Velmi často se stávají případy, že dárce, například otec či dědeček, daruje svůj dům, nebo byt či pozemek tomu z potomků, který v tomto bytě či domě společně s dárcem bydlí. Je to logická a pochopitelná úvaha. Protože však sourozenec obdarovaného nic dárci neudělal a chová se k němu rovněž hezky, měl by rovněž dostat nějakou část majetku dárce. Jak tento cíl zajistit a zrealizovat svým čtenářům nyní poradíme.
Je třeba, aby byly zpracovány součastně a najednou tyto nezbytné dokumenty:
1) Darovací smlouva s návrhem na vklad vlastnického práva obdarovaného do katastru nemovitostí
2) Dohoda o vypořádání - většinou finanční uzavřená buď mezi sourozencem obdarovaného a obdarovaným, nebo mezi sourozencem obdarovaného a dárcem, případně mezi všemi těmito stranami.
Tyto dokumenty se následně společně podepíší.
Smyslem darovací smlouvy a návrhu na vklad uzavřený mezi dárcem a obdarovaným, který získá darováním příslušnou nemovitost je přechod vlastnického či spoluvlastnického práva na obdarovaného.
Dohoda o vypořádání k darovací smlouvě
Smyslem dohody o vypořádání je pak vypořádání nároků druhého sourozence či jiného příbuzného tak, aby nebyl darováním pouze jednomu z dětí dárce poškozen. Dárce přitom nemusí v tomto případě nemovitost dělit a převádět na své děti podíly darovaných nemovitostí. Tím by totiž výrazně ztížil práva toho z dětí, který v domě či bytě bydlí a užívá ho. V krajním případě by totiž mohlo hrozit, že dojde k prodeji takovéto nemovitosti, aby se druhé z dětí domohlo vypořádání z tohoto spoluvlastnictví, což bývá velmi často provázeno dlouhými a nepříjemnými soudními spory.
Co musí dohoda o vypořádání k darovací smlouvě obsahovat
V dohodě o vypořádání se tak uvede, že druhé z dětí, či sourozenců získá od obdarovaného, tedy od prvního z dětí částku odpovídající nějaké části hodnoty nemovitosti. Nejčastěji se bude jednat o několik stovek tisíc korun. Tím se zajistí, že zatímco jeden z dětí dárce získal celou nemovitosti, druhé z dětí získá nárok na úhradu dohodnuté či dárcem stanovené částky jako vypořádání, čímž budou uspokojeni všichni sourozenci.
Velmi často se totiž částka vypořádání hradí z hypotečního úvěru, kterou si obdarovaný jako sourozenec zajistí za účelem možnosti vyplacení částky vypořádání sourozenci.
Možné jsou i další varianty řešení výše uvedeného cíle, které je však třeba konzultovat s odborníkem. V našem případě je možné se o věci poradit v naší právní poradně ZDE!
Je velmi důležité, aby všechny zmíněné dokumenty splňovaly potřebné náležitosti a byly právně precizně správně zpracované. Pokud využijete služeb naší internetové advokátní kanceláře ProfiPravnik.cz na mailu ProfiPravnik@gmail.com, získáte tuto právní službu na klíč za celkovou cenu 3500 korun. V ceně je zpracování darovací smlouvy, návrhu na vklad, návodu na vyřízení a dohody o vypořádání
Chcete jistotu, nechcete riskovat ztrátu tisíců korun a další problémy? Chcete skutečně profesionální právní pomoc při darování své nemovitosti? Zpracování převodních dokumentů, tedy darovací smlouvy, návrhu na vklad a návodu na vyřízení a související poradenství není tak drahé, jak se tvrdí. Zpracování všech těchto převodních dokumentů stojí 2500 korun. Cena je garantovaná a konečná.
Kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, ProfiPravnik.cz na mail: ProfiPravnik@gmail.com,
___________________________________________________
čtěte také: