Darovací smlouva a darovací smlouvy podle NOZ v roce 2022


|
Darovací smlouva a darovací smlouvy podle NOZ v roce 2022

 

>> Objednat darovací smlouvu ↓

 

Veškeré informace o darování, darovacích smlouvách a darování nemovitostí jsou aktuální k roku 2022

Darovací smlouva v profesionální kvalitě od advokáta v roce 2022 nemusí být vůbec drahá. Chcete jistotu, nechcete riskovat miliony při darování? Chcete skutečně profesionální právní pomoc při darování nemovitosti a zpracování  darovací smlouvy? Zpracování kompletní dokumentace tedy Profi darovací smlouvy, včetně návrhu na vklad do katastru nemovitostí a návodu na vyřízení věci můžete pořídit už za 2900,- Kč. Kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, ProfiPravnik.cz na mail: ProfiPravnik@gmail.com,  

Poplatek na katastru nemovitostí zůstává na 2000 korun

I v roce 2022 v oblasti darování a darovacích smluv k nemovitostem zůstává v platnosti aktuální výše poplatku na katastru nemovitostí. Zatímco ještě v roce 2019 činil tento poplatek 1000 korun, od roku 2020 se tento poplatek zvýšil na dvojnásobek, tedy 2000 korun.

Zvýšení poplatků na katastru má přitom dvě důležité dimenze:

 • Zvýšení poplatku zvyšuje náklady na vklad u darovacích smluv nebo i u kupních smluv, kdy toto zvýšení nesou všichni vkladatelé. Tedy všichni ti, kdo podávají darovací smlouvu nebo kupní smlouvu s návrhem na vklad do katastru nemovitostí. Jedná se tedy o náklad, který musí všichni dárci, obdarovaní, kupující nebo prodávající brát na vědomí a nijak se mu nevyhnout.
 • Zvýšení poplatku na 2000 korun také zvyšuje ztrátu, která hrozí v případě, kdy je návrh na vklad podle darovací nebo kupní smlouvy zamítnut. Pokud tedy v darovací smlouvě nebo kupní smlouvě uděláte chybu, katastrální úřad návrh na vklad zamítne a vámi uhrazený poplatek za vklad propadne. Následně budete muset dodat katastru nový návrh na vklad a novou, opravenou darovací nebo kupní smlouvu, kdy jste povinni zaplatit další poplatek ve výši 2000 korun. Chyba v darovací nebo kupní smlouvě se vám tak prodraží dvojnásobně, a to minimálně o zmíněných 2000 korun.

Byty vymezené podle občanského zákoníku se definují jinak

Nemovitosti vymezené podle nového občanského zákoníku, tedy zákona č. 89/2012 Sb. se v darovacích a kupních smlouvách definují jiným způsobem, než tomu bylo podle zákona o vlastnictví bytů. Lidé na to často zapomínají, a tak používají i k převodu nově vymezených nemovitostí, tedy zejména bytových jednotek staré vzory nebo vzory, které se k takovému převodu vůbec nehodí.

Výsledkem pak je nemilosrdné zamítnutí vkladu vlastnického práva u katastru nemovitostí. Toto zamítnutí vkladu vlastnického práva, dle darovací nebo kupní smlouvy, je o to horší, že od roku 2020 nepřijde člověk jen o 1000 korun,  jak tomu bylo do konce roku 2019/který se platil do konce roku 2019 za propadlý poplatek na katastru nemovitostí, ale o celých 2000 korun, tedy o dvojnásobek.


PROFI darovací smlouvu s návrhem na vklad, návodem na vyřízení, poradenstvím a zárukou za garantovanou cenu 2900 korun (kterou platíte až po zpracování a obdržení dokumentů) objednáte velmi snadno použitím krátkého formuláře ZDE! nebo zasláním potřebných informací ke zpracování:

 • celá jména, rodná čísla a adresy trvalého bydliště dárce a obdarovaného,
 • číslo popisné domu, číslo bytu nebo číslo pozemku a adresu, kde se nemovitost nachází nebo číslo listu vlastnictví (LV) a katastrální území nebo přiložením scanu listu vlastnictví,
 • popis příbuzenského vztahu mezi dárcem a obdarovaným,
 • zda se bude zřizovat věcné břemeno užívání pro dárce či nikoliv

na mail advokátní kanceláře: ProfiPravnik@gmail.com, případně můžete předem zaslat na tento mail svůj dotaz, na který obratem odpovíme nebo potvrdíme objednávku. Dokumenty jsou zpracovány nejpozději do tří dnů od objednání s garancí bezproblémového vkladu do katastru nemovitostí. Veškerý postup podání na katastr popisujeme v přehledném návodu, který je součástí služby PROFI darovací smlouva.

Dokumenty pro vás zpracovává internetová advokátní kancelář Mgr. Miroslava Zemana, ProfiPravnik.cz, zapsaná a registrovaná u České advokátní komory pod ev.č. 13197.

#


 

PROFI darovací smlouva i v roce 2020 za 2900 korun

PROFI darovací smlouvu pořídíte u naší advokátní kanceláře on-line se zárukou a poradenstvím i v roce 2020 za garantovanou cenu 2900 korun. Součástí služby je zpracování darovací smlouvy, návrhu na vklad do katastru nemovitostí a návod na vyřízení věci.

PROFI darovací smlouva je služba, kterou pořídíte:

 • Rychle – zpracování do dvou dnů od zaslání potřebných údajů
 • Levně – cena za zpracování všech potřebných dokumentů činí 2900 korun a je konečná
 • Komfortně – nemusíte nikam chodit, vše vyřídíte on-line, bez zbytečných formalit
 • Bezpečně – netrváme na žádné záloze, cena se hradí až po zpracování dokumentů, kdy už je máte zcela k dispozici. Nejdříve pracujeme, teprve potom platíte.

Veškeré výše uvedené podmínky a cena platí po celý rok 2020 bez výjimek.

Spolu s dokumenty získává klient naší kanceláře i záruku na tyto dokumenty a jejich bezproblémový vklad do katastru nemovitostí. Klient má také jistotu, že v případě jakýchkoliv problémů za něj problém advokátní kancelář ProfiPravnik.cz Mgr. Miroslava Zemana kompletně vyřeší. Klientovi tak nikdy nehrozí, že by musel znovu platit poplatek na katastru nemovitostí 2000 korun v případě jakýchkoliv problémů.

Ke zpracování dokumentů stačí zaslat objednávku buď přímo do našeho formuláře, který naleznete na našich webových stránkách ProfiPravnik.cz ZDE!

Nebo zaslat do objednávkového e-mailu naší kanceláře ProfiPravnik@gmail.com následující potřebné informace:

 • Celá jména, rodná čísla (pokud je chce klient uvést a souhlasí se zpracováním osobních údajů a adresy trvalých bydlišť dárce a obdarovaného.
 • Číslo popisné domu, číslo bytu, číslo pozemku nebo číslo listu vlastnictví, kde jsou nemovitosti zapsány a katastrální území, kde se nemovitosti nachází nebo scan tohoto listu vlastnictví.
 • Popis příbuzenského vztahu mezi dárcem a obdarovaným.
 • Zda si přeje dárce zřídit věcné břemeno užívání pro sebe, případně pro další osobu (kdy je nutné uvést informace dle bodu 1).

Dokumenty jsou pak zpracovány nejpozději do dvou dnů od zaslání objednávky s uvedením těchto potřebných informací.

Advokátní kancelář Mgr. Miroslava Zemana – ProfiPravnik.cz provozuje také největší poradenský server pro laiky www.ProfiPravnik.cz, který je citován v mnoha médiích, se kterými spolupracujeme, nebo jsme v minulosti spolupracovali (Novinky.cz, Aktualne.cz, Česká televize, iDnes, Blesk pro ženy apod.)

Jen za minulý rok jsme pro klienty zpracovali bezmála 320 darovacích smluv. Kromě toho zpracováváme kupní smlouvy a komplexní řešení návrhů na rozvod a vypořádání společného jmění manželů.


Vaše advokátní kancelář ProfiPravnik.cz radí a pomáhá

Rok 2020 znamená pro advokátní kancelář Mgr. Miroslava Zeman, ProfiPravnik.cz zásadní rok. Služba PROFI darovací smlouva se stala masovou záležitostí. Cena 2900 korun, rychlost, kvalita, jednoduchost, a pohodlí klientů, včetně profesionálního poradenství je vrcholem internetových právních služeb.

Naše advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, ProfiPravnik.cz poskytuje již desátým rokem své špičkové a kvalitní právní služby internetovou formou. Patříme k prvním na trhu.

Chceme být pro své klienty čitelní a přehlední. Objednání služeb i veškerá komunikace jsou velmi snadné a intuitivní.

Chcete darovat nemovitost? Není nic jednoduššího. Máme pro vás PROFI darovací smlouvu za 2900 korun. S cenou si nelámejte hlavu. Na rozdíl od toho, na co jste zvyklý, tedy hrazení předem na internetu, u nás platíte, až když máte vše hotové a zkontrolované.

PROFI darovací smlouva je pro vás zde na dosah.

A jaké informace od vás potřebujeme? Stačí napsat pouze:

 • Celá jména, rodná čísla (pokud je chce klient uvést a souhlasí se zpracováním osobních údajů a adresy trvalých bydlišť dárce a obdarovaného.
 • Číslo popisné domu, číslo bytu, číslo pozemku nebo číslo listu vlastnictví, kde jsou nemovitosti zapsány a katastrální území, kde se nemovitosti nachází nebo scan tohoto listu vlastnictví.
 • Popis příbuzenského vztahu mezi dárcem a obdarovaným.
 • Zda si přeje dárce zřídit věcné břemeno užívání pro sebe, případně pro další osobu (kdy je nutné uvést informace dle bodu 1).

Stačí odeslat a máte hotovo. Okamžitě s vámi začneme pracovat a darování nebo kupní smlouvu řešit.

Nevěříte? Zkuste to.

Cenu pak uhradíte až poté, co dokumenty v elektronické podobě obdržíte a zkontrolujete si je. Předem nic platit nemusíte.

Co se stane až budete dokumenty mít? Je to snadné.

K darovací smlouvě vám zašleme i stručný a přehledný návod na vyřízení věci. Podle něj si dokumenty vytisknete, nebo vám je v případě zájmu pošleme doporučeně na vaši adresu a pak už můžete vše podat na katastr.

A co když vám nebude něco jasné nebo se budete chtít na něco zeptat?

Ptejte se a my vám obratem odpovíme, nebo váš problém vyřešíme. Vše on-line přes internet, případně telefonicky. Ke všemu vám tak bude stačit váš mobilní telefon nebo počítač.


 

PROFI darovací smlouva 2020. Otázky a odpovědi advokáta

Služba PROFI darovací smlouva 2020. Komplexní zpracování převodních dokumentů k darování nemovitosti na klíč, včetně poradenství za celkovou cenu 2900 korun. Odpovídáme na otázky čtenářů a klientů. Jsme vám zcela otevřeni.

Potřebuji darovací smlouvu a darovat svou nemovitost. Jak to udělat co nejjednodušeji?

Stačí vyplnit tento formulář pro objednávku služby PROFI darovací smlouva ZDE!

Nebo poslat potřebné informace pro vypracování tedy, celá jména, rodná čísla a adresy trvalého bydliště dárce a obdarovaného, číslo popisné domu, číslo bytu nebo číslo pozemku a adresu, kde se nachází nebo číslo LV a katastrální území nebo scan listu vlastnictví na mail naší advokátní kanceláře ProfiPravnik@gmail.com a realizovat tak svou objednávku.

Kolik to všechno dohromady stojí?

Cena PROFI darovací smlouvy, která obsahuje i zpracování návrhu na vklad do katastru nemovitostí, návod na vyřízení a poradenství činí 2900 korun a je konečná. Pokud byste zpracování řešil klasicky návštěvou advokátní kanceláře, činí ceny za zpracování darovací smlouvy 5 až 10 tisíc korun, tedy výrazně více.

Co za tuto cenu dostanu?

Součástí ceny je PROFI darovací smlouva, návrh na vklad do katastru nemovitostí a návod na vyřízení věci, včetně souvisejícího poradenství a také záruka na kvalitu darovací smlouvy a jistota bezproblémového vkladu darovací smlouvy do katastru nemovitostí.

Jak mi zaručíte, že vám zaplatím a dokumenty nakonec dostanu? Kdy se za službu platí?

Zastáváme názor, že platit máte až za to, co dostanete. Zvlášť v prostředí internetu. Služby poskytujeme my vám, nikoliv vy nám. Proto má klient nést nulové riziko, že by o své peníze měl přijít tím, že hradí něco předem. U nás hradíte za darovací smlouvu a další služby až po jejich zpracování, a to až poté, co je dostanete a zkontrolujete si je. Na veškeré platby vystavujeme řádně faktury.

Kdy jsou dokumenty hotové?

Dokumenty zpracováváme nejpozději do dvou až tří dnů od zaslání potřebných informací v objednávce. Jsme ale také schopni zpracovat i v den, kdy objednávky dorazila, pokud klient na zpracování spěchá. Cena se tím nijak nezvyšuje.

Musím kvůli vyřízení objednávky nebo zpracování darovací smlouvy někam chodit?

Ne. Nemusíme realizovat drahé porady ani schůzky. Vše realizujeme on-line prostřednictvím internetu, případně telefonicky, a to rychle a obratem. Vše tak vyřídíte od svého mobilu nebo od počítače.

Co si s obdrženými dokumenty mám počít? Jaký je další postup?

Obdržené dokumenty velmi rychle, prakticky obratem, můžete použít. Spolu s nimi zasíláme i stručný a přehledný návod na postup ve věci, kde najdete vše podstatné a důležité. Prakticky si už s vytisknutými dokumenty dojdete na poštu ověřit podpisy a hned ten den je podáte na podatelnu katastrálního úřadu, jehož adresu naleznete na návrhu na vklad. Pak už jen čekáte na zápis vlastnického práva obdarovaného do katastru nemovitostí.

Co když vznikne na katastru nějaký problém? Budu si ho muset vyřešit, nebo to za mě vyřešíte?

To už jste si odpověděl sám. Samozřejmě jakýkoliv problém na katastru v rámci služby PROFI darovací smlouva za vás vyřešíme. Nikdy Vám tak nehrozí, že byste museli znovu zaplatit poplatek na katastru nemovitostí 2000 korun z důvodu zamítnutí návrhu kvůli naší chybě. To je zcela vyloučeno.

 Kde mám brát jistotu, že jste opravdu advokátní kancelář a smíte poskytovat advokátní služby?

To si ověříte velmi jednoduše. Jsme jako všichni advokáti zapsáni v evidenci a registru České advokátní komory, kde nás najdete pod ev. Číslem 13197, případně přímo ZDE!

Samozřejmě můžete i přímo zaslat v případě jakýchkoliv pochybností dotaz na Českou advokátní komoru, nebo nám na mail ProfiPravnik@gmail.com a my Vám na vyžádání oprávnění prokážeme.

Máte nějaké reference, které prokazují, že pracujete dobře a kvalitně?

Reference mohou být pochybné. Některé firmy si je píšou sami. U nás píší reference konkrétní lidé. Reference naleznete ZDE! Důkazem naší kvalitní a bezchybné činnosti je také skutečnost, že o naší kanceláři nenajdete na internetu absolutně žádné negativní reference nebo stížnosti našich současných či bývalých klientů. A to přesto, že své služby poskytujeme touto formou a způsobem již deset let.


 

Vzory darovací smlouvy nepoužívejte. Můžete tak o nemovitost přijít

Vzor darovací smlouvy z internetu? Může se to zdát jako skvělý nápad na úsporu za zpracování darovací smlouvy, kde jen vyplníte údaje dárce, obdarovaného, údaje o darované nemovitosti, tedy darování bytu, domu nebo pozemku a je hotovo.

Použitím vzoru darovací smlouvy moc neušetříte

Úspora pro vás ale přitom není desítky tisíc korun, jak se lidé běžně domnívají. Ano, někteří advokáti nabízejí zpracování darovací smlouvy, návrhu na vklad a nějakého souvisejícího poradenství za částky blížící se 10 tisícům korun. To se ale týká hlavně případů, kdy chcete využít komfortu, ale i většího úsilí s využitím schůzky v advokátní kanceláři přímo při osobním setkání s advokátem, které se vám právě proto výrazně prodraží. Přidaná hodnota zde přitom reálně žádná není.

Vyplněním vzoru tak můžete uspořit v případě naší kanceláře pouze 2900 korun, které zpracování PROFI darovací smlouvy, návrhu na vklad do katastru nemovitostí a návodu na vyřízení celkem stojí. To vše včetně souvisejícího profesionálního poradenství.

O nemovitost darovanou podle vzoru darovací smlouvy můžete i přijít

Za tuto úsporu riskujete miliony korun hodnoty nemovitosti a třeba i to, že se kvůli tomu vlastníky nemovitosti ani nemusíte stát.

Chyby, které jsou při používání vzorů darovacích smluv velmi časté a prakticky běžné, totiž vedou k zamítnutí návrhu na vklad vlastnického práva obdarovaného do katastru nemovitostí. To znamená, že se na základě takto připravené darovací smlouvy podle vzoru obdarovaný vlastníkem vůbec nestane.

Dárce si pak může darování rozmyslet a už novou darovací smlouvu neuzavře nebo vážně onemocní, může zemřít nebo odcestovat do zahraničí apod.

Přijdete o zaplacený poplatek 2000 korun

Jako další škodu utrpí člověk, který darovací smlouvu vyplnil jako vzor, propadnutím zaplaceného poplatku na katastru nemovitostí 2000 korun. A pokud bude chtít podat novou opravenou darovací smlouvu, zaplatí tento poplatek znovu. Ztráta se tak zdvojnásobí. A ani po tom si nemůže být dárce a obdarovaný jistí, že je takto opravená vzorová darovací smlouva už bezchybná.

Není také vyloučeno, že nekvalitní darovací smlouvu podle vzoru někdo v budoucnu nezpochybní a nenapadne, čímž bude ohroženo vlastnické právo obdarovaného.


7 z 10 vzorů darovacích smluv je vadných nebo neúplných

Podle průzkumu serveru www.ProfiPravnik.cz, který byl proveden na vzorku 20 vzorů darovacích smluv dostupných na internetu, je až 70 procent těchto vzorů darovací smlouvy chybných nebo neúplných. Jejich použitím tak lidé riskují zamítnutí návrhu na vklad podle vzoru darovací smlouvy a propadnutí poplatku 2000 korun na katastru nemovitostí.

Použití vzoru darovací smlouvy z internetu je velký risk

Vzory darovací smlouvy jsou vkládány na internet laiky, kteří jen v zájmu zvýšení návštěvnosti svého serveru uměle vymažou některé údaje ze starých použitých smluv a tím vznikne nejčastější vzor smlouvy. Jiné vzory darovacích smluv zase nemusí být vhodné právě pro váš příklad.

Velmi problematická bývá část upravující zřízení věcného břemene – užívání ve vzoru darovací smlouvy. Ve více než 70 procentech případů je toto věcné břemeno upraveno pouze jedním odstavcem, a to ještě zcela neúplným a neurčitým způsobem. I chyba v úpravě věcného břemene na darované nemovitosti je tak častým důvodem zamítnutí celého návrhu na vklad do katastru nemovitostí.

Nejčastější problémy a vady vzoru darovací smlouvy

Běžný člověk u vzoru nepozná, jak je starý a zda je aktuální znění vzoru v souladu s platnou právní úpravou, zejména s NOZ, tedy novým občanským zákoníkem. Zastaralé vzory darovacích smluv se vyskytují velmi často a představují až polovinu vzorů, které se na internetu vyskytují. Použití zastaralého vzoru darovací smlouvy je přitom téměř jistotou vadnosti darovací smlouvy a velké riziko zamítnutí návrhu na vklad podle takové chybné darovací smlouvy na katastru nemovitostí.

Dalším častým problémem vzoru darovacích smluv je chybné vyplnění a definice nemovitostí. Například v případě darování podílů nemovitostí používají lidé vzor pro darování celé nemovitosti a přesto, že jde o darování do podílového spoluvlastnictví, přebírají lidé ustanovení ve vzoru, kde je nemovitost darována do výlučného vlastnictví obdarovaného a to přesto, že je darován jen podíl, nikoliv celá nemovitost.

Zcela největší chybou používání vzorů darovacích smluv je špatné vyplnění spoluvlastnických podílů při darování bytu. Tyto podíly se vztahují k vlastnictví bytu a jsou vyjádřeny zlomkem. Spolu s bytem se totiž musí převádět spoluvlastnický podíl na domu a pozemku, na kterém dům stojí, případně na dalších pozemcích, které slouží k užívání spolu s bytovou jednotkou. Lidé tak ve vzorech darovacích smluv špatně uvádějí podíl, který je uveden u listu vlastnictví samotné bytové jednotky, ačkoliv je třeba brát v úvahu podíl uvedený na listu vlastnictví budovy a pozemku, kde se byt nachází a který obsahuje i případné podíly na některých nebytových prostorech v domě či garážích.

Použitím vzoru riskujete propadnutí poplatku nebo ztrátu nemovitosti

Použitím vzoru riskujete jak čas, o který přijdete, než se stanete vlastníkem nemovitosti v případě zamítnutí návrhu na vklad vlastnického práva dle chybného vzoru darovací smlouvy, tak i ztrátu zaplaceného poplatku 2000 korun a nutnost zaplatit nový poplatek 2000 korun v případě opětovného podání nové darovací smlouvy. Celková ztráta tak činí 4 tisíce korun, které vás stojí nekvalitní a darovací smlouva podle vzoru z internetu.

V tom horším případě pak obdarovaný může o nemovitost úplně přijít. Dárce totiž už novou darovací smlouvu nemusí podepsat nebo může onemocnět či dokonce zemřít, což je v případě starších dárců poměrně časté. Použitím vzoru darovací smlouvy tak riskujete dokonce ztrátu darované nemovitosti v hodnotě milionů korun.

Použití vzoru darovací smlouvy ušetří jen pár tisíc korun

Použitím vzoru lidé riskují milionové hodnoty. Přitom úspora činí jen 2900 korun, které by klient zaplatil za kompletní zpracování všech převodních dokumentů, tedy PROFI darovací smlouvy, návrhu na vklad a návodu na vyřízení věci, včetně povolení a záruky za kvalitu smlouvy. Vše lze přitom vyřídit velmi snadno a pohodlně on-line z mobilu či notebooku, a to velmi rychle.

V případě darované nemovitosti v hodnotě 1 milion korun činí výdaj na zpracování toho nejdůležitějšího, tedy darovací smlouvy, návrhu na vklad a návodu na vyřízení věci pouhých 0,29 procenta hodnoty darované nemovitosti. To je výrazně nižší podíl ceny než například v případě notářské odměny při řešení dědictví takové nemovitosti.


PROFI darovací smlouva. Kolik v roce 2020 stojí?

PROFI darovací smlouva, návrh na vklad a návod na vyřízení stojí 2900 korun. Tato cena je konečná. Lidé se tak nemusí obávat, že za zpracování profesionální darovací smlouvy ze strany advokáta zaplatí třeba i deset tisíc korun. Právě například při využití internetových právních služeb je cena výrazně nižší a kvalita srovnatelná nebo dokonce i vyšší.

Cena za jistotu není vysoká

Využitím internetových advokátních služeb při zpracování darovací smlouvy se nemusí lidé obávat desetitisícových nákladů, jako v případě klasických právních služeb s využitím osobních konzultací, porad apod. Cenu tak můžeme garantovat na částce 2900 korun. Zpracování dokumentů je navíc rychlé, kvalitní a advokát může díky okamžitému kontaktu s klientem prostřednictvím mailu a internetu okamžitě reagovat a dokumenty upravit dle jeho potřeb.

Využitím služeb advokátní kanceláře při zpracování darovací smlouvy získáte jistotu

Využití služeb advokátní kanceláře a služby PROFI darovací smlouvy získá klient jistotu, že o darovanou nemovitost nepřijde, nebo že nebude muset znovu hradit poplatek na katastru nemovitostí 2000 korun v případě zamítnutí návrhu na vklad.

Přidanou hodnotu služby přestavuje i právní poradenství spojené s darováním nemovitosti a jejími aspekty, a také záruka za takovou smlouvu.

Cena za darovací smlouvu odpovídá 0,29 procenta hodnoty nemovitosti

Pro představu činí podíl ceny za zpracování převodních dokumentů, tedy darovací smlouvy, návrhu na vklad a návodu na vyřízení věci jen neznatelný zlomek hodnoty darované nemovitosti. Jen v případě velmi levné nemovitosti v hodnotě 1 milion korun činí podíl ceny za zpracování 0,29 procenta. Pokud by se jednalo o darování bytu v Praze v hodnotě 4 miliony korun, činí podíl nákladů na zpracování darovací smlouvy jen neznatelných 0,07 procenta hodnoty nemovitosti.

Náklady na zpracování darovací smlouvy advokátem a jistota, kterou klient využitím této služby získá, jsou zcela neúměrné rizikům, které by klient podstoupil využitím vzoru darovací smlouvy staženým z internetu nebo zkopírováním staré darovací smlouvy.

Využití advokátní služby u darovací smlouvy je zcela bez rizika

Využitím internetové advokátní služby on-line při zpracování darovací smlouvy je pro klienta zcela bez rizika. Jakékoliv riziko pro klienty či míru obav jsme zcela odstranili tím, že se cena za zpracování hradí až po zpracování převodních dokumentů a jejich převzetí a kontrole ze strany klienta. Klient tak ví, za co platí a co přesně za danou cenu získal.


Chyba v darovací nebo kupní smlouvě při darování nemovitosti se od roku 2020 prodraží

Zpracováváte si darovací nebo kupní smlouvu sami, nebo používáte vzory stažené z internetu? Pak vězte, že s rokem 2020 se vám tento postup může výrazně prodražit o tisíce korun. Chyba v darovací nebo kupní smlouvě či malá nepozornost vede k zamítnutí návrhu a nutnosti zaplatit znovu 2000 korun za poplatek.

Darovací smlouva svépomocí? Více než třetinová pravděpodobnost zamítnutí na katastru

Podíl případů, kdy je řízení na katastrálním úřadu zamítnuto nebo je s ohledem na vady vzato zpět, činí až 6 procent. Pokud bychom vzali podíl zamítnutých řízení nebo zpětvzetí u darovacích či kupních smluv, které si lidé zpracovávají svépomocí, činil by tento podíl dokonce až 36 procent. Pokud si lidé zpracovávají tak důležité dokumenty sami, bez právní znalosti věci a okolností, mají více než 30procentní šanci, že katastr návrh na vklad zamítne.

Zpracování darovací smlouvy advokátem. Jistota vkladu

Pokud svěříte zpracování darovací nebo kupní smlouvy advokátovi, výrazně vzroste pravděpodobnost, že dojde k bezproblémovému vkladu do katastru nemovitostí na téměř 95 procent. Navíc v případě problémů je advokát povinen věc s katastrálním úřadem dořešit tak, aby mohl vklad vlastnického práva, nebo věcného břemene-služebnosti nakonec proběhnout.

Pokud si zpracováváte darovací nebo kupní smlouvu svépomocí a dojde k zamítnutí návrhu na vklad do katastru nemovitostí, pak přijdete o poplatek 2000 korun, a další 2000 korun musíte nově zaplatit. Vaše náklady tak vzrostou na 4 000 korun. Kromě toho nemáte jistotu, že jste připravili svépomocí kvalitní darovací nebo kupní smlouvu, která má všechny potřebné náležitosti i potřebná ustanovení k tomu, aby nemohla být smlouva v budoucnu napadena či zpochybněna. ´

Kvalitní úprava a zpracování darovací nebo kupní smlouvy také ovlivní, zda vás finanční úřad vyzve k prokázání skutečností pro osvobození od daně z příjmu z darování nemovitosti či nikoliv. Pokud totiž zapomenete uvést ustanovení o osvobození a o stupni příbuzenského vztahu dárce a obdarovaného, pak se zbytečně vystavujete dalším, zbytečným povinnostem a vyřizování na finančním úřadě, kterému jste se mohli jinak bez problémů vyhnout.


Zpracování darovací smlouvy svépomocí může vyjít dráž než od advokáta

Zpracováváte si darovací nebo kupní smlouvu vlastními silami a jste přesvědčeni o tom, že výrazně ušetříte? Můžete se velmi mýlit. Zpracování darovací smlouvy nebo kupní smlouvy od advokáta vás nakonec vyjde levněji a získáte kvalitně zpracovanou darovací nebo kupní smlouvu se zárukou.

Zpracování darovací smlouvy svépomocí vyjde levněji jen když neuděláte chybu

Můžete si vše velmi snadno spočítat. Když si zpracujete darovací nebo kupní smlouvu sami, věnujete tomu nějaký svůj čas. Rozhodně budete muset zaplatit na katastru poplatek 2000 korun. Zpracovat si sami musíte nejen darovací smlouvu, ale také návrh na vklad do katastru nemovitostí a to tak, aby byl v souladu s předkládanou darovací smlouvou a obsahoval všechny nemovitosti a práva.

V případě, že uděláte ve smlouvě chybu nebo použijete nevhodný či vadný vzor smlouvy, pak váš návrh na vklad katastrální úřad zamítne a vy budete muset dokumenty upravit nebo požádat advokáta o jejich opravení či zpracování nové bezchybné darovací/kupní smlouvy. V takovém případě zaplatíte minimálně další 2000 korun a například další 2000 korun za úpravu darovací smlouvy u advokáta. V případě kupní smlouvy ještě více. Vaše náklady se tak vyšplhají na 4000 korun či spíše 6000 korun. Navíc přijdete o drahocenný čas. Než se stanete vlastníky darované či kupované nemovitosti, uběhne dalších minimálně 4 až 6 týdnů.

V případě, že si dárce nebo prodávající darování či prodej domu, bytu nebo pozemku rozmyslí, nebo třeba zemře, můžete o nemovitosti přijít úplně.

Zpracování darovací smlouvy advokátem stojí 2900 korun. Cena je konečná

Pokud byste si zpracování darovací smlouvy objednali u advokáta, tak garantovaná cena zpracování činí například u naší advokátní kanceláře 2900 korun a je konečná. Nemůže se přitom stát, že byste znovu platili v případě problémů na katastru poplatek znovu. Pokud by bylo, z jakýchkoliv důvodů, na straně advokáta nutné podat nový návrh na vklad, je advokát povinen uhradit poplatek ze svého.

Navíc zpracováním profesionální darovací smlouvy získáte kvalitní smlouvu, která je na katastru vyzkoušená a žádný advokát toto zcela jistě nedělá poprvé. Například v případě advokátní kanceláře Profipravnik.cz zpracovává tato kancelář s mimořádně vysokou úspěšností až 40 darovacích a kupních smluv měsíčně.  Je tedy mimořádně nízké riziko, že by mohlo dojít při vkladu k problémům. A pokud k nim již dojde, musí advokátní kancelář vše dořešit až do dosažení cílového stavu, tedy řádného vkladu vlastnického práva obdarovaného v případě darovací smlouvy, nebo kupujícího v případě kupní smlouvy, případně oprávněného v případě smlouvy o zřízení věcného břemene-služebnosti.

V případě darovací smlouvy zpracované advokátem tak celkové a konečné náklady celé transakce darování činí 4900 korun (2900 korun za zpracování všech dokumentů a 2000 korun za poplatek na katastru) a jsou již zcela konečné.

Předkupní právo k nemovitostem se v případě darování neuplatní

S příchodem roku 2019 se všeobecně řešil návrat předkupního práva spoluvlastníků k nemovitostem do občanského zákoníku. I v případě darování nemovitostí jsou dárci a obdarovaní obezřetní a uplatnění tohoto práva se obávají. Mají k tomu důvod?

Předkupní právo k bytu, domu, nebo pozemku se uplatní u darování těchto nemovitostí pouze v případě, kdy se daruje cizí osobě, která se nenachází v první ani druhé skupině, resp. u příbuzenství v linii přímé a pobočné. Takových převodů se však realizuje pouze minimální množství, protože obdarovaný v takovém případě hradí velmi vysokou daň z příjmu, a tedy způsob převodu nemovitosti formou darování u nepříbuzných osob se tak vůbec nevyplatí.

Pouze v takovém případě se však uplatní zákonné předkupní právo spoluvlastníků v případě, kdy se převádí pouze část, resp. podíl na nemovitosti.

V případě darování příbuzné osobě předkupní právo neřešte

V případě darování podílu na nemovitosti příbuznému v linii přímé či pobočné, nebo manželovi a dalším formám, které jsou jinak osvobozeny od daně z příjmu z daru, se předkupní právo vůbec neuplatní. Dárce a obdarovaný tak nejsou vůbec povinni informovat o převodu spoluvlastníka, ani mu předmětný podíl nabízet k odkupu.

V případě darování se totiž jedná o neúplatný převod nemovitostí, kde není důvod nabízet nemovitost k odkupu spoluvlastníkovi. V opačném případě by bylo porušeno právo vlastníka podílu nemovitosti zachovat podíl nemovitosti v rodině nebo mezi příbuznými, a tedy by to znamenalo výrazné omezení vlastnického práva vlastníka podílu k nemovitosti. Dovoluji si tvrdit, že by se jednalo o protiústavní zásah do vlastnických práv vlastníků či spoluvlastníků nemovitostí.

V případě, že naopak dojde k převodu podílu na nemovitostech formou kupní smlouvy, tedy prodejem, pak se předkupní právo spoluvlastníka uplatní.

Darovací smlouva a předkupní právo. Podmínky a postup v roce 2020

V roce 2014 bylo zrušeno zákonné spoluvlastnické právo podílových spoluvlastníků při prodeji nemovitostí. V roce 2018 došlo k návratu tohoto práva do občanského zákoníku jeho novelizací. Byla tak napravena poměrně závažná chyba nového občanského zákoníku. Jak uplatnit předkupní právo spoluvlastníka podle podmínek platných v roce 2020?

Hned na úvod je třeba zdůraznit, že předkupní právo spoluvlastníka se neuplatní při darování nemovitosti příbuzné osobě. V případě uzavření darovací smlouvy s manželem, manželkou, synem, dcerou, vnučkou, vnukem, babičkou, dědou, matkou, otcem, manželkou otce, manželem matky nebo sourozencem, předkupní právo vůbec nemusíte řešit.

Stejně tak nemusíte řešit předkupní právo v případě, kdy převádíte nemovitost, kterou vlastníte celou, a která nemá žádného dalšího spoluvlastníka.

Naopak se předkupní právo uplatní vždy v případě převodu bytu, domu či pozemku, tedy podílu na těchto nemovitostech kupní smlouvou.

Nejprve musí dojít k uzavření kupní smlouvy

Nejprve musí dojít k uzavření kupní smlouvy s kupujícím, která však bude obsahovat rozvazující podmínku a odkládací podmínku účinnosti uplynutím tří měsíců od zaslání nabídky na odkup spoluvlastníkovi nebo jeho odmítnutím nabídky. Odkládací podmínkou se tak vyhnete případným sankcím či nebezpečí povinnosti náhrady škody kupujícímu v případě, kdy by spoluvlastník projevil zájem o odkup nemovitosti, a tedy by k podání uzavřené kupní smlouvy na katastr nemovitostí vůbec nedošlo.

Takto uzavřená kupní smlouva musí obsahovat bezpodmínečně výši kupní ceny a všechny podstatné podmínky a ustanovení kupní smlouvy.

Nabídka spoluvlastníkovi

Po uzavření kupní smlouvy s kupujícím, musí dojít k podání nabídky na odkup spoluvlastníkovi nebo spoluvlastníkům, a to přesně dle podmínek uzavřené kupní smlouvy s kupujícím. Pokud by cena v nabídce byla pro spoluvlastníka jiná, tedy vyšší, než je uvedena v uzavřené kupní smlouvě, jednalo by se o neplatný úkon a spoluvlastník by mohl převod napadnout. Stejně tak podmínky v nabídce a nabídnuté smlouvě spoluvlastníkovi nesmí být jiné než v již uzavřené kupní smlouvě s kupujícím, jako dosavadním zájemcem.

Spoluvlastník pak má lhůtu tří měsíců na vyjádření, zda nabídku přijímá, nebo ji odmítá, nebo se případně v dané lhůtě nevyjádří. Nevyjádření se znamená odmítnutí nabídky. Je však třeba, aby nabídka byla zaslána spoluvlastníkovi prokazatelným způsobem.

Pokud je spoluvlastníků více, zasílá se nabídka všem spoluvlastníkům a kterýkoliv ze spoluvlastníků může podíl odkoupit. Pokud by projevilo zájem spoluvlastníků více najednou, odkoupí podíl dle rozsahu podílů, které na nemovitosti již mají.

Po uplynutí lhůty tří měsíců může dojít k prodeji

Pokud uplyne lhůta tří měsíců, aniž by se spoluvlastník vyjádřil, nebo i dříve, pokud spoluvlastník sdělí, že nabídku přijímá, nebo nepřijímá, může dojít k definitivnímu a platnému prodeji nemovitosti.

Pokud spoluvlastník či spoluvlastníci zájem neprojeví, nebo nabídku přímo odmítnou, pak nabude uzavřená kupní smlouva účinnosti a může dojít k podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí, kdy se kupující, tedy zájemce stane vlastníkem příslušného převáděného podílu.

Pokud naopak spoluvlastník zájem projeví, musí prodávající uzavřít kupní smlouvu se stejnou, nabídnutou cenou a stejnými podmínkami prodeje se spoluvlastníkem jako novým kupujícím. Následně pak dojde k převodu vlastnického práva podáním návrhu na vklad k prodávanému podílu na nemovitosti do katastru nemovitostí. Vlastníkem podílu se tak v tomto případě stane příslušný spoluvlastník či spoluvlastníků více.

Stručný postup řešení předkupního práva spoluvlastníků při koupi nemovitosti:

 • Uzavření kupní smlouvy s kupujícím s povinným uvedením kupní ceny.
 • Zaslání nabídky na odkup podílu na nemovitosti za sjednanou cenu s kupujícím a prokázání této skutečnosti, například zasláním kopie uzavřené kupní smlouvy.
 • Čekání na vypršení lhůty tří měsíců pro vyjádření či akceptaci, nebo odmítnutí odkupu podílu ze strany spoluvlastníka.
 • Pokud spoluvlastník neprojeví zájem o odkup, podání návrhu na vklad s uzavřenou kupní smlouvou na katastr nemovitostí. V kupní smlouvě nesmí dojít k žádným změnám ohledně kupní ceny či podstatných podmínek smlouvy, v opačném případě by mohl spoluvlastník převod napadnout.
 • Pokud spoluvlastník nabídku příjme, uzavře prodávající stejnou kupní cenu za stejně vysokou kupní cenu se spoluvlastníkem, který vstoupí na místo bývalého kupujícího, resp. zájemce o koupi nemovitosti. Následně dojde k podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí, dle kupní smlouvy uzavřené s podílovým spoluvlastníkem nemovitosti.

 

Jak se v roce 2020 platí poplatek při darování nemovitosti

I v roce 2020 se poplatek na katastru nemovitostí při darování nemovitosti darovací smlouvou hradí dvěma možnými způsoby. Ke změně však dochází u výše poplatku při darování nebo koupi nemovitosti, který činí nově 2000 korun.

Poplatek při darování nemovitosti můžete uhradit přímo na podatelně katastrálního úřadu

Prvním způsobem je možnost uhradit poplatek 2000 korun na podatelně katastrálního úřadu hned při podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí, který podáváte spolu s darovací smlouvou, nebo kupní smlouvou.

Poplatek můžete uhradit v hotovosti, nebo kartou přímo u úřednice na podatelně, nebo vás pošle úřednice z přepážky na přepážku pokladny, kde poplatek uhradíte a vrátíte se s ústřižkem platebního dokladu zpět k úřednici na přepážce. Takový způsob platí například u centrálního katastrálního úřadu pro hlavní město Prahu, katastrální pracoviště Praha v Praze, Kobylisy.

U menších katastrálních úřadů můžete uhradit poplatek přímo u dané úřednice katastrálního úřadu na přepážce.

 Poplatek lze zaslat také poštou formou kolku

I v roce 2020 platí možnost podat návrh na vklad do katastru nemovitostí spolu s darovací smlouvu, nebo kupní smlouvou doporučeně poštou. V takovém případě se poplatek 2000 korun hradí kolkem v dané výši. Kolek v hodnotě 2000 korun zakoupíte přímo na poště a lepí se do pravého horního roku návrhu na vklad vlastnického práva obdarovávaného nebo kupujícího do katastru nemovitostí.

Teprve uhrazením poplatku za podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí může začít řízení o vkladu.


 

Darovací smlouva. Jaký je postup při darování nemovitosti v roce 2020

V roce 2020 dochází ke změnám podmínek při darování nemovitosti jen k mírným změnám. Darovací smlouva musí obsahovat stejné či obdobné náležitosti jako v letech minulých. Jaký je postup při řešení darování formou darovací smlouvy do katastru nemovitostí?

Rok 2020 – darování je dále osvobozeno od daně z příjmů

I v roce 2020 je darování nemovitostí a darovací smlouvadarování nemovitostem příbuzným osobám osvobozena od daně z příjmů z daru. Tedy nemusí se hradit a ani přiznávat daň z příjmů z takového daru finančnímu úřadu.

NOZ umožňuje i v roce 2020 darování do společného jmění manželů

Zatímco ještě před několika lety, tedy před účinností nového občanského zákoníku nebylo možné darovat nemovitost do společného jmění manželů, v roce 2020 můžete do společného jmění manželů nemovitost bez problémů darovat. Darovací smlouva je tak nejvhodnější nástroj pro získání nemovitostí darem do společného jmění manželů. NOZ, tedy nový občanský zákoník toto právo nijak neomezuje ani nedává stranám darovací smlouvy žádné omezující podmínky pro toto darování.

Byty vymezené pod NOZ se v darovací smlouvě upravují jinak

Darovací smlouva musí brát při darování bytu ohled na to, zda byla bytová jednotka vymezena podle ustanovení zákona o vlastnictví bytů do roku 2014, nebo podle NOZ, tedy nového občanského zákoníku po roku 2014. Odlišná úprava přitom platí nejen při definování samotné bytové jednotky, ale také u spoluvlastnických podílů na domě a pozemku, kde je byt vymezen. Podle NOZ jsou totiž budovy, a to i ty v nichž se nachází bytové jednotky, součástí pozemků, na nichž stojí.

Věcné břemeno užívání lze i v roce 2020 zřídit přímo v darovací smlouvě

Darovací smlouva na nemovitost může i v roce 2020 obsahovat zřízení věcného břemene pro dárce či další osoby, a to v jednom dokumentu. NOZ, tedy nový občanský zákoník, zřízení věcného břemene užívání v darovací smlouvě nijak nebrání. Výhodou tohoto postupu je, že například rodiče jako dárci nemovitosti mají v rámci darovací smlouvy, kterou převádí své nemovitosti na své potomky jistotu zřízení věcného břemene doživotního a bezplatného užívání pro ně a současně se vše řeší v jednom řízení za jeden poplatek. 


 

I v roce 2020 je darování nemovitosti osvobozeno od daně z příjmů z daru

Chcete darovat nemovitost v roce 2020 příbuzné osobě? Darovací smlouva je ideálním řešením. Obdarovaný ani dárce totiž u ní neplatí žádné daně a darovací smlouva i darování nemovitosti je osvobozeno od daně z příjmů z daru. Dříve se jednalo o daň darovací.

Darování příbuzným osobám je zcela osvobozeno od daně z příjmů z daru i v roce 2020

Ve věci osvobození od daně z příjmu z daru nepřináší rok 2020 žádných změn, a tedy i v tomto roce je darování příbuzným osobám zcela osvobozeno od daně z příjmu z daru (dříve daně darovací). Daň se v rámci osvobození nejen nepřiznává, ale tedy ani nehradí a ani není potřebné zpracovávat odhad ceny darované nemovitosti. Darovací smlouva by však měla obsahovat přesný popis příbuzenského vztahu mezi dárcem a obdarovaným a také bezchybnou úpravu tohoto osvobození od daně z příjmů z daru.

Je třeba brát na vědomí, že finanční úřad od katastru automaticky obdrží každou smlouvu, u níž se provede vklad vlastnického práva, a tudíž je každá z těchto darovacích, nebo kupních smluv ze strany finančního úřadu zkoumána a kontrolována. Pokud finanční úřad nenajde úpravu osvobození od daně z příjmu z daru, musí okolnosti ověřovat a obdarovaný může očekávat prověřování darování ze strany finančního úřadu.

Které darování je osvobozeno od daně z příjmů z daru, tedy dříve daně darovací

Darovací smlouva musí být uzavřena mezi příbuznými osobami v řadě přímé nebo pobočné, nebo mezi manželi, nebo mezi osobami, které spolu žijí ve společné domácnosti déle než rok před darování a jsou z tohoto důvodu na sebe odkázány výživou a péčí.

Dárci a obdarovaní v řadě přímo jsou děti a rodiče, tedy dcery a synové rodičů, dále matky a otcové dětí, babičky a dědové vnoučat nebo vnukové a vnučky prarodičů.

Dárci a obdarovaní v řadě pobočné jsou sourozenci, tedy sestry a bratři, strýcové, tety a neteře či synovci.

Dále jsou od daně z příjmu z daru osvobozeni manželé a manželky nebo rodiče manžela či manželky nebo manžel matky či manželka otce syna nebo dcery.

U darovací smlouvy příbuzným osobám nemusí být znalecký posudek

U darovací smlouvy, která je osvobozena od daně z příjmu z daru nemusí být zpracováván znalecký posudek k ceně nemovitosti ani odhad ceny dané nemovitosti. Proč? Protože odhad ceny je určen právě ke stanovení výše daně. V případě, kdy je převod od daně z příjmu (dříve daně darovací) osvobozen, bylo by zbytečné odhad ceny nemovitosti v rámci znaleckého posudku odhadce zpracovávat. Není k tomu důvod, protože daň z příjmu z daru se prostě nevypočítává ani neurčuje.

Pouze v případě, kdy hodnota daru převyšuje odhadem účastníků částku 5 milionů korun, je obdarovaný pouze povinen oznámit příslušnému finančnímu úřadu převod nemovitosti darováním formou standardního oznámení v rámci své oznamovací povinnosti, a to nikoliv za účelem výpočtu či přiznání daně, ale za účelem evidenčním. Ani v takovém případě se odhad ceny nemovitosti nezpracovává a nepořizuje.


 

Darovací smlouva může i v roce 2020 obsahovat i věcné břemeno užívání

Darovací smlouva může i v roce 2020 obsahovat zřízení věcného břemene-služebnosti užívání pro dárce, nebo jinou osobu. Jak darování nemovitosti, tak i zřízení věcného břemene přitom může být upraveno v jedné smlouvě a řešeno v jednom vkladovém řízení za jeden poplatek.

Darování a věcné břemeno v jednom. Větší jistota pro dárce

Tím, že dárci v roce 2020 darují nemovitost a současně si zřídí v této smlouvě i věcné břemeno znamená výrazně větší jistotu pro dárce. Dárce totiž zabije tímto způsobem dvě mouchy jednou ranou. Jednak naplní účel darovací smlouvy, kdy darovací smlouva převede nemovitosti na potomky dárců, ale současně také v jednom řízení zřídí doživotní a bezplatné věcné břemeno doživotního užívání pro dárce, případně další jím určené osoby.

V případě, že by nejprve došlo k převodu majetku darovací smlouvou, a teprve poté mělo dojít ke zřízení věcného břemen užívání pro dárce. Mohl by si obdarovaný zřízení věcného břemene rozmyslet, nebo se účelově vyhýbat podpisu smlouvy a dárce by tak přišel o nemovitost a nemohl by ji pak ani užívat, pokud by mu to obdarovaný neumožnil. To v případě darování nemovitosti spolu s věcným břemenem není možné.

Bez zřízení věcného břemene pro dárce v daném řízení totiž nemůže dojít ani k převodu vlastnického práva podle darovací smlouvy na obdarovaného.

Darovací smlouva spolu se zřízením věcného břemene je zatížena jen jedním poplatkem

Darovací smlouva, která již obsahuje i úpravu věcného břemene užívání pro dárce je také zatížena pouze jedním poplatkem na katastru nemovitostí. Výše poplatku činí v roce 2020 částku 2000 korun. Pokud by se věc řešila ve dvou samostatných smlouvách, tedy v darovací smlouvě a smlouvě o zřízení věcného břemene užívání, museli by dárce a obdarovaný hradit poplatky dvakrát, tedy 2 x 2000 korun, což činí 4000 korun pouze na poplatku na katastru nemovitostí.

Darovací smlouva se smlouvou o zřízení věcného břemene musí být bezvadná

Aby mohl mít dárce jako oprávněný z věcného břemene skutečnou jistotu, že spolu s darováním nemovitosti obdarovanému darovací smlouvou bude mít i zřízeno doživotní a bezplatné užívání nemovitosti v rámci kvalitního a právně bezvadného věcného břemene – služebnosti, musí být smlouva bezvadná a kvalitně sestavená.

Darovací smlouva se smlouvou o zřízení věcného břemene – služebnosti je totiž složitější a náročnější než klasická darovací smlouva bez úpravy věcného břemene, a to by měl dárce i obdarovaný brát na vědomí.

Rozhodně nelze doporučit, aby úprava věcného břemene pro dárce v darovací smlouvě byla pouze stručná, neurčitá a pouze v rozsahu jednoho odstavce, jak bývá zvykem u internetových vzorů smluv. Věcné břemeno – služebnost musí být definováno co nejpodrobněji a určitě, a musí být v souladu s dalšími ustanoveními samotné darovací smlouvy. V opačném případě pak nebude mít dárce jistotu a klid, že je jeho věcné břemeno a užívací právo k darovaným nemovitostem v pořádku a že je platné a účinné.

Proto doporučujeme zpracování takové darovací smlouvy se zřízením věcného břemene užívání advokátem, který také věcné břemeno přesně vymezí a určí do kontextu darovací smlouvy. To vše zcela v zájmu dárce, jako oprávněného z daného věcného břemene.


 

Osoby osvobozené od daně z příjmu z daru, daně darovací podle NOZ v roce 2020

Které osoby jsou v roce 2020 podle NOZ, tedy nového občanského zákoníku a zákona o dani z příjmu osvobozeny od daně z příjmů z daru, tedy dříve daně darovací? Ne každé darování je totiž od daně z příjmů osvobozeno.

Je tedy třeba určit přesně příbuzenský vztah mezi dárcem a obdarovaným a určit, zda je právě tento příbuzenský vztah osvobozen od daně z příjmu z daru, tedy bývalé daně darovací. Platí přitom, že osvobození je platné pouze v případě zákonem vymezených a přesně vyjmenovaných příbuzných.

Osoby osvobozené od daně z příjmu, dříve daně darovací v roce 2020

 • Dárci a obdarovaní v řadě přímé jsou děti a rodiče, tedy dcery a synové rodičů, dále matky a otcové dětí, babičky a dědové vnoučat nebo vnukové a vnučky prarodičů.
 • Dárci a obdarovaní v řadě pobočné jsou sourozenci, tedy sestry a bratři, strýcové, tety a neteře či synovci.
 • Dále jsou od daně z příjmu z daru osvobozeni manželé a manželky, nebo rodiče manžela či manželky, nebo manžel matky či manželka otce syna nebo dcery.
 • Dále jsou od daně z příjmu z daru osvobozeny osoby, které s dárcem žili ve společné domácnosti minimálně jeden rok před darováním nemovitosti a z tohoto důvodu společně pečovali o společnou domácnost nebo byly odkázány na výživu dárce.

Bratranci a sestřenice a další osoby od daně při darování osvobozeny nejsou

Lidé dělají často chyby v určování osob osvobozených od daně z příjmu z daru v těchto případech. Bratranec nebo sestřenice už nepatří mezi osoby osvobozené od daně z příjmů, resp. daně darovací, a tedy nepatří mezi příbuzné osoby z pohledu zákona a podmínek osvobození od této daně. Stejně tak není osvobozen od daně například manžel manželky, které daruje její teta, do jejich společného jmění manželů, protože manžel už není příbuznou osobou ve vztahu k tetě či strýci manželky.

Manžel tety obdarovaného, který není bratrem rodiče obdarovaného také není osobou osvobozenou od daně z příjmů dle ustanovení NOZ ani zákona o dani z příjmů.


 

Věcné břemeno na podíl na nemovitosti neumožňuje NOZ ani v roce 2020

Ani v roce 2020 není možné zřídit věcné břemeno užívání k pouhému podílu na domu, bytu nebo pozemku, a to a ni v případě darovací smlouvy. Věcné břemeno se zřizuje i v rámci ustanovení darovacích smluv k celku nemovitostí.

NOZ neumožňuje zřizování věcných břemen užívání k podílů na nemovitostech. Pokud tedy darujete například jen podíl na nemovitosti darovací smlouvou a chtěli byste spolu s tím zřídit na tento podíl i věcné břemeno užívání, máte smůlu. Katastrální úřad takový vklad na podíl nepovolí a návrh na vklad zamítne.

Je tak otázkou, zda si mohou vlastník podílu a oprávněný z věcného břemene zřídit věcné břemeno pouze na podílu nemovitosti, aniž by toto věcné břemeno bylo předmětem vkladu do katastru nemovitostí. Uzavřít takovou smlouvu je v zásadě možné. Právo vlastníka podílu s přesným určením užívání části nemovitosti neomezuje v užívání této nemovitosti nebo poskytnutí k užívání rodinným příslušníkům. Takto upravené právo užívání, které není předmětem vkladu však pro dárce jako oprávněného nepředstavuje tak silné právo a jistotu, jako je tomu v případě věcného břemene užívání, které předmětem vkladu do katastru nemovitostí je.

Věcné břemeno k podílu na nemovitosti lze nahradit nájemní smlouvou

Alternativně lze problém užívání podílu pro oprávněného či dárce řešit uzavřením nájemní smlouvy k části nemovitosti, která může obsahovat různé zajišťovací instituty ve formě jistiny, dříve kauce, nebo omezení práva pronajímatele, tedy vlastníka podílu na nemovitosti, smlouvu o nájmu vypovědět.

Zřizování věcného břemene k bytům a podílům je velký problém

Problémem v této souvislosti je i zřizování věcných břemen – služebnosti užívání k podílům na domě a pozemcích spojených s vlastnictvím bytové jednotky. Zatímco věcné břemeno lze zřídit při zřízení věcného břemene k bytu i na podílu na domě a pozemku, na kterém dům stojí a který je spojen s vlastnictvím jednotky, například na souvisejícím podílu na zahradě, už toto právo bez souhlasu dalších vlastníků jednotek už možné není.

Zde je právní úpravy zřizování věcných břemen poměrně neurčitá a problematická což způsobuje problémy při vkladech na katastru nemovitostí.

Zatímco je nutné při darování bytu darovat i podíly na domě, kde se byt nachází a na pozemku na němž stojí budova, v němž se byt nachází, a to včetně podílů na dalších pozemcích určených prohlášením vlastníka, které jsou přímo spojené s užíváním a vlastnictvím bytu, pak v případě, kdy zřizujete věcné břemeno k bytu, musíte rozlišovat, na kterých pozemcích ještě věcné břemeno užívání zřídit máte a můžete a na který už nikoliv.


 

Darování nemovitosti je i v roce 2020 mnohem levnější než notářské poplatky při dědění

Darovací smlouva, kterou darujete svou nemovitost ještě za svého života je zásadně levnější než notářské poplatky a řešení dědictví nemovitosti v rámci dědického řízení. Zatímco náklady v případě darování činí cca 4900 korun. Náklady v dědickém řízení se mohou vyšplhat na desítky tisíc korun.

Darování darovací smlouvou je výrazně levnější než dědění

Pokud jste rozhodnutí darovat svou nemovitost potomkům nebo blízké osobě, pak je výrazně výhodnější udělat to ještě za vašeho života darovací smlouvou, a to téměř po všech stránkách.

 • Cena – cena za zpracování darovací smlouvy, návrhu na vklad do katastru nemovitostí a návod na vyřízení věci činí u naší kanceláře 2900 korun. Cena je konečná. Pak už je jen nutno připočítat poplatek na katastru nemovitostí 2000 korun a náklady na ověření podpisů minimálně 60 korun. V případě dědického řízení zaplatíte za odměnu notáře, zpracování znaleckého posudku k ceně nemovitostí a další náklady spojené s dědictvím. Na vlastnictví budete navíc mnoho měsíců čekat. Běžná výše nákladů u notáře v rámci dědického řízení činí i 25 – 30tisíc korun.
 • Jistota vlastnictví – Přesně víte, kdo nemovitost získá a komu ji chcete darovat. Nemusíte čekat na spory po vaší smrti. Sami si určíte podmínky vlastnictví a člověka nebo lidi, kterým chcete celou, nebo podíl na nemovitosti darovat.
 • Bezpečnost – I při darování si můžete zajistit užívání nemovitostí do budoucna. Darovací smlouvu lze zkombinovat se zřízením věcného břemene vašeho doživotního a bezplatného užívání.

Notář se řídí závětí nebo zákonem. Vždy však zaplatíte více než u darování

Notář se řídí vaší závětí, pokud je bezchybná a kde může nemovitosti odkázat konkrétním lidem. Pokud závěť neexistuje, postupuje notář striktně dle NOZ, tedy nového občanského zákoníku, kde rozděluje nemovitosti podle přesného určení dle charakteru příbuzenství.

V obou případech je však nutno počítat s odměnou notáře, která se řídí hodnotou nemovitostí a také cenou za zpracování odhadu nemovitostí a dalších souvisejících nákladů. Cena tak velmi často přesáhne 20 tisíc korun, ale spíše bude vyšší.

Po své smrti navíc už nemůžete vůbec věci ovlivnit. Velmi často dochází k prudkým hádkám o dědictví mezi příbuznými, a dokonce i mezi sourozenci, což často vede k vážnému narušení rodinných a příbuzenských vazeb.


 

Věcné břemeno užívání při darování je i v roce 2020 velmi bezpečné

Co vše vám umožňuje věcné břemeno, které si k nemovitosti zřídíte v rámci darování darovací smlouvou? I nadále budete mít vliv na užívání bytu, domu nebo pozemku, a i když si uspořádáte takto vaše vlastnické poměry, budete mít na hospodaření a užívání nemovitosti nadále vliv.

Nemovitost, na které máte věcné břemeno – služebnost doživotního a bezplatného užívání, máte i po darování například svým dětem či manželce nebo manželovi i nadále zásadní vliv. Bez vašeho souhlasu například je nemovitost prakticky neprodejná. Stejně na nemovitost s věcným břemenem neposkytne banka či jiný finanční ústav úvěr, resp. nepřijme takovou nemovitost do zástavy. Věcné břemeno totiž zásadním až fatálním způsobem snižuje hodnotu nemovitosti jak pro účely zástavy, tak i pro účely případného prodeje nemovitosti.

Každý budoucí vlastník bytu nebo domu totiž musí s vaším věcným břemenem, jako oprávněného, počítat a musí vám doživotně umožnit nerušené užívání nemovitosti. Nikdo jiný tak nemůže tuto nemovitost užívat, a to ani vlastník bez vašeho souhlasu. Logicky si tak jakékoliv nakládání s nemovitostí bude vyžadovat dohodu s vámi.

Věcné břemeno užívání je někdy výhodnější než vlastnictví

Ano, věcné břemeno vám umožňuje nemovitost nerušeně užívat, hradit si pouze náklady s užíváním spojené, ale vlastník je přitom povinen se vám o nemovitost starat, plnit své povinnosti vlastníka a nést náklady spojené s vlastnictvím nemovitosti a to přesto, že sám tuto nemovitost nemůže užívat bez svolení vás jako oprávněného.

A protože nejste ani vlastníkem nemovitosti, nemůže být tato nemovitost předmětem exekuce či postihu exekutora, pokud se dostanete do dluhů. Za určitých okolností může exekutor omezit vaše uživatelské právo, ale to pouze v případě, kdy je toto právo zpeněžitelné.

Věcné břemeno obsažené v darovací smlouvě je jistota

Darovací smlouva, která obsahuje ustanovení o zřízení věcného břemene je jistota dárce. Smlouva totiž funguje jako jeden celek a nelze zapsat vlastnické právo obdarovaného, pokud nebude zapsán i vklad věcného břemene – služebnosti pro dárce, jako oprávněného.

Pro dárce se tak darováním v podstatě vůbec nic nemění. Na katastru sice bude jako nový vlastník zapsán obdarovaný, tedy nejčastěji někdo z potomků, ale dárce bude jako oprávněný i nadále oprávněn výhradně užívat byt nebo dům bez jakýchkoliv omezení stejně, jako tomu bylo doposud.


 

Darovací smlouva podle NOZ v roce 2020. Darovat lze více obdarovaným a také do sjm manželů

NOZ, tedy nový občanský zákoník umožňuje i v roce 2020 darovat byt, dům nebo pozemek více obdarovaným. Každý z obdarovaných tak bude vlastnit příslušný podíl, jaký mu darovací smlouvou určíte. Jak se postupuje?

Máte nemovitost a chcete darovat společně několika obdarovaným?

Není to v podstatě problém. Darovací smlouva k nemovitosti umožňuje darovat i většímu počtu obdarovaným bez ohledu na stupeň a míru příbuzenství. Darovat tak můžete vedle sebe jak své manželce, tak i své dceři nebo vnukovi. Záleží jen na dárci, jak nemovitosti a podíly k těmto nemovitostem rozdělí.

Jeden z obdarovaných tak může získat ½ nemovitosti, zatímco další dva obdarovaní mohou získat každý z nich 1/4. Rozsah darování a výše podílů je jen na rozhodnutí a vůli dárce, jako vlastníka nemovitostí.

Při darování je třeba podíly konkrétně určit a definovat jak v darovací smlouvě, tak v návrhu

Podíly musí být přesně definovány a musí být také v darovací smlouvě přesně určeno, který z obdarovaných získává jaký podíl a k jaké nemovitosti. Toto je nutno uvést nejen v darovací smlouvě samotné, ale také v návrhu na vklad do katastru nemovitostí, kterým se bude návrh na vklad zahajovat.

Je také třeba určit, zda je nemovitost darována do podílového spoluvlastnictví, to v případě, že se daruje například dětem nebo jiným osobám, nebo do společného jmění manželů obdarovaných, pokud se jedná o manžele.

Do společného jmění manžel lze darovat podle NOZ v roce 2020

Do společného jmění manželů může dárce bez obav darovat i v roce 2020. Toto darování umožňuje nový občanský zákoník. Nejčastěji se bude darovat někomu z dětí a jeho manželovi do společného jmění manželů. V takovém případě nedaruje dárce spoluvlastnické podíly, jako ve výše uvedeném případě, ale oběma manželům společně do jejich společného jmění manželů, kde se podíly neurčují. Není ale případně problém darovat i spoluvlastnický podíl do společného jmění manželů.

I v případě darování do společného jmění manželů platí osvobození od daně z příjmů v případě, kdy manželům daruje jeden, nebo oba z rodičů jednoho z manželů. Pokud by ovšem manželům daroval například strýc, teta nebo sourozenec jednoho z manželů, bude se osvobození týkat pouze toho z manželů, který je příbuzným dárce. Jeho manžel už bude muset podat daňové přiznání k této dani a odvézt daň z tohoto daru.


Darovací smlouva v roce 2020. Na jaké chyby dát pozor?

I s počátkem roku 2020 dělají klienti v darovacích smlouvách nebo v návrzích na vklad závažné chyby. Jaké chyby jsou v roce 2020 v darovacích smlouvách nebo návrzích na vklad nejčastější? A jak si na ně dát pozor?

Chyby v darovací smlouvě jsou nejčastěji způsobeny nekritickým používáním nejrůznějších vzorů darovacích smluv z internetu. Problém může být jak v nekvalitním nebo neaktuálním vzoru, tak v jeho špatném a nekvalifikovaném vyplnění. Při zkoumání vzorů jsme totiž zjistili, že i jejich vyplnění je spíše věcí odborníka než laika, a právě při vyplňování vzorů dochází k nejčastějším chybám.

Tyto chyby jsou způsobeny jak neznalostí správného obsahu darovacích smluv a přesného definování a určení nemovitostí či jejich podílů v darovací smlouvě, tak chybnými vzory darovacích smluv stažených z internetu, nebo použitím starých smluv, které lidé používají k novým převodům.

I použití staré smlouvy je totiž problematické. Mnoho z těchto smluv je zpracováno ještě v době platnosti původního občanského zákoníku ze šedesátých let, a tedy neobsahují nová potřebná ustanovení. Navíc se jedná o nemovitosti poměrně zastaralé nebo neaktuální. Samotným okopírováním staré smlouvy se tak může dárce nebo obdarovaný dopustit hned několik chyb.

Darovací smlouva u bytů neobsahuje spoluvlastnické podíly

Velkou chybou při darování bytů je i v roce 2020 neuvedení, nebo dokonce špatné uvedení spoluvlastnických podílů na domě, v němž se byt nachází nebo na příslušejících pozemcích. Lidé si pletou spoluvlastnický podíl vztahující se k samotné bytové jednotce, s celkovým spoluvlastnickým podílem na domě a pozemku, nebo pozemcích. Často totiž dárce nevlastní jen samotnou bytovou jednotku v domě, ale třeba také podíl na garáži nebo jiném nebytovém prostoru v domě, což mění i celkový spoluvlastnický podíl na domě a pozemku. Pokud tento podíl špatně určíte, katastr návrh na vklad zamítne a vy si budete muset nechat darovací smlouvu opravit a znovu zaplatit poplatek za návrh na vklad do katastru nemovitostí, který činí od roku 2020 už 2000 korun.

Věcné břemeno na podílu na nemovitosti

Klienti velmi často dávají návrh na vklad na zřízení věcného břemene užívání pouze k podílu bytu, domu nebo pozemku, a to, aniž by účastníkem smlouvy byl další spoluvlastník nebo spoluvlastníci. I když se věcné břemeno zřizuje v rámci darovací smlouvy, nemůže být věcné břemeno zřízeno jen na podílu či části nemovitosti, ale pouze na celku nemovitosti. Jedná se o velmi častou chybu, která je důvodem k zamítnutí návrhu na vklad katastrem nemovitostí.

Darování ze společného jmění manželů jednomu z manželů

Například pokud vlastníte dům společně se svou manželkou v rámci společného jmění manželů, nemůžete darovat podíl na nemovitosti jen jednomu z manželů. Jednak žádné podíly na nemovitosti, tedy na bytě, domě nebo pozemku neexistují, protože SJM je jednotné a současně nemůže být například manželka jako dárce na jedné straně a současně jako obdarovaná na straně druhé.

Při nakládání se společnou věcí, tedy i s bytem, domem nebo pozemkem vystupují vždy oba manželé společně. S nemovitostí ve společném jmění manželů tak nemůže nakládat například pouze jen manžel nebo jen manželka. Jako dárce musí být vždy společně. Z toho vyplývá i okolnost, že v roli obdarovaného nemůže figurovat stejný člověk, tedy manžel nebo manželka.

Pokud tedy oba manželé chtějí v roce 2020 darovat nemovitost tak, aby ji vlastnil jenom jeden z nich, musí společně jako manželé darovat celou nemovitost některé z příbuzných osob, která následně daruje tuto nemovitost právě jednomu z manželů, do jeho výlučného vlastnictví.

Darování domu, který je součástí pozemku nelze

S novým občanským zákoníkem – NOZ se staly budovy na pozemcích součástí pozemků. Pokud tak měl pozemek i budova jednoho vlastníka, stala se budova na tomto pozemku vždy součástí pozemku. Z toho vyplývá, že budova už nemůže být samostatným předmětem převodu, a to ani darováním. Nelze tedy již nyní darovat budovu bez pozemku jejíž je součástí.

Klienti tak dělají tu chybu, že do darovací smlouvy uvádějí budovu jako předmět převodu, ačkoliv se musí převést zejména pozemek a spolu s pozemkem se automaticky převádí na obdarovaného i budovy či všechny budovy a věci které na pozemku stojí.

S tím souvisí i skutečnost, že se budovy neobjevují nově již na návrzích na vklad do katastru nemovitostí a najdete tam pouze pozemky, bez uvedení budov na nich stojících. To vše i v případě, kdy ve smlouvě v zájmu právní jistoty definujeme i číslo popisné nebo číslo evidenční budov, které na pozemcích stojí.


 

Jak darovat nemovitost ze společného jmění manželů jednomu z manželů?

Darovací smlouva, kterou chtějí manželé darovat jen jednomu z nich nebude platná. Manželé musí vždy vystupovat při nakládání se společným majetkem vždy společně. Darování do výlučného vlastnictví jednoho z manželů tak musí být řešeno darováním přes třetí příbuznou osobu.

Darovat přímo ze společného jmění manželů jednomu z manželů nelze

Manželé nemohou darovat nemovitost, tedy dům, byt nebo pozemek ze společného jmění manželů do vlastnictví jednomu z nich darovací smlouvou napřímo. Důvod je jednoduchý. Dle NOZ, tedy nového občanského zákoníku nakládají manželé s nemovitostmi ve společném jmění manželů vždy společně. To znamená, že jako dárci mohou být manželé pouze společně. Nikdy totiž nemůže se společným jmění manželů nakládat pouze jeden z manželů. Neexistuje tak možnost, aby například manžel daroval ze společného jmění manželů například svou fiktivní část manželce. Žádné podíly ve společném jmění manželů totiž neexistují a manželé si je tak nemohou ani tvořit.

Řešením je darování přes příbuznou osobu

Protože manželé mohou s nemovitostí nakládat vždy pouze společně, musí být na straně dárce podepsáni vždy oba manželé. To znamená, že ani jeden z těchto manželů nemůže současně figurovat na straně obdarovaného.

Proto lze věc řešit buď notářským zápisem o zúžení společného jmění manželů, který ale manžele vyjde nákladově velmi draho, protože odměna notáře se vypočítává z hodnoty nemovitosti či nemovitostí, nebo mohou využít klasickou formu darování, který vyjde výrazně levněji.

Manželé společně jako dárci darují nemovitost některému ze svých příbuzných, tedy buď společné dítě nebo jeden z rodičů manželů, který obratem daruje nemovitosti do výlučného vlastnictví jednoho z manželů. Oba účastníci převodu budou osvobozeny od daně z příjmů z daru. Uhradí se tedy pouze dvakrát poplatek na katastru nemovitostí po 2000 korunách a dále cena za zpracování převodních dokumentů, která činí u naší kanceláře 2900 korun.

Jeden z manželů se stává výlučným vlastníkem společných nemovitostí do šesti týdnů

Doba, kdy se nemovitosti dostanou do vlastnictví jednoho z manželů činí pouze šest až osm týdnů, kdy oba převody proběhnou. Oba návrhy na vklad je přitom možné podat na katastr nemovitostí současně. Nemůže tak dojít k žádnému zpoždění nebo neprovedení vkladu. Realizace řešení je tak poměrně rychlá a zcela bezpečná.


 

Darovací smlouva přes internet za 2900 korun i v roce 2020

PROFI darovací smlouvu, návrh na vklad a návod na vyřízení věci vyřídíte i v roce 2020 z pohodlí domova za celkovou cenu 2900 korun do dvou dnů od zaslání své objednávky. Cenu navíc hradíte až po zpracování dokumentů. Cena obsahuje také potřebné poradenství a návod na vyřízení darování.

Velmi přesně víme, co pracovníci katastrálních úřadů ve smlouvách chtějí a požadují. PROFI darovací smlouva těmto požadavkům odpovídá a máme ji i na většině katastrálních úřadů vyzkoušenou a ověřenou. Zpětnou vazbou jsou i reakce našich klientů od pracovníků katastrálních úřadů, kdy byla forma a obsah našich smluv chválen jako velmi profesionální a přehledné.

Co v rámci balíčku PROFI darovací smlouvy získáváte:

 • Balíček darovací smlouvy, návrhu na vklad a návodu na vyřízení
 • Poradenství
 • Garantovanou cenu 2900 korun, kterou hradíte až po zpracování dokumentů, nikoliv předem
 • Záruku
 • Garanci bezproblémového vkladu darovací smlouvy do katastru nemovitostí
 • Rychlé vyřízení a téměř okamžitou reakci na dotazy či objednávky

V době, kdy si můžete založit on-line přes internet bankovní účet, můžete ho ovládat přes svůj mobil, přes internet sjednáte pojištění nebo objednáte jakoukoliv službu či zboží, nabízí naše advokátní kancelář pro naše klienty i právní služby on-line přes internet.

Objednávka veškerých služeb i komunikace s naší kanceláří probíhá on-line, internetovou formou, přes mail ProfiPravnik@gmail.com tedy rychle a pro klienty komfortně. Klientovi tak k vyřízení služby nebo získání informace a poradenství stačí jeho mobilní telefon nebo počítač a připojení k internetu.

Velmi si zakládáme na tom, aby klienti vyřídili vše, co potřebují komfortně, bez stresu, rychle a kvalitně ke své plné spokojenosti. Nemáme rádi polovičatá řešení, proto řešíme požadavky klientů komplexně. Důležitý je pro nás cíl klienta, nikoliv formality.

Počet našich klientů a jejich spokojenost a množství pozitivních reakcí a referencí je důkazem toho, že naše internetová advokátní kancelář poskytuje své služby:

 • Kvalitně
 • Profesionálně
 • Levně
 • Rychle
 • Bezpečně

Naše advokátní kancelář je registrována v evidenci advokátů vedeného Českou advokátní komorou. Najdete nás pod evidenčním číslem 13197. V případě jakýchkoliv pochybností můžete zaslat svůj dotaz pro ověření registrace naší advokátní kanceláře i na orgány České advokátní komory na stránkách www.cak.cz. Naše advokátní kancelář provozující největší právní poradenský web pro laiky ProfiPravnik.cz funguje již od roku 2010.


PROFI darovací smlouvu s návrhem na vklad, návodem na vyřízení, poradenstvím a zárukou za garantovanou cenu 2900 korun (kterou platíte až po zpracování a obdržení dokumentů) objednáte velmi snadno použitím krátkého formuláře ZDE! nebo zasláním potřebných informací ke zpracování:

 • celá jména, rodná čísla a adresy trvalého bydliště dárce a obdarovaného,
 • číslo popisné domu, číslo bytu nebo číslo pozemku a adresu, kde se nemovitost nachází nebo číslo listu vlastnictví (LV) a katastrální území nebo přiložením scanu listu vlastnictví,
 • popis příbuzenského vztahu mezi dárcem a obdarovaným,
 • zda se bude zřizovat věcné břemeno užívání pro dárce či nikoliv

na mail advokátní kanceláře: ProfiPravnik@gmail.com, případně můžete předem zaslat na tento mail svůj dotaz, na který obratem odpovíme nebo potvrdíme objednávku. Dokumenty jsou zpracovány nejpozději do tří dnů od objednání s garancí bezproblémového vkladu do katastru nemovitostí. Veškerý postup podání na katastr popisujeme v přehledném návodu, který je součástí služby PROFI darovací smlouva.

Dokumenty pro vás zpracovává internetová advokátní kancelář Mgr. Miroslava Zemana, ProfiPravnik.cz, zapsaná a registrovaná u České advokátní komory pod ev.č. 13197.

_________________________________________________________________________________

https://www.profipravnik.cz/darovaci-smlouva.html#objednat

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU