Návrh na rozvod manželství podle NOZ. Kdy může být i neúspěšný?


|
Návrh na rozvod manželství podle NOZ. Kdy může být i neúspěšný?

Rozvod v České republice je snažší a výhodnější

Jsou země, kde je rozvod manželství výrazně těžší a složitější, než je tomu v České republice. Například v Itálii musí manželé povinně trávit dva roky v manželství na zkoušku, zda se ještě může manželství a vztah manželů napravit a začít plnit své funkce. V dalších zemích pak dávají soudy manželům další přechodné lhůty či povinnosti - například povinnou účast v manželských poradnách, které se pokouší vztahy manželů napravit a manžele usmířit.

Tuzemská právní praxe je v případech rozvodu manželství spíše liberální. Návrhy na rozvod manželství jsou v drtivé většině úspěšné. Jsou však případy, kdy soud manželství nerozvede a to z vážných a podstatných důvodů.

Vady v návrhu na rozvod mohou vést k zamítnutí

Jedním z důvodů zamítnutí návrhu na rozvod manželství je situace, kdy návrh na vklad a následné řízení o rozvodu manželství trpí vadami a chybami. Typicky se jedná o případy, kdy si manželé či jeden z nich sepisují návrh na rozvod a související dokumenty sami, svépomocí. Chyby se také dělají i při vyplňování nejrůznějších vzorů.

Pokud mají manželé štěstí a vadný nebo chybný návrh na vklad není přímo soudem zamítnut, může a také často dochází k průtahům a posunům v celém řízení o rozvodu manželství. Místo několika týdnů se tak rozvodové řízení může protáhnout i na více než rok. Manželé jsou tak nuceni zcela přepracovávat své plány ohledně majetku, vztahů apod. To vše jen kvůli snaze ušetři několik tisíc korun.

Rozvod by poškodil jednoho z manželů? Soud ho nerozvede

Dalším důvodem pro možné zamítnutí návrhu na rozvod manželství je situace, kdy by rozvod manželství poškodil jednoho z manželů. Typicky se jedná o manžela, který rozvod manželství neinicioval, nebo s ním nesouhlasí. Rozvodem manželství totiž mohou být výrazně zasažena a poškozena práva tohoto manžela. Typicky ohroženými skupinami v manželství jsou nemocní lidé a matky na mateřské dovolené. Je logické, že pokud je matka plně závislá na manželovi, který vydělává a ona se stará v rámci manželství o společné děti, tak tuto matku rozvod ze strany manžela poškodí finančně i funkčně. Manžel se totiž rozvodem zprostí mnoha povinností a navíc přestane spolufinancovat náklady celé rodiny a domácnosti. A zatímco v době manželství měla manželka právo podílet se na příjmech a životní úrovni manžela, po rozvodu o tuto výhodu přichází a může to pro ní i její děti znamenat pád do sociální tísně.

Stejným nebo obdobným případem je i případ nemocného člověka. Tento člověk z důvodu vážné nemoci, nebo úrazu, nemůže zajišťovat příjmy pro rodinu a druhý manžel na to reaguje tak, že usiluje o rozvod manželství. Důvodem ke snaze o rozvod manželství přitom není to, že je manželství rozvráceno, ale především to, že se manžel odmítá o druhého, nemocného manžela starat a život ho. I takové případy jsou velmi vážným důvodem k tomu, aby soud manželství těchto manželů nerozváděl.

Další možností ochrany slabšího, nebo rozvodem manželství poškozeného manžela je určení výživného na rozvedeného manžela, což je ale trošku jiná otázka a jiný problém.

Než udělat zbytečné chyby a podat zmetkovitý návrh na rozvod, nebo například dohodu o vypořádání společného jmění manželů, doporučujeme vřele celou věc projednat s odborníkem, tedy právníkem či advokátem. Zpracování dokumentů není nijak drahé a je mnohem levnější než činí nepodložená očekávání potenciálních klientů. Zpracování návrhu na rozvod manželství dohodou, nebo i návrhu na rozvod manželství sporný stojí 2 000 korun. Zpracování dohody o vypořádání společného jmění manželů pak stojí do částky 2 500 korun. Ceny jsou konečné a garantované naší advokátní kanceláří ProfiPravnik.cz. Stačí napsat na mail: ProfiPravnik@gmail.com

____________________________________________________________________

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Návrh na rozvod manželství. Úprava v Novém občanském zákoníku NOZ

Návrh na rozvod manželství. Některé rozvody trvají i léta

Návrh na rozvod manželství. Jak ho ovlivní předmanželská smlouva

Návrh na rozvod manželství - návod na podání návrhu na rozvod

Rozvod manželství dohodou. Musí být ověřené podpisy

Návrh na rozvod manželství podle NOZ. Kdy může být i neúspěšný?

Návrh na rozvod manželství byl úspěšný. Co dělat po rozvodu?

Odvolání proti rozsudku o rozvodu manželství

Rozsudek o rozvodu vydaný na základě návrhu na rozvod manželství

Návrh, žádost o rozvod manželství s cizincem dle Nového občanského zákoníku

Při rozvodu manželství jsou ve hře i jiné hodnoty než peníze. Děti

Rozvod manželství a taktika - jak jednat s druhým manželem o návrhu na rozvod?

Rozvod manželství bez vyvázání z hypotečního úvěru neriskujte

Rozvod manželství a vypořádání hypotéky k nemovitosti

Rozvod manželství a společné dluhy manželů

Bez dohody o vypořádání sjm se dohodou manželé nerozvedou

Návrh na rozvod manželství a návrh na vypořádání společného jmění manželů - SJM

Návrh na rozvod manželství by neměl obsahovat chyby. Hrozí zamítnutí návrhu

Návrh, žádost o rozvod manželství s cizincem dle Nového občanského zákoníku

Návrh, žaloba na rozvod podle Nového občanského zákoníku NOZ. Jak má vypadat rozvod manželství?

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU