
Po rozvodu manželství vyměňte občanské průkazy
Hlavní povinností bývalých manželů po úspěšném a pravomocném rozsudku o rozvodu manželství je změna osobních dokladů. Manželé jsou povinni zajistit změnu údajů v občanských průkazech tak, aby byly v souladu se skutečností a realitou. Do doby rozvodu manželství totiž měli manželé v občanském průkazu uveden stav ženatý či vdaná. Po nabytí právní moci rozsudku o rozvodu manželství už tyto údaje nejsou aktuální a v zásadě jsou chybné. Bývalý manželé tedy po nabytí právní moci rozsudku o rozvodu manželství musí s tímto rozsudkem zajít na soud k vyznačení doložky nabytí právní moci rozsudku, což se realizuje razítkovým formulářem, který se dává na horní, levou stranu, první stránky rozsudku.
Další možností je vyznačení doložky autorizací na České poště, která vám vytiskne rozsudek o rozvodu, který došel manželům datovou schránkou už s doložkou o nabytí právní moci a vykonatelnosti rozsudku.
Teprve s tímto rozsudkem s vyznačenou doložkou se bývalý manželé prokazují. A to i při vyřizování nových občanských průkazů.
Po rozvodu manželství dořešte společné bydlení i majetek
Další povinností bývalých manželů po pravomocném rozvodu manželství je realizovat vypořádání společného nájmu bytu, nebo vlastnictví společného bydliště dle rozsudku o rozvodu v případě rozvodu manželství nesporného, nebo v případě rozsudku o vypořádání společného jmění manželů. Ten z bývalých manželů, který nemá právo na další užívání bytu či domu, nebo kterému tento byt či dům nebyl určen do vlastnictví, musí společné bydliště opustit a sám si zajistit nové bydliště, pokud to do té doby už neudělal.
Stejně tak ten z manželů, který majetek či právo bydlení získal musí spolu s pravomocným rozsudkem požádat katastrální úřad o povolení vkladu svého vlastnického práva do katastru nemovitostí, a v případě nájemního bytu pak o změnu smlouvy nájemní pouze na svou osobu.
Informaci o rozvodu manželství by měli bývalý manželé také podat bance, či bankám a institucím i u kterých mají bývalý manželé nějaký úvěr, zejména pak hypotéku.
Nezapomeňte také na lhůtu 6 měsíců od nabytí právní moci rozsudku o rozvodu manželství během níž máte možnost požádat matriku o vrácení svého bývalého příjmení, které jste měli před uzavřením manželství. Promeškání lhůty pak nejde napravit.
Změna stavu je výraznou změnou, která má velký vliv na budoucí majetkové záležitosti či osobní záležitosti každého z manželů, proto není dobré podceňovat povinnosti, které pravomocný rozvod manželství pro oba bývalé manžele přináší.
Chcete jistotu, nechcete riskovat tisíce a problémy? Chcete skutečně profesionální právní pomoc při rozvodu svého manželství? Zpracování rozvodových dokumentů a související poradenství není tak drahé, jak se tvrdí. Zpracování návrhu na rozvod manželství stojí 2000 korun, zpracování dohody o vypořádání společného jmění manželů pak 2500 korun. Celý balíček zpracování rozvodových dokumentů ale můžete pořídit i za celkovou a konečnou cenu 3500 korun.
Kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, ProfiPravnik.cz na mail: ProfiPravnik@gmail.com,
____________________________________________________________________
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Návrh na rozvod manželství. Úprava v Novém občanském zákoníku NOZ