele. V bytě nás bydlí 6 a za odpad platíme 4.000,- Kč ročně.

Podle čeho se určuje  výše poplatku a  jak zjistíme, že to, co platíme, se skutečně platí?: Smlouvu s firmou na odvoz odpadu má majitel a nahlédnout do smluv nám neumožňuje.

 

Děkuji

               B. Espinoza

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

nemějte pochyb, že v případě zdražení poplatku by Vám majitel domu nedal vědět. Protože samozřejmě tyto finanční prostředky po Vás bude chtít.

Výši poplatku zjistíte jednoduše na internetových stránkách Vaší obce, neměl by být podle současné úpravy vyšší než 500,- Kč ročně na osobu.

Číst více »

věcné břemeno,dědictví

DOTAZ

Dobrý den, dovoluji si položit následující dotazy:

maminka darovala měsíc před smrtí dům naší nejmladší sestře a zřídila věcné břemeno pro svého druha k právu doživotního užívání, protože ho sestra s mynželem psychicky týrali, musel se odstěhovat do domu s pečovatelskou službou. Má nárok na úhradu nákladů spojených s bydlením v penzionu, když mu znemožnili užívat věcné břemeno??. 

Aby nepřišla sestra o dům, který jí maminka darovala, uhradili za ní dluhy (cca 300 tis), které se zavázala splácet. Bohužel, není nic sepsáno písemně, protože jí věřili.Uhradila 3 splátky a přestala hradit. Je nějaká možnost získat peníze zpět??? 

Protože jsme s druhou sestrou nic nezdědily a o darování nemovitosti jsme nebyly informovány, máme nárok na to, aby sestra vyplatila nějakou kompenzaci i v souvisosti s tím, že před smrtí za ní maminka uhradila dluhy??? Maminka zanechala pouze rukou psaný dopis, že to co slíbila dostaneme, ale neuvedla žádnou částku, před svým druhem a před sestrou hovořila o 200 tisících pro každou. Nikdy jsme jí se starší sestrou ničím neublížily a staraly se o ní, nechápeme tedy, proč nás v podstatě vydědila a že to u nás zákony umožňují.Máme nějakou naději, že bychom případě v soudím řízení byly úspěšné???
Přeji hezký den

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

naději vidím jen minimální. Pokud matka převedla sestře nemovitost, stejně jako ji darovala nějakou částku bylo to její rozhodnutí. Sestra pak není povinna z tohoto titulu kohokoliv vyplácet. Pouze už se pak nemůže podílet na zbylém dědictví. Vaše maminka si myslela spíše že něco co takto napíše platí, ale ono tomu tak bohužel není. Proto je dobré se včas vždy poradit s právníkem a ochránit si výrazně vyšší částku.

V případě zájmu o profesionální právní služby či poradenství kontaktujte naši advokátní kancelář na mail:

ProfiPravnik@gmail.com

Číst více »

Daň z nemovitosti

DOTAZ

Dobrý den, v roce 2009 jsem koupila pozemek a následně jsem v Lednu roce 2010 podala daňové přiznání, ze kterého mi byla vyměřena daň. V loni byl na tomto pozemku postaven rodinný dům a zároveň byl i zkolaudován. Na Katastrální úřad byl v témže roce podán vklad. Mám povinnost informovat FÚ o tom, že na pozemku byl zkolaudován rodinný dům? V roce 2011 mi přišel daňový výměr ve stejné výši jako v roce 2010. Neměla by se částka po kolaudaci zvýšit? Děkuji Renata Měsícová

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

ano, finanční úřad neví o tom, že se na pozemku něco postavilo, resp. se to dozví, ale není povinen automaticky dan vypočítávat. Pro účely daně z nemovitosti je to stejné, jako když nějakou nemovitost koupíte, tady vznikla stavba a kromě dane z pozemku je třeba uhradit i dan ze stavby.

V případě zájmu o profesionální právní služby či poradenství kontaktujte naši advokátní kancelář na mail:

ProfiPravnik@gmail.com

Číst více »

spoluvlastnictvi nemovitosti

DOTAZ

Dobry den..dekuji za odpoved a jeste mam doplnujici dotaz..Spoluvlastnik bytu,i kdyz v nem 8 let nebydlel mi po celou dobu mel prispivat na fond udrzby a oprav?S pozdravem a pranim hezkeho dne.....T.

ODPOVĚĎ

Pokud v bytu prokazatelně nebyldlel, tak nevidím důvod proč by měl na fond oprav přispívat. Vezměte to s druhého pohledu, pokud by jste tyto platby požadovala, mohl by se spolumajitel domáhat toho, že jste užívala i jeho část nemovitosti a chtít nějaký nájem.

V případě zájmu o profesionální právní služby či poradenství kontaktujte naši advokátní kancelář na mail:

ProfiPravnik@gmail.com

Číst více »

Přepis nemovitosti

DOTAZ

Dobrý den, manželka dostala před cca 10 lety, od svého otce darem rodinný dům. Otec si nechal na katastru zapsat věcné břemeno (na dožití). Jelikož jsem vložil do nemovitosti,  pro mě nemalé finanční prostředky,  (které jsem nabyl před manželstvím) chtěl bych nechat přepsat polovinu domu na sebe.

Chci se zeptat, pokud by manželka prepsala polovinu domu na mě, co k tomu bude  potřeba,  jaká se bude platit daň,  zda s přepisem musí souhlasit otec manželky a jestli bude potřeba nový odhad nemovitosti. Předem děkuji za odpověď. Marek Hyttych

ODPOVĚĎ

Přeji příjemný den,

určitě Vás potěším, protože k převodu nemovitosti nepotřebujete ani souhlas otce manželky, ani vypracovávat odhad nemovitosti a ani nebudete platit darovací daň.

Je však třeba vše kvalitně zpracovat do darovací smlouvy. Proto určitě nepoužívejte všeobecné vzory, které mohou mít chyby nebo jsou neúplné a neupraví Vám podstatné

věci a ustanovení, aby bylo Vaše vlastnické právo zajištěné. Pokud budete chtít darovací smlouvu i dalšími nutnými dokumenty vypracovat od naší advokátní kanceláře v profesionální kvalitě, se zárukou bezproblémového zápisu do katastru nemovitostí, pak Vám mohu nabídnout celkovou cenu 2000,- Kč.

V případě zájmu mě kontaktujte na mail advokátní kanceláře: ProfiPravnik@gmail.com

Číst více »

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU