Darovací smlouva na nemovitost v roce 2020 podle NOZ

Poplatek na katastru nemovitostí se zvyšuje na 2000 korun

Nejvýraznější změnou roku 2020 v oblasti darování a darovacích smluv k nemovitostem je bezesporu výrazný zvýšení poplatků na katastru nemovitostí. Zatímco ještě v roce 2019 činil tento poplatek 1000 korun, s nástupem nového roku 2020 se tento poplatek zvýšil na dvojnásobek, tedy 2000 korun.

Zvýšení poplatků na katastru má přitom dvě důležité dimenze:

 • Zvýšení poplatku zvyšuje náklady na vklad u darovacích smluv nebo i u kupních smluv, kdy toto zvýšení nesou všichni vkladatelé. Tedy všichni ti, kdo podávají darovací smlouvu nebo kupní smlouvu s návrhem na vklad do katastru nemovitostí. Jedná se tedy o náklad, který musí všichni dárci, obdarovaní, kupující nebo prodávající brát na vědomí a nijak se mu nevyhnout.
 • Zvýšení poplatku na 2000 korun také zvyšuje ztrátu, která hrozí v případě, kdy je návrh na vklad podle darovací nebo kupní smlouvy zamítnut. Pokud tedy v darovací smlouvě nebo kupní smlouvě uděláte chybu, katastrální úřad návrh na vklad zamítne a vámi uhrazený poplatek za vklad propadne. Následně budete muset dodat katastru nový návrh na vklad a novou, opravenou darovací nebo kupní smlouvu, kdy jste povinni zaplatit další poplatek ve výši 2000 korun. Chyba v darovací nebo kupní smlouvě se vám tak prodraží dvojnásobně, a to minimálně o zmíněných 2000 korun.

Byty vymezené podle občanského zákoníku se definují jinak

Nemovitosti vymezené podle nového občanského zákoníku, tedy zákona č. 89/2012 Sb. se v darovacích a kupních smlouvách definují jiným způsobem, než tomu bylo podle zákona o vlastnictví bytů. Lidé na to často zapomínají, a tak používají i k převodu nově vymezených nemovitostí, tedy zejména bytových jednotek staré vzory nebo vzory, které se k takovému převodu vůbec nehodí.

Výsledkem pak je nemilosrdné zamítnutí vkladu vlastnického práva u katastru nemovitostí. Toto zamítnutí vkladu vlastnického práva, dle darovací nebo kupní smlouvy, je o to horší, že od roku 2020 nepřijde člověk jen o 1000 korun,  jak tomu bylo do konce roku 2019/který se platil do konce roku 2019 za propadlý poplatek na katastru nemovitostí, ale o celých 2000 korun, tedy o dvojnásobek.


PROFI darovací smlouvu s návrhem na vklad, návodem na vyřízení, poradenstvím a zárukou za garantovanou cenu 2900 korun (kterou platíte až po zpracování a obdržení dokumentů) objednáte velmi snadno použitím krátkého formuláře ZDE! nebo zasláním potřebných informací ke zpracování:

 • celá jména, rodná čísla a adresy trvalého bydliště dárce a obdarovaného,
 • číslo popisné domu, číslo bytu nebo číslo pozemku a adresu, kde se nemovitost nachází nebo číslo listu vlastnictví (LV) a katastrální území nebo přiložením scanu listu vlastnictví,
 • popis příbuzenského vztahu mezi dárcem a obdarovaným,
 • zda se bude zřizovat věcné břemeno užívání pro dárce či nikoliv

na mail advokátní kanceláře: ProfiPravnik@gmail.com, případně můžete předem zaslat na tento mail svůj dotaz, na který obratem odpovíme nebo potvrdíme objednávku. Dokumenty jsou zpracovány nejpozději do tří dnů od objednání s garancí bezproblémového vkladu do katastru nemovitostí. Veškerý postup podání na katastr popisujeme v přehledném návodu, který je součástí služby PROFI darovací smlouva.

Dokumenty pro vás zpracovává internetová advokátní kancelář Mgr. Miroslava Zemana, ProfiPravnik.cz, zapsaná a registrovaná u České advokátní komory pod ev.č. 13197.

#


 

PROFI darovací smlouva i v roce 2020 za 2900 korun

PROFI darovací smlouvu pořídíte u naší advokátní kanceláře on-line se zárukou a poradenstvím i v roce 2020 za garantovanou cenu 2900 korun. Součástí služby je zpracování darovací smlouvy, návrhu na vklad do katastru nemovitostí a návod na vyřízení věci.

PROFI darovací smlouva je služba, kterou pořídíte:

 • Rychle – zpracování do dvou dnů od zaslání potřebných údajů
 • Levně – cena za zpracování všech potřebných dokumentů činí 2900 korun a je konečná
 • Komfortně – nemusíte nikam chodit, vše vyřídíte on-line, bez zbytečných formalit
 • Bezpečně – netrváme na žádné záloze, cena se hradí až po zpracování dokumentů, kdy už je máte zcela k dispozici. Nejdříve pracujeme, teprve potom platíte.

Veškeré výše uvedené podmínky a cena platí po celý rok 2020 bez výjimek.

Spolu s dokumenty získává klient naší kanceláře i záruku na tyto dokumenty a jejich bezproblémový vklad do katastru nemovitostí. Klient má také jistotu, že v případě jakýchkoliv problémů za něj problém advokátní kancelář ProfiPravnik.cz Mgr. Miroslava Zemana kompletně vyřeší. Klientovi tak nikdy nehrozí, že by musel znovu platit poplatek na katastru nemovitostí 2000 korun v případě jakýchkoliv problémů.

Ke zpracování dokumentů stačí zaslat objednávku buď přímo do našeho formuláře, který naleznete na našich webových stránkách ProfiPravnik.cz ZDE!

Nebo zaslat do objednávkového e-mailu naší kanceláře ProfiPravnik@gmail.com následující potřebné informace:

 • Celá jména, rodná čísla (pokud je chce klient uvést a souhlasí se zpracováním osobních údajů a adresy trvalých bydlišť dárce a obdarovaného.
 • Číslo popisné domu, číslo bytu, číslo pozemku nebo číslo listu vlastnictví, kde jsou nemovitosti zapsány a katastrální území, kde se nemovitosti nachází nebo scan tohoto listu vlastnictví.
 • Popis příbuzenského vztahu mezi dárcem a obdarovaným.
 • Zda si přeje dárce zřídit věcné břemeno užívání pro sebe, případně pro další osobu (kdy je nutné uvést informace dle bodu 1).

Dokumenty jsou pak zpracovány nejpozději do dvou dnů od zaslání objednávky s uvedením těchto potřebných informací.

Advokátní kancelář Mgr. Miroslava Zemana – ProfiPravnik.cz provozuje také největší poradenský server pro laiky www.ProfiPravnik.cz, který je citován v mnoha médiích, se kterými spolupracujeme, nebo jsme v minulosti spolupracovali (Novinky.cz, Aktualne.cz, Česká televize, iDnes, Blesk pro ženy apod.)

Jen za minulý rok jsme pro klienty zpracovali bezmála 320 darovacích smluv. Kromě toho zpracováváme kupní smlouvy a komplexní řešení návrhů na rozvod a vypořádání společného jmění manželů.


Vaše advokátní kancelář ProfiPravnik.cz radí a pomáhá

Rok 2020 znamená pro advokátní kancelář Mgr. Miroslava Zeman, ProfiPravnik.cz zásadní rok. Služba PROFI darovací smlouva se stala masovou záležitostí. Cena 2900 korun, rychlost, kvalita, jednoduchost, a pohodlí klientů, včetně profesionálního poradenství je vrcholem internetových právních služeb.

Naše advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, ProfiPravnik.cz poskytuje již desátým rokem své špičkové a kvalitní právní služby internetovou formou. Patříme k prvním na trhu.

Chceme být pro své klienty čitelní a přehlední. Objednání služeb i veškerá komunikace jsou velmi snadné a intuitivní.

Chcete darovat nemovitost? Není nic jednoduššího. Máme pro vás PROFI darovací smlouvu za 2900 korun. S cenou si nelámejte hlavu. Na rozdíl od toho, na co jste zvyklý, tedy hrazení předem na internetu, u nás platíte, až když máte vše hotové a zkontrolované.

PROFI darovací smlouva je pro vás zde na dosah.

A jaké informace od vás potřebujeme? Stačí napsat pouze:

 • Celá jména, rodná čísla (pokud je chce klient uvést a souhlasí se zpracováním osobních údajů a adresy trvalých bydlišť dárce a obdarovaného.
 • Číslo popisné domu, číslo bytu, číslo pozemku nebo číslo listu vlastnictví, kde jsou nemovitosti zapsány a katastrální území, kde se nemovitosti nachází nebo scan tohoto listu vlastnictví.
 • Popis příbuzenského vztahu mezi dárcem a obdarovaným.
 • Zda si přeje dárce zřídit věcné břemeno užívání pro sebe, případně pro další osobu (kdy je nutné uvést informace dle bodu 1).

Stačí odeslat a máte hotovo. Okamžitě s vámi začneme pracovat a darování nebo kupní smlouvu řešit.

Nevěříte? Zkuste to.

Cenu pak uhradíte až poté, co dokumenty v elektronické podobě obdržíte a zkontrolujete si je. Předem nic platit nemusíte.

Co se stane až budete dokumenty mít? Je to snadné.

K darovací smlouvě vám zašleme i stručný a přehledný návod na vyřízení věci. Podle něj si dokumenty vytisknete, nebo vám je v případě zájmu pošleme doporučeně na vaši adresu a pak už můžete vše podat na katastr.

A co když vám nebude něco jasné nebo se budete chtít na něco zeptat?

Ptejte se a my vám obratem odpovíme, nebo váš problém vyřešíme. Vše on-line přes internet, případně telefonicky. Ke všemu vám tak bude stačit váš mobilní telefon nebo počítač.


 

PROFI darovací smlouva 2020. Otázky a odpovědi advokáta

Služba PROFI darovací smlouva 2020. Komplexní zpracování převodních dokumentů k darování nemovitosti na klíč, včetně poradenství za celkovou cenu 2900 korun. Odpovídáme na otázky čtenářů a klientů. Jsme vám zcela otevřeni.

Potřebuji darovací smlouvu a darovat svou nemovitost. Jak to udělat co nejjednodušeji?

Stačí vyplnit tento formulář pro objednávku služby PROFI darovací smlouva ZDE!

Nebo poslat potřebné informace pro vypracování tedy, celá jména, rodná čísla a adresy trvalého bydliště dárce a obdarovaného, číslo popisné domu, číslo bytu nebo číslo pozemku a adresu, kde se nachází nebo číslo LV a katastrální území nebo scan listu vlastnictví na mail naší advokátní kanceláře ProfiPravnik@gmail.com a realizovat tak svou objednávku.

Kolik to všechno dohromady stojí?

Cena PROFI darovací smlouvy, která obsahuje i zpracování návrhu na vklad do katastru nemovitostí, návod na vyřízení a poradenství činí 2900 korun a je konečná. Pokud byste zpracování řešil klasicky návštěvou advokátní kanceláře, činí ceny za zpracování darovací smlouvy 5 až 10 tisíc korun, tedy výrazně více.

Co za tuto cenu dostanu?

Součástí ceny je PROFI darovací smlouva, návrh na vklad do katastru nemovitostí a návod na vyřízení věci, včetně souvisejícího poradenství a také záruka na kvalitu darovací smlouvy a jistota bezproblémového vkladu darovací smlouvy do katastru nemovitostí.

Jak mi zaručíte, že vám zaplatím a dokumenty nakonec dostanu? Kdy se za službu platí?

Zastáváme názor, že platit máte až za to, co dostanete. Zvlášť v prostředí internetu. Služby poskytujeme my vám, nikoliv vy nám. Proto má klient nést nulové riziko, že by o své peníze měl přijít tím, že hradí něco předem. U nás hradíte za darovací smlouvu a další služby až po jejich zpracování, a to až poté, co je dostanete a zkontrolujete si je. Na veškeré platby vystavujeme řádně faktury.

Kdy jsou dokumenty hotové?

Dokumenty zpracováváme nejpozději do dvou až tří dnů od zaslání potřebných informací v objednávce. Jsme ale také schopni zpracovat i v den, kdy objednávky dorazila, pokud klient na zpracování spěchá. Cena se tím nijak nezvyšuje.

Musím kvůli vyřízení objednávky nebo zpracování darovací smlouvy někam chodit?

Ne. Nemusíme realizovat drahé porady ani schůzky. Vše realizujeme on-line prostřednictvím internetu, případně telefonicky, a to rychle a obratem. Vše tak vyřídíte od svého mobilu nebo od počítače.

Co si s obdrženými dokumenty mám počít? Jaký je další postup?

Obdržené dokumenty velmi rychle, prakticky obratem, můžete použít. Spolu s nimi zasíláme i stručný a přehledný návod na postup ve věci, kde najdete vše podstatné a důležité. Prakticky si už s vytisknutými dokumenty dojdete na poštu ověřit podpisy a hned ten den je podáte na podatelnu katastrálního úřadu, jehož adresu naleznete na návrhu na vklad. Pak už jen čekáte na zápis vlastnického práva obdarovaného do katastru nemovitostí.

Co když vznikne na katastru nějaký problém? Budu si ho muset vyřešit, nebo to za mě vyřešíte?

To už jste si odpověděl sám. Samozřejmě jakýkoliv problém na katastru v rámci služby PROFI darovací smlouva za vás vyřešíme. Nikdy Vám tak nehrozí, že byste museli znovu zaplatit poplatek na katastru nemovitostí 2000 korun z důvodu zamítnutí návrhu kvůli naší chybě. To je zcela vyloučeno.

 Kde mám brát jistotu, že jste opravdu advokátní kancelář a smíte poskytovat advokátní služby?

To si ověříte velmi jednoduše. Jsme jako všichni advokáti zapsáni v evidenci a registru České advokátní komory, kde nás najdete pod ev. Číslem 13197, případně přímo ZDE!

Samozřejmě můžete i přímo zaslat v případě jakýchkoliv pochybností dotaz na Českou advokátní komoru, nebo nám na mail ProfiPravnik@gmail.com a my Vám na vyžádání oprávnění prokážeme.

Máte nějaké reference, které prokazují, že pracujete dobře a kvalitně?

Reference mohou být pochybné. Některé firmy si je píšou sami. U nás píší reference konkrétní lidé. Reference naleznete ZDE! Důkazem naší kvalitní a bezchybné činnosti je také skutečnost, že o naší kanceláři nenajdete na internetu absolutně žádné negativní reference nebo stížnosti našich současných či bývalých klientů. A to přesto, že své služby poskytujeme touto formou a způsobem již deset let.


 

Vzory darovací smlouvy nepoužívejte. Můžete tak o nemovitost přijít

Vzor darovací smlouvy z internetu? Může se to zdát jako skvělý nápad na úsporu za zpracování darovací smlouvy, kde jen vyplníte údaje dárce, obdarovaného, údaje o darované nemovitosti, tedy darování bytu, domu nebo pozemku a je hotovo.

Použitím vzoru darovací smlouvy moc neušetříte

Úspora pro vás ale přitom není desítky tisíc korun, jak se lidé běžně domnívají. Ano, někteří advokáti nabízejí zpracování darovací smlouvy, návrhu na vklad a nějakého souvisejícího poradenství za částky blížící se 10 tisícům korun. To se ale týká hlavně případů, kdy chcete využít komfortu, ale i většího úsilí s využitím schůzky v advokátní kanceláři přímo při osobním setkání s advokátem, které se vám právě proto výrazně prodraží. Přidaná hodnota zde přitom reálně žádná není.

Vyplněním vzoru tak můžete uspořit v případě naší kanceláře pouze 2900 korun, které zpracování PROFI darovací smlouvy, návrhu na vklad do katastru nemovitostí a návodu na vyřízení celkem stojí. To vše včetně souvisejícího profesionálního poradenství.

O nemovitost darovanou podle vzoru darovací smlouvy můžete i přijít

Za tuto úsporu riskujete miliony korun hodnoty nemovitosti a třeba i to, že se kvůli tomu vlastníky nemovitosti ani nemusíte stát.

Chyby, které jsou při používání vzorů darovacích smluv velmi časté a prakticky běžné, totiž vedou k zamítnutí návrhu na vklad vlastnického práva obdarovaného do katastru nemovitostí. To znamená, že se na základě takto připravené darovací smlouvy podle vzoru obdarovaný vlastníkem vůbec nestane.

Dárce si pak může darování rozmyslet a už novou darovací smlouvu neuzavře nebo vážně onemocní, může zemřít nebo odcestovat do zahraničí apod.

Přijdete o zaplacený poplatek 2000 korun

Jako další škodu utrpí člověk, který darovací smlouvu vyplnil jako vzor, propadnutím zaplaceného poplatku na katastru nemovitostí 2000 korun. A pokud bude chtít podat novou opravenou darovací smlouvu, zaplatí tento poplatek znovu. Ztráta se tak zdvojnásobí. A ani po tom si nemůže být dárce a obdarovaný jistí, že je takto opravená vzorová darovací smlouva už bezchybná.

Není také vyloučeno, že nekvalitní darovací smlouvu podle vzoru někdo v budoucnu nezpochybní a nenapadne, čímž bude ohroženo vlastnické právo obdarovaného.


7 z 10 vzorů darovacích smluv je vadných nebo neúplných

Podle průzkumu serveru www.ProfiPravnik.cz, který byl proveden na vzorku 20 vzorů darovacích smluv dostupných na internetu, je až 70 procent těchto vzorů darovací smlouvy chybných nebo neúplných. Jejich použitím tak lidé riskují zamítnutí návrhu na vklad podle vzoru darovací smlouvy a propadnutí poplatku 2000 korun na katastru nemovitostí.

Použití vzoru darovací smlouvy z internetu je velký risk

Vzory darovací smlouvy jsou vkládány na internet laiky, kteří jen v zájmu zvýšení návštěvnosti svého serveru uměle vymažou některé údaje ze starých použitých smluv a tím vznikne nejčastější vzor smlouvy. Jiné vzory darovacích smluv zase nemusí být vhodné právě pro váš příklad.

Velmi problematická bývá část upravující zřízení věcného břemene – užívání ve vzoru darovací smlouvy. Ve více než 70 procentech případů je toto věcné břemeno upraveno pouze jedním odstavcem, a to ještě zcela neúplným a neurčitým způsobem. I chyba v úpravě věcného břemene na darované nemovitosti je tak častým důvodem zamítnutí celého návrhu na vklad do katastru nemovitostí.

Nejčastější problémy a vady vzoru darovací smlouvy

Běžný člověk u vzoru nepozná, jak je starý a zda je aktuální znění vzoru v souladu s platnou právní úpravou, zejména s NOZ, tedy novým občanským zákoníkem. Zastaralé vzory darovacích smluv se vyskytují velmi často a představují až polovinu vzorů, které se na internetu vyskytují. Použití zastaralého vzoru darovací smlouvy je přitom téměř jistotou vadnosti darovací smlouvy a velké riziko zamítnutí návrhu na vklad podle takové chybné darovací smlouvy na katastru nemovitostí.

Dalším častým problémem vzoru darovacích smluv je chybné vyplnění a definice nemovitostí. Například v případě darování podílů nemovitostí používají lidé vzor pro darování celé nemovitosti a přesto, že jde o darování do podílového spoluvlastnictví, přebírají lidé ustanovení ve vzoru, kde je nemovitost darována do výlučného vlastnictví obdarovaného a to přesto, že je darován jen podíl, nikoliv celá nemovitost.

Zcela největší chybou používání vzorů darovacích smluv je špatné vyplnění spoluvlastnických podílů při darování bytu. Tyto podíly se vztahují k vlastnictví bytu a jsou vyjádřeny zlomkem. Spolu s bytem se totiž musí převádět spoluvlastnický podíl na domu a pozemku, na kterém dům stojí, případně na dalších pozemcích, které slouží k užívání spolu s bytovou jednotkou. Lidé tak ve vzorech darovacích smluv špatně uvádějí podíl, který je uveden u listu vlastnictví samotné bytové jednotky, ačkoliv je třeba brát v úvahu podíl uvedený na listu vlastnictví budovy a pozemku, kde se byt nachází a který obsahuje i případné podíly na některých nebytových prostorech v domě či garážích.

Použitím vzoru riskujete propadnutí poplatku nebo ztrátu nemovitosti

Použitím vzoru riskujete jak čas, o který přijdete, než se stanete vlastníkem nemovitosti v případě zamítnutí návrhu na vklad vlastnického práva dle chybného vzoru darovací smlouvy, tak i ztrátu zaplaceného poplatku 2000 korun a nutnost zaplatit nový poplatek 2000 korun v případě opětovného podání nové darovací smlouvy. Celková ztráta tak činí 4 tisíce korun, které vás stojí nekvalitní a darovací smlouva podle vzoru z internetu.

V tom horším případě pak obdarovaný může o nemovitost úplně přijít. Dárce totiž už novou darovací smlouvu nemusí podepsat nebo může onemocnět či dokonce zemřít, což je v případě starších dárců poměrně časté. Použitím vzoru darovací smlouvy tak riskujete dokonce ztrátu darované nemovitosti v hodnotě milionů korun.

Použití vzoru darovací smlouvy ušetří jen pár tisíc korun

Použitím vzoru lidé riskují milionové hodnoty. Přitom úspora činí jen 2900 korun, které by klient zaplatil za kompletní zpracování všech převodních dokumentů, tedy PROFI darovací smlouvy, návrhu na vklad a návodu na vyřízení věci, včetně povolení a záruky za kvalitu smlouvy. Vše lze přitom vyřídit velmi snadno a pohodlně on-line z mobilu či notebooku, a to velmi rychle.

V případě darované nemovitosti v hodnotě 1 milion korun činí výdaj na zpracování toho nejdůležitějšího, tedy darovací smlouvy, návrhu na vklad a návodu na vyřízení věci pouhých 0,29 procenta hodnoty darované nemovitosti. To je výrazně nižší podíl ceny než například v případě notářské odměny při řešení dědictví takové nemovitosti.


PROFI darovací smlouva. Kolik v roce 2020 stojí?

PROFI darovací smlouva, návrh na vklad a návod na vyřízení stojí 2900 korun. Tato cena je konečná. Lidé se tak nemusí obávat, že za zpracování profesionální darovací smlouvy ze strany advokáta zaplatí třeba i deset tisíc korun. Právě například při využití internetových právních služeb je cena výrazně nižší a kvalita srovnatelná nebo dokonce i vyšší.

Cena za jistotu není vysoká

Využitím internetových advokátních služeb při zpracování darovací smlouvy se nemusí lidé obávat desetitisícových nákladů, jako v případě klasických právních služeb s využitím osobních konzultací, porad apod. Cenu tak můžeme garantovat na částce 2900 korun. Zpracování dokumentů je navíc rychlé, kvalitní a advokát může díky okamžitému kontaktu s klientem prostřednictvím mailu a internetu okamžitě reagovat a dokumenty upravit dle jeho potřeb.

Využitím služeb advokátní kanceláře při zpracování darovací smlouvy získáte jistotu

Využití služeb advokátní kanceláře a služby PROFI darovací smlouvy získá klient jistotu, že o darovanou nemovitost nepřijde, nebo že nebude muset znovu hradit poplatek na katastru nemovitostí 2000 korun v případě zamítnutí návrhu na vklad.

Přidanou hodnotu služby přestavuje i právní poradenství spojené s darováním nemovitosti a jejími aspekty, a také záruka za takovou smlouvu.

Cena za darovací smlouvu odpovídá 0,29 procenta hodnoty nemovitosti

Pro představu činí podíl ceny za zpracování převodních dokumentů, tedy darovací smlouvy, návrhu na vklad a návodu na vyřízení věci jen neznatelný zlomek hodnoty darované nemovitosti. Jen v případě velmi levné nemovitosti v hodnotě 1 milion korun činí podíl ceny za zpracování 0,29 procenta. Pokud by se jednalo o darování bytu v Praze v hodnotě 4 miliony korun, činí podíl nákladů na zpracování darovací smlouvy jen neznatelných 0,07 procenta hodnoty nemovitosti.

Náklady na zpracování darovací smlouvy advokátem a jistota, kterou klient využitím této služby získá, jsou zcela neúměrné rizikům, které by klient podstoupil využitím vzoru darovací smlouvy staženým z internetu nebo zkopírováním staré darovací smlouvy.

Využití advokátní služby u darovací smlouvy je zcela bez rizika

Využitím internetové advokátní služby on-line při zpracování darovací smlouvy je pro klienta zcela bez rizika. Jakékoliv riziko pro klienty či míru obav jsme zcela odstranili tím, že se cena za zpracování hradí až po zpracování převodních dokumentů a jejich převzetí a kontrole ze strany klienta. Klient tak ví, za co platí a co přesně za danou cenu získal.


Chyba v darovací nebo kupní smlouvě při darování nemovitosti se od roku 2020 prodraží

Zpracováváte si darovací nebo kupní smlouvu sami, nebo používáte vzory stažené z internetu? Pak vězte, že s rokem 2020 se vám tento postup může výrazně prodražit o tisíce korun. Chyba v darovací nebo kupní smlouvě či malá nepozornost vede k zamítnutí návrhu a nutnosti zaplatit znovu 2000 korun za poplatek.

Darovací smlouva svépomocí? Více než třetinová pravděpodobnost zamítnutí na katastru

Podíl případů, kdy je řízení na katastrálním úřadu zamítnuto nebo je s ohledem na vady vzato zpět, činí až 6 procent. Pokud bychom vzali podíl zamítnutých řízení nebo zpětvzetí u darovacích či kupních smluv, které si lidé zpracovávají svépomocí, činil by tento podíl dokonce až 36 procent. Pokud si lidé zpracovávají tak důležité dokumenty sami, bez právní znalosti věci a okolností, mají více než 30procentní šanci, že katastr návrh na vklad zamítne.

Zpracování darovací smlouvy advokátem. Jistota vkladu

Pokud svěříte zpracování darovací nebo kupní smlouvy advokátovi, výrazně vzroste pravděpodobnost, že dojde k bezproblémovému vkladu do katastru nemovitostí na téměř 95 procent. Navíc v případě problémů je advokát povinen věc s katastrálním úřadem dořešit tak, aby mohl vklad vlastnického práva, nebo věcného břemene-služebnosti nakonec proběhnout.

Pokud si zpracováváte darovací nebo kupní smlouvu svépomocí a dojde k zamítnutí návrhu na vklad do katastru nemovitostí, pak přijdete o poplatek 2000 korun, a další 2000 korun musíte nově zaplatit. Vaše náklady tak vzrostou na 4 000 korun. Kromě toho nemáte jistotu, že jste připravili svépomocí kvalitní darovací nebo kupní smlouvu, která má všechny potřebné náležitosti i potřebná ustanovení k tomu, aby nemohla být smlouva v budoucnu napadena či zpochybněna. ´

Kvalitní úprava a zpracování darovací nebo kupní smlouvy také ovlivní, zda vás finanční úřad vyzve k prokázání skutečností pro osvobození od daně z příjmu z darování nemovitosti či nikoliv. Pokud totiž zapomenete uvést ustanovení o osvobození a o stupni příbuzenského vztahu dárce a obdarovaného, pak se zbytečně vystavujete dalším, zbytečným povinnostem a vyřizování na finančním úřadě, kterému jste se mohli jinak bez problémů vyhnout.


Zpracování darovací smlouvy svépomocí může vyjít dráž než od advokáta

Zpracováváte si darovací nebo kupní smlouvu vlastními silami a jste přesvědčeni o tom, že výrazně ušetříte? Můžete se velmi mýlit. Zpracování darovací smlouvy nebo kupní smlouvy od advokáta vás nakonec vyjde levněji a získáte kvalitně zpracovanou darovací nebo kupní smlouvu se zárukou.

Zpracování darovací smlouvy svépomocí vyjde levněji jen když neuděláte chybu

Můžete si vše velmi snadno spočítat. Když si zpracujete darovací nebo kupní smlouvu sami, věnujete tomu nějaký svůj čas. Rozhodně budete muset zaplatit na katastru poplatek 2000 korun. Zpracovat si sami musíte nejen darovací smlouvu, ale také návrh na vklad do katastru nemovitostí a to tak, aby byl v souladu s předkládanou darovací smlouvou a obsahoval všechny nemovitosti a práva.

V případě, že uděláte ve smlouvě chybu nebo použijete nevhodný či vadný vzor smlouvy, pak váš návrh na vklad katastrální úřad zamítne a vy budete muset dokumenty upravit nebo požádat advokáta o jejich opravení či zpracování nové bezchybné darovací/kupní smlouvy. V takovém případě zaplatíte minimálně další 2000 korun a například další 2000 korun za úpravu darovací smlouvy u advokáta. V případě kupní smlouvy ještě více. Vaše náklady se tak vyšplhají na 4000 korun či spíše 6000 korun. Navíc přijdete o drahocenný čas. Než se stanete vlastníky darované či kupované nemovitosti, uběhne dalších minimálně 4 až 6 týdnů.

V případě, že si dárce nebo prodávající darování či prodej domu, bytu nebo pozemku rozmyslí, nebo třeba zemře, můžete o nemovitosti přijít úplně.

Zpracování darovací smlouvy advokátem stojí 2900 korun. Cena je konečná

Pokud byste si zpracování darovací smlouvy objednali u advokáta, tak garantovaná cena zpracování činí například u naší advokátní kanceláře 2900 korun a je konečná. Nemůže se přitom stát, že byste znovu platili v případě problémů na katastru poplatek znovu. Pokud by bylo, z jakýchkoliv důvodů, na straně advokáta nutné podat nový návrh na vklad, je advokát povinen uhradit poplatek ze svého.

Navíc zpracováním profesionální darovací smlouvy získáte kvalitní smlouvu, která je na katastru vyzkoušená a žádný advokát toto zcela jistě nedělá poprvé. Například v případě advokátní kanceláře Profipravnik.cz zpracovává tato kancelář s mimořádně vysokou úspěšností až 40 darovacích a kupních smluv měsíčně.  Je tedy mimořádně nízké riziko, že by mohlo dojít při vkladu k problémům. A pokud k nim již dojde, musí advokátní kancelář vše dořešit až do dosažení cílového stavu, tedy řádného vkladu vlastnického práva obdarovaného v případě darovací smlouvy, nebo kupujícího v případě kupní smlouvy, případně oprávněného v případě smlouvy o zřízení věcného břemene-služebnosti.

V případě darovací smlouvy zpracované advokátem tak celkové a konečné náklady celé transakce darování činí 4900 korun (2900 korun za zpracování všech dokumentů a 2000 korun za poplatek na katastru) a jsou již zcela konečné.

Předkupní právo k nemovitostem se v případě darování neuplatní

S příchodem roku 2019 se všeobecně řešil návrat předkupního práva spoluvlastníků k nemovitostem do občanského zákoníku. I v případě darování nemovitostí jsou dárci a obdarovaní obezřetní a uplatnění tohoto práva se obávají. Mají k tomu důvod?

Předkupní právo k bytu, domu, nebo pozemku se uplatní u darování těchto nemovitostí pouze v případě, kdy se daruje cizí osobě, která se nenachází v první ani druhé skupině, resp. u příbuzenství v linii přímé a pobočné. Takových převodů se však realizuje pouze minimální množství, protože obdarovaný v takovém případě hradí velmi vysokou daň z příjmu, a tedy způsob převodu nemovitosti formou darování u nepříbuzných osob se tak vůbec nevyplatí.

Pouze v takovém případě se však uplatní zákonné předkupní právo spoluvlastníků v případě, kdy se převádí pouze část, resp. podíl na nemovitosti.

V případě darování příbuzné osobě předkupní právo neřešte

V případě darování podílu na nemovitosti příbuznému v linii přímé či pobočné, nebo manželovi a dalším formám, které jsou jinak osvobozeny od daně z příjmu z daru, se předkupní právo vůbec neuplatní. Dárce a obdarovaný tak nejsou vůbec povinni informovat o převodu spoluvlastníka, ani mu předmětný podíl nabízet k odkupu.

V případě darování se totiž jedná o neúplatný převod nemovitostí, kde není důvod nabízet nemovitost k odkupu spoluvlastníkovi. V opačném případě by bylo porušeno právo vlastníka podílu nemovitosti zachovat podíl nemovitosti v rodině nebo mezi příbuznými, a tedy by to znamenalo výrazné omezení vlastnického práva vlastníka podílu k nemovitosti. Dovoluji si tvrdit, že by se jednalo o protiústavní zásah do vlastnických práv vlastníků či spoluvlastníků nemovitostí.

V případě, že naopak dojde k převodu podílu na nemovitostech formou kupní smlouvy, tedy prodejem, pak se předkupní právo spoluvlastníka uplatní.

Darovací smlouva a předkupní právo. Podmínky a postup v roce 2020

V roce 2014 bylo zrušeno zákonné spoluvlastnické právo podílových spoluvlastníků při prodeji nemovitostí. V roce 2018 došlo k návratu tohoto práva do občanského zákoníku jeho novelizací. Byla tak napravena poměrně závažná chyba nového občanského zákoníku. Jak uplatnit předkupní právo spoluvlastníka podle podmínek platných v roce 2020?

Hned na úvod je třeba zdůraznit, že předkupní právo spoluvlastníka se neuplatní při darování nemovitosti příbuzné osobě. V případě uzavření darovací smlouvy s manželem, manželkou, synem, dcerou, vnučkou, vnukem, babičkou, dědou, matkou, otcem, manželkou otce, manželem matky nebo sourozencem, předkupní právo vůbec nemusíte řešit.

Stejně tak nemusíte řešit předkupní právo v případě, kdy převádíte nemovitost, kterou vlastníte celou, a která nemá žádného dalšího spoluvlastníka.

Naopak se předkupní právo uplatní vždy v případě převodu bytu, domu či pozemku, tedy podílu na těchto nemovitostech kupní smlouvou.

Nejprve musí dojít k uzavření kupní smlouvy

Nejprve musí dojít k uzavření kupní smlouvy s kupujícím, která však bude obsahovat rozvazující podmínku a odkládací podmínku účinnosti uplynutím tří měsíců od zaslání nabídky na odkup spoluvlastníkovi nebo jeho odmítnutím nabídky. Odkládací podmínkou se tak vyhnete případným sankcím či nebezpečí povinnosti náhrady škody kupujícímu v případě, kdy by spoluvlastník projevil zájem o odkup nemovitosti, a tedy by k podání uzavřené kupní smlouvy na katastr nemovitostí vůbec nedošlo.

Takto uzavřená kupní smlouva musí obsahovat bezpodmínečně výši kupní ceny a všechny podstatné podmínky a ustanovení kupní smlouvy.

Nabídka spoluvlastníkovi

Po uzavření kupní smlouvy s kupujícím, musí dojít k podání nabídky na odkup spoluvlastníkovi nebo spoluvlastníkům, a to přesně dle podmínek uzavřené kupní smlouvy s kupujícím. Pokud by cena v nabídce byla pro spoluvlastníka jiná, tedy vyšší, než je uvedena v uzavřené kupní smlouvě, jednalo by se o neplatný úkon a spoluvlastník by mohl převod napadnout. Stejně tak podmínky v nabídce a nabídnuté smlouvě spoluvlastníkovi nesmí být jiné než v již uzavřené kupní smlouvě s kupujícím, jako dosavadním zájemcem.

Spoluvlastník pak má lhůtu tří měsíců na vyjádření, zda nabídku přijímá, nebo ji odmítá, nebo se případně v dané lhůtě nevyjádří. Nevyjádření se znamená odmítnutí nabídky. Je však třeba, aby nabídka byla zaslána spoluvlastníkovi prokazatelným způsobem.

Pokud je spoluvlastníků více, zasílá se nabídka všem spoluvlastníkům a kterýkoliv ze spoluvlastníků může podíl odkoupit. Pokud by projevilo zájem spoluvlastníků více najednou, odkoupí podíl dle rozsahu podílů, které na nemovitosti již mají.

Po uplynutí lhůty tří měsíců může dojít k prodeji

Pokud uplyne lhůta tří měsíců, aniž by se spoluvlastník vyjádřil, nebo i dříve, pokud spoluvlastník sdělí, že nabídku přijímá, nebo nepřijímá, může dojít k definitivnímu a platnému prodeji nemovitosti.

Pokud spoluvlastník či spoluvlastníci zájem neprojeví, nebo nabídku přímo odmítnou, pak nabude uzavřená kupní smlouva účinnosti a může dojít k podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí, kdy se kupující, tedy zájemce stane vlastníkem příslušného převáděného podílu.

Pokud naopak spoluvlastník zájem projeví, musí prodávající uzavřít kupní smlouvu se stejnou, nabídnutou cenou a stejnými podmínkami prodeje se spoluvlastníkem jako novým kupujícím. Následně pak dojde k převodu vlastnického práva podáním návrhu na vklad k prodávanému podílu na nemovitosti do katastru nemovitostí. Vlastníkem podílu se tak v tomto případě stane příslušný spoluvlastník či spoluvlastníků více.

Stručný postup řešení předkupního práva spoluvlastníků při koupi nemovitosti:

 • Uzavření kupní smlouvy s kupujícím s povinným uvedením kupní ceny.
 • Zaslání nabídky na odkup podílu na nemovitosti za sjednanou cenu s kupujícím a prokázání této skutečnosti, například zasláním kopie uzavřené kupní smlouvy.
 • Čekání na vypršení lhůty tří měsíců pro vyjádření či akceptaci, nebo odmítnutí odkupu podílu ze strany spoluvlastníka.
 • Pokud spoluvlastník neprojeví zájem o odkup, podání návrhu na vklad s uzavřenou kupní smlouvou na katastr nemovitostí. V kupní smlouvě nesmí dojít k žádným změnám ohledně kupní ceny či podstatných podmínek smlouvy, v opačném případě by mohl spoluvlastník převod napadnout.
 • Pokud spoluvlastník nabídku příjme, uzavře prodávající stejnou kupní cenu za stejně vysokou kupní cenu se spoluvlastníkem, který vstoupí na místo bývalého kupujícího, resp. zájemce o koupi nemovitosti. Následně dojde k podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí, dle kupní smlouvy uzavřené s podílovým spoluvlastníkem nemovitosti.

 

Jak se v roce 2020 platí poplatek při darování nemovitosti

I v roce 2020 se poplatek na katastru nemovitostí při darování nemovitosti darovací smlouvou hradí dvěma možnými způsoby. Ke změně však dochází u výše poplatku při darování nebo koupi nemovitosti, který činí nově 2000 korun.

Poplatek při darování nemovitosti můžete uhradit přímo na podatelně katastrálního úřadu

Prvním způsobem je možnost uhradit poplatek 2000 korun na podatelně katastrálního úřadu hned při podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí, který podáváte spolu s darovací smlouvou, nebo kupní smlouvou.

Poplatek můžete uhradit v hotovosti, nebo kartou přímo u úřednice na podatelně, nebo vás pošle úřednice z přepážky na přepážku pokladny, kde poplatek uhradíte a vrátíte se s ústřižkem platebního dokladu zpět k úřednici na přepážce. Takový způsob platí například u centrálního katastrálního úřadu pro hlavní město Prahu, katastrální pracoviště Praha v Praze, Kobylisy.

U menších katastrálních úřadů můžete uhradit poplatek přímo u dané úřednice katastrálního úřadu na přepážce.

 Poplatek lze zaslat také poštou formou kolku

I v roce 2020 platí možnost podat návrh na vklad do katastru nemovitostí spolu s darovací smlouvu, nebo kupní smlouvou doporučeně poštou. V takovém případě se poplatek 2000 korun hradí kolkem v dané výši. Kolek v hodnotě 2000 korun zakoupíte přímo na poště a lepí se do pravého horního roku návrhu na vklad vlastnického práva obdarovávaného nebo kupujícího do katastru nemovitostí.

Teprve uhrazením poplatku za podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí může začít řízení o vkladu.


 

Darovací smlouva. Jaký je postup při darování nemovitosti v roce 2020

V roce 2020 dochází ke změnám podmínek při darování nemovitosti jen k mírným změnám. Darovací smlouva musí obsahovat stejné či obdobné náležitosti jako v letech minulých. Jaký je postup při řešení darování formou darovací smlouvy do katastru nemovitostí?

Rok 2020 – darování je dále osvobozeno od daně z příjmů

I v roce 2020 je darování nemovitostí a darovací smlouva k darování nemovitostem příbuzným osobám osvobozena od daně z příjmů z daru. Tedy nemusí se hradit a ani přiznávat daň z příjmů z takového daru finančnímu úřadu.

NOZ umožňuje i v roce 2020 darování do společného jmění manželů

Zatímco ještě před několika lety, tedy před účinností nového občanského zákoníku nebylo možné darovat nemovitost do společného jmění manželů, v roce 2020 můžete do společného jmění manželů nemovitost bez problémů darovat. Darovací smlouva je tak nejvhodnější nástroj pro získání nemovitostí darem do společného jmění manželů. NOZ, tedy nový občanský zákoník toto právo nijak neomezuje ani nedává stranám darovací smlouvy žádné omezující podmínky pro toto darování.

Byty vymezené pod NOZ se v darovací smlouvě upravují jinak

Darovací smlouva musí brát při darování bytu ohled na to, zda byla bytová jednotka vymezena podle ustanovení zákona o vlastnictví bytů do roku 2014, nebo podle NOZ, tedy nového občanského zákoníku po roku 2014. Odlišná úprava přitom platí nejen při definování samotné bytové jednotky, ale také u spoluvlastnických podílů na domě a pozemku, kde je byt vymezen. Podle NOZ jsou totiž budovy, a to i ty v nichž se nachází bytové jednotky, součástí pozemků, na nichž stojí.

Věcné břemeno užívání lze i v roce 2020 zřídit přímo v darovací smlouvě

Darovací smlouva na nemovitost může i v roce 2020 obsahovat zřízení věcného břemene pro dárce či další osoby, a to v jednom dokumentu. NOZ, tedy nový občanský zákoník, zřízení věcného břemene užívání v darovací smlouvě nijak nebrání. Výhodou tohoto postupu je, že například rodiče jako dárci nemovitosti mají v rámci darovací smlouvy, kterou převádí své nemovitosti na své potomky jistotu zřízení věcného břemene doživotního a bezplatného užívání pro ně a současně se vše řeší v jednom řízení za jeden poplatek. 


 

I v roce 2020 je darování nemovitosti osvobozeno od daně z příjmů z daru

Chcete darovat nemovitost v roce 2020 příbuzné osobě? Darovací smlouva je ideálním řešením. Obdarovaný ani dárce totiž u ní neplatí žádné daně a darovací smlouva i darování nemovitosti je osvobozeno od daně z příjmů z daru. Dříve se jednalo o daň darovací.

Darování příbuzným osobám je zcela osvobozeno od daně z příjmů z daru i v roce 2020

Ve věci osvobození od daně z příjmu z daru nepřináší rok 2020 žádných změn, a tedy i v tomto roce je darování příbuzným osobám zcela osvobozeno od daně z příjmu z daru (dříve daně darovací). Daň se v rámci osvobození nejen nepřiznává, ale tedy ani nehradí a ani není potřebné zpracovávat odhad ceny darované nemovitosti. Darovací smlouva by však měla obsahovat přesný popis příbuzenského vztahu mezi dárcem a obdarovaným a také bezchybnou úpravu tohoto osvobození od daně z příjmů z daru.

Je třeba brát na vědomí, že finanční úřad od katastru automaticky obdrží každou smlouvu, u níž se provede vklad vlastnického práva, a tudíž je každá z těchto darovacích, nebo kupních smluv ze strany finančního úřadu zkoumána a kontrolována. Pokud finanční úřad nenajde úpravu osvobození od daně z příjmu z daru, musí okolnosti ověřovat a obdarovaný může očekávat prověřování darování ze strany finančního úřadu.

Které darování je osvobozeno od daně z příjmů z daru, tedy dříve daně darovací

Darovací smlouva musí být uzavřena mezi příbuznými osobami v řadě přímé nebo pobočné, nebo mezi manželi, nebo mezi osobami, které spolu žijí ve společné domácnosti déle než rok před darování a jsou z tohoto důvodu na sebe odkázány výživou a péčí.

Dárci a obdarovaní v řadě přímo jsou děti a rodiče, tedy dcery a synové rodičů, dále matky a otcové dětí, babičky a dědové vnoučat nebo vnukové a vnučky prarodičů.

Dárci a obdarovaní v řadě pobočné jsou sourozenci, tedy sestry a bratři, strýcové, tety a neteře či synovci.

Dále jsou od daně z příjmu z daru osvobozeni manželé a manželky nebo rodiče manžela či manželky nebo manžel matky či manželka otce syna nebo dcery.

U darovací smlouvy příbuzným osobám nemusí být znalecký posudek

U darovací smlouvy, která je osvobozena od daně z příjmu z daru nemusí být zpracováván znalecký posudek k ceně nemovitosti ani odhad ceny dané nemovitosti. Proč? Protože odhad ceny je určen právě ke stanovení výše daně. V případě, kdy je převod od daně z příjmu (dříve daně darovací) osvobozen, bylo by zbytečné odhad ceny nemovitosti v rámci znaleckého posudku odhadce zpracovávat. Není k tomu důvod, protože daň z příjmu z daru se prostě nevypočítává ani neurčuje.

Pouze v případě, kdy hodnota daru převyšuje odhadem účastníků částku 5 milionů korun, je obdarovaný pouze povinen oznámit příslušnému finančnímu úřadu převod nemovitosti darováním formou standardního oznámení v rámci své oznamovací povinnosti, a to nikoliv za účelem výpočtu či přiznání daně, ale za účelem evidenčním. Ani v takovém případě se odhad ceny nemovitosti nezpracovává a nepořizuje.


 

Darovací smlouva může i v roce 2020 obsahovat i věcné břemeno užívání

Darovací smlouva může i v roce 2020 obsahovat zřízení věcného břemene-služebnosti užívání pro dárce, nebo jinou osobu. Jak darování nemovitosti, tak i zřízení věcného břemene přitom může být upraveno v jedné smlouvě a řešeno v jednom vkladovém řízení za jeden poplatek.

Darování a věcné břemeno v jednom. Větší jistota pro dárce

Tím, že dárci v roce 2020 darují nemovitost a současně si zřídí v této smlouvě i věcné břemeno znamená výrazně větší jistotu pro dárce. Dárce totiž zabije tímto způsobem dvě mouchy jednou ranou. Jednak naplní účel darovací smlouvy, kdy darovací smlouva převede nemovitosti na potomky dárců, ale současně také v jednom řízení zřídí doživotní a bezplatné věcné břemeno doživotního užívání pro dárce, případně další jím určené osoby.

V případě, že by nejprve došlo k převodu majetku darovací smlouvou, a teprve poté mělo dojít ke zřízení věcného břemen užívání pro dárce. Mohl by si obdarovaný zřízení věcného břemene rozmyslet, nebo se účelově vyhýbat podpisu smlouvy a dárce by tak přišel o nemovitost a nemohl by ji pak ani užívat, pokud by mu to obdarovaný neumožnil. To v případě darování nemovitosti spolu s věcným břemenem není možné.

Bez zřízení věcného břemene pro dárce v daném řízení totiž nemůže dojít ani k převodu vlastnického práva podle darovací smlouvy na obdarovaného.

Darovací smlouva spolu se zřízením věcného břemene je zatížena jen jedním poplatkem

Darovací smlouva, která již obsahuje i úpravu věcného břemene užívání pro dárce je také zatížena pouze jedním poplatkem na katastru nemovitostí. Výše poplatku činí v roce 2020 částku 2000 korun. Pokud by se věc řešila ve dvou samostatných smlouvách, tedy v darovací smlouvě a smlouvě o zřízení věcného břemene užívání, museli by dárce a obdarovaný hradit poplatky dvakrát, tedy 2 x 2000 korun, což činí 4000 korun pouze na poplatku na katastru nemovitostí.

Darovací smlouva se smlouvou o zřízení věcného břemene musí být bezvadná

Aby mohl mít dárce jako oprávněný z věcného břemene skutečnou jistotu, že spolu s darováním nemovitosti obdarovanému darovací smlouvou bude mít i zřízeno doživotní a bezplatné užívání nemovitosti v rámci kvalitního a právně bezvadného věcného břemene – služebnosti, musí být smlouva bezvadná a kvalitně sestavená.

Darovací smlouva se smlouvou o zřízení věcného břemene – služebnosti je totiž složitější a náročnější než klasická darovací smlouva bez úpravy věcného břemene, a to by měl dárce i obdarovaný brát na vědomí.

Rozhodně nelze doporučit, aby úprava věcného břemene pro dárce v darovací smlouvě byla pouze stručná, neurčitá a pouze v rozsahu jednoho odstavce, jak bývá zvykem u internetových vzorů smluv. Věcné břemeno – služebnost musí být definováno co nejpodrobněji a určitě, a musí být v souladu s dalšími ustanoveními samotné darovací smlouvy. V opačném případě pak nebude mít dárce jistotu a klid, že je jeho věcné břemeno a užívací právo k darovaným nemovitostem v pořádku a že je platné a účinné.

Proto doporučujeme zpracování takové darovací smlouvy se zřízením věcného břemene užívání advokátem, který také věcné břemeno přesně vymezí a určí do kontextu darovací smlouvy. To vše zcela v zájmu dárce, jako oprávněného z daného věcného břemene.


 

Osoby osvobozené od daně z příjmu z daru, daně darovací podle NOZ v roce 2020

Které osoby jsou v roce 2020 podle NOZ, tedy nového občanského zákoníku a zákona o dani z příjmu osvobozeny od daně z příjmů z daru, tedy dříve daně darovací? Ne každé darování je totiž od daně z příjmů osvobozeno.

Je tedy třeba určit přesně příbuzenský vztah mezi dárcem a obdarovaným a určit, zda je právě tento příbuzenský vztah osvobozen od daně z příjmu z daru, tedy bývalé daně darovací. Platí přitom, že osvobození je platné pouze v případě zákonem vymezených a přesně vyjmenovaných příbuzných.

Osoby osvobozené od daně z příjmu, dříve daně darovací v roce 2020

 • Dárci a obdarovaní v řadě přímé jsou děti a rodiče, tedy dcery a synové rodičů, dále matky a otcové dětí, babičky a dědové vnoučat nebo vnukové a vnučky prarodičů.
 • Dárci a obdarovaní v řadě pobočné jsou sourozenci, tedy sestry a bratři, strýcové, tety a neteře či synovci.
 • Dále jsou od daně z příjmu z daru osvobozeni manželé a manželky, nebo rodiče manžela či manželky, nebo manžel matky či manželka otce syna nebo dcery.
 • Dále jsou od daně z příjmu z daru osvobozeny osoby, které s dárcem žili ve společné domácnosti minimálně jeden rok před darováním nemovitosti a z tohoto důvodu společně pečovali o společnou domácnost nebo byly odkázány na výživu dárce.

Bratranci a sestřenice a další osoby od daně při darování osvobozeny nejsou

Lidé dělají často chyby v určování osob osvobozených od daně z příjmu z daru v těchto případech. Bratranec nebo sestřenice už nepatří mezi osoby osvobozené od daně z příjmů, resp. daně darovací, a tedy nepatří mezi příbuzné osoby z pohledu zákona a podmínek osvobození od této daně. Stejně tak není osvobozen od daně například manžel manželky, které daruje její teta, do jejich společného jmění manželů, protože manžel už není příbuznou osobou ve vztahu k tetě či strýci manželky.

Manžel tety obdarovaného, který není bratrem rodiče obdarovaného také není osobou osvobozenou od daně z příjmů dle ustanovení NOZ ani zákona o dani z příjmů.

Věcné břemeno na podíl na nemovitosti neumožňuje NOZ ani v roce 2020

Ani v roce 2020 není možné zřídit věcné břemeno užívání k pouhému podílu na domu, bytu nebo pozemku, a to a ni v případě darovací smlouvy. Věcné břemeno se zřizuje i v rámci ustanovení darovacích smluv k celku nemovitostí.

NOZ neumožňuje zřizování věcných břemen užívání k podílů na nemovitostech. Pokud tedy darujete například jen podíl na nemovitosti darovací smlouvou a chtěli byste spolu s tím zřídit na tento podíl i věcné břemeno užívání, máte smůlu. Katastrální úřad takový vklad na podíl nepovolí a návrh na vklad zamítne.

Je tak otázkou, zda si mohou vlastník podílu a oprávněný z věcného břemene zřídit věcné břemeno pouze na podílu nemovitosti, aniž by toto věcné břemeno bylo předmětem vkladu do katastru nemovitostí. Uzavřít takovou smlouvu je v zásadě možné. Právo vlastníka podílu s přesným určením užívání části nemovitosti neomezuje v užívání této nemovitosti nebo poskytnutí k užívání rodinným příslušníkům. Takto upravené právo užívání, které není předmětem vkladu však pro dárce jako oprávněného nepředstavuje tak silné právo a jistotu, jako je tomu v případě věcného břemene užívání, které předmětem vkladu do katastru nemovitostí je.

Věcné břemeno k podílu na nemovitosti lze nahradit nájemní smlouvou

Alternativně lze problém užívání podílu pro oprávněného či dárce řešit uzavřením nájemní smlouvy k části nemovitosti, která může obsahovat různé zajišťovací instituty ve formě jistiny, dříve kauce, nebo omezení práva pronajímatele, tedy vlastníka podílu na nemovitosti, smlouvu o nájmu vypovědět.

Zřizování věcného břemene k bytům a podílům je velký problém

Problémem v této souvislosti je i zřizování věcných břemen – služebnosti užívání k podílům na domě a pozemcích spojených s vlastnictvím bytové jednotky. Zatímco věcné břemeno lze zřídit při zřízení věcného břemene k bytu i na podílu na domě a pozemku, na kterém dům stojí a který je spojen s vlastnictvím jednotky, například na souvisejícím podílu na zahradě, už toto právo bez souhlasu dalších vlastníků jednotek už možné není.

Zde je právní úpravy zřizování věcných břemen poměrně neurčitá a problematická což způsobuje problémy při vkladech na katastru nemovitostí.

Zatímco je nutné při darování bytu darovat i podíly na domě, kde se byt nachází a na pozemku na němž stojí budova, v němž se byt nachází, a to včetně podílů na dalších pozemcích určených prohlášením vlastníka, které jsou přímo spojené s užíváním a vlastnictvím bytu, pak v případě, kdy zřizujete věcné břemeno k bytu, musíte rozlišovat, na kterých pozemcích ještě věcné břemeno užívání zřídit máte a můžete a na který už nikoliv.


 

Darování nemovitosti je i v roce 2020 mnohem levnější než notářské poplatky při dědění

Darovací smlouva, kterou darujete svou nemovitost ještě za svého života je zásadně levnější než notářské poplatky a řešení dědictví nemovitosti v rámci dědického řízení. Zatímco náklady v případě darování činí cca 4900 korun. Náklady v dědickém řízení se mohou vyšplhat na desítky tisíc korun.

Darování darovací smlouvou je výrazně levnější než dědění

Pokud jste rozhodnutí darovat svou nemovitost potomkům nebo blízké osobě, pak je výrazně výhodnější udělat to ještě za vašeho života darovací smlouvou, a to téměř po všech stránkách.

 • Cena – cena za zpracování darovací smlouvy, návrhu na vklad do katastru nemovitostí a návod na vyřízení věci činí u naší kanceláře 2900 korun. Cena je konečná. Pak už je jen nutno připočítat poplatek na katastru nemovitostí 2000 korun a náklady na ověření podpisů minimálně 60 korun. V případě dědického řízení zaplatíte za odměnu notáře, zpracování znaleckého posudku k ceně nemovitostí a další náklady spojené s dědictvím. Na vlastnictví budete navíc mnoho měsíců čekat. Běžná výše nákladů u notáře v rámci dědického řízení činí i 25 – 30tisíc korun.
 • Jistota vlastnictví – Přesně víte, kdo nemovitost získá a komu ji chcete darovat. Nemusíte čekat na spory po vaší smrti. Sami si určíte podmínky vlastnictví a člověka nebo lidi, kterým chcete celou, nebo podíl na nemovitosti darovat.
 • Bezpečnost – I při darování si můžete zajistit užívání nemovitostí do budoucna. Darovací smlouvu lze zkombinovat se zřízením věcného břemene vašeho doživotního a bezplatného užívání.

Notář se řídí závětí nebo zákonem. Vždy však zaplatíte více než u darování

Notář se řídí vaší závětí, pokud je bezchybná a kde může nemovitosti odkázat konkrétním lidem. Pokud závěť neexistuje, postupuje notář striktně dle NOZ, tedy nového občanského zákoníku, kde rozděluje nemovitosti podle přesného určení dle charakteru příbuzenství.

V obou případech je však nutno počítat s odměnou notáře, která se řídí hodnotou nemovitostí a také cenou za zpracování odhadu nemovitostí a dalších souvisejících nákladů. Cena tak velmi často přesáhne 20 tisíc korun, ale spíše bude vyšší.

Po své smrti navíc už nemůžete vůbec věci ovlivnit. Velmi často dochází k prudkým hádkám o dědictví mezi příbuznými, a dokonce i mezi sourozenci, což často vede k vážnému narušení rodinných a příbuzenských vazeb.


 

Věcné břemeno užívání při darování je i v roce 2020 velmi bezpečné

Co vše vám umožňuje věcné břemeno, které si k nemovitosti zřídíte v rámci darování darovací smlouvou? I nadále budete mít vliv na užívání bytu, domu nebo pozemku, a i když si uspořádáte takto vaše vlastnické poměry, budete mít na hospodaření a užívání nemovitosti nadále vliv.

Nemovitost, na které máte věcné břemeno – služebnost doživotního a bezplatného užívání, máte i po darování například svým dětem či manželce nebo manželovi i nadále zásadní vliv. Bez vašeho souhlasu například je nemovitost prakticky neprodejná. Stejně na nemovitost s věcným břemenem neposkytne banka či jiný finanční ústav úvěr, resp. nepřijme takovou nemovitost do zástavy. Věcné břemeno totiž zásadním až fatálním způsobem snižuje hodnotu nemovitosti jak pro účely zástavy, tak i pro účely případného prodeje nemovitosti.

Každý budoucí vlastník bytu nebo domu totiž musí s vaším věcným břemenem, jako oprávněného, počítat a musí vám doživotně umožnit nerušené užívání nemovitosti. Nikdo jiný tak nemůže tuto nemovitost užívat, a to ani vlastník bez vašeho souhlasu. Logicky si tak jakékoliv nakládání s nemovitostí bude vyžadovat dohodu s vámi.

Věcné břemeno užívání je někdy výhodnější než vlastnictví

Ano, věcné břemeno vám umožňuje nemovitost nerušeně užívat, hradit si pouze náklady s užíváním spojené, ale vlastník je přitom povinen se vám o nemovitost starat, plnit své povinnosti vlastníka a nést náklady spojené s vlastnictvím nemovitosti a to přesto, že sám tuto nemovitost nemůže užívat bez svolení vás jako oprávněného.

A protože nejste ani vlastníkem nemovitosti, nemůže být tato nemovitost předmětem exekuce či postihu exekutora, pokud se dostanete do dluhů. Za určitých okolností může exekutor omezit vaše uživatelské právo, ale to pouze v případě, kdy je toto právo zpeněžitelné.

Věcné břemeno obsažené v darovací smlouvě je jistota

Darovací smlouva, která obsahuje ustanovení o zřízení věcného břemene je jistota dárce. Smlouva totiž funguje jako jeden celek a nelze zapsat vlastnické právo obdarovaného, pokud nebude zapsán i vklad věcného břemene – služebnosti pro dárce, jako oprávněného.

Pro dárce se tak darováním v podstatě vůbec nic nemění. Na katastru sice bude jako nový vlastník zapsán obdarovaný, tedy nejčastěji někdo z potomků, ale dárce bude jako oprávněný i nadále oprávněn výhradně užívat byt nebo dům bez jakýchkoliv omezení stejně, jako tomu bylo doposud.


 

Darovací smlouva podle NOZ v roce 2020. Darovat lze více obdarovaným a také do sjm manželů

NOZ, tedy nový občanský zákoník umožňuje i v roce 2020 darovat byt, dům nebo pozemek více obdarovaným. Každý z obdarovaných tak bude vlastnit příslušný podíl, jaký mu darovací smlouvou určíte. Jak se postupuje?

Máte nemovitost a chcete darovat společně několika obdarovaným?

Není to v podstatě problém. Darovací smlouva k nemovitosti umožňuje darovat i většímu počtu obdarovaným bez ohledu na stupeň a míru příbuzenství. Darovat tak můžete vedle sebe jak své manželce, tak i své dceři nebo vnukovi. Záleží jen na dárci, jak nemovitosti a podíly k těmto nemovitostem rozdělí.

Jeden z obdarovaných tak může získat ½ nemovitosti, zatímco další dva obdarovaní mohou získat každý z nich 1/4. Rozsah darování a výše podílů je jen na rozhodnutí a vůli dárce, jako vlastníka nemovitostí.

Při darování je třeba podíly konkrétně určit a definovat jak v darovací smlouvě, tak v návrhu

Podíly musí být přesně definovány a musí být také v darovací smlouvě přesně určeno, který z obdarovaných získává jaký podíl a k jaké nemovitosti. Toto je nutno uvést nejen v darovací smlouvě samotné, ale také v návrhu na vklad do katastru nemovitostí, kterým se bude návrh na vklad zahajovat.

Je také třeba určit, zda je nemovitost darována do podílového spoluvlastnictví, to v případě, že se daruje například dětem nebo jiným osobám, nebo do společného jmění manželů obdarovaných, pokud se jedná o manžele.

Do společného jmění manžel lze darovat podle NOZ v roce 2020

Do společného jmění manželů může dárce bez obav darovat i v roce 2020. Toto darování umožňuje nový občanský zákoník. Nejčastěji se bude darovat někomu z dětí a jeho manželovi do společného jmění manželů. V takovém případě nedaruje dárce spoluvlastnické podíly, jako ve výše uvedeném případě, ale oběma manželům společně do jejich společného jmění manželů, kde se podíly neurčují. Není ale případně problém darovat i spoluvlastnický podíl do společného jmění manželů.

I v případě darování do společného jmění manželů platí osvobození od daně z příjmů v případě, kdy manželům daruje jeden, nebo oba z rodičů jednoho z manželů. Pokud by ovšem manželům daroval například strýc, teta nebo sourozenec jednoho z manželů, bude se osvobození týkat pouze toho z manželů, který je příbuzným dárce. Jeho manžel už bude muset podat daňové přiznání k této dani a odvézt daň z tohoto daru.


Darovací smlouva v roce 2020. Na jaké chyby dát pozor?

I s počátkem roku 2020 dělají klienti v darovacích smlouvách nebo v návrzích na vklad závažné chyby. Jaké chyby jsou v roce 2020 v darovacích smlouvách nebo návrzích na vklad nejčastější? A jak si na ně dát pozor?

Chyby v darovací smlouvě jsou nejčastěji způsobeny nekritickým používáním nejrůznějších vzorů darovacích smluv z internetu. Problém může být jak v nekvalitním nebo neaktuálním vzoru, tak v jeho špatném a nekvalifikovaném vyplnění. Při zkoumání vzorů jsme totiž zjistili, že i jejich vyplnění je spíše věcí odborníka než laika, a právě při vyplňování vzorů dochází k nejčastějším chybám.

Tyto chyby jsou způsobeny jak neznalostí správného obsahu darovacích smluv a přesného definování a určení nemovitostí či jejich podílů v darovací smlouvě, tak chybnými vzory darovacích smluv stažených z internetu, nebo použitím starých smluv, které lidé používají k novým převodům.

I použití staré smlouvy je totiž problematické. Mnoho z těchto smluv je zpracováno ještě v době platnosti původního občanského zákoníku ze šedesátých let, a tedy neobsahují nová potřebná ustanovení. Navíc se jedná o nemovitosti poměrně zastaralé nebo neaktuální. Samotným okopírováním staré smlouvy se tak může dárce nebo obdarovaný dopustit hned několik chyb.

Darovací smlouva u bytů neobsahuje spoluvlastnické podíly

Velkou chybou při darování bytů je i v roce 2020 neuvedení, nebo dokonce špatné uvedení spoluvlastnických podílů na domě, v němž se byt nachází nebo na příslušejících pozemcích. Lidé si pletou spoluvlastnický podíl vztahující se k samotné bytové jednotce, s celkovým spoluvlastnickým podílem na domě a pozemku, nebo pozemcích. Často totiž dárce nevlastní jen samotnou bytovou jednotku v domě, ale třeba také podíl na garáži nebo jiném nebytovém prostoru v domě, což mění i celkový spoluvlastnický podíl na domě a pozemku. Pokud tento podíl špatně určíte, katastr návrh na vklad zamítne a vy si budete muset nechat darovací smlouvu opravit a znovu zaplatit poplatek za návrh na vklad do katastru nemovitostí, který činí od roku 2020 už 2000 korun.

Věcné břemeno na podílu na nemovitosti

Klienti velmi často dávají návrh na vklad na zřízení věcného břemene užívání pouze k podílu bytu, domu nebo pozemku, a to, aniž by účastníkem smlouvy byl další spoluvlastník nebo spoluvlastníci. I když se věcné břemeno zřizuje v rámci darovací smlouvy, nemůže být věcné břemeno zřízeno jen na podílu či části nemovitosti, ale pouze na celku nemovitosti. Jedná se o velmi častou chybu, která je důvodem k zamítnutí návrhu na vklad katastrem nemovitostí.

Darování ze společného jmění manželů jednomu z manželů

Například pokud vlastníte dům společně se svou manželkou v rámci společného jmění manželů, nemůžete darovat podíl na nemovitosti jen jednomu z manželů. Jednak žádné podíly na nemovitosti, tedy na bytě, domě nebo pozemku neexistují, protože SJM je jednotné a současně nemůže být například manželka jako dárce na jedné straně a současně jako obdarovaná na straně druhé.

Při nakládání se společnou věcí, tedy i s bytem, domem nebo pozemkem vystupují vždy oba manželé společně. S nemovitostí ve společném jmění manželů tak nemůže nakládat například pouze jen manžel nebo jen manželka. Jako dárce musí být vždy společně. Z toho vyplývá i okolnost, že v roli obdarovaného nemůže figurovat stejný člověk, tedy manžel nebo manželka.

Pokud tedy oba manželé chtějí v roce 2020 darovat nemovitost tak, aby ji vlastnil jenom jeden z nich, musí společně jako manželé darovat celou nemovitost některé z příbuzných osob, která následně daruje tuto nemovitost právě jednomu z manželů, do jeho výlučného vlastnictví.

Darování domu, který je součástí pozemku nelze

S novým občanským zákoníkem – NOZ se staly budovy na pozemcích součástí pozemků. Pokud tak měl pozemek i budova jednoho vlastníka, stala se budova na tomto pozemku vždy součástí pozemku. Z toho vyplývá, že budova už nemůže být samostatným předmětem převodu, a to ani darováním. Nelze tedy již nyní darovat budovu bez pozemku jejíž je součástí.

Klienti tak dělají tu chybu, že do darovací smlouvy uvádějí budovu jako předmět převodu, ačkoliv se musí převést zejména pozemek a spolu s pozemkem se automaticky převádí na obdarovaného i budovy či všechny budovy a věci které na pozemku stojí.

S tím souvisí i skutečnost, že se budovy neobjevují nově již na návrzích na vklad do katastru nemovitostí a najdete tam pouze pozemky, bez uvedení budov na nich stojících. To vše i v případě, kdy ve smlouvě v zájmu právní jistoty definujeme i číslo popisné nebo číslo evidenční budov, které na pozemcích stojí.


 

Jak darovat nemovitost ze společného jmění manželů jednomu z manželů?

Darovací smlouva, kterou chtějí manželé darovat jen jednomu z nich nebude platná. Manželé musí vždy vystupovat při nakládání se společným majetkem vždy společně. Darování do výlučného vlastnictví jednoho z manželů tak musí být řešeno darováním přes třetí příbuznou osobu.

Darovat přímo ze společného jmění manželů jednomu z manželů nelze

Manželé nemohou darovat nemovitost, tedy dům, byt nebo pozemek ze společného jmění manželů do vlastnictví jednomu z nich darovací smlouvou napřímo. Důvod je jednoduchý. Dle NOZ, tedy nového občanského zákoníku nakládají manželé s nemovitostmi ve společném jmění manželů vždy společně. To znamená, že jako dárci mohou být manželé pouze společně. Nikdy totiž nemůže se společným jmění manželů nakládat pouze jeden z manželů. Neexistuje tak možnost, aby například manžel daroval ze společného jmění manželů například svou fiktivní část manželce. Žádné podíly ve společném jmění manželů totiž neexistují a manželé si je tak nemohou ani tvořit.

Řešením je darování přes příbuznou osobu

Protože manželé mohou s nemovitostí nakládat vždy pouze společně, musí být na straně dárce podepsáni vždy oba manželé. To znamená, že ani jeden z těchto manželů nemůže současně figurovat na straně obdarovaného.

Proto lze věc řešit buď notářským zápisem o zúžení společného jmění manželů, který ale manžele vyjde nákladově velmi draho, protože odměna notáře se vypočítává z hodnoty nemovitosti či nemovitostí, nebo mohou využít klasickou formu darování, který vyjde výrazně levněji.

Manželé společně jako dárci darují nemovitost některému ze svých příbuzných, tedy buď společné dítě nebo jeden z rodičů manželů, který obratem daruje nemovitosti do výlučného vlastnictví jednoho z manželů. Oba účastníci převodu budou osvobozeny od daně z příjmů z daru. Uhradí se tedy pouze dvakrát poplatek na katastru nemovitostí po 2000 korunách a dále cena za zpracování převodních dokumentů, která činí u naší kanceláře 2900 korun.

Jeden z manželů se stává výlučným vlastníkem společných nemovitostí do šesti týdnů

Doba, kdy se nemovitosti dostanou do vlastnictví jednoho z manželů činí pouze šest až osm týdnů, kdy oba převody proběhnou. Oba návrhy na vklad je přitom možné podat na katastr nemovitostí současně. Nemůže tak dojít k žádnému zpoždění nebo neprovedení vkladu. Realizace řešení je tak poměrně rychlá a zcela bezpečná.


 

Darovací smlouva přes internet za 2900 korun i v roce 2020

PROFI darovací smlouvu, návrh na vklad a návod na vyřízení věci vyřídíte i v roce 2020 z pohodlí domova za celkovou cenu 2900 korun do dvou dnů od zaslání své objednávky. Cenu navíc hradíte až po zpracování dokumentů. Cena obsahuje také potřebné poradenství a návod na vyřízení darování.

Velmi přesně víme, co pracovníci katastrálních úřadů ve smlouvách chtějí a požadují. PROFI darovací smlouva těmto požadavkům odpovídá a máme ji i na většině katastrálních úřadů vyzkoušenou a ověřenou. Zpětnou vazbou jsou i reakce našich klientů od pracovníků katastrálních úřadů, kdy byla forma a obsah našich smluv chválen jako velmi profesionální a přehledné.

Co v rámci balíčku PROFI darovací smlouvy získáváte:

 • Balíček darovací smlouvy, návrhu na vklad a návodu na vyřízení
 • Poradenství
 • Garantovanou cenu 2900 korun, kterou hradíte až po zpracování dokumentů, nikoliv předem
 • Záruku
 • Garanci bezproblémového vkladu darovací smlouvy do katastru nemovitostí
 • Rychlé vyřízení a téměř okamžitou reakci na dotazy či objednávky

V době, kdy si můžete založit on-line přes internet bankovní účet, můžete ho ovládat přes svůj mobil, přes internet sjednáte pojištění nebo objednáte jakoukoliv službu či zboží, nabízí naše advokátní kancelář pro naše klienty i právní služby on-line přes internet.

Objednávka veškerých služeb i komunikace s naší kanceláří probíhá on-line, internetovou formou, přes mail ProfiPravnik@gmail.com tedy rychle a pro klienty komfortně. Klientovi tak k vyřízení služby nebo získání informace a poradenství stačí jeho mobilní telefon nebo počítač a připojení k internetu.

Velmi si zakládáme na tom, aby klienti vyřídili vše, co potřebují komfortně, bez stresu, rychle a kvalitně ke své plné spokojenosti. Nemáme rádi polovičatá řešení, proto řešíme požadavky klientů komplexně. Důležitý je pro nás cíl klienta, nikoliv formality.

Počet našich klientů a jejich spokojenost a množství pozitivních reakcí a referencí je důkazem toho, že naše internetová advokátní kancelář poskytuje své služby:

 • Kvalitně
 • Profesionálně
 • Levně
 • Rychle
 • Bezpečně

Naše advokátní kancelář je registrována v evidenci advokátů vedeného Českou advokátní komorou. Najdete nás pod evidenčním číslem 13197. V případě jakýchkoliv pochybností můžete zaslat svůj dotaz pro ověření registrace naší advokátní kanceláře i na orgány České advokátní komory na stránkách www.cak.cz. Naše advokátní kancelář provozující největší právní poradenský web pro laiky ProfiPravnik.cz funguje již od roku 2010.


PROFI darovací smlouvu s návrhem na vklad, návodem na vyřízení, poradenstvím a zárukou za garantovanou cenu 2900 korun (kterou platíte až po zpracování a obdržení dokumentů) objednáte velmi snadno použitím krátkého formuláře ZDE! nebo zasláním potřebných informací ke zpracování:

 • celá jména, rodná čísla a adresy trvalého bydliště dárce a obdarovaného,
 • číslo popisné domu, číslo bytu nebo číslo pozemku a adresu, kde se nemovitost nachází nebo číslo listu vlastnictví (LV) a katastrální území nebo přiložením scanu listu vlastnictví,
 • popis příbuzenského vztahu mezi dárcem a obdarovaným,
 • zda se bude zřizovat věcné břemeno užívání pro dárce či nikoliv

na mail advokátní kanceláře: ProfiPravnik@gmail.com, případně můžete předem zaslat na tento mail svůj dotaz, na který obratem odpovíme nebo potvrdíme objednávku. Dokumenty jsou zpracovány nejpozději do tří dnů od objednání s garancí bezproblémového vkladu do katastru nemovitostí. Veškerý postup podání na katastr popisujeme v přehledném návodu, který je součástí služby PROFI darovací smlouva.

Dokumenty pro vás zpracovává internetová advokátní kancelář Mgr. Miroslava Zemana, ProfiPravnik.cz, zapsaná a registrovaná u České advokátní komory pod ev.č. 13197.

_________________________________________________________________________________

https://www.profipravnik.cz/darovaci-smlouva.html#objednat

Profi Darovací smlouva přímo od advokátní kanceláře v profesionální kvalitě, včetně návrhu na vklad a návodu na vyřízení. Vše včetně poradentví.

Darovací smlouva, návrh na vklad darovací smlouvy do katastru nemovitostí a návod na vyřízení věci vás vyjde u naší kanceláře na webu www.ProfiPravnik.cz, nebo www.DarovaciSmlouvy.cz na 2 900 korun. Tato cena je konečná a garantovaná. Za tuto cenu pořídíte profesionální darovací smlouvu, návrh na vlad a návod, který vás celým procesem darování nemovitosti snadno provede a pomůže vám. K tomu všemu nezbytný právní servis a poradenství k procesu darování nemovitosti. 

Nyní už nemusíte riskovat s pomocí nejrůznějších spekulativních vzorů na internetu. Bezpečí, komfort a minimální riziko je s námi velmi levné. Cena za zpracování všech převodních dokumentů, tedy PROFI darovací smlouvy, návrhu na vklad do katastru nemovitostí a návodu na vyřízení věci činí  2 900,- Kč.

Stačí nám na mail odeslat objednávku, která bude obsahovat:

1) celá jména, rodná čísla a adresy trvalého bydliště dárce(ů) a obdarovaného nebo obdarovaných,

2) číslo bytu (v případě převodu bytové jednotky), číslo popisné domu, číslo pozemku, obec a katastrální území kde se nemovitost nachází, nebo její přesnou adresu,

3) zda si přejete zřídit služebnost doživotního užívání pro dárce nebo výměnek či nikoliv

4) popis příbuzenského vztahu mezi dárcem a obdarovaným - z důvodu osvobození od daně z příjmu

Pro objednání darovací smlouvy či položení k dotazu k produktu PROFI Darovací smlouva 2019 nás kontaktujte na mail: ProfiPravnik@gmail.com

Darovací smlouva na nemovitost je nejlevnější a nejbezpečnější formou převodu nemovitosti. Smlouva zajišťující darování nemovitosti obdarovanému vyjde levně, nejsou s ní spojeny žádné daně, pokud darujete svému příbuznému a vše lze vyřídit rychle.

____________________________________________________________________________________

Darovací smlouva. Jak bezpečně postupovat při darování nemovitosti

Darování nemovitosti se mezi lidmi obecně velmi podceňuje. Stačí si prý opsat starou smlouvu, nebo si na internetu vyhledat nejhezčí vzor a pak to podat na katastr. Darování je přitom velmi důležitým úkonem a chyby v darování se nevyplácejí.

Jakékoliv darování bychom si měli předně velmi pečlivě zvážit a promyslet. Pokud darujeme svou nemovitost obdarovanému, ztratíme tak v podstatě navždy kontrolu nad touto hodnotnou věcí. Musíme tedy velmi pečlivě zvažovat, zda nás darování v budoucnu nemůže poškodit. Pokud máme již takovéto úvahy za sebou jsme pevně rozmyšleni darování realizovat, udělejme to kvalitně a bezchybně.

První mýtus o darování padá – vzory jsou obrovským rizikem

Mýtus o tom, že vzory stažené z internetu jsou bezpečné a s jejich pomocí můžeme velmi snadno darování uskutečnit a k tomu navíc ušetřit tisíce korun za advokáta je zcela mylný. Ano na internetu koluje mnoho vzorů, které na první pohled vypadají velmi dobře. Ale jejich služba je službou medvědí. Každý měsíc se na nás obrací desítky klientů s tím, že využili vzor nabízený na internetu k vyplnění darovací smlouvy a katastrální úřad návrh na vklad vlastnictví zamítl. Bohužel v takovém případě ztrácí klienti uhrazený poplatek tisíc korun, i poplatky za ověření podpisů na vadných smlouvách.

V tomto pohledu ještě mohou hovořit klienti o štěstí. Pokud by katastr návrh na vklad nezamítl a vložil vklad podle chybné a vadné smlouvy, mohlo by v budoucnu dojít i ke zpochybnění vlastnického práva.

Druhý mýtus o úspoře tisíců korun za zpracování darovací smlouvy padá

Druhý mýtu o tom, že použitím vzoru darovací smlouvy, nebo přepsáním staré smlouvy ušetříme tisíce korun za právníka, který by darovací smlouvu zpracovával je nesmysl. Mnohdy se doslýcháme i názory, že zpracování převodních dokumentů k darování nemovitosti stojí i více než deset tisíc korun. Proto jdou lidé do rizika a použijí pro převod pochybné vzory. Neříkáme, že tomu tak není nikdy, ale standardně stojí zpracování darovací smlouvy na nemovitost 2900 korun. Tato částka je částkou konečnou a nic dalšího už se neplatí. V ceně je navíc nejen zpracování samotné darovací smlouvy, ale také návrhu na vklad, návodu na vyřízení a související poradenství, kde se může zájemce či klient na cokoliv zeptat. Jít do rizika vyplňování vzoru darovací smlouvy kvůli úspoře 2900 korun za zpracování bezchybné a profesionální darovací smlouvy už se velké části lidí nevyplatí. Proto zapomeňte na mýty o deseti tisícových nákladech za zpracování darovací smlouvy. Nic takového neplatí.

V případě pomoci advokáta je postup jednoduchý

I díky pomoci právníka nebo advokáta se nemusíte o žádný postup v podstatě starat. Vše je jasně řečeno, resp. napsáno v návodu na vyřízení věci a navíc už mají klienti díky službě všechny potřebné dokumenty předem připraveny.

V zásadě stačí po zpracování vše v jednom dni odnést na pobočku České pošty k ověření podpisů dárce a obdarovaného a pak už jen zpracované dokumenty k darování odnést na podatelnu katastrálního úřadu. Pak už se jen čeká přibližně měsíc, než dojde ke vkladu vlastnického práva obdarovaného do katastru nemovitostí.

Výhody využití služby právníka při zpracování darovací smlouvy:

 • Jistota, že máte dokumenty bezvadně a kvalitně zpracovány
 • Můžete se zeptat na cokoliv co s darováním souvisí
 • Velmi přijatelná cena za poskytnutí služeb spojených s darováním nemovitostí – 2900 korun
 • Nemusíte studovat postupy a na nic nezapomenete
 • Nehrozí vám budoucí zpochybnění převodu a tedy i vašeho vlastnického práva k darovaným nemovitostem
 • Vše vyřídíte rychle a snadno on-line bez nutnost návštěvy advokátní kanceláře
 • Zpracování do dvou pracovních dnů od zaslání potřebných informací

V případě zájmu o zpracování a využití služby PROFI Darovací smlouva, včetně návrhu na vklad, návodu na vyřízení a poradenství za celkovou a konečnou cenu 2900,- Kč nás kontaktujte na mail: ProfiPravnik@gmail.com  

__________________________________________________________________________________

Darujeme nemovitost darovací smlouvou. Jak postupovat?

Při darování nemovitosti bez ohledu na to, zda se jedná o darování bytu, darování domu, nebo darování pozemku, musíme postupovat přesně podle určených pravidel. V opačném případě totiž riskujeme zamítnutí návrhu na vklad do katastru nemovitostí příslušným katastrálním úřadem.

Základem každého darování nemovitosti je kvalitní darovací smlouva

Darovací smlouva je skutečným základem a vizitkou celého procesu darování nemovitosti. Pokud chcete mít jako obdarovaní jistotu skutečného, pevného a nezpochybnitelného vlastnictví darované nemovitosti, musí být toto vlastnictví podepřeno a potvrzeno kvalitní a bezchybnou darovací smlouvou, která je zcela v souladu s příslušnými ustanoveními nového občanského zákoníku.

Není nic horší než být vlastníkem nemovitosti, kterou jste nabyli na základě jednostránkové, primitivní darovací smlouvy, kde velká část důležitých věcí a ustanovení chybí, nebo jsou uvedena zcela nepřesně.

Darovací smlouva by měla v první řadě obsahovat precizní určení a popis darovaných nemovitostí. Tedy popis nemovitostí by měl být přesně takový, jak zákon požaduje. V darovací smlouvě se zejména musí objevit potřebné nutné informace o nemovitosti. Jakákoliv nepřesnost, či chyba v této nejdůležitější části darovací smlouvy znamená prakticky jisté zamítnutí návrhu na vklad dle chybné darovací smlouvy na katastru nemovitostí a nutnost smlouvy upravovat, či nově zpracovat, ověřit podpisy účastníků a nově podat na podatelnu katastrálního úřadu, včetně povinnosti úhrady nového poplatku 1000 korun za tento nový návrh na vklad.

Návrh na vklad je průvodcem vkladu darovací smlouvy a vlastnického práva do katastru

Návrh na vklad je formulářovým dokumentem, který tvoří takového průvodce při vkladu vlastnického práva obdarovaného do katastru nemovitostí dle příslušné darovací smlouvy. Právě podle návrhu na vklad se katastrální úřad orientuje a zahajuje řízení o vkladu vlastnického práva. V návrhu na vklad tak popisujeme co chceme darovat, jakým způsobem, kdo je dárce a kdo je obdarovaný. Platí, že návrh na vklad nemusí obsahovat ověřené podpisy dárce a obdarovaného, protože ověřené podpisy už se nachází na příslušné darovací smlouvě. Návrh na vklad však musí být vyplněn pečlivě a bez chyb, aby katastr věděl co se navrhuje. Proti období před rokem 2012 také platí povinnost podat návrh na vklad na oficiálním formuláři katastrálního úřadu. Nelze si tedy návrh na vklad darování nemovitosti napsat vlastní formou.

V případě objednání služby PROFI Darovací smlouva, zpracováváme návrhy na vklad přímo v elektronické podobě, tedy není nutné je vyplňovat ručně, což je nejčastějším zdrojem chyb ve formulářích návrhu na vklad. Garantujeme, že je použit jediným možný správný formulář a je také správně vyplněn.

Návod na vyřízení darování a vkladu dle darovací smlouvy

Návod na vyřízení darování není oficiálním dokumentem nutným realizaci darování. Jedná se spíše o nástroj, který poskytujeme v rámci naší služby PROFI Darovací smlouvy, a který poskytuje objednateli přehled kroků, které musí v procesu darování nemovitosti udělat. Jedná se tedy o popis postupu, který není nijak zvlášť složitý a vztahuje se zejména na správnost ověření podpisů účastníků a podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí dle příslušné darovací smlouvy. Samozřejmostí je také poskytnutí poradenství prostřednictvím mailové komunikace s naším právníkem. Klient tak má možnost zeptat se na vše co ho v souvislosti s darováním a procesem darování nemovitosti zajímá.

V případě zájmu o zpracování a využití služby PROFI Darovací smlouva, včetně návrhu na vklad, návodu na vyřízení a poradenství za celkovou a konečnou cenu 2900,- Kč nás kontaktujte na mail: ProfiPravnik@gmail.com  

____________________________________________________________________________________

Chcete darovat více nemovitostí? Můžete je vložit do jedné darovací smlouvy

Pokud chcete darovat obdarovanému více nemovitostí současně, nemusíte vždy pro každou nemovitost nechávat zpracovávat speciální smlouvu. Nemovitosti lze totiž vložit i do jedné darovací smlouvy. Ale pozor.

Věc není tak jednoznačná a jednoduchá, jak se může na první pohled zdát. I když darujete větší počet nemovitostí je třeba prozkoumat kde se přesně nacházejí.

Hlavním pravidlem je obvod katastrálního úřadu

Obvod katastrálního úřadu je tím nejpodstatnějším pravidlem a kritériem pro posouzení zda můžete vložit více darovaných nemovitostí do jedné darovací smlouvy. Tedy pokud darujete nemovitosti na Praze 6, na Praze 8 a Praze 13, můžete je všechny uvést do jedné darovací smlouvy. Pokud by se ale jedna z nemovitostí už nacházela v okrese Beroun, pak už ji do této smlouvy spolu s dalšími nemovitostmi v Praze uvést nemůžete.  Pro nemovitost v okrese Beroun pak musíte uzavřít zvláštní darovací smlouvu, kterou budete podávat na rozdíl o předchozí právě u katastrálního úřadu v Berouně.

Není podstatné, zda se jedná o byty, domy nebo pozemky

Lidé se často mylně domnívají, že do jedné smlouvy mohou zahrnout pouze nemovitosti stejného druhu, tedy pozemky do jedné darovací smlouvy a třeba byty do darovací či kupní smlouvy jiné. To není vůbec pravdivá informace. Do jedné darovací smlouvy můžete vložit jak byt, tak třeba i jinou budovu. Není ani pravda, že tyto nemovitosti se musí nacházet v jednom katastrálním území či v jedné obci. I zde platí, že abychom mohli darované nemovitosti vložit do jedné smlouvy, musí se jednat o nemovitosti, které se nacházejí v obvodu jednoho katastrálního úřadu. Pokud se totiž nemovitost nachází v obvodu jiného katastrálního úřadu, nemohl by o ní jiný katastrální úřad vůbec rozhodovat a návrh na vklad by musel zamítnout.

Při každém podání darovací smlouvy se musí hradit poplatek na katastru

Pokud tedy vložíte všechny nemovitosti do jedné darovací smlouvy, protože se nacházejí všechny v obvodu jednoho katastrálního úřadu, pak hradíte pouze jeden poplatek za návrh na vklad, tedy tisíc korun. Pokud je však nutné mít pro nemovitosti smluv více, právě protože se například nacházejí v jiných obvodech katastrálních úřadů, musíte za každou smlouvu a každý vklad uhradit na podatelně katastrálního úřadu vždy poplatek 1000 korun.

______________________________________________________________________________________________

PROFI Darovací smlouva. Jak ji jednoduše a snadno objednat?

PROFI Darovací smlouva je balíček služeb, který vám garantuje, že celý proces darování proběhne bez problémů a na základě kvalitně zpracované darovací smlouvy, návrhu na vklad, návodu na vyřízení a právního servisu procesu darování.

Chceme rychlé, snadné a přehledné objednání služby

Na základě připomínek a návrhů našich klientů a sympatizantů jsme přinesli úplně nový koncept v oblasti služeb darování nemovitostí a darovacích smluv na nemovitosti obecně. Vše spočívá v následujících logických krocích:

 • Objednávka přímo na mail ProfiPravnik@gmail.com , s možností položení dotazů. Zejména pro ty kdo dávají přednost osobnější komunikaci a okamžitému potvrzení informací
 • Do objednávkového mailu pak stačí napsat potřebné informace a požádat o zpracování převodních dokumentů. Potřebnými informacemi jsou:

        - Celá jména, rodná čísla a adresy trvalého bydliště dárce(ů) a obdarovaného nebo obdarovaných

        - Popis nemovitosti, tedy číslo bytu (v případě převodu bytové jednotky), číslo popisné domu, číslo pozemku, obec a katastrální             území, může být též číslo listu vlastnictví, nebo přesná adresa nemovitosti

       - Popis příbuzenského vztahu mezi dárcem a obdarovaným (z důvodu osvobození od daně z příjmu z daru)

       - Informaci zda bude zřizována služebnost doživotního užívání darovaných nemovitostí pro dárce či nikoliv

 • Cena za zpracování se hradí bezhotovostně na sdělený účet kanceláře po zpracování dokumentů, v případě dohody je možná i úhrada zálohy
 • Rychlé zpracování – obvykle do dvou dnů od zaslání potřebných informací v bodu 3)

Nic dalšího už k objednávce nepotřebujete. Po zpracování jsou dokumenty zaslány předem ke kontrole klientovi a po kontrole je možné je okamžitě použít.

Použitím se rozumí buď jejich svépomocné vytisknutí a zajištění ověření podpisů na pobočkách České pošty, nebo u městského úřadu, a následné podání na podatelnu příslušného katastrálního úřadu. Toto jsou úkony, které si klient musí zajistit sám, protože je nutná jeho osobní přítomnost a aktivita.

Vyřídit darování můžete do 48 hodin od zaslání objednávky

Pokud chcete tedy darování vyřešit rychle, třeba i z důvodu nemoci či hospitalizace dárce, v případě využití služby PROFI Darovací smlouvy můžete mít vše vyřízeno do 48 hodin od zaslání objednávky a potřebných informací. Do stanoveného termínu vám totiž zašleme zpracované převodní dokumenty, které si můžete ještě ten den odnést na pobočku České pošty k ověření podpisů účastníků, a ihned na to na podatelnu katastrálního úřadu. Tím je věc ukončena a čeká se pouze na vyřízení vkladu vlastnického práva dle darovací smlouvy do evidence katastru nemovitostí.

V případě zájmu o zpracování a využití služby PROFI Darovací smlouva, včetně návrhu na vklad, návodu na vyřízení a poradenství za celkovou a konečnou cenu 2900,- Kč nás kontaktujte na mail: ProfiPravnik@gmail.com 

_________________________________________________________________________________________

 Jak dlouho vklad darovací smlouvy na katastru trvá

Žádná jednoznačná lhůta pro vyřízení vkladu na katastru nemovitostí neexistuje. Záleží spíše na jeho zatížení, personálním obsazení či náročnosti věci. Obecně však lze říci, že vklad trvá u většiny katastrálního úřadů do třiceti dnů.

Při každém podání návrhu na vklad a to i v případě darovací smlouvy vyznačena na darované nemovitosti tzv. plomba. Plomba ukazuje, že na nemovitosti probíhá nějaké řízení. Je to i znak toho, že pokud před podáním návrhu na vklad vlastnického práva na nemovitosti vázne plomba, měli bychom zpozornět a pečlivě si toto předchozí řízení prověřit. Tento problém je obecně spíše problém v případě koupi nemovitosti, ale může se objevit i v případě darování nemovitosti. Po vyznačení plomby pak začíná řízení. Platí, že vlastnické právo se nabývá ke dni, kdy byl návrh na vklad vlastnického práva dle darovací smlouvy katastrálnímu úřadu doručen.

Při řízení platí ochranná lhůta

Prvních 20 dnů od podání nemůže dojít k povolení vkladu vlastnického práva, protože v této době probíhá lhůta, kdy může jak dárce, tak obdarovaný, nebo třetí osoba převod nemovitosti zpochybnit a napadnout. Toto opatření se zavedlo jako prevence před podvody, které se děli s nemovitostmi a které vedly k přijetí těchto bezpečnostních opatření.

Po uplynutí uvedené lhůty pak může dojít k povolení vkladu vlastnického práva dle darovací smlouvy do katastru nemovitostí. V případě úspěšného povolení obdrží dárce i obdarovaný informaci o povolení vkladu vlastnického práva obdarovaného do katastru nemovitostí.

I u vkladu darování může dojít k přerušení nebo zamítnutí

Pokud darovací smlouva, nebo návrh na vklad obsahují nějaké nedostatky, může katastrální úřad řízení o vkladu darované nemovitosti přerušit a vyžádat si doplňující informace či doklady, nebo může také návrh na vklad přímo zamítnout. O této skutečnosti vždy přijde z katastru příslušná informace s popisem problému a možnostech jeho řešení. Pokud se jedná o takovou chybu, kterou nelze odstranit, navrhne katastrální úřad účastníkům, aby návrh na vklad darování vzali zpět, jinak dojde k zamítnutí návrhu na vklad. Důvodem zamítnutí jsou v největší míře právě chyby v darovací smlouvě, které není možné zpětně odstranit.

Zamítnutí návrhu na vklad nemusí být jen administrativním problémem, kdy účastníci přijdou o tisíc korun poplatku a musí vše dělat úplně od počátku, včetně nového ověření podpisů. Zamítnutí návrhu může dokonce zmařit celé darování nemovitosti jako takové.

______________________________________________________________________________________________

Chybná darovací smlouva vedla ke zmaření celého darování. Nevratně!

Chybná darovací smlouva může vést ke zmaření celého darování nemovitosti. A to zcela nevratně. Kvůli úspoře 2500 korun za zpracování bezvadných dokumentů může člověk přijít o miliony. I takové zkušenosti mají konkrétní lidé.

Uspořil dva tisíce za darovací smlouvu, aby přišel o dva miliony

Snaha o úsporu za právní služby spočívající ve zpracování darovací smlouvy, návrhu na vklad, vedla konkrétního obdarovaného k tomu, aby si darovací smlouvu zpracoval svépomocí, samozřejmě bez znalosti a zkušeností s touto právní činností. Obdarovaný věděl, že je dárce nemocný a tak i pospíchal a moc se darovací smlouvě nevěnoval. Po ověření podpisů pak podal návrh na vklad do katastru nemovitostí. Katastrální úřad konstatoval, že darovací smlouva obsahuje závažné vady, které by vedly k zamítnutí návrhu na vklad.

Chybu udělal obdarovaný v tom, že v případě bytu špatně označil podíl na společných částech domu a zapomněl uvést i podíl na souvisejících pozemcích v okolí domu. Tato chyba už nešla dodatečně napravit a tak musel vzít obdarovaný návrh na vklad zpět.

Bohužel však dárce v průběhu této doby zemřel a novou, bezvadnou darovací smlouvu už podepsat nemohl. Obdarovaný tak kvůli snaze uspořit několik tisíc korun přišel o dal ve výši 2 miliony korun. A to bez možnosti nápravy. Toto je konkrétní reálný příklad, který  není ojedinělý a který ukazuje na to, jak může chybná darovací smlouva připravit člověka o majetkové hodnoty v řádech statisíců či milionů korun.

Dárce samozřejmě nemusí zemřít, ale může klidně odmítnout podepsat novou darovací smlouvu, třeba už jen proto, že si věc rozmyslel, nebo na něj vytváří nátlak jiný příbuzný, který ví, že by darováním by přišel o podíl na dědictví z této nemovitosti, nebo chce prostě nemovitost získat pro sebe. Nový podpis nové darovací smlouvy tak není samozřejmostí a rozhodně není automatický.

V případě zamítnutí chybné darovací smlouvy se vše opakuje od začátku

Nepříjemným důsledkem zamítnutí návrhu na vklad z důvodu chybné darovací smlouvy je i skutečnost, že po zamítnutí musíte celé kolečko úkonů opakovat znovu. Tedy pokud už nechceme dělat stejnou chybu obrátíme se na advokáta s žádostí o zpracování nyní již bezvadných dokumentů k darování nemovitosti. Po zpracování opět musíme vytáhnout dárce k tomu, aby šel ověřit svůj podpis na pobočku pošty nebo na městský úřad. Poté musíme podepsanou darovací smlouvu a návrh na vklad odnést opět na podatelnu katastrálního úřadu, kde opět musíme uhradit poplatek tisíc korun.

Svépomocné sepsání darovací smlouvy, nebo použit špatného či špatně vyplněného vzoru darovací smlouvy vás tak může stát v tom lepším případě spoustu času, zbytečně vynaložené náklady a zdržení darování. V tom horším dokonce definitivní zmaření celého darování.

V případě zájmu o zpracování a využití služby PROFI Darovací smlouva, včetně návrhu na vklad, návodu na vyřízení a poradenství za celkovou a konečnou cenu 2500,- Kč nás kontaktujte na mail: ProfiPravnik@gmail.com 

____________________________________________________________________________________________

 

Darovací smlouva on-line. Vše od advokátní kanceláře za 2500 korun

Darovací smlouvu si můžete nechat zpracovat i on-line, bez zbytečné návštěvy advokátní kanceláře. Vše vyřídíte rychle, spolehlivě a z pohodlí domova. Na veškeré otázky ohledně darování a darovací smlouvy vám pak také i on-line zodpovíme.

Stejně jako si můžete zřídit běžný účet v bance, sjednat si přes internet povinné ručení, nebo si sjednat půjčku, můžete si nyní sjednat i zpracování darovací smlouvy, návrhu na vklad i návodu na vyřízení věci v rámci našeho balíčku služeb PROFI Darovací smlouvy.

Výhody on-line sjednání a zpracování darovací smlouvy

Výhody jsou jasné a nesporné. Objednávku zpracování darovacích smluv i návrhů na vklad, včetně návodů na vyřízení darování vyřídíte z pohodlí svého domova, od svého počítače. Navíc můžete být tímto způsobem být téměř nepřetržitě v kontaktu se svým právníkem, který on-line také zodpoví vaše dotazy, nebo rovnou splní vaše požadavky na případné úpravy darovací smlouvy.

Kvůli darovací smlouvě nemusíte navštěvovat kancelář

Další výhodou je úspora času a vypuštění zbytečných formalit. Se sjednáním služby zpracování darovací smlouvy, a dalších převodních dokumentů k darování nemusíte navštěvovat advokátní kanceláře a absolvovat v zásadě zbytečnou hodinovou schůzku, kde si řeknete s advokátem v podstatě pouze to, co si můžete také on-line přečíst přímo ve svém počítači. Stejně tak si pro zpracované darovací smlouvy nemusíte chodit do kanceláře a sjednávat si kvůli  jejich předání zbytečné schůzky a porady, ale vše opět dostanete on-line přímo do své mailové schránky, a vše připravené k okamžitému použití. Navíc tento způsob umožňuje i na základě vašich připomínek a návrhů darovací smlouvy či návrhy na vklad doplnit, upravit či doladit tak, aby ideálně odpovídal vaší představě a vašim požadavkům.

Zaručujeme atraktivní cenu za služby PROFI Darovací smlouva

Právě on-line vyřízení objednání a dodání darovací smlouvy, návrhu na vklad a návodu na vyřízení darování jsme schopni nabídnout velmi atraktivní ceny za zpracování a poradenství. Kompletní právní služby spojené s darováním nemovitosti pořídíte za cenu 2500 korun, která je dlouhodobě garantovaná a je také konečné. Nic víc už u naší kanceláře neplatíte.

____________________________________________________________________________________________

PPROFI Darovací smlouva, návrh na vklad a návod na vyřízení je za 2900 korun

Balíček darovacích služeb PROFI Darovací smlouva, tedy zpracování darovací smlouvy, návrhu na vklad a návodu na vyřízení věci stojí 2900 korun. Cena je konečná, garantovaná a platí u nás už od roku 2010.

Cenu nepovažujeme za nízkou, ale vyváženou a odpovídající

Díky poskytování on-line služeb, které úspěšně nabízíme klientům už od roku 2010 také můžeme nabídnout skutečně nejnižší ceny, které jsou přitom zcela optimální ve vztahu k dané službě a jsou dlouhodobě stanoveny tak aby vyhovovaly drtivé většině našich klientů. Musíme také na tomto místě upozornit, že stanovené ceny za využití služby PROFI Darovací smlouva činí 2900 korun už od roku 2010, a od té doby jsme cenu služby nezvyšovali a do budoucna ji i garantujeme pro každého z klientů.

Co vše získáte za 2900 korun? Není toho málo. Jistotu a dobrý pocit

Za uvedenou cenu klient získá nejen veškeré potřebné, nebo jím požadované informace vztahující se k darování nemovitosti, ale také kvalitní a bezchybné převodní dokumenty k darování nemovitosti a také jistotu pevného a nezpochybnitelného vlastnictví nemovitosti, která byla získána formou darování, tedy darovací smlouvou. PROFI Darovací smlouva tak dává klientům vynikající základ jejich vlastnictví, rozhodně kvalitnější než jednostránkovou vzorovou smlouvu, kterou mnoho lidí dosud často používá.

Cenu za PROFI Darovací smlouvu si navrhli sami klienti

Cena 2900 korun patří mezi nejnižší na trhu. Z našeho pohledu se však jedná o vyváženou cenu odpovídající poskytnutým službám, jejich rozsahu i způsobu poskytování služby, tedy on-line právních služeb. Uvedenou cenu tak nepociťujeme jako nízkou, ale jako vyváženou a odpovídající. A pokud věc takto cítí i klient, je to pro nás největší odměna. Právě uvedená cena byla stanovena na základě preferencí a konkrétních návrhů klientů a zájemců o služby. Tyto preference a návrhy jsme poctivě zjistili z dotazníku a průzkumu mezi našimi klienty. Výsledná cena a zájem o službu pak potvrzuje, že cena byla stanovena zcela přesně, je vyvážená a pro drtivou většinu zájemců o naše služby přijatelná a příjemná.

Cenu za zpracování darovací smlouvy garantujeme i do budoucna

Cenu za zpracování darovací smlouvy garantujeme i do budoucna, tedy můžeme klientům slíbit, že se nebude po minimálně další dva roky zvyšovat. I budoucí klienti tak mohou pocítit výhody optimální ceny jaké se mohou těšit aktuální zájemci a uživatelé této služby. K této konečné ceně už se nepřipočítává žádná DPH, ani jiné příplatky.

____________________________________________________________________________________________

Desatero principů a znaků PROFI Darovací smlouvy

Ke kvalitní darovací smlouvě a dalším převodním dokumentům k darování jsme sestavili desatero principů a zásad, kterým by měla každá kvalitní darovací smlouva a služby vztahující se k darování nemovitosti odpovídat.

 • Darovací smlouva má být přehledná, jasná a logická – naše darovací smlouvy jsou dlouhodobě vyzkoušené a akceptované katastrálními úřady. Od roku 2010 do současnosti nebyla ani jedna z našich darovacích smluv zpochybněna nebo dokonce napadena,
 • Darovací smlouva má být profesionální – nejedná se o žádný vzor, či vyplněný formulář, každá smlouva je unikátní a je jí věnována náležitá péče ve vztahu k předmětu darování, i charakteru účastníků a dalších ustanovení darovací smlouvy
 • Darovací smlouva je zpracována pečlivě – Každou darovací smlouvu nejen zpracujeme, ale také ji vždy speciálně kontrolována z obsahového i formálního hlediska. Chyba se může vyskytnou vždy, proto také necháváme zejména osobní údaje předem zkontrolovat i klienty samotné.
 • Darovací smlouva je vyvážená a přiměřená – darovací smlouvy jsou vyvážené. Obsahují vše potřebné, ale neobsahují zbytečné věci a ustanovení, které vůbec nejsou nutné. Nejde nám o efekt desetistránkových smluv, ale jde nám o přehlednost a logiku smlouvy.
 • Darovací smlouva a její obsah je námi garantovaná – Jako advokátní kancelář deklarujeme odpovědnost za obsah i bezvadnost smlouvy. Pokud se objeví jakýkoliv problém na katastrálním úřadě, okamžitě věc řešíme.
 • Darovací smlouva je dostupná – darovací smlouva je díky on-line způsobu objednání i dodání dostupná pro každého a to velmi rychle. Není třeba nikam dojíždět nebo si pracně sjednávat osobní schůzku a poradu. Vše lze řešit z pohodlí domova či zaměstnání přímo od počítače či z telefonu.
 • Darovací smlouva je levná – darovací smlouva a její cena není ani tak levná jako přiměřená a vyvážená. Cena za celý balíček služby PROFI Darovací smlouva činí 2900 korun. Cena je konečná a garantovaná.
 • Darovací smlouva je jako komplexní služba – darovací smlouva není jen její zpracování, ale také veškerý právní servis a poradenství. S darovací smlouvou tak klient získá také návrh na vklad, návod na vyřízení a také právní poradenství on-line. K dispozici jsme tak klientům prakticky kdykoliv.
 • Darovací smlouvy je dlouhodobá a universální – darovací smlouva je zpracována s ohledem na dlouhodobou právní úpravu a současně tak, aby obstála i při jakékoliv budoucí změně legislativy, řídíme se totiž i obecně platnými právními principy, které platí za každé situace.
 • Darovací smlouva je rychlá – rychle je tedy její zpracovaní. Prakticky můžete mít dokumenty zpracované už do dvou dnů od zaslání potřebných informací a dokumenty můžete okamžitě použít. Rovněž platbu za tyto právní služby realizujete bezhotovostně na sdělený účet naší kanceláře.

Uvedené desatero tak nejlépe vystihuje všechny principy a znaky naší darovací smlouvy, resp. celé komplexní právní služby PROFI Darovací smlouva. Věříme, že Vás tyto principy, které nikdy neopouštíme a ctíme zaujaly.

____________________________________________________________________________________________

Naše darovací smlouvy mají svůj kouzelný životní příběh

PROFI Darovací smlouva je darovací smlouva, která má svůj příběh, svůj image a svůj konkrétní vzhled i charakter. Dobrá a kvalitní darovací smlouva vypovídá i o vás a to nejen tím, že je tam uvedeno vaše jméno, ale i tím, že zosobňuje vaše přání, priority i váš životní postoj.

PROFI Darovací smlouva je pozitivní příběh mnoha spokojených klientů

PROFI darovací smlouva přitom není jen o jednom příběhu a jednom životním osudu. Jsou to kouzelné a často i pohádkové příběhy mnoha lidí, spokojených lidí, kteří si pořídili tuto darovací smlouvu, ztotožnili se s ní a založili svůj další život na jejím použití. Vždyť těch několik stránek pomohlo už stovkám obdarovaných získat pevné, silné a nezpochybnitelné vlastnické práva k nemovitostem, tedy k bytu, domu či pozemků, které jim darovali jejich nejbližší. S darovací smlouvou námi zpracovanou je tak spojen nejen majetek a jeho ukotvení ve vašem životě, ale také láska a vděčnost, které skutečně ryzí darování provází.

PROFI Darovací smlouva ovlivňuje aktivně životy lidí

Ani se na první pohled nezdá, že by popsaná stránka papíru mohla mít takovou sílu a mohla tak ovlivnit život člověka, ale ona je to pravda. Stejně jako může život člověka ovlivnit jedna promarněná hodina, nebo drobná nepozornost či naopak okamžité vnuknutí nebo změna postoje, tak důležitá a často i zásadní je spolehlivá darovací smlouva. Darovací smlouva, která má jako jediná své osobní jméno – PROFI Darovací smlouva.

Osudy lidí s nekvalitní darovací smlouvou a naší PROFI Darovací smlouvou jsou úplně jiné

Známe desítky případů lidí, kteří použili nekvalitní či zfušovanou darovací smlouvu, nebo nekvalitní vzor, které jim velmi negativně ovlivnili život a někdy dokonce nevratně. V tom lepším případě pouze tak, že zbytečně zaplatili za nový návrh na vklad a ověření podpisu a zbytečně promarněný čas.

Naopak známe desítky, nyní už stovky případů klientů, kterým jsme neumožnili zažít to vzrušení z rizika špatné a špatně zpracované smlouvy, ale připravili jsme jim pečlivě sepsanou, časem i zkušenostmi prověřenou PROFI Darovací smlouvu a jejich život se vyvíjí mnohem lépe, nesrovnatelně lépe, než lidem, kteří použili třeba vzor darovací smlouvy. Tito lidé sice zaplatili 2500 korun za balíček služeb PROFI Darovací smlouvy, ale na druhou stranu za to získali odpovědi na své otázky, jistotu, a pocit bezpečí, že vše proběhlo tak jak má a že jejich smlouva nebude nikdy v budoucnu zpochybněna nebo že bude dokonce neplatná a někdo je o jejich nemovitosti v budoucnu připraví.

Příběh PROFI Darovací smlouvy je příběhem dobra a spolehlivosti

Příběh naší PROFI Darovací smlouvy je příběhem dobra a spolehlivosti. Je to příběh vědomí, že vám na někom koho ani nevidíte skutečně záleží a že smyslem jeho práce je i vaše spokojenost a vědomí, že se k němu a jeho službám zase opět vrátíte a to s plnou důvěrou.

PROFI Darovací smlouva je vizitka. Je to vizitka ne naší, ale vaší spolehlivosti a odpovědnosti. Pokud kdykoliv budete někomu prokazovat vlastnictví nemovitosti, bude to buď výpisem z katastru nemovitostí, nebo přímo vaší PROFI Darovací smlouvou, která je právní tváří vaší nemovitosti a často vašeho domova, který milujete a kde budou třeba žít i další generace vašich dětí či vnoučat. Právě PROFI Darovací smlouva je pevným pojítkem mezi vámi a vaší nemovitostí se všemi právy, které k této nemovitosti a v souvislosti s jejím vlastnictvím máte.

____________________________________________________________________________________________________

Při darování darovací smlouvou jde o miliony. Neopakujte chyby jiných

Při darování nemovitosti jde o statisíce nebo miliony korun. S vědomím této hodnoty bychom také měli k darování nemovitosti přistupovat a nepodceňovat nebezpečí, nebo dokonce opakovat chyby jiných.

Největším nebezpečím použití vzoru, nebo nekvalitně provedené darovací smlouvy je to, že bude v podstatě neplatná, nebo bude obsahovat takové chyby, které povedou k jejímu zneplatnění. Nutno dodat, že takové chyby mohou být i obyčejné maličkosti. Vzpomeňme si na chyták ustanovení „jak stojí a leží“, který při uvedení ve smlouvě v podstatě zabránil obdarovanému či kupujícímu, aby mohl reklamovat vady, které se na nemovitosti objeví a ty vady mohly být fatální. Z daru se tak někdy stává neudržitelná zátěž.

Stejně tak i fakt, že svépomocí zpracovaná darovací smlouva projde katastrem a vklad vlastnického práva pro obdarovaného je na jejím základě skutečně zapsán neznamená, že je smlouva v pořádku. Čistě praktický příklad, kterých se každý rok objevují stovky je zpochybnění darování v případě smrti dárce. Další pozůstalí, zejména sourozenci obdarovaného se v takovém případě pokouší velmi často zpochybnit darování nemovitosti, která by se jinak stala předmětem dědického řízení, a hledají jakékoliv důvody, aby mohli neplatnost darování uplatnit a darování zpochybnit a to často i soudní cestou. Bohužel, když jde o miliony, jdou jakékoliv příbuzenské svazky a sounáležitost stranou. Na prvním místě jsou peníze a zisk. To zlo a negativní přístup si bohužel také dokáží tito lidé velmi často vůči svému svědomí odůvodnit. Obdarovaný určitě tlačil dárce do darování, aby nás obral a je to tak celé nespravedlivé. To, že třeba tatínek daroval nemovitosti tomu, do se o něj nejvíce staral a koho měl nejraději, nebo u koho si byl jistý, že se o nemovitost nejlépe postará, už je nezajímá. Není to v jejich zájmu, tak je tato verze pro ně a jejich svědomí prakticky vyloučena.

Jako odpovědný dárce, a ještě odpovědnější obdarovaný tak toto nebezpečí a vůbec nebezpečí, která mohou přijít odkudkoliv i tam odkud to nejméně čekáte, nepodceňujte. Může to mít pro vás fatální důsledky. Věnujte tedy raději celému darování i celému procesu darování i zpracování darovací smlouvy, veškerou potřebnou pozornost  a nenechte se uvést v nebezpečí a riziko. Stejně tak neopakujte chyby druhých a poučte se z jejich chyb.

Na tomto místě musím deklarovat, že mi nejde o prodej naší PROFI Darovací smlouvy, ostatně darovací smlouvu si můžete objednat u kteréhokoliv advokáta, ale jde mi o to aby lidé skutečně byli informovaní a odpovědní sami k sobě. Pokud k této odpovědnosti a bezpečí můžeme přispět i my, naším produktem, budeme tomu rádi, ale rozhodně žádného klienta do ničeho nenutíme a ani to není v našem zájmu. Chceme a přejeme si, aby PROFI Darovací smlouvu využili klienti, kteří ji opravdu chtějí a které parametry produktu a naše prezentace přesvědčili o prospěšnosti této služby.

______________________________________________________________________________________________

Služba PROFI Darovací smlouvy je i CENTRUM DAROVACÍCH SMLUV

Darování nemovitosti je natolik zajímavá a náročná věc, že si zaslouží také rozsáhlé a podrobné informace. Nejde tedy jen o formalitu darování nemovitosti, která se dá zvládnout na dvou stránkách textu darovací smlouvy a je vše hotovo.

Důkazem složitosti a zajímavosti darování nemovitosti a všech souvisejících aspektů je skutečnost, že informační, laické a poradenské texty, které jsme pro naše čtenáře na stránkách www.ProfiPravnik.cz připravili odpovídají knize o 220 stranách textu. Tedy pouze na téma darování, darovacích smluv, dárce, obdarovaných, služebností a věcných břemen doživotního užívání, daně z příjmu z daru apod. jsme již napsali celou knihu. Texty o darovacích smlouvách jsou však volně k nahlédnutí každému, kdo má o to zájem v našem CENTRU DAROVACÍCH SMLUV, což je sekce našeho serveru, kde se nachází mnoho informací o darování nemovitostí. Další rozsáhlé a zajímavé informace naleznete také v sekci – Darovací smlouva a kupní smlouvy, která je nejrozsáhlejší sekcí našeho serveru věnující se darování a koupi nemovitosti.

Rozsáhlou informační kampaní a nabídkou informací chceme upozornit na složitost úpravy darovaní nemovitosti a ukázat svým čtenářům a klientům o jak zajímavou a rozsáhlou problematiku se jedná.

Zároveň chceme odradit čtenáře i veřejnost od podceňování této problematiky a od slepého využívání vzorů darovacích smluv ve chvíli, kdy věci a problematice vůbec nerozumíme a jen kopírujeme cizí informace či nástroje. Internet je sice skvělý služebník a pomocník, ale může vás také zradit, pokud s ním neumíte pracovat a podceňujete informace, resp. se spoléháte na bezchybnost informací, které na internetu volně nacházíte.

I proto než využijete vzor darovací nebo kupní smlouvy ke stažení, raději si o věci přečtěte. Pokud se budete chtít o darování nemovitostí a darovacích smlouvách dozvědět co nejvíce, pak by jste také měli několik hodit trávit nad studiem skutečně objektivních a přesných informacích, které vám na tomto našem serveru www.ProfiPravnik.cz poskytujeme.

Další možnou alternativou, která vám ušetří spoustu času a námahy je objednán služby PROFI Darovací smlouva, která vás celým procesem darování bezchybně provede a díky níž přímo získáte profesionálně zpracovanou darovací smlouvu, návrh na vklad a návod na vyřízení věci. To vše za garantovanou a konečnou částku 2900 korun.

Náš server vám tak nabízí jak placenou možnost jak celou věc velmi rychle a snadno vyřídit, tak i možnost sám si prostudovat veškeré potřebné informace k darování nemovitosti a darovacím smlouvám tak, aby jste byli o celé věci maximálně možným způsobem poučeni a dávali si pozor při svépomocném zpracovaní darovací smlouvy, kterou vám mimochodem můžeme také zkontrolovat, a také si dali pozor na různé nástrahy, chyby a problémy, které mohou při řešení darování vzniknout.

____________________________________________________________________________________________

Darovací smlouva na darování bytu má svá specifika a nástrahy

Darovací smlouva na byt, nebo bytovou jednotku či nebytový prostor má oproti obecné darovací smlouvě na dům či pozemek svá velká specifika na která je třeba dát velký pozor. Chyby v darovací smlouvě na byt se totiž neodpouští a vedou k zamítnutí vkladu, nebo neplatnosti darovací smlouvy a darování jako takového.

Proč je darovací smlouvy na byt jiná?

Odpověď není jednoduchá. Vlastnictví bytů a nebytových prostor se řídilo zákonem o vlastnictví bytů. Tato ustanovení nyní obsahuje nový občanský zákoník, přesněji tedy zákon č. 89/2012 Sb. Dá se říci, že nový občanský zákoník je nejdůležitější a nejvýznamnějším zákonem naší země.

Darovací smlouvy na byt tak musí obsahovat více povinných náležitostí než je tomu v případě ostatních darovacích smluv. Předně ze zákona nedarujeme pouze bytovou jednotku jako takovou, i když si to mnoho čtenářů a klientů myslí. Spolu s bytovou jednotkou vždy musíme darovat i spoluvlastnický podíl na společných částech domu, v němž se byt nachází. A toto určení není opět tak jednoduché jak se může na první pohled zdát.

Pozor na spoluvlastnické podíly v darovací smlouvě k bytu

První informací o spoluvlastnickém podílu je podíl, která se ve výpisu z katastru nachází pod popisem jednotky. Je to například podíl 65/88653, přičemž první číslo vyjadřuje výměru jednotky, podle prohlášení vlastníka. Jenže, tento údaj nemusí být vždy ten správný. Nechceme tedy tím říci, že by se mělo jednat o chybný údaj, ale on nemusí být kompletní. V různých domech totiž patří k bytové jednotce nejen spoluvlastnický podíl na domě, ale také spoluvlastnické podíly na některých nebytových prostorech. Typickým příkladem je sušárna, kočárkárna, dílna apod. A tyto prostory mají také svůj podíl na společných částech domu. Pokud tedy vlastníte spolu s bytem i spoluvlastnický podíl na některém z nebytových prostorů v domě, nečiní celkový spoluvlastnický podíl na domě zmíněných například 65/88653, ale třeba 69/88653. Proč? Protože je nutné připočítat i podíl, který máte na nebytovém prostoru.

Určení přesného spoluvlastnického podílu není tedy tak snadné a je třeba tuto informaci několikerým způsobem prověřit. Pokud bychom totiž zadali jen první podíl uvedený přímo je bytu, pak by se jednalo o chybnou smlouvu jako celek, protože neodpovídá zákonným ustanovením, a to by vedlo k zamítnutí návrhu na vklad a celkové neplatnosti darovací smlouvy.

Pozor na podíly na pozemcích u darovací smlouvy k bytu

Stejně jako spoluvlastnický podíl u společných částí domu je dalším velkým problémem darovací smlouvy k bytu také určení spoluvlastnických podílů na pozemcích. Lidé dělají stále stejnou chybu a to, že určí podíly pouze na pozemku na němž budova v níž se nachází převáděný byt stojí.

 • Ne každý pozemek pod budovou musí být pozemkem ve spoluvlastnictví vlastníků bytů, tedy pozemky pod bytovými domy se velmi často nachází ve vlastnictví jiné osoby, nejčastěji příslušného městského úřadu
 • Pozemek pod budovou nemusí být jediným pozemkem, který se vztahuje k darovanému bytu. V rámci vlastnictví bytu totiž můžete mít spoluvlastnický podíl i na dalších pozemcích, jako jsou třeba příjezdová cesta, parkovací stání apod.íka pak je, aby prozkoumal katastrální mapu v okolí bytového domu a prověřil skutečně mravenčí prací, zda nějaký pozemek nepatří právě vlastníkům bytového domu. V tom okamžiku je totiž třeba příslušný spoluvlastnický podíl na takových pozemcích přímo zahrnout a zanést do darovací smlouvy.

Problémem je, že se o těchto dodatečných pozemcích z příslušných listů vlastnictví vůbec nemusíte dozvědět, resp. je najít. Úkolem právn

Pozor na spoluvlastnictví nebytových prostor u darovací smlouvy k bytu

Už jsme to nakousli v textu výše. Spolu s vlastnictvím bytu nemusí být spojen jen spoluvlastnický podíl na bytovém domě a spoluvlastnický podíl na pozemcích, které je nutné do darovací smlouvy zahrnout. S vlastnictví bytu může být spojeno i spoluvlastnictví k některému z nebytových prostor v domě. Opět je problémem, že se o tomto spoluvlastnictví z běžného výpisu nic nedozvíte. Jediným vodítkem je pak prohledání všech jednotek v daném domě, zda jsou ve vlastnictví konkrétní osoby a nebo ve spoluvlastnictví všech vlastníků bytů v domě. Jedná se ale o zdlouhavou činnost, zvlášť u velmi velkých domů. Další možností jak zjistit případné spoluvlastnictví nebytového prostoru je porovnání spoluvlastnického podílu uvedeného u výpisu samotného bytu, se spoluvlastnickým podílem uvedeného u jména dárce ve velkém výpisu k bytovému domu. Pokud se tento údaj liší, pak s největší pravděpodobností má dárce spoluvlastnické právo k některému z nebytových prostorů, což musíme uvést do příslušné darovací smlouvy k bytu.

Parametry bytu v darovací smlouvě musí odpovídat prohlášení vlastníka

Pokud se do darovací smlouvy vypisují různé parametry darovaného bytu, typicky se jedná o výměru bytu i jednotlivých místností, vybavení bytu, jeho stav apod. pak tyto údaje nemohou být pouhým odhadem či popisem, ale musí se jednat o přesné údaje, které vyplývají z dokumentu – tzv. prohlášení vlastníka budovy v němž jsou závazně všechny jednotky v domě popsány. Údaje v darovací smlouvě pak nesmí být v rozporu s tím, co nacházíme v prohlášení vlastníka. Toto je dobré si vždy porovnat a zkontrolovat nejen při darování bytu, ale také třeba při jeho koupi. Můžete se tak vyhnout mnoha problémům v budoucnu.

Darovací smlouvy k bytovým jednotkám jsou tedy výrazně jiné, než darovací smlouvy k budovám, nebo k pozemkům. Obecně musí obsahovat více povinných údajů a také určení přesného označení a přesných spoluvlastnických údajů může být značně obtížné. Proto v případě darování bytových jednotek buďte velmi obezřetní a případně vyhledejte odbornou pomoc, kterou vám nabízíme i my v naší kanceláři.

V případě zájmu o zpracování a využití služby PROFI Darovací smlouva, včetně návrhu na vklad, návodu na vyřízení a poradenství za celkovou a konečnou cenu 2900,- Kč nás kontaktujte na mail: ProfiPravnik@gmail.com 

____________________________________________________________________________________________________

 

Darovací smlouva k bytu nebo domu se služebností nebo s výměnkem?

Darovací smlouvu můžete kombinovat buď se zřízením služebnosti doživotního užívání pro dárce, nebo s výměnkem pro dárce. Nejen běžní lidé, ale dokonce i někteří právníci nemají stále v těchto pojmech a jejich náplni úplně jasno. Jaký je tedy rozdíl mezi služebností užívání a výměnkem?

Určitě se nejedná o to samé. Rozdíly jsou podstatné a zásadní a pro užití každého z konkrétních pojmů  a nástrojů musí mít smluvní strany jasný důvod a jasný cíl, čeho chtějí v rámci darování nemovitosti a jejímu následnému užívání po realizaci darování dosáhnout.

Služebnost v darovací smlouvě

Nejčastěji se jedná o služebnost bezplatného doživotního užívání darované nemovitosti. Dříve také známé pod věcným břemenem doživotního užívání. Jedná se o skvělý a velmi používaný institut, který umožňuje dárci i po realizaci darování nemovitosti, často vlastního domova, tuto nemovitost i nadále užívat bez jakéhokoliv výrazného rizika, nebo ohrožení.

I po darování si tak totiž uchovává dárce výrazný vliv na darovanou nemovitost a má právo tuto nemovitost užívat, jako by byla jeho vlastní a to až do své smrti. Platí přitom, že na rozdíl od nájemní či podnájemní smlouvy nemůže dát vlastník nemovitosti, tedy nejčastěji obdarovaný, ale i jakýkoliv další budoucí vlastník dát oprávněnému ze služebnosti z této služebnosti výpověď, nebo od smlouvy odstoupit. Služebnost užívacího práva se totiž zapisuje do katastru nemovitostí a tedy se jedná o reálné břemeno, které platí vůči každému vlastníku nemovitosti, tedy nejen vůči obdarovanému. Pokud například přijde obdarovaný v budoucnu o nemovitosti nebo ji prodá, musí každý budoucí vlastník služebnosti i nadále zachovávat.

Jaké jsou znaky služebnosti zřízené darovací smlouvou

Služebnost je právo dárce, užívat předmětnou darovanou nemovitost i po realizaci samotného darování. Dárce se sice na základě darovací smlouvy a převodu nemovitostí zbaví svého vlastnictví nemovitosti, ale na druhou stranu si ponechá právo jejího výhradního užívání, tedy užívá nemovitost stejně jako by byl vlastníkem, přičemž odpovědnost za opravy nemovitosti či její rekonstrukci hradí už vlastník jak obdarovaný. Naopak dárce, nyní už jako oprávněný ze služebnosti je povinen hradit si náklady spojené s jeho bydlením a užíváním darované nemovitosti, typicky se jedná o platby elektřiny, plynu, tepla a dalších energií. Jinak ale bývá služebnost bezplatná. Bezplatnost služebnosti neznamená, že si oprávněný nebude hradit nic, tedy ani náklady za energie, ale znamená, že oprávněný nemusí obdarovanému jako vlastníkovi hradit žádné nájemné za užívání nemovitosti.

Služebnost je pak možné zrušit pouze se souhlasem dárce jako oprávněného ze služebnosti, nebo také zaniká jeho smrtí. Zrušit služebnost je také možné v případě, kdy ji oprávněný dlouho nevyužívá, což se děje například v případě přestěhování oprávněného do jiného bydliště, nebo často do domova s pečovatelskou službou, nebo domova důchodců. I v takovém případě se však pečlivě posuzuje v rámci soudního řízení, zda nemůže být užívání v budoucnu obnoveno a také se hledí na názor a postoj oprávněného ze služebnosti. Nejedná se tedy o formální řízení, ale o řízení, které je poměrně náročné.

Jaké jsou znaky výměnku zřízeného darovací smlouvou

Výměnek má mnoho znaků společných se služebností užívání darované nemovitosti, ale existuje zde jeden zásadní rozdíl, který odlišuje služebnost od výměnku a není možné tyto dva odlišné instituty zaměňovat.

Výměnek v podstatě odpovídá tomu, jak ho známe ze starých románů, příběhů nebo vyprávění našich prarodičů. Výměnek byl dříve prostor v rámci statku či obydlí, který byl vyhrazen rodičům obdarovaného. Rodiče už nemohli pracovat, a tedy ani udržovat stavení, a tak toto stavení převedli na své potomky a sami se přestěhovali do tzv. výměnku. Práva spojená s výměnkem nebyla jen o užívání tohoto prostoru. Musíme vzít v úvahu, že tenkrát ještě neexistovali důchody a státní podpory, jak je známe dnes. Staří rodiče tak byli odkázáni zcela na péči svých dětí a nejvíce práv v rámci výměnku. Už z toho je jasné, že výměnek nezahrnoval jen právo bydlení pro rodiče jako dárce, ale také právo na zajištění a zabezpečení. Typicky se jednalo o zajištění dodávek vody, otopu, a jídla. Možné bylo také zajišťovat i další služby, jako odvoz k lékaři, péči, léčbu apod.

A právě to je ten zásadní rozdíl, který platí i dnes. V rámci výměnku totiž musí být sjednáno nejen právo užívání nemovitosti či její části, jako je tomu v případě služebnosti, ale také zajištění dalších služeb péče a starosti o dárce, typicky se jedná o zajištění dodávek vody, otopu, tedy tepla, případně výživy, nebo dovoz nákupů. Tyto další služby už činí výměnek tím, čím ve skutečnosti je. Tedy sjednáním zabezpečení a péče o dárce v širším smyslu.

Služebnost nebo výměnek může ochránit i před prodejem nemovitosti

Služebnost a výměnek mohou zajistit právo užívání dárce k darované nemovitosti, tedy bytu, domu nebo pozemku i po realizaci darování. To už jsme si řekli. Jedná se však o nástroje, které také mohou zabránit nechtěnému převodu darovaných nemovitostí na jinou osobu. Jak?

Dárce typicky daruje svůj byt, nebo dům obdarovanému jak důvod vděku, lásky, péče apod. A také chce, aby po dobu jeho života obdarovaný nemovitost vlastnil. Není přeci v zájmu dárce, aby obdarovaný, chvíli po darování nemovitosti i se služebností dárce prodal nějakému spekulantovi. A právě služebnost či výměnek jsou velmi dobrými nástroji, jak takovému nechtěnému převodu zabránit. V případě zřízené služebnosti totiž fatálně klesá cena a hodnota nemovitosti. Důkazem je, že ani banky neposkytnou úvěry na nemovitosti zatížené služebností či věcným břemenem. Obdarovanému se v zásadě nevyplatí prodávat nemovitost se služebností, protože dosáhne třeba jen třetinové ceny, oproti ceně tržní. A cena může spadnout ještě výrazně níže. Každý kdo by si chtěl nemovitost koupit totiž musí počítat s tím, že v ní musí ponechat k užívání opravného a to až do jeho smrti. To znemožňuje, nebo komplikuje možnému kupci, aby mohl sám nemovitost užívat. Prodej tedy není úplně nemožný, ale pro obdarovaného je velmi nevýhodný. Samotný prodej též nemá žádný vliv na další právo dárce a oprávněného ze služebnosti či výměnku, aby mohl dále darovaný byt nebo dům užívat jako dosud.

Služebnost a výměnek je třeba řádně odlišit

Zda v rámci zpracování darovací smlouvy můžeme do této darovací smlouvy zahrnout zřízení služebnosti či výměnku tedy záleží na konkrétním zadání a přání klienta. Pokud je přáním klienta pouze možnost užívat nemovitost, kterou daruje obdarovanému, kdy si bude dárce i nadále hradit náklady spojené s bydlením a předmětem darovací smlouvy už nebude žádná další služba, zvolíme služebnost doživotního, bezplatného užívání nemovitosti. Pokud ale má dárce zájem o další služby, jako dovoz k lékaři, zajištění dodávek energií v případě jeho nemohoucnosti či nemoci apod. pak je vhodnější zvolit formu výměnku. Typicky výměnek ocení lidé velmi staří, kteří už jsou skutečně fakticky odkázáni na pomoc svých bližních, a nebo lidé těžce nemocní. Naopak služebnost bydlení a užívání ocení všichni, kdo si chtějí i po realizaci darování své nemovitosti zajisti právo na její užívání a nějaký vliv na její další osudy.

_________________________________________________________________________________________________

Darovací smlouva na spoluvlastnický podíl. I ta má svá specifika

Darovací smlouvou můžeme převést jak celý byt nebo dům, tak i jejich podíly. Jedná se o spoluvlastnické podíly, které v darovací smlouvě vyjádříme příslušným zlomkem, například ½, 1/3 darovaných nemovitostí.

I darovací smlouvy ke spoluvlastnickým podílům mají svá výrazná specifika, která musíme dodržovat a nepřehlédnout je.

Darovací smlouva musí přesně vyjadřovat podíly

Pokud zpracováváme darovací smlouvu na převod části domu, nebo pozemku, je situace jasná. Nechceme převést celou nemovitost, ale jen její spoluvlastnická podíl. Tento záměr je třeba precizně uvést do darovací smlouvy a také následně do návrhu na vklad do katastru nemovitostí. Potěšit vás může fakt, že od nástupu nového občanského zákoníku už není třeba ani při prodeji žádat spoluvlastníka o souhlas s převodem nemovitosti, a to nabídnutím odkupu za stejných podmínek.

Do darovací smlouvy tak vždy musíme zanést, že převádíme pouze spoluvlastnický podíl. Nepřevádíme tedy dárci do jeho výlučného vlastnictví, jak se v amatérských darovacích smlouvách často objevuje, ale do jeho podílového spoluvlastnictví. To nemusí platit, pokud už nějaký podíl na nemovitosti obdarovaný má a my mu převádíme pouze zbytek. V takovém případě už se z obdarovaného stává jediný a výlučný vlastník předmětných darovaných nemovitostí.

Pozor na spoluvlastnické podíly u darovací smlouvy k bytu

Pokud darujeme darovací smlouvou spoluvlastnický podíl k bytu, pak musíme dávat velký pozor. V praxi dělají lidé tu chybu, že spolu s podílem na bytě, darují i spoluvlastnický podíl na společných částech domu a pozemků tak jak je uveden přímo u výpisu bytové jednotky, tedy například 64/88236. Jedná se však o chybu, protože předmětem převodu je stejně jako v případě bytu, převod poloviny tohoto podílu. Převáděný podíl k domu a pozemkům spojený s polovičním spoluvlastnickým podílem na bytě tak nebude v darovací smlouvě činit 64/88236, ale 32/88236.

Při darování spoluvlastnického podílu nezřizujeme služebnost

V praxi se často setkáváme s požadavkem klientů, abychom při převodu například poloviny domu na obdarované dítě zřídili darovací smlouvou i služebnosti doživotního užívání pro dárce podílu na celou nemovitost. Není to možné. Pokud si dárce ponechává na nemovitosti spoluvlastnický podíl nemůže si k němu ještě zřizovat služebnost či výměnek. V praktické rovině je totiž spoluvlastnické právo výš, než právo služebnosti a nelze je takto zaměňovat či kombinovat.

Stejně tak platí, že při převodu podílu nemůžeme zřídit služebnost či výměnek jen na spoluvlastnický podíl. Pokud nemovitost není oddělitelná a jedná se o jeden celek, pak je možné zřídit služebnost či výměnek také pouze na celou nemovitost. Z toho vyplývá, že ji nelze zřídit na jakkoliv velký spoluvlastnický podíl a se zřízením služebnosti nebo výměnku musí souhlasit všichni spoluvlastníci nemovitosti, kteří se také stávají účastníky předmětné darovací smlouvy.

 ______________________________________________________________________________________________________________

Darování nemovitosti, bytu, domu má od roku 2014 nová pravidla

Pokud chcete darovat nemovitost v roce 2019 pak musíte dodržet nová pravidla pro povolování vkladu do katastru nemovitostí. V opačném případě riskujete zamítnutí návrhu, zdržení celého převodu a jeho opakování, včetně všech nákladů.

Staré návrhy na povolení vkladu končí

Původně používané návrhy na povolení vkladu, které se připravovali neformálně, pouze s uvedením základních zákonných náležitostí od roku 2013 končí. Tyto návrhy už nebude možné podávat a pokud je někdo podá, riskuje tím zamítnutí své žádosti na povolení vkladu, tedy zamítnutí celého návrhu. V takovém případě budete muset vynaložit veškeré náklady související s návrhem na povolení vkladu znovu.  Navíc se celý převod a proces výrazně zbrzdí.

Návrhy na povolení vkladu už jen na předepsaných formulářích

Nové formuláře už mají nejen své zákonné náležitosti jako tomu bylo dříve, ale i novou formální strukturu, kterou je třeba přesně dodržovat. Jakákoliv odchylka či chyba v definování nemovitostí, či stran převodu může vést k zamítnutí návrhu na vklad.

U formuláře je tak nutné vyplnit nejen údaje o dárci a obdarovaném, včetně adres trvalého bydliště, rodných čísel apod. ale také přesně definovat nemovitost, či podíl na nemovitosti, tedy na bytu, domu, pozemku či nebytovém prostoru a do formuláře ho uvést.

Pokud je předmětem daru byt, nesmí se zapomenout ani na podíly na společných částech domu a případně pozemku pod domem, kde je byt umístěn. Jedná se o zákonný podíl, tudíž ho nesmíte za žádnou cenu opomenout.

Pokud si nejste jisti, jak formulář vyplnit a připravit tak, aby byl bezchybný a akceptovatelný katastrálním úřadem, resp. pokud potřebujete pomoci se zpracováním veškerých převodních dokumentů při darování na klíč, kdy cena za kompletní řešení činí 2 500 korun, obraťte se na naši advokátní kancelář a rádi vám pomůžeme.

Kontaktujte naši advokátní kancelář na mailové adrese: ProfiPravnik@gmail.com

________________________________________________________________________________________

Darování nemovitosti  je od daně osvobozeno i v roce 2019

Darování nemovitosti mezi příbuznými osobami je i v roce 2019 osvobozeno od daně darovací. Tato výhoda tak dělá z darování bezkonkurenčně nejlevnější formu převodu majetku.

Darování nemovitosti je nejlevnější. Cena se pohybuje okolo 3 900 korun

Darování nemovitosti vás či obdarovaného nemusí vyjít kompletně na více než 3 900 korun, což představuje čtvrtinu či třetinu nákladů oproti standardním formám převodu jako je kupní smlouva, nebo dědické poplatky a náklady.

V této ceně je zahrnutý jak poplatek za návrh na vklad ve výši 1 000 korun, tak zpracování dokumentů k převodu v profesionální kvalitě na klíč ve výši 2 900 korun. Záleží však na jakou advokátní kancelář se obrátíte a jaké budou její konkrétní ceny a rozsah služeb.

Darování nemovitosti. Kdo je od daně osvobozen?

Od daně darovací jsou osvobozeni vaše děti, vnoučata, váš manžel či manželka, vaši rodiče, vaši prarodiče, vaši strýcové a tety, současně jsou osvobozeni druhové či družky, kteří s vámi vedli společnou domácnost a žili s vámi trvale po dobu delší než jeden rok před realizací darování. Tedy od daně darovací mohou být osvobozeny i cizí osoby, ovšem jen za předpokladu, že se o vás starali, poskytovali vám péči, žili s vámi ve společné domácnosti a společně s vámi hradili náklady související s provozem společné domácnosti.

Je třeba přiznat, že u obhajoby o osvobození od daně je důkazní břemeno výrazně složitější, než u příbuzenských vazeb, které se snadno prokazují rodnými listy účastníků.

Pokud nejste příbuzné osoby, darování se vám nevyplatí

V případě, že chcete darovat nemovitost cizí osobě, která ani není osoba blízká, pak touto formou převod raději nerealizujte. Je totiž výrazně dražší než jiné formy převodu, včetně klasického prodeje.

_____________________________________________________________________________________

Chcete bezplatný převod na cizí osobu? Darování se vám nevyplatí

Správně by však mělo znít, že darování se obdarované osobě nevyplatí, protože právě ona je ten kdo je povinen k úhradě daně darovací. Tato daň je ve srovnání s jinými poplatky výrazně vyšší, navíc získání nemovitosti formou daru než pro obdarovaného tak silný způsob nabytí vlastnictví jako jiné formy.

Darování cizí osobě je nevýhodné a drahé

Pokud darujete nemovitost cizí osobě, resp. se necháte obdarovat od cizí osoby, pak je pro vás tato forma nejméně výhodná. Jedná se o dva důvody, které pro vás nevýhodnost této formy převodu tvoří:

1) Jedná se o dražší způsob převodu, který vás zatíží výrazněji než jiné formy

2) Vaše vlastnické právo není absolutní, ale podmíněné vašimi budoucími vztahy k dárci

Jak drahé je darovací cizí osobě

Prvním nákladem, který budete muset vynaložit je zpracování znaleckého posudku na cenu darované nemovitosti. Tento posudek vás vyjde na průměrných 5 000 korun. Dále ze stanovené ceny, tedy například 1 milion korun musíte uhradit 7 procent daň, tedy dalších 70 000 korun, dále uhradíte poplatek na katastrálním úřadě ve výši 1 000 korun a za zpracování převodních dokumentů v advokátní kanceláři, pokud této služby využijete, dalších 2 900 korun. Celkové náklady vás tak vyjdou na celkových 78 500 korun z nichž největší část tvoří právě odvedená daň darovací.

Pokud se věc rozhodnete řešit formou kupní smlouvy, musíte ve smlouvě uvést nějakou částku kupní ceny a to i v případě, že si ji ve skutečnosti nezaplatíte. Její výše není rozhodující, protože pokud bude nižší, určí se stejně daň z hodnoty určeného znaleckým posudkem. Tato daň však bude činit pouze 4 procenta. Do konce minulého roku činila daň pouhá 3 procenta.

Zaplatíte tedy stejně jako u darování za zpracování znaleckého posudku částku 5 000 korun, dále poplatek za katastr nemovitostí 1 000 korun, dále cenu za zpracování kupní smlouvy a návrhu na vklad advokátní kanceláři ve výši cca 5 000 korun, nicméně výrazně méně zaplatíte za samotnou daň, která bude činit 4 procenta ze stanovené hodnoty nemovitosti, v našem případě z 1 milionu korun se bude jednat o 40 000 korun. Celkově tak u této formy převodu uhradíte 51 000 korun.

Oproti 78 500 korunám u darování tak uhradíte pouze 51 000 korun u převodu formou kupní smlouvy.

Vaše vlastnické právo je u koupě nemovitosti silnější

Při koupi nemovitosti, které vás vyjde levněji také získáte výrazně silnější vlastnické právo než by tomu bylo v případě získání nemovitosti darem. V případě bezchybné koupě je vaše vlastnické právo absolutní a těžko napadnutelné. V případě získání nemovitosti darem závisí vaše vlastnické právo teoreticky na vašich vztazích k dárci v budoucnu. Pokud se totiž stane, že by vaše chování vůči dárci bylo vyhodnoceno jako v rozporu s dobrými mravy či jinak škodlivé, pak se může dárce domáhat vrácení daru a to i soudní cestou.

Pokud si tedy nebudete jisti, který způsob získání nemovitosti je pro vás výhodnější, resp. zda je nějaké řešení vaší situace, pak neváhejte kontaktovat naši advokátní kancelář, kde vám poradíme a naznačíme možnosti a řešení tak, aby celý proces byl pro vás do nejvýhodnější a nejlevnější.

V případě zájmu kontaktujte naši advokátní kancelář na mailové adrese: ProfiPravnik@gmail.com

__________________________________________________________________________________________

Darovací smlouva v roce 2019, pozor na chyby

U darovacích smluv, které si lidé zpracovávají svépomocí či vyplňováním nejrůznějších internetových vzorů, vzniká stále více různých chyb. Tyto chyby jsou přitom důvodem pro zamítnutí návrhu na vklad do katastru nemovitostí. Obdarovaní se tak z důvodu nevýrazné úspory nemusejí své darované nemovitosti vůbec dočkat.

Nejčastější chyby u darovacích smluv

Stejně jako v minulosti se objevují velmi často chyby ve správném označení převáděných nemovitostí. Formulářové vzory stažené z internetu totiž vůbec nenaznačují jak správně nemovitosti definovat a označit. Není možné jako se to často stává označit nemovitost pouze názvem ulice, číslem popisným a městem. Naopak název ulice v případě převodu nemovitosti vůbec není důležitý.

Každá nemovitost, dle svého druhu má přitom specifickou formu označování, které by mělo být přesné a úplné a to jak věcně tak formálně. Katastrální úřady, resp. jejich pracovníci mají rádi, když nemusejí nemovitosti a jejich označování hledat, ale najdou je co nejdříve ve smlouvě a to ve svém kontextu.

U darování domu zapomínáme na pozemky

Při darování domu zapomínají lidé často kromě domu i správně do smlouvy zahrnout související pozemky, například parcelu pod domem, nebo zahradu. Označení by mělo být nejen číslem parcelním, ale také velikostí výměry a druhem pozemku, včetně katastrálního území a obce kde se nemovitosti nachází.  

U darování bytu zapomínáme na podíly na společných částech domu a pozemku

Při darování bytových jednotek zapomínají účastníci do smlouvy často uvést kromě čísla bytové jednotky a čísla popisného domu kde se nachází také velikost podílu na společných částech domu a případně pozemku na kterém dům stojí. Tato chyba je přitom zásadní a může znamenat zamítnutí návrhu na vklad do katastru nemovitostí. Ani samotné určení výš podílu není jednoduché a může se lišit údaje přímo u bytové jednotky a údajem u výpisu vlastníků na listině vlastnictví k domu jako celku. Důvodem může být fakt, že máte například podíl na nějaké nebytové jednotce v domě (například sklepní prostory či sušárna) aniž by jste o tom vůbec věděli.

Další chybou, které se lidé dopouštějí, je označení listu vlastnictví kde se bytová jednotka nachází pouze číslem k bytu jako takovému, nicméně součástí převodu jsou i podíly na společných částek domu a pozemku, které jsou však vedeny již na jiném listu vlastnictví a nelze tyto dvě skutečnosti směšovat.

U darování podílu na nemovitosti lidé nesprávně označují

Pokud je předmětem daru jen podíl na nemovitosti, ať už se jedná o byt, dům či pozemek, pak lidé velmi nesprávně označují příslušné podíly. Například u podílu na bytu označují nesprávně jako předmět převodu i celý spoluvlastnický podíl na společných částech domu či pozemku, ačkoliv předmětem převodu je pouze polovina tohoto podílu.

Návrhy na vklad u darování se podávají po staru

Se začátkem roku 2013 začala platit nová pravidla na návrhy na vklad, které se nově podávají na předepsaných formulářích předepsanou a stanovenou formou. Přesto ještě stále lidé podávají návrhy na vklad po staru, tedy podávají staré neformální návrhy na vklad, které si vytiskli z nějakého internetového vzoru. Jedná se o chybuj, která může vést k zamítnutí návrhu na vklad a tedy opakování celého procesu, včetně všech nákladů.

Pokud se chcete chybám v převodních dokumentech, tedy v darovací smlouvě, návrhu na vklad apod. vyhnout, kontaktujte naši advokátní kancelář na mailové adrese: ProfiPravnik@gmail.com

________________________________________________________________________________________

Chcete darovat nemovitost, byt, dům svému příteli či druhovi? Nárok na osvobození musíte prokázat

I váš druh či přítel nebo přítelkyně může být osvobozen od daně darovací a to i v případě, že vůči vám nemá žádný příbuzenský vztah a ještě nejste ani manželé. Důkazní břemeno je však těžké a složitější, ale můžete ho ustát. Řekneme vám jak, případně vám pomůžeme.

Od darovací daně jsou osvobozeny i osoby blízké

Ano, od darovací daně mohou být osvobozeny i osoby blízké, tedy osoby, které s vámi po dobu delší než jeden rok před realizací darování nemovitosti, tedy bytu, domu či pozemku z vaší strany, s vámi žili ve společné domácnosti. Tuto skutečnost je však třeba finančnímu úřadu bezezbytku prokázat. Finanční úřady totiž nebývají moc ochotné a pouze tvrzení z vaší strany, že obdarovaná osoba s vámi po stanoveno dobu žila ve společné domácnosti jim nestačí.

Jak prokázat nárok na osvobození od darovací daně?

Předně je třeba zkombinovat několik způsobů prokázání nároku na osvobození od daně darovací. Pouhé tvrzení finančnímu úřadu zpravidla nestačí. Proto je třeba předat finančnímu úřadu už předem hned několik důkazů o splnění zákonné podmínky pro přiznání osvobození:

1) Čestné prohlášení dárce a obdarovaného o trvání jejich společného bydliště a domácnosti - je třeba aby toto prohlášení obsahovalo všechny nezbytné a důležité informace.

2) Písemné prohlášení alespoň dvou sousedů v domě či v sousedních domech, spolu s jejich podpisy

3) Prokázání trvalého bydliště obou osob, které by se mělo shodovat, nicméně tato podmínka není nutná, je pouze ideální pro prokázání existence společné domácnosti

4) Doklad o společné úhradě nákladů domácnosti. Tedy složenky, výpisy z účtů či jiné doklady prokazující, že se obě osoby podíleli na úhradě nákladů společné domácnosti.

5) Svědectví dalších osob, tedy například návštěv, které prokážou svým tvrzením, že účastníci darování spolu skutečně žili a to dlouhodobě a trvale, případně že o sebe pečovali

Pokud nárok na osvobození od daně darovací neprokážete, finanční úřad vám daň doměří

A finanční úřad ani nemá jinou možnost. Proto doporučujeme, aby jste se ještě před realizací darování přišli do naší či jiné advokátní kancelář poradit, zda máte splněny všechny podmínky pro přiznání osvobození od daně darovací a že zde nejsou a nemohou být žádné vážné pochybnosti, které by mohly nárok ohrozit.

V případě, že svůj nárok na osvobození neprokážete, vzniknou vám nejen náklady na úhradu znaleckého posudku na ocenění nemovitosti, ale také samotná daň ve výši až 7 procent hodnoty nemovitosti a současně penále spojené s prodlením s úhradou daně. Jakékoliv opomenutí v této věci se vám tak může výrazně prodražit.

V případě zájmu o zpracování a využití služby PROFI Darovací smlouva, včetně návrhu na vklad, návodu na vyřízení a poradenství za celkovou a konečnou cenu 2900,- Kč nás kontaktujte na mail: ProfiPravnik@gmail.com  

 

čtěte také:

 

NOZ, tedy nový občanský zákoník je kvalitní základ darovací smlouvy a darování nemovitosti

Darovací smlouva, návrh na vklad a návod na vyřízení za 2500 korun se stala realitou

PROFI DAROVACÍ SMLOUVA od právníka. I darování může být poučné a zajímavé

Darovací smlouva. Jak ji nejlépe, nejrychleji a nejjednodušeji objednat?

Darovací smlouva a k ní patří i poradenský servis a pomoc právníka/advokáta

Lidé darovací smlouvy používají stále častěji. Chtějí sami určit komu jejich majetek připadne

Darování je i po přijetí NOZ nejlevnější způsob převodu nemovitosti

Darovací smlouva a naše darovací desatero kvalitní a dobré darovací smlouvy na nemovitost

Darování na základě darovací smlouvy je osvobozeno od daně z příjmu. Pozor ale na povinnosti!

Návod na vyřízení vkladu darovací smlouvy do katastru nemovitostí

Darování pozemku darovací smlouvou. Převod zhatí i minimální chyby

Darujete byt? V darovací smlouvě na byt musí být nová prohlášení

Darovacích smluv se nebojte. Darování nemovitosti je silným vlastnickým titulem

Výměnek u darovací smlouvy. Umožní dárci doživotní užívání domu nebo bytu

Darovací smlouva a výměnek. Jak to funguje?

Darování je nejen oprávnění, ale také závazek vůči dárci

Zákaz zcizení při darování nemovitosti darovací smlouvou je nutné řešit s bankou

Manželé si nemohou darovat darovací smlouvou nemovitost ze společného jmění manželů

Darovat darovací smlouvou můžete i podíly na nemovitostech

Darování nemovitosti je možné kombinovat s dohodou o vypořádání

Darování na základě darovací smlouvy je osvobozeno od daně z příjmu. Pozor ale na povinnosti!

Lidé přestávají slepě a nekriticky užívat vzor darovací smlouvy

Darovací smlouva na nemovitost je opět v kurzu

Dobrá darovací smlouva umožní dobré darování nemovitosti

Lidé darovací smlouvy používají stále častěji. Chtějí sami určit komu jejich majetek připadne

Darování je i po přijetí NOZ nejlevnější způsob převodu nemovitosti

Darovací smlouva na nemovitost má být věcná, jasná a přehledná. Aneb darování s noblesou

Darování bytu nebo domu podle NOZ. Nenapadnutelné, pokud máte kvalitní smlouvu

Darování domu a bytu může být i kontroverzní. Neobdarovaní příbuzní se brání

Darovací smlouva je mimořádný úkon. Chyby v darovací smlouvě se nevyplácí

Darovat dům bez pozemku už nelze. Stavba je součástí pozemku říká NOZ

Darování bytu a problémy se stanovením spoluvlastnických podílů na domě a pozemku

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2900 Kč,
či kupní smlouvu za 3900 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU