Předmanželská smlouva se vyplatí. Ale ne každému


|

Předmanželská smlouva může předejít sporům o majetek

 

Předmanželská smlouva je dnes již poměrně často využívaný nástroj pro úpravu vzájemných majetkových vztahů mezi manželi. Její uzavření často ztěžuje fakt, že před uzavřením manželství máte jiné starosti. Svého nastávajícího milujete, představujete si krásnou budoucnost a jen málokomu se chce myslet či se připravovat na budoucí problémy. Často se tak však vyplatí.

 

Téměř 50 procent manželství se totiž rozvádí a tak je skutečně velká pravděpodobnost, že rozvodem může skončit i to vaše, ačkoliv si to samozřejmě málokdo připouští. S rozvodem přicházejí většinou nepříjemné spory o majetek a děti.

 

Tyto spory jsou však často zbytečné. Pokud by měli manželé uzavřenu předmanželskou smlouvu, vše by bylo už dopředu jasné.

 

Co můžete předmanželskou smlouvou upravit

 

Předmanželskou smlouvou lze upravit skutečně veškeré majetkové vztahy mezi manželi. Lze tak do budoucna upravit, že veškerý majetek, který si za své peníze pořídí jeden z manželů jsou jeho výhradním vlastnictvím a nespadají do společného jmění manželů. Stejně tak se dají upravit práva k pořizovaným domům, bytům, pozemkům v době manželství. V případě rozvodu, tak odpadají spory o to, komu který majetek patří, protože na základě smlouvy je to již jasné.

 

Předmanželskou smlouvou se nemusí společné jmění manželů pouze omezovat, ale také rozšiřovat. Jeden z manželů tak může díky smlouvě vložit do společného jmění manželů například byt, který mu patřil už před manželstvím. Takto může do společného jmění manželů vložit i další věci, jako automobil, nábytek, elektroniku apod. 

 

Předmanželskou smlouvu může udělat pouze notář

 

Předmanželskou smlouvu je nutno pořídit tzv. notářským zápisem. Vytvořit jí může tedy pouze notář. Cena za předmanželskou smlouvu se pohybuje od 3 do 6 tisíc korun. S notářem se musíte poradit, jak budete chtít vaše majetkové vztahy upravit, jakým způsobem. Notář vám samozřejmě poradí standardní či nejvhodnější řešení.

 

Předmanželská smlouva nemusí být vždy výhodná

 

Jsou situace, kdy pro vás může být předmanželská smlouva nevýhodná. Pokud si berete partnera, který má a bude mít vyšší příjmy než jste schopná dosáhnout vy a kde se předpokládá, že financovat domácnost a bydlení bude druhý partner, pak se snažte aby předmanželská smlouva uzavřena nebyla.

 

Všechno co druhý manžel do domácnosti pořídí se tak stane i majetkem vaším. Pokud koupí v době manželství manžel dům za 3 miliony korun, pak se stanete stejně jako on vlastníkem domu, tedy jeho poloviny. V případě předmanželské smlouvy by však dům patřil stále pouze manželovi a při případném rozvodu by jste neměla právo na jakékoliv vypořádání.

 

Ani tato úvaha, která se na první pohled může zdát jak vypočítavost, nemusí být vždy zle míněnou myšlenkou. Ženy jsou z hlediska příjmů a možnosti výdělku a získání majetku značně znevýhodněny. Mnoho let například musí trávit na mateřské s dětmi, kdy jejich osobní příjmy jsou vskutku minimální, zatímco manžel může plně vydělávat a pořizovat majetek.

 

Je tedy třeba se zamyslet, v jaké situaci se nacházíte a zda je tedy pro vás předmanželská smlouva a v jakém znění výhodná.

_______________________________________________________________________________________________________________________________

 

Máte zájem o právní pomoc a právní zastoupení v souvislosti s rozvodem manželství či výživným? Kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, ProfiPravnik.cz na mail: ProfiPravnik@gmail.com, nebo tel: 737 826 527

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU