Aby však mohla darovací smlouva působit jako kvalitní vlastnický nebo nabývací titul, tedy potvrzení o vlastnictví a nabytí nemovitosti, musí být zpracována kvalitně a bezchybně. Musí také obsahovat všechny potřebné a nutné náležitosti, které dále musí být velmi dobře formulovány, v souladu se zavedenou, dlouhodobou a obecně přijímanou praxí.
Vlastnické právo nabyté na základě darovací smlouvy je silné
Vlastnické právo, které obdarovaný nabude na základě darovací smlouvy má stejnou sílu, význam i ochranu, jako vlastnické právo nabyté například kupní smlouvou či dědictvím. Vlastnické právo získané darováním tak požívá zákonnou ochranu a nelze ho zrušit či úspěšně napadnout, pokud celý proces darování proběhl řádně a bezchybně. Důležité tak je, aby darovací smlouva obsahovala vše potřebné, stejně jako návrh na vklad vlastnického práva obdarovaného do katastru nemovitostí.
Teoretická možnost vrácení daru, která se velmi často zmiňuje je pouze teoretickou možností, která ale v zásadě vůbec nikdy nemusí pro obdarovaného nastat. Vše však záleží pouze a jenom na obdarovaném a jeho chování. O tom, zda bude moci dárce darování nárokovat zpět, rozhoduje zase pouze obdarovaný.
Vrácení daru je vyjímečným institutem
Je nepravdivým mýtem, že vrácení daru pro nouzi dárce, je možné kdykoliv využít v případě, kdy je životní úroveň dárce po realizaci daru špatná. Takto to samozřejmě není. Dárce má nárok pouze na podporu od obdarovaného v případě finanční či sociální tísně, do které se mimo jiné dostal také realizací daru. Toto právo je tak právem morálním. Povinnost potomka či obdarovaného postarat se o svého rodiče, prarodiče, tedy dárce vyplývá i z jiných právních předpisů. Je přitom v pořádku, že obdarovaný, který získá mnohasettisícový majetek od dárce, také dárce nenechá zemřít někde na ulici, ale dokáže se o něj postarat. Teprve poté, kdyby obdarovaný odmítl poskytnou dárci podporu je na místě požadovat vrácení daru po obdarovaném.
Je tedy třeba i u darovací smlouvy rozlišit morální odpovědnost postarat se o dárce, kterým je nejčastěji rodič či prarodič obdarovaného a poskytnout jim v případě jejich nouze nějakou nezbytnou podporu a sílu a platnost nabytí vlastnického práva na základě darovací smlouvy.
Pokud se obdarovaný chová k dárci v souladu s dobrými mravy, nemůže o dar přijít
Pokud tedy plní obdarovaný své morální povinnost poskytnout dárci nezbytnou pomoc a podporu, dárce neuráží a nepoškozuje, a projevuje o něj přiměřený zájem, tak se nikdy nemusí obávat zpochybnění svého vlastnického práva nabytého darováním na základě řádné a bezchybné darovací smlouvy, kterou s dárcem uzavřel.
Kromě výše uvedené garance vlastnického práva získaného darem, platí i další výhody darování darovací smlouvou, tedy zejména rychlost, nízká cena a osvobození od daně z příjmu či jiných možných daní.
Chcete jistotu, nechcete riskovat ztrátu tisíců korun a další problémy? Chcete skutečně profesionální právní pomoc při darování své nemovitosti? Zpracování převodních dokumentů, tedy darovací smlouvy, návrhu na vklad a návodu na vyřízení a související poradenství není tak drahé, jak se tvrdí. Zpracování všech těchto převodních dokumentů stojí 2500 korun. Cena je garantovaná a konečná.
Kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, ProfiPravnik.cz na mail: ProfiPravnik@gmail.com,
___________________________________________________
čtěte také: