Ceny bytů rekordně klesají: Poplatky nikoliv


|
#

Je to poměrně paradox, když ceny bytů letí dolů, naopak služby v nich výrazně podražují.

Ceny bytů klesají. Dostávají se k reálným hodnotám

Ceny bytů v Praze oproti minulému roku klesly až o 9 procent. Nejvíce klesají ceny velkých bytů, které v minulosti narostly do neúměrných výší. Klesají i ceny bytů 2+1. Jejich pokles je ale mírnější. K poklesu cen bytů dochází ve všech velkých a středně velkých městech.

"Bublina splaskla. Nyní se ceny bytů dostávají ke skutečně reálnějším hodnotám," říká Jiří Vrba, makléř pražské realitní společnosti.

Konec poklesu cen je zatím v nedohlednu. Situace na trhu půjček se zatím nijak nezlepšuje. banky jsou stále ostražité, úroky neklesají a drží se na poměrně vysokých výší v průměru 5,8 procenta.

Pokles cen zařídily málo dostupné hypotéky

Právě štědré hypotéky byly v minulosti jednou z hlavních příčin růstu cen bytů. Hypotékami a úvěry ze stavebního spoření financovalo svůj nákup více než 70 procent kupců. V období roku 2005-2007 rostl navíc objem hypoték obrovskými tempy 26 procent ročně. 

Tento vývoj byl do značné míry logicky. Vysoká cena bytů a domů totiž umožňuje jen velmi malé skupině obyvatel, aby si tyto nemovitosti pořídili z našetřených peněz. Například při průměrném platu 23 000 korun by člověk na byt v Praze v hodnotě 2 miliony korun šetřil celých 8 let. A to za předpokladu, že by celou vydělanou částku ušetřil, a současně, že by se za celou dobu spoření nezvýšily ceny bytů.

Monopoly i stát zafungovaly. Ceny služeb a poplatků rostou

Ačkoliv ceny bytů letí dolů, ceny služeb a poplatků spojených s bydlením naopak rostou. Od začátku roku se tak zvýšila cena elektrické energie o 9,5 procent, ceny plynu se po předchozím zvýšení o 8 procent, jen mírně snížily o pouhá 3 procenta. Naopak vodné a stočné podražilo v průměru o 6 procent. Poplatek za odvoz odpadů se sice nezvýšil, ale vláda již projednává dvojnásobné zvýšení tototo poplatku, který může podražit z maximálních 500 korun na osobu a rok na celých 1 250 korun.

Je zřejmé, že tržní principy, které dobře fungují v oblasti cen nemovitostí, služeb, na trhu práce, nefungují v oblasti monopolů a státních úřadů. I přes hospodářskou krizi tak v tomto sektoru mohou i přes pokles poptávky a pokles cen surovin na světových trzích ceny výrazně růst.

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2500 Kč,
či kupní smlouvu za 3100 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU