Struktura rozsudku o rozvodu manželství
Rozsudek o rozvodu manželství musí splňovat náležitosti stanovené občanským soudním řádem a také novým občanským zákoníkem NOZ. Rozsudek tak musí stejně jako návrh na rozvod manželství splňovat podstatné náležitosti rozsudku stanovené zákonem.
Rozsudek o rozvodu tak musí obsahovat:
1) Označení soudu, který rozsudek o rozvodu manželství vydal
2) Označení stran řízení, tedy typicky žalobce a žalovaného, nebo narhovatele, kterými jsou v obou případech manželé,
3) Výrok - tedy výrok o tom, že se manželství obou účastníků řízení, rozvádí,
4) Odůvodnění rozsudku, kde soud sdělí a popíše z jakých důkazů a zjištění vycházel při rozhodování o tomto rozsudku o rozvodu manželství.
5) Poučení o možnosti odvolání proti rozsudku o rozvodu manželství
Výrok rozsudku může mít v případě řízení o rozvod manželství v podstatě dvě formy. Buď se manželství účastníků rozvádí, nebo se návrh na rozvod manželství zamítá. Následně pak soud svůj výrok odůvodní.
Odůvodnění je samozřejmě vždy velmi individuální a reaguje vždy na konkrétní stav a skutečnosti každého manželství. V případě návrhu na rozvod manželství dohodou, tedy rozvod manželství nesporný, většinou soud do odůvodnění přejímá odůvodnění uvedené v bezchybném návrhu na rozvod manželství.
Pokud se jedná o návrh na rozvod manželství sporný, pak soud musí odůvodňovat více a precizněji. Soud totiž musí vycházet z toho, že řízení o rozvod manželství se stává řízením sporným a příklon k návrhu či proti němu, musí odůvodnit.
V případě kladného výroku, tedy v případě konstatování, že se manželství účastníků rozvádí, soud v odůvodnění rozsudku nejčastěji zmiňuje fakt, že manželství je hluboce, vážně a nenapravitelně rozvráceno, což bylo prokázáno zejména z výslechu účastníků, případně z údajů a informací uvedených v návrhu na rozvod manželství. Dále vychází z toho, že rozvod manželství bude přínosem pro společné děti manželů, kteří se tak ochrání od hádek a konfliktů mezi manželi. Dále soud konstatuje, že manželé spolu nevedou společnou domácnost, nebydlí spolu, nebo bydlí odděleně, byť by se jednalo i oddělené bydlení manželů v rámci jednoho bytu. Nakonec soud ve svém rozsudku také uvede, že manželé společně nehospodaří a intimně spolu nežijí. Jsou tak dány veškeré důvody a podmínky proto, aby mohl soud o rozvodu manželství ve svém rozsudku definitivně rozhodnout.
Rozsudek musí být pravomocný a být označen doložkou nabytí právní moci
V rámci rozsudku je nutno rozlišovat několik termínů, které rozhodují o právní moci a vykonatelnosti rozsudku. Samotným vydáním či vyslovením není rozsudek o rozvodu manželství stále pravomocný. Rozsudek je pouze vynesen. Po vynesení se rozsudek doručuje účastníkům. Teprve po doručení začne běžet lhůta pro odvolání manželů či jednoho z nich, která činí 15 dnů ode dne doručení. Právní moci pak rozsudek o rozvodu manželství nabude ve chvíli, kdy se ani jeden z manželů neodvolá. Teprve po nabytí právní moci je rozsudek o rozvodu manželství definitivně vykonatelný a lze podle něj postupovat - například si zajistit vydání nového občanského průkazu s uvedením stavu - rozvedený, změna příjmení manžela apod.
Chcete jistotu, nechcete riskovat tisíce a problémy? Chcete skutečně profesionální právní pomoc při rozvodu svého manželství? Zpracování rozvodových dokumentů a související poradenství není tak drahé, jak se tvrdí. Zpracování návrhu na rozvod manželství stojí 2000 korun, zpracování dohody o vypořádání společného jmění manželů pak 2500 korun. Celý balíček zpracování rozvodových dokumentů ale můžete pořídit i za celkovou a konečnou cenu 3500 korun.
Kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, ProfiPravnik.cz na mail: ProfiPravnik@gmail.com,
____________________________________________________________________
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Návrh na rozvod manželství. Úprava v Novém občanském zákoníku NOZ