Kupní smlouva podle vzoru? Už nikdy!


|

Paní Jarka použila vzor kupní smlouvy. Přišla o 200 tisíc.

Paní Jarka chtěla při koupi chaty na Vysočině ušetřit za právníka a tak si udělala kupní smlouvu podle vzoru, který našla na internetu. Protože Jarka tyto věci běžně neřeší a není znalá nejrůznějších právních problémů, udělala při definici chaty, kterou chtěla koupit chybu v jejím popisu, kde zapomněla do smlouvy zahrnout pozemek na kterém chata stojí. Za chatu navíc Jarka zaplatila hned při podpisu smlouvy.

Následně Jarka zjistila, že katastrální úřad skutečně zapsal její vlastnické právo, ale pouze k chatce a vlastníkem pozemku, který ve smlouvě zapomněla uvést je stále prodávající. Jarka tedy kontaktovala prodávajícího, aby ještě podepsal smlouvu na převod pozemku. Prodávající však odmítl s tím, že prodával pouze chatu  a nikoliv pozemek a pokud chce paní Jarka i pozemek, musí nově zaplatit. Paní Jarka tak má na výběr buď si ponechat pouze chatku, ke které nemá žádný pozemek a při přístupu k chatce je odkázána na benevolenci vlastníka pozemku, nebo pozemek zaplatit znovu.

Paní Jarce však nyní pomoci nedokáže žádný advokát. Jarka udělala zásadní chybu, kterou nelze napravit a úspora za advokáta, který by jí v tomto případě stál pouze 5 000,- Kč, jí tak vyšla na 200 000,- Kč, které nově musí zaplatit za pozemek pod chatkou.

Jirka podepsal kupní smlouvu bez advokáta. Přišel o 700 tisíc

Podobnou chybu udělal i pan Jiří z Karlových Varů. Při koupi staršího domu, který si pořádně neprohlédl z důvodu spěchu realitní kanceláře s prodejem, podepsal smlouvu, která obsahovala ustanovení, že Jirka kupuje dům ve stavu jak stojí a leží. Jirka, který není znalý práva a ustanovení se mu zdálo normální si neuvědomil jak velkou chybu udělal.

Po koupi domu zjistil, že trámy pod střechou domu jsou ztrouchnivělé a plesnivé a hrozí tak zhroucení střechy. Tuto vadu objevil přesto, že ho v kupní smlouvě prodávající ubezpečil, že nemovitost lze bez problémů užívat a že tato nemovitost nemá žádné skryté ani jiné vady.

Jirkovi ani Jarce už nešlo pomoci. Podepsali si nevýhodné kupní smlouvy

Po návštěvě Jirky jako našeho klienta jsme ho však museli zklamat. Pan Jirka si totiž ve smlouvě podepsal, že kupuje dům jak stojí a leží. Dle tohoto ustanovení uvedeného v občanském zákoníku se tak Jirka zbavil možnosti vadu reklamovat a dům koupil ve stavu v jakém byl v době převodu. Pan Jirka tak nemůže vůbec nic dělat a nezbude mu než trámy a krovy na střeše kompletně opravit včetně nové krytiny střechy.

Náklady za advokáta, které pan Jirka při sjednávání smlouvy ušetřil a které by v jeho případě činily částku 10 000,- Kč tak pana Jirku vyšly na částku 700 000,- Kč, které musel vynaložit za novou střechu bez možnosti tyto náklady či jejich část nárokovat na prodávajícím, nebo možnosti od smlouvy odstoupit.

Nechcete udělat stejnou chybu jako Jarka a Jirka?

 _______________________________________________________________________________________________________________________________

Kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, ProfiPravnik.cz na mail: ProfiPravnik@gmail.com, nebo tel: 737 826 527

______________________________________________________________________________________________________________________________

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU