Trestní oznámení zanedbání povinné výživy


|

Nezaměstnaní se exekuce bát nemusejí

Více než sto tisíc dětí nedostává výživné pravidelně či dokonce vůbec. Možnosti jak výživné vymoci pokojnou cestou jsou pro většinu rodičů poměrně omezené. Rodiči neplatiči totiž toho akutně mnoho nehrozí. Je sice pravda, že na rodiče dlužícího alimenty může být nařízena exekuce, kdy je možné strhávat dlužné výživné přímo z platu neplatiče či z jeho bankovního účtu, co však s rodiči, kteří nepracují? Rodič bez zaměstnání a bez majetku je totiž v podstatě nepostižitelný. Protože nepracuje, není možné exekuovat jeho plat. Protože nemá majetek, tak není možné ani exekuovat movitý či nemovitý majetek.

Tisíce matek samoživitelek musí vyžít se sedmi tisíci měsíčně

Argumentace rodičů – neplatičů je pak jasná. „Sám nemám, tak nemůžu platit alimenty“.  To že nemají zaměstnání  neznamená, že děti zůstanou bez prostředků nebo zůstanou závislé pouze na příjmu rodiče, který o ně pečuje. Nejčastěji totiž zůstávají děti v péči matky, která má nižší příjem než otec, nebo je přímo na mateřské dovolené. Je zřejmé, že z příjmu 7600 korun, který matka na mateřské pobírá rozhodně nemůže stačit na úhradu nákladů na bydlení, výživou a ošacení jednoho či dvou dětí a náklady na vzdělání.

Trestní oznámení? Když už jiné možnosti selhávají

Pro případ opakovaného neplacení výživného je tak možné využít té nejdrsnější možnosti, kterou je trestní oznámení pro podezření z trestného činu zanedbání povinné výživy. Tento trestný čin je o to závažnější, že soustavné neplacení výživného může být považováno  jako pokračování v trestném činu, což má pro pachatele samozřejmě výrazně horší následky.

Za neplacení výživného až tři roky ve vězení

Pro některé z rodičů neplatičů postačí již hrozba možnosti podání trestného oznámení, pro jiné však nestačí ani začátek trestního stíhání a výslech na policii. Takoví notoričtí neplatiči se mohou už důvodně obávat trestního stíhání a v případě opakovaného neplacení alimentů mohou skončit za mřížemi. Pachatel může u soudu dostat trest ve výši až 2 let odnětí svobody. Pokud by však nehrazení výživného způsobilo dítěti vážnou nouzi – např. by kvůli nemožnosti zaplatit nájem skončilo dítě se svou matkou na ulici, může pachatel dostat trest odnětí svobody v trvání až 3 let.

Pokud ani trest vynesený soudem k nápravě nepostačí a rodič se snaží dál vyhýbat své povinnosti, může být jako recidivista odsouzen i na výrazně delší dobu za mřížemi.

Mnoho matek se obává tohoto způsobu hrozby trestním stíháním využívat. Je jim totiž krajně nepříjemné kriminalizovat otce svého dítěte, chodit na policii k výslechům a být odpovědný za odsouzení a následné odnětí svobody otce. Nicméně pokud neexistuje jiné řešení a s rodičem není možná rozumná domluva, je možnost trestního stíhání skutečně jedinou účinnou možností jak se domoci práv svého dítěte.

_______________________________________________________________________________________________________________________________

 

Máte zájem o právní pomoc a právní zastoupení v souvislosti s rozvodem manželství či výživným? Kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, ProfiPravnik.cz na mail: ProfiPravnik@gmail.com, nebo tel: 737 826 527

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU