Pronájem nebo hypotéka: Co je v době krize výhodnější?


|
#

O nájemní bydlení je opět zájem

V minulých letech jev nevídaný se stává opět skutečností. Výrazně roste zájem o nájemní bydlení což potvrzuje řada realitních kanceláří nejen v Praze, ale i v dalších českých městech. Zájem o nájemní bydlení zvyšuje horší dostupnost hypoték a očekávání výraznějšího poklesu cen bytů v budoucnu.

Ceny nájemních bytů v panelovém domě na sídlišti v Praze se pohybují v současnosti nejčastěji mezi 10 až 12 000 korunami plus poplatky. Ceny nájmů jsou tak o necelých 10 procent vyšší než před 2 lety. Člověk v pronajatém bytě navíc nemá jistotu, že tento dům nebude muset předčasně z nejrůznějších důvodů opustit, což opět zvyšuje náklady na tento typ bydlení. Nájemní byt také často musí nový nájemník na své náklady vymalovat a provést drobné opravy.

 

Nájem bytu není nejvýhodnější, ale přesto se může vyplatit

Lze však říci, že pronájem se v současné době lidem vyplatí. Důvodem není jeho výhodnost, ale spíše získání času. I do budoucna totiž odborníci předpovídají pokles cen bytů a tak posečkání s pořízením vlastního bytu může kupujícím ušetřit až stovky tisíc korun.

Od počátku roku totiž poklesly ceny bytů o nevídaných 15 procent. Byt 2+kk na sídlišti v Praze, který se ještě před rokem prodával běžně za 2 200 000 korun, pořídíte dnes v cenách okolo 2 milionů korun. Ten kdo s koupí posečkal tak ušetřil téměř 200 000 korun. Je navíc pravděpodobné, že do konce letošního roku budou ceny dále klesat, což může potencionálním kupujícím ušetřit další desítky tisíc korun.

 

Za poklesem cen bytů stojí pokles hypoték

Za výrazným poklesem cen bytů stojí především ochlazení hypotečního trhu. Ten v minulých letech rostl dvoucifernými tempy a nafukoval tak cenovou bublinu bytů. Ceny bytů tak nerostly na základě skutečně vyšší hodnoty vydělaných peněz občanů, ale čistě jen na růstu objemu a množství hypotečních úvěrů.

V současnosti už hypoteční úvěr nedostane každý. Navíc úrokové sazby i přes pokles sazeb ČNB neklesají, ale spíše mají tendenci mírně růst. Průměrná úroková sazba u hypotéky tak dosahuje 5,3 procenta. Navíc banky bez výjimky zpřísnily svá kritéria a podmínky pro poskytnutí hypoteční úvěrů. Přitvrdily tak výrazně požadavky na dostatečný příjem klienta, stejně tak jako požadavky na zajištění úvěru apod.

Nájemní bydlení je tak v dnešní době výhodné pro lidi, kteří v budoucnu uvažují o koupi bytu do vlastnictví, nicméně vyčkávají s koupí a čekají na další pokles cen bytů. Pro lidi, kteří nesplňují a ani v budoucnu nebudou splňovat podmínky pro získání hypotéky a současně nemají dostatek svých finanční prostředků je nájemní bydlení nutností.

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2500 Kč,
či kupní smlouvu za 3100 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU