Založení živnosti je nyní levnější


|
#

Založení živnosti již není tak dlouhé a drahé

 

Založit živnost znamená v dnešní době poměrně velký tlak na čas, peníze, ale i nervy začínajícího podnikatele. Aby mohl začít podnikat musí oběhnout mnoho státních úřadů, získat několikerá povolení a výpisů z nejrůznějších rejstříků. Často se jedná o informace, které jsou úřady schopné jednoduše získat z internetu či databází za velmi krátkou dobu.

 

Živnostníkům ušetřila peníze již opatření bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Římana. Nyní tak již nepotřebuje podnikatel na každou z činností zvláštní živnostenský list za tisíc korun. Nově může podnikatel zvolit všechny živnosti volné za jeden tisícikorunový poplatek.  

 

Revoluce v zakládání živností?

 

Vláda se snaží živnostníkům pomoci nejen snížením administrativy a zrušením poplatků, ale též v oblasti právní jistoty a přehlednosti právních předpisů, kdy se přijetím novely vyhlašuje stop stav na další novelizace živnostenského zákona, které ho během doby výrazně zkomplikovaly a znepřehlednily.

 

Místo 124 volných živností k jejichž vykonávání musel mít živnostník zvláštní živnostenské listy, existuje nyní pouze jediná. Seznam 622 činností je již 3 roky zredukován pouze na 80.

 

Změny mají dle odhadu podnikatelům ušetřit 125 milionů korun, což představuje stávajících 63 % poplatků.

 

Čas by podnikatelům měla ušetřit možnost vyřídit založení živnosti na kterémkoliv živnostenském úřadě, nikoliv jako nyní pouze na tom příslušném. Stejně tak jsou nyní podnikatelé povinni hlásit pouze ty změny, které si úřady nebudou moci najít sami z vlastních zdrojů (z obchodního rejstříku, evidence obyvatel apod.)

 

Během několika hodin podnikat nezačneme

 

Ač se i dle názoru podnikatelů ubírají změny pozitivním směrem, rychlosti a jednoduchosti založení živnosti, tak jak je známe z vyspělých liberálních zemích zdaleka nedosáhneme. I po spuštění změn tak stále v ČR nebude možné začít podnikat do několika hodin při jedné návštěvě úřadu.

 

Ještě větší problémy mohou začínajícího podnikatele čekat pokud chce začít podnikat prostřednictvím právnické osoby, nejčastěji společnosti s ručením omezeným. Tento problém prozatím vládní reformy nijak neřeší.

 

Založení společnosti i nadále bude trvat týdny i  měsíce

 

Založení společnosti s ručením omezeným, jako nejčastější formy podnikání (právnické osoby) je běh na dlouhou trať. I přes novelizaci obchodního zákoníku, který měl výrazně zjednodušit a zrychlit zápis do obchodního rejstříku je stále založení společnosti velmi komplikované. Podle průzkumů se doba nutná pro založení společnosti pohybuje v rozmezí od 50 – 60 dnů. Zatímco v Dánsku, Velké Británii či Austrálii je možné společnost založit během několika dní. Formuláře pro založení společností nejsou nevíc jednoduché a především v době po jejich zavedení se zakladatelé často dopouštěli chyb, které znamenali v nejhorším případě i zamítnutí návrhu na zápis a nutnosti absolvovat celou proceduru znovu, včetně opětovného zaplacení soudního poplatku ve výši 5000,- Kč

 

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2500 Kč,
či kupní smlouvu za 3100 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU