Pokuta v MHD. Kolik zaplatíte revizorům?

Nedávno jste si zde mohli přečíst, na kolik přijde cestování hromadnou dopravou v některých českých městech. Po jízdenkách Praha zdražila i pokuty: Víte, kolik vás bude stát, pokud vás v některém z velkých měst nachytá revizor?

Jak často potkáváte revizora?

Pokud jde o kontrolu jízdních dokladů, je Praha dosti specifická: je rozlehlá, a proto pravděpodobnost, že zrovna vy narazíte na revizora, není velká. Navíc, zdejší revizoři potkávají tolik lidí, že není pravděpodobné, že by si kontrolovaní jejich tváře zapamatovali. Horší situace bývá v menších městech, kde se po čase může revizorův obličej stát známým "jak falešný pětník."

Měli byste také vědět, že v některých městech se kontrole jízdenek věnují i řidiči: podobně jako u meziměstských linek musíte předložit jízdenku či průkazku například v příměstských linkách kolem Prahy, po 20. hodině ve všech ostravských autobusech a trolejbusech atd.

Pokuta: Zapomenutá průkazka vás nezruinuje

Ve většině českých měst můžete počítat s tím, že nemusíte platit plnou pokutu, pokud jste si pouze nechali průkazku doma. Musí se pochopitelně jednat o nepřenosnou jízdenku, platnou nejméně na měsíc, nebo o průkaz dokládající nárok na bezplatnou přepravu. V takovém případě vás zapomnětlivost vyjde jen na několik desetikorun a čas strávený cestou do budovy dopravního podniku.

Dalším způsobem, jak snížit cenu pokuty, je zaplatit na místě nebo v doplatkové pokladně v určené lhůtě uložení pokuty. Pokud jste ovšem ve městě pouze na víkendové návštěvě, tato varianta pro vás nepřichází v úvahu - nedostatek hotovosti v peněžence vás tak může vyjít draho. Spíše místní by pak měli vědět, že ve většině měst nepřichází v úvahu, že byste platili sníženou přirážku, pokud se nějak pokusíte zfalšovat či pozměnit průkazku nebo kupó;n.

Kolik stojí nejdražší svezení?

V následující tabulce najdete přehled výše pokut, v závorce je vždy uvedeno, v jaké lhůtě musíte zaplatit, aby vaše přirážka byla nižší. Jak je vidět, Praha i po zdražení pokut zůstává mezi městy, která jsou pro "černé" cestující levnější. V tabulce je také zajímavé si všinout, jak motivují Brno a České Budějovice své lapené hříšníky k zaplacení bez soudu: poskytují 30-40% slevy na pokutu až do zahájení soudního řízení.
 

 

město

zapomenutý průkaz

na místě či v dopl.pokladně

základní pokuta (přirážka)

Brno

30 Kč (5 prac. dní)

500 Kč (2 prac. dny)

1 000 Kč

700 Kč (do soudu)

České Budějovice

30 Kč (15 dní)

400 Kč (15 dní)

1 000 Kč

600 Kč (do soudu)

Hradec Králové

50 Kč (3 prac. dny)

400 Kč (3 prac. dny)

800 Kč

Liberec

40 Kč (5 prac. dní)

400 Kč (5 prac. dní)

1 000 Kč

400 Kč (30 dní)

Olomouc

30 Kč (3 prac.dny)

300 Kč (15 dní)

1 000 Kč

Ostrava

30 Kč (3 prac.dny)

400 Kč (7 dní)

1 000 Kč

Pardubice

 (5 dní)

400 Kč (10 dní)

1 000 Kč

Plzeň

40 Kč (5 prac.dní)

300 Kč (10 prac.dní)

1 000 Kč

Praha

50 Kč (15 dní)

500 Kč (15 dní)

950 Kč

Ústí nad Labem

50 Kč (15 prac. dní)

400 Kč (2 prac.dny)

800 Kč

500 Kč (15 dní)

Zlín

50 Kč (5 dní)

300 Kč (7 dní)

1 000 Kč

Další pokuty mohou města vybírat za nezaplacení dovozného (tedy jízdenky pro zavazadlo či psa), za porušení přepravních podmínek (např. cestování s nabitou střelnou zbraní, znečištění vozidla, zneužití výstražného systému) atd. Výše i klasifikace těchto pokut se mezi městy podstatně liší, není ale výjimkou, že se porušení přepravních podmínek hodnotí stejně jako jízda bez dokladu!

KONTAKTY
Telefon: 777 699 280
E-mail: profipravnik@gmail.com
ICQ #628495170
SKYPE profipravnik.cz
Potřebujete právní pomoc?
Jsme tu pro Vás!

Ušetřit za advokáta může být příjemné, nepříjemné však mohou být důsledky a výrazně vyšší náklady v případě, kdy něco opomenete nebo podceníte a protistrana toho využije.

Úspory za kvalitní právní službu se vám tak mohou výrazně prodražit.


Mgr. Miroslav Zeman

získání vlastnictví bytu

Dobrý den, půjde to skutečně jen velmi těžko. Manželka Vašeho otce je v katastru zaps více..

Dlužné výživné a otec ve výkonu trestu

Dobrý den, dluh na výživném otci zůstavá i když má nařízen výkon trestu. Pouze se více..

výživné a změna jména otce

Dobrý den změna jména otce, není Vaší záležitostí. Všechny právní úkony i závaz více..
Položte nový dotaz >>