Blížící se rozvod manželství na základě návrhu na rozvod manželství přináší také potřebu či spíše nutnost vypořádání společného bydlení a jeho vlastnictví a také velmi často i vypořádání hypotečního úvěru, kterým manželé pořízení společného bydliště pořizovali.
Manželé si musí při rozvodu rozdělit i dluhy a hypotéku
Manželé totiž figurují na smlouvě o hypotéce jako spoludlužníci, či výjimečně jako ručitelé. V rámci vypořádání společného bydlení, tedy společného domu či bytu se musí manželé dohodnout na tom, kdo se po rozvodu manželství a tedy dnem právní moci rozsudku o rozvodu manželství stane výlučným vlastníkem společné nemovitosti.
Pokud si jeden z manželů po rozvodu manželství ponechá dům nebo byt, který byl posledním společným bydlištěm manželů, pak by měl také přijmout výlučnou povinnost ke splácení hypotečního úvěru. Ale pozor! Fakt, že si manželé v dohodě o vypořádání společného jmění manželů v rámci rozvodu manželství, sjednají, že tyto splátky hypotéky bude platit jeden z manželů, opět neznamená, že si druhý manžel může oddechnout a považovat celou věc s hypotékou za vyřešenou.
Rozdělení hypotéky či úvěrů v dohodě o vypořádání není definitivní
Opět si mnoho lidí a klientů myslí, že mají v dohodě o vypořádání v rámci rozvodu manželství sjednáno, že dluhy přebírá pouze jeden z manželů a to se týká i hypotéky a tak už nemusí druhý manžel nic platit a nic mu z této věci nehrozí. Není to pravda.
Například manželka tak ponechá manželovi do jeho výlučného vlastnictví byt zatížený hypotékou s tím, že se manžel zaváže že splátky hypotéky si bude hradit sám. Nicméně pro manželku věc uzavřená není a být nemůže. Pokud se totiž manžel dostane do finančních potíží a hypotéku přestane platit, obrátí se banka s výzvou ke splácení i na manželku, která bude povinna začít splátky za manžela platit. A to i za situace, kdy dům již manželce dávno nepatří.
Proto výslovně doporučujeme všem manželům, kteří v rámci rozvodu manželství a dohody o vypořádání společného jmění manželů, vypořádávají i práva a povinnosti k hypotečnímu úvěru, aby se o celé situaci poradili s právníkem nebo advokátem, případně, aby si nechali zpracovat příslušnou dohodu o vypořádání spolu s návrhem na rozvod manželství v profesionální kvalitě tímto odborníkem.
Dohodou o vypořádání se manžel odpovědnosti za splácení dluhů nezbaví
Právě právník ví, že pro zbavení se odpovědnosti za dluhy, tím spíše z hypotečního úvěru, nestačí ustanovení v dohodě o vypořádání společného jmění manželů, ani rozsudek soudu o rozvodu manželství, ale manželé musí aktivně u banky vyřídit vyvázání druhého manžela z tohoto hypotečního úvěru. Bez tzv. vyvázání z hypotečního úvěru je stále tento manžel odpovědný za případné splácení hypotéky, i kdyby dohoda o vypořádání sjm říkala něco jiného.
Hypoteční úvěr je hodnota v milionových či statisícových částkách. Proto se jakékoliv opomenutí či chyba manželům velmi výrazným způsobem vymstí. Po rozvodu manželství už totiž možné věc žádným způsobem napravit. Proto je třeba celou věc aktivně a správně řešit v rámci rozvodu manželství a to buď před podáním návrhu na rozvod manželství nebo co nejdříve po jeho podání. Právní pomoc v této věci přitom nemusí být vůbec vysoká jak si mnoho lidí a klientů představuje.
Základní informaci o pozici manžela a možnostech rozvodu manželství a vypořádání lze získat v rámci právní poradny on-line za 300 korun. Dražší právní stanovisko pak stojí 500 korun a samotné zpracování kvalitní a profesionální dohody o vypořádání společného jmění manželů pořídíte za 2 000 korun, stejně jako návrh na rozvod manželství.
Chcete jistotu, nechcete riskovat tisíce a problémy? Chcete skutečně profesionální právní pomoc při rozvodu svého manželství? Zpracování rozvodových dokumentů a související poradenství není tak drahé, jak se tvrdí. Zpracování návrhu na rozvod manželství stojí 2000 korun, zpracování dohody o vypořádání společného jmění manželů pak 2500 korun. Celý balíček zpracování rozvodových dokumentů ale můžete pořídit i za celkovou a konečnou cenu 3500 korun.
Kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, ProfiPravnik.cz na mail: ProfiPravnik@gmail.com,
____________________________________________________________________
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Návrh na rozvod manželství. Úprava v Novém občanském zákoníku NOZ