Svěření dítěte do péče otce. Proč mají otcové na děti smůlu?


|

Otec může být potrestán i když rozvod nijak nezavinil

 

Rozvod se může stát pro  mnoho mužů stresujícím zážitkem nejen z důvodu rozpadu dosavadního života a dosavadních jistot, ale také z důvodu ztráty dětí. Děti získávají až na výjimky do své péče výhradně ženy. Otcové tak z důvodu ztráty vztahu s matkou svého dítěte přicházejí o každodenní kontakt se svými dětmi, ztrácejí možnost je aktivně a efektivně vychovávat a často dochází k oslabení citového pouta mezi otcem a dítětem.

 

Vydírání dětmi je na vzestupu

 

V mnoha případech se jedná o postup oprávněný. Dítě bývá na matku více fixováno. Mezi matkou a dítětem existuje obecně od přírody výrazně hlubší citový vztah, než mezi dítětem a otcem. Nicméně žádné pravidlo nefunguje univerzálně. Ne vždy za krach vztahu nese odpovědnost muž, který je následně i přes svou nevinu potrestán. Děti se totiž velmi často stávají předmětem „vydírání“. Často se tak setkáváme s výhružkou: „Když mi budeš dělat problémy a neodstěhuješ se, tak své dítě už neuvidíš.“ Podobnou zkušenost měl i Jindřich z Kladna, 32 letý otec dcery Kristýnky.

 

Jindřich se stal stejně jako tisíce jiných otců obětí vydírání

 

Jeho manželka si po 4 letém vztahu našla milence, se kterým trávila velké množství času. Údajně měla být u kamarádek či na pracovní cestě a malou Kristýnku hlídal naivní Jindřich. I pro prozrazení nevěry se Jindřich snažil vztah zachránit, ale marně. Navíc se stal předmětem vydírání, kdy jeho manželka požadovala aby opustil byt, který byl v jejich společném vlastnictví a přepsal ho plně na ní. Pokud neuposlechne, tak dítě už nikdy neuvidí. Samozřejmě podobné praktiky se můžeme dočkat i z úst otců, ale v těchto případech jde pouze z drtivé většiny o banální a nereálnou, zoufalou výhružku.

 

Automatické rozhodování může být ke škodě dětí

 

Právě jistota, že dítě získává do péče téměř vždy matka je jednou z příčin vysokého výskytu zneužívání dětí ve sporech mezi rodiči. Soudy by měli rozhodovat o péči v zájmu dítěte a pečlivě zkoumat všechny okolnosti, včetně přání dítěte a ne jen rozhodovat automaticky, dle toho na co jsou zvyklé a co je v dnešní společnosti „normální“.

 

Otcům můžeme jen doporučit, aby podobné výhružky nebrali vážně. Je sice více než pravděpodobné, že matka bude dělat s půjčováním dětí otci problémy a bude se snažit ve styku dítěte a otce bránit, otec se však může domáhat zastání u soudu.

 

Podejte si návrh na úpravu styku se svým dítětem

 

Otcové tak mohou podat návrh na úpravu styku s nezletilým dítětem, kde mohou navrhnout např. právo péče o dítě například každý druhý víkend od pátku do neděle. Kromě toho mohou navrhnout právo na styk s dítětem v době letních prázdnin v rozsahu jednoho týdne či na svátek Vánoční. Je třeba aby návrh byl dostatečně přesný, včetně určení časů převzetí a vrácení dítěte do jeho domova apod.

 

Pokud se navíc otec o dítě dostatečně dobře stará a je zde předpoklad, že tomu bude i nadále, pak je velká pravděpodobnost, že soud otci vyhoví. Ten pak získá soudní titul, který ho opravňuje stýkat se se svým dítětem.

 

Je sice pravda, že mnoho matek se i nadále snaží bránit styku dítěte se svým otcem, nicméně soudní rozhodnutí už je lépe vynutitelné než pouhá dohoda.

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________

 

Máte zájem o právní pomoc a právní zastoupení v souvislosti s rozvodem manželství či výživným? Kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, ProfiPravnik.cz na mail: ProfiPravnik@gmail.com, nebo tel: 737 826 527

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU