Rozvod manželství: Jak na to?


|
#

Nejdůležitější otázkou při případném rozvodu je, zda s rozvodem souhlasí oba manželé. Pokud ano, mají v podstatě oba vyhráno a rozvod může proběhnout velmi rychle.

Rozvod dohodou - nejideálnější řešení

Manželé totiž mohou využít možnosti rozvodu dohodou. Rozvod dohodou je institut, který maximálním možným způsobem zjednodušuje rozvodové řízení a vychází především z tohody mezi manželi.

Nejdůležitějšími náležitostmi pro rozvod dohodou jsou:

1) Dohoda a podpisy obou manželů pod nárvhem

2) Manželství muselo trvat déle než jeden rok

3) Manželé spolu po dobu více než 6 měsíc nežijí

4) Musí proběhnout i dohoda ohledně rozdělení společného jmění a dohoda o výchově dětí

5) Uhrazení soudního poplatku ve výši 2 000 korun

Rozvod sporný - zřejmě se protáhne

Problém nastává, když jeden z manželů s rozvodem nesouhlasí. V tom případě nastupuje rozvod sporný, kde jeden z manželů rozvod navrhuje a druhý tomuto návrhu odporuje.

V tomto případě soud musí navrhnout jednání a zkoumat příčiny rozkolu manželství a označit viníka manželského rozvratu. Tato fáze bývá nejnepříjemnější. Manželé totiž před soudem otvírají otázky a problémy, celého manželství, často se pomlouvají, pošpiňují své jméno apod.

Sporný rozvod musí obsahovat tyto náležitosti:

1) Označení účastníků - kdo je navrhovatel a kdo je odpůrce

2) Popis rozvratu manželství, proč je dle navrhovatele manželství již neudržitelné

3) Pro úspěch návrhu je třeba situaci podrobně popsat a odůvodnit. Pokud to neuděláte přímo do návrhu, budete muset všechny záležitosti uvést při dokazování před soudem

4) Co navrhovatel navrhuje - tedy aby soud rozvedl manželství

5) Uhrazení soudního poplatku 2000 korun

Rozvodové řízení není drahým řešením. Soudní poplatek ve výši 2000 korun tak není překážkou pro úspěšný rozvod manželů, kteří spolu již nechtějí žít.

Na druhou stranu rozvod sporný je poměrně dlouhou záležitostí a rozvod se z důvodu projednávání před soudem a možných obstrukcí odpůrce může výrazně protáhnout. Nejsou tak výjimkou rozvody, které se táhnou i déle než dva roky.

Po rozvodu vás může čekat výživné na druhého manžela

Pokud se chcete rozvést a váš manžel má výrazně nižší příjem, například z důvodu nemoci či tělesného postižení, pak se připravte, že vám reálně hrozí povinnost výživného na druhého manžela. Pokud spolu nemáte v době rozvodu zrovna dobré vztahy, je návrh na určení výživného na manžela jednou z možností, jak se druhému pomstít.

Na druhé straně, pokud právě vy jste tím, kdo je rozvodem postižený, aniž by jste si nižší příjmy nezpůsobili sami, vlastním zaviněním, pak je institut výživného jednou z možností, jak si částečně udržet životní standard.

 Potřebujete profesionální právní pomoc? Kontaktujte advokátní kanceláře Mgr. Miroslava Zemana na mail: profipravnik@gmail.com nebo navštivte webové stránky advokátní kanceláře www.profipravnik.cz

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2500 Kč,
či kupní smlouvu za 3100 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU